Woonpassage Soest Verstandhouding bijstandsvrouwen en sociale dienst niet zonder argwaan PvdA beschermt minima, politie, jeugd, verkeer en sport in bezuinigingsronde rfraL -.-*£55*50 1 Zondag 19 januari 1 1 Meubeldag van 11-17 uur 1 1 ACTUEEL r otAk Plotseling bezwaar tegen woonproject van Insulinde PvdA vraagt om collectieve tandartsverzekering minima Van Breukelen Vast-goed Derde Wereldgroep voert actie voor kinderproject Brazilië PAGINA 4 WOENSDAG 15 JANUARI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 5 Gouden Oliebol voor Olga Duijm Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Fracties kort van memorie 'Misschien verhoging ozb en decentraliseren gemeentetaken' w Middelman Brief van Els Koop uit Lins Wim van llworn t twee keer per jaar. üullenhulp positieve advies J. van Gent (o.a. gemeen- an het College van B. en proken over de "brede po- die Spullenhulp geniet, m er volgens hem geen de" textielcontainers van itieve instellingen toegela- loeten worden. En op de )uwd is Spullenhulp zelf ritatieve instelling, aldus ivies. ;ns profiteren ewege is voorlopig becij- totaal zo'n 140 ton textiel imeld in de tien textiel- >at levert de gemeentekas 70.000 gulden op. Na af- >sten (huur en lediging yan blijft daarvan ca. 49.000 De inzameling-aan-huis >0 ton) levert 30.000 gul- osten zijn weliswaar 8000 maar met het netto-resul- ntainer-inzameling blijft er 30 gulden over. Daardoor toffenheffing wat omlaag, le cijfers, en profiteert elk ouden ervan mee. De po- 1 van de textiel-inzameling ligt in de orde van grootte i per huishouden. jloopcentrum ILLENHULP Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX ïtrale Voorlichting Soest NDPLAATS ;en aanvraag van de heer 13, 2441 CT Nieuwveen nen tot het innemen van donderdag 27 november te Soest ten behoeve van dien van voorschriften in :rordening 1994; innemen van standplaats 1 november 1997 op het )als op de bij dit besluit averen van kentekens in 'erkeren. Bij het verlaten ihtergelaten te worden; en andere middelen ter rgunning op eerste aan- rde, dienen onmiddellijk inuari 1997 vergunning n van een inrichting ïrberg. van het milieu. ige van 15 januari 1997 tot schikking ten opzichte van ;eweest tegen de ontwerp- le Raad van State, postbus )PIGE VOORZIENING. Jorzitter van de hierboven die datum een verzoek is liet van kracht voordat op GroenLinks-Progressief Soest heeft vorige week z'n 11e Gouden Olie bol uitgereikt aan Olga Duijm en het Comité Vrouwen in de Bijstand. De partij eerde op die manier "mensen die eigenlijk een beetje gek zijn en zich uitsloven voor een betere samenleving in Soest", zoals fractievoorzitter Jan Visser het om schreef. Traditiegetrouw vond de uitreiking van de Oliebol plaats tijdens de nieuwjaars bijeenkomst van de progressieven, dit maal in C-drie. Na een korte begroeting van partijvoorzitter Ansje Hoekstra, die o.a. wensen uitsprak voor een schoon milieu en vrede in de wereld, hield Vis ser korte interviews met de prijs win nares en enkele andere genomineerden. Het Comité Bijstandvrouwen is zeer gelukkig met de onderscheiding, zo bleek uit de woorden van Olga Duijm. Volgens Visser had zij 60 procent van de stemmen vergaard, afkomstig uit de achterban van GroenLinks-PS en tal van anderen die per telefoon of brief hun keuze hadden doorgegeven. De prijs zal overigens dit jaar rouleren langs de andere leden van het comité, zoals Miep van der Spek, die er al vanaf de oprichting bij betrokken is en de Olie bol als een echte "opsteker" be schouwde. De betrokkenheid van Olga Duijm was van recenter datum, zo vertelde ze, en dateert van de kwestie van de "opge schoven betaaldatum", waartegen het comité zich met succes heeft verzet. Met