HALVE PRIJS Maatregelen tegen vertraging bussen MODELLEN 'Rotonde met twee tunnels is sneller klaar, makkelijker en veel goedkoper' Daelhoven komt naar de Graanakker PvdA gaat schoorvoetend akkoord met gebruik gif Soest wijst op belang van spoorlijn 6027493 UITVERKOOP 40-60% KORTING kleine collectie Wildschut Optiek WOENSDAG 22 JANUAR11997SQESTER COURANTlACfÜÈELI PAGINA 3 Rijk geeft 2,3 miljoen gulden voor voorzieningen HARTJE - ZUID ZUIDPROMENADE 14 SoesterR. Huart lanceert plan voor oplossing Ossendamweg KLAREN Negentig bedden voor dementen en lichamelijk gehandicapten Bij onderzoek naar toekomst treinverbinding Utrecht-Baarn Voor een plezierige manier van het vullen van den "bayk" neemt men een "dnyk" in tLnyk. wist u dat al onze Lwykje-gerechten ook afgehaald kunnen worden? Politie vordert rijbewijs man in Inbraak in nieuw verzorgingshuis S8 Inbraak woning Schade aan auto door vuilniszak op de gehele winterkollektie Ladtf 3priHf field The Outpost Hil-ton herenmode "Niet dogmatisch ideologisch, maar praktisch realistisch." Met dit vijf sterren kryptogram doet de PvdA- fractie in Soest haar achterban on getwijfeld geen plezier. Het lijken louter mooie woorden om een standpunt te verdedigen, waarmee de fractie zelf in haar maag zit. Wat is het geval. In de vergadering van de commissie milieu werd op woensdag 8 januari besloten dat de gemeente op beperkte schaal glyfosaat mag inzetten om de prunus te bestrijden. De PvdA deed die dag geen uitspraak, omdat het de achterban wilde raadplegen. Een meerderheid van WD, CDA en BAM drukte het voorstel van het college er evengoed door. Negen dagen later stelde de PvdA het college alsnog op de hoogte van zijn standpunt. De fractie gaat schoorvoe tend akkoord met het gebruik van glyfosaat dat ook bekend is onder de merknaam Round-Up. In de brief stelt de PvdA-fractie voor waarden die het college zelf al had be dacht. De eis dat er strenge controle op het gebruik plaatsvindt en wordt bijge houden wie waar en wanneer het gif heeft gebruikt, is evenmin nieuw. Wet houder Ries van Logtenstein had dit tij dens de commissievergadering al toege zegd. De brief van de PvdA is daarom mos terd na de maaltijd, al doet de PvdA één nieuwe suggestie aan de hand. Voorge steld wordt glyfosaat te mengen met een kleurstof, zodat duidelijk zichtbaar wordt waar het middel is toegepast. Dit idee is afkomstig van het Utrechts Landschap. "Wij zetten met dit akkoord niet de deur open naar een wijziging van het beleid ten aanzien van chemische onkruid- bestrijding, maar dit is wel een voor beeld van het milieubeleid van de PvdA," schrijft de fractie. Die vindt dit niet dogmatisch ideologisch, maar prak tisch realistisch. Waarvan acte. Door het rijk is 2.330.000 gulden beschikbaar gesteld voor verbete ring van de busvoorzieningen voor Soest en Soesterberg. De maatrege len moeten ertoe leiden dat de ver tragingen in de spits niet verder op lopen. Intussen zal met het busbedrijf Midnet worden bekeken welke mogelijkheden er zijn om de huidige vertragingen op te lossen. Door de verkeersdrukte in en rond Amersfoort, Hilversum en Utrecht is het steeds moeilijker de stiptheid van het dienstrooster aan te houden. Vooral in Amersfoort en Hilversum hebben de vertragingen tot gevolg dat de reizigers hun aansluitingen niet halen. Langs de Amsterdamsestraatweg wordt een speciale busbaan voor de lijnen 70, 73 en 75 aangelegd. Ook de aansluiting in Amersfoort van de Barchmann Wuytierslaan en de Daem Fockemalaan én de Stichtse Rotonde worden aangè- past. Met deze maatregelen is een be drag van twee miljoen gulden gemoeid. Tevens worden busvoorzieningen gerea liseerd op de Amersfoortsestraat in Soesterberg, waarvan de lijnen 52, 56 en 74 moeten profiteren. Deze kosten 300.000 gulden. Tenslotte wordt dertig mille aangewend voor een voorrangs regeling voor de lijnen 73 en 75 op de kruising van de Amsterdamsestraatweg en de Lt.