<Ae>n Pi NIET DE EERSTE.WEL DE BESTE (3 H HALVE PRIJS ezond College geeft nu toch toestemming voor 'ontmoetingsruimte' aan Dalweg 'Echtheid' 19e-eeuws schilderij inzet van kort geding Armoede komt ook in Soest voor MODEILEN ~1 ff 1 ACTUEEL Nieuwe woningcorporatie: Achtgoed Wonen en Bouwen kleine collectie Wildschut Optiek leder z'n vak ■ood en gebak ietbakkerij id uitgeriut" tut door alle rkerkero van ci Veerkamp. •ijl makerij 997 Jieding □rt en de JH40r nuari). Soest bv DONDERDAG 2 JANUARI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 NATUURLIJK LAANSTRAAT 67 BAARN TELEFOON 02154 - 1 55 88 Voorlopig voor één jaar op proef W.S. fuseert met Wonen Amersfoort Lift onbruikbaar door rookbom Soest gaat vanavond 1997 digitaal in Inbraak in woning Wiardi Beckmanstraat Soester kunsthandelaar voor rechter gedaagd Sigarettenkraak in tabakzaak Smitshof wist men het al, was dit nog steeds het geval, zorgen wij dat dit niet veranderen zal. 't Luykje, al jaren een begrip! Nieuwjaarsreceptie| 'Veel mensen weten niet waarop ze recht hebben' lefoon 6011830 1SPECIAALZAAK 30N (035)5413521 per maand. Eikend Uneto Beveiliging!- Service 035-6029933 laan 'CLIE" afvalzak"* en sloopafval foenafval pier/karton NIEUW OPRUIMING! Het College van B. en W. heeft de gemeenteraad voorgesteld om - voorlopig op proef - toch in te stem men met het gebruik van het pand Dalweg 75-79 als "ontmoetings ruimte" voor (met name de Turkse) jeugd. Eerder was het gebruik als zodanig illegaal bevonden. Het gemeentebestuur heeft daarom des tijds een dwangsombeschikking uitge vaardigd, maar die nog niet uitgevoerd omdat de eigenaar, de heer Kartal, een juridische procedure heeft aangespan nen. Volgens de tekst van het raads voorstel is de beslissing om toch ak koord te gaan al in juni j.l. genomen, mede op basis van de twee ingediende bezwaarschriften. Die bezwaarschriften zijn gedeeltelijk gegrond verklaard en vooruitlopend op een formeel verzoek van de heer Kartal wilde het College onderzoeken of het voor een bestemmingswijziging met een positief óf een negatief voorstel aan de raad zou komen. In de afgelopen maan den is overlegd gepleegd met de heer Kartal, de omwonenden, de politie, de afdeling Welzijn en de afdeling Plano logie. Dat heeft kennelijk geleid tot een positief voorstel. De beslissing is nu verder aan de ge meenteraad. Als er een positief besluit uitrolt zal de heer Kartal het beroep bij de arrondissementsrechtbank intrekken. Bij een negatief besluit wordt de dwang somprocedure, die tot nader order is Het gebouw aan de Dalweg waarin het gemeentebestuur voorlopig een ontmoe tingsruimte toestaat. Foto: Herman van Dam uitgesteld, alsnog toegepast, zij het met drie maanden vertraging. Zorgvuldigheid Het College wil de vrijstelling (op grond van de bouwverordening) verlenen voor de duur van een jaar. Als de ervaringen positief zijn wordt de vrijstelling auto matisch voor vijf jaar verlengd. Volgens B. en W. hebben zij de instemming van de gemeenteraad nodig "vanuit zorgvul digheidsoverwegingen", omdat het de raad is die - als de vrijstelling voor zes jaar gaat gelden - uiteindelijk zijn fiat moet verlenen aan een feitelijke situatie die dan al acht jaar geldt. Op 31 december is het fusiebesluit tussen Wonen Amersfoort en Woningstichting Soest getekend ten overstaan van de notaris op het kan toor van Wonen Amersfoort om 11.00 uur. Met het ondertekenen van het fusiebesluit zullen Wonen Amersfoort en Woningstichting Soest opgaan in Achtgoed Wonen en Bouwen. Het werkgebied van de nieuwe corpo ratie zal het woningmarktgebied Eemland beslaan, alsmede de gemeen ten Hoevelaken en Nijkerk. In de