olumbus c r\ iACTUEEL r Soest en Baarn gaan samen één BBB laten bouwen... Muzentempel-bedenker Nout Visser moet niets hebben van occultisme Raad vindt golfbaan-beroep opeens niet zo belangrijk meer. Rank Xerox papier aktie 'Soest hééft al jeugdhonk' Van Breukelen Vast-goed Burgers betalen met extra heffing voor provinciale televisie WOENSDAG 22 JANUARI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 5 Koninginnelaan 42a - 035-6032266 Raad akkoord metplan-Rycken Goedkoper en beter voor het milieu Schoorsteenbrand aan Hobbemalaan Omstreden kunstwerk maakt tongen los Ten Hove: 'Deur is definitief dicht' 'Kunst (g)een zaak van de burgers?' 035-245556 l SPULLENHULP Televisie Midden Nederland (TVM) Dakwerken Automatisering Xerox 'Performer' 80 gr. A4 wit. 5,50 per pak (Geschikt voor kopieerapparaat laser). Xerox 'Premier' 80 gr. wit 6,10 per pak (Geschikt voor kopieerapparaat laser inkjet). Xerox 'Premier' TCF 80 gr. A4 wit 6,40 per pak (Geschikt voor kopieerapparaat laser inkjet, milieuvriendelijk: 100% chloorvrij) Xerox 'Exclusive' 80 gr. A4 extra wit 9,50 per pak (Geschikt voor kopieerapparaat laser inkjet kleur) Deze prijzen gelden alleen bij een orderbedrag van minimaal 250,- Voor 12 uur besteld de volgende dag in huis. GRATIS levering in heel Nederland. Alle prijzen zijn excl. BTW en onder voorbehoud. De gemeenteraad is vorige week zo als verwacht unaniem akkoord ge gaan met een nieuwe opzet voor het welzijnswerk. Voor 128.000 gulden komt er een koepel-organisatie waarin SWS/SJS en Internationaal Vrouwencentrum opgaan. De raad maakte er verder weinig woor den meer aan vuil, al vond Jan Visser (GroenLinks-PS) het bedrag een soort "aflaat" voor het niet oplossen van de werkelijke problemen, zoals het jeugd beleid. Bert Krijger (VVD) vond de grote zorgen daarover juist reden ge noeg om het voorstel te omarmen. Jan Pieter Lokker (CDA) zag de nieuwe structuur als een begin en pleitte ervoor om de jongeren ook een plaats te geven in het komende overleg. Hij herhaalde zijn suggestie voor een jongerenraad, waarin de jongelui kunnen "meeden ken". Wil Stekelenburg (PvdA) zag ook andere welzijnsinstellingen - zoals o.a. de kinderboerderij - er graag bij betrok ken worden. Wethouder Ten Hove benadrukte ove rigens dat het bij de innovatie van het welzijnswerk om méér dan alleen het jeugdbeleid gaat. Andere organisaties - zoals ook de Vrijwilligers Vakaturebank - komen volgens hem wel aan bod op de bestuurlijke conferentie, die in maart gehouden wordt. Twee jeugdhonken? Visser onderstreepte nog eens dat er bij de discussie over een jeugdhonk naar zijn overtuiging eigenlijk een fout wordt gemaakt. "Soest hééft al een jeugdhonk, namelijk de Schoof. Het is alleen de vraag of de SWS dat aankan, maar dat lossen we met een zak geld toch niet zomaar op. Ze moeten zich gewoon houden aan de afspraken die destijds gemaakt zijn." Inderdaad, beaamde Ten Hove de op merkingen van Visser. "Als we praten over een (nieuw) jeugdhonk, dan heb ben we het in de eerste plaats over ac tiviteiten, en niet zozeer over een onder dak. Of er een - tweede - jeugdhonk moet komen, dat is een open vraag Eén gezamenlijk BBB voor Soest en Baarn. Dat levert een financieel voordeel van maar liefst 300.000 gulden op en het is ook nog beter voor het milieu. Het College van B. en W. is daar vorige week graag mee akkoord gegaan. Een BBB? De letters vormen de amb telijke afkorting voor een zogenaamd bergbezinkbassin, dat op het terrein van de rioolwaterzuivering aan de Maatweg moet worden aangelegd "om