c I En dit zijn de knallers van deze week: 10.00 9.98 i mm y mrr mmmiÊmÊÊÊiÊÊÊm—Kmm GroenLinks-PS nodigt D66 en GGS uit tot nauwere samenwerking Nog geen aparte nota grof huisvuil Hennepkwekerij op achtste etage Gemeente vanaf maandag ook op Teletekst-pagina's 6027493 Politie neemt maatregelen tegen baldadige jongeren Wi WOENSDAG 12 FEBRUAR11997 p 75e JAARGANG NO. 25 'Groene lijstverbinding (of meer?)' Meerderheid raad wil nader onderzoek naar diftar Bekeuringen voor twee bromfietsers 3 Actueel 5 Actueel 11 Handel 13 Soesterberg 15 Sport Gewapende man neemt benen na mislukte overval Rijverbod Soester Bon bromfietser Politie neemt spullen in beslag en houdt twee Soesters aan KLAREN ti A. van der Lee 10?° 18?° Mager Rundergehakt 4 verse Zalmmoten Hagelwitte Bloemkool VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Overlast rond De Schoof duurt voort Van Breukelen Vast-goed zie pagina 5. OPVELER VERZOEK NU OOK IN SOEST Redactie en administratie Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30, Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Het bestuur van GroenLinks-Pro- gressief Soest heeft de twee andere "groene" partijen die in de Soester gemeenteraad vertegenwoordigd zijn - D66 en Gemeentebelangen Groen Soest -onlangs uitgenodigd voor overleg over nauwere samen werking. GroenLinks mikt daarbij minstens op een "groene lijst verbinding" bij de raadsverkiezin gen van 1998, maar wil eventueel ook wel praten over méér. Het bestuur van GL-PS geeft daarmee gevolg aan een recente uitspraak van de leden, die vrijwel unaniem de wens heb ben uitgesproken om zoveel mogelijk samen te werken met andere partijen die in grote lijnen dezelfde politieke koers volgen. Op grond van principiële, praktische, programmatische en poli tieke overwegingen ligt het dan "alles zins" voor de hand om samenwerking te zoeken met D66 en Gemeentebelangen, zo blijkt uit de brief die het bestuur van GL-PS aan de beide collega-besturen heeft gestuurd en waarin wordt aange drongen op "verkennend overleg". Het bestuur constateert dat de drie par tijen het in deze raadsperiode nagenoeg eens zijn (geweest) over alle belangrijke beleidsonderdelen, zoals het verkeer, het milieu, de ruimtelijke ordening, het winkelbeleid, de volkshuisvesting en het minimabeleid. Die overeenstemming is in de praktijk van het raadswerk vooral een zaak van de fracties, maar het be stuur ziet ook mogelijkheden om in de voorbereiding op de komende verkie zingen intensiever samen te werken. "En er zijn goede redenen voor," aldus de brief. Restzetels De drie partijen moeten dan ook geen gelegenheid voorbij laten gaan om de kans op een gunstige(r) verkiezings uitslag te vergroten en de huidige WD- CDA-PvdA-coalitie (of anderen) zo weinig mogelijk te laten profiteren van eventuele restzetels, vindt GL-PS. "Om meer te kunnen betekenen voor de Soester bevolking is het verwerven van meer zetels een belangrijk middel," al dus de brief, die ondertekend is door voorzitter Ansje Hoekstra en secretaris Kees van Ham van GroenLinks-PS. "Het zou de belangenbehartiging van de kiezers - waar het tenslotte om begon nen is - versterken." Verder denkt GroenLinks-Progressief Soest dat intensievere samenwerking tussen de drie partijen, die "optisch" immers al zo eendrachtig opereren, ook een belangrijk "positief signaal" naar de kiezers zou kunnen zijn. Ze wijzen in dat verband op de voortgaande ver splintering van het politieke krachten veld in Soest, waar inmiddels acht partijen in de gemeenteraad zitten. Lijstverbinding GroenLinks-PS blijkt minimaal te mik ken op een ("groene") lijstverbinding, waardoor de kans dat eventuele rest zetels aan de drie samenwerkende par tijen toevallen wordt vergroot. Zo'n lijst verbinding is overigens de lichtste vorm van samenwerking en in de brief laat het bestuur van GL-PS dan ook weten dat er