y ie historie van het Soester karnaval gaat terug ïoJ aan 1959 bij de Katholieke Instuif Groots karnavalsfeest in Soest iodct hoef b» lUCuE DgbD8SgSgS8SSS£ H (9\ Wat is Karnaval Elf Gezocht: r"«sr KOMT ERD D! O Om vast te noteren: Carnaval t/m het jaar 2011 PAGINA 18 KNOLLENKRANT PAGINA 23 JVC TQïFüj Max, 035 - 602 74 98 3 ;ing afsleepdienst. TEL. 035 - 602 27 44 P SOEST 602 58 68 35-60165 30 11 werd, volgens de overlevering voor het lerst karnaval gevierd met kapper Egbertsen |it Baarn als Prins Karnaval, p 1960 werd de Soester kapper Wim Butzelaar :laan Smit van de Instuif verzocht prins rnaval te worden en werd voor het seizoen 10/61 tot Prins Leut de Eerste benoemd. Dit zou een éénmalige gebeurtenis wezen maar pe, de kamavalsvlam sloeg in en Prins Leut de eerste werd tevens Prins Leut de Tweede tot D met de Elfde, van 1960 tot en met 1971. Hierna is hij nog 'even' opgevolgd door Evert Kerkhof als Prins Knol (seizoen 72/73 en 73/ 174). |Deze 'oude' groep karnavalsvierders is nog Is actief onder de naam ORVES, hetgeen ■staat voor Oude Raad Van Elf Soest en heeft ■nog minimaal 1 maal per maand gezamenlijk |een gezellige bijeenkomst of uitstapje. 11 november 1974 werd door een groep Ikarnavalsliefhebbers onder leiding van Frans ■Bosman de Soester Karnavalsvereniging "DE INARRE KNOLLEN" opgericht. Deze naam lis ontsproten uit het gegeven dat Soest gro- Jaar Zondag Maandag Dinsdag 1998 22 23 24 febr. 1999 14 15 16 febr. 2000 5 6 7 mrt. 2001 25 26 27 febr. 2002 10 11 12 febr. 2003 2 3 4 mrt. 2004 22 23 24 febr. 2005 6 7 8 febr. 2006 27 28 febr. 1 mrt. 2007 18 19 20 febr. 2008 3 4 5 febr. 2009 22 23 24 febr. 2010 14 15 16 febr. 2011 6 7 8 mrt. tendeels een landbouwgebied was met als hoofdprodukt, de alom bekende Soester knol. De eer van eerste prins der Narre Knollen viel te beurt aan Frans Bosman, die als Prins Wulf I regeerde in 74/75, 75/76 en 76/77. Prins Wulf I werd opgevolgd door Toon v/d Linden, die als Prins Teun I regeerde in 77/78 en 78/79. Jan Hilhorst regeerde als Prins Jan I in 79/80 en 80/81, gevolgd door Henk Steusel als Prins Henk I in 81/82 en 82/83 waarna Piet Blom Prins Pieter I werd in 83/84. De eerste jubileumprins, 1 x 11 jaar, was in 84/85 Jan Beijer als Prins Jan II en deze bleef Prins tot en met seizoen 85/86. Gedurende de seizoenen 86/87 en 87/88 werd Soest geregeerd door Ben v/d Linden als Prins Bernhard I waarna Jan Beijer als Prins Jan II seizoen 88/89 nogmaals de scepter in Soest zwaaide. Gerrit van Delden werd Prins Gerrit I in 89/ 90 en Steef Hoonhorst werd Prins Steef I in 90/91, gevolgd door Berend Sieben als Prins Berend I in 91/92. De seizoenen 92/93 en 93/94 regeerde Was- iel Steitner als Prins Wasiel I, waarna Joop Oranje als Prins Joop I voor 94/95 en 95/96 de historie in ging. Het jubileumjaar (2 x 11) wordt geregeerd door Berend Sieben als Prins Berend I met assisten tie van Prinses Ria (van Fulpen) en Adjudant Frans (Elshout) terwijl het bestuur bestaat uit Rijk van Gardingen als voorzitter/secretaris, Sjaak de Vries als Penningmeester en Frans Elshout, Berend Sieben en Ria van Fulpen als bestuursleden Algemene zaken. Nadat gedurende de eerste jaren o.a. de Ka tholieke Instuif, de hal van de Fa. van Asch en het restaurant van het Soester Natuurbad als Knollenburcht dienst hebben gedaan is nu reeds een aantal jaren Partycentrum Bos en Duin aan de Bosstraat in Soest tijdens de Karnavalspe- riode omgedoopt tot Knollenburcht, een loka- tie waarmee de Narre Knollen best in hun sas zijn gezien de problematiek in de ons omrin gende gemeenten. Behalve het feit dat de Narre Knollen lid zijn van de Federatie Europese Narren en de Kar- navalsfederatie Midden Nederland zijn wij se dert seizoen 1996/1997 ook toegetreden tot het Presidium Grootstad Sint Joris. Karnaval wordt, voornamelijk in Rooms Ka tholieke streken, gevierd aan de vooravond van de veertig daagse vastenperiode voor Pasen. Het woord