nieuwe organisatie werken zo'n 90 men sen. Het woningbezit omvat een kleine 10.000 woningen. Met de ondertekening is het eind 1993 ingezette samenwerkingsverband for meel bekrachtigd. De afgelopen maan den is aan alle wettelijke en sociale ver eisten voldaan. De nieuwe statuten zijn door het Ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer goedgekeurd. Het Waarborgfonds Sociale Woningbouw heeft ingestemd met de overdracht van de financiële le ningen en de daaraan gekoppelde borg stellingen van de beide corporaties naar Achtgoed. Nadat de ondernemingsraden hadden ingestemd en met de vakbonden een sociaal statuut was overeengekomen, hebben op 17 respectievelijk 18 decem ber 1996 de besturen en raden van com missarissen ingestemd met het fusie besluit. Achtgoed heeft zich ook aange sloten bij de bedrijfstakcode woning corporaties. De directie van Achtgoed wordt ge vormd door mevrouw M.P. Duijnker en de heer drs. J. van der Moolen. Op eerste kerstdag hebben onbe kende daders een rookbom laten ontploffen in een lift in een flatge bouw aan de Smitsweg. De lift was daardoor geruime tijd onbruikbaar. Passanten waarschuwden de politie omdat ze 's morgens om kwart voor zes rook uit de lift zagen komen. Het interieur van de liftkooi was zwart beroet. De woningstichting maakte een en ander weer in orde. Nieu wjaarsreceptie Vanavond (2 januari) houdt de ge meente Soest haar inmiddels traditio nele nieuwjaarsreceptie in het gemeen tehuis aan het Raadhuisplein. Alle bur gers van Soest alsmede vertegenwoordi gers van Soester bedrijven, instellingen en organisaties worden vanaf 19.30 in de hal van het raadhuis verwacht om elkaar een goed nieuwjaar te wensen. Het College van B. en W. zal de wen sen in ontvangst nemen en ze ongetwij feld retourneren. Om ongeveer 20.15 uur houdt burge meester De Widt een toespraak; daarna - om ca. 20.30 uur - begint in de raad zaal het volgens ingewijden ditmaal nogal "futuristische" optreden van Thomasvaer en Pieternel. Voor de com plete tekst van deze "Soester" voor dracht zal de geïnteresseerde lezer moe ten wachten tot Soester Courant van woensdag 8 januari. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een flatwoning aan de Wiardi Beckmanstraat. De 66-jarige bewoner ontdekte dat de hele woning was doorzocht en dat hij een portemon nee met wat geld en persoonlijke pape rassen miste. Hij stelde de politie op de hoogte. 3768 EJ Soest "s'r' Telefoon: (035) 6022803 Star Travel heeft meer dan 50 vestigingen in heel Nederland. Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Soester kunsthandelaar F. Willebeek Le Mair is dinsdag voor de rechter gedaagd, omdat hij een vals olieverfschilderij naar de ne- gentiende-eeuwse schilder J. Spohler zou hebben doorverkocht. De koper, een Naarder kunsthan delaar, eiste twintigduizend gulden omdat de Soester het doek niet wil terugnemen. Vice-president van de Utrechtse recht bank mr. J. Kranenburg zei de eis slechts te kunnen inwilligen als duidelijk is of het schilderij werkelijk vals is. Ze besloot zelf een onafhankelijk taxateur aan te wijzen, omdat de handelaren het tijdéns de zitting niet eens werden over een "betrouwbare" deskundige. Volgens Willebeek Le Mair is in het kleine kunstwereldje moeilijk een taxateur te vinden die geen banden heeft met een handelaar, of er niet op uit is om die zwart te maken. Volgens hem was dat ook het doel van de taxateur die het ijsgezicht van Jan Jacob Coenraad Spohler vals ver klaarde. Willebeek Le Mair trad half september op als bemiddelaar voor Alkmaarder W. de Boer, volgens de Soester een gerenommeerd kunsthande laar die bij andere kunstkenners niet