Thomasvaer Pieternel gaan digitaal in 1997 jjjfjww def-sie i 't Zwart* DONDERDAG 8 JANUARI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 8 Nieuwjaarsreceptie, gemeentehuis Soest, donderdag 2 januari 1997 'r t Nieuwjaarsconcert PVO en 'Juliana' Winkelwerkplaats: Hobby-verkoop 'n Lekker vuurtje stoken Barbecuen bij Meningen van le Verzoek aan Thomasvaer en Pieternel Een afgang ZiZïïmiï'ÏÏ "Th°™wen Pieternel gaan me"de tèkst We)eem'e op een boom titel* N AMEV". De hek tekst is ge- 'sPRAA^t K' AFSPRAAK, SAMEN- TFTFn'cpb^I^, pspraak, GROOTSPRAAK, S RAAK'VLIEGEN als een schaduw Thomasvaer: Het verhaal gaat.... dat zesentwintig eeuwen geleên bij een bacchanaal aan 't eind van koning Belsazars leven, op zijn paleismuur een schrijvende hand verscheen, die de overheid deed schrikken en beven. Zo staat het althans in den Bijbel beschreven. Het was de eerste homepage Before Christ, bij Daniël ligt het copyright. MENE, MENE, TEKEL, UFARSIN: dit wachtwoord was automatisch het begin van een informatiestroom, on-line met 't geloof verbonden. Geteld, geteld, gewogen, maar voor bet gewone volk te licht bevonden. Het verhaal gaat ook.... dat aan 't eind van déze eeuw een nieuw geloof wordt voorbereid, tot zegen van de burger en zijn overheid: de blijde boodschap van de heilige Straatman/Bakkenist. 'Loket-2000" voor wie het nog niet wist. Iedereen moet worden bekeerd en wordt desnoods met dwang gevirtualiseerd. Mijn gedachten, computergestuurd en interactief, schieten door de noössfeer naar mijn virtuele lief. Als leeuw op deze gekapte boom uit het Pijnenburgerbos brul ik, gedecodeerd, er flink op los: MENE, MENE, TEKEL, UFARSIN, waar is mijn Pieternel, waar is mijn telemin? Het verhaal gaat.... dat ik in de toekomst, in dit digitale huis, moet communieeren via een muis met Pieternel, die in het internet gevangen geen uitweg weet naar mijn verlangen. Ik moet me inbeelden en leren haar verschijning te visualiseren; haar hier, in lijf en ledematen, te woord te staan, te babbelen, te praten. O, kijk, van Pieternel een fax (bode biedt hem aan). "LIEVE THOMASVAER, IK MAAK ME LOS! TOT STRAKS". Geef mij een lap-top, ik wil haar zien, ik surf, ik zapp, zoom in en heel misschien vind ik haar achter de schermen, in haar négli-p.c. (beeld op scherm van Pieternel in kleedkamer) o nee, ze is bijna klaar, wat ziet ze er prachtig uit: die soft-ware, die programmatuur, haar applicatie, mijn modem, mijn interface, mijn floppy! wat ben je sjiek en ongelofelijk telegeniek Pietemei (vanaf het scherm): Een toefje hier, een strijkje daar, hoe vind je mij, Thomasvaer: geteld, geteld, gewogen en zo goed bevonden? Of hoor ik straks uit alle monden dat dit niet kan in deze tijd, waarin een mens aan stress en trauma's lijdt, waarin geen plaats meer is voor kolderiek, voor speelsheid, humor, romantiek in dit politieke huis waar het klikken van de muis vervangen heeft het krassen van de pen. Niks virtueel, ik zal bewijzen, dan ik BEN! Thomasvaer: Ik kom omlaag, ik kom eraf. (hij komt van de boom af) Begroet u haar met een hartelijk handgeklap! Pieternel (schrijdt binnen): Thomasvaer, is er iets niet pluis want ik zag op mijn telebuis dat je eenzaam verzuild zat te treuren. Wat was de reden voor dat gebeuren? Even dacht ik, dat je aan 't paalzitten was want ik las en dat is iets dat mij tegen m'n inborst stuit over die wedstrijd in Soest-zuid. Een stompzinnige sport, waar je misselijk van wordt: 48 uur een credo van belachelijkheid. Voeden we de jeugd zo op in deze tijd? Maar nu weer terug naar de zakelijkheid. Het digitale tijdperk staat voor de deur en iedereen verschiet van kleur raadsleden worden allemaal grijze muizen, die schermtureluur worden in hun eigen huizen. Je kunt in de toekomst al je paperassen wel verscheuren. alleen via E-mail mag je nog zeuren. 