WENSKAARTEN ELFSTEDENTOCHT '97 BIJ: flIJtJll BBS Soest Carnavalstractatie voor politiemannen Jeanne Halma: 'Schilderijen laten zich lezen als een boek' Soester zeeverkenners het (ijs)water op ACTUEEL I HERKO ïllem Van Oosten M fotoservice Biologische tuinbouwvereniging al 20 jaar aan Jachthuislaan Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Bodewes Bouw jSOESTERBERG Yan Plusmarkt tot Ton de Groenteman Praktijk Stoorvelddiagnostiek naar nieuw adres in Soest Bassie Ilen zien! Verhuurbedrijf Ledenvergadering en lezing bij 't Nut Soester Courant Verkeerscontroles Bromfietser (16) licht gewond PROJECTLEIDER (uitvoering) m/v ADMINISTRATIEF MEDEWERKER m/v Oudejaarstraditie voortgezet Waarover praatten zij: Januari-tentoonstelling in Koetshuis Groeneveld "Geef ons onderwijs, geef ons een kans!" Inbraak in bedrijf aan Industrieweg Inbraak in woning Soesterbergsestraat PAGINA 6 DONDERDAG 8 JANUARI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 7 119-3761 CK Soest 35 - 601 35 55 tas het in uw belang iat, als het om service gaat it, met onze kleine spruit. 11 t/m 18 januari gesloten. tot ziens. ïrf en behang jndiging in Soest! )m ca. 13.30 uur z'n vrolijke stoet de •edestraat. verhuurt haast alles (o.a. stoelen, tafels, serviezen, podia, partytenten, terrasmeubilair enz.) Batenburgweg 9 - Soesterberg Tel. 0346 -35 45 64 nentmet c.v.-g circa 118 m2! Vertaald in s, een eetkeuken en zeer vstenwanden. En wat denkt ing en wandafwerking, zo achterblijft. noderne keuken, 3 slaap- 'e kombinatie ruimte, luxe ng genomen een wel heel Soesterbergsestraaf57 Winkelcentrum Soest-Zuid 035-601310^ Van Weedestraat 147 (naast Jac Hermans) Soestdijk 035-6025942 ide villa's met lassieke architektuur. Im- rca 600 m3 heerlijke mo ging. Parterre: L-vormige rdieping: 3 slaapkamers, oop. 2e verdieping: vaste <heid voor kamer. Grond- g omstreeks oktober/no- an ge en grote, aan- '0 m2. Lichte pasteltinten aan het huis een harmo- slaande tuindeuren (roe- an vloer, landelijke, sfeer- r, toilet en karakteristieke daapkamers, luxe badka- oilet, bidet, dubbele was- omfortabele villa op loop- t prachtig natuurgebied. cels, N.S.-station begonnen met de bouw at souterrain en garage. ig (zuid/west), ironder een hobbyruimte. toilet en hal. 1e verdie- amers, separaat toilet en naar zolder met kamer n3. Grondoppervlak circa mogelijk! 5. mannen-van-de-wacht o.a. een Op dinsdag 14 januari houdt de Biologische turnvereniging 't Nut de jaarlijkse ledenvergadering. De ver eniging, opgericht in 1976, heeft haar tuinen aan de Jachthuislaan in Soest. In feite bestaat de vereniging nu twintig jaar. In januari 1977 is men begonnen aan de Jachthuislaan. De vereniging telde toen 20 leden. In april van datzelfde jaar had men evenwel zeventig leden en moest er een ledenstop worden afgekondigd. In al die jaren sindsdien heeft het ledental zich rond de 65 bewogen. Een ledenstop is niet meer van kracht. Van de allereerste leden zal men er nog slechts een enkeling vinden. Het leden bestand is vrijwel vernieuwd. Nog steeds gaat het om biologisch beheren van de gehuurde grond, om met een sleutel begrip van deze tijd te spreken: "duur zaam". In termen van duurzaamheid is twintig jaar niet veel, maar voor de ver eniging is er toch sprake van een mijl paal. Voor de leden is er na de ledenverga dering een spreker uitgenodigd, die een lezing zal geven met vertoning van dia's over het biologisch tuinieren. In Dronten in