-Gen. Van Heutzlaan. Het geld komt uit het zogenoemde De Boer-potje. Doel hiervan is het open baar vervoer te stimuleren. Voor het oostelijke deel van de provincie Utrecht is tot 2000 een bedrag van 10,9 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Hiervan is 2,3 miljoen bestemd voor buslijnen, waarvan Soesters direct of indirect ge bruik maken. GELDIG TOT EN MET 31 JANUARI AS. SOEST TEL. (035) 602 22 12 Bemiddeling Hypotheken Taxaties Totdat Daelhoven zijn intrek neemt in het twintig miljoen kostende nieuwe gebouw heeft het op het oude terrein van Molendael aan de Soesterbergse- straat de beschikking over dertig vaste plaatsen. Deze patiënten verhuizen op 30 januari naar de Graanakker, maar binnen twee maanden zullen alle plaat sen zijn bezet. "We hadden nog wel een verpleeghuis met negentig plaatsen kun nen bouwen," zegt directeur Ad Witlox over de behoefte van de instelling die zelfstandig is, maar deel uitmaakt van de Stichting De Opbouw. Via een corridor is er een verbinding met het dagziekenhuis van Medisch Centrum Molendael en ook naar Molenschot is inpandig een verbinding gerealiseerd. In de praktijk levert dit niet alleen voordelen op voor de gehandi capten die behandeld moeten worden, maar ook voor het personeel van Molendael. Dat kan eten in de kantine van Daelhoven. De zestig dementen worden op de be gane grond ondergebracht. Voor hen is een groot aantal voorzieningen beschik baar, zoals een fysiotherapieruimte, een snoezelruimte, een bubbelbad en een tuin. Ze krijgen een eigen slaapkamer en mqeten de leefruimte en de keuken delen met vijf andere bewoners. Het is de bedoeling dat de demente bewoners zoveel mogelijk dagelijkse dingen zeil doen. Zoals het maken van een bood schappenlijstje, inkopen doen in de spe ciale supermarkt in het gebouw en eten koken. Tuinen Het complex bevat vier binnenpleintjes, die worden ingericht als bloemen-, vo lière-, vijver- en oefentuin. De laatste is bestemd voor de lichamelijk gehandi capte bewoners die een kamer krijgen op de eerste verdieping. Het gaat om patiënten die lijden aan bijvoorbeeld MS of de Ziekte van Parkinson, maar ook om mensen die herstellen van een heupfractuur of revalideren en worden voorbereid op een zelfstandige terug keer in de maatschappij. De duur van hun verblijf is dan ook sterk uiteenlo pend. Ook voor hen is er onder meer een recreatieruimte en een ergotherapie. Hier wordt bijvoorbeeld gekeken op welke hoogte het aangepaste aanrecht voor rolstoelers moet worden geïnstal leerd. Daelhoven geeft dit dan door aan Een blik in de nieuwbouw van het ver pleeghuis, dat volgende week in gebruik wordt genomen. Foto: Goos van der Wilt. de gemeente die via de wvg in het huis van de gehandicapte het aanrecht laat inbouwen. Op de eerste verdieping komen ook een zelfstandige kapper en pedicure, terwijl er tevens een Grand Café is ('De Gou den Ploeg'). Ook de gangen, waaraan de verschillende huizen liggen, hebben een naam gekregen. Met de Hogestraat en de Akkerstraat is rekening gehouden met het verleden, toen het betreffende terrein werd