Wijzigingen aan Koi aingsw egroute werking uctuur irt PAGINA 2 VVUtNbÜAG 29 JANUARI 1997 OP 'T HOOGT PAGINA 3 - ting >-mast is n ergernis Hoofdwegenstructuur Koningswegroute Wat gebeurt waar Biltseweg Beckeringhstraat Reconstructie aansluiting Aanleg middengeleider Dorresteinweg Vrijheidsweg Dalweg Aanleg rotonde Verkeerslichten koppelen t.b.v groene golf Huidige oversteek in stand houden Huidige situatie in stand hnurten Nader onderzoek tunnel busbaan Middengeleiders linkafstrook Extra rechtsafstrook Middengeleider Nieuweweg m m Spoorlijn Soesterbergsestraat Birkstraat Omdraaien T-aansluitino Middengeleider linksafverbod bij Bartolottilrl/ Overzicht maatregelen Koningswegroute Rotonde Kon i ngsneg-Dorreste Parkeren op fietspad en trottoir verboden Extra zitbank op Pr. Bernhardlaan Pd 19 decemhpr iooa r uvvciuucr xyyo nam de gemeenteraad het besluit tot CjaSSIn?!"n.an de Koningswegroute. Aanleiding hiervoor li vas ng door de raad op 22 maart vorig jaar van de ianvan^e^enS'rUC'UUr wer'C2aa,n'leden zullen nog dit jaar si, behandeling in com- lijke ordening, verkeer mei, behandeling in de de verlichting in het op het Nieuwerhoek- sds niet in orde is, is svoner van de Burg. pen bron van ergerais. antwoorden burge- ithouders dat de lam st regelmatig zijn ver- blijkt steeds weer dat tiet werkt. Niet de ge le ANWB als eigenaar verantwoordelijk voor rking ervan. B. en w. kwestie nogmaals on- tit van de ANWB te tanvangen 3e Koningswegroute maakt deel uit /an de hoofdwegenstructuur van Soest. Vaststelling van die structuur was noodzakelijk. Wil men goed ge stalte kunnen geven aan het verkeers- en vervoersbeleid, dan is het van be lang te weten wat de functie en sta tus van iedere weg is. Steeds meer en steeds vaker worden de nadelen van ons verkeers- en vervoerssysteem voelbaar. Om daar dan toch zo op timaal mogelijk gebruik van te ma ken, is duidelijkheid over de wegens tructuur niet alleen gewenst maar ook een noodzaak. Naast de Koningswegroute maken nog meer wegen in Soest deel uit van de hoofdwegenstructuur: Aan de oostkant van Soest vinden we de i route Birkstraat, Kerkstraat etc tot aan Vredehofstraat. In het midden j van Soest verbindt de Dalweg de Koningsweg met de Steenhoffstraat. Verder maken ook de Nieuweweg en de Beukenlaan deel uit van de hoofdwegenstructuur, zij het met een lagere functie. Dit geldt ook voor de Vrijheidsweg. Aan de ooskant vindt men als onderdeel van de hoofd wegenstructuur nog de Stadhouders laan als verbinding naar Baara. De Koningswegoute is een samen stelling van verschillende elkaar op volgende straten die samen de route vormen. De Koningswegroute begint bij de Biltseweg in het noordwesten van Soest. De eerste honderd meter heet daar niet Koningsweg, maar nog Beckeringhstraat. Vervolgens komt de Koningsweg. Deze loopt door tot aan de aansluiting met de Nieuwe weg. Vanaf dat punt tot aan de Eikenlaan heet de route Nieuweweg. Dan volgt tot het kruispunt met de Soesterbergsestraat de Ossendamweg en vanaf die aansluiting tot aan de Birkstraat heet het Vondellaan. Uit eindelijk gaat de route tot aan de komgrens over in de Birkstraat. Op diverse locaties langs de Konings wegroute zullen werkzaamheden wor den uitgevoerd. Aansluiting Biltseweg/ Beckeringhstraat/ Jachthuislaan Zeker in de ochtendspits doen zich op dit punt opstoppingen voor. Steeds vaker bouwt zich hier een file op tot aan de aansluiting Konings weg. Oorzaak daarvan is de beperkte capaciteit van de opstelstroken voor het verkeerslicht. Door deze stroken te verlengen kan het verkeer beter verwerkt worden. Hiervoor moet wel het laatste stukje fietspad aan de oost zijde wijken. Dit kan worden onder vangen door de fietsers al bij de Jachthuislaan te laten oversteken (wat overigens al vaak gebeurt) en het voor het berijden in twee richtingen geschikt gemaakte fietspad aan de andere zijde te laten volgen richting Biltseweg. De oversteek