1'v J NMH0I En dit zijn de knallers van deze week: 299 698 J E Politie succesvol bij strijd tegen woninginbraken in Eemland-noord Schaatsers houden Soester eer in 15e Elfstedentocht hoog 'Modern Soest' op de korrel tijdens jaarlijkse Thomasvaer Pieternel Rustig Oud Nieuw in Soest V/ooi ca/EP- C°EDE 6027493 Oplossingspercentage blijf stijgen Soester schaatsster gewond op Eemmeer Felle kou houdt mensen binnen Droomwens vervuld voor Eemlandrijders 3 Actueel 5 Actueel 7 Varia 13 Sport 8 Varia Onderzoek naar woonwensen jeugd diep geheim...? Bestuurder raakt rijbewijs kwijt na oudejaarsbotsing Iets minder drukte op nieuwjaarsreceptie Opnieuw tasjesroof bij Veenbesflat Elstar appels Noord-Hollandse Extra pikante kaas VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest HET VLEESCENTRUM 8.95 5?5 10.°° Van B reukelen Vast-goed zie pagina 5. A. van der Lee KLAREN fsflRQMP ffi De politie in het district Eemland- noord (waaronder Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes ressorte ren) heeft opnieuw een succesjaar achter de rug bij de bestrijding van het aantal woninginbraken. Dat daalde van 1026 in 1994 en 829 in 1995 vorig jaar naar 558. Van die 558 inbraken worden er 391 beschouwd als "voltooid"; de overige 167 zijn geregistreerd als "pogingen". Commissaris E.W. Schutzmann, politie chef van Eemland-noord, maakte dit vrijdag bekend. De politie was relatief ook succesvoller dan in de voorafgaande jaren met het oplossen van de gepleegde inbraken. In 1994 werden nog 120 (van de 1028) zaken opgelost (12,3%); in 1995 bracht de politie klaarheid in 110 van de 829 zaken (13,2%) en vorig jaar werden 98 van de 558 inbraken opge lost: 13,2%. Volgens Schutzmann blijkt ook de inbraakpreventie een steeds belangrijker factor in de strijd tegen de misdaad. Van het totale woningbestand (49.538) in het district werden vorig jaar 11.002 bewoners aangeschreven. Daarvan kre gen er 4.070 een concreet advies (37%) en van dat aantal ontvingen er 1467 (36%) een certificaat van het project "Samenwerken aan Veilig Wonen", dat sinds 1994 bestaat. Inbraakrisico In de "gediplomeerde" woningen werd het afgelopen jaar slechts 19 x ingebro ken, liet Schutzmann weten. Statistisch gezien hadden het er eigenlijk ca. 300 moeten zijn en de commissaris is dan ook best te spreken over het resultaat van het project. Dat blijkt ook uit het berekende landelijke "inbraakrisico", dat volgens de boekjes op zo'n 1,5 procent gesteld moet worden. Met 1,1% blijft het district Eemland-noord ruimschoots onder het landelijk gemiddelde. Een bewoonster van de Bartolotti- laan beleefde op nieuwjaarsdag een hachelijk avontuur tijdens een schaatstocht op het Eemmeer. Ze kwam daar in de buurt van Zeewolde ten val, waarbij ze haar heup brak. Zo goed en zo kwaad als het ging zette ze zich op ton 16 om op hulp te wachten. De samenwer kende politiedistricten Eemland- Noord en Flevoland konden haar na ongeveer een uur - het was even zoe ken - uit haar benarde positie bevrij den, waarna ze per ambulance werd overgebracht naar een ziekenhuis in Almere. De felle kou heeft er in de nacht van 31 december op 1 januari waar schijnlijk voor gezorgd dat Soest een relatief rustige Oud Nieuw- viering achter de rug heeft. Politie en brandweer waren voortdurend paraat, maar hoefden nauwelijks op te treden. Aan de Schrikslaan werd op het eind van de middag schade aangericht aan een woning, vermoedelijk met een vuurwerkbom. Toen die ontplofte wer den een windkap en de loggia gedeelte lijk vernield. De politie vond nog restan ten van metaal en kruit. Aangifte deed de 36-jarige bewoonster. Aan de Albert Hahnweg bleek een schakelkast van de Remu te zijn vernield. Aan de Soesterbergsestraat bluste de brandweer om 22.00 uur een brandende conifeer, en dat deed ze omstreeks kwart over een ook aan de Van Hamel- straat. Omstreeks drie uur nam de po litie een kijkje in een woning aan de Theo Dobbehof, waar de dochter des huizes - bij afwezigheid van de ouders - een wat al te luidruchtig feestje orga niseerde. De politie gaf haar het advies de stereo zachter te zetten. Om een uur of half een greep de poli tie in aan de Tamboerijn, waar een 16- jarige knaap de ruit van een supermarkt had ingetrapt. De jongeman werd