benut als akker. De kantine in Daelhoven heet daarom de Graan schuur. In het verpleeghuis is tevens plaats voor de dagbehandeling van twaalf ouderen die dementeren. Hun geheugen wordt getraind, gepoogd wordt het proces van vergeetachtigheid te vertragen en bo vendien worden de partners en/of fami lieleden thuis ontlast. Daarnaast biedt Daelhoven thuiszorg aan veertig mensen uit Soest en Baarn. Verenigingen Binnen Daelhoven zijn ongeveer vijftien verenigingen actief, zoals de foto/film club, de bewegingsgroep en de zang vereniging. Verder worden onder meer hoorspelen afgespeeld en kunnen de bewoners zingen met de pastor. "We gaan daarbij op zoek naar stukken uit hun verleden en dragen die aan. Daarin kun je iets extra's doen. Het is een zware groep, maar je staat er soms versteld van wat de bewoners soms ineens uit hun hoofd weten," aldus Witlox. Met name voor het werk van de interne vereniging zet de Vrienden van Daelhoven zich in. Bestuurslid René van Hal zegt nadrukkelijk dat deze stichting volledig losgekoppeld is van het ver pleeghuis. "bij onze schenkingen zullen we vooral kijken naar wat de verschil lende clubs willen en waar ze behoefte aan hebben." Open dag Belangstellenden kunnen op woensdag 29 januari van 15.00 tot 18.00 uur een kijkje komen nemen tijdens de open dag van Daelhoven. Een dag later worden de dertig huidige bewoners verhuisd van de Soesterbergsestraat naar de Graan akker. In mei van dit jaar vindt de offi ciële opening plaats. De treinverbinding Utrecht-Baarn blijft in elk geval tot 2000 gewaar borgd, zo heeft het ministerie van vrom onlangs al bepaald. De pro vincie gaat onderzoeken hoe het daarna met de voor Soest zo belang rijke vervoervoorziening moet. Vandaar dat de gemeente een aan tal aspecten heeft aangekaart, die daarin moeten worden meegewo gen. De stoptrein doet er nu 72 minuten over om van Utrecht naar Baarn en weer te rug naar de Domstad te rijden. Tussen door staat de trein lange tijd stil in Baarn. Dit kost op jaarbasis één miljoen gulden. De Soester ambtenaar Marcel Vosse- stein heeft enkele jaren geleden een plan ontwikkeld om een einde te maken aan dit exploitatieverlies. Hij bedacht dat de stoptrein vanaf Baarn verder kan rijden als sneltrein naar Amsterdam, terwijl andersom de sneltrein vanuit Amster dam vanaf Baarn verder gaat als stopt rein naar Utrecht CS. Hierdoor wordt een hoger rendement gehaald. Boven dien zou de inmiddels opgeheven stopt rein Amersfoort-Amsterdam opnieuw kunnen worden geïntroduceerd. NS Reizigers, tot voor kort verantwoor delijk voor de gecontracteerde trein verbindingen, reageerde destijds al po sitief, maar stelde ook dat het iets meer geld zou kosten. Enige tijd geleden heeft de provincie de verantwoordelijkheid over dit soort spoorlijnen op haar bordje gekregen. Het spreekt voor zich dat er daarom overleg nodig is met de provincie Noord-Holland. In de brief aan gedeputeerde staten wijst de gemeente op het belang van de spoorlijn. Sluiting ervan zou betekenen dat de reizigers richting Utrecht en Baarn op ander openbaar vervoer zijn aangewezen en daardoor veel langere reistijden zullen moeten maken. Dit is een slecht alternatief, waardoor de kans groot is dat deze reizigers in de auto stappen met als gevolg nog langere files op de Al, de A27 en A28. En groei van de files druist juist tegen elk beleid in. Soest-Amersfoort De openbaar vervoerverbinding tussen Soest en Amersfoort dient ook te wor den verbeterd. Volgens Van Vossestein binnen