rEN I I Soest gaat prunus in bosseh weer te lijf met glyfosaat (Round-up) Ir. Menkolaan blijft strijden tegen sirenemast in Slangenbosje Heel Soest voorzien van riolering Raad tikt college op de vingers Je i ACTUEEL ïuisadviseur 2 en nuari 5 en inuari Boekhandel. Onkruidbestrijding blijft bij borstelen en branden Servicekanaal/CNE in plaats van Sport 7 op Kabel Soest Thomasvaer Pieternel gaan digitaal PAGINAj DINSDAG 24 DECEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 ken u voor het wen en de samenwerking erstdagen en ond en >011997 ISTALLATIE HNIEK n cliëntèle eestdagen spoedig 1997 >2 EV Soest >35-602 62 16 IJ GESLOTEN OP 'Er is geen reëel alternatief' rvakhandel ESLOTEN OP Hartje-Zuid"-Tel.: 6012 419 KERSTDAGEN DIG 1997 Top-Gun is geen alternatief Bewonersgroep dient formeel bezwaar in Actievoerder komt weer boven in Politicus Witte 'Gratificatie' voor minima dankzij raad SPOEDCURSUS Danstentrum Slingerland De kracht van de reclame ligt in de herhaling Discovery weer volledig te zien Dé zaak voor al uw vlees- en visspeciallteiten, ook fondue en gourmet mogelijkheden. Laatste aansluiting aan Jachthuislaan Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Kaasboerderij "De Staelenhoef' Birkstraat 123 Soest. Na onzorgvuldige procedure ontsluitingsweg Provincie Utrecht ook op Internet Donderdag 2 januari, raadzaal: SOEST SOEST en sanitaire installaties ïfoon: 035-60 26 001 24a in Soest is wel geopend. Het College van B. en W. is vorige week onder voorwaarden ("zorgvul dig en voorzichtig") akkoord gegaan met het voorstel om bij de bestrij ding van prunus in de gemeente- bossen weer gebruik te gaan maken van het chemische middel glyfosaat (merknaam Round-up). Volgens het advies van de afdeling Groen en Milieu is er namelijk geen reëel alternatief. Zodra de prunus weer handmatig in de hand gehouden kan worden wordt het gebruik stop gezet. Glyfosaat is een gif dat zorgvuldig moet worden toegepast. Enige jaren geleden heeft Soest het gebruik van dergelijke middelen stopgezet. Groen en Milieu wil daarop nu een uitzondering maken voor de prunusbestrijding. Hoewel de afdeling ook vindt dat het gebruik van chemische middelen tot een absoluut minimum beperkt moet blijven, meent zij dat er in dit geval geen andere wegen zijn en dat het gebruik van glyfosaat - tijdelijk - geaccepteerd moet worden. Prunus, ook wel Amerikaanse vogelkers of "bospest" genoemd, komt niet van nature in Nederland voor, maar werd sinds 1930 massaal aangeplant op ar mere zandgronden. Verwacht werd dat het de bodemstructuur zou verbeteren. In Soest was in de jaren zestig vrijwel het hele bosgebied bezet met prunus toen bekend werd dat het de natuur waarden van de bossen juist onder mijnde. Prunus is een zeer agressief groeiende soort, die alle andere struiken en kruiden op den duur verdringt en de ondergrond kaal maakt. Dweilen met de kraan open -De natuurwaarde van prunus zelf is ni hil; het ziet er wel groen uit, maar biedt geen leefmogelijkheden voor insecten, vogels en andere fauna. Alleen de bes sen zijn gewild bij vogels, maar die zor gen er juist voor dat het zaad wordt ver spreid. De plekken waar nog prunus staat (zo'n 50 hectare in totaal) zijn vol gens Groen en Milieu zaadbronnen, waardoor de bestrijding in de directe omgeving min of meer neerkomt op "dweilen met de kraan open". In Soest resulteerde de prunusbestrij ding (met glyfosaat) erin dat het meren deel van de bossen sinds 1990 "prunus- vrij" is, dat wil zeggen dat alleen de zaai lingen (die eens per drie jaar uit de bes sen groeien) nog handmatig verwijderd moeten