de provincie Flevoland zit de afdeling Biologische Landbouw van "De (van het ministerie van Landbouw uit gaande) Landbouw Voorlichting". Dit wordt kortweg aangeduid met DLV- Biologische Landbouw. De medewer kers van dit instituut verzorgen lezingen en andere voorlichtingsbijeenkomsten en publiceren in de vakbladen. Een van deze medewerkers, de heer Joop Kiers, zal de leden vertellen over het biologisch kweken van groente, maar vooral over de bestrijding van voorkomende plagen en ziekten bij de groenteteelt, zoals knolvoet bij kool soorten, phythophthora bij tomaten planten en aardappels en wat is een ide ale biologische bemesting? Voor de leden begint deze avond om kwart voor acht met de ledenverga dering. Belangstellenden voor de lezing zijn welkom om kwart voor negen. De bijeenkomst is in het gebouw van de Vogelvereniging, Koningsweg 5c, (ach ter het benzinestation Mobil). De toegang voor de lezing is voor zowel leden als belangstellenden gratis, van wege het twintigjarig bestaan. Stapje verder In het algemeen is er binnen de volks tuinbeweging een tendens gaande rich ting milieuvriendelijk tuinieren en meer aandacht voor de natuur. Toch is de bio logische tuinbouwvereniging niet door de tijd ingehaald. De biologische turn vereniging gaat een stapje verder dan de meeste verenigingen. Zo is er een expli ciet verbod op synthetische bestrijding smiddelen en kunstmest. De meeste ver enigingen laten de leden nog vrij, al ra den ze milieuvriendelijke methoden aan. Het complex heeft voor de vogels veel aantrekkelijks, maar is ook voor de tuin der aantrekkelijk in een kleinschalig half-open landschap. Een ieder die graag een tuin wil kan zich opgeven bij de heer De Keizer, tel. 6019795 (graag tussen 18.00 en 20.00 uur). voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 De politie hield maandagmorgen tussen half acht en kwart over acht een verkeerscontrole op de A.P. Hilhorst- weg. Twee automobilisten bleken zich niet aan de daar geldende gesloten verklaring te storen en kregen een pro ces-verbaal. De politie keek tegelijk ook kritisch naar de fietsverlichting van scholieren, maar stelde met gepaste vreugde vast dat dat allemaal dik in orde was. Tussen half negen en negen uur contro leerde de politie het verkeersgedrag op het kruispunt Eikenlaan-Ossendamweg. Twee automobilisten gingen op de bon omdat ze linksaf sloegen waar dat ten strengste verboden is. Drie anderen hadden geluk, omdat de politie met de twee boosdoeners te druk was om ze staande te houden. Een 16-jarige jongen uit Soest is maan dag licht gewond geraakt toen hij met zijn bromfiets op het kruispunt Vrijheidsweg-Jan de Rooijstraat werd aangereden door een auto, bestuurd door een 53-jarige plaatsgenote. De jongeman gaf de vrouw, die van rechts kwam, geen voorrang. Hij liep bij de botsing schaafwonden aan zijn handen en een pijnlijke knie op. v/h Bouwbedrijf Jan Smeeing b.v. Bodewes Bouw Soest b.v. is een bouwbedrijf op het gebied van burger en utiliteitsbouw, voornamelijk werkzaam in de regio. Gezien de groei van onze activiteiten zijn wij op zoek naar een: welke in teamverband de door ons in opdracht verkregen projecten realiseert. Functie informatie: - Overleg met opdrachtgevers en architekten inzake aanvang, voortgang en oplevering - Het begeleiden en de kwaliteitscontrole van ver- en nieuw bouwprojecten - Het coördineren van de uitvoerende medewerkers - Onderhouden van contacten met