2baxtltuizen akijd Voordeliger jMzgy EXCLUSIEF 2barthuitfen Tsjernobyl-kinderen komen aansterken 'Oud zeer' en 'cultuur' spelen bij relatieproblemen een grote rol ZONNESTUDIO - SOEST i ACTUEEL f Van Breukelen Vast-goed Kerkstraat 7 Soest Tel: 602 30 22 Mooie, gladde benen deze zomerl Provincie alerter op naleving van milieuregels bedrijven Jeanne de Kruif en Jan Dekker exposeren in Artishock ëspio90MC IEE L espio140 FOTO SWAGER FOTO - VIDEO...... hRj[ 18 PLUS* V tfy JONGERENCONTACTAVONDEN Vanaf 31 januari a.s" iedere vrijdagavond vanaf 20.00 uur. Prins Hendriklaan 1 Soest Dillenburglaan 2a - Soest Telefoon Ö35 - 601 99 91 SOESTER COURANT PAGINA 5 Dagje uit in Amersfoorts dierenpark Zonnebank met 2 gezichtsbruiners 10 xf 75,00 per keer f 10,00 Snelbruiners met 2 gezichtsbruiners extra pigmentlampen Jumbo met 4 gezichtsbruiners 10 xf 100,00 per keer f 12,50 10 xf 150,00 per keer f 17,50 Openingstijden: maandag dinsdag t/m vrijdag zaterdag 13.00 uur tot 22.00 uur 10.00 uur tot 22.00 uur 10.00 uur tot 17.00 uur Nu bij Marie Claire: QA 3x onderbenen harsen voor vUj" ■^^^4 WOENSDAG 29 JANUARI 1997 Nieuwe groepscursus Partnercommunicatie Opening op zaterdag 1 februari Laatste weekend van fossielen-expositie in Museum Oud Soest ESPIO 140 plaats Soest adres RUBENSLAAN woning 3-kamer hoekappartement op de 2e verdieping met berging op de begane grond en aan voor- en achterzijde balkon indeling hal, toilet, douchecel, woonkamer, keuken, bijkeuken en 2 slaapkamers algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom f 149.500,- k.k. f 172.500,- k.k. Soest VAN GOYENLAAN 33 op mooie locatie gelegen kamers) op de 2e etage (voorheen 4 i begane grond vraagde koopsom f 175.000,- k.k. plaats adres woning Soest NASSAUPLANTSOEN 23 aan plantsoen gelegen, onder arp!-' villa met souterrain, carport ep^ gebouwde/vrijstaande /daagde koopsom f825.000,- k.k. Dentrale Voorlichting AV Soest 7 januari 1997 hebben beslo- ;evolge de Wet milieubeheer ten behorende bij.de op 26 en liggen ter inzage van 29 30 uur schikking; 1 de van de Raad van State, postbus n VOORLOPIGE VOORZIE- 'ericht aan de voorzitter van de voor die datum een verzoek is t dan niet van kracht voordat op UJKEENG 19% ilde in artikel 23 van de Wet sstemmingsplan Noordelijke le vier weken in het gemeen- wen (balie bouwzaken; ge- NFOcentrum (gedurende de est, voor een ieder ter inzage ;hriftelijk zijn zienswijze om- eenteraad stelt degenen, die tot het geven van een nadere KINGEN en op maandag januari; *x pwfvctv pvtntlwi i Ixctwtlrf onNnfp Poiworoa fuoctt* fexktogan VAN WEEDESTRAAT 86 - 3761 CD SOEST RESTAURANT-CATERING Vanuit alle richtingen: A28 Afslag Soest, Soest volgen, T-splitsing links, over de spoorlijn 1* weg links, na 400 meter aan uw rechterhand. 3-KAMER HOEKAPPARTEMENT MET BERGING 3-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING Naam: Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 036-6017962 Fax 035-6026061 Hypotheken j Gnroereïickgood Assurantiën Leuk om weg te geven. Vraag naar de mogelijkheden. Gevraagde koopsom plaats adres woning :komst verwacht Midnet de et openbaar vervoer verder stimuleren door dagelijkse rg, meer vrije busbanen en ie van nieuwe hoogwaardige Zo werden er in 1995 rliner-verbindingen geopend - Groningen en Huizen - 1) en werd er geëxperimen- een verbinding over water ere en Huizen, t aanvullend vervoer, zoals iten- en leerlingenvervoer, is Groep actief. Voor dit vèr- t meestal gebruik gemaakt i isjes. In 1996 