worden. Dat kost moeite en geld - zo'n 10.000 a 15.000 gulden - want de jonge prunus is meestal lastig te traceren in een begroeid terrein. Het is nog niet zo lang geleden dat Chris Uiterwijk er met de schooljeugd'op uit trok om deze zaailingen met de hand weg te halen. Rooien Op de nog niet geschoonde 50 hectare bevinden zich echter volwassen moeder- i bomen en ondergrondse wortelgestellen, die de bron van de zaadverspreiding zijn i en niet handmatig verwijderd kunnen worden. Bij het afsnijden blijven de I wortels intact en die lopen weer op- nieuw uit, een proces dat niet gestopt f kan worden. Groen en Milieu heeft f daarom op proef enkele bomen, inclu- sief hun wortelgestel, totaal gerooid. Dat heeft grote nadelen, zo is gebleken, i De ondergrond wordt volledig op z'n kop gezet - een grove verstoring van het natuurlijk proces, aldus Groen en Milieu - en er komt opnieuw zaad boven, wat weer leidt tot meer zaailingen. Verder worden "buurbomen" beschadigd en is het onmogelijk alle wortels te verwijde ren. De op die manier behandelde ter reinen staan intussen weer vol met prunus, maar bovendien is de ecologi sche schade groot en zijn de kosten veel te hoog. "Helaas hebben deze kostbare maatre gelen geen effect," stelt Groen en Milieu dan ook vast. De afdeling wil er geen middelen meer aan besteden en conclu deert dat de mechanische prunusbestrij ding geen begaanbare weg is. Het enig bruikbare alternatief is toepassing van glyfosaat, ook al omdat proeven met een biologisch middel tot dusver teleur stellende resultaten hebben opgeleverd. Hét middel Glyfosaat is tot op heden hét middel tegen prunus. Stobben worden (een maal) ingesmeerd met een 5%-oplos- sing; de struiken zelf worden (twee maal) bespoten met een 1%-oplossing. Met nauwkeurig werken kan de schade aan de ondergrond (bijvoorbeeld door gemorste druppels) en andere planten tot een acceptabel minimum beperkt blijven, aldus Groen en Milieu. Braam struiken etc. kunnen tijdens het werk ontweken worden, zodat ook voor de gezondheid van de mens geen groot ge vaar te duchten is. Het middel wordt in de grond geabsor beerd en vrij snel volledig afgebroken tot niet-schadelijke elementen als kool zuur, ammonium en fosfaat. Glyfosaat is toegestaan in grondwaterbescher mingsgebieden (de zone rondom het waterwingebied), maar kan op verharde oppervlakten wel gemakkelijk in het oppervlaktewater terecht komen. In Soest is daarvan geen sprake, omdat de prunus op onverharde bosgrond groeit. Hoewel de geleerden het eens zijn over de werkzaamheid van glyfosaat verschil lende de meningen over de schadelijk heid van het middel. Volgens Groen en Milieu is glyfosaat acceptabel in relatie tot het doel. Het wordt trouwens ook gebruikt door Natuurmonumenten, de provinciale landschap-organisaties, etc. Het Instituut voor Bos- en natuur onderzoek in Wageningen kent geen ander middel en beschouwt het onder werp prunusbestrijding als niet meer actueel. 'Gevoelig' In Soest is het gebruik van glyfosaat een "gevoelige" kwestie. Enkele jaren gele den was de gemeente nog betrokken in een rechtzaak wegens het onzorgvuldig gebruik van het middel (de zgn. Round- up affaire). Later besloot het gemeente bestuur een streep door de chemische bestrijding te halen en het College is kennelijk niet over één nacht ijs gegaan om van die beslissing terug te komen. Het College heeft de kwestie ook voor gelegd aan de adviescommissie Milieu beheer, waarin deskundigen zitten op het gebied van natuur en milieu. Vol gens het verslag heeft de commissie welr aangedrongen op nader contact met Staatsbosbeheer en het