in beginsel ook over andere, verder gaande vormen van samenwerking te praten valt, bijvoorbeeld de opstelling van een kort gezamenlijk programma- op-hoofdlijnen. Die andere samenwer kingsvormen staan in elk geval "niet bij voorbaat buiten de discussie", aldus de brief. Het bestuur nodigt de collega-be sturen dan ook hartelijk uit het initiatief positief tegemoet te treden. De drie "groene" partijen beschikken op dit moment over zeven zetels in de ge meenteraad: Gemeentebelangen Groen Soest heeft er drie (Harry Witte, Hans van Wuijckhuijse en Gerard van den Deyssel), GroenLinks-PS en D66 heb ben er allebei twee (resp. de duo's Jan Visser/Nel Koster en Mieke Swinkels/ Wim Roest). Samen zijn ze dus net zo sterk als de grootste raadsfractie, die van de VVD. Voor het ophalen van grof huisvuil en het aanleveren van bouw- en sloopafval door particulieren wor den vooralsnog geen aparte reke ningen verstuurd. Burgemeester en wethouders hadden dit graag zo ge zien, maar een meerderheid van de gemeenteraad wil eerst nader on derzoek naar volledige gedifferen tieerde afvaltarieven (diftar). Op dit moment kost het nog teveel geld om dit systeem in Soest in te passen. Het vergt een investering van 6,9 mil joen gulden om onder andere het mate rieel van de reinigingsdienst aan te pak ken. Onder het motto 'de vervuiler be taalt' zou de burger voor elke kilo afval moeten gaan betalen, waardoor het uit eindelijke tarief veel hoger zou uitvallen dan het huidige. Als voorlopig alternatief bedachten bur gemeester en wethouders dat alleen het grof huisvuil en het bouw- en sloopafval apart berekend zouden kunnen worden. Het grote voordeel hiervan is, aldus het college, dat het afvalstoffentarief voor de huishoudens dan met twintig tot der tig gulden zou kunnen dalen. Gebleken is dat één op de vier huishou dens elk jaar grof huisvuil aan de straat zet, dat 'gratis' wordt opgehaald. De kosten worden nu verdeeld over alle huishoudens van Soest. Vanuit het oog punt dat de vervuiler moet betalen, vond het college het daarom een goed idee alvast beperkte diftar in te voeren. Dumpen Het risico hiervan is dat burgers hun grof huisvuil illegaal dumpen om te voorkomen dat ze een rekening in de bus krijgen. Een oplossing voor dit 'afwijkgedrag' had het college nog niet bedacht. Maar de meeste raadsfracties willen so wieso niet op de zaken voorop lopen, zo bleek woensdag in de commissie milieu die de discussienota over diftar behan delde. Overleg met de Afval Verwer king Utrecht, de ROVA, Spullenhulp en omliggende gemeenten als Amersfoort, Baarn en Zeist en verder onderzoek naar de mogelijkheden van een volle dige diftar genieten de voorkeur van de VVD, de BAM, de PvdA, D66 en GroenLinks/Progressief Soest. De ver antwoordelijke wethouder van milieu, Ries van Logtenstein, kreeg alleen steun Medewerkers van de reinigingsdienst halen grof huisvuil op, in dit geval aan de Johannes Poststraat. Voorlopig zal dit niet apart worden berekend aan de bur ger Foto: Goos van der Wilt van zijn eigen fractie (CDA) en Ge meentebelangen Groen Soest. Onvol doende dus. De tegenstanders twijfelen aan het mi lieu-rendement van beperkte diftar. En vinden dat het niet te verkopen is tegen over de burgers dat ze eerst twee tot drie tientjes minder gaan betalen en te zijner tijd worden geconfronteerd met een forse stijging van de afvalstoffen heffing. PvdA-er Kees Boerkoel: "Ga de ko mende twee maanden maar overleggen. Nadat we de informatie, die daaruit komt, tot onze beschikking hebben, is het wellicht beter om een besluit te ne men." De politie heeft twee bromfietsers bekeurd, die geen helm droegen. Ze werden woensdag aangehouden op de Noorderweg, waar de politie contro leerde. Ook op de Regentesselaan werd een bon uitgeschreven. Die werd gesto ken onder de ruitenwisser van een wa gen die op het trottoir stond geparkeerd. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS ZWEEDS - NEDERLANDS START DIRECT! Telefoon 033 - 4729097 Politiek heeft geen verstand van kunst. Bezwaren tegen speeltuig afgewezen. Bouwbedrijf krijgt standje over bouwplan. Vechtpartijen tijdens carnavalsfeest. Alles over carnaval in Soest. Van Rouwendaal actief op huizenmarkt. Bestax neemt Taxi Tak over. Soesterberg viert carnavalsfeest. Spanning troef bij tafeltennissers. Cliarly van Z. moet 3 duels zitten. Dure misstap van Red Stars. Elan weg bij volleybalsters. Op de Valeriaanstraat is een 65-ja- rige Soester donderdagmorgen be dreigd met een vuurwapen. De man kwam om ongeveer tien voor half tien bij zijn auto, toen hij werd aan gesproken door een onbekende in een PTT-jas. Deze trok een vuurwa pen tevoorschijn en eiste geld. Toen het slachtoffer om hulp riep en en kele omwonenden naar buiten kwa men, nam de gewapende overvaller de benen. Verderop verdween hij in een gereedstaande, witte BMW, waarin nog één of twee mensen za ten. Even later werd op de Biltseweg de PTT-jas gevonden. De vinder gaf deze af op het postkantoor. Daar werd meteen de link gelegd met de overval, waarvan de PTT in middels op de hoogte was gesteld. De politie zou alsnog graag in con tact treden met de vinder van de jas en uiteraard getuigen van de mislukte overval op de Valeriaanstraat. De politie heeft een 54-jarige Soester een rijverbod van vier uur opgelegd. De man had teveel gedronken, maar was toch gaan rijden. Hij werd maandag avond om kwart over negen aangehou den op de Koningsweg. Een bekeuring van tachtig gulden. Dat is de consequentie die een bromfietser moet nemen, nadat hij maandag zonder helm op de Smitsweg reed. Hij had de pech dat de politie op hetzelfde tijdstip op de Smitsweg aanwezig was en hem betrapte. Politiemensen haalden alle spullen uit In de kast hingen de net geoogste planten te drogen. Volgens de politie ging het de hennepkwekerij aan de Haverweerd. om ongeveer 120planten die in beslag zijn genomen. Op de achtste verdieping van een flat aan de Haverweerd heeft de po litie donderdagmiddag een hennep kwekerij ontmanteld. De planten en spullen werden in beslag genomen en later op de dag werden twee van de drie bewoners aangehouden. Vanaf maandag 17 februari kunnen de inwoners van Soest en Soester berg via het medium Teletekst in formatie van de gemeente Soest op vragen. Op kanaal 6 van de kabelte levisie kan men dan "Service tv" van de Remu ontvangen. Achter deze zender zit bij het gebruik van de teletekst-apparatuur de informa tie van de gemeente. Men moet hier voor paginanummer 150 intoetsen. Men krijgt vervolgens het beeld van de ge meente te zien met de inhoudsopgave (index). Daarna kan men naar de ver schillende onderwerpen lopen. Kanaal 6 is het kanaal waar tot voor kort Sport 7 Op pagina 151 krijgt men altijd het laat- Jte, actuele gemeentenieuws. Dit kun nen bijvoorbeeld op de woensdag de besluiten zijn die het college van burge meester en wethouders, de dinsdag daarvoor genomen hebben. Maar ook andere zaken, die ineens spelen, krijgen onder deze kop alle aandacht. Verder wordt nieuws gebracht over on der meer afval, belastingen, sociale dienstverlening, het verkeer en woning bouw. Alle gemeentelijke afdelingen komen aan bod. Met de start van Teletekst zullen niet alle pagina's "gevuld" zijn. Dit gebeurt geleidelijk. Het is de bedoeling dat na een paar weken alle rubrieken met de onderwerpen te zien en te lezen zijn. Ook wordt enige clementie gevraagd bij de invoering. Men is van vele instanties afhankelijk en iedereen zal er aan moe ten wennen. Teletekst heeft een informatieve functie. Het medium houdt de kijker op de hoogte van actuele, lopende zaken. De informatie is beknopt en direct. "Dyna misch" is de term die de centrale voor lichting daarvoor zelf gebruikt. Er is naast informatie in principe