zo lekker ligt. Voor hem verkocht hij Spohlers schaatspret aan de Green Art Gallery in Naarden. Galeriehouder T. van Berkel zegt als beginner weinig verstand te hebben van schilderijen, maar hij dekte zich in met de koopovereenkomst. Daarin staat dat de verkoper het schilderij moet terugne men als het vals blijkt te zijn. Willebeek Le Mair ontkent nu dat hij met een der gelijke clausule heeft ingestemd. Volgens hem is het doek onmiskenbaar van Spohlers hand. Dit zou bevestigd zijn door de Rijksdienst Kunst Docu mentatie (RKD). Deze instantie geeft alleen geen schriftelijke verklaring af, omdat ze geen officiële taxaties verricht. Willebeek Le Mair meent dat de Naar der handelaar het schilderij kwijt wil omdat de kwaliteit tegenvalt. Gaatjes Van Berkel heeft het doek inderdaad naar een restaurateur gebracht om het schoon te laten maken en een aantal gaatjes te laten dichten. Maar hij zegt het nog steeds een leuke plaat te vinden. Dat de RKD het schilderij echt heeft bevonden, ontkent hij eveneens. "Aan vankelijk zeiden ze dat het doek vals was, maar toen ze er foto's van Spohlers werk naast hielden, gingen ze twijfelen. Daar is het bij gebleven." Van Berkels restaurateur en taxateur schatten het doek niet ouder dan twin tig jaar. Beide partijen mogen de rech ter uiterlijk 17 januari schriftelijk hun voorkeur voor een tweede taxateur meedelen. Willebeek Le Mair verzocht de rechter tijdens de zittingen al om de RKD een deskundige te laten voordra gen. Wat hem betreft is deze instantie de enige die een betrouwbaar en onafhan kelijk oordeel kan geven. Onbekenden hebben in het weekeinde een snelkraak in een tabakzaak aan de Smitshof gepleegd. Na het inslaan van een ruit namen ze een flinke hoeveel heid sigaretten mee. Aangifte deed een 36-jarige Soesterberger. BAR, GRILL RESTAURANT In 1977 in 1987 In 1997 STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 Gemeente Soest Donderdag 2 januari, 19.30 uur, ge meentehuis, Raadhuisplein 1. CDA-Soest(erberg) Vrijdag 3 januari, 20.00 uur, rest. Dar thuizen, Prins Hendriklaan 1. D66-Soest(erberg) Vrijdag 3 januari, 20.00 uur, buurthuis De Engh, Albert Cuyplaan 200. Groot Gaesbeeker Gilde Zondag 5 januari, 12.00 uur, Gildehuis, Steenhoffstraat 46. ANBO-Soest Zondag 5 januari, 14.00 uur, Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475. R.K. Jongeren Soest Zondag 5 januari, 15.00 uur, Gildehuis, Steenhoffstraat 46. WD-Soest(erberg) Zondag 5 januari, 16.00 uur, rest. De Soester Duinen, Soesterbergsestraat 188. Kamer van Koophandel Dinsdag 7 januari, De Flint, Coninck- straat 60, Amersfoort. GroenLinks-Progressief Soest Woensdag 8 januari, 20.00 uur, C-drie, Willaertstraat (uitreiking Gouden Olie bol). VOS (Verenigde Ondernemers Soesterberg) Vrijdag 10 januari, 20.30 uur, Kontakt der Kontinenten, Amersfoortsestraat 20, Soesterberg. PvdA-Soest(erberg) Maandag 13 januari, 20.00 uur, rest. Van den Brink, Soesterbergsestraat 122. Historische Vereniging Soest/Stich ting Oud Soest Dinsdag 14 januari, 20.00 uur, Gilde huis, Steenhoffstraat 46 (klitsavond). Soester Zakenkring Vrijdag 17 januari, 20.30 uur, rest. De Soester Duinen, Soesterbergsestraat 188. Armoede komt ook in Soest voor. Dat is onder andere te merken aan de sterk toenemende vraag naar schuldhulpverlening. Een van de maatschappelijk werkers die daar veel mee te maken heeft gehad is Rina Brinkman-Stoffer, werkzaam bij de Stichting Thuiszorg en Maat schappelijk Werk Noord Oost Utrecht. Tot 1 september j.l. was zij werkzaam in het maatschappelijk werk team Soest; momenteel werkt zij in het team Baarn/Eemnes. Van uit haar werkpraktijk heeft zij geen cijfermatig overzicht over het totale armoedeprobleem in Soest, maar zij kan wel een concreet beeld schil deren van de gevolgen van armoe de. (door Klaas-Jan van Velzen) Welke groepen kloppen bij u aan? 