karnaval kan afgeleid zijn van het Italiaanse Carne levare, hetgeen 'opruimen van vlees' betekend en naar verluidt reeds in het jaar 965 werd gevierd. De Kerkelijke en Wettelijke-overheden traden in die tijd streng op tegen de, toen al, door overmatig alcoholgebruik ontstane uitspattin gen. Heden ten dagen zijn er nog steeds mensen die karnaval associëren met een gelegaliseerd overmatig alcoholgebruik en andere zaken welke niet door de beugel kunnen. Doch de mensen die de moeite hebben genomen om de Soester Karnavalsvereniging 'De Narre Knol len' beter te leren kennen weten dat, alvorens het feest in al zijn hevigheid kan losbarsten, er menig avond rond de tafel is gezeten om alle voorbereidingen zoals het programma, de Prinsenverkiezing, de installatie van de Raden etc. rond te krijgen. Hiervoor wordt een beroep gedaan op een groot aantal vrijwilligers, Be stuursleden, Raadsleden, Raadsdames, Jeugd raad en Ereleden. De belangrijkste werkzaamheden zijn o.a. het bouwen van een Prinsenwagen, versieren Party centrum Bos en Duin, voorbereiden zang en sketsjes voor het Kinderkarnaval en Senioren bal. Belangrijk onderdeel van de werkzaamheden is ook het verzamelen van advertenties voor de 'Knollenkrant', een krant die 10 dagen voor het karnaval huis aan huis wordt bezorgt met de Soester Courant. De netto opbrengst van deze advertenties wordt geheel besteed aan het Seniorenbal en het Kinderkarnaval. Dat de 'Narre Knollen meer zijn dan feest vierders hebben zij laten zien door hun deel name aan de Volksspelen tijdens de Gilde- feesten, de BDC-Familiedag en het jaarlijks terugkerend bezoek aan Eemeroord. Tevens wordt er door onze Dansmariekes fa natiek getraind hetgeen zijn vruchten heeft af geworpen in een wervelende show voor Prins Berend de Eerste bij zijn installatie en de shows tijdens de diverse uittredens. Op zaterdag 11 januari 1997 heeft u ze weer kunnen bewonderen tijdens het Jubileumbal. Het 'Groot Karnaval' begint voor de Prins, de leden van de Raad, de Dames, Jeugdraad en Bestuur op vrijdag 07 februari 1997 om 07.30 uur met het scholenbezoek waarbij zo'n 5 a 6 scholen met een bezoek vereerd worden en waar de Dansmariekes telkenmale hun dans uitvoe ren. Na dit scholenbezoek wordt nog een show op Mariënburg gegeven. Hierna worden de ■Op zaterdag 11 januari heeft de Soester I Karnavalsvereniging "De Knarre Knollen" ■haar 22e verjaardag gevierd, welke verjaar- I "a8 'n de Karnavalsvereniging bekend staat als een jubileum. !?e* wer<^ een geweldige avond! Niet minder I (0 Karnavalsgroepen en -verenigingen I p11 aet hele land, van de "Geintrappers" uit fcemeroord tot de Soester Plattelandsgenots- YYitSen en Amersfoortse stadsprins Joris XXI met gevolg, kwamen voor deze gelegen- SflOTt nm l>n« tnt "Vnnllpnhlirdhf1 I 6c"oig, Kwamen voor aeze gcicgcu- I neid naar Soest, om in het tot "Knollenburcht" I omgedoopte partycentrum Bos en Duin de Narre Knollen, Prins Berend I met zijn Prinses wa en Adjudant Frans hun eer te betuigen. Lve'e honderden aanwezigen (tenminste ÖU0 feestvierders werden tot diep in de nacht opgezweept door muziek van bekende en minder bekende artiesten als "De Twee Pinten", "The Melodies", "De Bloaspiepers" en e begeleidingskapel van Prins Joris XXI met e welluidende naam "Société der A-Muzikale Neuzenvreugde". Dat de karnavalsvierders zich ook met meer serieuze zaken bezighouden is gebleken uit de vele rode-clownsneuzen die door de Narre Knollen ten bate van de Stichting "Clini- uowns" zijn verkocht. Voorzitter Rijk van Gardingen spreekt dan ook van een "meer dan fantastisch Karnavals- eest", en spreekt de wens uit dat deze ouder wets gezellige avond de voorbode mag zijn ge weest van de terugkeer van het Karnavalsfeest in Soest! Overigens kunnen Soester verenigingen, be drijven en particulieren zich nog opgeven voor één van de hoogtepunten van het Karnaval, de optocht op 7 februari. Deelname aan deze optocht