Gemeente controleert juistheid van aansluitingen op riolering Uitbreiding van mogelijkheden tot inzameling van textiel Wie afval niet scheidt, riskeert een boete Drie welzijnsinstellingen gaan op in een nieuwe samenwerkingsverband Subsidie-aanvragen 1997 Minder (auto)kraken door meer aandacht voor de eigen woonomgeving WOENSDAG 29 JANUARI 1997 OP T HOOGT 4 Geen voorziening voor voetgangers spoorwegviaduct Geen voorrang voetganger AFVAL SCHEIDEN GLAS REST AFVAL PAPIER/KARTON TEXTIEL i Witte boerderij rijksmonument? Het buitengebied van Soest is wat aansluiting op de riolering betreft voor 100 procent ontsloten. Dat is uniek, want daarmee is Soest de eerste ge meente in de provincie die dit heeft bereikt "en het zou zelfs wel eens zo kun nen zijn dat we landelijk gezien bij de top-5 zitten", zegt Erik de Beauveser van de afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer. Nu ieder perceel in Soest dat water geleverd krijgt of dat voorzien is van een keuken of een toiletvoorziening op de riolering is aangesloten, begint dit jaar een onderzoek naar oneigen lijke aansluitingen. Die dateren uit de tijd dat de gemeente de burgers nog in de gelegenheid stelde zelf de aansluiting tot stand te brengen. Per 1 januari hebben alie bewoners/ gebruikers van een perceel dat water geleverd krijgt een aanslag rioolrecht gekregen. "Iedereen moet betalen, want het is op grond van de Wet Mi lieubeheer niet meer toegestaan om op de bodem te lozen. Tegen die aanslag kan men bezwaar maken, bij voorbeeld omdat men nog op een put loost. Die mensen zijn dan gelijk 'op gespoord' en moeten dus alsnog op de riolering worden aangesloten". Volgens De Beauveser doen zich vooral in het mechanisch rioolstelsel nogal eens storingen voor. Indien blijkt dat deze wordt veroorzaakt door een 'fout' die door een oneigen lijke aansluiting op particulier terrein zit, zullen de kosten om de juiste aansluiting op de riolering mogelijk te maken worden verhaald op degene die wordt aangesloten. Bij de aanleg van riolering in het buitengebied, de fases 1, 2 en 3 die na 1994 zijn uitgevoerd, heeft de ge meente lering getrokken uit het feit dat ze in het verleden inwoners heeft toegestaan zelf de aansluiting tot stand te brengen. Dat gebeurde met name in de jaren 1985 tot en met 1987 bij de aanleg van mechanische riolering in bijvoorbeeld de Wiek- sloterweg oost- en westzijde en het Eerste Heeserlaantje, in de Birkstraat tussen de bebouwde kom en de grens met Amersfoort, en in de Amers- foortsestraat in Soesterberg. "In die jaren is niet ingecalculeerd het toezicht op de daadwerkelijke uitvoe ring van de aansluiting. Achteraf heb ben we daar spijt van gekregen, want aansluitingen zijn helemaal niet tot stand gebracht of er zijn oneigenlijke aansluitingen gemaakt", zegt De Beauveser. Tot de oneigenlijke aan sluitingen worden gerekend de aan sluitingen waar hemelwater of water dat op een verhard oppervlak valt, óók wordt afgevoerd naar de pomp put. Een mechanisch rioolstelsel is daar echter niet op ingericht, omdat het niet berekend is op piekafvoeren. Er komen dan ook vaker storingen voor dan bij juiste aansluitingen het geval zou zijn". De Beauveser: "In de put moet al leen huishoudelijk afvalwater terecht komen. Als de inhoud van de put tot een bepaald niveau is gestegen, slaan de pompen aan om het 'te veel' af te voeren. Als je bij een behoorlijke re genbui water vanaf verharde opper vlakten ook naar de put afvoert, dan is er meestal geen sprake meer van een badkuipje dat leegloopt, maar dan praat je over tientallen badkuipen vol die ervoor zorgen dat