over gedragen aan het bureau Halt en krijgt waarschijnlijk een alternatieve straf. Afgelopen weekeinde ging een droomwens van maar liefst 25 leden van schaatsvereniging Eemland in vervulling: de 15e Elfstedentocht. Vrijdag al was een groot aantal Eemlanders in Leeuwarden om zich in de Frieslandhallen in te schrijven en op zoek te gaan naar een slaapplek. Henriët Kuijt en Tom Versteeg, beide marathoncompetitierijders, zouden deelnemen aan de wedstrijd; de overige 23 leden aan de toertocht. Onder arctische omstandigheden vertrokken Kuijt en Versteeg om 5.30 uur uit de volgepakte kooi, om na 1900 meter lo pen de schaatsen onder te binden en de barre tocht te beginnen. Het zou een zware tocht worden, met temperaturen van bijna 10 graden onder nul en een snerpend koude en sterke oostenwind. De tocht verliep evenwel voorspoedig voor het Eemland-tweetal: Versteeg bereikte Leeuwarden na negenenhalf uur. Henriët Kuijt was rond 17.30 uur terug op de Bonkervaart. Terwijl de wedstrijd in volle gang was, vertrokken vanuit de Friesland Hallen de overige 23 Eemlandleden, ieder op de officieel toegewezen starttijden. Hoe wel de toerrijders niet de wedstrijddruk hebben, waren de meeste rijders toch wel enigszins nerveus: wat zou hun te wachten staan? Een aantal van hen had de tocht-der-tochten al een of meerdere keren gereden, maar iedere Elfsteden tocht is toch weer anders. Voorbereiding hadden de Eemland rijders in ieder geval: ieder seizoen rij den zij vele kilometers tijdens de trainin gen in Utrecht en als er natuurijs ligt zijn zij als eersten van de partij. Maar de Elfstedentocht is anders, het sloopt, het vreet, het zuigt geleidelijk aan al je ener gie weg. Drie afstappers Drie Eemland-leden namen onderweg het besluit af te stappen: Angelique v.d. Berg bij Bolsward, Ruud Jansen (van wege bevriezingsverschijnselen aan de voeten) bij Stavoren, en Ad van den Breemer na ca. 120 kilometer, omdat hij een vervolg in het donker niet verant woord achtte. De meeste Elfsteden-schaatsers van s. v. Eemland waren maandagavond pre sent op de Peters Baan voor een beschei den hulde. Bert Hilhorst, Ries v.d. Berg, Wim v.d. Breemer, Nol Hagen, Jaap Kreuger, Henk de Wilde, Henk Pronk, Jaap Blauwendraad, Martin IJsseldijk, Martin van Alphen, Kirsten v.d. Berg, een Kuijt, Cor Faber, Max Jansen, Aart Jansen, Ad Mocking, Jan van Maanen, Kees Smit, Bert v.d. Weerd en Jan v.d. Mey volbrachten de tocht wel. Uitgeput maar zeer voldaan. Voor zo ver bekend zijn er nog vier an dere Soesters die de Elfstedentocht 1997 hebben uitgereden: Jos van Dorresteyn, Feite Jan de Vries, Frank de Groot en Bert den Breejen. De beide laatstgenoemden zijn lid van de Soester triathlonvereniging De Schieter. De Groot reed de 200-kilometertocht ove rigens pas op zondag, "the day after", zodat hij de ruimte had. Hij finishte zonder noemenswaardige problemen in 10.55 uur; Den Breejen, die in 1986 ook al van de partij was en nu een keer viel, deed er zaterdag 14.45 uur over. CDA verklaart rondweg tot inzet van gemeente raadsverkiezingen 1998. WD wil bedachtzaam investeren om kwaliteits niveau te handhaven. Mr. Kruitwagen weg als voorzitter Raad van Toezicht M.C. Molendael. Welzijnsorganisaties Soest slaan handen graag ineen. Soester zeeverkenners het (ijs)water op. Schilderijen laten zich lezen als een boek. D66: 'Ontmoeten leidt tot inschikken.' 'Gilde wil meer zijn dan een feestorganisatie'. Thomasvaer en Pieternei gaan digitaal in 1997. Maase en Smolders heersen in Sylvestercross. De gemeentelijke afdeling voorlich ting heeft begin deze week een offi cieel persbericht verstrekt aan alle in Soest verschijnende kranten. Daarin wordt een woonwensen-onderzoek onder Soester(bergse) jongeren van 18 tot 25 jaar aangekondigd. De ge meente hoopt daarmee meer inzicht te krijgen in de aard en de omvang van de doelgroep en haar wensen op het gebied van de huisvesting. Het onderzoek bestaat uit een vragen lijstje, dat volgende week in een huis- aan-huisblad wordt gepubliceerd. In een tijd waarin de overheid - ook de lokale - meer dan ooit moeite lijkt te hebben om de burgers te bereiken (in de politiek wordt op dat punt wat afgeklaagd) is optimale communica tie met de bevolking geen sinecure. Daarom