is gratis, voor meer informatie kunnen belangstellenden zich wenden tot mw. W. Meijer (035-6012020) of schriftelijk tot De Narre Knollen, postbus 330, 3760 AH te Soest. Prins, Prinses en Adjudant verwacht op het Ge meentehuis van Amersfoort om getuige te zijn van de overhandiging van de Stadssleutel aan Prins Joris de XXI waarna Prins berend de Eer ste met zijn voltallige gevolg omstreeks 20.30 uur verwacht in de Knollenburcht, Party centrum Bos en Duin voor het Jeugdkarnaval, gevolgd op zaterdag met de optocht en het Knollenbal op zaterdagavond. Op zondagochtend worden de Prins, Prinses en Adjudant en bestuur verwacht in Amers foort voor het bijwonen van een Karnavalsmis waarna de Prins, Prinses en Adjudant met de Dansmariekes bij de oudste en jongste inwo ner/inwoonster van Soest op bezoek gaan ter wijl de overige leden van het gevolg de Knollen burcht in gereedheid zullen brengen voor het Kinderkarnaval. 's Avonds vindt het Bal der Zotten plaats waarna op maandag ochtend de zaal weer ge vuld wordt met tafels en stoelen voor het Seniorenbal, welke aan het eind van de mid dag weer opgeruimd wordt voor het avond- gebeuren. Op de dinsdag wordt overdag rustig aan gedaan om 's avonds het karnaval in Soest te beëindigen met een bezoek aan Molenschot gevolgd door een daverend slotfeest, waarna om 24.00 uur precies de sleutel van de ge meente Soest weer aan de Burgemeester te ruggegeven zal worden, de Prins wordt ont daan van zijn versierselen en Krelis, het sym bool van 'de Narre Knollen' wordt verbrand. Omdat ertussendoor ook nog diverse uit tredens zijn naar bevriende verenigingen bete kent dit dat het Prins, Adjudant of lid zijn van een van de Raden of Bestuur een grote verant woordelijkheid met zich mee brengt omdat ie der zich er doorlopend van bewust moet blij ven dat hij of zij een representatieve functie vervult namens de vereniging. Aan het einde van het Grote Karnaval hebben de meeste van ons dan ook het gevoel de voorbije periode 'topsport' te hebben bedreven. Met een gezamenlijke maaltijd sluiten wij ge zamenlijk het karnaval af en maken wij ons op voor het 'Halfvastenbal' bij een van de be vriende verenigingen, de jaarlijkse fietstocht in de zomer, de familiedag bij BDC en de Gilde- feesten zodat de onderlinge band blijft bestaan. Met dit schrijven hopen wij de 'leken enig in zicht te geven in datgene wat ons als Soester Karnavalsvereniging "De Narre Knollen" het hele jaar bezig houdt en wij hopen dan ook dat menig Soester, jong of oud, een of meerdere avonden deze 'topsport', die karnaval heet, met ons mee willen maken. Als het u aanspreekt om als Bestuurslid, Raadslid of Jeugdraadslid het karnaval met ons mee te beleven of dat u zich op andere wijze wilt inzetten voor de vereniging kunt u contact opnemen met de voorzitter; Rijk van Gardingen, telnr 035 - 6022332 Wat betekent toch die "11" in het carnavalsge- beuren? Er worden hiervoor "elf' verklaringen van af gegeven, doch de 1 le is een verklaring over het voormalig Hertogdom Brabant. Daar sneuvelde een zekere Hertog en daarbij ontstond een opvolgingsprobleem, omdat de oudste zoon te jong was, namelijk 11 jaar. Men erkende de zoon als Hertog, maar uit de afgevaardigden van de belangrijkste steden werd een Raad van Elf gevormd, en die werd geïnstalleerd omstreeks 11 november. Nu weten we gelijk waar de Raad van Elf van daan komt en de Elfde van de Elfde. Om onze vitrine met 22 jaar Knollenhistorie compleet te maken zijn wij op zoek naar de onderscheidingen van Prins Wulff uit het sei zoen 1974/1975, 1975/1976 en 1976/1977. Wie kan ons hierbij behulpzaam zijn. Als u deze onderscheidingen heeft, of weet wie ze wel heeft en deze onderscheidingen aan de vereniging wil afstaan, wilt u dan contact op nemen met de beheerder van de Knollen- historie: Frans Elshout, Tel 035 - 6022000 of schrifte lijk naar Postbus 330, 3760 AH Soest.

Soester Courant | 1997 | | pagina 47