't Is heus geen fabel: communicatie gaat straks via de glasvezelkabel. Thomasvaer: Naar de knoppen, zul je bedoelen. De knoppen van de telematica. Welk zinnig mens zal daar voor voelen, als hij verslaafd wordt aan de elektronica. Met storingen en virussen, alom verspreid. Is dat het beeld van de Nieuwe Menselijkheid? Neem ons. Volgend jaar blijft iedereen thuis. En ziet ons op de lokale buis. Heeft een nieuwjaarsfeest als dit nog zin? Armoe troef, ik zie er weinig in. Pieternel: We zullen er mee moeten leren leven dat je een computerweb kunt weven vanuit je achterkamer tot in het Gemeentehuis met een simpele digitale muis. Een diepe kloof tussen burgers en politiek. Onzin. Weg kloof! Is dat niet magnifiek? Thomasvaer: Ja. Ze zijn hier in huis niet meer te stuiten. Je krijgt informatie over alle besluiten. Eerst over de geheime en daarna over dat beetje wat nog rest. de computer doet razendsnel z'n uiterste best om iedereen alles te laten weten, zodat ze het belangrijkste zullen vergeten. Maar wie staat er straks in levende lijf als ze geen plek krijgt voor een eigen verblijf toch weer op het Raadhuisplein te protesteren? De jeugd van Soest, bestuurlijke dames en heren! Pieternel: Laten we het eens vragen aan een man die het weten kan. Groot machtig internet toon ons uw macht, u bent aan zet: TELE, TELE, EMAIL, ALADDIN Leo van de Berg, spreek maar in! (scherm) Leo: En dat doen wij namelijk op een hele mooie plek: de witte boerderij op de Eng, en wij hopen eerlijk gezegd in het nieuwe jaar om met z'n allen deze plek om te toveren tot kinderparadijs en ik roep nu al vast alle mensen die invloed kunnen uitoefenen op om ons erbij te helpen. Het kan raar lopen met de jeugd, maar laten we er maar een paar bij halen. Dora: Het is fris zeg. Leo: Fijn dat jullie er bij konden zijn en even tijd vrij hebben kun nen maken. Kunnen jullie je even voorstellen? Mattijs: Ik ben Herman. i t Thomasvaer: Wim de Kam. Pieternel: Els Stolwijk. Tekst: Jan Visser. Licht geluid: Teus van Gent. Kap- en grimewerk: Alie Sjamaar. Bode: Bep Koelink. Met filmische bijdragen van: Leo van de Berg, l'iel Ekel, Dora van Elk, Mattijs de Vries. Met medewerking van: Boer Lanser, Boer van Roomen, Bosbouwer Toon van Doorn; zang: Charles Gabriël; piano: Huib Doyer Dora: en ik ben Patricia. Leo: Herman, hoe gaat het in jouw leven? Mattijs: Met mijn leven gaat het hartstikke goed. Ik ben op mijn ze ventiende begonnen met mijn rijbewijs. Op mijn 18e kreeg ik een BMW. Leuke feestjes thuis bij het zwembad en zo. Op school gaat het ook goed; m'n VWO eindexamen zal ik ook wel halen. Het gaat gewoon lekker. Leo: En jij, Patricia? Dora: Nou, met mij gaat het ook erg goed. Ik ben bijna van school af en kan waarschijnlijk een hele goede functie krijgen bij het vriendje van mijn vader en die heeft een groot kantoor mid den in de stad. Leo: Dus jij weet nu al bijna zeker dat jij een baantje krijgt en jij misschien ook. Ah, dit zijn jongeren die we niet veel tegen komen. Er zijn misschien 1 of 2 procent van het totale