de putten plot seling allemaal tegelijk worden ge vuld. Al dat water kan niet in één keer door de kleine persleidingen van eerst 63 mm en naderhand 90 mm. Deze kunnen de voorraad van alle putten die erop aangesloten rijn niet verwerken. Er ontstaat dan storing". Hemelwater hoeft helemaal niet via het riool te worden afgevoerd, zegt De Beauveser, want het is eigenlijk niet vervuild. Ook het water dat via een verhard oppervlak wordt geloosd, wordt niet als het meest vervuilde water beschouwd. Dit belast de bo dem dan ook lang niet in die mate waarin huishoudeüjk afvalwater zou doen. Daarom mag oppervlakte wa ter gewoon de bodem in. Om dezelfde problemen in het buitengebied te voorkomen, heeft de gemeente daar zelf alle aansluitingen tot stand gebracht. Daarvoor is per huishouden een bedrag van 2.500 gulden in rekening gebracht. De bestaande manier van inzamelen van textiel -geschatte jaarlijkse op brengst in Soest 200 ton- verandert. Het gemeentebestuur heeft gekozen voor uitbreiding van het aantal textielcontainers en plaatsing op een tiental locaties in de gemeente. Daarnaast gaat ze zelf twee keer per jaar een huis-aan-huisinzameling houden. Dit betekent dat een eind komt aan de inzameling door charitatieve instellingen. De ge meente geeft hiervoor geen vergun ning meer af. De 'nieuwe' manier van inzamelen is een uitvloeisel van de provinciale milieuverordening die sinds 1 januari van dit jaar geldt. Daarin staat dat burgers papier, glas, groente-, fruit en tuinafval, chemische stoffen en textiel gescheiden moeten aanbieden. Wie dat niet doet, is dus formeel in overtreding. De milieuverordening is overgenomen in de Algemene Plaat selijke Verordening. "Invoering van de nieuwe verorde ning betekent dat we de mensen ook de mogelijkheden moeten geven om afval gescheiden aan te bieden", zegt de heer J. van Gent, directeur sector milieu en stadsbeheer. Daartoe wor den de bestaande inzamelingen (op de Schans, rechtstreeks bij Spullen- hulp, en bij de containers in het win kelcentrum Soest-Zuid) uitgebreid door het plaatsen van containers, zo dat men slechts een korte afstand hoeft te overbruggen om op elk ge wenst moment van textiel af te ko men. De containers zijn inmiddels besteld. "We hadden gehoopt dat ze deze maand zouden komen, maar het duurt nog even voordat ze kun nen worden geleverd. We hopen dat men zolang het textiel wil opsparen of rechtstreeks naar de Schans, Spullen- hulp of de containers in Soest-Zuid wil brengen", zegt Van Gent. Voorafgaand aan de twee huis-aan- huis-inzamelingen per jaar zal de ge meente de inwoners eerst per brief laten weten wanneer de inzameling Alleen pertinent onwilligen riskeren een boete van 90 gulden als zij zich niet houden aan de regels die sinds 1 januari 1997 gelden voor het ge scheiden aanbieden van huisvuil. Als deze relatief kleine categorie burgers dit als een dreigement opvat, hebben burgemeester en wethouders daar geen problemen mee. Niemand kan de gemeente verwijten dat deze on duidelijk is geweest. Overigens valt de aangekondigde handhaving van de nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening (APV) onder de nor male uitoefening van overheidstaken. