I f I Educart-docenten exposeren werk in galerie Anna Paulownahuis Werkgroep 'vrouwen en eetproblemen' iCULTUUR B WEIZIJN l Barokke luistervreugde met het Colenso Consort Exposities in Groeneveld RMA-dag rondom de dwarsfluit CirU6KOCK m Huiskamermonologen Kinderfilm: 'Lang leve de koningin' Margriet de Moor Arrow Classic Rock sinds deze week in Soest te horen Van 2 februari t/m 2 maart Masterclass voor cello-leerlingen Textielinzameling en Spullenhulp Jep^pL/Vinkel Leer Nog plaatsen vrij op NK scrabble op zaterdag 8 maart Toneelspel bij Frysk en Frij Hans Sarfaty, Reinier Kamphuis, Mia Zaat Zaterdag 1 februari in Amersfoort 'Un été a la Goulette' Plattelandsvrouwen over'bankzaken' Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Rondje So EEN IDEE. Televisie raaki spontaan in bi WOENSDAG 29 JANUARI 1997 SOESTER COURANT DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 2188 Donderdag 30 januari De drie acteurs/docenten Timon Blok, Patrizia Esposito en Laura Hagt spelen een monoloog in een woonkamer in Soest, die wordt omgetoverd tot theater podium. De bewoners hebben hun huis voor deze avond in bruikleen gegeven aan de acteurs. Zodra de ene monoloog is afgelopen verhuizen de toeschouwers naar de volgende woning om daar een andere monoloog te gaan zien. In totaal zijn er drie monologen te zien. Elke monoloog duurt ongeveer 30 minuten. De volgende toneelstukken zijn te zien: "Job" - teksten van het bijbelboek Job uit het oude testament, gespeeld door Timon Blik; "Bij Mij Thuis" - geschreven door Paul Haenen en gespeeld door Laura Hagt; "Een Vrouw Alleen" - geschreven door Dario Fo en gespeeld door Patrizia Esposito. 19.30 uur: vertrek vanuit C-drie, Willaertstraat 49; 20.00 uur; aanvang eerste voorstelling. De toegang is f 17,50/f 15,- (CJP/Pas65/VWleden). Woensdag 5 februari Saartje koopt een schaakspel, raakt ge fascineerd en leert het edele spel met behulp van de Witte Koningin. Een mooie Nederlandse jeugdfilm waar ook menig ouder van zal genieten. Bekroond met de CineKid Award. Gespeeld door de acteurs Derek de Lint, Monique v.d. Ven en Tiba Tossijn. Filmduur: 105 minuten. Nederlands ge sproken. Leeftijd vanaf 6 jaar. Toegang: f 5,-/f 7,50 (volwassenen). Donderdag 6 februari Op zeventienjarige leeftijd begon Mar griet de Moor een pianostudie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Na enkele jaren volgde een twee de studie aan dit instituut: solozang. Ze trad enige tijd op als solozangeres en legde zich daarbij toe op het twintigste eeuwse repertoire. In 1976 begon ze aan de studie kunstgeschiedenis en archeo logie aan de Universiteit van Amster dam. Samen met haar man, de beeldend kunstenaar Heppe de Moor, organi seerde ze bijeenkomsten van beeldende kunstenaars en publiek. In 1988 publiceerde ze de verhalen bundel "Óp de rug gezien". Dit debuut werd goed besproken en leverde haar in 1989 een nominatie voor de AKO-prijs op en het Gouden Ezelsoor voor het best verkochte literaire debuut van 1988. Haar eerste roman was "Eerst grijs dan wit dan blauw" en werd in 1992 bekroond met de AKO-literatuur- prijs. Meerdere boeken van haar hand zijn: "Dubbelportret" (novellenbundel), "De virtuoos" (historische roman). In 1996 verscheen haar nieuwste roman "Hertog van Egypte". In dit boek be schrijft De Moor de onvoorwaardelijke liefdesverhouding tussen een Twentse boerendochter en een zigeuner. In Vrij Nederland is Carel Peeters vol lof: "Het is de stijlvaste zwier waarmee Margriet de Moor dit opwekkende en tragische verhaal vertelt die ervoor zorgt dat de roman volledig waarmaakt wat aan het slot wordt gezegd: dat de machtigste