jeugd- aanbod. Zij hebben een hele grote koffer meegekregen. Dat betekent meestal ook een groot huis, ouders die veel relaties hebben, die veel invloed hebben. Deze jongeren veroorzaken over het algemeen meestal ook geen last die we zien, want ze zwerven niet op straat. Als zij al overlast bezorgen is dat in hun eigen sociëteit, waar ze af en toe eens lekker flink doorhalen en lekker gek doen en dronken worden, maar daar horen we niets van en voor de rest, als er al problemen met deze jongeren zijn, wordt het meestal in de minne geschikt, al dan niet met advocaat. Probleemjongeren? Absoluut niet. Een andere groep jongeren krijgt ongeveer zo'n koffer mee. Dit is de middelmatige reiskoffer; dat betekent meestal op groeien in een rijtjeshuis, tuintje, schuurtje; opleidingen lig gen vaak al wat gecompliceerder; er wordt wel eens gespij beld er vinden nog wel eens probleempjes plaats. De jonge ren die bij deze koffer behoren krijgen ongeveer... Ach nee, laten we ze zelf aan het woord laten. Komen jullie maar, jongens. Hallo, fijn dat jullie er zijn. Ja. Ja. Jullie zien er leuk uit. Dora: Ja, dank je. Leo: Hoe gaat het met jullie in het algemeen? Mattijs: Ja, goed relaxed. Af en toe op school wat gezijk met de lera ren, 's avonds een jointje roken, iets anders heb je toch niet te doen. Dora: Nee, ik verveel me af en toe wel eens een beetje. Mattijs: Ja, er is weinig te doen voor ons hier in Soest. Leo: Is er weinig te doen? Hoezo? Kunnen jullie niet naar een jongerencentrum toe of zo, of zijn er geen andere gelegen heden waar jullie terecht kunnen? Mattijs: Nee, in het week-end is er eigenlijk ook niets te beleven. Af en toe een house-party in Bosch en Duin, maar daar kun je ook niet elke keer naar toe gaan. Dora: We zitten wel eens bij elkaar op de kamer een jointje roken of zo. Af en toe hoor. Leo: En weten jullie al wat je later gaat doen? Zijn er voor jullie banen? Mattijs: Ik heb geen flauw idee. Eerst m'n school maar halen en dan kijken we wel, misschien werken. Dora: Ja, ik weet het ook nog niet precies. Het is allemaal zo moei lijk. Mattijs: Je hebt zoveel keus, datje gewoon niet meer weet watje nou wil. Leo: Er is veel keus om te studeren, maar is er ook veel keus om na je studie dingen te doen of om 's avonds gezellig uit te gaan. Vinden jullie Soest leuk om als jongeren hier te wonen? Mattijs: Nee, om uit gaan ook niet. Dan moet je toch de grote stad opzoeken. Dora: Zeker weten. Leo: Dank jullie wel. Dora: Alstublieft. Leo: Dit is het kleinste koffertje. Dat gaat over een betrekkelijk kleine groep, die zo'n koffertje mee krijgt in het leven en het probleem is dat deze jongeren ook niet zo veel te zien zijn. Ze houden zich meestal 's avonds laat op, of 's nachts ver oorzaken zij overlast, en zijn ook niet zo bereid om te pra ten of om iets van zich zelf te laten zien. Veel mensen pra ten er met afschuw over. Het is meestal een periode die wel weer over gaat, want meestal komen ze wel goed terecht. Maar toch. Ik heb er een paar weten te vinden; komen jullie even mee, nee, ze willen niet. Thomasvaer en Pieternel zitten op jullie te wachten. Ieder een wil jullie graag een keer zien. Dit zijn er twee. Ik heb al een paar dagen met ze opgetrokken, maar het valt niet mee om een paar zinnige woorden uit ze te krijgen. We gaan het toch proberen. Kunnen jullie iets vertellen van jezelf? Dora: Nou, ik ben Sally. Nou, wat moet ik eigenlijk vertellen eigen lijk? Leo: Nou, iedereen wil graag weten hoe jij in Soest leeft en/of stu deert en of je een baantje hebt. Dora: Werken? Leo: Nou, jij werkt af en toe. Dora: Af en toe ja, in de groentezaak. Leo: Bij de groentezaak. En jij? Jij doet helemaal niets. Mattijs: Nee!! Leo: Je hebt toch 24 uur per dag, wat doe je dan? Mattijs: Op m'n nest liggen. Pieternel (Els Stolwijk) en Thomasvaer (Wim de Kam) Leo: De hele dag op je bed liggen? Mattijs: De hele dag. Ja dat is toch lekker? Leo: En kom je er wel uit? Mattijs: Ja, 's middags om een uur of vier. En dan ga ik naar de koffieshop. Leo: En vinden je ouders dat zomaar goed? Mattijs: Wat heb ik met m'n ouders te maken, man? Die moeten ge woon hun bakkes houden. Leo: Wonen jullie wel thuis? Dora: Ze zijn er toch nooit enne, wat moeten ze ervan zeggen? Leo: Nou, ik zou als vader zijnde het niet goed vinden. Ik zou zeg gen: hup ga maar lekker studeren of werken en dat zou ik ook tegen jou zeggen, Charly. Dora: Zo heet ik helemaal niet. Leo: Zou je a.u.b. je sigaret uit willen doen? Het is niet zo leuk als jullie zitten te roken. Er zitten misschien ook kinderen te kijken en dat is ook niet zo leuk. Mattijs: Lekker toch.. Leo: Vinden jullie Soest leuk? Dora: Ja, ontzettend. Vooral die schapen. Mattijs: Het doet me niets. Leo: Mijn allergrootste wens voor het nieuwe jaar is, en het lijkt mij heel toepasselijk om dat nu aan het begin van het jaar te doen, om alle mensen die met jeugd en jongeren in Soest bezig zijn - en dat zijn in eerste instantie alle ouders, onderwijzers en onderwijzeressen en de mensen die in het jeugdwerk zitten - om te zorgen dat met name de jongeren die bij dit koffertje horen een hele goeie tijd tegemoetgaan; dat er ruimte is om elkaar te ontmoeten, om activiteit te ont plooien en dat er volwassen mensen zijn die hen serieus ne men, ook naar ze willen luisteren, want eigenlijk bestaat het jeugdprobleem denk ik niet, als grote volwassen mensen aan dacht en liefde aan ze geven. Net als je doet bij hele kleine kindertjes, hele kleine baby's die ook nog zo lief zijn. Met name als ze dus lastig worden en als de jeugd groot wordt, geef ze dan die aandacht. Luister naar ze én zorg dat heel weinig jongeren dat koffertje nodig hebben. Ik hoop dat heel veel jongeren deze grote koffer meekrijgen en ze hoeven heus niet allemaal een eigen zwembad te hebben en allemaal op tennis te zitten of een eigen BMW te hebben. Denk dat als tublieft niet. Laat het gewoon jongeren zijn, maar zorg dat ze een koffer vol aandacht en een koffer vol liefde mee krij gen. Dat moeten ze in Soest maar realiseren. Thomasvaer en Pieternel, het gaat jullie goed. Thomasvaer: Het verhaal gaat.... dat de politiek nog lang niet toe is aan die jeugdwerkklus. Moeten de jongeren zolang wachten tot ze rijp zijn voor de seniorenbus? En rijdt die bus dan in Soest-zuid ongehinderd door, onder het nieuwe snelheidsspoor? Ook die beslissing schoof de politiek op de lange baan. Maar de huizen aan de Ossendamweg zullen blijven staan. Pieternel: Dat geldt niet voor die 27 beuken in het Pijnenburgse bos van die "Groene" Verzekeringsmaatschappij "Total Loss". Dat hadden die bomen 160 jaar geleden niet gedacht, toen ze begonnen aan hun monumentale pracht. Thomasvaer: Terug naar de toekomst. Wat is er nog meer in cyberspace te zien? Pieternel: Je bedoelt de waanbeeldige Rondweg misschien? Zou die er zijn in tweeduizendtien? Thomasvaer: Weet je wat, ik wil