Extra Lange Soesters caa En dit zijn de knallers van deze week: waspcr Breed protest tegen 'duistere' kunst in nieuwbouwwijk Boerenstreek 498 Sppen 698 Hongerige watervogels bijgevoerd 99 Deze week nieuw bij 6027493 OPRUIMING Alléén bij Verkley Tas van bejaarde vrouw gestolen Soester mag niet meer achter stuur Geld gestolen van winkelmedewerkster HET VLEESCENTRUM Sucadelappen TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT S8 WOENSDAG 15 JANUARI 1997 J 75e JAARGANG NO. 21 Actiecomité verzamelt 450 handtekeningen 3 Actueel 3 Actueel 4 Actueel 5 Actueel 13 Soesterberg 15 Sport Al meer dan 40 auto-inbraken in nieuwe jaar Gemengd gehakt Magere varkens- Dierenbescherming en IVN Eemland delen brood en drijfvoer uit /rrfjilïtïïïm (banketbakkerij Van B reukeien Vast-goed zie pagina 5. A. van der Lee in luxe originele verpakking VIW Van Weedestraat 76, tel. 601 28 23 KLAREN tg TROMP VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Maatjes Haring Kabeljauw schnitzels AOO 500 gram 077 Griekse Navel sinaasappels^QQ St. Remy stoofperen De watervogels kunnen zich prima redden in de winterse omstandighe den. Als ze maar worden bij gevoerd. Daarom trekken vrijwilli gers van de Dierenbescherming Soest en IVN Eemland er dagelijks op uit om de duizenden zwanen, eenden, ganzen en meerkoeten in de polder te voorzien van voedsel. Van bakker Do Schat krijgen de vogel liefhebbers dagelijks honderd broden en dankzij een gift van IVN Eemland kon de Soester afdeling van de Dierenbe scherming drijfvoer kopen, waarin alle bestanddelen zitten die de vogels nodig hebben. "We hebben een rooster gemaakt, zodat we zeker weten dat de vogels elke dag worden bijgevoerd. Ook leden van de werkgroep weidevogelbescherming van IVN Eemland helpen mee en enkele dames van de Dierenbescherming zor gen voor de inzameling van brood," zegt Teus van Vulpen van de Dierenbescher ming kort voordat hij vrijdagmiddag de polder intrekt met vuilniszakken vol voedsel. Het bijvoeren gebeurt nu al ruim twee weken, nadat het Landelijk Comité Voedering Vogels hiervoor het sein had gegeven. De natuurlijke selectie heeft er sinds de heerschappij van de 'Vorst' voor ge zorgd dat de zwakke vogels het hebben moeten afleggen. Nu ook de sterke vo gels het moeilijk krijgen, wordt een menselijke hand met voer toegestoken. Dit kan nog wel enkele weken duren, in elk geval tot een poosje nadat de dooi is ingezet. Reigers heeft Van Vulpen nog niet ge zien, maar zodra deze vogel zich toont, zorgen de vrijwilligers voor slachtafval en vis. Zwakke reigers worden naar Baarn gebracht, waar ze in een speciale warme tent op krachten kunnen komen. Als het goed is kunnen ze vanaf vol gende winter in het nieuwe Soester vogelasiel aan de Eemweg terecht. Slecht Bij het voeren is het volgens Van Vul pen zaak zo snel mogelijk te vertrekken. Anders bestaat de kans dat de tamme vogels een onevenredig groot deel van het voer verschalken. De wilde vogels gaan namelijk pas aan tafel als de men sen zijn vertrokken. Hoewel, de knob belzwanen, smienten en andere wilde vogels zijn zo hongerig dat ze per dag minder schuw lijken te worden. "Dat betekent dat ze het slecht hebben. De zwanen en de ganzen vliegen overdag nog wel weg om in de weilanden gras te eten, maar daarna komen ze allemaal bij elkaar om water te drinken in de pol der," aldus Van Vulpen. In de bossen is hij nog niet geweest. "De vogels en het wild kunnen zich tot nu toe prima redden, omdat er nog geen sneeuw ligt. Verder worden de watervo gels bij de vijvers in de bebouwde kom onderhouden door de