van alle bedwelmingen een leven binnen het leven is waarin alles een beetje anders is". Op donderdagavond 6 februari zal Mar griet de Moor meer vertellen over haar boeken en voorlezen uit met name haar laatste boek. Er zal ook uitgebreid aan dacht besteed worden aan vragen van bezoekers over haar werk. Aanvang: 20.15 uur. Toegang f 15,- f 12,50 (CJP/Pas65/VVVleden) Muziek uit de periode midden jaren zestig-midden jaren tachtig vormt de hoofdmoot van het commerciële radiostation Arrow Classic Rock dat sinds deze week ook in Soest is te ontvangen. De omroep is in ste reo te beluisteren op FM frequentie 102.0 Mhz. "We spelen geen hard rock of heavy metal, maar de toegankelijke classic rock muziek van onder meer The Rol ling Stones, Led Zeppelin, Eagles, The Doors, Bruce Springsteen, Fleetwood Mac, Eric Clapton, Eartb Fire en Golden Earring," aldus een woordvoer der. Met name de zogenoemde oudere jon geren zullen blij zijn met de komst van het station. Maar volgens Arrow Classic Rock is ook de huidige jeugd geïnteres seerd in de muziek uit 1965-1985. Dit blijkt, zegt de omroep, uit de revival van de muziek rond de jaren zeventig. In oktober is de omroep begonnen met uitzenden. Inmiddels zijn de program ma's te ontvangen in twee miljoen huis houdens. De overeenkomst met de REMU over de doorgifte van de pro gramma's in Eemland is eergisteren on dertekend. Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant PAGINA 20 WOENSDAG2 In de galerie Anna Paulownahuis is vanaf zondag 2 februari een exposi tie ingericht met werken van een aantal docenten van de stichting Educart, die her en der in het land korte cursussen tekenen, schilde ren, beeldhouwen en boetseren or ganiseert. Educart werd in 1987 opgericht door enkele auteurs van het kunsttijdschrift Atelier. De lezers wilden niet niet alleen lézen over tekenen en schilderen, maar ook echt aan de slag. Daarom werd in eerste instantie een aantal cursussen op gezet, dat gaandeweg groter en diverser werd. De cursuslocaties verschilden per keer, van bijvoorbeeld het Geuldal tot het Zuid-Franse Tern en de Friese wa teren. Om de cursisten de mogelijkheid te ge ven hun ervaringen uit te wisselen orga niseert Educart jaarlijks een reünie, die door de docenten wordt aangegrepen om hun werk te exposeren. Zij zijn allen werkzaam als zelfstandig beeldend kun stenaar; hun werk inspireert cursisten en andere belangstellenden. De reünie vindt plaats op zondag middag 2 februari en is tevens de start voor de expositie, die tot en met zondag 2 maart duurt. De opening van de ex positie vindt om 15.00 uur plaats door Henk Wesselius, uitgever van het tijd schrift Atelier. Aan de gevarieerde en boeiende ten toonstelling wordt deelgenomen door Frits de Nooijer, Govert Muijs, Ton de Kruyk, Lionella Delcampo, Maria Kemps, Gerard van de Weerd, Tiest Simons, Fred Hartog, Jan van Loon en Charles Henri. De tentoonstelling is verder tot en met 2 maart geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur en ook op afspraak te bezichtigen bij het Anna Paulownahuis, Burgemeester Grothe- straat 51, tel. 6021983. ri&Tl.c Zes van de exposanten, v.l.n.r. Tiest Simons, Govert Muijs, Ton de Kruyk, Lionella Delcampo, Frits de Nooijer en Charles Henri. Concert: Colenso Consort o.l.v. Gregory W. Hubert, met werken van o.m. Handel, Corelli en Telemann. Gehoord op 19 januari in de Oude Kerk. Het in 1996 opgerichte Colenso Consort beschikt over een volledige strijkersbezetting, aangevuld met 2 flui ten, blokfluit en klavecimbel. Het consort specialiseert zich in barok muziek en hoopt de bezetting daarom nog uit te breiden met 2 hobo's