urn matste nachtvlucht F-27 <riendship naar museum nieuws l Brenda van Os en Simone de Bruijn nemen'Avant-Soleil1 over Rob Brouwer Thomasvaer en Pieternel ook in Soesterberg Restaurant Sterrenberg: goed en goedkoop eten Het zandgat van Soesterberg Van boekhandel Van Leeuwen tot Huis ten Halve WAAROM uissteden 3-techniek. Sportkalender Vakantie in Nederland KORFBAL Knappe inhaalrace van KVO in Huizen 'Garant staan voor deskundige verzorging' SNË5TUDIC Henk Gerth vertelt uit de oude doos over Soesterberg "Geef ons onderwijs, geef ons een kans!" Waarover praatten zij PAGINAlg WOENSDAG 29 JANUARI 1997 GEBRUIK JE EIGENLIJK NOC EEN GEWONE^ NAAIMACHINE SOESTER COURANT PAGINA 13 I IDT-systeem PFAFF iwart met Ingebouwd Dubbel Tïamport perfect gladde naden xonder rimpels. I Tiptoetsen werkt ge makkelijk met handige tiptoetsen. I Draad-automaat de draad automatisch door de naald I Steek-precisie P,w. sie Instelling ilgzag breedte en naald positie. NIEUWI v. V/eedestraat 221-Soest Telefoon: 035-6013480 an tweewielaandrijving 60 80 100 ERATIE .ITEIT iLBAARHEID HEIDSMARGE In de late avond van woensdag 29 lanuari zal een enorme hijskraan een F-27 Friendship vliegtuig over pet hek van het Militaire Luchtvaart luseum te Soesterberg tillen, waarna het naar zijn laatste rust plaats wordt gebracht. imstreeks 23.00 uur zullen drie ^liegtuigopleggers van 16,5 meter lengte, een grote Liebherr kraan, een obiele lichtunit en vele escorterende 'oertuigen, onder begeleiding van per soneel van de Landelijke Politiedienst te driebergen en de Koninklijke Mare- laussee, de Van Weerden Poelmanweg ter hoogte van Far East oprijden om via de Amersfoortsestraat en Richelleweg, het terrein van de Luchtmachtkapel op te rijden. Via de achterkant van het luseum wordt de Friendship F-27, met igistratienummer C-10, over het hek ;etild omdat diverse obstakels bij de in- ;ang van het museum dit transport •lokkeren. De algehele leiding is in han den van sergeant-majoor H. Theunissen ran de Bergingsdienst van de KLu. De ?riendship heeft de afgelopen jaren veel lemonstraties gevlogen tijdens vlieg- eesten en open KLu-dagen. Het is in sten zelfs standaard) met All ider alle rij-omstandigheden, ewijst een Subaru met AWD de constructeurs. De ANWB w voordeel kunt doen, zeker andere merken gemiddeld iarmaken en verwijderingsbijdrage. opvallende kleuren geschilderd en zo heeft het de benaming gekregen van zuurstok tot barbier. Het toestel werd in 1961 bij de Lucht macht in gebruik genomen en geschil derd in een witte bovenkant en grijze onderkant, met oranjevlekken op het kielvlak. In 1975 kreeg het de bekende camouflagekleuren en later voorzien van een spitse neus, waarin de radar werd geplaatst. In 1992 zag men hem in de witte kleuren van de Verenigde Na ties vliegen en werd het als reservekist ingezet voor onder andere Cambodja. Veel vervoer van personeel en materi eel was toen de taak van deze grote vo gel, zoals naar Kreta, Libanon (Unifil), Turkije (Golfoorlog), Noorwegen (Ace Mobile Force). Daarnaast heeft het vele commando's en mariniers gedropped en vloog het voor de VU Amsterdam en voor de NASA als vliegend laborato rium etc. Tot oktober 1993 zijn er on geveer 15 duizend uren mee gevlogen en even zoveel starts en landingen ge maakt, alles met elkaar goed voor drie en half miljoen zeemijlen. Deze 'oud- strijder' heeft met ingang van heden ook een plaatsje gevonden in het Militaire Luchtvaart Museum in het Kamp van Zeist. <raan b.v. iterdag 1 februari: volleybal, Banning- ïal, 13.00 uur AGAVS meisjes Bl- Vonck Trivol BI, AGAVS meisjes Cl- Forza Hoogland Cl, AGAVS jongens Cl-Renswoude Cl. 14.15 uur: AGAVS dames 2-Smash 2, AGAVS heren 2- SetUp 694, AGAVS heren 4-AGAVS 5. 