waterleiding bedrijf, maar lijkt ze - zij het met tegen zin - akkoord te gaan met de toepassing van glyfosaat. "De commissie ziet liever geen gebruik van het middel glyfosaat, maar als het niet anders kan dan zo voorzichtig en zorgvuldig mógelijk," luidt het advies. In precies die bewoor dingen heeft het College dan ook beslo ten het gebruik van glyfosaat voorlopig weer toe te staan. Het onkruidbestrijdingsmiddel Top-Gun is geen redelijk milieu vriendelijk en betaalbaar alterna tief voor het borstelen en branden dat tot op heden door de gemeente Soest wordt toegepast op verhardin gen (zoals trottoirs en betspaden). Er zijn in elk geval geen nadere ge gevens bekend over dit middel. In het afgelopen voorjaar besloot het College van B. en W. nog niet met Top- Gun aan het werk te gaan, hoewel de afdeling Groen en Milieu met het (che mische) middeltje wel een proef wilde nemen op plekken waar niet of moeilijk geborsteld of gekrabd kan worden. De afspraak was dat er eerst een praktijk proef met het spul gedaan zou worden, gezien de twijfels over het effect op met name het oppervlaktewater. Van die praktijkproef is niets terecht gekomen, laat de afdeling Groen en Milieu weten. Er is namelijk geen instel ling die zo'n onderzoek kan of wil uit voeren. De kans is ook niet groot dat er op korte termijn andere milieuvrien delijke chemische middelen uitgevonden worden, omdat het afzetgebied te klein is om de hoge ontwikkelingskosten te rug te verdienen. De Europese normen zijn bovendien erg streng. Groen en Milieu rekent dus niet meer op een uit milieu-oogpunt acceptabel chemisch werkend middel en verwacht - samen met o.a. de waterleidingbedrij ven - meer van een preventief beleid tegen ongewenste kruiden, waarmee al in de ontwerpfase (van paden en groen) rekening gehouden moet worden. Ook het Heemsteedse experiment met de "onkruidstomer", die goedkoper zou zijn dan de borstelmachine, is volgens Groen en Milieu niet het "ei van Columbus". De onkruidstomer gebruikt namelijk heel wat meer brandstof en de afdeling Reiniging ziet er ook niet veel in. Dure methode Borstelen is in vergelijking met het spui ten overigens een dure methode. De borstels slijten snel, de borstelmachine moet meer "werkgangen" maken om de paden schoon te krijgen en bovendien treedt er behoorlijk wat schade op aan het plaveisel. Dit jaar is er maar liefst 2 miljoen gulden in de fietspaden geïnves teerd voor de constructieverzwaring. Daarmee is 7 km. asfalt en 4 km. tegel pad verzwaard (van het in totaal 42 km. lange fietspadennetwerk). Na eerdere protesten heeft de be- ;'j wonersgroep Ir. Menkolaan vorige J week formeel bezwaar aangetekend I tegen de vergunning die B. en W. hebben verleend voor de plaatsing van een sirenemast in het Slangen- bosje. De bewoners blijven strijden f, tegen de mast, die volgens hen de 1 unieke natuurwaarde van het bosje en het karakter van het oorlogs monument aantast. Dat laatste is met name uit het oogpunt van piëteit voor de bewoners onaan vaardbaar, omdat het ongewenste object onvermijdelijk associaties oproept met rampen en oorlogsgeweld. Maar de bewonersgroep maakt ook duidelijk dat ze onaangenaam getroffen is door de manier waarop het gemeentebestuur tot dusver met de kwestie is omgegaan. Zo heeft het College niet serieus geke ken naar de aangedragen alternatieven, vinden ze, en heerst er een duidelijke discrepantie tussen de twijfels die het College zelf óók had en het uiteindelijk besluit om de vergunning te verlenen. Ook spoort het College-besluit niet met de ambtelijke adviezen (o.a. van de brandweer) en hebben B. en