3Sw JSOE Vogelvreugde viert 40-jarig bestaan aruóhocK Hans Roov< kampioen I Plan twee CULTUUR a WELZIJN! 'Nijntje in de dierentuin' Beelden in kalksteen en marmer in C-drie 'De anatomie van de tuin' Tentoonstelling De Kwekerij over 'Thuis in het milieu' WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 10 'Een haring onder het gras' Bram Vermeulen Uitwisseling met kinderkunstschool Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Plan in de maak voor Soester kampioenschap ELVREUGDE Nieuw in Dierenpark Amersfoort (Zand)taartjes bakken Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Kruiswerk geeft twee cursussen in De Bundeling Exposities van galerie Wind Stereo-installatie weg door inbreker 'Small Faces' Tentoonstelling in kasteel Groeneveld f 'Ik wil graag nog t Bouwbedrijf Ht Meningen Bedankt DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 Woensdag 26 februari Ella Snoep speelt "Een haring onder het gras"; marionettentheater voor kinderen vanaf 4 jaar waar de hele familie naar toe kan. De voorstelling speelt zich bo ven en onder de grond af en gaat over het meisje Nina. Zij heeft met haar grote broer een weddenschap afgesloten. Als Nina een hele nacht met haar hond in de tent op het grasveld achter het huis durft te slapen, dan... Dokter Das, een waanzinnige vos en tientallen gewonde torren maken het haar niet makkelijk. Ook meneer Mol heeft een wonderlijk probleem. Leeftijd: vanaf 4 jaar. Toegang: f 7,50/ f 10,- (volwassenen). Donderdag 20 februari Aanvang: 20.15 uur. Toegang: f 25,-/ f 22,50 (CJP/Pas65/VWleden). Eind januari maakten twee medewer kers van cultureel centrum C-drie uit Soest een studiereis naar Berlijn. Zij bezochten daar een drietal kinderkunst scholen: Atrium, das Kreatiev Haus en Klax. De reis leverde veel inspiratie op voor de verdere vormgeving van de Soester kinderkunstschool in C-drie. De directeur van Klax was zo geporteerd van de aanpak van C-drie, dat zij beslo ten heeft eind maart een bezoek te bren gen aan het centrum in Soest. Mevrouw Borstelman maakt een artikel over de kinderkunst in Nederland en wil dit o.a. illustreren met voorbeelden uit Soest. Tevens wordt tijdens dit bezoek bekeken in welke mate C-drie kan samenwerken en uitwisselen met Klax Berlijn. Di Lassostraat 65", tel. 6022195 Dromen verklaren Een "basiscursus over dromen" wordt gegeven vanaf donderdag 6 maart van 20.35-22.05 uur door mevr. C. Bakker. Ieder mens droomt wel eens, de ene mens wat vaker dan de andere. Vaak is het spannend wat men droomt en is het bijna jammer om wakker te worden. Ook komt het voor dat men juist blij is wanneer men ontwaakt. Vaak heeft men dan een minder prettige droom gehad of spreekt men van een "nachtmerrie" (be nauwende droom). Hoe ontstaat een droom en wat wil een droom ons vertel len? Er wordt theorieles gegeven over technieken van droomwerk, om de erva ringen in een theoretisch kader te kun nen plaatsen. Maar het grootste gedeelte van de tijd wordt er ervaringsgericht gewerkt. Verder maakt men kennis met de identificatietechniek, waarin als het ware in de huid van de droomfiguren gekropen wordt. Ook een tekentechniek kan de dromer "uit z'n droom helpen"! Het is hierbij niet van belang of men wel of niet kan tekenen. Aantal lessen: 6 van 1,5 uur; Cursus prijs: f 80,-; Cursusadres: Gebouw Or lando, Di Lassostraat 65 te Soest. Gevogelte van hooi Dinsdag 11 maart komt mevrouw M. van Voorst-van Brenk van 19.30-22.00 uur om ons te leren hoe we van hooi en siergrassen "gevogelte" kunnen maken. Er wordt alleen gewerkt met natuurlij ke materialen. Er kan naar eigen idee een vogel worden gemaakt b.v. een kip: gans, haan of andere gevogelte. Zeer decoratief en trendy in huis, zeker met de paasdagen. Aantal lessen: 1 van 2,5 uur; Cursus prijs: f 20,- f 10,-materiaalkosten; Cursusadres: Gebouw Orlando, Di Las sostraat 65 te Soest. Voorjaarswerkzaamheden Dinsdag 18 maart van 13.30-15.30 uur start de cursus "Vooijaarswerkzaamhe- den in de tuin". B. Hoving zal in twee theorielessen en een praktijkles waarde volle informatie geven over de werk zaamheden die tijdens de voorjaarspe riode moeten gebeuren. Belangrijke punten komen aan de orde zoals: inde ling van de te snoeien houtige gewassen naar bloeitijd, groeiwijze en het te ge bruiken gereedschap - de bomen, strui ken bloeien op seizoenhout of op ouder hout welke wordt voor en welke wordt na de bloei gesnoeid - wanneer moeten gewassen die geweldig kunnen bloeien gesnoeid worden, zoals b.v. de berk. Besheester en klein fruit komen ook aan de beurt. Indien er interesse is voor in formatie over appel- peren- en prui menboom wordt deze ook gegeven. Co niferen en hagen worden tevens bespro ken. Hoving heeft veel praktijkervaring. Aantal lessen: 3 van 2 uur waarvan 2 theorielessen en 1 praktijkles in de tuin van een cursist. Cursusprijs: f 50,-; Cur sus: Gebouw Orlando, Di Lassostraat 65 te Soest. Voor informatie en inschrijving: maan dag van 13.00-16.