name door haar rechtenstudie aan de Open Universiteit (nog drie jaar te gaan) heeft Olga al veel voor de plaat selijke bijstandvrouwen kunnen beteke nen. "Een kwestie van je niet van de wijs te laten brengen en weten waar je het over hebt," aldus de winnares. De verstandhouding met de sociale dienst in Soest noemde ze in het alge meen goed. "Ze zien me soms graag komen, maar ook altijd weer graag gaan..." Voor haar studie heeft ze ove rigens tot nu toe alle ruimte gekregen. Vooral het laatste jaar is er onrust on der de bijstandsvrouwen in Soest, door zaken als arbeidsplicht en de nieuwe verhaalsregeling bij echtscheiding. Argwaan Enige argwaan ten opzichte van de so ciale dienst blijkt overigens toch ook te bestaan. Bezoeken bij de sociale dienst worden bijvoorbeeld altijd met z'n tweeën afgelegd. "De ambtenaren zijn altijd aardig, maar dan heb je tenminste een getuige als er toezeggingen worden gedaan," aldus Miep van der Spek. Ze liet verder weten dat het comité zonder Olga allang naar de knoppen zou zijn geweest. Naast de Gouden Oliebol voor Olga Duijm, die Visser haar met een kus overhandigde, waren er bloemen voor de twee andere leden van het comité, Menny Liewes en Miep van der Spek. Daarna sprak Visser met andere nominés, die hij beloonde met een "pluim" (een pauwenveer). Zoals bloe mist Van Oest, die in zijn bedrijf altijd ruimte biedt voor stageplaatsen ten be hoeve van buitenlandse werkzoekenden. "Je moet er gewoon tijd insteken, én ze moeten gemotiveerd zijn, anders lukt 't niet," aldus Van Oest, die liet weten dat hij direct optreedt tegen mensen die commentaar leveren op zijn medewer king aan deze projecten. Hij heeft intus sen drie mensen in vaste dienst kunnen nemen: een uit Irak, een uit Thrkije, een uit Soest. "Maar voor mij zijn het ge woon allemaal Soesters." Turks van Visser? De tweede pluim was voor Mehmet Ünlü, sinds 1981 in Nederland en na jaren als vrachtwagenchauffeur en kaas verkoper nu zelfstandig ondernemer van Turkse afkomst met een goed lopende groentezaak aan de Smitshof. Vissers opmerkingen over Ünlüs nog niet vlek keloze Nederlands werden uit het pu bliek afgestraft met de woorden: "En hoe is jouw Turks, Jan?" Volgens de groentenman was het hard werken. "Ik zit op een goeie plek, maar het is wel duur..." De derde pluim ging naar Hans Koenis en Hans Koning, bestuursleden van de vereniging Vrij Polderland, die zich o.a. teweer stelt tegen Albert Heijn, de rondweg in de polder en andere uitvin dingen van het Soester gemeentebe stuur. Net als het TVN houdt de vereni ging al een spaarpotje bij om straks te kunnen procederen, als het daarop aan komt. Visser liet grappenderwijs weten dat hij "woedend" op ze was, omdat ze drie dagen te laat waren met een be zwaarschrift tegen de vestiging van de nieuwe Albert Heijn. Koenis en Koning lieten weten dat ze dat zichzelf ook ver weten. De oorzaak lag volgens hen in de interne communicatie. "Daarom hebben wij de Oliebol ook niet gekregen..." Spanning loopt op De laatste pluim was voor Bert Krijger - ditmaal niet als aanvoerder van de WD maar als voorzitter van de voet balclub SEC - omdat die zijn nek heeft uitgestoken voor een fusie met S.O. Soest dan wel WZ '49. "Een moeilijk traject, vooral voor de toegewijde SEC- mensen," aldus Krijger, "en de spanning loopt op." Half februari moet er meer duidelijkheid zijn en volgens Krijger zal zo'n 75% van de SEC aanhang hem wel willen volgen. "We durven er nu aan te denken, maar we zullen nog wel wat mensen moeten masseren." Het na de beoogde fusie voortbestaan van een zelfstandig maar afgeslankt SECje was volgens hem niet levensvatbaar, o.a. door gebrek aan medewerking van de KNVB en de gemeente. Hij