het hy draulisch functioneren te optimaliseren en de vuilemissie terug te brengen". Soest heeft een BBB van 2500 kubieke meter nodig, waarvoor de gemeenteraad ooit al eens 6,3 miljoen gulden heeft uitgetrokken. Het toeval wil dat ook Baarn een BBB nodig heeft, maar dan een kleintje (160 kubieke meter). Als Soest en Baam nu samen een BBB aanleggen en gebruik maken van eikaars aanvoerstelsel, scheelt dat zo'n drie ton in de kosten en er is - vanwege de vermindering van de vuilemissie - ook "milieuwinst" te halen, aldus het ambtelijk advies. Tussen Soest en Baarn is nu de afspraak gemaakt dat de gemeenten sam-sam doen met het maatschappelijk voordeel: Soest vangt 150.000 gulden, Baarn ook. De exploitatiekosten van Baarn (een malig 15.000 gulden) worden afgekocht. Het werk wordt door Soest voorbereid, uitgevoerd en gecoördineerd, dat in ruil daarvoor de hele Baarnse bijdrage (300.000 15.000 gulden) opstrijkt. De provincie - die waterkwaliteits beheerder is - vindt het allemaal prima. Overigens kan de koppeling van de Soester en Baarnse "afvalwaterafvoer- stromen" (driemaal woordwaarde?) te zijner tijd ook wel weer ongedaan wor den gemaakt, als in de toekomst de mi lieu-eisen voor het lozen van effluent verzwaard zouden worden. Dat kan op eenvoudige wijze, aldus het ambtelijk advies, "om praktisch en financiële pro blemen te voorkomen". Op de Hobbemalaan heeft de brand weer een deel van een dak moeten openbreken om een schoorsteenbrandje te blussen. Het vuur ontstond vrijdag, doordat het afvoerkanaal van de cen trale verwarming te heet was geworden. Eenmaal ter plaatse was men de brand snel meester. "Ik begrijp er niets van. Toen ik het hoorde viel ik van verbazing bijna van m'n stoel. Dat uitgerekend mij dit moet overkomen, als nuchtere Fries. Ik moet niets hebben van oc cultisme of New Age, integendeel zelfs. Ik ben er wars van en wil er absoluut niets mee te maken heb ben..." De kunstenaar Nout Visser reageerde vorige week enigszins onthutst op de bezwaren die zijn ontwerp voor o.a. de Muzentempel bij de (toekomstige) bewoners van de Boerenstreek en andere Soesters heeft opgeroepen. Visser, zondag j.1. samen met zijn "op ponent" John van der Waal (van het actiecomité) te gast in het Radio Soest- programma De Salon, ziet het kunst werk uitsluitend als een "ode aan de kunsten", zónder een uitgesproken gees telijke lading die een verheerlijking zou inhouden van het "heidense" gedachten- goed waarvan de tegenstanders hem hebben beticht. "Ik kan me niet voor stellen dat iemand vandaag de dag godsdienstige bezwaren heeft tegen voorstellingen uit de Griekse mytholo gie. Iedereen weet dat de muzen de kunsten en de wetenschappen ver zinnebeelden - met astrologie, Stonehenge en rituele symboliek heeft het niets te maken." Het eerste criterium dat Visser gehan teerd heeft bij het ontwerp voor het kunstwerk in de Boerenstreek is de vraag of het qua schaal in de wijk zou passen. "Ik zoek in het algemeen liever het contrast dan de harmonie, want aan kunst moet je niet voorbijgaan zonder dat je het opmerkt. Bovendien is het met de meeste kunst zo dat het eerst wel weerstand oproept, maar later wil bijna niemand het kwijt." Volgens de kunstenaar heeft hij zichzelf in de ontwerpfase nog min of meer tot de orde moeten roepen. "Op een goed moment dacht ik: ik moet oppassen dat ik niet te veel aangepaste kunst maak. Tenslotte ben ik geen stedenbouwkun dige of tuinarchitect, en moet ik geen zijsporen inslaan." Van der Waal maakte nog eens duide lijk dat de bezwaarden niet alleen