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op de brief van een be woner van de Dr. Schoonenbeeklaan met vragen over de afvalinzameling in Soest Ingaande op de inhoud van de brief laten b. en w. desgevraagd we ten dat gebruikte papieren zakdoek jes en tissues tot sanitair papier wor den gerekend. Ze horen daarom in de groene huisvuilcontainer thuis. Hetzelfde geldt voor het vervuilde, vettige papier waarin visproducten verpakt zijn geweest. Poetslappen voor fietsen, auto's en dergelijke die met olie en vuil besmeurd rijn, horen niet in de textielbak thuis, maar ook in de groene container. Op de vraag waar de papier- glas- en textielbakken in Soestdijk komen, antwoorden burgemeester en wet houders dat vooralsnog de bestaande inzamellocaties onveranderd blijven. Textielbakken zullen begin maart worden geplaatst aan de F.C. Kuy- perstraat, de Hartweg en de Beetz- laan. Tenslotte delen zij de briefschrijver mee dat de verhoging van het afvalstoffenrecht met 12 gulden ten opzichte van 1996 verband houdt met het inflatiepercentage en de toe rekening van een deel van de veeg- kosten. 1 plaatsvindt. De brief gaat vergezeld van een plastic zak. Die kan gevuld en op de ophaaldag aan de kant van de weg gezet worden. Al het ingezamelde textiel komt in eerste instantie bij Spullenhulp te recht. Daar maakt men de scheiding tussen bruikbare en niet-bruikbare textiel, in hoofdzaak kleding. "Hoe meer textiel wordt ingezameld, hoe hoger de opbrengst en die zal in min dering worden gebracht op de kosten van de afvalstoffenheffing", zegt Van Gent Vast bedrag per ton De (maximaal drie) instellingen die tot nu toe in Soest vergunning kregen om een inzameling te houden, zoals de Zak van Max, krijgen hiervoor dus geen toestemming meer van het gemeentebestuur, dat er immers voor gekozen heeft om hiervoor Spullen- hulp in te schakelen. Spullenhulp be taalt een vast bedrag per ton ingeza meld textiel. Hiervan worden de kos ten van inzameling (huur containers en kosten huis-aan-huisinzameling) afgetrokken. Het restbedrag wordt in mindering gebracht op de afvalstof fenheffing, zodat de kosten voor de huishoudens lager zijn dan normaal het geval zou rijn. Aanleg van een voetpad naast het bestaande spoorwegviaduct bij de Lange/Korte Brinkweg betekent ei genlijk een totaal nieuwe voorziening. Deze moet dan ook los worden ge zien van de renovatie van het viaduct die nu wordt uitgevoerd. Dit ant woorden burgemeester en wethou ders op de brief van een bewoner van de Lange Brinkweg. Hij heeft voorgesteld om de renovatie van het viaduct aan te grijpen voor het gelijk tijdig treffen van een voorziening voor voetgangers. Burgemeester en wethouders mer ken nog op dat de gemeenteraad des tijds heeft besloten geen medewer king te verlenen aan uitbreiding van het viaduct mede gezien de zeer hoge kosten. In de vorige uitgave van Op 't Hoogt is een onjuist antwoord gegeven op de vraag van een bewoner van Overhees over de voorrangsregeling voor voet gangers op het kruispunt Koningsweg- Obrechtstraat. Een overstekende voetganger ko mende vanaf het trottoir op de Koningsweg heeft geen voorrang. Dit komt omdat volgens de verkeerswet in deze situatie bestuurders voorrang dienen te verlenen aan de voor hen van rechts en links komende bestuur ders. Een voetganger valt niet onder de categorie bestuurders. Wel wordt van bestuurders van motorvoertuigen verwacht dat rij re kening houden met kwetsbare verkeersdeelnemers zoals voetgan gers. Op dit moment beraadt de Tweede Kamer zich over een wetsvoorstel dat globaal het volgende inhoudt: in dien een automobilist betrokken raakt bij een aanrijding met een voet ganger of <brom)fietser, dan zal de automobilist aansprakelijk worden gesteld voor de schade. In zijn veigadering van januari is de gemeenteraad accoord gegaan met het voorstel om de welzijnsinstel lingen Stichting Welzijnswerk Soest (SWS), Stichting Jeugdwerk Soester berg (SJS) en het Internationaal Vrouwencentrum (TVC) in een nieuw samenwerkingsverband