vond overigens dat de politiek door gaans niets van de sport begrijpt, zodat dergelijke plannen ook maar het beste aan de clubs zélf overgelaten kunnen worden. "Als de politiek het moet doen, dan wordt het er allemaal niks beter van. Van Logtenstein (de CDA-sport- wethouder, red.) wacht gewoon af tot alles al geregeld is. Maar we komen er wel uit, al lijdt SEC het meeste pijn. Dat laatste valt niet te ontkennen." Als na- Jan Visser en het comité Bijstands vrouwen; v.l.n.r. Miep van der Spek, Menny Liewes, Olga Duijm. men voor de nieuw te vormen clubs noemde hij ironisch o.a. S.C. Soest (Sport Combinatie Soest) in plaats van S.O. Soest, of WD (Vrienden van de Dalweg) of VVM (Vrienden van Molendael) in plaats van WZ (Vrien den van Zonnegloren). Omdat sommige raadsfracties, in elk geval in deze kwestie, nogal kort van memorie zijn, staat het woon project Insulinde plotseling op losse schroeven. Het is de vraag of de gemeenteraad akkoord gaat met de bouw van vijftien woningen voor Indische Nederlanders. Notabene de PvdA-fractie, die in april vorig jaar een lans brak voor deze oudere doelgroep, voelt zich ineens een beetje genomen, zoals Wil Stekelenburg het in de commissie volkshuisvesting uitdrukte. "Dit plan wordt ons een beetje door de strot geduwd. Het ging ons erom mensen uit Soest te huisves ten, maar er komen er veel uit andere delen van Nederland. Als we dit in april hadden geweten, hadden we misschien anders besloten." Stekelenburg had beter kunnen weten. Want tijdens de gemeenteraadsvergade ring van april had vice-voorzitter me vrouw Seele duidelijk laten weten dat de leden verspreid wonen over heel Neder land. De Indische ouderen willen juist bij elkaar gaan wonen vanwege hun identiteit en de rust die ze gezamenlijk zoeken. Het is daarom niet verbazing wekkend dat acht van de vijftien kandi daten voor het woonproject bij Braam- hage van buiten de regio komen. Volks- huisvestelijk gezien kan dit eveneens door de beugel, omdat ouderen zich overal mogen vestigen en,niet als zoda nig zijn gebonden aan de regeltjes van economische en privé-gebondenheid aan een gemeente. In april toonde Stekelenburg, voor een vrij volle publieke tribune, meer sympa thie voor Insulinde en diende haar frac tie het amendement in, waardoor het project Insulinde op de volkshuisves- tingslijst werd gezet. Eén voorwaarde werd gesteld: de kandidaten moesten voldoen aan de volkshuisvestelijke cri teria. Het college heeft inmiddels vast gesteld dat dit het geval is en vroeg daarom de goedkeuring aan de commis sie. Maar behalve de PvdA begonnen ook D66, GGS en GL/PS moeilijk te doen. Daarentegen zijn de WD en het CDA geneigd Insulinde te steunen, al zei Arie van den Breemer dat de CDA-fractie er nog een keertje intern over wil debatte ren. De stem van BAM lijkt door te slaan in het voordeel van de Indische ouderen die al geruime tijd in Neder land wonen. Omdat er toch nog wel wat moeite was over het relatief grote aantal kandidaten van buiten de regio, beloofde wethouder Ries van Logtenstein nog eens contact op te nemen met Insulinde, om te be kijken of er wellicht meer kandidaten uit de regio zijn. Stekelenburg vond het raar dat Van Logtenstein op deze manier acquisitie wil voeren voor Indische men sen, terwijl er een grote lijst is van Soesters die een woning zoeken. Van Logtenstein verklaarde dat het ge meentebestuur zijn besluit altijd nog kan terugdraaien. "Maar het is de vraag of je dat met opgeheven hoofd kunt doen." Gossenburcht Het woonproject Gossenburcht, be staande uit twintig woningen voor leden van Groepswonen Ouderen Soest (GOS) krijgt sowieso de instemming van de meerderheid. Alleen GGS maakte bezwaar, omdat het inkomen van