bij de Jacht huislaan dient daarvoor verbeterd te worden. Een complicatie hier is dat beide aansluitingen Biltseweg en Jachthuislaan buiten de gemeente grens van Soest vallen. Voordat de zaken hier daadwerkelijk gewijzigd kunnen worden, dient dan ook eerst met zowel de provincie, eigenaar van de Biltseweg, als de gemeente Baarn, binnen wier grenzen de weg valt, overlegd te worden. Koningsweg Beckeringhstraat Op dit kruispunt is slechts een kleine aanpassing voorzien. De vormgeving van deze aansluiting komt voort uit het verleden waarbij de Beckeringh straat doorliep en de toenmalig on dergeschikte Koningsweg daarop aan sloot. Veel verkeer dat nu vanuit de Biltseweg de Beckeringhstraat rich ting Laanstraat vervolgt, heeft de nei ging met te hoge snelheid de bocht af te snijden. Door nu in de Becke ringhstraat een middengeleider aan te leggen wordt dit gedrag onmogelijk gemaakt, waardoor ook dit kruispunt weer een stukje veiliger geworden is. Koningsweg Dorresteinweg De Dorresteinweg heeft in de afgelo pen paar jaar een steeds zwaardere functie gekregen. Niet alleen komt het bedrijventerrein Zuidergracht erop uit, ook de nieuwe wijk Boeren- streek zal voor wat betreft het auto verkeer volledig van de Dorrestein weg afhankelijk worden. Het is ook niet meer dan logisch dat het kruis punt Koningsweg Dorresteinweg aangepast wordt aan zijn nieuwe functie. Hoewel er verschillende mo gelijkheden waren, is uiteindelijk ge kozen voor een mini-rotonde. Het voorvoegsel "mini" slaat niet zozeer op de grootte van de rotonde als wel op de toegepaste ontwerpprincipes. De fietsers zullen bij deze rotonde niet op de rijbaan rijden, zoals bij de rotonde in de Dalweg, maar op een vrijliggend fietspad om de rijbaan heen. Het fietsverkeer valt wel bin nen de voorrangsregeling van de ro tonde. Wanneer precies wordt begonnen met de aanleg is nog niet zeker. Er wordt wel naar gestreefd nog vóór de zomervakantie de werkzaamheden afgerond te hebben. Koningsweg Clemensstraat en Dalweg Deze twee kruispunten blijven wat betreft hun vormgeving zoals ze nu zijn. Wat wel gaat veranderen, zijn de verkeersregelingen. Nu nog werken de verkeerslichten geheel onafhanke lijk van elkaar. Het komt dan ook regelmatig voor dat een stroom auto's die bij het ene verkeerslicht wegrijdt precies bij het begin van rood aan komt op het volgende kruispunt. Ze ker in de ochtendspits vertraagt dit de verkeersafwikkeling. Door nu de twee verkeersregelinstallaties aan el kaar te koppelen worden de ver keersstromen gecoördineerd afge wikkeld. Deze koppeling zal echter niet de gehele dag actief zijn. Op de rustige uren zou zo'n koppeling al leen zeer vertragend werken, vooral op de zijrichtingen. Op basis van de intensiteit van het verkeer zullen de twee verkeersregelautomaten bepalen of er gekoppeld moet gaan worden of niet. Voordat dit systeem geïnstal leerd kan worden, zal één en ander vooraf goed moeten worden bere kend. Dit is specialistenwerk en wordt dan ook 'buiten de deur' ge daan. Wegvalt Koningsweg tussen Dalweg en Nieuweweg Voor dit wegvak zijn vooralsnog geen reconstructies of aanpassingen voor zien. Wel bestaat de mogelijkheid dat op termijn hier een primeur voor Soest plaatsvindt. De gemeenteraad is zich bij zijn besluiten inzake de Koningswegroute bewust geweest van de opmerkingen en klachten over te hoge snelheden op dit wegvak. Daarom ook is aan het college van burgemeester en wethouders ge vraagd te onderzoeken of het moge lijk is op dit stuk van de Koningsweg- route snelheidscamera's te plaatsen. Technisch is zoiets goed mogelijk, maar er spelen nog meer aspecten een rol. Niet alleen dé kosten die er aan verbonden zijn (een wisselcamera kost al gauw 50.000,-- en een opstelpunt 10.000,—), maar ook zal met de politie en openbaar minis terie moeten worden gesproken. Zij zijn immers de handhavers van de wet en van hen moet de personele inzet komen. Het