15.45 uur: AGAVS dames 1-Surf 2, AGAVS heren 1-Oberon 1; AGAVS leren 3-Smash 1. Korfballen, Banning- ïal, 18.00 uur: KVO 5-Eemvogels 3, 19.15 uur: KVO 4-Woudenberg 6. il ook de verkoopwaarden van andere jkbare panden. Op die manier kunt u i of de waarde juist is vastgesteld en ;reen gelijk behandeld wordt. U kunt egevens gebruiken voor uw bezwaar- ezwaarschrift moet u binnen zes na dagtekening van de WOZ- ding versturen. Tegen de uitspraak bezwaar van de gemeente kunt u aantekenen bij de belastingrechter, zes weken kunt u geen bezwaar mee ?n tegen de WOZ-beschikking en dus liet meer tegen de vastgestelde; vaarde. Dit betekent dus dat u bij de g inkomstenbelasting, vermogens- ng, 'waterschapsomslag gebouwd onroerende-zaakbelastingen geer r mppr klinf malon fancn Ha v/acfnp.- A/VW Steenhoffstraat 9A, tel. 60120 75 v meer kunt maken tegen de vastge- waarde van de onroerende zaak. jemeenten Daarnaast zijn er naslagwerken die heel Nederland beslaan, zoals: Lasschuit's hotel/motel/restaurant- éer 50% van de onroerende zaken -ir £ids Nederland, op alfabetische volg- and is naar de waarde op 1 januar arde op de WOZ-beschikking nie ikomt met de werkelijke waarde p'e ari 1995. In veel gevallen zal spraki i een lagere waarde, istingdienst zal in het eerste kwartaa 98 een vermenigvuldigingsfactor aar anghebbenden in fictiegemeenter r maken. Door de waarde op d< •eschikkïng met deze factor te verme ligen komt men dan op de waarde De VW/ANWB Soest heeft een ruim issortiment aan gidsen en boekjes met nformatie over verblijfsmogelijkheden n Nederland. Allereerst zijn er natuur- ijk de VW-gidsen die heel Nederland >eslaan. Neem b.v. de gids van Ter schelling: (vrijwel) alle accommodatie- normen, van camping en huisjes tot ho- els en appartementen, staan daarin ver- neld, incl. adressen, telefoonnummers :n veel foto's. Deze gidsen kosten tus- ;en de f 4,50 en 6,50 per deel. /orde (per plaats) een overzicht met foto, etaxeerd. Er zijn echter ook gemeen ïfldressen, telefoonnummers, ster- nog de waarden van vóór 199! aanduiding en korte informatie over de gebruiken. Dat zijn de gemeentèr faciliteiten. Let wel, het gaat hier om 92, '93 of '94 de huizen noq hebber een selectie, niet om een compleet over- srd. zicht. Dit gidsje kost U slechts f 9,50. eken in deze gevallen van 'fictiege De ANWB-hotelgids van Nederland, ;n'. Hierdoor kan het gebeuren da «P1®1 een overzicht van alle 2244 geclas- <a: i ificeerde (door de ANWB erkende) aotels in Nederland, een uiterst handig :n degelijk naslagwerk, met ruime be- chrijvingen van de hotels en veel foto- nateriaal. Deze gids kost U f 21,95 [ANWB-leden) of f 24,95 (niet-leden). De ANWB-Campinggids van Neder land, met een overzicht van meer dan 750 nauwkeurig geïnspecteerde cam pings in Nederland, gerangschikt per :o~als die voor de inkomstenbelastirtc|Provincie- Deze 8ids kost f 17,95 -ermogensbelasting gebruikt wordt" [ANWB-leden) en f 19,95 (niet-leden). De ANWB-Bungalowgids van