in dit politieke hol een uitspraak daarover vragen aan onze wegenlegger Bart Krol. Pieternel: Lopen we allemaal met een klankbord voor ons hoofd? Of is de belangstelling na het debacle in Woestdijk gedoofd? Thomasvaer: Moeten we allen in één richting lopen of mogen we pijlsnel op een wonder van boven hopen? Pieternel: Zeg Thomasvaer, leg die kwestie voor aan raadslid Wim Roest die dit soort samenspraak altijd heeft gepusht. Pieternel: Kom op, Thomasvaer, de mensen zijn de politiek een beetje moe. Daar komt nog bij: de vergrijzing slaat toe en hoe zullen de ouderen de digitale revolutie ervaren? Houdt de interactieve overheid rekening met hun bezwaren? Zijn de bejaarden in staat dit geheimschrift van icoontjes en gigabytes nog te leren? Zijn zij in staat deze knoppen te hanteren? Laten we het vragen aan een Soester autochtoon: TELE, TELE, EMAIL, ALADDIN Bart van de Melm, spreek maar in! (scherm) Piet Ekel: Dat doe ik nou graag, zo'n ritje met de pont over de Eem, met 1 koe. Da's gezond, goed voor het zog en je bent in be weging, zogezegd. Op deze manier ontloop ik de Tover lantaarn van de Televisie en de Kijkdoos van de Computer... Aan mijn lijf geen polonaise! Varen met een pont over de Melm is nog ouderwets handwerk. Straks gaan we via Reis- bureau Gerth misschien allemaal naar de maan, maar zon der pont kom je niet aan de overkant van de Eem, wat dacht je wat! Ja, je zou met koe en al wel over het Bremeentje kun nen gaan, maar dan zal je Baarn moeten horen, dan zijn de rapen gaar! Huchdantoch! Nee, ik houd niet van omwegen, ik zeg het maar recht voor zijn raap: Al dat nieuwerwetse spul is niks gedaan. Dat zei veldwachter Kareisen ook, toen hij het verkeer ging meten. Je hebt hem toch wel gekend met dat schuine hoofd? Dat had hij gekregen van het ambtshalve om een hoekje kij ken. Hij stond eens achter een boom in de Middelwijksestraat met zijn snelheidsmeter. Als er een auto bij de Oude Kerk reed drukte hij op een knopje. Bij de Gouden Ploeg nog een keer en zo snapte hij de eerste de beste keer rietdekker Van de Pol. Stop", zei Kareisen. "Je hebt meer dan 60 kilometer gereden". "Dat kan heel niet", zei Pol. "Ik woon hier nog geen 300 meter vandaan, dat weet je!" "Ja", zei Kareisen. "Snotdulleme nog an toe, dat nieuwerwetse spul is niks gedaan, allemaal knugelwerk!" 't Begon al bij mijn grootvader in 1880. Die kreeg voor het eerst telefoon en hij vond het een wonder. "Ik praat door een draadje", zei die. "Heel merakel!" Nu kijken en luisteren we via de kabel. Heb je 't ooit zo zout gegeten? Mijn grootmoe der werd als meisje al gewaarschuwd voor het verkeer, als ze buiten wilde spelen. Als je "een wagen zonder peerd" zag aankomen, moest je maar gauw aan de kant gaan, want het kon er wel 's een wild aan toe gaan. Ook een automobiel kan wel eens op hol slaan... Tegenwoordig gaan ze gelukkig al lemaal langzaam vooruit of staan ze een uurtje of wat in de file, want kalm aan doen is ook een vak. Om de tijd te do den lezen ze de krant, spelen ze Mens-erger-je-niet of pra ten ze ook door een draadje, om te zeggen, dat Moe nog even wachten moet met het-aardappels-opzetten. Ik heb het ook niet zo op dat nieuwerwetse spul. Neem nou zo'n appelflap, ik bedoel zo'n flappentap, zo'n Ezeltje strekje met geld uit de muur. Eerst moet je in de rij staan - alweer zo'n file, denk je dan - dan moet je je pas in goed vertrou wen afstaan aan iemand, die je niet ziet