en 2 hoorns. De leden zijn afkomstig van amateurorkesten uit Amersfoort, Hil versum en Soest. Kort na de oprichting engageerde het consort de Canadese dirigent Gregory W. Hubert die sinds 1994 in Nederland verblijft, onder meer als dirigent van het Haarlems Amateur Symfonie Orkest. De sfeervolle Oude Kerk van Soest leent zich uitstekend voor een barok- concert als het onderhavige. Het hoogtepunt van het optreden werd onmiskenbaar gevormd door het aan het eind van het programma geplaatste concert in e kl. t. voor blokfluit, fluit en strijkers van Telemann. De solerende fluitisten bleken amateurs van hoog ni veau. Mooie fragmenten waren er ech ter ook te genieten in het voorafgaande concert nr. 8 in g kl. t. van Corelli. Voor de pauze bracht het consort de Ouverture "The power of music" van William Boyce, helaas met enig gebrek aan power: de ritmiek was vlak, de strijkers waren nog niet op stemming en waarschijnlijk ook niet in de stemming. Dat was echter meer en meer wel het geval tijdens de volgende ouverture en dansen uit de opera "Alcina" van Handel. In de gavottes, de sarabande en de menuetten excelleerden de fluiten en het klavecimbel, terwijl ook de strijkers (violen, altviolen, cello en de in de ba rok nog onbekende contrabas) de smaak te pakken kregen. Met wat meer aandacht voor de dirigent en de stem ming moet het Colenso consort in staat zijn toehoorders nog veel barokke luistervreugde te bezorgen. Jan Slagt In het gebouw van de Regionale Mu ziekschool Amersfoort aan het Kerk plein is op zaterdag 1 februari een (mini)masterclass voor cello-leerlingen van de RMA. De leiding is in handen van Lenian Benjamins. Zij is als docent cello verbonden aan de afdeling Jong Talent van het Utrechts Conservato rium. De masterclass wordt gehouden van 14.00 tot 17.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Voor meer informatie, tel. 6015717. kringloopcentrum l SPULLENHULP Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX Oud textiel kan men tegenwoordig kwijt in de speciale textielcontainers in Soest. Goede (en schone) kleding en schoenen kan men - liefst in aparte zakken - echter beter recht streeks inleveren bij Spullenhulp aan de Schans 20. Wie toch gebruik wil maken van de containers wordt verzocht de textiel in stevige plastic zakken te doen, die goed dichtgebonden zijn. Losse kle ding wordt immers gauw vochtig en daardoor ongeschikt voor her gebruik. Voor een goed verloop van de in zameling ziet Spullenhulp op de zak ken graag duidelijk vermeld of het om goede, nog bruikbare textiel gaat of om vodden. Informatie: tel. 6018730. Precies een jaar geleden startten Neeltje Buitelaar en Pamela van Drie in Soest hun eerste werkgroep voor vrouwen met een eetversla- ving. Met de rijke ervaring die ze daarmee hebben opgedaan, gaan ze begin maart a.s. opnieuw van start met een groep van ten hoogste zes vrouwen die hun eetgedrag als zo problematisch ervaren dat zij er zonder hulp en ondersteuning niet in slagen hun probleem in de kern te lijf te gaan. Eetstoornissen als anorexia, boulima en obesitas nemen met name onder jongere vrouwen hand over hand toe. De erva ring leert dat vrouwen uit schaamte en angst erg lang met hun abnormale eet gedrag blijven rondlopen voordat ze de moed hebben om op enigerlei wijze om hulp te vragen. Neeltje Buitelaar heeft zich de afgelopen jaren als creatief therapeut verdiept in deze specifieke problematiek en heeft een inzichtgevend en vooral praktisch gericht programma ontwikkeld. Samen van Pamela van Drie, die als ervarings deskundige meewerkt, gaan zij ervan uit dat vrouwen hun problematisch eet gedrag