Neder- and, met een geselecteerd overzicht van 'akantiehuisjes en appartementen in Nederland, België en Duitsland, en te- WOZ-beschikking zit een bijsluite alles over de beschikking nog een; uitgelegd. Mocht u dan nog vrager rens groepsaccommodaties (b.v. kam- dan kunt u terecht bij uw gemeente agen aan de Belastingdienst over de :enbelasting en de vermogensbelaS'r it u terecht bij de BelastingTelefoor jarticulieren 0800-0543 en de gTelefoon voor ondernemers 0800- eide gratis). eerboerderijen en kamphuizen) in Ne erland. De ANWB-Kleine Campinggids, met neer dan 900 kleinschalige, nauwkeu- ig geselecteerde campings, inclusief :ampings bij de boer, in Nederland, 3elgië, Luxemburg, Frankrijk, Groot- irittanië en Denemarken, l De ANWB-Gids Goedkoop Over nachten in Nederland. Dit boekje ver uit duidelijk een leemte. Immers, hoe veel mensen trekken niet te voet of per iets door ons afwisselende landje. Deze ategorie vakantiegangers is duidelijk niet gericht op dure of luxe onderko- nens met alles erop en eraan, nee, zij avernachten het liefst op een relatief eenvoudig adres, waar men tevens erva- ing heeft met trekkers. U moet dan denken aan Bed Breakfast-adressen, latuurvriendenhuizen, pensions, trek- cershutten, goedkopere hotels e.d. De gemeenschappelijke noemer is dan dat de overaachtingsprijs onder de f 50,- ligt per persoon per nacht (uitgaande van 2 aersonen). Dit handige boekje is ver krijgbaar voor f 12,95 (ANWB-leden) n f 14,95 (niet-leden). Tot slot nog dit: i.t.t. alarmerende pers berichten kan men bij de VW/ANWB Soest wèl terecht voor Oostenrijk-vig netten (per.jWeek: f 11,50)!! KVO was genoodzaakt nog wat punten te pakken om zich in de poule te hand haven. Huizen stond onder hen op de ranglijst, maar KVO had in de loop niet meer een zo sterke tegenstander. De laatste wedstrijden waren daarvan een duidelijk bewijs. In de eerste helft werden er wederzijds en kennelijk van wege de spanning, nogal wat opgelegde kansen gemist. De rust ging in met de stand 7-4 voor Huizen. Na de thee leek het of Huizen zou doorstoten, want het liep door naar 13-10. Maar het was net of KVO ineens wakker werd. Het spel liep beter en de kansen stapelden zich op. Met de stand 13-13 was alles moge lijk. Het werd zelfs 14-17 voor KVO. Overige uitslagen: HemurEnge 2 - KVO 2 9- 10; Ermelo 2 - KVO 3 11-11; KVO 4 - Tel star 4 8-7; RDZ 6 - KVO 5 14-12; KVO Al - DWS Al 11-13; KVO BI - Huizen B2 9- 4; KVO D2 - Onik D2 2-0. Zonnestudio "Avant-Soleil" aan het Dorpsplein krijgt met ingang van 1 februari nieuwe eigenaars: twee vriendelijke jongedames, Brenda van Os en Simone de Bruijn uit Nieuwegein. Ze waren tot op heden werkzaam bij een advocaten kantoor in Utrecht. Niet dat dit werk hen niet meer beviel, maar de uitdaging om iets heel anders te doen kriebelde in hun bloed. Hun interesse ging vooral uit naar het gebied van verzorging en bij toeval hoorden ze dat de eigenaars van Avant-Soleil hun filiaal wilden verkopen. Vrij snel werden er zaken gedaan en met ingang van 1 februari mogen ze zich de nieuwe eige naars van deze zonnestudio noemen. De studie rechten en aanverwante zaken werd gewijzigd in huidverzorging via zonnebanken en alles wat daar in deze branche bij komt kijken. Beiden mogen zich nu deskundigen noemen en willen dit graag in praktijk brengen. De aan dacht zal vooral op de huidverzorging