W. niet overtuigend onderbouwd dat de "dek king" (d.w.z. het bereik van de sirene) plaatsing aan de Ir. Menkolaan noodza kelijk maakt. In het bezwaarschrift wijzen de bewo ners nogmaal op de locatie Lazarusberg, die volgens hen door de betrokken in stanties zelf is aangedragen. Dat in het ambtelijk advies alvast wél rekening is gehouden met de te verwachten protes ten uit de omgeving van de Lazarusberg zint de bewonersgroep allerminst en zij constateert dat dat "helaas cynisme wekt ten aanzien van uw visie op de omgang met burgerlijke inspraak". Niet onvermijdelijk Dat de "dekking" vanaf de Ir. Menkol aan gunstiger zou zijn wordt nogmaals weersproken. Dat geldt weliswaar voor de Stadhouderslaan, maar weer niet voor de wijk 't Hart. Bij plaatsing op de Lazarusberg zou 't Hart (veel dichter bewoond) wel "gedekt" worden. En er moet - hoe dan ook - een mast bij ge plaatst, en daarvoor zou een locatie bij het Griftland College geschikter zijn in combinatie met de Lazarusberg. Plaat sing aan de Ir. Menkolaan is dus hele maal niet zo onvermijdelijk, aldus de bewoners. Zij vallen verder ook over een zinsnede in de motivering van het B. en W.-be sluit, namelijk dat de plaatsing van de mast hun woon- en leefomgeving niet onaanvaardbaar zou aantasten. Volgens de bewonersgroep heeft zij dat argu ment nooit gebruikt. "Dat wij op dit ons toegedachte argument worden bestre den, waarbij de door ons aangevoerde argumenten totaal onder tafel verdwij nen, is een vorm van communicatie die wij op uw niveau niet verwachten." Heilig ontzag De bewonersgroep onderstreept ten slotte nog eens dat de mast door zijn formaat en uitvoering "vloekt" met het Slangenbosje en dat hij "een visuele en psychologisch gezien zware schaduw werpt op het monument". Volgens de bewonersgroep zal het bouwwerk inder daad oorlogs- (o.a. kamp) associaties oproepen, maar dat is niet het enige. "We weten immers dat de betekenis van dit monument op juist déze plaats bij de Soester burger heilig ontzag oproept, omdat ir. Menko en inspecteur Schreuder op exact deze plek werden geëxecuteerd om hun verzetswerk. Een gegeven dat toch ons uiterste respect afdwingt voor deze plek." Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. In Harry Witte, sinds ruim zes jaar fractievoorzitter van Gemeen tebelangen Groen Soest, kwam donderdagavond weer de actievoer der naar boven. Ditmaal ging het niet om het Soester Natuurbad of de woningen aan de Molenstraat, maar om een aantal beuken. De AMEV, grondeigenaar in Hees, wil 27 beuken van ongeveer 160 jaar oud kappen. Witte wil dit voorkomen door als gemeente de monumentale bomen te kopen. Volgens het college is het nogal moeilijk om bomen aan te schaffen, die op andermans grond staan en boven dien is het de vraag of de AMEV wil verkopen. Volgens het college is dit niet het geval. Namens het college deelde burgemeester Hans de Widt mee dat hij niet meer kan doen dan de zorg van de gemeenteraad overbrengen aan de AMEV. Witte nam hiermee in de gemeente raadsvergadering, waarin hij de kwestie aanzwengelde, geen genoegen. Hij wil zich desnoods vastketenen aan een van de beuken om te voorkomen dat er ge kapt wordt. Menig werknemer is in de afgelopen periode thuisgekomen met een kerst pakket en/of een bonus van de baas. Het gemeentebestuur heeft dit jaar ook een 'gratificatie' voor de minima in petto. Als gevolg van de stijgende woonlasten had het ministerie van vrom een eenma lige uitkering bedacht voor de minima. Het college van Soest wilde dit aanvan kelijk tot 65 procent uitbetalen, maar onder druk van de meeste fracties (al leen de VVD was tegen) besloot de raad dat de gemeente de compensatie opschroeft tot honderd procent. De hoogte van de eenmalige toeslag is per situatie verschillend en hangt af van de woonkosten en het inkomen. voor iedereen die het dansen snel onder de knie wil krijgen. 