bereikte de Dep o.a. door de verwerving l ntal nieuwe opdrachten een ig in het kleinschalig vervoer samenwerking met de op- 1 rs ontwerpt Midnet vervoer- ie precies zijn afgestemd op tuatie. Voorbeelden hiervan idsbus-raan-huis in Harder- iet in Utrecht en de Stadstaxi ;ein. Mobinet Voorst, dat sa- gemeente Voorst werd ont- ;rd in 1996 bekroond met de rijs. In 1996 hebben de milieu-inspec teurs van de provincie Utrecht in to taal ruim 900 bedrijfsbezoeken af gelegd. Dat is 25% meer dan in 1995. Daarmee is de achterstand ingelopen. De vier jaar geleden in een bestuursovereenkomst tussen provincie en Rijk vastgelegde fre quentie en de daarvoor benodigde tijd voor inspectiebezoeken is ge haald. In 1997 draait het erom de milieu handhaving op peil te houden. Zo is voor 1997 per bedrijfscategorie bepaald hoeveel bedrijfsbezoeken minimaal wor den afgelegd. Niet alleen de aantallen, maar ook de kwaliteit van de milieu handhaving krijgt in 1997 aandacht. De provincie gaat de beschikbare tijd effec tiever besteden: bedrijven met gecom pliceerde activiteiten of hoge milieu-ri sico's zullen intensiever worden gecon troleerd. Ook zal de provincie in 1997 meer oog hebben voor het nalevingsgedrag. Zo zullen notoire overtreders van milieu regels vaker een provinciale milieu-in specteur op bezoek krijgen. Bedrijven die in het verleden juist altijd zorgvul dig en milieubewust hebben gehandeld, kunnen veelal met iets minder controle toe. Verder zal de provincie in 1997 met name alert zijn op essentiële milieu hygiënische aspecten, zoals bodem- beschermende voorzieningen. Ook het zogeheten ketentoezicht op grond stromen krijgt meer aandacht. Dit bete kent dat de provincie actiever gaat con troleren wat er gebeurt met vrijkomende (Jicht) verontreinigde grond, bijvoor beeld bij de uitvoering van een bodem sanering. Bovendien wil de provincie in 1997 meer branche- en gebiedsgerichte handhavingsprojecten uitvoeren, veelal in nauwe samenwerking met andere handhavingsinstanties. Toezicht De provincie ziet erop toe dat bedrijven zich houden aan de milieuwetgeving. Zo moeten zij voldoen aan de voorschriften uit hun milieuvergunning. In de provin cie Utrecht vallen 220 bedrijven onder toezicht van de provincie. Dit zijn be drijven met gecompliceerde activiteiten of hoge milieurisico's. Alle bedrijven die afval bewerken vallen onder provincie- toezicht, zoals autosloperijen, op- en overslagstations en sorteerbedrijven. Drie op de vier bedrijven, die werken met een milieuvergunning van de pro vincie, behoren tot deze groep. Om de achterstand in de vergunning verlening en milieuhandhaving in te lo pen, had het Rijk in 1991 extra gelden vrijgemaakt, de zogeheten van Rijn- Vellekoop gelden. Daardoor konden er bij de provincies meer vergunningver leners en milieu-inspecteurs aan de slag. Op 1 januari 1996 moest het vergunnin genbestand op orde zijn, op 1 januari 1997 de handhaving. Utrecht is daarin geslaagd, het zogeheten adequate ni veau is bereikt. plaats Soest adres VAN GOYENLAAN woning op de eerste woonlaag gelegen, goed onderhouden, ruim 3-kamerapparlement (voorheen 4 kamers) met berging op de begane grond indeling hal, toilet, royale woonkamer met plavuizenvloer, 2 slaapkamers, luxe keuken met inb.app., aparte bijkeuken met wasm.aansl., badkamer met douche en wastafel algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud en is geheel voorzien van dubb. glas. De servicekosten bedrogen ca. F325,- p/m Heine en Hielkje Tolsma uit