En dit zijn de knallers van deze week: Opruiming SHOWMODUL £nJ Soest wil ambtenaren beschermen tegen corruptie en ongewenst gedrag Gevangenisstraf van 18 jaar geëist tegen overvaller van Soester paren 3s,uks1695 'Veilige' slingerdrempels Smitsweg blijken riskant voor fietsers 598 998 698 Kodak Gold COMBI VAN ESSEN 6027493 10 - 00%KORTING Hypotheek op maat Rente vanaf 3,7% Daag ons uit en bel voor een op maat gesneden hypotheekadvies Rabobank Soest-Baarn Notitie over 'integere en veilige organisatie' Geen subsidie voor hulp aan Tsjernobyl 3 Actueel 3 Actueel 5 Actueel 7 Actueel 15Sport Geen inbraken in auto's meer na aanhouding man 24+6 opnamen 200 ISO Wintersportprijs: KLAREN fjTROMP /{/Van Breukelen Vast-goed zie pagina 5. S A. van der Lee BSa Gevaarlijke situatie na herinrichting Politie bekeurt 34 keer op Birkstraat Elstar appels Salustianas sinaasappels ^QQ Krab flakes Magere Runder- lappen Magere Spek- lappen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest NATUURLIJK WONEN, WOENSDAG 22 JANUARI 1997 J Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 75e JAARGANG NO. 22 OOURAN Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "Soest beschikt over een integer overheidsapparaat. Daar mogen we best trots op zijn. Om ervoor te zor gen dat we trots kunnen blijven is onderhoud nodig." Zo luidt, gepa rafraseerd, het motto van de on langs verschenen notitie "Werken aan een integere en veilige organisa tie", waarmee het gemeentebestuur zijn medewerkers wil beschermen tegen allerlei vormen van onveilig heid op de werkplek. Het thema van de integere overheid is nogal in discussie, aldus de notitie. O.a. door bekend geworden gevallen van corruptie geniet het openbaar bestuur (ook het gemeentelijke) niet langer de reputatie van totale onkreukbaarheid. Daarom overweegt Soest - in navolging van andere gemeenten - passende maat regelen te nemen en de notitie is de eer ste stap naar een betere bescherming van de veiligheid van de ambtenaren en van de belangen van het gemeentelijk apparaat zelf. Het kan daarbij gaan om fysieke en or ganisatorische maatregelen voor een veilige werkplek en tegen risico's als corruptie, fraude, bedreigingen, etc., bijvoorbeeld door concrete beveiligings maatregelen, een gedragscode, het aan wijzen van vertrouwenspersonen (bij wie men terecht kan met vermoedens van fraude, corruptie, chantage, intimi datie, ongewenste intimiteiten, discrimi natie, racisme e.d.) en controlemaatre gelen, bijvoorbeeld bij het vergunnin genbeleid en de subsidieverstrekking. Taboe Volgens de notitie is er in het gemeen telijk apparaat van Soest nog sprake van een taboe: er wordt alleen over derge lijke zaken gesproken als er iets gebeurd is, "als er al geen sprake is van een doof pot-situatie", aldus de notitie. "Nu kun nen we natuurlijk wachten tot er iets fout gaat en dan ad hoe maatregelen nemen, maar we kunnen ook preventief werken, juist met het oogmerk om de belangen van zowel de werkorganisatie - en dus van ca. 43.000 Soesters - als die van de medewerkers zo goed mogelijk te behartigen. Niet dus vanuit een nega tieve invalshoek, maar juist vanuit een positieve. Door preventief bezig te zijn Het College van B. en W. heeft beslo ten niet af te wijken van het tot dusver gevoerde beleid en daarom geen subsi die te verstrekken aan de stichting Kinderhulp Tsjernobyl in Soest. De stichting had om een bijdrage voor 1997 gevraagd om een aantal kinderen uit de omgeving van Tsjernobyl - dat tien jaar geleden door de ontplofte kerncentrale werd besmet - voor zes weken in Soest te laten logeren bij gastgezinnen. De stichting zamelt regelmatig goederen en medicijnen in. Het beleid van Soest staat echter al ja ren vast. Het houdt in dat alleen de Derde Wereldgroep Soest mag rekenen op een gemeentelijke subsidie, zijnde een verdubbeling van het geld dat de DWG zelf weet op te brengen voor haar projecten. Ondanks sympathie voor het Tsjemobyl-project houdt het College aan het beleid vast. kunnen we voorkomen dat mensen be schadigd worden, zich beschadigd voe len of in de knel komen." De belangrijkste stap is