'Vooral mensen die gedurende langere tijd van een minimuminkomen leven. De grootste en meest schrijnende groep wordt gevormd door alleenstaande ouders met een minimuminkomen. Maar ook de categorie ouderen neemt toe.' Tegen welke problemen lopen alleen staande ouders met een minimum inkomen aan? 'Als mensen voor langere tijd zijn aan gewezen op een minimuminkomen, zijn er heel veel financiële beperkingen. Normale noodzakelijke uitgaven, zoals voor een nieuw kinderbed of kleding, zijn zo moeilijk te betalen dat mensen uit wanhoop bij postorderbedrijven iets op afbetaling gaan kopen. Ze realiseren zich vaak niet dat daarmee een periode aanbreekt van nog minder financiële armslag. Onverwachte uitgaven worden een groot probleem. En als men dan bepaalde rekeningen niet kan betalen, stapelt zich langzaam een schuld op. Voor ouders is het ook erg moeilijk om voortdurend nee tegen de kinderen te moeten zeggen. Geen vakantie, geen extraatjes voor school, geen verjaardags feestje. Armoede kan tot spanningen binnen het gezin leiden. Een voorbeeld: een dochter kocht van haar weinige zak geld voor zichzelf een fles cola. Zij zette streepjes op de fles om te kunnen con troleren dat andere gezinsleden niet uit haar colafles dronken. Een sfeer van gezamenlijkheid is dan ver te zoeken. Als het gebrek aan geld steeds opspeelt, wordt het steeds moeilijker om nee te zeggen. Ouders steken zich dan soms in de schulden om tegemoet te komen aan de wensen van hun kinderen. Verder zijn verjaardagen vaak een pro bleem voor mensen met een minimum inkomen, omdat men de gasten zo wei nig kan aanbieden. En ook reisgeld voor bijvoorbeeld familiebezoek is in veel gevallen onbetaalbaar. De krant gaat meestal als eerste de deur uit. Maar ook het telefoonabonnement wordt vaak opgezegd. Uitgaan of de kapper is so wieso te duur. Sport en hobby zijn vaak ook niet mogelijk. De rekeningen voor de dierenarts zijn onbetaalbaar. Vakan tiegeld moet worden besteed aan bij voorbeeld vloerbedekking etcetera. Mensen komen hierdoor geleidelijk in een isolement.' Schulden Wanneer komen mensen bij u? 'Meestal in een heel laat stadium. Als er eenmaal sprake is van een achterstand, hoe klein ook, stapelen de problemen zich vaak snel op. Een schuld van f 1000,- is soms al een onoverkomelijk probleem. Als de huur en de energie rekening dan uiteindelijk niet meer kun nen worden betaald en er wordt met af sluiting gedreigd of als schuldeisers deurwaarders sturen, komen mensen bij het maatschappelijk werk. Meestal heb ben ze dan een schuld van f 5000,- a f 10.000,-. Die schuld is vaak opge bouwd uit rood staan, een doorlopend kredietopname, postorderbedrijven, tandartsrekeningen, huur en Remu, le ningen bij particuliere banken en derge lijke.' Aflossingsregeling Wat doet u daar dan aan? 'Na een inventarisatie van de inkomsten, uitgaven en schulden onderzoeken we waardoor de schulden zijn ontstaan. Daarna zien we wat het grootste en meest urgente probleem is. Vaak moet de schuld eerst geregeld worden. We begeleiden de cliënt in zijn of haar po ging om via een bank of de volks kredietbank het bedrag te lenen waar mee alle schulden kunnen worden be taald. De cliënt heeft daarna dus een aflossingregeling met slechts één schuld eiser: de bank. Omdat de aflossings capaciteit vaak heel gering is - met pijn en moeite meestal hooguit f 100,- per maand (voor maximaal drie jaar) - lukt deze constructie slechts in een beperkt aantal