te laten op gaan. De drie instellingen zullen sa mengaan in een nieuw op te richten rechtspersoon, die de werktitel 'Con cern' heeft gekregen. Aan het ont werp en de vaststelling van de statuten alsmede de samenstelling van het be stuur wordt gewerkt. Met behulp van ondersteuning van buitenaf zal worden gewerkt aan de vorming van twee clusters. Eén van de clusters zal in het bijzonder ver antwoordelijk rijn voor het jeugd beleid en de uitvoering van het jeugd werk. De vorming van het 'Concern' zal besproken worden in een bestuurlijke conferentie waaraan de verantwoor delijk wethouder P. V. ten Hove, en kele ambtenaren en de besturen van de eerder genoemde instellingen zul len deelnemen. Het overleg zal begin februari plaatsvinden. Het is de be doeling dat in een periode van drie maanden een centrale administratie wordt opgezet en ingevoerd. Médio maart zal het nieuwe 'Con cern' samen met andere welzijnsin stellingen waaronder het kinder paradijs De Vrije Teugel en het cul tureel creatief centrum C-drie met de gemeente in een conferentie van ge dachten wisselen over de uitvoering van het welzijnsbeleid in Soest. Hier toe behoort ook het jongerenbeleid. Het doel is om met elkaar afspraken te maken op welke wijze het welzijns beleid zoals dat is vastgelegd in het welrijnsplan 'Welzijn zal ons een zorg zijn' beter gerealiseerd zal kunnen worden. Het gemeentebestuur maakt belang hebbenden erop attent dat aanvragen om subsidie voor het jaar 1998 op grond van de geldende 'Algemene Subsidieverordening Welzijn' vóór 1 april 1997 moeten worden ingediend. Subsidie-aanvragen die na deze da tum binnenkomen, worden niet in behandeling genomen.De subsidie aanvraag kan men richten aan het College van Burgemeester en Wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. De aanvraag om subsidie moet in ie der geval bestaan uit een begroting (voorzien van een toelichting), een werkplan, de statuten en/of huishou delijke reglementen en de bestuurs samenstelling. Indien een instelling of groep reeds meer jaren bestaat, moet hierbij tevens de jaarrekening van de twee voorafgaande jaren worden bij- Instellingen, organisaties en groepen die in 1997 ook reeds subsidie heb ben ontvangen, worden afzonderlijk op de hoogte gesteld. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de afdeling Sport, Onderwijs en Welzijn in het gemeen tehuis aan het Raadhuisplein 1 in Soest. Telefoon (035) 60 93 651. Een exemplaar van de geldende subsidieverordening wordt des gevraagd toegestuurd. Als iedereen wat attenter is op wat er in zijn/haar woonomgeving gebeurt en van elke vreemde gebeurtenis mel ding maakt bij de politie, dan wordt het mogelijk de dader (eerder) te pakken. Dat is zeker het geval als men een signalement heeft van de verdachte en/of het kenteken van zijn Burgemeester en wethouders ant woorden dit op de brief van een be woner van de De Akkeren. Hij laat weten dat de laatste jaren zijn auto twee keer is gestolen en drie keer is opengebroken. Hij klaagt erover dat er te weinig politie te zien is en gaat zich dan ook steeds onveiliger voelen. Burgemeester en wethouders betreu ren het dat het helaas voor politie en gemeente niet mogelijk is zodanige maatregelen te treffen dat daardoor autodiefstal en dergelijke is te voor komen. Dan zou er voortdurend op ieder stukje straat/parkeerterrein een politieman moeten kunnen surveille ren. Dat is onbetaalbaar dus onmo- Onaantrekkelijk Door een grotere oplettendheid van de buurtbewoners kan wellicht een buurt voor autokrakers zo onaan trekkelijk worden dat daardoor het aantal (auto)kraken