onge lukkig zijn met de veronderstelde "la ding" van het kunstwerk, maar ook met de manier waarop het de wijk wordt opgedrongen. "Je krijgt over van alles en nog wat informatie - het groen, het wa ter, de huizen, de keuze van het mate riaal, maar over een kunstwerk hoor je niets, tot je het een jaar later opeens in de krant ziet staan." Met Vissers opvat ting over contrasten had hij moeite. "Zo'n kunstwerk zou toch in de eerste plaats een aanvulling van de wijk moe ten zijn, en zo contrastrijk is de Boeren streek toch ook weer niet..." Hij hield verder staande dat de muzen beschouwd moeten worden als "godinnen". Geen 'tempel' meer Visser had er geen behoefte aan om zijn ideeën over het kunstwerk nog eens uit voerig toe te lichten voor degenen die er bezwaar tegen hebben. "Als ik het moet uitleggen slaat het helemaal dood. De mensen moeten het zelf ontdekken. Ik hoop dat ze dan ook de schoonheid er van zullen inzien." Hij liet tenslotte we ten dat hij de muzentempel geen "tem pel" meer zou noemen, om misverstan den te voorkomen. De protesten tegen het kunstwerk in de Boerenstreek maakten vorige week in Soest her en der de tongen los, bij voor- en tegenstanders. Dominee Jaap Huis man, gereformeerd predikant en voor zitter van de Raad van Kerken in Soest, tilt desgevraagd niet al te zwaar aan de bedenkingen van (een deel van) het christelijk volksdeel in Soest. "We leven in een vrij land, waarin gelukkig vrijheid van meningsuiting en godsdienst heer sen. Als er censuur komt op boeken en kunst zou dat een veeg (voor)teken zijn..." zegt hij, op persoonlijke titel sprekend. Hij vindt wel dat "openbare" kunst niet opgedrongen mag worden, Het kan raar lopen in de politiek, en vooral in Soest, en zeker als het om een golfbaan gaat. De raadsle den die de afgelopen maanden zo'n beetje de banvloek hebben uitge sproken over iedereen die zich te gen het beroepschrift (tegen het provinciale Streekplan) bij de Raad van State verzette, bleken vorige week dat hele beroepschrift - te vo ren te vuur en te zwaard verdedigd - opeens niet belangrijk meer te vin den. In navolging van het College van B. en W., dat het beroepschrift zinloos vond, ging de hele gemeenteraad alsnog ak koord met de intrekking ervan. Jan Vis ser (GroenLinks-PS) - die zich altijd mordicus tegen het beroepschrift had verzet - smaakte het zoet van de over winning, al zat daar een onmiskenbaar Pyrrhus-achtig bijsmaakje aan. Hij tracteerde de raad wel op roomsoesjes ("golfballetjes") zoals hij ze omschreef. Nadat de VVD in commissieverband al had laten weten dat ze Soest niet in Den Haag "voor joker" wilde laten staan, vie len ook de andere pro-golfbaan-fracties nu als dominostenen om. Wel vonden ze allemaal dat wethouder Pieter ten Hove nog eens zijn licht moest gaan opsteken in het provinciehuis, om van de gedepu teerde zwart-op-wit te vernemen dat er in het Monnikenbosch écht geen golf baan mag komen. Ten Hove voelde daar niet veel voor, want volgens hem stond de provinciedeur zelfs niet meer op een kier, maar zat hij gewoon defi nitief dicht. Hij zwichtte uiteindelijk voor de aandrang van CDA, VVD, PvdA en BAM en gaat dus nog eens praten in Utrecht, al is dat volgens hem zinloos. Glas in de hand De golf-partijen lieten om strijd weten dat ze vonden dat het onderzoek naar "een" golfbaan - waar dan ook in Soest - onverminderd moet worden voortge zet. En de provincie moet daar nog maar eens klare wijn over schenken, liefst voor september, eiste Bert Krijger (VVD). Ook Bart Krol (CDA) vond dat Ten Hove