15 lessen kosten maar f 145.- We beginnen op maandag 20 januari U kunt gegarandeerd dansen voor de lente aanbreekt! Bel op (035)601 79 54 of kom gewoon even langs Weegbreestraat 205-207 Soest Het programmapakket in Soest is vanaf maandag 23 december gewij zigd. Deze wijziging is een gevolg van de zendtijduitbreiding van Discovery Channei en het verdwij nen van Sport 7. BAR, GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 Soest is de eerste Nederlandse ge meente waar alle percelen - wonin gen én bedrijfspanden - ook in het buitengebied zijn aangesloten op de riolering. Met gepast feestelijk ver toon werd vorige week de laatste aansluiting, bij de boerderij van de familie Van Zijtveld aan de Jacht huislaan, tot stand gebracht. Milieu-wethouder Van Logtenstein en dhr. Caré, van de provinciale dienst Water Milieu, verrichtten samen of ficiële handeling door met een druk op de knop (via inductielassen, volgens Van Logtenstein z'n "ouwe vak") de laatste verbinding te maken. Daarna werd de pomp in werking gesteld. Van Logtenstein vond het een zaak om trots op te zijn ("daar gaan we markt mee op"), omdat Soest met z'n 4600 hectare toch ook niet een van de klein ste gemeenten is. Het was hem een ge noegen dat de provincie een substanti eel deel van de kosten voor haar reke ning heeft genomen (2,5 van de in to taal 4 miljoen gulden). "De regeling staat onder druk, dus of andere ge meente ook zo ver komen valt nog te bezien, mwaar wij waren er op tijd bij," aldus de wethouder. Volgens hem heeft Soest de afgelopen jaren veel geld in z'n "ondergrond" ge stoken: 10 a 12 miljoen in de jaren 1994-1995, dit jaar 6 miljoen en vol gend jaar nog eens 6 miljoen. Hij her innerde in dat verband aan het grote belang van de riolering voor de volks gezondheid. Vrij-verval-riolen De aanleg van volledige riolering in het buitengebied was jarenlang het relatief imeest kostbare en moeilijkste onderdeel iOm het afvalwater af te voeren. De aan leg van riolering startte in Soest in de jaren '30. Van de jaren '50 tot begin ja ren '70 werd de bestaande bebouwing in de kernen Soest, Soestduinen en Soesterberg op de riolering aangesloten. Nieuwbouwwijken werden bij de bouw van riolering voorzien. In dichte bebou wing wordt voldoende genoeg afvalwa ter geloosd om een constante stroming in de riolen mogelijk te maken. Derge lijke riolen worden vrij-verval-riolen genoemd. In het buitengebied zijn de rioolleidingen te lang om het rioolwater steeds te laten stromen. In het buitengebied zijn nu óveral me chanische rioolsystemen aangelegd. Het afvalwater wordt met die systemen op gevangen in verzamelputten. Zodra de hoeveelheid afvalwater voldoende is, vindt het transport plaats. Met behulp van drukverschillen wordt het afvalwa ter naar een steeds grotere verzamelput verplaatst tot het een vrij-verval-riool bereikt. Vandaar wordt het samen met al het andere afvalwater naar de zuiveringsinstallatie getransporteerd. De gemeente Soest heeft in juni 1994 een krediet beschikbaar gesteld voor de aan sluiting van de meest verspreid liggende panden in de buitengebieden met be hulp van mechanische riolering. Van wege de grote afstanden tussen de pan den in het buitengebied is per pand een lange lengte rioolleiding nodig. Dit al les betekende een investeringsbedrag van f 3.948;500. In juni 