geen ruimte voor commentaar en analyse. onroarand goed I A Bemiddeling \u^Q\ Hypotheken Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 zie pagina 3 Autobedrijf u I nucn Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 14 HET VLEËSCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Sucadelappen per kilo Kalkoenfilet jacn per kiloII? Zie onze adv, op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Biefstuk Stroganoff per kilo..... KILO6.98 2 kilo Het betreffen een man van 22 en één van 26 jaar. De oudste wordt gezien als de hoofdverdachte. De derde bewoner heeft volgens een politiewoordvoerster geen rol gespeeld in de illegale kweke rij. Op het moment dat de politie don derdag de woning binnenviel, was er niemand aanwezig. Eén van de slaap kamers van de flat was ingericht als kwekerij. Er was kennelijk net geoogst, want in een kast in de gang hingen on geveer 120 planten te drogen. De hasj- planten, de lampen, de afzuigkap en chemicaliën werden meegenomen voor onderzoek. Gekeken wordt hoe groot de oogst uiteindelijk is, omdat deze mede-bepalend voor de strafmaat kan zijn. Onder toezicht van de politie wer den de bakken en de plantenresten la ter op de dag vernietigd. Op de tafel in de woonkamer trof de politie enkele zakjes met wiet aan, die in beslag wer den genomen. De bewoners kwamen aan het einde van de middag thuis en konden niet meer naar binnen. Bij de deur had de politie een briefje gehangen met het verzoek of ze zich wilden melden op het politiebu reau. Hieraan werd voldaan. De opgerolde kwekerij kon als betrek kelijk klein worden beschouwd. De bewatering van de planten gebeurde handmatig. Verder tapten de bewoners niet illegaal elektriciteit af. Bij zowel buurthuis De Schoof aan de Molenstraat als in winkelcen trum De Smitshof heeft de politie vrijdagavond zes mensen ingezet om overlast te voorkomen. In totaal werd 23 keer proces-verbaal opge maakt. Naar aanleiding van herhaaldelijke klachten over overlast van jongeren hield de politie tussen zeven uur en half elf een oogje in het zeil bij De Schoof. Drie jongeren werden bekeurd, omdat ze geen gehoor gaven aan het verzoek van de politie zich te verwijderen. Eén bromfietser kreeg een bon vanwege het te hoge aantal decibels dat zijn voertuig produceerde. Negen fietsers kregen een bon, omdat de verlichting niet in orde was en één jongere moet boeten, omdat hij op straat alcohol nuttigde. Voor ditzelfde vergrijp werden in De Smitshof twee mensen bestraft. Ook hier was de politie met zes agenten aan wezig. Zij ontdekten tot driemaal toe dat er alcohol werd verkocht aan jonge ren onder de zestien jaar. De drank werd in beslag genomen en tegen de winkelier werd proces-verbaal opge maakt. Een baldadige Soester, een fiet ser zonder licht, een bromfietser zonder helm en een automobilist die zijn wagen op het trottoir had geparkeerd, werden eveneens op de bon geslingerd. De overlast bij met name De Schoof neemt de laatste tijd dusdanige vormen aan, dat de politie vaker zal controleren. "Als daar behoefte aan is. De mensen van De Schoof geven zelf ook aan dat er steeds overlast is. We krijgen veel klachten," aldus een woordvoerster van de politie. De Hypotheker Soest, Steenhoffstraat 66, Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN C0PIERS MEUBELEN ETC. IIIMMKWtG9,3762 if> SOEST-Ut.035 6014706 FAK 6026856 Het is zover. De Hypotheker heeft zich ook in Soest geves tigd. Dat is plezierig voor u. Want wanneer u op zoek bent naar een hypotheek die volko men aansluit op uw persoonlij ke situatie, bent u bij De Hypotheker aan het enige juiste adres. De Hypotheker is een objectief adviseur die u kan laten kiezen uit alle mogelijke hypotheekvormen. Én de juiste hypotheek voor u afsluit. Volledig kosteloos. ER IS MAAR ÉÉN HYPOTHEKER. DAT IS ZEKER. 035 - 6036000

Soester Courant | 1997 | | pagina 1