als oplossing kiezen voor heel andere problemen waar zij geen of on voldoende zicht op hebben. Bij de start vorig jaar van de eerste werkgroep was het voornaamste doel om bij de deelneemsters de achterlig gende gronden van hun abnormale eet gedrag boven water te krijgen. Er is door de werkgroepleden, die vaak al andere therapeutische begeleiding ach ter de rug hadden, intensief, en geluk kig ook met veel humor gewerkt. Allen hebben de aanpak als verfrissend en vooral praktisch werkbaarervaren. Met name door de combinatie van weke lijkse bijeenkomsten en de opdrachten die mee naar huis worden genomen, blijft er een verbinding door de week heen. Juist door de creatieve huiswerk opdrachten krijgt de deelneemster de mogelijkheid om in het dagelijks leven met haar eetprobleem om te gaan. 'Gereedschap' Het doel van de therapie is dat de deelneemsters als het ware hun eigen "gereedschap" ontwikkelen om zichzelf door hun moeilijke momenten heen te helpen. Vandaaruit ontstaat langzaam aan het zelfvertrouwen dat je in staat ben je eigen leven te besturen in plaats van slachtoffer te zijn van dwangmatig gedrag. Een eetverslaving wordt langzaam maar zeker opgebouwd. Voordat een vrouw ontdekt dat zij verstoord eetgedrag ver toont gaan er vaak jaren overheen. Na tuurlijk is dat verslavingsgedrag niet in een werkgroep van één jaar voorgoed onder controle te krijgen, daarvoor is de problematiek vaak te gecompliceerd. Wel hebben de deelneemsters van de groep van vorig jaar duidelijk het ver trouwen in zichzelf ontwikkeld om op eigen kracht door te kunnen gaan. Ze hebben steun en herkenning gevonden bij elkaar. Maar vooral hebben ze in zicht gekregen in het probleem achter de eetverslaving en kunnen daar nu zelf verder mee aan de slag in het gewone dagelijks leven. En dat geeft moed, zelf vertrouwen én doorzettingsvermogen. Vanaf 3 maart Neeltje Buitelaar en Pamela van Drie hebben de ervaring met de eerste werk groep zodanig positief ervaren dat zij vanaf 3 maart a.s. opnieuw met één of meer werkgroepen van start willen gaan. De werkgroep(en) start(en) vanaf 3 maart a.s. De 26 bijeenkomsten begin nen om 19.30 uur en eindigen om 22.00 uur. Met uitzondering van de school vakanties gaat elke groep door tot eind november 1997. De kosten zijn f 37,50 per bijeenkomst (incl. koffie en materi aal). Het is niet nodig dat de deelneemsters kunnen tekenen of schil deren. Voor verdere informatie: Neeltje Buitel aar, tel. 035-602 75 48 en Pamela van Drie, tel. 035-601 75 64. Neeltje Buitelaar (l.) en Pamela van Drie. \Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 In India neemt de Hindoeïstische religie een zeer belangrijke plaats in. De in vloed daarvan groot en heel goed merk baar. Vooral het systeem van de kasten is erg ingrijpend. Het hangt er van af tot welke kaste je behoort. Een hogere of lagere kaste geeft meer of minder rech ten. De grenzen tussen de kasten liggen vast. Je wordt in een kaste geboren en je kunt tijdens je leven niet naar een hogere kaste "klimmen". De kastelozen zijn de kansloze mensen van de samenleving. Zij doen het werk dat niemand anders wil doen. Omdat ze vaak in contact komen met vuil, zijn ze voor de leden uit de hogere kasten "onaanraakbaar". Het Hindoeïsme be schouwt het omgaan met de huid van dode dieren ook als onrein. Daardoor behoren alle leerbewerkers tot de on- aanraakbaren. Het leerlooien is zwaar en vuil werk. Het hele proces, van koeienhuid tot leer, duurt ongeveer twee maanden. Het looien kost veel water en dat is in India schaars. Het leer van fabrieken waar chemisch gelooid wordt, is soepeler en de procesduur is