En dit zijn de knallers van deze week: 495 598 wmm Rechter geeft huurders Smitsveen 'meevaller' van ca. f 235,- Economie Eemland op volle toeren Vrije Teugel wil f 30.000 extra voor opvang te oude jongeren 1 Hemelwater mag niet meer naar het riool afgevoerd rTTT i i 6027493 Kaarsenmakerij Amerpoort in aula Orlando-gebouw Kwaliteit gemeentelijk onderhoud groen te laag - Groei omzet en werkgelegenheid op recordhoogte 3 Actueel 4 Actueel 5 Actueel 9 Soesterberg 10 Sport Bruin café maakt het te bont Waterleiding barst Dennen weg aan de Dennenweg College honoreert verzoek (nog) niet Wijziging bouwverordening A. van der Lee KLAREN Cépage wijnen Gebraden achterham Belegen kaas kilo 77Ö Rundergehakt VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Optuunincf bij TOT 50% KORTING OP VELE GESELEKTEERDE ARTIKELEN. Uw adres voor de betere merken met de ruimste sortering. HER E N M O D E WW Het is aan de inzet van Huurders belangenvereniging Het Soester- veen en aan een bewoner te danken dat er nu een gerechtelijke uit spraak ligt in de kwestie over het groen-onderhoud. In overleg met Woningstichting Soest werd een I procedure gestart omdat het gebrek aan goed gemeentelijk onderhoud aan de groenvoorzieningen de be woners al jarenlang een doorn in het oog is. Door de inzet van de Huurdersbelangenvereniging krij gen de bewoners nu circa f 235,- te rug. Dit is een deel van de service kosten voor groenonderhoud die de huurders maandelijks betalen. Op 13 november deed de kantonrech- j ter een uitspraak inzake een door Ij Woningstichting Soest aan haar voorge- 1 legd geschil over de doorberekening van i kosten van onderhoud groenvoorzie ningen in de wijk Smitsveen. De rech- I ter oordeelde dat de juridische onder- bouwing van het doorberekenen wel degelijk aanwezig was, maar oordeelde dat de kwaliteit van het door de ge- - .meente uitgevoerde onderhoud anno 1996 zodanig te wensen overlaat, dat deze kwaliteit niet bijdraagt aan het woongenot en dat een eventuele achter uitgang van de buurt door de staat van de groenvoorziening niet denkbeeldig moet worden geacht. De rechter ver moedde dat deze situatie in 1991 (het jaar waarover het geschil eigenlijk diende) niet anders was. Consequenties De gevolgen van de uitspraak zijn ingrij pend. Allereerst wordt de situatie zoals die geregeld was door de afspraak tus sen de gemeente en (toen nog) Woningbouwvereniging Soest uit 1979 juridisch aanvaard. Destijds was gere geld dat de grond rond de flats in Smitsveen in eigendom van de gemeen te zou blijven en dat de gemeente het groenonderhoud zou uitvoeren. De Woningstichting Soest heeft daar voor destijds een eenmalig bedrag per woning aan de gemeente voldaan, dat jaarlijks aan de bewoners via de bijko mende kosten zou worden doorbere kend. Het gaat om een totaalbedrag van circa f 1,2 miljoen gulden. In de tweede plaats heeft de uitspraak op grond van de Huurprijzenwet woon ruimte gevolgen voor de bewoners en de Woningstichting. Teneinde te voorko men dat iedere bewoner met de uit spraak van de kantonrechter nu een ver zoek om vaststelling van de betaling van bijkomende kosten moet indienen, werd met de Huurdersbelangenvereniging overeengekomen, dat de Woning stichting over de jaren 1994, 1995 en 1996 een groot deel van de reeds be taalde kosten zal terugbetalen. De nog in Smitsveen wonende bewo ners ontvangen het bedrag over 1994 en 1995 automatisch terug. Op de afreke- Voor het groen-onderhoud hebben de Smitsveen-bewoners de afgelopen jaren te veel betaald. ning van de servicekosten over 1996, die medio 1997 plaatsvindt, wordt het terug te betalen bedrag over 1996 verrekend. Dat geldt ook voor de bewoners