volgens de no titie het "bespreekbaar" maken van het onderwerp door het regelmatig op de bestuurlijke en ambtelijke agenda's te plaatsen. Tot nu toe is er niet iets echt fout gegaan in Soest, maar dat is geen reden om tevreden achterover te leunen. Er blijkt immers ook nog wel wat te mankeren aan de maatregelen die tot dusver getroffen zijn. De notitie levert daarvan een aantal interessante voor beelden. Infrarood Zo beschikt het gemeentehuis weliswaar over een infrarood-bewaking, maar die werkt alleen tussen 23.00 uur 's avonds en 07.30 uur 's morgens. Daarnaast is er het voorschrift dat de bureaus 's avonds leeg zijn en dat vertrouwelijke of gevoe lige informatie goed is opgeborgen, maar wie rond 18.00 uur door het ge meentehuis loopt ziet dat lang niet ie dereen zich daaraan houdt: er blijft nogal eens wat op de bureaus liggen of er staan kasten open- Verder is er bij de centrale balie Publiekszaken geen maatregel getroffen om de direct bereikbare geldvoorraad tot een minimum te beperken, wat som mige baliemedewerkers een onveilig gevoel geeft, en konden ten tijde van de (mislukte) haal-en-brengservice voor paspoorten en rijbewijzen drie personen buiten kantoortijd zomaar de voorste ruimte van de kluis van de afdeling Publiekszaken betreden (waardoor ook het "heilige der heiligen" - aldus de no titie - nauwelijks meer beveiligd was). Met het risico van "ongewenst bezoek" was geen rekening gehouden- Een ketting is zo sterk als de zwakste schakel, tekent de notitie daarbij aan. Een integere en veilige organisatie is dan ook een zaak van allen, dus zowel van B. en W. en de gemeenteraad als van het ambtelijk managementteam, die voor randvoorwaarden, regels en sanc ties moeten zorgen, maar ook van de afdelingshoofden, die de gewenste sfeer moeten creëren, ongewenste gedragin gen signaleren en ertegen optreden, en tenslotte ook van de medewerkers zelf, die zorg moeten hebben voor elkaar, elkaar zonodig aanspreken en eveneens ongewenste gedragingen moeten signa leren. Geen klik-systeem Niet iedereen is in staat een collega aan te spreken op ongewenst gedrag of durft naar een chef of directeur te stappen, zo wordt in de notitie toegegeven. Daarom wordt gepleit voor een tussenoplossing: contact opnemen met de personeels consulent, die vertrouwelijk met de zaak moet omgaan, of met een van de ver trouwenspersonen die al zijn aangewe zen bij de vaststelling van het klachten protocol (tegen discriminatie en intimi datie op de werkplek). Dat protocol geeft duidelijkheid over privacy, ver trouwelijkheid en respect. "Het gaat ook niet om een soort klik-systeem," merkt de notitie met nadruk op, "maar om zorg-hebben-voor-elkaar. Dat betekent dat er geen sprake mag zijn van de op zet om iemand bewust te beschadigen." De afdelingschefs moeten nu - als prak tische vervolgstap - op papier gaan zet ten welke risico's zij zien en suggesties aandragen voor verbetering; daarnaast moeten er fysieke, maatregelen genomen worden om de gevaren bij Publieks zaken verder terug te dringen en de infraroodbewaking van het gemeente huis te verbeteren. "Belangrijk is nu vast te beginnen en niet vooraf alles tot in de puntjes geregeld of geformaliseerd te willen hebben." Rotonde met twee tunnels bij spoorweg. Daelhoven komt naar de Graanakker. Maatregelen tegen vertraging bussen. PvdA akkoord met gebruik gif. Soest wijst op belang van spoorlijn. Nout Visser moet niets hebben van occultisme. 'Koude oorlog' om afgesloten Monnikenbosweg. Radio Soest vaart nieuwe koers op kompas Visser. SoVoCo bouwt morele reserves op. Fred Daams nieuwe man bij dames SoVoCo. 