korter. Het Palam Rural Centrum in India biedt werk aan 60 gezinnen en tracht via de verkoop van leerproducten deze gezin nen een redelijk bestaan te geven. Hun producten (tasjes, riemen, rugzakjes) zijn verkrijgbaar in de Wereldwinkel, dagelijks, behalve op maandag, van 9.30 tot 17.00 uur Er is nog plaats voor deelnemers aan het 25ste Nederlandse kam pioenschap scrabble dat op zater dag 8 maart in Soest wordt gehou den. In gebouw De Rank aan de Soester- bergsestraat zullen over ruim vijf weken 162 mensen meedoen, van wie de beste twintig in een aparte zaal spelen. Deze groep is geselecteerd op basis van de uitslag van vorig jaar. Van toepassing is de spelling die in augustus vorig jaar van kracht is geworden. Belangstellenden kunnen zich aanmel den door een briefkaart te sturen aan het secretariaat NSK, t.a.v. C.H. van den Berg-Davelaar, Goudvink 41, 3766 WJ Soest (tel. 6021934). Een Friese toneelvereniging uit Haarlem komt op vrijdag 7 februari op bezoek bij Frysk en Frij voor de opvoering van de klucht 'In nuver spul' (in vreemd geval). De voorstelling begint om 20.00 uur in de zaal van de Ontmoetingskerk aan de Minckelerstraat in Hilversum. Voor le den bedraagt de entree 7,50 gulden. Aan andere belangstellenden wordt 15 gulden gevraagd. Voor informatie kan contact worden opgenomen met Sj. Kramer, tel. 6024836. Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Tot 1 april van dit jaar zijn in Kas teel Groeneveld schilderijen te zien van drie kunstenaars: Hans Sarfaty, Reinier Kamphuis en Mia Zaat. Hans Sarfaty Hans Sarfaty was gedurende een reeks van jaren een van de mensen die het modebeeld nadrukkelijk beïnvloedden. Als directeur van een van de belangrijk ste stoffengroothandels in Nederland het hij stoffen bedrukken, meestal naar ge heel eigen ontwerp. Kleuren en dessins werden door hem ontworpen en in bedrijven, verspreid over de hele wereld, gedrukt. Hij genoot internationale bekendheid als trends etter van stoffen voor de damesmode. Na zijn pensionering heeft hij zich toe gelegd op het schilderen met olieverf. Landschappen en stadsranden zijn de meest geliefde onderwerpen. In heldere kleuren en soepele lijnen portretteert hij het Nederlandse landschap in al zijn schoonheid. Zijn werk ontroert door de eenvoud die er in besloten ligt. Reinier Kamphuis Dat Reinier Kamphuis een artistiek be roep wilde gaan uitoefenen was al dui delijk voordat hij de middelbare school verliet. Musicus zou hij worden en na het betalen van zijn diploma begon hij met groot enthousiasme aan een studie op de cello en de piano. Hij was toen 19 jaar en hoewel bezeten van muziek ver schafte dit hem toch niet dat wat hij er- Een van de werken van Hans Sarfaty, te zien in Groeneveld. van verwachtte. Hij verruilde de strijk stok voor het penseel en begon te schil deren. Een soms gewaagd kleurgebruik maakt zijn schilderijen, die figuratief van karakter en sterk van compositie zijn, tot indrukwekkende impressies van landschappen. Soms is het de herinne ring die de basis vormt voor zijn werk. Hoewel de schetsen en de herinnering uitgangspunt zijn, ontstaat het uiteinde lijk werk toch tijdens het schilderen. Mia Zaat Mia Zaat (1946) studeerde aan de Aca demie voor Beeldende Kunst in Den Bosch en volgde privé lessen onder an dere bij Henk Brokke en Renske Morks. Zij tekent, schildert, maakte grafiek en is werkzaam als monumentaal vorm geefster. Als kunstenaar tracht zij de mens en zijn omgeving op te nemen in haar kunstwerken: (combinaties van) wandpanelen die een meerwaarde aan de architectuur verlenen. Zo gaf zij met haar werk ook aan grote flatblokken in een stedelijk milieu meer kleur aan het grauwe beton. Haar inspiratie vindt zij in het landschap en het licht. Mia Zaat wil de mensen stimuleren om tot een betere waarneming te komen, zodat men de omgeving beter kan bele ven. Zij tracht de relatie tussen licht en donker, vreugde en verdriet, geslo tenheid en helderheid door middel van kleur-composities uit te drukken. Zaterdag 1 februari zal overal in en om de RMA Muziek en Dans school in Amersfoort de dwarsfluit te horen zijn. 