1993 had de gemeenteraad zich al uitgesproken voor het aansluiten van alle percelen om voor een provinciale subsidie in aanmer king te komen. De subsidie van f 2.520.700 werd in april 1994 door het dagelijks bestuur van de provincie toe gezegd waarna de kredietaanvraag volgde. Laatste 100 Het werk werd in ruim twee jaar gefaseerd uitgevoerd. In de tweede helft van 1994 werden eerst de panden in het meest kwetsbare gebied aangesloten (waterwingebied Soestduinen) en het gebied Pijnenburg. In 1995 volgden de panden in het gebied langs De Zoom (twee campings) en tenslotte in 1996 een aantal verspreid liggende percelen Wethouder Van Logtenstein en de heer Caré vulden onder toeziend oog van de deskundigen het gat weer op, waarin de 100e aansluiting tot stand werd gebracht. in Soest. Het project voorzag in de rioolaansluiting van de laatste 100 percelen. Met deze aansluitingen is de gemeente Soest een van de eerste gemeenten in Nederland waar alle woningen en be drijven aangesloten zijn op de riolering. De aansluitingen variëren van simpele aansluitingen als een incidenteel ge bruikt verenigingsgebouwtje tot de com plete vliegbasis Soesterberg. Incidenteel komt het voor dat een woning over een rioolaansluiting beschikt en men ook de rioolheffing betaalt, maar dat de daad werkelijke aansluiting door een fout niet tot stand gekomen is. Het werk werd in opdracht van de ge meente voorbereid door het ingenieurs bureau Grontmij in Houten en uitge voerd door de Aannemers Combinatie Soest. Ondanks de hoge moeilijkheids graad zijn de werkzaamheden tot ieders tevredenheid verlopen. Voor de uitvoe ring van de werkzaamheden was ook de medewerking van de burgers noodzake lijk. Daarbij bleek de overheidsbijdrage van grote waarde en behoefden de eige naren nog maar een relatief klein ge deelte van de werkelijke aansluitkosten te betalen. Bij de uitvoering bleek de aansluiting op de riolering door veel bewoners zeer op prijs te worden ge steld. Het kanaal van Sport 7 is toegewezen aan de combinatie Remu-servicekanaal en de Chinese zender CNE. Voor doorgifte van het Remu-servicekanaal is gekozen, omdat de komende maanden de laatste hand wordt gelegd aan de modernisering van het net in Soest. Er wordt glasvezelkabel gelegd, wat inter actieve informatie-uitwisseling mogelijk maakt. Abonnees worden via het servicekanaal op de hoogte gehouden van onder meer werkzaamheden en signaalonderbrekingen die verband hou den met deze modernisering. Op dit kanaal worden ook de program ma's doorgegeven van de Chinese zen der CNE, die tussen 01.00 en 06.00 uur haar uitzendingen verzorgt. Tot nog toe werd CNE in combinatie met The Discovery Channei doorgegeven. Met de verplaatsing van de Chinese zender kunnen de programma's van The Discovery Channei weer volledig, tot 03.00 uur, worden doorgegeven. In de volgende vergadering van de re gionale programmaraad wordt de proef nader besproken. gelukkig "Los van het standpunt dat je over de ontsluitingsweg inneemt, moetje zorgen dat de procedure zorgvuldig verloopt. Het is vervelend dat het zo verkeerd is gegaan en uitermate zorgwekkend dat bij zo'n gevoelig onderwerp voeding wordt gegeven aan het idee dat er maar wat wordt gerommeld." Bart Krol viel niet uit tegen het college, maar de woorden van de fractievoorzit ter van het CDA waren duidelijk. Het college heeft een blunder gemaakt door twee weken geleden in deze krant te publiceren dat het een vergunning wil afgeven voor een ontsluitingsweg voor Albert Heijn en Braamhage in Soest- dijk. Nooit hebben burgemeester en wethouders hierover de raadsfracties om