een aantal kandidaten veel hoger is dan dat van de mensen die normaliter voor een dergelijke woning in aanmer king komen. Ook het GOS-project wordt gereali seerd bij Braamhage. De PvdA, die in stemde, zei het vreemd te vinden dat twee van de twintig woningen worden opgeofferd voor de gemeenschappelijke ruimte voor de GOS-leden. Aanpassing van het beleidspro gramma van het college is voor de PvdA bespreekbaar. De coalitie partij stelt dat dit wellicht een nood zaak is, nu de financiële situatie van Soest achteruitgaat als gevolg van de herverdeling van de rijksbijdrage aan de gemeenten. Een kleine verhoging van onroerend zaken belasting (ozb) is een van de mo gelijkheden, zo stelde fractievoorzitter Kees Boerkoel maandagavond tijdens de nieuwjaarsreceptie van de sociaal democraten. Tevens opperde hij de mo gelijkheid om de rioolbelasting en de ozb samen te voegen, zodat ambtelijke kosten kunnen worden bespaard. De centralisatie van gemeentetaken kan ook minder ambtelijke kosten met zich meebrengen. Als voorwaarde hierbij stelt de PvdA goede arbeidsvoorzie ningen voor de ambtenaren die in pri vaatrechtelijke dienst gaan. Wegens de dreigende tekorten op de plaatselijke begroting voor de komende jaren is het noodzakelijk dat sommige zaken worden vooruitgeschoven of dat er meer wordt bezuinigd. Waar de PvdA in elk geval niet het mes (dieper) wil inzetten, zijn de kwijtschelding, de minima, de bijstand, de sport, de verkeersveiligheid, de politie en het jeugdbeleid. Koudetoeslag Vooral de minima in Soest draagt de PvdA vanzelfsprekend een warm hart toe. Elders in deze krant is te lezen over de collectieve tandartsverzekering die de fractie in Soest wil instellen voor de minima en de bijstand. In afwachting van de voorstellen van het kabinet Kok kijkt de lokale fractie ook of het voor stellen zal doen voor een koudetoeslag. Trots is de PvdA over het feit dat in Soest momenteel zeven surveillanten rondlopen. Boerkoel stelde dat zijn frac tie ach hiervoor heeft hard gemaakt. "U heeft kunnen lezen in de kranten dat Soest veiliger wordt en dat er minder inbraken zijn. Bij de verkiezingen zeiden andere partijen dat het een verkiezings stunt was. Wij gingen door, bleven voor stellen doen en hielden vast aan onze eigen ideeën en dan zie je dat de ande ren vanzelf meegaan," aldus Boerkoel die blij is dat de politie de wijkagent in 7 0 0 0 m 2 COMPLEET WOONPLEZIER „I na deze bekendmaking de gemeente Soest, Post yv O N E N V MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 99 te Soest. Telefoon035 - 601 1004. Vrijdag koopavond. Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. ere gaat herstellen. Verkeer De fractievoorzitter durfde maandag avond ruiterlijk toe te geven dat de po litiek, en dus ook zijn partij, heeft ver loren in Soestdijk. "We hebben de geslo ten straten in Soestdijk niet kunnen overtuigen van onze goede bedoelingen. Dan moeten we maar van de Korte Bergstraat een echte éénrichtingsweg maken en de Nieuwstraat en de Koninginnelaan voorzien van plateaus en asverschuivingen en de komende ja ren bekijken of dat de juiste oplossing is." Dat de klankbord-procedure in Soestdijk is mislukt, is volgens Boerkoel veroorzaakt door de verschillende be langen per straat. Verder wil de PvdA zo snel mogelijk beginnen met de aan leg van het eerste deel van de parallel- route voor de Van Weedestraat. Pas dan is er een beter winkelgebied te verkrij gen. Boerkoel kwam nog even terug op de investeringen voor de clustering van de sportaccommodaties. Nogmaals onder streepte hij dat hiervoor meer dan de beschikbaar gestelde 5,5 miljoen gulden moet worden geïnvesteerd. Tenminste, als de sportclubs erin slagen meer dan de