afzienbare termijn. In dit kader zijn al de mogelijkheden geopperd van een busbaan langs de Birkstraat en een spoorlijn tussen Soest-Zuid en de Kei- stad. Ónderzoekers van de TU Delft kwamen eerder tot de conclusie dat een spoorlijn zal leiden tot een aanmerke lijke verhoging van het rendement van de spoorlijnen door en rond Soest. De bus naar Amersfoort en v.v. heeft nu dagelijks tijdens de spits al vertragingen. Het ooit aangehaalde alternatief om Soester reizigers via NS-station Soest- duinen naar Amersfoort te laten reizen, is volgens de gemeente Soest geen goede oplossing. De reizigers zijn dan nog steeds langer onderweg en ter plek ke is het nauwelijks mogelijk om vol doende parkeerplaatsen aan te leggen. De aanleg hiervan zou daarnaast extra kosten met zich meebrengen, omdat het waterwingebied is en extra milieu-maat regelen nodig zouden zijn. De Utrecht-Baarn is voor Soest van groot belang. Daarom wil de gemeente dat alle aspecten worden meegewogen in het onderzoek naar de toekomst van de spoorlijn. BAR, GRILL RESTAURANT STEENHQFFSTRAAT 47 SOEST 035 - 601 82 52 De rotonde-met-twee-tunnels, onder het spoor, zoals Huart hem heeft be dacht. naar wat de gemeente wil." Huart zegt dat hij zijn plan graag wil verdedigen, omdat hij ervan overtuigd is dat zijn idee veel minder kosten met zich meebrengt dan een tunnel onder de spoorweg. Een 39-jarige Soester heeft vrijdagnacht zijn rijbewijs moeten afstaan aan de po litie. De man was om kwart over twee aangehouden op de Van Weedestraat, omdat hij met zijn auto over de rijbaan slingerde. Uit de blaastest kwam naar voren dat hij teveel alcohol in zijn bloed had. Ook een Amersfoorter werd betrapt. Hij had de helft meer gedronken dan is toegestaan voor een automobilist. De man, die zondagmorgen om vijf uur werd aangehouden op de Albert Hahnweg, kreeg een rijverbod van twee uur en een boete van 300 gulden. Zestig permanente plaatsen voor demente ouderen, dertig plaatsen voor lichamelijke gehandicapten, twaalf plekken voor dagbehande ling en thuiszorg aan veertig Soesters en Baarnaars. Dit zijn, kort samengevat, de voorzieningen die Daelhoven biedt. Het verpleeghuis aan de Graanakker (bij Molenschot en Molendael) wordt volgende week geopend. Gereedschap en inbouwkeukenappa- ratuur zijn gestolen uit een verzorgings huis aan de Graanakker. Hiervan is donderdag aangifte gedaan door een inwoner van Doetinchem. Een rotonde met twee tunnels (niet onder maar naast de huidige spoor wegovergang in Soest-Zuid) is goed koper en biedt veel meer voordelen ten opzichte van een tunnel onder de overweg. Dit beweert de Soester R. Huart die dit plan heeft bedacht en gelanceerd. Gezien vanaf de Ossendamweg moeten de twee tunnels voor de rotonde links van de huidige overweg worden gerea liseerd. Het verkeer vanaf de Ossen damweg buigt dan voor de overweg naar links, neemt vervolgens de rotonde en komt op de kruising van de Nieuwe- weg en de Koningsweg op de bestaande route terecht. De fysieke ruimte is daar voor aanwezig, heeft Huart berekend. Het grote voordeel is dat het verkeer geen hinder zal ondervinden van de werkzaamheden, omdat het tijdens de aanleg de normale route kan blijven volgen. Ook daardoor worden indirect minder kosten gemaakt door particulie ren en bedrijven. Alleen als de nieuwe wegen worden ontsloten op de Ossen damweg en de Nieuweweg/Koningsweg is doorgaand verkeer eventjes onmoge lijk. "Maar die openstelling kan in een weekeinde worden gerealiseerd," aldus Huart. Voor