Soest - van de stichting Kinderhulp Tsjernobyl - hebben onlangs een groep van 30 kinderen (8 tot 11 jaar) opgehaald uit een internaat in de besmette zone in Wit-Rusland. Ze verblijven twee maanden bij gastgezinnen in Soest en Hilver sum, waar de werkgroep "Help de kinderen van Tsjernobyl" actief is. Tijdens hun verblijf in Nederland gaan de kinderen overigens gewoon naar school. Speciaal voor dat doel heeft de Wilhelmina-basisschool in Hilversum tijdelijk een lokaal afgestaan, waar de kinderen les krijgen van twee eigen leer krachten die met de groep zijn meege komen. In die twee maanden herstellen de kin deren van de directe gevolgen van het leven in het stralingsgebied. Hun bloed De jongelui uit Tsjernobyl hadden bij de Amersfoortse olifanten de dag van hun leven. Foto: Goos van der Wilt wordt in die periode volledig vernieuwd. Schone lucht, gezond voedsel en een beetje afleiding van de moeilijke thuis situatie dragen bij aan hun gezondheid. De praktijk heeft bij eerdere groepen al laten zien dat de kinderen gemiddeld zo'n 1 a 5 kilo aankomen in gewicht. Naast het schoolgaan is er uiteraard volop gelegenheid om de Nederlandse samenleving te verkennen. Afgelopen zaterdag bracht de hele groep een be zoekje aan het dierenpark Amersfoort, waar o.a. de olifanten tijdens het voede ren werden bekeken. Slijterij Toon van der Linden (Soest-zuid) en supermarkt Gemar (Parallelweg) zorgden ervoor dat de kinderen ook inwendig niets te kort kwamen en het werd een onverge telijke dag. Andere uitstapjes voeren de kinderen naar het Dolfinarium in Harderwijk, de "Batavia" in Lelystad, het Oranjepark in Beilen en het kinder paradijs in Soest. Volgens de organisatoren van de stich ting verkeren de kinderen tijdens hun verblijf in Nederland in een totaal an dere wereld. "Waar zij vandaan komen heeft de tijd vijftig jaar stilgestaan." De stichting is - ondanks het gemis van sub sidie - erg blij met de steun van kerken en particulieren, want zonder die steun zou zij het niet redden, aldus coördina tor L. Koops. Gedurende de maand februari is in Artishock het werk van beeldend kunstenares Jeanne de Kruif en beeldend kunstenaar Jan Dekker te bezichtigen. De expositie geeft een overzicht van werken die recent zijn ontstaan. Er zijn zowel schilderijen als tekeningen te bezichtigen. Zoals gewoonlijk wordt de opening op za terdag 1 februari muzikaal opge luisterd door Perron 5B. Jeanne de Kruif, "Memory and Desire": Uitgangspunt voor de schilderijen en te keningen in Artishock is het gedicht "The waste land" van T.S. Eliot. Ook de muziek en teksten van Lou Reed zijn aanleiding geweest voor 'n aantal teke ningen. Eigenlijk is het niet belangrijk dit te weten, want het werk moet bij de beschouwer zelf eigen associaties oproe pen. De schilderijen en tekeningen gaan vooral over ruimte, kleur, vorm, lijn, ze zijn om naar te kijken. De "Herinnering en Verlangen" volgen dan misschien vanzelf. Jan Dekker: "Ik streef in mijn tekenin gen steeds naar een uiterste soberheid. Talloze schetsboeken zijn gevuld en de tekeningen worden gemaakt naar een kleine keuze uit deze schetsen. Geluiden staan centraal als inspiratiebron voor mijn vormgeving. Iedere anekdotiek wordt in deze tekeningen vermeden. Ze bevatten geen boodschap, maar bestaan als beeld, dat alleen maar getekend kan worden. Vaak ook houden verscheidene tekeningen verband met elkaar. Naast een werk ontstaat een nieuw werk, dat het eerste versterkt, aanvult, duidelijker stelt of relativeert, of er een confronta tie mee aangaat. Het getal twee speelt in mijn huidige werk een belangrijke rol. Tekeningen bestaan in de meeste geval len uit twee hoofdelementen die eikaars complement of eikaars tegenstelling vor men. Ze verwijzen naar twee ledige be grippen, als: hard-zacht, leegte-mate- rie." De expositie is te bezichtigen op don derdag 13.