gevallen (met name voor schul den tot ongeveer f 4000,-). Het is niet reëel om deze periode langer dan drie jaar te laten duren, omdat er geen eneke reserve meer is. Een fietsreparatie is al groot probleem en ook kan er bijvoor beeld niets meer worden vernieuwd in huis. Als de schuld hoger is dan f 4000,- wordt geprobeerd om de schuld te sane ren: met het maximaal te lenen bedrag worden de schuldeisers naar rato be taald met het verzoek de rest kwijt te schelden. Soms moeten mensen vooral leren budgetteren, d.w.z. verstandiger met hun geld leren omgaan. Vaak gaat schuldproblematiek echter samen met psycho-sociale moeilijkheden, bijvoor beeld de hierboven geschetste gezins problemen. Ook daaraan wordt samen met de maatschappelijk werker ge werkt.' Voorlichting Kan er nog meer gedaan worden 'Er bestaat in Soest een goede samenwerkingsrelatie tussen het maat schappelijk werk en de sociale dienst en ook zijn er goede werkafspraken met de volkskredietbank en de woning stichtingen. Toch kan het beleid nog wat daadkrachtiger en zichtbaarder. Mensen met schulden komen vaak pas in een laat stadium bij ons en dat is heel jam mer. Voorlichting over deze vorm van hulpverlening is daarom belangrijk. En er moet dus ook een herkenbaar aan- meldingspunt zijn. Maar ook de snelheid van werken als de cliënt eenmaal binnen is, is van groot belang omdat iedere maand uitstel de problemen kan vergroten. Het is daar om wenselijk dat de samenwerking tus sen maatschappelijk werk, sociale dienst en volkskredietbank nog concreter vorm krijgt. Een gezamenlijke schuldhulp- verleningscommissie zou als het ware iedere aanmelding direct kunnen screenen op de meest efficiënte vorm van hulpverlening, mét de daarbij beho rende afspraken over wie wat doet. Verder doen zich nog altijd schrijnende situaties voor, doordat mensen onvol doende weten waarop zij recht hebben. Zo werd er onlangs nog een oudere al leenstaande vrouw aangemeld die met alleen AOW onnodig in armoede leefde, omdat ze niet wist dat ze recht Rina Brinkman-Stoffer. Foto: Herman van Dam op huursubsidie had. Ze was daardoor in grote problemen gekomen. Misschien dat de gemeente op dit front nog wat meer aan de weg kan timmeren. En ook kan er meer gebruik worden gemaakt van de regeling Bijzondere Bij stand (daarmee kunnen mensen duur zame goederen aanschaffen als ze lan gere tijd op bijstandsniveau leven). Te gelijkertijd zou men dan voorlichting kunnen geven over de mogelijkheid van schuldhulpverlening, zodat mensen in een vroeger stadium daar een beroep op doen.' Isolement doorbreken 'Een moeilijker kwestie is: hoe kan wor den voorkomen dat mensen in een iso lement belanden? Werken is wat dat betreft natuurlijk vaak de beste oplos sing, maar is in veel gevallen niet aan de orde, ofwel vanwege gezinsomstandig heden, ofwel vanwege psychische pro blemen ofwel door gebrek aan kans op de arbeidsmarkt. Vrijwilligerswerk kan veel betekenen. Maar ook de kerken en het Sociaal Cul tureel Werk hebben hierin een belang rijke functie. De meeste activiteiten brengen echter kosten met zich mee. De bijstandsnorm zou eigenlijk f 100,- per maand moeten worden verhoogd. Dat is net de ruimte die mensen missen om deel te nemen aan allerlei normale so ciale activiteiten. Gelukkig bleek er in het debat over de begroting van Sociale Zaken (6 december j.l.) een ruime meerderheid (PvdA, D66 en CDA) in de Tweede Kamer vóór extra inkomens steun voor huishoudens met een minimuminkomen. (ook verschenen in De Soester Demo craat) 1996 GELDIG TOT EN MET 31 JANUARI AS. HARTJE - ZUID ZUIDPROMENADE 14 SOEST TEL. (035) 602 22 12

Soester Courant | 1997 | | pagina 3