En verder, m De overweg Het overzicht De doorbraak De volkshuisvesting SHOF] igen en g 1997 plezier. laars 997 Cl DINSDAG 24 DECEMBER 1996 nstige relaties 'ce Tondeur - ind v.d. Laan GARANTIE MAKELAARS De financiën PAGINA 17 SOESTER COURANT oent u r welkom. «JTO.TPJWWJW VVZ'49 kampioen. i Htimmvooi HIT ON1UIII De verkoop van de centrale antenne inrichting (cai) aan de REMU leven de gemeente het fraaie bedrag van 20,8 miljoen gulden op. De boek houding van de gemeente ziet er sowieso gunstig uit, althans in eerste instantie. Mede dankzij het overschot van 1,5 miljoen gulden van de Wet Voorzie ningen gehandicapten (WVO) blijkt dat de gemeente in 1995 twee mil joen gulden heeft overgehouden. En ook voor de periode 1997-2000 houdt Soest rekening met een lichte 'winst'. Voor extreme belasting verhogingen hoeven de burgers daarom niet bang te zijn, zegt het college in juli, Drie maanden later ziet de situatie er volkomen anders uit, omdat het rijk plotseling nog verder gaat snij den in de uitkering aan Soest. Wet houder Neks Bloramers van finan ciën moet haar boeken laten bijstel len. De komende vier jaren zullen de korten 207.000 tot 1,2 miljoen gul den bedragen. In 1997 zal de ge meente 520.00 gulden erbij inschie ten. Het college stelt voor dit tekort te dekken uit de algemene reserve en kondigt aan dat het in het voor jaar van 1997 met bezuinigings voorstellen zal komen om de bekor ten voor de daaropvolgende begro tingen ongedaan te maken. 1996 Bij de politieke besluitvorming levert het Koningsweg-tracé betrekkelijk weinig problemen op. In de bossen van Zeist bedenkt bondscoach Guus Hiddink dat er in Nederland ongeveer vijftien mil joen mensen rondlopen, die ver stand hebben van voetbal. Als het op het verkeer aankomt, telt ons land ongeveer net zoveel deskundi gen. Op lokaal niveau krijgt de bevolking van Soest volop de gelegenheid mee te denken en te praten over oplossingen voor de problemen in de straten en hier van wordt, geheel volgens traditie, uit gebreid gebruik gemaakt. De invoering van klankbordgroepen voor het Koningsweg-tracé (Biltseweg- Birkstraat) en de wijk Soestdijk is nieuw voor plaatselijke begrippen. Minder uniek is dat de resultaten van de in spraakprocedure in met name Soestdijk weinig burgers tevreden stemmen. Het plan dat het college op basis van de bur gerlijke beleidsaanbevelingen en de hierop gebaseerde ambtelijke kantteke ningen en inspraakreacties in een raads voorstel giet, stuit hoofdzakelijk op ver zet. De voorgestelde verwijdering van de afsluitingen en het invoeren van een richtingsverkeer zullen volgens de bewo ners niet leiden tot een betere verkeers- veilgheid. Het doorgaande verkeer zal juist toenemen, terwijl de bewoners steeds zullen moeten omrijden om uit de wijk of weer thuis te komen. Daarom richten acht belangengroepen zich tot de gemeente mét het verzoek om de hui dige situatie te handhaven en aanvul lende, verkeersremmende maatregelen te treffen op de Nieuwstraat, de Konin- ginnelaan en de Beetzlaan. Óp initiatief van de WD stelt het gemeentebestuur daarop de besluitvorming over het verkeersplan Soestdijk uit tot januari. De procedure over de Koningsweg route heeft minder voeten in aarde. Met enkele, kleine aanpassingen kan nage noeg iedereen zich vinden in het plan. De bewoners van de KLM-flats en de huurdersvereniging De Veenbes blijven wel ageren tegen de verbetering van de Koningsweg. Zij geven aan dat er nu al mensen met ademhalingsmoeilijkheden kampen en stellen dat ze straks hele maal niet meer op hun balkon kunnen zitten. Om een oplossing voor hét knelpunt in de route, de spoorwegovergang in zuid, te vinden, is nader onderzoek nodig. De gemeente gaat met het rijk en de Neder landse Spoorwegen praten over de mo gelijkheden van een tunnel, terwijl de bewoners van de Ossendamweg de ver zekering krijgen dat hun tuinen en wo ningen niet hoeven te wijken voor een dergelijke voorziening. De geraamde kosten voor de uitvoering