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 14.00-17.00 uur via Museum Oud Soest. Perron 5B: Semmy Prinsen - sax. Ferhan Otay - gitaar. Marco van Os - bas. Onno Witte - drums. Aanvang 21.00 uur. Toegang gratis. Wie nog geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om de collectie fos sielen fe bekijken in de wisselzaal van Museum Oud Soest, kan dit voor het laatst het komende weekend (1 en 2 fe bruari) nog goedmaken. De collectie is samengesteld uit een verzameling van de rijksmusea. De voorwerpen komen voor een be langrijk deel uit de Zuid-Duitse Jura, Frankrijk en Nederland en zijn door Nederlandse geologen bijeengebracht. In de vitrines, veilig achter glas, is o.a. een beenvis van zo'n 160 miljoen jaren oud te zien. Deze speciale geologische tentoonstel ling is tijdens de gebruikelijke openings tijden van het museum: zaterdag- en zondagmiddag van half twee tot vijf uur, te bezichtigen. De toegangsprijs is een rijksdaalder en het museum is te vinden aan de Steenhoffstraat 46. c inzake enstreek; xdingweg; estraat 10; g van 9 januari 1997; enwoordigers nnen om 19.30 uur. ien sprekers uit het publiek zich ven van een toelichting bij een et publiek de gelegenheid hun inger dan 30 minuten, enoemde In februari start de Soester psycho loge drs. A. Niemeijer-van Leeu wen een nieuwe cursus, waarin de deelnemers leren om te gaan met relatieproblemen en daar mogelijke oplossingen voor te vinden. De cur sus vindt om de twee of drie weken plaats op zaterdag (de eerste op 15 februari) en duurt tot juni. "Partnercommunicatie" is een cursus in groepsverband voor maximaal zes "stel len", waarbij het er niet toe doet of ze oud of jong zijn, man of vrouw, homo of hetero. Ze komen zes zaterdagen bij el kaar en krijgen oefeningen die erop ge richt zijn de communicatie met hun partner te verbeteren. "De cursus is speciaal bedoeld voor mensen die met elkaar een relatie heb ben en geregeld vastlopen met elkaar," aldus mevrouw Niemeijer, die in Soest al jaren relatietherapie geeft. De opzet in groepsverband is nieuw en eist van de deelnemers dat ze vrijuit durven spre ken, zonder bang te zijn dat ze "de vuile was" buiten de deur hangen, maar biedt daardoor juist heel veel mogelijkheden tot herkenning van de problemen, zodat de deelnemers veel van elkaar kunnen leren. Veel mensen zijn ongelukkig in hun re latie, omdat ze zich door hun partner niet begrepen voelen. "Soms worden ze niet gehoord, of ze kijken te veel tegen hun partner op, of ze durven niet voor hun eigen mening of gevoel uit te ko men, uit angst voor ruzie of het verbre ken van de relatie," aldus mevrouw Niemeijer. Veel problemen zijn volgens haar terug te voeren op ervaringen in de jeugd en "oud zeer". Veel vrouwen hebben bijvoorbeeld thuis nog geleerd dat ze ondergeschikt moe ten zijn aan hun man en zijn bang om hem tegen te spreken; mannen voelen zich vaak verplicht om het hun vrouw altijd naar de zin te maken. "Als één van de partners in een relatie dominerend is, past de ander zich vaak aan, meestal uit angst voor verlating of omdat ze niet dom gevonden willen worden." Oude verwachtingen