's Ochtends begint om 9.45 uur een "minimasterclass" o.l.v. Thies Roorda, docent dwars fluit aan het Koninklijk Conserva torium in Den Haag. Deze master class zal tot 13.00 uur duren. De RMA onderhoudt sinds enkele jaren uitwisselingscontacten met zowel het Utrechts Conservatorium als het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag, waardoor deze zowel voor leerlingen als voor docenten interessante master- classes kunnen plaatsvinden. In de masterclass wordt zowel met groepen als met individuele dwarsfluitleerlingen ge werkt. Het middagprogramma belooft ook iets bijzonders te worden: De RMA Muziek en Dansschool is bijzonder verheugd dat zij het Nederlands Fluitorkest o.l.v. Jorge Caryevschl bereid heeft gevonden aan deze dag hun medewerking te ver lenen. Het Nederlands Fluitorkest, op gericht in 1993, is een geheel nieuwe ensemblevorm met een complete bezet ting door toevoeging van de bas- en de contrabasfluit. Daarbij is het NLfo een ensemble waarin vernieuwende elemen ten van het fluitspel op een baanbre kende en grensverleggende manier on derzocht en in de praktijk gebracht wor den. Inmiddels hebben vooraanstaande Nederlandse componisten, waaronder Otto Ketting, Theo Loevendie en Klaas de Vries werken gecomponeerd voor dit orkest. Afgelopen zomer concerteerde het Ne derlands Fluitorkest in New York, op uitnodiging van The National Flute Association, november 1996 waren er gezamenlijke concerten met het Orchestre Francais de Flütes, (o.a. in de Dr. Anton Philipszaal in Den Haag) en in maart 1997 gaat het orkest op toer- nee naar Frankfurt om een bijdrage te leveren aan het Floten Festival Frankfurt. Om 15.30 uur vindt er in de F. Xaveriuskerk, 't Zand 29 in Amers foort, als afsluiting van deze dag ron dom de dwarsfluit een concert plaats, waarbij het Nederlands Fluitorkest wer ken zal spelen van Tilo Medek en Edward Elgar en waar vervolgens de 300 dwarsfluitleerlingen van de RMA samen met het NLfo een werk van de Nederlandse componist David Porcelijn zullen uitvoeren. Dit concert is gratis toegankelijk en zal ongeveer drie kwar tier duren. Zaterdag 1 februari. 9.45 uur -13.00 uur: masterclass dwars fluit o.l.v. Thies Roorda RMA Muziek en Dansschool, Muur huizen 1-3, Amersfoort; 15.30 uur: Afsluitend concert Neder lands Fluitorkest o.l.v. Jorge Caryevschl, 300 RMA dwarsfluitleerlingen en do centen, F. Xaveriuskerk, 't Zand 29, Amersfoort. De toegang is vrij. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 1 Donderdag 30 januari Het is 1967, aan de vooravond van de Zesdaagse Oorlog. In La Goulette, een buitenwijk van Tünis en een belangrijke haven, wonen Arabieren, joden en Ita lianen vreedzaam samen. Mériem, Gigi en Tina zijn onafscheidelijke vriendin nen, de één is moslim, de ander chris telijk en de derde joods. Deze drie ge meenschappen delen een tradifie van een strenge opvoeding voor meisjes, die ook inhoudt dat ze met iemand van hun eigen religie trouwen. De drie vriendinnen rijn echter niet van plan hetzelfde lot te ondergaan als hun oudere zussen die allen tegen hun wil rijn getrouwd: zij willen een man waar ze van houden. Ze bidden tot de Ma donna van Trapani dat ze met zo'n man trouwen. Tegen elkaar scheppen ze op dat ze zich binnenkort laten ontmaagden. Op een trouwerij belanden ze in de armen van drie jongens, allen met een andere gods dienst dan rij zelf. Ze worden betrapt en krijgen een uitgaansverbod opgelegd. Op de feestdag van de Madonna zijn de meisjes opeens verdwenen... Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; CJP/ 65+f7,50. Nederlandse Bond van j Plattelandsvrouwen Hazepad 221, tel. 6022476 I De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft woensdag 12 februari haar maandelijkse bijeenkomst in "De Deel", Kerkstraat 11b. Deze keer komt er iemand van de ING-bank uitleg geven over allerlei bankzaken. Aanvang 20.00 uur. Niet- leden betalen f3,- toegang. Ook het verdere programma voor 1997 ziet er interessant uit. In maart is er een magnetron-demonstratie, in april een lezing met als titel "Posisitief denken". De mei-avond wordt gevuld met dia's van het mooie eiland Guernsey. In sep tember is er een dia-presentatie over "Het bos en rijn bewoners en in okto ber een voorlichtingsavond over "De Zigeuners". Di Lassostraat 65', tel. 6022195 Meubelstofferen Aanvang: donderdag 6 februari van 19.00-21.30. Docent: J. van Gulik. Al eerder schreven wij over deze cursus waarin u de basistechnieken leert van het bekleden van meubels. Er zijn nog enige plaatsen vrij. Aantal lessen: 6 van 2,5 uur. Cursusprijs f 145,-. Italiaans op reis Aanvang: woensdag 12 februari van 20.35-22.05 uur. Docente: mevrouw M.E. Goedhart-Smit. Deze cursus Ita liaans wordt gegeven voor een "snelle babbel" en richt zich op het spreken tij dens winkelen, het gebruik van restau rant, hotel en camping. Kortom, alles wat men op het eerste gezicht tegen komt, wanneer men daar met vakantie is. Aantal lessen: 10 van 1,5 uur. Cursusprijs: f 105,-. Boek via docente. Spaans op reis Aanvang: donderdag 13 februari van 20.35-22.05 uur. Docente: mevrouw A. Smits-van Rooyen. Ook Spaans is een taal die steeds be langrijker wordt om te Ieren. Het is een wereldtaal. Prettig om bij te blijven! Aantal lessen: 10 van 1,5 uur. Cursus prijs: f 105,-. Stencilkosten f 15,- via docente. Dromen verklaren Aanvang: donderdag 6 maart van 20.35-22.05 uur. Docente: mevrouw C. Bakker. Dromen kunnen uitgelegd worden als een persoonlijke boodschap van het onderbewuste. Dromen zijn, zoals som mige mensen wel denken, niet altijd be drog! Omdat een droom niet altijd ge makkelijk te begrijpen en uit te leggen is, zal mevrouw Bakker éen basiscursus geven om inzicht te verkrijgen in zijn eigen dromen. Er wordt theorieles gege ven, maar het meest zal er ervarings gericht worden gewerkt. Aantal lessen: 6 van 1,5 uur. Cursusprijs f 80,-. Voorjaarswerkzaamheden in de tuin Dinsdag 18 maart 's middags van 13.30- 15.30 uur. Docent: B. Hoving. Men krijgt waardevolle informatie over de werkzaamheden die u het beste in het voorjaar in de tuin kunt doen. Dit als voorbereiding op de zomer, wanneer de turn prachtig in bloei behoort te staan en er gezond uit moet zien. De volgende onderwerpen komen aan de orde: inde ling van de te snoeien houtige gewassen naar bloeitijd en groeiwijze - welke bo men en struiken vóór en welke na de bloei gesnoeid moeten worden - bes- heesters en klein fruit, evt. ook appel-, peren- en pruimenboom - en gebruik gereedschap. Coniferen en hagen wor den ook niet overgeslagen. Aantal les sen: 3 van 2 uur, waaronder 2 theorie lessen en 1 praktijkles. De praktijkles wordt gehouden in de tuin van een cursist. Cursusprijs: f 50,-. Deze cursussen worden gegeven in het gebouw Orlando, Di Lassostraat 65 te hoest. Men kan