van de hoofdwegenstructuur schomme len tussen de 23 en de 25 miljoen gul den. Een aanzienlijk deel hiervan is no dig voor de eventuele tunnel, waaraan zeker anderhalf tot twee jaar zal moeten worden gewerkt. De kans is groot dat het rijk het grootste gedeelte van de kosten vergoedt. Een 'doorbraak' wordt de verkla ring genoemd, waarmee de bestu ren van Soest, SEC en WZ'49 de intentie uitspreken om te komen tot één zaterdag- en één zondagclub. Het in november ingezette overleg duurt nog voort. Uitgangspunt van de besprekingen is dat de zaterdagclub aan de Eemweg en de zondagclub op de Bosstraat-Oost gaan spelen. VVZ'49 en Soest zullen hun naam wijzigen, SEC verdwijnt en laat de Bosstraat-West achter voor MHC Soest en De Knickerbockers die hun sportpark aan de Koningsweg moe ten verlaten. Voor De Gemshoorn, eveneens gevestigd aan de Koningsweg, wordt elders een plek gezicht. Eerdere voorstellen voor de clustering lijken onhaalbaar vanwege de kosten. De gemeente heeft 5,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor investeringen die vanaf 1998 moeten leiden tot een besparing van tenminste 200.000 gul den per jaar. De modellen die zijn on derzocht door de Heidemij kosten alle maal drie tot vijf miljoen gulden meer. De voetbalclub hopen de gemeente met hun integratie-plan een financieel haal baar model voor te schotelen. Als voor waarde stellen ze dat de accommodaties Eemweg en Bosstraat-Oost moeten worden verbeterd. Verwacht wordt dat voor dit model ook meer dan 5,5 mil joen gulden nodig is. Daarom wordt gezocht naar mogelijkheden om het kre diet voor investeringen op te schroeven. De PvdA stelt dat als de integratie structureel meer dan twee ton besparing oplevert, er ook meer zou kunnen wor den geïnvesteerd. Een andere optie is om geplande sportinvesteringen (zoals nieuwbouw clubhuis Soest) naar voren te halen. Op het veld wordt VVZ'49 voor de tweede keer in drie jaar kampioen. De ploeg promoveert naar de derde klasse in de nieuwe indeling van de competi tie. Hees pakt voor de derde keer op rij een periode, maar verliest de beslis singswedstrijd om promotie van VIOD (0-2). De Eemvogels mogen wel een stapje hoger gaan spelen, zowel in de zaal als buiten. Firtina'93 en DVS/De Kuil pro moveren eveneens in de zaal, terwijl Shot de titel pakt in de najaarscompe titie en volgende maand mag starten in de tweede divisie. Degradatie is onafwendbaar voor LTC Soestdijk en het eerste heren- en dames team van Stam/SoVoCo. Anderhalve week voor het begin van de nieuwe competitie krijgen de volleybalsters plotseling te horen dat ze toch in de eer ste divisie mogen gaan spelen. De actievoerders hebben schijtaan het jongerenbeleid Er komt leven in het Zorgcentrum. In april zijn de ongeveer 85 bewo ners van Molenschot de eersten die naar het Dalplein verhuizen. Burge meester Hans de Widt brengt zijn nieuwe buren een bloemetje in het gebouw, waar de Stichting Welzijns werk Ouderen Soest na de zomerva kantie een kantoor mag betrekken. Het nieuwe dagziekenhuis van Medisch Centrum Molendael is dan net opgele verd. In oktober volgt de ingebruik name, die wordt voorafgegaan door de meest ingrijpende operatie van het voor malige sanatorium en ziekenhuis Zon negloren. De verhuizing van de 59 pa tiënten naar het verbouwde ziekenhuis in Baarn verloopt volgens de directie én patiënten zonder complicaties. Het dag ziekenhuis van Medisch centrum Molendael in Soest draait inmiddels op volle toeren. Het Zorgcentrum nadert zijn voltooiing, want de bouw van verpleeghuis Daelhoven en de aanleunwoningen van Woningstichting Soest vordert gestaag. In de grond waarop deze huizen worden gebouwd, ontdekken bodemonderzoe kers vervuiling. De gemeente, die de grond aan de WS heeft verkocht, draait op voor de kosten: 250.000 gulden voor de sanering en 200.000 gulden voor de meerkosten van de fundering. Een klap krijgen ongeveer 120 mede werkers van DuPont Printing Publis- hing te verwerken. Voor hen wordt