de aanleg van een tunnel onder de spoorwegovergang zou weieens twee jaar nodig kunnen zijn, verklaarde on langs ambtenaar J. van Gent. "Dan moet het doorgaande verkeer dus door andere straten en je kunt je wel voorstellen wat een overlast dat teweeg zal brengen," zegt de gepensioneerde Huart die zeventien jaren voor de Ne derlandse Spoorwegen werkte en als ingenieur een schat aan ervaring opdeed in de wegenbouw. Voordelen "De voordelen van mijn plan zijn dat het sneller klaar is, het verkeer niet omgeleid hoeft te worden en het veel goedkoper is. De locatie zal nauwelijks voor verrassingen zorgen, dus je hebt geen hoge kosten voor onvoorziene uit gaven. Ik heb het nog niet nauwkeurig berekend, maar het kost lang niet zoveel als het plan dat de gemeente in haar hoofd heeft. Dat is een vreselijk dure ontwikkeling, ook als ze subsidie krij gen." Bij de aanleg van de tunnels kan volgens Huart gebruik worden gemaakt van sta len damwandschermen. Deze kunnen prefab worden gemaakt. De techniek is bekend bij de NS, weet Huart. Omdat ook de bussen van Midnet en het langzame verkeer gebruik moeten maken van de rotonde, is er geen krui sing meer met de spoorbaan. Hetgeen uitstekend past in het beleid van de NS die de kruisingen met spoorbanen liever kwijt dan rijk zijn. Niet voor niets inves teren de NS miljoenen guldens om op tal van locaties tunnels en/of viaducten te bouwen. Werkgroep In december heeft Huart de Soester WD-ffactie op de hoogte gesteld van zijn plan. Het raadslid Sander Brunekreef heeft laten weten dat een speciale werkgroep van de liberalen morgenavond het plan van Huart be spreekt. "En de heer Huart is welkom als hij denkt dat hij aan die discussie iets kan bijdragen." Brunekreef benadrukt dat een dergelijk plan diepgaander onderzoek vergt, voordat er een oordeel over kan worden geveld en in dat geval ook de kennis van een ingenieursbureau zou moeten wor den ingeschakeld. Hij meent zelf dat het best mogelijk is een tunnel onder de overweg aan te leggen, zonder dat het verkeer daar al te veel hinder van onder vindt. "We zullen zien of het plan van de heer Huart tot standpuntvorming kan leiden. Maar natuurlijk kijken we ook SOESTDIJK Koninginnelaan 56 Grenzend aan weilanden met uit zicht op de tuinen van paleis Soest- dijk, vlakbij de Vuursche- en Pijnen- burgse bossen, met openbaar ver voer, winkels en scholen in de di- rekte omgeving; halfvrijstaande villa (1930) met ruime uitgebouw de keuken, bijkeuken, berging en vaste verbinding met grote praktijk en/of hobbyruimte, ca. 48 m2. Heerlijk vrije tuin, opp.: 450 m2 ei gen grond. Ind.: entree, kelderk. toilet. Woonk. ca. 50 m2, erker, open haard en aparte lees- of mu- ziekhoek, ged. open keuken. Sch.- pui n. tuin, verd.: 3 sik., badk. m. ligb. en douche, w.c., vaste wt. Bal kon a.d. zuidzijde. Zolderverd.: sik. met dakkapel, bergzolder. Aanvaarding i.o. Vraagprijs f 492.500,- k.k. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. 'Grothestraat 54 Een 82-jarige Soester heeft bij de poli tie gemeld dat er vorige week bij hem is ingebroken aan de Pieter de Hooghlaan. De dader nam enkele tientjes, een foto toestel en audio-apparatuur mee. Een 29-jarige vrouw uit Soest heeft schade aan haar voertuig, doordat ie mand een plastic vuilniszak vanaf een flatetage had gegooid. De zak kwam terecht op de voorruit en de motorkap van haar wagen. Ze deed hier zondag aangifte van. Van Weedestraat 8 A-B - Soest Telefoon: 035-60 23 324

Soester Courant | 1997 | | pagina 3