leveranciers en onderaannemers - Verantwoordelijk voor de toepassing van het Arbo beleid op de bouwplaats Functie eisen: - Minimaal MTS-niveau aangevuld met cursussen en praktijkervaring - Goede mondelinge en schriftelijke vaardigheid - Produkt- en praktijkkennis opgedaan in soortgelijke functie - Leeftijd 30-40 jaar Tevens zijn wij op zoek naar een: Functie informatie: - Het uitwerken van offertes en overige correspondentie - Verzorgen van inkomende berichten via telefoon en post - Het bijhouden van agenda's - Alle overige voorkomende administratieve werkzaamheden Functie eisen: - Minimaal MEAO of HAVO-niveau aangevuld met praktijkervaring in soortgelijke functie - Goede mondelinge en schriftelijke vaardigheid - Kennis c.q. ervaring met tekstverwerkingsprogramma's Schriftelijke sollicitaties met persoonlijke gegevens, opleiding en ervaring kunt u sturen naar: BODEWES BOUW SOEST b.v. t.a.v. de heer J.G. Bodewes Postbus 501,3760 AM Soest UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam behoorde tot de boerderij van de fami lie Smorenburg die aan de Postweg lag. Naast de benzinepomp stond een vrij oud huis dat gebouwd werd omstreeks 1860. In 1936 was daarin de kruidenier Mensink gevestigd en daarna tot 1948 Gart de Rijk. Deze verkocht het aan de herenkapper Van Leerdam die daar woonde totdat het afgebroken werd. Ook was daarin een schoonheidssalon gevestigd, met achterin de schuur een videotheek. Naast dit pand stond een klein oud huisje waarin Janus van der Vlist heeft gewoond, een altijd vrolijke en opgewekte man. Tot de afbraak was daarin een winkel gevestigd, als opvol ger van Spronks geschenkenhuis, dat 1001 mogelijkheden als naam voerde. Vervolgens kwam weer een klein huisje dat tot de afbraak de naam 'Daddy's home' droeg en waarin schoenmaker Klaas Smienk vele jaren heeft gewoond. Al deze woningen zijn afgebroken en opnieuw bebouwd met de Plusmarkt, het kantorencentrum van Putman, dans centrum Rellum, woninginrichting Stomp, bloemenzaak Grapendaal en Ton de Groenteman. De vele verhalen er tussendoor deed ook nu de tijd weer vliegen. Met een 'de volgende keer be ginnen bij boekhandel Van Leeuwen' gingen de heren huns weegs om de ge zelligheid verder onder de kerstboom te zoeken. Een wens uan derde-wereldkinderen met een handicap: Een van de schilderijen van Jeanne Halma, vanaf zondag te zien in het Koetshuis van kasteel Groeneveld in Baarn. zijn de thema's meer suggestief aanwe zig. De tentoonstelling herbergt een grote variëteit aan schilderijen, maar telkens spelen kleur- en lichtgebruik een essen tiële rol. De wijze van werken verraadt een heldere en optimistische kijk op de omgeving, waarbij het genieten van schoonheid, samenhang, vorm en lijnen spel opvalt. De meeste werken zijn, na schetsen ter plaatse, in de beslotenheid van het eigen atelier tot stand gekomen. Kasteel Groeneveld opent dit jaar de tentoonstellingsruimte in het Koetshuis met deze expositie van Jeanne Halma van zondag 12 tot en met zondag 26 ja nuari. Het Koetshuis van kasteel Groeneveld in Baarn is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 - 17.00 uur. Op zaterdag en zondag van 12.00 - 17.00 uur. Ook 's winters grijpen de zeeverkenners van de Soester scoutinggroep "Paltz en Eemgeuzen" iedere mogelijkheid aan om het water op te gaan. Op de eerste zaterdag van het nieuwe jaar verlieten rij hun winterverblijf aan de Den Blieklaan om de toestand rond hun haventje bij