col lectief ontslag aangevraagd en verleend, omdat de produktieafdeling van offset platen aan de Koningsweg in het najaar wordt gesloten. Enkele knallen zijn te horen op de vroege ochtend van vrijdag 15 novem ber. Soest beleeft de eerste moordzaak sinds het einde van de jaren tachtig als de vijftigjarige A. van der Heiden wordt doodgeschoten. De dader meldt zich enkele uren later in het politiebureau. Het is de zeven jaar jongere broer van het slachtoffer, een ex-psychiatrische patiënt. Naar verluidt schiet hij zijn broer dood, omdat de familie anders zou worden getroffen door onheil. Tientallen jongeren benutten de herfstvakantie om in en rond het ge meentehuis actie te voeren voor een jeugdhonk. Ze zijn boos, omdat een besluit over een overdekte voorziening wederom is uitgesteld. Dit is gebeurd naar aanleiding van een rapport, waarin onderzoekers veel kritiek uiten op het welzijnswerk van de SWS, de SJS en het IVC. Afgesproken wordt dat er begin volgend jaar een conferentie zal worden gehouden over de wijze waarop het wel zijnswerk opnieuw moet worden ge structureerd. Behalve de SWS, de SJS, het IVC en de gemeente zal De Vrije Teugel deelnemen aan de gesprekken. Na een voorzet van het CDA laat het kinderparadijs zijn oog vallen op de witte boerderij van de familie Lanser op de Eng. Immers, op het terrein aan het Vedelaarpad zijn geen uitbreiding smogelijkheden voor de ambitieuze stichting. De gemeente belooft een on derzoek, al wordt de haalbaarheid van het plan klein geacht. Er zijn meer belangstellenden voor de boerderij. De Vrije Teugel wordt overigens landelijk nieuws als Rob de Nijs tot tweemaal toe afzegt voor een benefietconcert. Door De meest ingrijpende operatie van Molendael is geslaagd. Het Soester echtpaar Van Arnhem gaat de geschiedenis in als de eerste bewoners van de Boerenstreek, vooralsnog de laatste grote woning bouwlocatie in Soest. Op 4 juli krij gen zij de sleutel van hun nieuwe huis. De Woningstichting Soest laat 248 wo ningen bouwen in de Boerenstreek, het gebied dat wordt begrensd door de Koningsweg, de Dorresteinweg, de Wieksloterweg en de Clemensstraat. Omdat bij de bouw van de woningen rekening is gehouden met alle veilig heidsvoorwaarden van de politie krijgt de nieuwe woonwijk het politiekeur merk veilig wonen. Hetgeen niet weg neemt dat er vanaf de bouwplaats regel matig materialen en gereedschap wor den ontvreemd. De 248 woningen van de WS vormen de eerste fase, want in de Boerenstreek zullen tot in het begin van de volgende bouwvakkers aan het werk te zien zijn. In totaal komen er 660 woningen te staan. In de raadzaal komen de politieke par tijen overeen dat er vanaf 1999 meer goedkope huizen moeten worden ge bouwd. Dit aantal wordt opgeschroefd van 85 naar 115, hetgeen betekent dat er dertig woningen van meer dan 250.000 gulden worden geschrapt van de volkshuisvestingslijst. Alle kleine bouwplannen die verschil lende projectontwikkelaars lanceren, komen in het zogenoemde stuwmeer terecht. Vóór 1999 mogen ze sowieso niet worden gerealiseerd, omdat het aantal nieuwbouwwoningen per jaar de afgesproken grens al is gepasseerd. Groepswonen Ouderen Soest krijgt bij Braamhage wel een tweede project van twintig woningen toegewezen, terwijl de Woongroep Insulinde, een vereniging van Indische Nederlanders, vijftien wo ningen op dezelfde locatie zal krijgen. Verder besluit de raad onder meer dat op het terrein van de voormalige basis school De Schakel aan de Klaarwater- weg veertig goedkope jongerenwonin- gen gebouwd mogen worden. De ontwikkelingen in de volkshuisves ting gaan snel, te meer daar het rijk de geldkraan voor nieuwbouw heeft dicht gedraaid. Zowel de WS als St. Joseph bereidt een fusie met een andere corpo ratie voor. De WS fuseert met Samen Wonen Amersfoort, de tachtigjarige St. Joseph ziet in de Stichting Centrale Woningzorg een ideale 'voordeurdeler'. Terwijl er nog wordt gebouwd, hebben de eerste Soesters hun woning in de Boerenstreek