of kent. Als de zon schijnt of de maan: een zaklantaarn bij de hand kan geen kwaad, want anders kan je de telegrammen, die je aan het piepen zetten niet lezen. En als je dan met je appelflappen op Station Soestdijk komt, is de man achter het loket net met vakantie, ziek of ontsla gen, en moet je je behelpen met weer zo'n naamloze kiek kast, waarop het van de knoppen wemelt. Je moet a.u.b. met gepast geld betalen... En daar sta je dan met je flappen. Lust je nog peultjes? Daar zal je haast een mestoverschot van krijgen. In de super markt is 't al niet anders! Als je met 1 gulden op zak een karretje hebt bemachtigd, moet je eerst meedoen aan het boodschappenspel aan de lopende band voor je naar de pinmachine gaat. Juffrouw Mies vraagt dan: Heeft u flessen ingeleverd? Spaart u A.H.-bonnen? Doet u mee aan de lucht- mijlen? Wilt u kristalzegels, spaart u postzegels en leeft uw schoonmoeder nog? Als je al die vragen goed hebt beant woord, mag je blij zijn dat intussen je brood, koek en bana nen niet door een ander zijn weggepikt. En lees je op dat kleine geldschermpje als dank voor het aangenaam verpozen "Goeiedag en tot ziens"! Mijn opgewekte tegenzin tegen al die moderniteiten begon met de Kunstmatige Insinuatie, die we op de boerderij kon den invoeren. Jannechie en ik waren er al lang achter dat je je met een eenvoudig kunstje kon voortplanten, maar de Platte Vrouwenbond had me aangeraden eerst maar eens een cursus te volgen bij Tremolo, om mij volwassen te laten bij scholen, zal 'k maar zeggen. Nou, dan voel je je behoorlijk bij de bok gebeurd, als ze dat tegen je zeggen. Dus daar trapte ik niet in. Ik ben niet gegaan, ik wou geen trauma oplopen bij Trema! Ik red me zo wel, ik hoef me daarvoor geen min derwaardigheidscomplex aan te laten praten. Daarom moet ik ook geen faxen in mijn huis, televisie met internetten, CD-spelers, stereo- en video-apparaten of com puters. Als die hele fabriek thuis hebt opgericht, kun je rus tig in je stoel blijven zitten en kijken wat de Paus op zijn brood heeft, hoe burgemeester De Widt met zijn treintjes speelt en Jan Visser Radio Soest naar de knoppen helpt. Daar ben ik direct niet nieuwsgierig naar. Dat lees ik wel in De Soester Courant, al is het een week later...! Dat ik best zonder al dat nieuwe spul kan leven, heb ik kor telings nog bewezen toen in de trein naar Baarn een meneer tegenover mij vroeg, of ik wist hoeveel koeien er met elkaar wel in de Eempolder liepen. Ik telde ze even voor hem en zei toen: "121, op de koeiekop af'. "Hoe bestaat het. Hoe weet u dat zo precies en zo vlug?" zei hij. "Nou, meneer, dat is makkelijk zat. Ik tel de poten en deel de uitkomst door 4!" Thomasvaer: Terug naar de toekomst, waarin het voorgoed met de zondagsrust is gedaan als de 24-uurs economie door blijft gaan. Twee kerken gaat Soest missen in het verschiet. De welvaart stijgt, het welzijn niet. Pietemei: Krijgt het Royal Pare van Netjes een permanent bestaan? En zou het terrein van Zonnegloren terug naar de natuur kunnen gaan? En spartelen we daarna met al dat geld in de Veenplas van Harry in het boerenveld? Thomasvaer: Pieternel, ik wil het er op wagen deze grootspraak aan meneer Harry zelf te vragen. Pieternel: Het verhaal gaat.... dat na het clusteren van onze voetbalclubs we in 2000 hierheen halen alle Europacups Thomasvaer: Deze aanspraak lijkt me krèk iets voor de voorzitter van S.E.C. Pieternel: Er is nog genoeg te