is natuurlijk ook goed mogelijk dat de opstelpunten niet tot de Koningsweg beperkt blij ven maar dat er op meer locaties in de gemeente een opstelpunt komt. De komende maanden moet hier ver der duidelijkheid over komen. Koningsweg Nieuweweg en spoorwegovergang Het meest lastige deel van de hele Koningswegroute is en blijft helaas voorlopig het stuk Nieuweweg tussen Koningsweg en Eikenlaan. De klank bordgroep die het college heeft gead viseerd over alle maatregelen op de Koningswegroute had voor deze locatie een busbaan voorgesteld. Deze busbaan zou de huidige noord oostelijke rijbaan in beslag gaan ne men, zodat de weg in zijn geheel iets zou opschuiven in zuid-westelijke richting. De spoorwegovergang zou daarvoor verbreed moeten worden. Juist dit laatste stuit bij het rijk op grote bezwaren. Het beleid van het rijk is erop gericht het aantal spoor wegovergangen niet uit te breiden, integendeel, waar mogelijk zelfs te verminderen. Dit is landelijk beleid. \\J\Jl Lit UllUlt-lV-LUlg, VCUl Ub OpVTVZl VVCg overgang Ossendamweg met één extra rijbaan (de busbaan) krijgt de gemeente eenvoudigweg geen toe stemming. Een logische stap in het hele proces is het veranderen van de strategie: Als we er niet overheen kunnen, dan maar geheel of gedeel telijk er onderdoor. Dit laatste heeft grote consequenties. Niet alleen bete kent het een grote financiële inspan ning van de gemeente, ook op het technische vlak zijn vele problemen op te lossen. Vooralsnog zal voor dit knelpunt in de Koningswegroute na der onderzoek volgen in regionaal verband. Wegvak Ossendamweg Het links- en rechtsafslaand verkeer veroorzaakt opstoppingen op dit wegvak, waardoor de doorstroming negatief wordt beïnvloed. Ook is in drukke tijden de oversteekbaarheid slecht. We spreken hierbij dan van een grote barrièrewerking. Een com binatie van verschillende maatregelen moet deze problemen het hoofd bie den. Van west naar oost komt eerst de Dr. s'Jacobstraat. Deze straat kent éénrichtingsverkeer vanaf de Ossen damweg de straat in. Dit zal worden omgedraaid. Verder komt op de Ossendamweg recht vóór de Dr. s' Jacobstraat een middengeleider op de Ossendamweg. Langzaam verkeer kan dan de oversteek over de Ossen damweg in tweeën maken, wat min der moeilijk en minder onoverzichte lijk, dus veiliger is. Bij de Schoutenkampweg zal de aan wezige middengeleider naar de an dere (oostelijke) zijde van het kruis punt worden verplaatst en aldaar ver breed en verlengd worden aangelegd. Zo is ook op dit kruispunt de over steek verbeterd. De vrijgekomen ruimte aan de westzijde van het kruispunt wordt benut om een linksaf- strook aan te leggen. De afslagbeweging op dit kruispunt is de zwaarste op het gehele wegvak en dus ook de meest verstorende. Door aanleg van het linksafvak kan het ver keer dat de Ossendamweg verder wil vervolgen op een behoorlijke manier blijven doorstromen. Ook op het kruispunt Braamweg Korte Ossendam is een midden- geleider geprojecteerd De ruimte tus sen de middengeleiders Schouten kampweg en Braamweg wordt geac centueerd met markeringen. Zo ont staat een wat luwer gebied, waar een voetganger zich bij het oversteken even kan opstellen. Om de over steekbaarheid verder te verbeteren, worden de bermstroken van de Ossendamweg ter hoogte van de Braamweg en Korte Ossendam doorgetrokken. De consequentie van deze constructie is dat er geen uitwis seling van autoverkeer tussen Ossen damweg en Braamweg of Korte Ossendam kan plaatsvinden. Om die straten te bereiken of te verlaten, moet een andere route gevolgd wor den via de Oude Utrechtseweg, de Schoutenkampweg of de Soester bergsestraat. Kruispunt Ossendamweg/ Soesterbergsestraat Zeker in de spitsen is de intensiteit op dit kruispunt hoog. Eén van de knelpunten die dit kruispunt kenmer ken is de gebrekkige afstroming van het verkeer richting Amersfoort, 's Morgens is er altijd veel fietsverkeer in diezelfde