het "nee" van de provincie op een briefje moest gaan halen, omdat hij twijfelde aan het waarheidsgehalte van mededelingen die volgens hem tijdens een receptie - "met een glas in de hand, u kent dat wel" - waren gedaan. Ten Hove, enigszins gepikeerd: "Ik was an ders wel nuchter hoor..." Nagenoeg alle fracties toonden zich dit maal - gezien de recente ontwikkelingen in Amersfoort - uitermate beducht voor de plannen van de Keistad, die in Birkhoven grootschalige recreatiepro jecten wil opzetten. Daarbij is o.a. sprake van uitbreiding van de dierentuin en de aanleg van een golf-oefenbaantje ("driving range"). Volgens Bart Krol (CDA) zou het "een raar verhaal" wor den als de normen voor het behoud van de natuurwaarden aan de Amersfoortse kant van de gemeentegrens opeens heel anders geïnterpreteerd worden als aan de Soester zijde. Harry Witte (GGS) toonde zich zeer bezorgd, maar vond dat er in Birkhoven toch iets te veel bomen stonden om zich daaraan allemaal vast te ketenen ("O ja? Waar ligt uw grens dan?", informeerde burgemeester De Widt fijntjes). Witte vond dat Soest er in elk geval werk van moest maken dat het in Amersfoort niet tot de realisering van de plannen zou komen. Visser dacht dat het zo'n vaart niet zou lopen, gezien het fanatieke ver zet van de Amersfoortse burgerij tegen de plannen. Gedeelde smart? De fervente voorstanders van een golf baan zagen echter al weer licht aan de horizon. Kees Boerkoel (PvdA) vroeg zich bijvoorbeeld af of de provincie zou toestaan dat Amersfoort zich tot de grens met Soest grootschalig zou kun nen ontwikkelen. "Het zou dan wel makkelijk zijn om aan onze kant alsnog een golfbaan aan te leggen." Eventueel zag hij ook wel wat in een golfbaan die voor de ene helft op Soester en voor de andere op Amersfoorts terrein zou ko men. "Gedeelde smart is tenslotte halve smart," merkte hij bescheiden op, al be doelde hij waarschijnlijk: gedeelde vreugd is dubbele vreugd... Volgens Rob Joustra (BAM) was Birkhoven trou wens aanzienlijk waardevoller dan het hele Monnikenbos. "juist omdat kunst altijd een meer waarde heeft, een impliciet verhaal. Openbare kunst is kunst die er zijn mag van de gemeenschap, kunst die aan vaard wordt om de schoonheid en de al of niet herkenbare, verbeelde werkelijk heid." Geest van de tijd De vrije kunst-uiting staat volgens hem buiten kijf, maar wordt in de praktijk beperkt door de aanvaardbaarheid. Vol gens de predikant is er in de schets van het kunstwerk van Nout Visser op zich niets mis. "Hij heeft gevoel voor de geest van de tijd. We beleven immers op nieuw een soort romantiek, waarin de drang naar het mysterieuze groot is en de hang naar het occulte velen bekoort. Dat moet je in de tijd kunnen plaatsen. Het religieuze mag weer, is 'in'." Die opbloei heeft volgens ds. Huisman overigens in het algemeen erg weinig met het traditionele christendom te ma ken. "In zekere zin is het inderdaad de opbloei van een eeuwenoud heidens gedachtengoed. Het christendom heeft de verering van zon, maan en sterren, de astrologie, het spiritisme en de gedach- tenwereld van de Griekse en Keltische mythologie als een gepasseerd heidens station beschouwd, en godzijdank heb ben de waarden van het christendom ook wel iets meer te bieden." Vergezocht Het is even wennen, aldus de predikant, "maar we leven in een multiculturele samenleving waarin christenen de dienst niet meer uitmaken." Hij vindt dat be paald niet onoverkomelijk, en om over het kunstwerk van Nout Visser als "oc cult" te spreken is volgens hem voorals nog wat