betrokken. problemen met zijn stembanden worden honderden fans teleurgesteld. Al zestien jaar probeert Ahold een grote AH-vestiging in Soest van de grond te krijgen. Eindelijk is er een locatie gevonden (Burgemeester Gro- thestraat), maar de raad keurt het 'foei lelijke' ontwerp af. Het daaropvolgende ontwerp van Peters krijgt wel de goed keuring. Ahold is weer een kleine stap verder in de tijdrovende procedure. Ontwerpen komen ook op tafel als de brandweerkazerne ter sprake komt. De raad stelt zeven miljoen gulden beschik baar voor een nieuwe kazerne aan de Lange Brinkweg. Gekozen wordt voor het ontwerp van de architect Kristinsson. In april 1997 kan worden begonnen met de bouw die ongeveer een jaar in beslag zal nemen. Aan de Industrieweg laat de provin cie 1.400 autowrakken verwijderen van het terrein van de firma Schut. Hiertoe wordt besloten, nadat het bedrijf de voorschriften volgens de provincie aan zijn laars heeft gelapt. De kosten (250.000 gulden) zullen op Schut wor den verhaald. Niet veel later staan er alweer negentien wrakken opgeslagen op het terrein, bijna een viervoud van het toegestane aantal. Schut heeft in middels een aanvraag voor een nieuwe milieuwetvergunning ingediend. De jumelage met Kedzierzyn-Kozle laat duidelijk twee kanten van de me daille zien. De kontakten tussen Soest en de Poolse gemeente blijven onver minderd hartelijk; niet alleen tussen de beide gemeentebesturen, maar ook tus sen tal van 'gewone' burgers, die ervoor zorgen dat de hulpverlening - vaak zon der tam-tam - blijft doorgaan. Door het hevige bestuurlijk gekrakeel binnen de vereniging SKK, die na diverse tumul tueuze vergaderingen zelfs niet in staat blijkt zichzelf op te heffen, blijft 1996 echter een van de zwartste bladzijden in de geschiedenis van de jumelage. In maart is er voor het eerst over eenstemming over de rondweg. Niet dat er een raadsmeerderheid voor asfalt in de polder is te vinden. Wel spreken de raadsfracties af dat ze vóór 2004 geen besluit nemen over dit onderdeel van de hoofdwegen structuur. Hiermee is tevens de parallelroute of de (kleine) lus voor de Van Weedestraat in de ijskast gezet. Intussen geeft de ge meente wel het startsein voor een 'face lift' van de doordeweeks regelmatig 'dichtslibbende' winkelstraat. Om de miljoenen guldens kostende operatie zo snel mogelijk te voltooien, wordt op za terdag zelfs overgewerkt door de stratenmakers, maar in december staan de werkzaamheden op een laag pitje, zodat het publiek tijdens de Sinterklaas- en kerstinkopen zo min mogelijk wordt gehinderd. Het werk is nog niet klaar, maar aan de oostelijke zijde van de Van Weedestraat is al goed te zien hoe de straat er na de herinrichting zal uitzien. Het niveau verschil en de kleurstelling van stoep tegels, klinkers en fietshekken vallen het meest op. Vanaf de voorgevels van de winkels tot aan de rijbaan worden een uitstalstrook, een voetpad, een multi functionele strook, een uitstapstrook en parkeerplaatsen aangelegd. De Van Weedestraat in het begin van dit jaar: onoverzichtelijk. Kort achter elkaar ontstaan twee botsingen op een spoorwegovergang. Een zestig jarige Almeerder ontsnapt op 24 juni in Soestduinen aan de dood, omdat hij nog net zijn auto kan verlaten, die door een achteropkomende wagen de rails is opgeduwd. Luttele seconden nadat hij is uitgestapt, dringt de Intercity Amersfoort-Utrecht zich in het kansloze blik. Nog dezelfde dag hervat de man zijn werk. Op 17 juli botst de stoptrein Utrechl-Baarn op de overweg van de Veldweg tegen een pick-up die wordt bestuurd door een twintigjarige man uit Amersfoort. Verblind door de zon, ontgaat het hem dat de rode lichten knipperen. De neus van de trein boort zich in de flank van de laadbak, waardoor de bedrijfswagen enkele meters wordt meegesleurd. De chauffeur van de auto houdt alleen verwondingen in zijn gezicht aan het ongeval over. Voor de tweede keer in drie jaar wordt

Soester Courant | 1996 | | pagina 18