opgelegde 200.000 gulden per jaar te bezuinigen, iets wat volgens Boerkoel mogelijk moet zijn nu SEC, Soest en De PvdA-nieuwjaarsbijeenkomst in restaurant Van denBrink. WZ'49 bijna een akkoord hebben be reikt over integratie. Onderwijs Minder optimistisch is de PvdA als het gaat over het openbare onderwijs. Als er niets gebeurt, voorziet Boerkoel dat het openbare onderwijs langzamerhand uit Soest verdwijnt. Omdat steeds meer openbare basisscholen onder de leerlin gennorm dreigen te raken, zal de PvdA opnieuw het voorstel lanceren om in Soest te komen tot één openbare basis school met verschillende locaties." Boer koel zei ook dat er extra geld moet ko men voor de opvangklassen van anderstaligen. Het is van belang dat de allochtonen op jonge leeftijd de Neder landse taal machtig worden, zodat ze later niet tegen achterstanden moeten opboksen. In het begin van zijn nieuwjaarsrede liet Boerkoel doorschemeren dat zijn frac tie tevreden is over de samenwerking in het college met de WD en het CDA. De WD noemde hij een 'prima coali tie-partner'. Dat het CDA de rondweg tot een verkiezings-item wil maken, vond Boerkoel zelfs 'progressief'. "En daarom is het CDA zeker betrouwbaar als coalitie-partner." Opnieuw heeft de PvdA-fractie in Soest het college gevraagd een voor stel te doen over een collectieve tandartsverzekering voor de plaat selijke minima. In het voorjaar de den de sociaal-democraten een soortgelijk verzoek. Ze betreuren het dat het college er tot dusver niet in is geslaagd, schrijft de PvdA-fractie in een brief van afgelopen donderdag. Ze wil dat het college op korte termijn met concrete resultaten komt. In Soest leven ongeveer duizend mensen van een bijstandsuitkering of een inkomen van vergelijkbaar niveau. In Leeuwarden kunnen twaalfduizend mensen, inclusief hun meeverzekerde gezinsleden, gebruik maken van een collectieve verzekeringspolis. Mensen met een bijstandsuitkering betalen daar 13 in plaats van 20 gulden voor een aanvullende verzekering, maar kunnen bijvoorbeeld wel een kunstgebit volledig vergoed krijgen, ook al is dit net uit het ziekenfondspakket gehaald. Ook de kosten van brillen worden gedekt. Voor mensen met een werkeloosheids- of arbeidsongeschiktheidsuitkering geldt de regeling niet, omdat zij zijn onderge bracht bij een bedrijfsvereniging. In Groningen wordt momenteel bekeken of er ook een regeling voor ouderen kan worden getroffen. plaats Soest-Zuid adres GALLENKAMP PELSWEG woning nabij winkelcentrum gelegen helft van dubbele villa met carport (geschikt voor 2 auto's), schuur en vrije tuin op 385 m2 vrije grond, indeling hal, toilet, kelder, ruime woonkamer, grote eetkeuken met inbouwapp. en openslaande deuren naar tuin verdieping overloop, 2 ruime slaapkamers, 2 badkamers met douche, ligbad, dubbele wastafel en 2e toilet zolder met vaste trap en 3e grote slaapkamer algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en is geheel voorzien van dubbele beglazing, c.v., spouwmuurisolatie en dakisolatie. HELFT VAN DUBBELE VILLA MET CARPORT Gevraagde koopsom f469.000,- k.k. plaats Soest adres REMBRANDTIAAN vrijstaand woonhuis met schuur en grote tuin op 531 m2 grond hal, toilet, m.k., ruime woonkamer met erker, eenvoudige keuken en doucheruimte verdieping overloop, 2e toilet en 3 ruime slaapkamers waarvan 2 met wastafel bergzolder deze woning heeft achterstallig onderhoud woning indeling zolder algemeen VRIJSTAAND WOONHUIS MET SCHUUR EN GROTE TUIN Gevraagde koopsom f 425.000,- k.k. plaats Soest adres VAN GOYENLAAN woning op de eerste woonlaag gelegen, goed onderhouden, ruim 3-kamerappartement (voorheen 4 kamers) met berging op de begane grond hal, toilet, royale woonkamer met plavuizen vloer, 