vergezocht. "En ook al zou het zo zijn - wie er geen geloof aan hecht doet het niets." Hij heeft persoonlijk overigens wel begrip voor de protesten. "Ik kan me voorstellen dat christenen die nog iets afweten van de essentie van hun godsdienst, niet bepaald staan te juichen bij kunstuitingen die de sfeer van nieuw-heidendom oproepen. Het gaat om hun leefwereld en hun diepste gevoelens." De grenzen van de tolerantie zijn moei lijk vast te stellen, vindt hij. Dat moet de politiek doen. "Wie respecteert wie? Het is de taak van bestuurders om daar met wijsheid de juist beslissingen te nemen. Het gaat hier ook om een democratisch protest dat breder is dan het belangen- protest van een christelijke minderheid. En zodra het protest de grenzen van de buurt te buiten gaat komt het geheel in een machtssfeer terecht." Ook in de gemeenteraad kwam de kwestie van het omstreden kunst werk voor de Boerenstreek vorige week - min of meer toevallig - nog even om de hoek kijken. Aanleiding was de officiële (her)benoeming van de commissie Beeldende Kunst, die uiteindelijk voor het spraakmakende ontwerp van Nout Visser heeft geko zen. Jan Pieter Lokker (CDA) vroeg zich een beetje pesterig af of "al die des kundigen" in de kunstcommissie ei genlijk wel eens naar gewone burgers luisteren, mede gezien het grote aan tal protesthandtekeningen dat het ac tiecomité heeft opgehaald. Hij hoopte dat de commissie uit haar "ivoren toren" zou durven afdalen. Volgens hem legde het verzet van de bevolking een hypotheek op de uit eindelijke besluitvorming over de fi nanciering van het project. Burgemeester De Widt herinnerde Lokker eraan dat de kwestie niet op de agenda stond, zodat hij er beter over kon zwijgen, en Kees Boerkoel (PvdA) stelde een tikkeltje kwaad aardig vast dat het CDA een week eerder - in de commissie voor de Fi nanciën, de Kunst en nog het een en ander - met geen woord over het kunstwerk in de Boerenstreek had gerept. Bert Krijger (WD) sprak uit dat hij het volste vertrouwen in de kunst commissie had, daarmee voor de goede verstaanders alvast het signaal afgevend dat de liberalen zich door het christelijk protest niet zomaar een leuk heidens kunstwerk door de neus zullen laten boren en massief achter de geestverwante wethouder Neks Blommers (ook van de kunst) zullen staan. Die hield zich overigens opval lend stil. "Wij gaan de confrontatie zeker niet uit de weg," klonk het veelbetekenend uit Krijgers mond. "En kunst is nou eenmaal niet demo cratisch," voegde hij er voor alle ze kerheid ook alvast maar aan toe... Kunstenaar Nout Visser tijdens de uit zending van "De Salon". Ds. Huisman spreekt alleen namens zichzelf. "De Raad van Kerken is niet om een reactie gevraagd en zal - on danks sympathie voor de actie - ook geen extra duit in het protestzakje doen. Het lijkt me dat, als het om een buurt- kunstwerk gaat, in een democratie de buurt het laatste woord heeft." Zwaarwegend De gewetensbezwaren van het actieco mité vinden ook begrip bij Bart Krol, fractievoorzitter van het CDA in de ge meenteraad. "Ik kan me wel voorstellen dat gelovige christenen geen gemeen schapsgeld besteed willen zien aan wat zij beschouwen als de aanbidding van bijvoorbeeld zon, maan en sterren. Wat mensen vanuit hun overtuiging accepta bel vinden is overigens heel verschillend, maar als iemand het als een godslaste ring ervaart moet dat zwaarwegend zijn, vind ik wel. Voor het CDA is dat zeker belangrijk, net zo goed als wanneer ie mand met een of ander kunstwerk de moslims zou beledigen. Dan zouden