die in de loop van 1996 zijn verhuisd. Bewo ners die verhuisd zijn, maar in de jaren 1994 en 1995 in het Smitsveen ge woond hebben, dienen zelf een aan vraag voor teruggave bij de Woning stichting in te dienen. Onderhoud moet beter De totale kosten voor de Woning stichting bedragen circa f 275.000,-. De procedurele gang van zaken was over eengekomen tussen Huurdersbelangen vereniging Het Soesterveen en Woning stichting Soest. Met de Huurdersbelangenvereniging zal Woningstichting Soest overleg voeren voor een nader onderhoud met de ge meente over de planning, uitvoering en kwaliteit van het onderhoud. Die zullen indringend verbeterd moeten worden, wil in de toekomst de schade voor de Woningstichting niet nog groter worden. Van belang is tenslotte dat de kosten van het juridisch geding voor de Huurdersbelangenvereniging door de Woningstichting gedragen zullen wor den. De reden hiervoor is dat het om het verkrijgen van een principiële uit spraak ging. Het bedrijfsleven in Eemland heeft een goed jaar achter de rug. Met een omzetgroei in 1996 van 4,7%, laat het Eemlandse bedrijfsleven het groeicijfer voor Nederland to taal (1,5%) ver achter zich. Ook de groei van de werkgelegenheid ligt voor de jaren negentig op een recordhoogte van 3,6%. De lichte groei van de export (0,9%) en de investeringstoename (2,8%) liggen gelijk aan het landelijk cijfer. Sinds 1990 was er sprake van een da lende lijn in de rendementsontwik keling. 1906 betekent een ommekeer voor de regio. Duidelijk meer bedrijven dan een jaar geleden waren tevreden over het behaalde rendement. Dat blijkt uit de cijfers van de Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO) van de Kamer van Koophandel in Amersfoort. "Niet alleen 1996 was een goed jaar", zo stelt de algemeen secretaris van de Ka mer, de heer drs. H.E Witte, in zijn pre sentatie, "ook voor 1997 is er volop ver trouwen bij de Eemlandse bedrijven". "De sterke positie van Eemland, zowel ten opzichte van West-Nederland als de landelijke cijfers totaal, mag echter geen reden zijn om tevreden achterover te leunen", aldus Witte. De algemeen se cretaris van de Kamer pleitte dan ook voor voldoende bedrijfsterreinen in de regio en vroeg tegelijkertijd nadrukkelijk aandacht voor de bereikbaarheid van regio. Bekeken op onderdelen zijn de belang rijkste resultaten uit de ERBO-enquête: Op de sector industrie na ligt in alle sectoren in Eemland de groei van de omzet boven het landelijk cijfer. De sterkste omzetgroei vond plaats in de dienstensector. Ook de detaillisten, met name in de non-food branche kunnen voor het eerst sinds lange tijd weer te rugkijken op betere omzetcijfes. De buitenlandse handel groeit met bijna 1%. De vertraagde economische groei in de omringende landen speelt hierbij een rol. Desondanks wisten zo wel de groothandel als de industrie in Eemland meer af te zetten op de buiten landse markten dan een jaar geleden. Na jaren van dalende rendements- cijfers, is voor het eerst sinds 1990 weer sprake van een rendementsgroei in Eemland. Dit geeft de bedrijven weer veerkracht en versterkt de positie van het regionale bedrijfsleven. Vertrouwen in de toekomst blijkt on der andere uit de investeringsgroei van bijna 3%. Koploper was de industrie. In 1996 namen de investeringen in deze sector met zo'n 12% toe. De positieve economische ontwikke ling in de regio Eemland komt ook tot uiting in een recordgroei van de fulltime werkgelegenheid. De groei van 3,6% ligt fors boven de 2,1% voor Nederland totaal. Grootste werkgelegenheidsgroei in de regio was er in de dienstensector. De positieve ontwikkeling in 1996 is, als het aan de ondernemers in Eemland ligt, geen éénmalige gebeurtenis. Ook voor 1997 is er volop vertrouwen. 