gemeente." Elke inwoner van Soest kan de vogels in deze barre tijden helpen, meent Van Vulpen. Broden zijn van harte welkom en kunnen tijdens kantoortijden (9.00- 16.00 uur) worden afgegeven bij het Vrijwilligers van de Dierenbescher ming en IVN Eemland voeden dagelijks de duizenden hongerige watervogels bij. Foto: Goos van der Wilt dierenasiel aan de Eemweg, want weke lijks gaan er honderden broden door heen. "Vorig jaar heb ik een keer tach tig broden staan snijden. Daar word je dus echt niet goed van, maar van Jan Tupker van de gemeente kunnen we daarvoor nu een bietenmolen gebrui ken." Hulp Dat er van veel kanten hulp wordt ge boden aan in dit geval de vogels, bewees zaterdag Rijk van Doorn van Vee- voederhandel Eemland. Hij deelde op de Van Weedestraat honderden zakjes met zaad uit aan voorbijgangers. Uiter aard met de bedoeling dat de mensen thuis een voederplankje beleggen voor de geplaagde gevederde vrienden. Een onbekend gebleven jongeman heeft vrijdagavond de tas gestolen van een 72-jarige vrouw. Zij kwam om ongeveer half zeven bij haar woning aan de Kla rinet en had haar tas even neergezet om haar fiets te stallen. Op dat moment kwamen drie jongens aanrennen, van wie er een de tas meenam. Een dag la ter werd de tas leeg aangetroffen in de buurt van de Van Hamelstraat. De be jaarde vrouw mist hierdoor enkele tien tjes en persoonlijke bescheiden. De politie heeft het rijbewijs van een veertigjarige Soester ingenomen, omdat hij met teveel drank op was gaan auto rijden. De man werd dinsdagmorgen om half drie op de Beetzlaan aangehouden. Uit de test bleek dat de automobilist ongeveer vier keer meer alcohol in zijn bloed had dan volgens de wet is toege staan. Van een twintigjarige verkoopster is za terdag de portemonnee gestolen. Daarin zat een bedrag van enkele tientjes. De Bussumse, werkzaam in een winkel aan de Burgemeester Grothestraat, ontdekte dit zaterdag nadat twee mannen waren binnen geweest. Een van hen hield haar aan de praat, de ander liep verder door naar achteren. Toen hij terugkeerde en de twee mannen waren vertrokken, werd ze achterdochtig. Het kwaad was toen al geschied. Birkstraat49 - Soest - Tel. 6012477 de échte, kilo I U- Varkenshaas -i-yoc per kiloI#?0 Schouderrotlade - CA kilo 7?° Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN COPIERS MEUBELEN ETC. NIJVEIHEIDSWIG 9, 3762 EP SOEST IEL 035 6014706 FAX 6026856 voor een degelijke taaltraining! START DIRECT! Telefoon 033-4729097 Bemiddeling Hypotheken Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 zie pagina 3 zie pagina 10 MODE Zuidpromenade 12 3768 EM Soest Tel 035-602 35 30 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Na halve eeuw weer prijswinnaar. Coalitie onvermurwbaar over ontsiuitingsweg. f Beperkt gebruik giyfosaat toegestaan. Scheiden afval voortaan verplicht. PvdA beschermt minima, politie, jeugd, verkeer en sport. Gouden Oliebol voor Olga Duijm. VOS vraagt Soest om aandacht. Van de Veer en Hees gaan uit elkaar. BDC is personele problemen nog de baas. Stam/SoVoCo zoekt nieuwe trainer. Pas op de plaats heren Red Stars. In de eerste twee weken van januari zijn in Soest al meer dan veertig au to's opengebroken. Dit blijkt uit ge gevens van de politie. De daders waren actief op onder meer de Soester Engweg, de Prins Hendriklaan, de Prins Bernhardlaan, de Oranjelaan, de Talmalaan, de Rembrandtlaan, de Hobbemalaan, de Rubenslaan, het Raadhuisplein, de Graanakker, de Draailier, de Parallelweg, het Kerkpad ZZ, de Haagwinde, het Klinkveld, de Gustaf Gelderhof, de Wiardi Beekman- straat, de Johannes Poststraat, de Vinkenweg, de Beukenlaan, de Weegbreestraat en de Van Goyen- laan. De daders lijken zich hierbij te concentreren in het noordelijke deel van Soest. In de meeste gevallen werd geluid sapparatuur ontvreemd. Verder ver dwenen gereedschap, een tas met skikleding ter waarde van 1.000 gul den en cd's. De politie spreekt van een golf inbra ken, maar wil geen mededelingen doen over de wijze waarop deze vorm van kleine criminaliteit wordt bestreden. ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Cf Layla Slingerland - schoonheidsspecialiste Valeriaanstraat 42 - Soest Tel.: 035 - 602 64 98 1 Nog deze week hoopt een actieco mité het gemeentebestuur zo'n 450 handtekeningen aan te bieden on der een protestbrief tegen de - in middels goedgekeurde - plannen voor de kunstzinnige aankleding van de Boerenstreek, de Soester nieuwbouwwijk aan de andere kant van de Koningsweg. Het comité heeft uiteenlopende bezwaren te gen het ontwerp van de Haagse kunstenaar Nout Visser, die er o.a. een "muzentempel", bakens, brug gen en een vleermuisbunker wil neerzetten. Uit de concept-brief aan het gemeente bestuur blijkt dat de ondertekenaars - onder wie veel bewoners en toekomstige bewoners - met "toenemende ontstelte nis" kennis hebben genomen van het ontwerp. Zij hebben niet alleen grote bezwaren tegen het feit dat zij geen en kele zeggenschap hebben gehad bij de keuze van "hun" kunstwerk, dat door een selecte groep uit de ambtenarij en de beeldende kunst is uitgekozen, maar vinden het ook veel te duur. De in to taal 350.000 gulden had beter besteed kunnen worden aan passende kunst en speelgelegenheden, trapveldjes, een kin derboerderij, etc. Verder zijn ze van mening dat de diverse objecten een veel te dominante plaats krijgen: de muzentempel (spantenbeeld met negen pilaren) en drie bruggen in het hart van de wijk; vier bakens aan de centrale rondweg; het spantenbeeld in een plantsoen, waardoor het kunstobject vanuit het hart door de hele wijk straalt. Met name de hoogte is volgens de brief buiten verhouding met de bebouwing. "De mogelijkheid dat een van de bakens van 6 meter hoog voor onze voortuin staat schrikt menige bewoner af." Wellicht nog ernstiger zijn de bedenkin gen (van op z'n minst een flink deel van de ondertekenaars) tegen het "geladen" thema van met name de muzentempel met zijn negen pilaren en de vier ba kens. De Griekse mythologie wordt hier vermengd met astrologie en oude zonnetempels, zoals Stonehenge. "Er is hier letterlijk door niemand van ons om gevraagd," aldus het actiecomité. Het thema is volgens de brief op geen enkele manier in verband te brengen met de sfeer en het karakter van de Boeren streek (en staat dus haaks op straat namen als Dorsvlegel, Hoofdstel, Ga reel etc.). Gewetensbezwaren Bovendien bevat het kunst-ontwerp ook een niet mis te verstane "rituele symbo liek" die de ondertekenaars "niet alleen planologisch, maar ook thematisch contrastrijk" noemen. Tegen deze men geling van elementen uit de Griekse en Keltische mythologie hebben ze dan ook principiële gewetensbezwaren, zoals het omschreven wordt. "In een land van democratie en vrije burgers wordt ons zonder overleg of inspraak, middels de tempel en de standbeelden, een manier van denken opgedrongen waar wij als bewoners letterlijk niet omheen kun nen." Het actiecomité, bestaande uit de heren Arie Wijland, Paul Foekens, Henk Achterstraat en John van der Waal, heeft na de publicaties in de pers met afgrijzen kennis genomen van de kunst plannen. Woordvoerder Arie Wijland wijst erop dat het hier gaat om heidense symbolen, die de Boerenstreekbewoners min of meer worden opgedrongen. "Het esthetische aspect speelt ook een rol, maar is ondergeschikt. Ons gaat het vooral om de geestelijke lading. Ieder een mag in dit land zijn overtuiging vol gen, maar het gaat hier om een kunst werk in de openbare ruimte. Daar wringt voor ons de schoen." 