wij zeker protesteren." De gemeenteraad komt er volgens Krol overigens niet in directe zin aan te pas. "We hebben, na alle moeizame discus sies uit het verleden, nu eenmaal afge sproken dat de politiek geen inhoudelijk oordeel over kunst uitspreekt, maar dat overlaat aan de mensen die er verstand van hebben. Daar hebben we een kunst- commissie voor. De politiek praat dus niet over mooi of lelijk, maar als een grote groep burgers bezwaren heeft kan het natuurlijk wel een argument zijn om er bij de definitieve opdracht nog eens goed naar te kijken. In zo'n geval zou den we er nog een stokje voor kunnen steken..." Procedure Wat Krol betreft zal de politieke discus sie - als die er komt - echter vooral moe ten gaan over de procedure. "Kijk, overal heb je als bewoners inspraak op, zelfs over het type boom dat er geplant wordt, maar over zo'n kunstwerk niet. Dat is eigenlijk niet goed. Als B. en W. de definitieve opdracht geven is het ont werp in feite al klaar. Alleen het bud get komt nog ter sprake, want een fors deel moet betaald woren uit het fonds kunstaankopen. Het gaat om tonnen, maar dan heb je dus alleen financiële of procedurele argumenten om het tegen te kunnen houden." Hij vindt het de taak van de commissie Beeldende Kunst - die het College van B. en W. gadviseerd heeft - om met de bezwaarden te gaan praten. "Als de commissie tegemoet kan komen aan de protesten, dan zal ik er verder niet over zeuren. Als dat niet het geval is, dan weegt dat voor ons natuurlijk wel mee bij de uiteindelijke beslissing over de fi nanciering, want die moet nog vinden." Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: iemand verliezen gepest worden verliefd zijn sexualiteit geen onderdak hebben ziek zijn je uiterlijk geslagen worden alleen zijn ruzie verslaving Telefoon 6018730 De Schans 20. 3764 AX kringloopcentrum Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. plaats adres woning indeling Soest RUBENSLAAN 3-kamer hoekappartement op de 2e verdieping met berging op de begane grond en aan voor- en achterzijde balkon hal, toilet, douchecel, woonkamer, keuken, bijkeuken en 2 slaapkamers algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud 3-KAMER HOEKAPPARTEMENT MET BERGING Gevraagde koopsom f 149.500,- k.k. plaats Soest adres VAN GOYENIAAN woning op mooie locatie gelegen uitzicht over Dal weg) 3- kamerappartement (v.h. 4- kamer) op de 2e etage met berging op de begane grond indeling hal, toilet, ruime woonkamer, 2 slaapkamers, rnoderne keuken met noek-aanrecht, bijkeuken en douchecel algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud, is ged. voorzien van dubb. glas en wordt ged. gestoffeerd opgeleverd. Servicekosten f 289,- p/m 3-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING Gevraagde koopsom f 175.000,- k.k. plaats adres woning indeling zolder algemeen Soest-Zuid GALLENKAMP PEISWEG nabij winkelcentrum gelegen helft van dubbele villa met carport (geschikt voor 2 auto's), schuur en vrije tuin op 385 m2 vrije grond, hal, toilet, kelaer, ruime woonkamer, grote eetkeuken met inbouwapp. en openslaande deuren naar tuin verdieping overloop, 2 ruime slaapkamers, 2 badkamers met douche, ligbad, dubbele wastafel en 2e toilet met vaste trap en 3e grote slaapkamer deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en is geheel voorzien van dubbele beglazing, c.v., spouwmuurisolafie en dakisolatie. HELFT VAN DUBBELE VILLA MET CARPORT Gevraagde koopsom f 469.000,- k.k. plaats Soest adres KORTE HARTWEG 3 woning middenwoning met ruime ber< e koopsom