95% verwacht het komend jaar winstgevend af te sluiten en slechts 3% verwacht een afname van de werkgelegenheid in 1997. Kerncijfers Eemland, West Nederland en Nederland totaal Eemland West Nederland Nederland totaal Omzetvolume ontwikkeling 4,7 1,4 1,5 Exportvolume ontwikkeling 0,9 0,2 0,9 Percentage winstgevende bedrijven 88 87 87 Percentage positief rendement 71 67 68 Investeringsontwikkeling 2,8 3,7 2,7 Werkgelegenheidsontwikkeling 3,6 2,0 2,1 College geeft toestemming voor 'ontmoetingsruimte'. Nieuwe woningcorporatie: Achtgoed Wonen Bouwen. 'Echtheid' 19e-eeuws schilderij inzet geding. Armoede komt ook in Soest voor. Soester cellist Eric de Wit wint concours. Munitie op terrein Huize Vosseveld. Antiracismeproject SWS maakt jeugd toleranter. Verkeerspleinen als oplossing van problemen. Weekmarkt naar andere plaats? Terugblik op Soesterberg 1996. Volkskerstzang druk bezocht. -««SUH7 1 VJf'. Richard Groenendaal imponeert in kerstcross. De politie heeft zaterdagnacht pro ces-verbaal opgemaakt tegen de ei genaar van een café aan de Kerk straat, waar om tien voor vier nog volop gasten aanwezig waren. De politie nam een kijkje omdat er nog heel wat auto's en fietsen geparkeerd stonden. De deur was op slot, maar er brandde volop licht en in de zaak bevonden zich nog minstens 15 gas ten. De officiële sluitingstijd is op zaterdag 02.00 uur. Politie en brandweer rukten zondag avond uit naar een bedrijf aan de Industrieweg, waar kennelijk een water leiding gebarsten was. Het water stroomde onder de deur van een loods uit. Toen de deur geopend werd leverde dat een stortbad op, waarbij de hulpver leners volgens een woordvoerder geza menlijk 'Tm singing in the Rain" aan hieven. Op de vloeistofdichte vloer stond daarna nog zo'n vijf centimeter water. Het duurde even voordat de ei genaar van het bedrijf was opgespoord. In de tussentijd werd de wateroverlast zo goed mogelijk bedwongen. De politie is op zoek naar voorbij gangers die mogelijk getuige zijn ge weest van de diefstal van een dennenboom aan de Dennenwèg die afgelopen zaterdag omstreeks 18.00 uur moet hebben plaatsgevon den. Gezien de sporen en de omvang van de boom gaat de politie ervan uit dat de boom met een wagen uit de grond getrokken is. Half november waren er uit hetzelfde stukje gemeen telijk groen - waar de eigenaar met toestemming bomen op had geplant - ook al vier dennen weggehaald. Wie iets van de roof gezien heeft wordt verzocht de politie in te lich ten. De Vrije Teugel is officieel bedoeld voor het werk voor kinderen tot en met 12 jaar. Zo staat het in elk geval in de statuten. Toch is er een groep "oudere" jongelui die ook regelma tig op het kinderparadijs rondstapt, maar die eigenlijk te oud is voor de gebruikelijke kinderactiviteiten. Een aantal van hen wordt ingescha keld bij de verzorging van dieren en bij andere activiteiten. Directeur Leo van den Berg vindt dat de ge meente daarvoor maar eens over de brug moet komen. Hij heeft het College om een extraatje van 30.000 gulden gevraagd om de kos ten die met de opvang van deze jeugd gemoeid zijn te bestrijden. Volgens de berekeningen van Van den Berg zou het eigenlijk wel ruim 50.000 gulden moe ten zijn, maar hij blijkt al tevreden met 20.000 gulden voor 1996 en 10.000 gulden voor 1997. Volgens Van den Berg gaat het om een min of meer vaste groep van 16 jonge ren die haast elke middag na schooltijd naar het kinderparadijs komt, plus een groepje van nog eens 12 jongelui die incidenteel komen "aanwaaien". Als de Vrije Teugel hun geen plek biedt - vol gens de statuten - vallen ze tussen wal en schip, is Van den