'Integratie misschien wel sneller'. Joop van den Brakel afscheid als voorzitter. De politie heeft vorige week donder dag de vermoedelijke dader aange houden van een reeks auto-inbraken. Sinds hij op heterdaad werd betrapt, zijn er in Soest geen auto's meer opengebroken. In de twee weken daarvoor deden meer dan veertig mensen aangifte van diefstal uit hun wagen. De 22-jarige Soester werd donder dagmorgen om kwart voor vier be trapt tijdens een inbraak in een auto op de Valeriaanstraat. Inmiddels heeft hij een aantal zaken bekend. De politie wil niet meedelen of hij verantwoordelijk kan worden gesteld voor alle bijna vijftig inbraken of dat hij met anderen samenwerkte. Even min wil de politie kwijt of de Soes ter eerder in aanraking is geweest met justitie. De verdachte is na zijn aanhouding meteen voorgeleid aan de officier van justitie, waarna het snelrecht is toe gepast. Dit betekent dat hij tenmin ste dertig dagen kan worden vastge houden, voordat hij voor de rechter moet verschijnen. Volgens een woordvoerster van de politie zal de man nog verschillende keren worden verhoord. Achttien jaar celstraf hoorde de ver meende leider van nachtelijke roof overvallen op woningen in onder meer Soest dinsdag eisen voor de Utrechtse rechtbank. De 21-jarige statenloze man trad volgens zeven medeverdachten zeer gewelddadig op. De geëiste straf is in Nederland uitzonderlijk hoog. De hoofdverdachte bekende alleen de mislukte inbraak bij en poging tot afper sing van een Hooglands echtpaar, mid den vorig jaar. Maar hij zegt niets te weten van een vooropgezet plan om autohandelaren te overvallen. En bij de meest gewelddadige overvallen, op twee woningen in Soest en één in het Brabantse Volkel, zou hij niet aanwezig zijn geweest. De beschuldigingen doet hij af als een "pact van criminelen". Zijn medeverdachten, die half novem ber tot twaalf jaar celstraf kregen, heb ben echter in afzonderlijke detentie ver klaringen afgelegd die sterk met elkaar overeenkomen. Daaruit komt de man naar voren als de onbetwistbare en brute leider. Medeverdachten die voor het geweld terugschrokken, zou hij onder bedreiging gedwongen hebben met de overvallen door te gaan. Op 3 juli zou hij een Soester in diens slaapkamer een vuurwapen tegen het hoofd gezet hebben, waarbij hij riep dat hij de man en zijn echtgenote overhoop zou schieten als ze geen geld wilden ge ven. Hij zou de Soester zwaar hebben mishandeld en beide slachtoffers aan handen en voeten hebben laten vastbin den. Na ongeveer een uur verdwenen de overvallers met geld en juwelen. Op 5 en 8 juli, in Volkel en bij een an der paar in Soest, zou hij op dezelfde manier te werk gegaan zijn. Toen een van de Soesters in bed overeind wilde komen, vuurde de bendeleider enkele kogels op hem af. Daarbij raakte hij de man in de borst. Het slachtoffer en zijn partner wisten de indringer van de trap af te duwen. De verdachte zou later te gen zijn vrienden gezegd hebben dat hij het liefst beide slachtoffers doodgescho ten had. De vermeende bendeleider onkent ook de verkrachting van een 14-jarige Utrechtse vrouw waar hij dinsdag even eens voor terecht stond. Volgens hem beschuldigde de vrouw hem daarvan omdat ze na een vrijwillige ontmaagding door haar zigeunerfamilie zou worden verstoten. Een psycholoog noemde zijn reacties op alle beschuldigingen "afstan delijk en berekenend". Zijn advocaat, mr. R. van Boom, meent dat hij mogelijk zo is verkild doordat hij nergens werd geaccepteerd. Toen hij 9 jaar was, verongelukten zijn ouders in voormalig Joegoslavië. Zijn pleeggezin zou hem met stelen grootgebracht heb ben. Een tijdlang zwierf hij door Eu ropa. Hij zat vast in Frankrijk, België, Duitsland en Nederland. Omdat Van Boom het bij zo'n zware straf-eis belangrijk vindt om te weten wat er omgaat in het hoofd van de ver dachte, vroeg hij de rechtbank dinsdag om zijn cliënt voor observatie te laten opnemen in het Utrechtse Pieter 'Baan Centrum. De rechtbank wees dit ver zoek op de zitting af, omdat ze vol doende informatie over de verdachte meende te hebben. Maar bij het vonnis kan ze alsnog besluiten hem naar het Pieter Baan Centrum te sturen. De man zelf zei er wel voor te voelen om 24 uur per dag geobserveerd te worden. "Dan kunnen ze zien dat ik niet zo agressief ben. Een persoon als ik zou dat nooit doen." Er hangt de verdachte ook een ontnemingsvordering van 22 duizend gulden boven het hoofd, de vermeende opbrengst van de overvallen. De recht bank doet uitspraak op 28 januari. Aanbieding geldig t/m 1 februari 1997 FANTASTISCH IN FOTO EN VIDEO Zuidpromenade 15, Soest, Tel: 601 28 74 onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 FAXEN C0PIERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEIDSWEG 9, 3762 EP SOEST IEL 035 60I4706 fAX 6D26856 Autobedrijf WX1 CITROEN Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 8 zie pagina 3 De onlangs op de Smitsweg aange brachte slingerdrempels blijken de verkeersveiligheid - waarvoor ze be dacht zijn - niet te dienen. Integen deel: met name fietsers lopen groot gevaar als ze zich langs "horden" (voor automobilisten) begeven. In het kader van de controles op de Birkstraat heeft de politie donderdag middag 34 keer proces-verbaal opge maakt. Zeventien automobilisten krij gen een boete vanwege te hard rijden en dertien bestuurders werden betrapt op het rijden zonder gordel. Een brom fietser had geen certificaat van zijn voer tuig, terwijl twee anderen de mogelijk heid krijgen dit alsnog op het bureau te tonen. Een andere bromfietser werd bekeurd, omdat hij een fietser voorttrok. Ook werd een bon uitgeschreven, om dat een bromfiets een te hoog vermogen had. Verder werd een bromfiets voor technisch onderzoek meegenomen naar het politiebureau. De controle werd donderdag tussen kwart over één en kwart over drie uit gevoerd. Zoals aangekondigd zal de politie het hele jaar controles verrichten op de Birkstraat om de verkeersveilig heid te vergroten. P&... (zie pag.20iri dit blad) HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Verse Hollandse Kipfilet in 95 per kilo|U?° Hamlappen (de echte), kilo f Fricandeau öq5 (v.d. ham), kilo 9? Zie onze adv, op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar tas 2'/2 kilo voor hand en pers 1 Vi kilo Am w 500 gram 649 Lekkerbekken 4 voor kilo kilo i "T Dat is althans de conclusie van de Soes* ter Paul Schneider, van de Stichting Milieubelang, die de nieuwe situatie op de Smitsweg de laatste maanden met lede ogen heeft aangezien. In het stuk tussen de Veenbesstraat en de Weeg breestraat zijn bij de herinrichting twee veiligheidsmaatregelen aangebracht. De "slingerdrempels" moeten de snelheid van het autoverkeer afremmen, zo is de bedoeling. Volgens Schneider hebben de slinger- drempels dat effect niet of nauwelijks. "De meeste auto's rijden niet veel lang zamer, maar bovendien zie je dat die drempels voor fietsers levensgevaarlijk zijn." Dat geldt met name voor fietsers die uit de richting van de Weegbree straat komen. Zij moeten zelf een bochtje maken om het verkeersobstakel te omzeilen, maar voordat zij het aparte "fietspad" oprijden lopen ze het risico op de fietsstrook geschept te worden door een tegemoetkomende auto, die bij het passeren van de slingerdrempel als het ware van rijstrook wisselt. De auto mobilist die de installatie op de rechter weghelft inrijdt (vanuit de Veenbes straat) komt er immers op de linker weghelft weer uit. "De wegen van de fietser en de automobilist kruisen elkaar De verkeersremmers bieden slechts schijnveiligheid, maar deze fietser op de rijbaan is sowieso in overtreding. daar altijd," aldus Schneider. De fietsers die de andere kant oprijden - d.w.z. van de Veenbesstraat naar de Weegbreestraat - lopen geen gevaar. De fietsstrook loopt daar ter zijde van de, installatie rechtdoor en de kans op een confrontatie met een tegemoetkomende auto is daardoor aanzienlijk kleiner. Schooljeugd "Gemiddeld fiets ik wel zo'n tien keer per dag over de Smitsweg en het is me al diverse malen overkomen dat ik óf abrupt moest remmen voor een aanstor mende auto, óf moest fietsen voor mijn leven," zegt Schneider. Hij denkt in dat verband trouwens vooral aan de school jeugd, omdat er aan de Smitsweg enkele scholen gelegen zijn en er dus nogal wat onervaren kinderen fietsen. Hij heeft de kwestie inmiddels aan gekaart bij het College van B. en W. "Ik denk dat uw verkeerskundigen zich op korte termijn nog maar eens over deze gevaarlijke situatie zouden moeten be raden," aldus Schneider. Rotan en Pitriet meubelen - Mandwerk Natuurlijke vloerbedekking - Woondecoraties Burg. Grothestraat 1a (naast Wibra) - Soest - Tel. 035 - 6022768 Telefoonnummer: (035) 609 63 19

Soester Courant | 1997 | | pagina 1