richting. Deze fietsers hebben voorrang boven het auto verkeer vanuit de Ossendamweg rechtsaf richting Soesterberg. Deze laatste auto's houden het achterop komende verkeer richting Amers foort tegen. Er zal op dit kruispunt een extra rijst rook worden aangelegd zodat het autoverkeer richting Amersfoort en Soesterberg gesplitst kan worden. De zware stroom auto's richting Amers foort kan dan voortaan altijd en zon der oponthoud samen met de fiets- stroom in dezelfde richting afgewik keld worden. Ook de verkeerslichten worden voor deze wijziging aange- Vondellaan In de Vondellaan vindt slechts één aanpassing plaats. Dit is het gevolg van van de maatregelen die worden getroffen op de aansluiting Birk- straat-Bartolottilaan. Ter hoogte van de P.C. Hooftlaan zal op de Vondel laan een linksafverbod ingesteld wor den, om te voorkomen dat de P.C. Hooftlaan als sluiproute gebruikt zal gaan worden als vervanging voor de route via de Bartolottilaan en Van Beuningenlaan. Birkstraat Vondellaan Kijkend naar de intensiteiten op dit kruispunt valt op dat er meer verkeer rijdt van Vondellaan naar Birkstraaf (ri Amersfoort) en vice versa dan van Birkstraat naar Kerkstraat. Het is dan ook een logische stap het kruis punt op deze verdeling aan te pas sen. Dit betekent dus dat het gehele kruispunt gereconstrueerd wordt tot een T-splitsing waarbij de Birkstraat Vondellaan de rechtdoor lopende weg wordt en de Birkstraat vanuit het noorden daar haaks op gaat aanslui ten. Ook komt er een geheel nieuwe verkeersregelinstallatie. Birkstraat van Vondellaan tot komgrens Op dit wegvak vinden op twee locaties reconstructies plaats. Nabij de aansluiting Van Lenneplaan komt op de Birkstraat een midden- geleider. Deze middengeleider vervult meerdere functies. De oversteek voor het langzaam verkeer over de Birk straat wordt erdoor verbeterd. Ver der heeft een middengeleider een po sitief effect op het snelheidsgedrag. Uiteindelijk wordt door dit alles de verkeersveiligheid verbeterd. De aanpassingen bij de aansluiting Bartolottilaan zijn ingrijpender. Verkeer komend uit de richting Amersfoort kiest de route via de Birkstraat en Soesterbergsestraat om naar de A28 richting Utrecht te ko men. In Soest rijdt men of via de Vondellaan of via de Bartolottilaan en Van Beuningenlaan. Om dit laatste probleem het hoofd te bieden, zal op de Birkstraat nabij de aansluiting Bartolottilaan een linksafverbod voor motorvoertuigen worden ingesteld. Dit verbod zal fysiek worden onder steund met verkeersgeleiders. Soesterbergsestraat- Van Beuningenlaan Ter ondersteuning van de verminde ring van het sluipverkeer door Soest- zuid zal de aansluiting Van Beunin genlaan op de Soesterbergsestraat voorzien worden van een inrit constructie. Bewegwijzering De bewegwijzering in Soest is geba seerd op de N221 als hoofdroute door de bebouwde kom. Onderdeel van de wijzigingen op de Koningsweg route is ook de aanpassing van de bewegwijzering, waarbij naar bestem mingen buiten Soest via de Konings wegroute zal worden verwezen. Hier over zal nog overleg met de ANWB worden gevoerd. Het geheel of gedeeltelijk parkeren van voertuigen op fietspad en trottoir is en blijft verboden. Burgemeester en wethouders antwoorden dit op de klacht van een bewoner van de Burg. Grothestraat. Hij ergert zich aan de wijze van parkeren door een bedrijf aan de Koninginnelaan. Burgemees ter en wethouders zeggen toe contact op te nemen met het bedrijf. Boven dien is de politiesurveillanten ver zocht om meer toezicht ter plaatse. Een bewoner van de Prins Bernhard laan heeft de gemeente gevraagd of er meer zitbanken geplaatst kunnen worden bij het speelveld op de Eng aan het eind van de Prins Bernhard laan. Burgemeester en wethouders hebben positief op dit veizoek gerea geerd. In overleg met de brief- groen en milieu een passende plaats zoeken voor plaatsing van een extra bank.

Soester Courant | 1997 | | pagina 27