worden gericht, met een mogelijke toe komstige uitbreiding. De juiste cosme tica voor de juiste huid staat daarin cen traal. Opening Zaterdag 1 februari a.s. zal de feestelijke opening plaatsvinden. Op die dag kan men ter introductie voor de halve prijs gebruik maken van de cabines, waarin de zonnebanken staan. Tegelijk kan men het eigen visitekaartje inleveren of invullen om in aanmerking te komen voor een verloting van een combi-abon nement ter waarde van 150 gulden. En als dat nog niet genoeg is wordt op alle afgegeven abonnementen van de maand februari niet alleen 15% korting gege ven, maar er wordt ook een Hapro- zonnehemel verloot. "Avant-Soleil" moet men zien als een open-huis, waar men kan binnenlopen voor gratis advies en een kopje koffie of thee. De ruimte zal direct niet veel ver anderen en zo ook de show-room, waar men een keuze kan maken uit een zeer Brenda en Simone krijgen de sleutels overhandigd. Cotes du Rhone Pont d'Avignon van 6,95 nu5,95 doos a 6 flessen33,00 Olifant Jonge jenever van 23,50 nu20,95 Dujardin Vieux van 23,95 nu20,95 Berentzen Winter Apfel van/19,95 nu 16,95 Grant's Scotch Whisky van 26,95 nu23,95 WIJNHANDEL SLIJTERIJ Gen. Winkelmanstraat 37 Soesterberg Tel: 0346-353439 uitgebreid assortiment zonnebanken van de merken Hapro, Alisun en Riho, vanaf 299 gulden. Brenda en Simone krijgen daarbij de nodige steun van hun partners, die beiden een ander beroep hebben maar in voorkomend geval een handje meehelpen. "Avant-Soleil" gaat met de dames Brenda en Simone een nieuwe toekomst tegemoet. Men kan de zonnestudio bereiken via tel. 354418, of fax 353774. Naast de bekende vijf Soesterbergse oudere heren, zijn er nog meer die over het verleden van het vliegdorp kunnen verhalen. De Vereniging Soesterbergs Belang heeft Henk Gerth, conservator van het museum Oud Soest, bereid ge vonden om op donderdag 6 februari .a.s., om 20.00 uur een lezing te houden in het Dienstencentrum De Drie Eiken. Gerth is een geboren en getogen Soes- ter en is bijzonder geïnformeerd over de geologie en opbouw van Soesterberg. Hij weet zijn hoorders te binden als hij over het verleden van Soest en Soester berg spreekt. De verhalen over de vlieg hei van toen met zijn mensen, activitei ten en omstandigheden, de nog be staande en reeds lang afgebroken monu mentale huizen en gebouwen die het dorp rijk was en is, zijn bij hem bekend. Met originele dia's en foto's verstrekt hij een blik in het Soesterberg van toen. dat vervolgens met veel humor wordt gepre senteerd. Een ieder is welkom en de toegang is vrij. Op initiatief van mw. Anneke Pley wordt begin januari 1998 een grootse nieuwjaarsreceptie gehou den, waarin Thomasvaer en Pieter nel het plaatselijke gebeuren onder de loep gaan nemen. Reeds zijn af spraken gemaakt met de leiding van het dienstencentrum De Drie Ei ken, waar 's middags een opvoering wordt gehouden, terwijl hetzelfde 's avonds in het Dorpshuis gaat ge beuren. Het zal een middag- en avondvullend programma worden, afgewisseld met muziek. De teksten worden geschreven door mw. Anneke Pley, terwijl mw. Bep Esseveld en dhr. Roel de Waard de rol van respectievelijk Pieternel en Thomasvaer zullen spelen. Mw. Pley deelde desgevraagd mede dat zij burge meester De Widt van de gemeente Soest hiervan schriftelijk in kennis heeft ge steld. Mw. Pley: "Vele Soesterbergers