bood de Soester Courant, als altijd gaarne bereid om het ge meentebestuur een handje te helpen, ook haar diensten aan, met het voor stel het vragenlijstje - geheel gratis - ook in déze krant te publiceren. Wie weet zijn er immers onder de lezers van deze krant ook wel een paar jon geren geïnteresseerd in de gang van zaken met de huisvesting in Soest... Edoch: de afdeling Burgerzaken wei gert daaraan haar medewerking te verlenen. De Soester Courant mag het lijstje dus met publiceren. Vol gens de woordvoerder van de ge meente is de Woningstichting Soest het daarmee ook eens. Het lijstje is kennelijk een buitengewoon gevoelig stukje informatie, dat absoluut ge heim gehouden moet worden en straks slechts via één kanaal aan de bevolking mag worden voorgehou den. Gedigitaliseerd of niet, de gemeente Soest is het nieuwe jaar wat de infor matie van de bevolking betreft weer veelbelovend begonnen. Pieternel had vorige week meer gelijk dan zij wellicht zelf besefte: "Er is nog ge noeg te communiceren aan het Raadhuisplein, zolang er ménsen en geen robots zijn..." Tegen ambtelijke kinderachtigheid is helaas nog geen software ontwikkeld. De politie heeft op oudejaarsavond een 49-jarige Soester automobilist aange houden, die onder invloed van alcohol een aanrijding veroorzaakte. Dat ge beurde omstreeks half negen op de Laanstraat. Hij reed, komende vanaf de Beukenlaan, een inrit op, waar op dat moment juist een 33-jarige Soester wilde vertrekken. Na de botsing raakte hij achteruitrijdend ook nog een bestel busje van een 39-jarige Hilversummer, dat op de parkeerstrook stond. De Soes ter moest blazen en kreeg een proces verbaal. Omdat hij al iets dergelijks op zijn kerfstok had staan werd zijn rijbe wijs ingevorderd. Enige honderden Soesters - vooral afkomstig uit de bekende "circuits" rond het Raadhuisplein - trotseer den afgelopen donderdagavond de vinnige kou voor een bezoekje aan het gemeentehuis. Behalve de beste wensen, in alle mogelijke variaties, en een drankje en een hapje, kregen ze daar een toespraak van de burge meester en een op z'n minst nogal uitzonderlijke aflevering van de tra ditionele Thomasvaer Pieternel- act. De voordracht, gespeeld door gemeen tesecretaris Wim de Kam (Thomasvaer) en Els Stolwijk (Pieternel), stond dit maal vrijwel geheel in het teken van de moderne communicatie en informatie, die ook de gemeente Soest kennelijk steeds meer in hun ban krijgen. Thomasvaer en Pieternel staken op milde wijze de draak met alle modieuze begrippen uit het computer-, fax- en modem- en Internet-tijdperk. Ditmaal bleef het aantal politieke ste- ken-onder-water - traditioneel gezien feitelijk het handelsmerk van het be roemde paar - dan ook grotendeels ach terwege, vermoedelijk tot teleurstelling van de velen die zich bij voorbaat al hadden verkneukeld op een avondje Schadenfreude over de Soester politici, al had tekstschrijver Jan Visser daarvoor^ het excuus dat er het afgelopen jaar ook" bar weinig inspiratie te putten was uit het politieke va-et-vient in Soest. De in de raadzaal samenstromende me nigte, door de koude wat minder in aan tal dan in voorafgaande jaren, werd al vanaf het begin verrast door de eenzame gestalte van Thomasvaer - ditmaal in een uitmonstering die vooral associaties opriep met de figuur van Prikkebeen - die op een afgezaagde boomstam onbe weeglijk voor zich uit staarde, kennelijk in afwachting van zijn lief Pieternel ("mijn tele-min", zoals Thomasvaer haar omschreef). Met deze scène werd in elk duidelijk een prik uitgedeeld naar het paalzitkampioenschap ("een stompzin nige sport", volgens Pieternel) én naar de omstreden beukenkap van de Amev Op de Veenbesstraat is zaterdagmiddag laat opnieuw een vrouw van haar tas beroofd. Ditmaal werd een 57-jarige bewoonster het slachtoffer. Ze werd toen ze haar fiets in de berging wilde zetten van achteren aangevallen door haar belager, van wie ze de politie niet meer kon vertellen dat dat die tamelijk klein van stuk was, hooguit 1.55 a 1.60 meter. Of het een man of vrouw was kon ze evenmin zeggen. In de tas zaten o.a. haar handschoenen en haar porte monnee, met wat geld en paperassen. in het bos van Hees. Informatie Hoe dubieus de zegeningen van de mo derne informatie- en