Bergs redenering. "Het zijn jongeren die vaak als kind aan onze activiteiten deelnamen en vervol gens op hun 13e niet meer mee konden doen. Het meest logische zou zijn deze jongeren te weren, omdat ze te oud zijn. Dat valt in de praktijk niet mee, omdat ons terrein vrij toegankelijk is." Aanspreekbaar Bovendien is het niet prettig om de jon geren weg te sturen, schrijft Van den Berg, "als je hen eigenlijk nergens naar tóe kunt sturen. Het kinderparadijs Met een wijziging van de bouw verordening hoopt het College van B. en W. te bereiken dat het hemel water (regenwater) voortaan recht streeks wordt toegevoegd aan het grondwater. Op die manier wordt een bijdrage geleverd aan de strijd tegen de verdroging. Tot nu toe wordt het regenwater, afkom stig van de daken, meestal afgevoerd naar het riool. Door het terug te voeren naar de bodem wordt een belangrijke bijdrage geleverd aan het herstel van de grondwaterstromen, en daarmee aan de strijd tegen de verdroging, aldus B. en W. Bovendien hoeft schoon regenwater op die manier niet meer via het riool, samen met het echte afvalwater (uit wc's etc.), naar de rioolwaterzuivering te worden getransporteerd om daar gezui verd te worden. De wijziging in de bouwverordening legt daarvoor de juridische basis. Voortaan mogen - bij nieuwbouw - de voorzienin gen voor de lozing van het hemelwater uitsluitend als overstort worden aange sloten op het openbaar riool. Op die manier kan voor de nieuwbouw de ge wenste situatie via vergunningen gere geld worden. Het voorstel wordt behan deld in de gemeenteraad van januari. Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN C0P1ERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEIDSWEG 9, 3762 EP SOEST TEL 035 6014706 FAX 6026856 Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Cabernet Sauvignon of Chardonnay fles 75 cl vers van het mes 100 gram vers van het mes kilo heeft dan ook besloten hen in te scha kelen bij de activiteiten en hun 's zomers ook 's avonds en plek op het terrein te gunnen. Dat is na een aanloopperiode een succes gebleken. De jongelui blijken goed aanspreekbaar als je dat maar con sequent doet, aldus Van den Berg, en ze hebben de kans gekregen om mee te werken. De Vrije Teugel wil daarmee best door gaan. "We weten zeker dat we ze een fijne plek bieden. Ze voelen zich thuis en serieus genomen. Ze snappen steeds beter dat er ook dingen van hén ver wacht worden en dat het principe voor- wat-hoort-wat ook voor hen geldt." Van den Berg wil de jongeren iets leren, zo als timmeren, metselen en klussen doen of meehelpen met het kinderwerk, zo dat ze t.z.t. misschien zelfstandig als kinderwerker kunnen functioneren. Gereedschap onvindbaar "Wat zijn de kosten? Uiteraard veel kopjes thee, koffie en glazen frisdrank," schrijft Van den Berg. "Verder gaan er regelmatig onderhoudsgereedschappen stuk of verdwijnen deze door slordig ge bruik of zijn opeens 'onvindbaar'. Ook geven de beroepskrachten veel extra tijd aan begeleiding, want het zijn niet de makkelijkste jongeren en ze moeten re gelmatig gemotiveerd worden en aange sproken op hun verantwoordelijkheids gevoel. Daar gaan veel extra uren in zit ten." Alleen dat laatste is (864 uur a f 20,- en dat al tweeëneenhalf jaar lang) al een "kostenpost" van zo'n 43.000 gul den, maar de drie beroepskrachten van de Vrije Teugel doen dat tot dusver al lemaal pro deo, omdat ze het zien als een "sociale verplichting", maar intussen wordt het vele overwerk nog eens extra belast. Daarom heeft Van den Berg het idee gelanceerd dat de gemeente voor 1996 alsnog 20.000 gulden beschikbaar stelt, waarvan een gedeelte besteed zou moe ten worden aan een extraatje