kunnen de traditionele nieuwjaarsreceptie in Soest niet bijwonen vanwege het ont breken van het openbaar vervoer. Ook wordt Soesterberg meestal niet in het referaat van Thomasvaer en Pieternel genoemd. Vergeet niet dat Soesterberg slechts een zesde deel van Soest is en Soest zelf veel meer noten op haar zang heeft. Toch heeft Soesterberg haar eigen feiten en omstandigheden. Eind 1996 is gebleken dat wij een uur lang via onze eigen Thomasvaer en Pieternel met veel plezier konden terugkijken op een jaar lang Soesterberg. Om die reden heb ik het voorstel gedaan om dit nu traditio neel te doen houden. Dat wil niet zeg gen dat ik de Soester nieuwjaarsreceptie enige afbreuk wil doen. Maar naast deze kan Soesterberg haar eigen nieuwjaars bijeenkomst houden. Zowel de leiding van het Dienstencentrum De Drie Eiken als van het Dorpshuis zijn enthousiast, alsmede mw. Esseveld en dhr. De Waard. Volgens mij moet dit naast de Soester bijeenkomst kunnen en om die reden heb ik de burgemeester en de overige leden van het college van B&W hiervan schriftelijk in kennis gesteld en bij voorbaat reeds uitgenodigd om op vrijdag 2 januari 1998 of in De Drie Eiken of in het Dorpshuis aanwezig te willen zijn. Financieel moet één en an der nog worden opgelost, maar wie weet kan een gemeentelijke subsidie hiervoor garant staan. Per keer put ik veel gege vens uit de Soesterbergse Courant en verwerk deze in het referaat van begin volgend jaar. Ik hoop dat de burgemees ter positief op mijn brief zal reageren", aldus mw. Pley. Een wens uan derde-wereldkinderen met een handicap: Van de 140 miljoen kinderen met een handicap leven er, naar schatting. 120 miljoen in de ontwikkelings landen. Ook zij willen iets van hun leven maken, maar voor slechts 2% van deze kinderen is aangepast onderwijs beschikbaar. Helpt u? UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam "Het is bij velen niet bekend dat wij al 14 jaar lang een eigen restaurant op Sterrenberg hebben. Het is uiter aard heel eenvoudig begonnen en was alleen gericht op het personeel dat hier op Sterrenberg werkte. In de loop der jaren is het echter steeds meer uitgebreid en luxer geworden en wij kunnen ons nu meten met elk gemiddeld restaurant uit de omge ving. Restaurant Sterrenberg is een gezellige plaats waar iedereen van harte welkom is". Aldus het hoofd van de Restauratieve Dienst, Marcel Klein Overmeen. Ver scholen achter hoge Zweedse dennen staat 'de flat', een gebouw van oor sprong bestemd voor personeel, werk zaam op Sterrenberg. Nu wordt het be woond door personeel én bewoners en maakt het geen verschil met een flat er gens elders. Op de begane grond komt men via een grote hal, voorzien van toi letten en garderobe, in het restaurant. Aan de linkerzijde daarvan staat uitno digend het buffet, voorzien van diverse broodjes, beleg, dranken, maar ook de mogelijkheid van een warme maaltijd. Via een plate-service systeem kan men zelf een keuze maken uit de vele soor- ten etenswaren, waarin rauwkost duide lijk aanwezig is. Bedienend personeel verleent de nodige assistentie met als slot de kassa, waar voor het gekozene een miniem bedrag wordt betaald. Klein Overmeen: "Het menu wordt steeds aan de wensen van onze gasten aangepast. We hebben een vrij-juitge- breide keuze in zowel koude als warme maaltijden. Ook luxe zaken zijn op be