Eembrugge te verkennen. Daar vonden zij hun sleepbootje, dit najaar onttakeld en winterklaar achtergelaten, vast gevroren in het ijs. Bovendien gold er toch een vaarverbod dus bonden zij de "toevallige" meegenomen schaatsen on der. Terwijl anderen zich voorbereidden op de schaatsmarathon van de volgende dag speelden de Paltz en Eemgeuzen een heuse ijshockey-competitie en deel den ook op andere manieren volop in de Regelmatig zal men de heren Smorenburg (85), Van Dijk (70), Rietveld (70), Hoogstraten (68) en Knoops (63) op een woensdagmor gen in het dienstencentrum 'De Drie Eiken' zien. Onder het genot van een kopje koffie praten zij als geboren en getogen Soesterbergers over het vliegdorp van toen. Deze keer was het onderwerp: Van Plus markt tot Ton de Groenteman. 'We steken vandaag de Postweg over. Weet je dat dat één van de oudste stra ten van Soesterberg is. De naam post heeft te maken met postkoetsen die via deze weg verbinding hadden tussen Amsterdam en Arnhem. Het verlengde naar de vliegbasis draagt nog deze naam maar...' en verder kwam Van Dijk niet, want Rietveld nam het woord over: 'Daarover hebben we het een volgende keer, we gaan verder met de Rade- makerstraat vanaf de Van der Griendtlaan'. Waar nu de Plusmarkt staat met de daarnaast gelegen winkels en bedrijven is vrij nieuw. Op de plaats waar de da mes in de Plusmarkt achter de kassa's zitten, werd na de oorlog het Fino-tank- station opgezet als gevolg van toene mend gemotoriseerd verkeer dat zich door de Rademakerstraat perste. Echter voor die tijd was daar een grasveld; het De sinds 1985 in Soest gevestigde Praktijk voor Stoorvelddiagnostiek, gespecialiseerd in het opsporen van de oorzakelijke factoren bij chroni sche aandoeningen en ziekten, is verhuisd naar het Kerkpad Zuid zijde 65. Stoorveldonderzoek geeft uitsluitsel over storingen die leiden tot ziektepro cessen van allerlei aard. Door geavan ceerde, computergestuurde onderzoeks methoden zijn relaties tussen stoorveld- activiteit en het ziektebeeld zichtbaar te maken. Voorbeelden van dergelijke stoorveld- activiteit zijn onder meer: chronische ontstekingen van amandelen en gal blaas, operatie-littekens, gebitsaandoe ningen, steeds terugkerende bijholte ontstekingen en chronische darmklach ten. Voorts is de schade die men heeft opgelopen na doorgemaakte ziekten, ook als zodanig aan te merken. Behalve reumatische, allergische en orthopedische klachten, zijn ziekten van interne organen en orgaansystemen, als mede psychogene- en hormonale aan doeningen als gevolg van stoorveld- activiteit bekend. Een specialisatie van de praktijk is het aantonen van gebitsafwijkingen en de schade die zij berokkenen in de organen en orgaansystemen. Uit talloze onder zoeken is gebleken dat storingen in het gebit leiden tot chronische ziekten en aandoeningen. Behalve steeds terugkerende ontstekin gen, zijn ook zenuwbehandelde kiezen of tanden, wortelresten in de kaak, rest- ontstekingen van het kaakbot, in het bot gelegen tanden of kiezen de meest be kende storingen. Maar ook meerdere stift- en vulmaterialen in het gebit en/ of het vrijkomende kwik uit amalgaam vullingen worden als zodanig aange merkt. Alle onderzoeken in dit verband kunnen worden uitgevoerd. Voor nadere informatie en gratis docu mentatie kan men dagelijks van 8.30 tot 17.30 uur contact opnemen met de coördinator van de praktijk, Dr. H.A. Solleveld, tel. 6015369. Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in een bedrijfspand aan de Industrieweg. De buit bestond uit elek trisch gereedschap. Aangifte deed een 43-jarige inwoner van Woudenberg. Een 60-jarige bewoner van de Soesterbergsestraat ontdekte vorige week dat er was ingebroken in zijn wo ning. De daders hadden sieraden en de stereo-installatie meegenomen. Hij stelde de politie op de hoogte. "Schilderijen laten zich lezen als een boek. Met schilderijen is het net als met boeken: sommige boeken lees je één keer, en vergeet je nooit meer, andere kun je lezen en herle zen; telkens ontdek je er weer wat nieuws in." Dat zegt de tot voor kort in Soest, nu in Baarn woonachtige Jeanne Halma, die in januari twee weken lang recent werk van haar hand tentoongestelt in het Koetshuis van kasteel Groeneveld in Baarn. "Elk schilderij vertelt een ver haal, maar welk verhaal dat is mede af hankelijk van de kijker", zegt de kunste nares. Om de bezoeker niet direct al te veel te beïnvloeden kiest Jeanne Halma er be wust voor haar werken zonder een titel tentoon te stellen. "De kijker moet eerst zelf de kans krijgen om te ontdekken wat hij of zij er in ziet. Daarna komt pas wat de maakster ermee bedoeld heeft", vindt de schilderes. Eerder had zij al tentoonstellingen in Zwolle, Hilversum, Leusden en Soest. Bij een van die gele genheden zei ze: "Een schilderij is tel kens weer een spiegel van jezelf. Het kan niet anders of in elk werk dat uit je handen komt lig jijzelf als maker ver scholen. Jij met jouw ervaring, jouw kijk op de dingen, de mensen en de wereld." Jeanne Halma is blij met de mogelijk- heid om recente werken nu ook in het Koetshuis van kasteel Groeneveld te la ten zien. "De drempel voor voorbijgan gers om hier even binnen te lopen is bij zonder laag. Daardoor kom je ook ge makkelijk in contact met mensen die iets meer willen weten over je werk". Ze stelt een dergelijke ontmoeting op prijs. Mensen die daar belangstelling voor hebben, wil zij inwijden in het "lezen" van de schilderijen en het gebruik van materialen en kleuren. Suggestief De meeste werken van Jeanne Halma zijn vervaardigd uit acryl, vaak in com binatie met andere technieken. Om verf op te brengen gebruikt zij niet alleen de kwast, maar ook wel pennen, rollers en sponzen. Terugkerende thema's in de werken van Jeanne Halma zijn mens figuren en natuur- en reisimpressies. Recent werk is vooral geïnspireerd door reizen naar Canada en Tunesië. Soms is heel helder weergegeven en voor de bezoeker direct herkenbaar waar het werk over gaat; in andere schilderijen ijspret. Zo werd eens te meer aange toond dat de Soester zeeverkenners in alle takken van watersport hun manne tje staan! de Soester Carnavalsvereniging De Narre Knollen op oude jaarsavond de politie verrast met een smakelijke tractatie. Uit erkentelijkheid voor het feit dat de politie juist op zo'n avond - en ook op andere momenten - altijd maar paraat is, het Baarnse hoofdbureau van het district. Berend I en zijn ge volg zetten daarmee een oude oudejaarstraditie van de Narre Knollen voort. Het gebaar werd uiteraard van politiezijde ho gelijk gewaardeerd. Van de 140 miljoen kinderen met een handicap leven er, naar schatting, 120 miljoen in de ontwikkelings landen. Ook zij willen iets van hun leven maken, maar voor slechts 2% van deze kinderen is aangepast onderwijs beschikbaar. Helpt u? De Paltz en Eemgeuzen wensen ieder een een welvarend 1997.

Soester Courant | 1997 | | pagina 7