'Occulte uitstraling' Het actiecomité heeft o.a. brede steun gekregen uit de evangelie-gemeente "In de Ruimte" en er zijn volgens Wijland ook contacten gelegd met de reguliere kerken. "Wij zeggen onomwonden: dit kunstwerk heeft meer met de duisternis dan met het Licht te maken. Het heeft een occulte uitstraling, waardoor het geen neutraal kunstwerk meer is, maar een kunstwerk in-dienst-van... Het is geen bliksem-afleider, maar een blik- sem-aantrekker." Het actiecomité heeft op zichzelf niets tegen de persoon van kunstenaar Nout Visser - met wie overigens geen contact is gezocht - maar signaleert wel dat hij kennelijk een trend in de samenleving heeft opgepikt die hun allerminst aan staat. Wijland: "Kunstenaars geven weer wat er in de maatschappij gaande is. De tendensen naar occultisme en New Age- achtige benaderingen worden op die manier gemakkelijk een maatschappe lijk geaccepteerd fenomeen, waar de goegemeente langzaam aan went. Niet Het actiecomité op de plek in de Boerenstreek waar de omstreden "muzentempel" (niet) moet komen. Foto: Goos van der Wilt omdat de mensen erom vragen, maar omdat de kunstenaar het in de lucht voelt hangen..." Voor sommige ondertekenaars is het plezier van het wonen in de Boeren streek door het kunstwerk al bij voor baat min of meer vergald. "Als je, op neutraal gebied, in feite een soort le vensovertuiging wordt opgedrongen, wordt het leven en wonen daar een stuk minder aantrekkelijk. Er zijn mensen die hun nieuwe huis nu eigenlijk al weer zouden willen verkopen," aldus Wijland. Geestelijk signaal De brief aan het gemeentebestuur is ook een "geestelijk signaal", zoals hij het omschrijft. "Moet je als christen de in vloed van de duisternis maar gelaten over je heen laten gaan? Wij zien het als onze plicht om op te staan tegen wat naar onze overtuiging niet te tolereren is, en desnoods als roependen-in-de- woestijn onze stem te laten horen, on geacht het effect." Volgens Wijland heeft dat niets met intolerantie te ma ken. "Ik denk dat er ook protesten zou den komen als wij ergens op neutraal terrein in Soest een kunstwerk zouden neerzetten waaruit een overduidelijke christelijke symboliek naar voren komt..." Het actiecomité heeft in korte tijd zo'n 450 handtekeningen opgehaald. Een groot deel daarvan is afkomstig van (toekomstige) bewoners van de Boeren- streek. Bij de 98 inmiddels bewoonde huizen waar de bewoners thuis werden getroffen is in 86 gevallen positief gerea geerd. "Dat is 83 procent," aldus Wij land, "en dat is heel veel, al zijn er na tuurlijk altijd wel mensen die het niets kan schelen." De protestbrief van het comité - dat zich neutraal afficheert als "actiecomité Kunst in de Boerenstreek" - wordt zo mogelijk nog deze week aangeboden aan het College van B. en W. Alle par tijen in de gemeenteraad krijgen een kopie. In de brief staat verder dat het comité zich nog bezint op een - breder gedragen - alternatief voor het "volledig verworpen voorstel", waarvoor men in constructief contact met het College wil treden. De schets van het kunstobject van Nout Visser. Autobedrijf Officieel Citroen-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 14 4 stuks 500 kilo

Soester Courant | 1997 | | pagina 1