communiceren aan het Raadhuisplein. Zolang er mensen en geen robots zijn, burgers, die oog in oog met elkaar praten, analoog. Thomasvaer: Maar je weet, Pieternel, tussen ja en nee ligt een vloed van woorden, een immense zee, waar de golven van de inspraak hoog kunnen gaan maar weinig plannen overeind blijven staan. Pietemei: Want: Inspraak, voorspraak, afspraak, samenspraak vliegen als een schaduw heen. Thomasvaer: Ach! Wij vinden, waar wij staren, Niets bestendigs hier beneen! Pietemei: Op den weg, die wij betreden staat geen voetstap die beklijft. Thomasvaer: Al het heden wordt verleden. Schoon 't ons toegerekend blijft. Charles Gabriël (zang): Inspraak, voorspraak, afspraak, samenspraak Vliegen als een schaduw heen. Ach wij vinden, waar wij staren, Niets bestendigs hier beneen! Op den weg, die wij betreden, Staat geen voetstap, die beklijft. Al het heden wordt verleden, Schoon 't ons toegerekend blijft. Samenzang (zelfde tekst op scherm) Muziekvereniging PVO en het chr. ge. mengd koor Juliana geven woensdag 15 januari een groot Nieuwjaarsconcert in de Petrus en Pauluskerk. Werken van o.m. Strauss, Mozart, Verdi en Bach zullen ten gehore worden ge bracht naast een selectie uit de Phantom of the Opera en b.v. de Triomfmars uit Aida. Ook zullen koor en orkest enkele werken gezamenlijk uitvoeren. Muziekvereniging PVO wil hiermede de traditie van het Nieuwjaarsconcert ver der voortzetten en uitbouwen, ditmaal dus in samenwerking met het chr. ge mengd koor Juliana. De aanvang van het concert is te 20.00 uur en de Petrus en Pauluskerk is vanaf 19.30 uur voor het publiek geopend. PVO en Juliana heten een ieder van harte welkom. De toegang tot het con cert is geheel gratis. tel. 60125 27 tel. 602 19 87 lel. 60195 46 De Schoof, De Engh, De Praatpaal, 't Schoofje in een nieuw jasje Met de Hobby-verkoop bemiddelt de SWS bij de verkoop van zelfgemaakte kunstnijverheidsartikelen. Dinsdag en donderdag van 9.30-11.30 uur voor zo wel innname als verkoop; donderdag van 13.30-15.00 en van 19.00-21.00 uui uitsluitend voor verkoop. Doe-het-zelf-werkplaats: Hobby-zelf standig Hobby-zelfstandig stelt de deelnemers in de gelegenheid zelfstandig te werken in de ruimte en gebruik te maken van de materialen. Een lidmaatschap van ja nuari t/m mei kost f 15,- of f 2,50 per ochtend. Openingstijden op donderda gen van 9.30-11.30 uur. Leswerkplaats: Hobby op proef Vanaf dinsdag 21 januari start Hobby op proef van 9.30 - 11.00 uur. Onze workshop-docenten geven u uitleg en advies over allerlei materialen en tech nieken. Tevens zorgen zij voor de bege leiding bij het maken van een werkstuk. Daarnaast kunt u op dinsdagen tussen 11.00-12.00 uur telefonisch met de workshopdocent overleggen, welke creatieve activiteit u de daaropvolgende week wil gaan doen en wat u daarbij nodig hebt. Voor verdere informatie kunt u bellen naar 6017615. De kosten voor een Hobby-op-proef ochtend zijn f 5,- (excl. materiaal) vooraf te voldoen. Hobby op proef dinsdags van 9.30 - 11.00 uur. Crea-ochtend: Hobby-creatief In groepsverband creatief bezig zijn. Ex perimenteren met materialen en gezel ligheid staan voorop. De kosten zijn f 25,- (excl. materiaal) voor 10 ochten den. Opgave is noodzakelijk. Hobby creatief donderdags van 9.30 - 11.30 uur. Kinderinstuif De kinderinstuif start weer op woensdag 15 januari van 14.00-15.30 uur. Kinde ren van 4 t/m 9 jaar zijn van harte wel kom. Deze middag zal de film "Babe" op het grote scherm te zien zijn. Kosten f 1,25 per kind. Opgave is niet nodig. Soest rt) (ty Milieutip I nvan Milieu Nu de temperatuur al twee weken dus danig laag is geweest dat er een Elf stedentocht is gehouden, is er niets ge zelliger dan na het schaatsen lekker bij de open haard weer op te warmen. Naar schatting zijn er in Nederland zo'n 800.000 houtkachels en open haarden. Zoals gezegd is een vuurtje stoken erg gezellig, maar toch is niet iedereen er even gelukkig mee. Uit onderzoek is gebleken, dat elf procent van de,men sen wel eens last heeft van een open haard of houtkachel. Vooral mensen met een aandoening aan de luchtwegen krijgen het er letterlijk benauwd van. Een slecht gestookte houtkachel veroor zaakt meer luchtverontreiniging dan honderd gaskachels. Heeft u zelf een open haard of hout kachel, probeer dan zo min mogelijk overlast te veroorzaken. Dit kan door: - niet te stoken bij mistig en windstil weer; - alleen hout te stoken, dat minstens een jaar heeft liggen drogen; - geen geverra, gebeitst of gelakt hout te stoken; - alleen polsdikke blokken te stoken; te zorgen voor voldoende lucht toevoer, U heeft dan vuur met blauwe vlammen; - ieder jaar de schoorsteen te laten ve gen. Heeft u last van de kachel van de buren, vraag hen dan het stookgedrag aan te passen. Mochten er problemen blijven bestaan, dan kunt U de gemeente vra gen op te treden. Wilt U meer weten over houtkachels, open haarden en het milieu, bel dan de MilieuTelefoon 020- 6262620. De MilieuTelefoon is de consumenten informatielijn van de Vereniging Milieu defensie. De Milieudefensiegroep Soest is een van de meer dan honderd Milieu- defensiegroepen, die zich al jaren inzet ten voor een beter milieu. Wilt U meer weten of zelf actief worden, bel dan tel. 601 65 97. SOI Van de vele straten in Sc mag 't Zwarte Wegje ziel ste en één van de jongsh Met zijn elf adressen vor een heel bijzondere straal woningen zijn een lust vc en de bewoners vormen i een hecht team. Bij bijzondere gebeurteni 'open huis' voor elkaar en leent men elkaar - indien g nodige hulp. Is er een om die gevierd moet worden, voldoende krachten om dit Donderdag 2 januari j.1., receptie van het gemeenteh uit Soesterberg vertrekke bezitters en zij die mee kui Overige belangstellenden t want de bus rijdt 's avonc koffie worden we op temj bracht, waarna burgemeest ons welkom heet. Het inw van Soest is met zo'n 300 ii stegen (alleen in Soest?) en nen twee kerken (alleen in S volgens Thomasvaer en Pie wisseld door digitale beeldt Thomasvaer, in aanvang gei hoge omgehakte boom, mi berg dan toch beslist zien lans wordt gebroken voor d een mini- of midi koffertj boerderij' kan een uitkoms voor de mini- en midi k( Soesterberg is dat echt een Gesproken wordt over de weg, het Koningswegtrac waar blijft de Rademakerstr van de Soester boer wil h< over de Eem naar de stal. V Soest soms ook niet erg vee de 'berg' te nemen? Alhoew berg lijkt doorzichtig al bedrijfsterreinen gaat. Thomasvaer en Pieternel, een verzoek. Geef aan 't bestuur van Sot raad. Zodat wij bij ons volgend t bemerken dat Soesterberg 1 Namens de Vereniging S Belang, Yvonn Als je een jaar in Soesterl dan kom je maar net kijken je omgeving verdiepen, d gaan kijken en zo reageer uitnodiging van het genre om de nieuwjaarsreceptie b Ik had duidelijk gelezen dat was voor de inwoners va Soesterberg'. Na wat zoekei

Soester Courant | 1997 | | pagina 8