voor de beroepskrachten en de rest voor het aanvullen van het verdwenen gereed schap en het materiaal. Voor 1997 denkt hij aan 10.000 gulden, ook ge deeltelijk voor de beloning van een be roepskracht die er vaste uren voor vrij maakt. Ongelukkig tijdstip Het College van B. en W. is kennelijk niet onmiddellijk bezweken voor de ar gumentatie van Van den Berg. Het ver zoek kwam ook op een ongelukkig tijd stip binnen, aldus het ambtelijk advies, omdat 1996 al zowat voorbij is en de verzoeken voor 1997 al begin april bin nen hadden moeten zijn. "Inhoudelijk kan niet worden weerlegd dat het kinderparadijs een belangrijke functie vervult voor deze jongeren," aldus het advies, waarin wordt voorgesteld de kwestie maar te betrekken bij de Start conferentie over de innovatie van het welzijnswerk, die begin februari wordt gehouden. Op die conferentie zullen verschillende welzijnsinstellingen afspra ken moeten maken over het beleid en de onderlinge taakafbakening. Dat vindt het College van B. en W. zelfs nog een beetje te snel door de bocht. De beslissing is dan ook dat het verzoek pas "t.z.t." en voor zo ver het dan nog rele vant is wordt opgenomen in het zgn. "te lefoonboek", waarin het gros van alle wensen en verlangens voor de besteding van het Soester gemeentegeld wordt genoteerd met het oog op de nieuwe begroting. En die wordt pas in oktober vastgesteld- De politiek Hoe er bij het kinderparadijs over de politiek wordt gedacht staat overigens al bij voorbaat vast, getuige bijvoorbeeld het onlangs verschenen jaarverslag, dat ditmaal - voor de verandering - nu eens geen "feiten en cijfers" meldt, maar een aantal "verhalen" die duidelijk moeten maken dat het allemaal opperbest func tioneert. "De politiek," staat er in een ietwat poë tische ontboezeming, "een ongrijpbaar systeem met eigen wetten en gebaren./ Je kunt er niet omheen en je er ver schrikkelijk blind op staren./We zijn af hankelijk van mensen in de raad en onze ambtenaren." En: "Je moet soms zo lang wachten, dan is het niet meer nodig./"Dat is handig", denken ze dan,/ de mensen die beslissen./"We stellen alles zo lang uit en 't probleem is uit de wereld"./En wij staan naast de pot te pissen." Maar vertrouwen is er volop, kennelijk: "We blijven u bevuren met vragen en nieuwe,grootse plannen./We gaan het spel steeds beter kennen, want sinds kort in ons bestuur: Leidje Tomassen en Jan Meirne." Of dat helpt moet echter nog blijken... Het College van B. en W. heeft de gemeenteraad voorgesteld de aula van het Orlando-gebouw - de voor malige Kardinaal Alfrink-mavo aan de Di Lassostraat - te verhuren aan de Amerpoort. Deze instelling wil er een kaarsenmakerij vestigen De Amerpoort is een instelling voor zorg en dienstverlening voor mensen met een verstandelijke handicap. Per 1 april wil ze in het gebouw een kaar senmakerij vestigen, waarvoor de ruimte overigens nog specifiek moet worden ingericht. De Amerpoort wil eventueel ook de aangrenzende ruimte (pantry) huren ten behoeve van een textielgroep, die nu nog elders gehuisvest is. Een be slissing daarover wordt voor 1 februari genomen. Volgens B. en W. sluit het gebruik van de aula - het laatste deel dat nog ver huurd moest worden - goed aan bij de overige functies in het gebouw. Voor de medewerkers van de kaarsenmakerij is de ligging - in een woonwijk en in de" directe nabijheid van winkels - ook een voordeel. Het College laat de afdeling Groen en Milieu nog wel even nagaan of er voor de kaarsenmakerij een mi lieu-vergunning vereist is en welke eisen er dan gesteld moeten worden. SOESTERBERGSESTRAAT 51SOEST; TEL035 - 6012400 Uw Herenmode specialist.

Soester Courant | 1997 | | pagina 1