hun mening gevraagd. Hoewel het col lege zijn excuses heeft gemaakt naar aanleiding van een boze brief van GGS, kregen B W tijdens de gemeente raadsvergadering uit verschillende poli tieke hoeken een fikse uitbrander. Krol geloofde dat de fout niet met op zet is gemaakt. "Maar je moet de schijn niet tegen je wekken. Wil je jezelf als raad serieus nemen, dan moet je zorgen dat de procedure niet tegen je werkt." Jan Visser kon zich niet voorstellen dat de fout is gemaakt, omdat er in het ge meentehuis voldoende ambtenaren rondlopen, die precies weten hoe de procedures werken. Hij vond het so wieso een vreemde gang van zaken, omdat de raad (zoals Harry Witte van GGS al had geschreven) nog nooit het ontwerp-bestemmingsplan Soestdijk heeft gezien. Begin dit jaar hield de gemeente voor burgers wel een inspraakavond over het ontwerp-bestemmingsplan, maar toen mocht persé niet worden gesproken over de drie heikele punten: AH en de ontsluitingsweg, de eventuele parallel route en het verkeer in de wijk. Het was toen niet zo verwonderlijk dat deze bij eenkomst niet de geschiedenis inging als -V een langdurige. Visser plaatste meer vraagtekens bij de manier waarop het college omgaat met de procedures. Hij noemde in dit ver band het plan voor het buitengebied van Soest, dat wordt opgesteld door inge nieursbureau DHV. Volgens Visser laat het college hier eerst de provinciale pla nologische commissie op reageren, voordat het naar de raadsfracties gaat. Merkwaardig, aldus Visser. Hij kreeg bijval van Wim Roest (D66), die zich niet aan de indruk kon ontwekken dat DHV dit plan weinig objectief schrijft. De vrijstelling voor de aanleg van de ontsluitingsweg wordt voorlopig inge trokken en eerst voorgelegd aan de raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer. Als het aan de WD ligt, komt de weg er dan alsnog. Bert Krijger: "In de vorige raadsperiode zijn we ten op zichte van Ahold de verplichting aange gaan om voor de winkel een ontslui tingsweg aan te leggen. Daar kunnen we dus niet meer omheen." Sinds afgelopen september heeft de pro vincie een eigen Internetadres: http:// www.prvutr.nl Door aanklikken krijgt men informatie over o.a. vergaderingen, bedrijfs vestigingsmogelijkheden, feiten en cij fers. In de rubriek "Provincie Utrecht actueel" verschijnen de persberichten van de provincie. Het provinciale loket op Internet ver keert nog in een proeffase. Na een eva luatie zal de informatie volgend vootjaar worden uitgebreid. Tijdens de gemeentelijke Nieuw jaarsreceptie op donderdag 2 ja nuari 1997 kunnen de bezoekers opnieuw kennis maken met een optreden van Thomasvaer (Wim de Kam) en Pieternel (Els Stol wijk). In de raadzaal geven beide illustere figuren zich helemaal over aan de toekomstige gebrui ken van het digitale gemeente huis. Jan Visser (WWW VisCom 1996 Soest) heeft de futuristische tekst ge schreven onder de titel: "Inspraak, Voorspraak, Afspraak, Samenspraak, Uitspraak, Opspraak, Grootspraak, Tegenspraak Vliegen als een scha duw heen..." Aan deze historisch be langwekkende schets, die deze keer volkomen afwijkt van wat men an dere jaren gewend is, doen ook en kele bekende Soesters mee, zoals Leo van de Berg, de 75-jarige "Bart van de Melm" en de beroemde Soes ter tenor Charles Gabriël, maar ook minder bekende "acteurs" als Mattijs van Vliet en Dora van Elk. Veel medewerking ondervond Visser voor zijn virtuele fantasieën van boer Lanser, boer Van Roomen en bos bouwer Toon van Doorn. De voor stelling begint na acht uur 's avonds in het gemeentehuis. De toegang is gratis.

Soester Courant | 1996 | | pagina 3