f275.000,-k.k. TE HUUR plaats adres appartement indeling algemeen Soest h KONINGINNELAAN aantrekkelijk gelegen 3-kamerappartement op de Ie etage met berging en groot terras ruime L-vormige woonkamer met open haard, moderne keuken, toilet, 2 slaapkamers en doucheruimte dit appartement wordt gedeeltelijk gestoffeerd Opgeleverd en is voorzien van eigen C.V. installatie Gevraagde huurprijs f 1.350,- p/m TE HUUR plaats adres praktijkruimte indeling algemeen Soest KONINGINNELAAN nabij winkelcentrum gelegen, zeer representatieve kantoor/ praktijkruimte (ca. 85 2), met eigen C.V. (combiketel) en elektriciteit. 4 aparte ruimtes, keuken en toilet het geheel wordt gestoffeerd opgeleverd Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 Hypotheken Onroerend-goed Assurantiën Vorige week ontving gedeputeerde Poortenaar het bedrijfsplan voor een nieuw op te richten regionale televisiezender voor de provincie Utrecht. Het plan is opgesteld door drie partijen, die de zender TVM (Televisie Midden Nederland) heb ben genoemd: de ROSU (Regio nale Omroepstichting Utrecht), Stadsomroep Utrecht en Wegener Uitgeverij Midden Nederland. TVM wil - zo blijkt uit de plannen - dagelijks een uitzending verzorgen via de ether naar alle Utrechtse huishou dens. De basis hiervan vormt een dage lijks nieuwsprogramma van 30 minuten, dat regelmatig herhaald zal worden. Daarnaast zullen in de avonduren en weekeinden thematische achtergrond programma's of magazines over kunst, cultuur, minderheden en sport te zien zijn. Het ligt in de bedoeling om per 1 september de uitzendingen te starten. In het model dat nu voorgesteld is, gaat men uit van een publiek-private samen werking. Het produceren van de pro gramma's kost ongeveer 8 miljoen gul den per jaar. Voor de inkomsten reke nen de plannenmakers op een bijdrage uit een provinciale heffing voor regio nale tv. Die wordt verdubbeld door het rijk (de zogenaamde "matching"). Met deze publieke financiering is men er nog niet. Het resterende tekort zal gedekt moeten worden uit reclame-in komsten. Uitgeverij Wegener, die de televisiemarkt beschouwt als een logisch vervolg op haar uitgeefactiviteiten, zal zich dan garant stellen voor het reste rende bedrag. Met deze publiek-private samenwerking komt er een bedrijfs economisch rationeel georganiseerd televisiebedrijf, dat recht doet aan de belangen van de betrokkenen. Heffing De provincie gaf vorig jaar al aan dat regionale tv wenselijk is, maar dan wel met een zo laag mogelijke extra belas ting voor de burger. Of de jaarlijkse hef fing van f 6,50 door zal gaan, hangt af van het definitieve besluit van Gedepu teerde en Provinciale Staten over het bedrijfsplan. Van invloed op het besluit zijn ook de reacties van het Commissa riaat voor de Media en het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap pen, dat een deel van de middelen zal moeten verschaffen. Het plan is het resultaat van uitgebreid en intensief overleg tussen partijen. Van provinciezijde is aangedrongen op spoed, om een duidelijk plan op tafel te krijgen. De provincie is tevreden dat er nu een concreet stuk ligt dat in de be sluitvorming kan worden gebracht. Binnenkort zal het College van Gede puteerde Staten over het bedrijfsplan een standpunt innemeil. Dat wordt oriëntèrend besproken in de staten commissie Cultuur Welzijn op 21 fe bruari. Dan volgt bespreking van het definitieve voorstel en besluit in Provin ciale Staten. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (035) - 601 30 14

Soester Courant | 1997 | | pagina 5