minder wordt, aldus b. en w. Met ingang van 1 januari j.l. zijn nieuwe regels voor het scheiden van huishoude lijk afval van kracht geworden. Op last van de provincie heeft de gemeenteraad in de A lgemene Plaatselijke Verordening de verplichting opgenomen tot het ge scheiden aanbieden van klein chemisch afval, glas, oud papier/karton en textiel. De gescheiden inzameling van klein che misch afval (kca) en van groente-, fruit en tuinafval (gft) was al eerder wettelijk verplicht gesteld Voor de scheiding van glas, papier/kar ton en textiel dient de volgende rode draad te worden aangehouden: NIET in de mini-container mogen: - kranten, tijdschriften (inclusief kleu rendruk), allerlei drukwerk, schrijfpa pier, enveloppen (inclusief venster enveloppen), karton en golfkarton, ge wone kartonnen en papieren verpakkin gen, voor zover schoon en droog, alle gla zen flessen en potten, gebroken glas werk, kleding, lakens, dekens, lappen stof, gordijnen, handdoeken; WEL in de (groene) mini-container MOETEN: - allerlei drankenkartons, geplastificeerd papier, sanitair papier (papieren zak doekjes, keukenrol, toiletpapier, weg- werpluiers), vervuild papier, vervuild textiel, poetsdoeken, doppen van flessen, kurken. papier - glas - textiel per 1 januari 1997 Voor scheiding van KCA GFT zie gemeentegids huisvuilkalender Nog vragen? Bel de Infolijn Afvalstoffen: 6093666 Aanbieden in gesloten plastic zakken. Goede spul/en bij voorkeur naar Spullenhulp, De Schans 20, telefoon: 6018730 Op 't Hoogt: with a littte kick inside! Kolonel J. Ansink, de scheidende commandant van de vliegbasis Soesterberg: "Toen bekend werd dat Soesterberg open zou blijven, kregen we zelfs ge lukwensen van omwonenden die lot de vaste klagers gerekend kunnen worden". Golfsoesjes. Soester Zakenkring (D. van Loon) 'ruziet' met Kamer van Koophandel (A. Boone): - Nog even en boontje komt om zijn loontje... Openbare Damschool Overhees. Kop in de Gooi- en Eemlander: 'Tunnel op losse schroeven in plan Soester spoorlijn'. - Gevaarlijk tunneltje. Petri van Stein uit Soesterberg over cursus hergebruik wenskaarten: "Zelfs mensen die denken twee linker handen te hebben of niet creatief te zijn, kunnen het leren. Een cursist die zei niets te kunnen, bleek na af loop de mooiste kaart te hebben ge maakt". NicvanHema. Joop van den Brakel, 44 jaar voor zitter van de duivensportvereniging De Zwaluw in de Gooi- en Eemlander: "A Is je de mensen leert kennen, ga je van dieren houden". Kunst in de Boerenstreek: 'Tempel der Ruzies'. Bart Krol (CDA) in de gemeente raad: "Je kunt beter praten met de provin cie dan met de provincie vechten roor de rechter". Bakker Lex Verkley na weigering door burgemeester en wethoudeis om het gemeentewapen te mogen gebrui ken voor zijn 'Lange Soesters': "Jammer, het was een mooie promo tie voor de gemeente geweest". Op 't Hoogt: de Waarheid (vrij naar Marco Borsato). Huis-aan-huisinzameling van textiel: dat is pas uitkleden. Het bos heeft de pest aan gif. Plotseling bezwaartegen woonproject Insulinde. Dat moet haast wel een kwestie van stille kracht zijn. GoIf(van de)baan. Een bewoonster van het Klinkveld vraagt naar de status van de volgens haar voor Soest gezichtsbepalende boerderij van Lanser aan de Soester Engweg, naast De Witte Burcht Burgemeester en wethouders ant woorden dat de boerderij een karak teristiek bouwwerk is van zodanige betekenis dat het op de gemeentelijke lijst van monumenten voorkomt. Het is zelfs de intentie van burge meester en wethouders het pand als rijksmonument erkend te krijgen, i VI s

Soester Courant | 1997 | | pagina 28