stelling te leveren, bijvoorbeeld schnitzel met brood en soortgelijke kleine warme maaltijden. Het integratieproces heeft ertoe geleid dat ook bewoners die dat kunnen van ons restaurant gebruik ma ken. Dat is een bijzonder positieve ont wikkeling geweest. Onze vaste bezoekers hebben een strippenkaart, waardoor de betaling sneller gaat. Voor een uitgebreide warme maaltijd, bestaande uit een voor- hoofd- en nagerecht, betaalt men hier gemiddeld zeven gulden. Men bepaalt zelf de samenstelling van de maaltijd en de hoeveelheid. Het restaurant telt 85 zitplaatsen en is op elke werkdag van 12.00 tot 13.30 uur geopend, met dien verstande dat tot 13.30 uur verkocht wordt. Iedereen is hier van harte welkom en we zien in toenemende mate dat ook gasten uit Soesterberg gebruik van ons restaurant maken. Ook groepen kunnen we ont vangen, mits zij zich vooraf gemeld heb ben en dat kan dezelfde morgen nog zijn. Elke warme maaltijd wordt per dag vastgesteld. Wil men weten 'wat de kok schaft', dan is het zinvol vooraf even te bellen met het restaurant, telefoon (0346-) 359258. Gasten uit Soesterberg die te voet komen, genieten voor en na de maaltijd ook nog van een prachtige boswandeling, wat heel positief is voor de spijsvertering. Onze vier restaura tieve medewerksters heten de nieuwe gasten bijvoorbaat van harte welkom", aldus Klein Overmeen. -p "Als beheerder van de Plantsoe nendienst van Sterrenberg krijg ik regelmatig vragen van wandelaars en hondenbezitters over de werk zaamheden in het zandgat van Sterrenberg. Het lijkt wel of we er niet meer mogen komen wordt er gezegd, maar niets is minder waar. Graag wil ik uitleggen waar we in het zandgat mee bezig zijn. Het zandgat, op het terrein van Sterren berg, is een prachtig stukje natuurgebied tussen de A-28 en de skibaan van Otto Zoetelief. Op de zandhelling die grenst aan het sportveld en de paardenwei hebben we in het afgelopen jaar het bos uitgedund. We hopen door deze maat regel dat er meer loofhout tot ontwik keling komt, waardoor het eentonige karakter van deze helling verdwijnt. Ook hopen we daardoor nieuwe dieren aan te trekken, zoals de zandhagedis en bodembroedende vogels. Kortom, ook van dit stukje grond willen we een beeld krijgen zoals in het midden van het zandgat reeds aanwezig is: een ruig stukje natuur met wilg, vlier, berk, den, vuilboom en veel kruidenplanten. In het voorjaar broeden er vele soorten vogels en verder kunt u daar de vos, de bun zing, de zwarte specht en zelfs een ree (laatste met jong!) tegenkomen". Rust "Maar om dit allemaal te kunnen verwe zenlijken moet het gebied wel de nodige 'rust' krijgen. Daarom hebben we met takkenhopen de wandelpaden aange duid. Bij de paardenwei is deze maat regel ook genomen, maar dat is in het belang van de paarden, anders kunnen zij zich beschadigen aan het prikkel draad. Wij vragen van de bezoekers om deze takkenhopen in tact te laten. Het wild heeft hierdoor ook een kans om een goed heenkomen te zoeken. Als er beschadigingen zijn aan deze takken hopen, zullen wij eerst proberen ze op een natuurlijke wijze te herstellen, maar bij herhaling zijn we genoodzaakt ijzer- draad en prikkeldraad te gebruiken, wat eigenlijk niet onze voorkeur heeft". Paddénpoel "In het midden van ons Zandgat treft men de paddenpoel aan. De afgelopen jaren was deze zeer mooi. Er waren vele