inschrijven op maandag van 13.00-16.00 uur en dinsdag t/m tnSag va« 10.00-13.00 uur, tel. 6022195. Je kunt het in Soest/Sc niet bedenken of de ii wekt dat burgers als U inspraak en medezeggi Dat is mooi, heel moo toppunt van democrati Wat inspraak en med< de praktijk waard zijn geheel ander hoofdstul het nu even niet om. Waarom dan wel? Arie, en hij niet alleen, merkelijk dat, ais het k betreft, iedereen wordt zij voor wie de kunst b< kunst om de hoek kom wij als onmondigen be wat kennis en voorkeur op ons achterhoofd te z mens ons spelen dan pl naren, in samenspraal de plaatselijke kunst» weer met de centjes di< lijke kunst hebben gere Zo kon bet gebeuren d; lopen jaren werden get schilderde potloden o| geplakt, een meterslan kei en ander fraais. Dit niet voor niets. Anden gevulde subsidiepotte kunstenaars, daarvoor tenaren en de kunstcon den van bestaan hebber En dat nu hebben ze ju kort dreigen er weer enl beschikbaar te komen v van een kunstwerk wa met uitzondering van d wachten. Sterker nog, ruim 450 b komstige bewoners vj streek, hebben om uitee nen B en W schriftelijk gekant te zijn tegen de p! Muzentempel, een c Haagse kunstenaar Nor De bezwaren die men aa artistieke aanplant van ren, bruggen, spanten, I den zijn velerlei en verse wenst geen pilaar op zijl der vindt de Muzentem| eenstemming met het fc Boerenstreek, en dan zij dorpsgenoten die het geld aan te kopen kunst relatie zien tot werken vi dan die tot het licht. Wer voor het college van B ei Zo lijkt het althans. De werkelijkheid is ech( Sinds geruime tijd stelt zich op het standpunt nii waardeoordeel uit te sp derden onder kunst ve "de stem des volks" kan afkeuring blijk geven, er oprichting van een actie Muzentempel buiten de den, verklaard. Of het zoden aan de dijk Wethouders A. Blomn zuster in de kunst, houdt boot af. Ze erkent gem heidsfoutjes in de proce serveert geen ruimte vooi de aanstaande aankoop. Een opvatting die zeker kenen op de steun van pai Krijger (WD), die de afg het advies van de kunst< tot aankoop van de Muz te gaan ongeveer de (Mi prees, tegelijkertijd de sn protesterenden sluitend i sie dat kunst nu eenmaal tisch is! Zo het desondanks alsm van buigen of barsten zo zullen het vooral de chris zijn die geschut in stelling gen. CDA-fractie-voorzitter E weliswaar geen verstar maar heeft intussen wel 1 protesten tegen godslasl werken door zijn partij ze len worden genomen. Sprekend op persoonlijk! minee Jaap Huisman, predikant alhier en voo Raad van Kerken te Soe druk voor dit krakeel de te gaan. Weliswaar bestaa voor de actie, maar daar ook (voorlopig) bij. "Het lijkt mij dat, als het kunstwerk gaat, in een d buurt het laatste woord verklaarde bij onlangs in i Een nuchtere nogal vo liggende gedachte die a rond de Muzentempel kunnen maken. Stel dat Huismans logic; krijgt dan heeft Arie nog i Zou het een idee zijn om i Boerenstreek bewoners i wil wringen elders in Soesi te plaatsen? Bijvoorbeel die kunstwerken als kleur gen en andere beeldenc moesten missen. Te denken valt aan de dire van de Larixlaan, Birkstra Burgemeester Grothestn woongebieden waar kops( plaatselijke WD woonai kans dat daartegen bezw aangevoerd lijkt Arie uit buurt wordt er immers nu wie het daar niet mee eer denken dat in de opvatting kunst nu eenmaal niet dei Zo simpel is dus de oplo: plaatsing van de Muzentei AR1EW/ Kordaat optreden van de zes zorgde er vorige weel middag voor dat de branc lijks in actie hoefde te k Nieuwstraat. De jongemar de televisie in brand was gooide het apparaat direc De brandweer zorgde we zuigen van de rook in de i ÜMÜfl

Soester Courant | 1997 | | pagina 20