communicatie technologie zijn, met name in handen van het gemeentebestuur en het ambte lijk apparaat, bleek het beste uit Thomasvaers verzuchting: "Je krijgt in formatie over alle besluiten; eerst over de geheime en daarna over het beetje dat nog rest; de computer doet razend snel zijn best om iedereen alles te laten weten, zodat ze het belangrijkste zullen vergeten". De toepassing van de moderne techniek leidde ertoe dat bekende Soesters als Leo van den Berg en Piet Ekel tijdens de voordracht niet alleen in het vlees, maar ook virtueel aanwezig waren, al thans sprekend werden "gevideoprojec- teerd" op de wand van de raadzaal, waarbij de eerste met (gespeelde) inter viewtjes met de jeugd van Soest - in ver schillende soorten - en de tweede als "Bart van de Melm" hun zorg over het heden, hun hoop voor de toekomst of hun verlangen naar het ongecompli ceerde verleden uitspraken. Uiteindelijk zong de Soester tenor Charles Gabriël het refrein op de wijs van "Uren, dagen, maanden, jaren," dat door alle aanwe zigen werd meegezongen (min of meer mompelend, maar de Soester elite blijkt bij dergelijke evenementen nu eenmaal nooit over een volle borst te beschik ken). 'Het gaat goed' Tevoren had burgemeester Hans de Widt de menigte in zijn nieuwjaars toespraak in de hal al kond gedaan dat Soest inmiddels weer was gegroeid: in één jaar tijds van 42791 naar 43177 in woners (+386), terwijl er toch ook hier vandaan wel een aantal bemiddelden om fiscale redenen naar België gevlucht moest zijn, zoals hij veronderstelde. Hij constateerde dat Soest een prima jaar achter de rug had - "Het gaat goed in Soest" - maar hij riep zijn toehoorders nadrukkelijk op om hun ogen niet te sluiten voor de mensen die het minder hebben. Als bestuurlijke hoogtepunten van 1996 noemde hij naast de oplevering van de Boerenstreek ook de riolering, het fietspadenplan en de vernieuwing van het kabelnet, evenals de op gang ko mende "digitalisering" van het gemeen tehuis. "Allemaal netwerken," aldus de burgemeester, "waarmee we als inwo ners van dit mooie dorp met elkaar in 'contact kunnen blijven." Hij vond dan ook dat de burgers niet moesten toege ven aan het ik-tijdperk en zich niet moesten opsluiten in hun eigen huis. 'Houd contact' "Begin in je eigen straat en haal de men sen bij elkaar. Je hoeft ze niet elke dag over de vloer te hebben, maar houd contact," aldus De Widt, die daarvan Minervaweg 3, 3741 GR Baarn, Tel.: (035) 54 86 111 teint ruets te Wcwuvmren. over tas 2'A kilo 500 gram Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Dikke riblappen Verse worst Gekruid gehakt 2 kilo Zie onze adv. op pat 3-2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Thomasvaer Wim de Kam zat aan het begin van de voorstelling als "pilaar heilige" op een omgezaagde boomstam. ook een positief effect verwachtte op de sociale (on)veiligheid in Soest. Hij wist overigens al te melden dat ook zonder al die visites het aantal inbraken in Soest was afgenomen. Voor het jaar 1997 noemde hij o.m. de sportclustering, de Koningswegroute, de herinrichting van de Van Weedestraat en de Soesterbergsestraat als komende hoogtepunten. Daarnaast onderstreepte hij het belang van activiteiten op het gebied van welzijn, sport en sociale zorg, samen met de diversernstellingen, om dat ook in het nieuwe jaar nu eenmaal niet alles "zonnegloren en maneschijn", zou zijn. 'Unvollendet' Wat het werk van het gemeentebestuur betreft herinnerde hij eraan dat 1997 het tweehonderdste geboortejaar was van de componist Franz Schubert, die o.a. de "Unvollendete" symfonie heeft ge schreven. Ook in de dynamische ge-: meente Soest is het werk immers nooit af, aldus De Widt. Hij sloot zijn speech af met de mededeling dat hij deze weeky namens de bevolking van Soest, een gelukstelegram zou versturen aan prins Bernhard en prinses Juliana, vanwege hun diamanten bruiloft. zie pag.16 in dit blad) Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 18 Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN C0P1ERS MEUBELEN ETC. NIMRHEIDSWfG 9,3762 fP SOEST Til. 035 6014706 FAX 6026856 onroerend goed I ♦Bemiddeling Hypotheken xïilsp* Taxaties Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54

Soester Courant | 1997 | | pagina 1