insecten, zoals de wateijuffer en de libel. Ook de waterplanten bloeiden prachtig en het aantal vissen steeg aanzienlijk. Echter, dit succes werd in het afgelopen jaar ook zijn ondergang. Want wat is er gebeurd? Door de vele vissen, trok de paddenpoel vele vissers (vissertjes) aan. Soms zaten er wel negen vissers rond het kleine plasje! Door de vele water planten bleven de haakjes in de planten vastzitten, die er vervolgens door som migen werden uitgehaald. Zo verdween de zuurstof uit het water en kregen de vissen het zwaar te verduren. Afgelopen zomer hebben we de poel dan ook leeg gepompt en de vis in andere vijvers uit gezet. De boodschap moge duidelijk zijn: de poel is niet bedoeld om te vis sen. Om het vissen verder tegen te gaan is er een draad om de poel gespannen". Wandelaars "Uiteraard kunnen de wandelaars met of zonder hond blijven genieten van ons Zandgat. In tegenstelling tot het overige terrein van Sterrenberg mag uw hond hier los lopen, mits er geen overlast wordt bezorgd. Dus blijf op de paden en denk aan de dieren die er wonen. Op deze manier kunnen wij er samen een mooi natuurgebied van maken waar we van kunnen blijven genieten", aldus Arnold van der Ark. Voor meer infor matie kunt u terecht bij Arnold van der Ark, plantsoenendienst Sterrenberg, te lefoon (0346-) 359244. Regelmatig zal men de heren Smorenburg (85), Van Dijk (70), Rietveld (70), Hoogstraten (68) en Knoops (63) op een woensdag morgen in het dienstencentrum 'De Drie Eiken' zien. Onder het genot van een kopje koffie praten zij als geboren en getogen Soesterbergers over het vliegdorp van toen. Deze keer was het onderwerp: Van boek handel Van Leeuwen t/m Huis ten Halve. De heren waren deze morgen helemaal bij de les. De huizen en gebouwen die hun aandacht vroegen, droegen kenne lijk een grotere mate van bekendheid. 'We beginnen met boekhandel Van Leeuwen', zei een van hen, maar on middellijk werd hem het woord ontno men. 'Dat is pas veel later, ongeveer in 1900 moet het zijn gebouwd en werd het; bewoond door motor- en rijwielreparateur Verhagen en daarna werd het boekhandel Van Leeuwen, nu Boekhandel Maijolijn'. Verhalen volgden over motoren met carbidlampen die soms niet goed func tioneerden. Het euvel was dan te weinig water en wel veel zwarte walm. Een motorrijder had alles geprobeerd om zijn lamp brandende te krijgen en ten einde raad klopte hij 's avonds laat bij een woning aan om water. Echter wist hij niet dat de walm zijn gezicht bijna helemaal zwart had gemaakt. De jonge vrouw die de deur opende slaakte dan ook een verschrikkelijke gil toen ze hem zag, waarop hij veel moest verhalen om niet een ferm pak slaag te krijgen. Pizzeria en Gouden Leeuw Naast de motorzaak stond een dubbele woning waar rechts Van Beest in 1939 woonde en daarna Leentje van Doorn. Zij stond bekend vanwege haar boordenwasserij en tevens bevond zich daar de sigarenzaak 't Moortje. Sinds enkele jaren is daar het Italiaans restau rant Porto Nuovo gevestigd. Het daar naast gelegen café De Gouden Leeuw was van oorsprong een kruidenierszaak van H. Tammer. Daarna nam zijn zoon het over, die de zaak verkocht aan de Vivo-kruidenier Van Kooten. Toen deze naar het Dorpslein verhuisde, waar nu het Egyptisch grillrestaurant 'Ramses' is gevestigd, werd het omgebouwd tot café annex cafetaria van Dirk Goor. Tegen woordig is