Eenmaal volwassen stappen mensen vaak in een relatie met de oude ver wachtingen en reactiepatronen uit hun jeugd. In de relatie wordt dan als het ware van alles "uitgevochten" wat nog thuishoort in de relatie met de ouders, zonder dat ze zich daarvan bewust zijn. "Onvrede met elkaar, die niet wordt uit gesproken en opgelost, gaat ten koste van de intimiteit, en uiteindelijk gaan mensen soms uit elkaar om vervolgens in een nieuwe relatie dezelfde proble men tegen te komen. Vaak lijkt de vol gende partner dan ook verdacht veel op de vorige..." Dikwijls willen mensen heel anders zijn Drs. A. Niemeijer. Foto: Goos van der Wilt er was altijd een grote sociale druk. Die is er nóg, maar anders: bijvoorbeeld dat vrouwen van mannen eisen dat ze de taken in het huishouden gelijk verdelen. Helaas worden de meeste mensen in onze samenleving nog altijd meer opge voed met kritiek dan met complimen ten. Kinderen leren op die manier al vroeg om zich in te dekken tegen kri tiek. We horen soms niet wat een ander écht bedoelt, en zelfs neutrale zinnetjes kunnen dan een enorme lading krij gen..." Veranderbaar In de cursus Partnercommunicatie gaat het erom eikaars "cultuur" en reactie patronen te leren begrijpen en vervol gens samen te kijken wat veranderbaar is en wat niet. De deelnemers leren re kening met elkaar te houden en elkaar een beetje te ontzien, of juist de proble- matiek-van-vroeger voor hun eigen re kening te nemen. Daarbij worden o.a. luister- en container-oefeningen gedaan. (Bij container-oefeningen mag de ene partner al zijn gevoelens uiten tegen de ander, die niet direct reageert maar zijn gevoelens als het ware even bewaart.) Mensen die belangstelling hebben voor de nieuwe cursus Partnercommunicatie kunnen zich telefonisch opgeven bij drs. A. Niemeijer-van Leeuwen, tel. 6018870; bellen liefst tussen 1*8.00 en 19.00 uur of tussen 22.00 en 23.00 uur. Met ieder paar vindt voorafgaand aan de cursus een intakegesprek plaats. Jv Twee culturen De invloed van het gezin-van-herkomst is groot, aldus mevrouw Niemeijer. "Het lijkt soms wel of we met twee totaal ver schillende culturen te maken hebben. We snappen soms net zo weinig van el- kaars reacties als we begrijpen van Chi nezen of Japanners, en vaak interprete ren we eikaars cultuur dan ook volko men verkeerd. Zelfs als het om kleinig heden gaat. De een zegt bijvoorbeeld nooit goeiemorgen, omdat hij dat van huis uit niet gewend is, en de ander rea geert dan kwaad: "hij zegt me niet eens fatsoenlijk goeiemorgen..." Ruzies in een relatie zijn vaak ook heftiger als ze gevoed worden door ervaringen van vroeger, omdat de partners daardoor sneller "emotioneel op tilt slaan". "Relaties zijn vandaag de dag niet slech ter dan een jaar of tien, twintig gele den," aldus mevrouw Niemeijer. "Er is wel een grotere openheid en normen en waarden zijn verschoven. Vroeger hiel den de mensen meer achter hun kiezen; vrouwen klaagden hun nood bij vrou wen, mannen deden dat bij mannen, en dan hun ouders, maar ze herhalen vaak onbewust wat ze van hen geleerd heb ben. "Vrouwen zie je bijvoorbeeld vaak trouwen met mannen die - net als hun vader - ook hard werken en weinig thuis zijn. Als ze dan avonden alleen thuis zitten krijgen ze hetzelfde gevoel als vroeger thuis, en ze reageren bijvoor beeld - net als hun moeder destijds - met migraine. Manlief krijgt daarover steeds meer de pest in en zoekt zijn heil buitenshuis. Een vicieuze cirkel..."

Soester Courant | 1997 | | pagina 5