2 slaapkamers, luxe keuken met inb.app., aparte bijkeuken met wasm.aansl., badkamer met douche en wastafel algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud en is geheel voorzien van dubb. glas. De servicekosten bedragen ca. f325,- p/m indeling 3-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING Gevraagde koopsom f 172.500,-k.k. plaats adres woning indeling algemei Soest VAN GOYENLAAN op mooie (uitzicht over Dalweg) 3- kamerappartemenf (v.h, 4- kamer) op de 2e étage met berging op de begane grond hal, toilet, ruime woonkamer, 2 slaapkamers, moderne keuken met noek-aanrecht, bijkeuken en douchecel dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud, is ged. voorzien van dubb. glas en wordt ged. gestoffeerd opgeleverd. Servicekosten f 289,- p/m 3-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING Gevraagde koopsom f 175.000,- k.k. TE HUUR plaats adres appartement indeling algemeen Soest -- KONINGINNELAAN aantrekkelijk gelegen 3-kamerappartement op de le etage met berging en groot terras ruime L-vormige woonkamer met open haard, moderne keuken, toilet, 2 slaapkamers en doucheruimte dit appartement wordt gedeeltelijk gestoffeerd opgeleverd en is voorzien van eigen C.V. installatie Gevraagde huurprijs f 1.350,- p/m Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Hypotheken Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 j Onroerend-goed Assurantiën De Derde Wereldgroep ontving een Kerst- en Nieuwjaarswens die in feite voor iedereen in Soest bestemd is. Els Koop, de motor achter het straatkinderenproject in Lins, schrijft dat ze met kerst heel sterk heeft moeten denken aan al die mensen in Nederland, waaronder velen in Soest die ook in 1996 weer achter het werk voor deze, op alle gebieden achtergebleven en achter gestelde jeugd hebben gestaan. In het korte verslag dat zij geeft over het voorbije jaar schrijft ze: "Wat hebben wij gedaan in 1996 dank zij U allen! Driehonderd kinderen het hele jaar door gevoed, gekleed, naar school gestuurd, hun huiswerk begeleid, hun gezondheid verzorgd, bemoederd, activiteiten en werken geleerd en non stop hen aangemoedigd om te vechten voor een beter leven. Honderdentwintig gezinnen gesteund, aangemoedigd om te werken aan een beter bestaan. Een groep van ca. 30 landloze boeren met hun gezinnen ge steund en geholpen. Een groep van ca. 70 dakloze gezinnen begeleid, gesteund en geholpen bij de bouw van een huisje. Alle onkosten samen kwamen op onge veer f 25.800,- per maand. Buiten onze dagelijkse werkzaamheden met de kin deren produceerden we zelf voor ca. f 4.750,- per maand. Niet voldoende om het verschil tussen de reguliere inkom sten en extra uitgaven te compenseren. Al met al betekent dit dat we 1996, een zeer moeilijk jaar voor ons, gaan afslui ten met een tekort van f 36.750,-. 1 Wat willen we in 1997? Tweehonderd kinderen geheel verzorgen en 120 gezin nen steunen totdat zij zelf verder kun nen. Wij hopen dat de genoemde land loze boeren, die nu dus een stukje grond hebben gekregen, een eerste goede oogst kunnen binnenhalen en zo zelf verder kunnen. Verder hopen we dat de daklozen hun werk dat ze hebben ge kregen zullen behouden en zo een ze kerder bestaan zullen hebben. Zonder Uw hulp zal het ons zeker niet lukken! Blijf alstublieft actief bezig met ons werk. Met Uw hulp kunnen wij hier daadwerkelijk helpen!!" w.g. Els Koop. Giften zijn welkom op het Postbanknr. van de Derde Wereldgroep: 5634327, of Rabobank Soest 3799.29.813, beide t.n.v. de penningmeester van de Derde Wereldgroep Soest. Zet U er wel even bij dat het een extra bijdrage is voor Lins? BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD

Soester Courant | 1997 | | pagina 5