café 'De Gouden Leeuw' een bekend verblijf voor velen en mag het één keer per jaar dienen als de residen tie van Prins Carnaval. Huis ten Halve Als één plaats in Soesterberg historische grond heeft, dan is het wel waar nu de woningen staan van Huis ten Halve. We moeten teruggaan tot ongeveer 1650, waar Huis ten Halve voor het eerst werd genoemd. Het was toen een hotel, spe ciaal voor de doorgaande reizigers. Het lag halverwege de route Amsterdam- Arnhem en werd derhalve veel gebruikt door postkoets- (vandaar de naam Post weg) en andere reizigers die even op adem wilden komen. Dat kon bestaan uit een overnachting of enkel een maal tijd op de plaats waar de paarden wer den verwisseld. De heren kennen het gebouw nog van begin deze eeuw. Vooral dhr. Smoren- burg was er goed bekend en weet dat de muren waren opgetrokken uit leem en riet, omstandigheden die jaren later fu nest zouden zijn. In het begin van deze eeuw kan men de naam van Wim van Dijk nog herinneren, die het restaurant bestierde. Hij verbouwde het inwendig zodanig dat vooral na 1915 veel be kende vliegers er soms voor lange tijd hun intrek namen. Het stond bekend als een gezellige ruimte waar het goed toe ven was. In 1910 kocht Hoebink dit grote pand om het in 1913 over te doen aan J.J. Putman. En dan zitten we weer in de jaartallen. Uit de omliggende bossen werd elk na jaar veel hout gesnoeid en Huis ten Halve was de plaats waar het werd ver kocht. Vooral de bakkers waren koop lustig, omdat zij hun ovens toen nog met hout verwarmden. In 1930 werd het ver kocht aan N.H.Th. Waltman, die intern veel verbouwde maar ook achter het hotel een grote ontspanningszaal liet bouwen. Dat was de ruimte waar het Soesterberg van toen zijn toneel, bazars, uitvoeringen en Koninginnedag vierde. In de tuin naast en achter het hotel was het elke zomeravond bal. Dikke riet matten hielden nieuwsgierige kijkers op een afstand, maar de heren rondom de tafel gniffelen nog als ze aan die avon den terugdenken. Het jaar 1930 was ook het jaar dat een kind onder de tram werd doodgereden, een mare die het hele dorp in diepe rouw dompelde. De tram werf altijd gezien als de verbinding met de wereld buiten Soesterberg en nu was het ineens een monster geworden. In de oorlog werf er de kinder-gaarkeu- ken gehouden en maakte de glorie van vroeger plaats voor stilte en verpaupe ring. Na de oorlog werd getracht het weer nieuw leven in te blazen, maar daarvoor was het veel te groot gewor den. In 1947 werd het voor zeven duizend gulden verkocht en ingericht als katholiek militair tehuis. Dhr. Smoren- burg was er vele jaren lang belast met de leiding. Toen het KMT een kleinere ruimte in Huis ter Heide vond, richtte de bekende Toni Boltini zijn circus residentie daar in. Hij verbouwde het geheel grondig om het in 1971 aan de meubelzaak Meubi Dick te verkopen. En wie is de nacht van 30 op 31 decem ber 1980 vergeten? In die nacht werd door een enorme vlammenzee een einde gemaakt aan het meest historische pand van Soesterberg. Vele jaren gaapte een groot gat de Soesterbergers aan, totdat in juli 1990 het nieuwe Huis ten Halve in gebruik werd genomen. 'Weet je dat het al bijna 12 uur is?' En met deze op merking vlogen de heren uiteen met de bekende groet 'Tot de volgende week woensdag, zelfde tijd en zelfde plaats'

Soester Courant | 1997 | | pagina 13