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 10.00-13.00 uur. Volks universiteit, gebouw Orlando, Di Lasso straat 65 te Soest, tel. 6022195. (Vakan tie in de week van 24 tot en met 28 fe bruari). 4 Het veertigjarig bestaan van de vo gelvereniging "Vogelvreugde" is een mooie aanleiding om - samen met de collega's van de "Vogelvrienden" (Soest) en "Onze Gevleugelde Vrienden" (Soesterberg) - een Soes ter Kampioenschap voor vogelkwe kers te organiseren. Als het aan de jubilerende vogelliefhebbers ligt kan dat kampioenschap dit najaar al voor het eerst plaatsvinden. In november staat de grote jubileumten toonstelling op het programma en daar mee zou de eerste editie van zo'n plaat selijk kampioenschap prima gecombi neerd kunnen worden. De Vogelvrien den en de Gevleugelde Vrienden zou den dan in 1998 en 1999 de organisa tie op zich kunnen nemen, zodat het evenement een bestendig karakter krijgt en de organisatie ervan rouleert langs de drie vogelkwekersclubs die de gemeen te Soest rijk is. Dat zeggen voorzitter Evert Grift (al 15 jaar) en vice-voorzitter Hans van 't Klooster (al 8 jaar) van Vogelvreugde, dat volgende week de jubileumfestivitei ten inzet met een officiële receptie en een feestavond, beide in het "duiven- zaaltje" van De Zwaluw aan de Ko ningsweg, waar de vereniging - op 't ogenblik ca. 40 leden - alweer sinds eni ge jaren vast onderdak geniet. De ver standhouding met de collega-verenigin gen is prima, en zo'n kampioenschap zou wel eens een nieuwe impuls aan de vogelkwekerij in Soest kunnen geven. De reacties van de collega's worden dan ook met belangstelling afgewacht, maar voorlopig steekt Vogelvreugde natuur lijk alle energie in het jubileumfeest van komende zaterdag. Dan zal er ongetwij feld uitgebreid worden teruggeblikt op een bewogen geschiedenis van veertig jaar, die overigens begon met een con flict binnen de (oudere) zustervereniging "Vogelvrienden", met als inzet de om streden contributieverhoging van 20 cent of een kwartje. In februari 1957 leidde dat tot de uittocht van enkele le den, die samen het bestuur van Vogel vreugde vormden en zich aansloten bij de Algemene Bond van Vogelhouders (de Vogelvrienden zijn aangesloten bij de "concurrerende" Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers). Jubileumboekje Van de leden van het eerste uur zijn er nog twee: de heer A.Th. van Klooster en mevrouw W.J. van Klooster-du Mai- ne. Hij was gedurende 25 jaar voorzit ter; zij jarenlang penningmeester. Dat blijkt allemaal uit het fraaie jubileum boekje dat vorige week van de pers kwam en dat in kort bestek - verlucht met aardige foto's - de historie vastlegt, vooral puttend uit de herinnering van J.C.M. van Klooster, zoon van de eer ste voorzitter. Over de exacte plaats van oprichting blijkt de huidige vice-voorzit ter Hans van 't Klooster (let op de 't!) met hem van mening te verschillen. In het boekje wordt het café van Theo Heeremans genoemd (nu 't Luykje aan de Steenhoffstraat); Van 't Klooster houdt het op café de Zonneheuvel aan de Torenstraat, nu Chinees restaurant. Vogelliefhebbers zijn geen scherpslij pers, al is er sinds de oprichting van de vereniging natuurlijk best wel eens wat voorgevallen. Maar wat allen bindt is de liefde voor "de beestjes": bijvoorbeeld de kanaries, parkieten, agaporniden, kwartels en diverse andere al dan niet tropische vogels, die ze met veel liefde en geduld kweken. Wat daarbij voorop staat is de "sport": het wedstrijd-element is immers wel degelijk aanwezig in de activiteiten van de vogelkwekers. Het is altijd weer spannend om te zien of de vogeltjes zich iets gelegen laten liggen aan de wensen van de eigenaar, name lijk om er qua kleur, houding, postuur en type zo goed mogelijk uit te zien. Kruising Het kweken van vogels is in veertig jaar tijd niet veel veranderd. "Dat gebeurt nog op dezelfde manier," aldus Grift en Van 't Klooster, "alleen heb je tegen woordig natuurlijk wel veel beter voer, betere hokken, beter licht ook." Maar nog altijd gaat het om uitbreiding van de soorten door middel van kruising, waar bij het de natuur is die het verloop be paalt. In de afgelopen jaren is het aantal cate gorieën per vogelsoort aanzienlijk uitge breid. Een voorbeeld: de Australische parkiet was er oorspronkelijk alleen in groen en blauw, maar vandaag de dag zie je ook heel wat gele en groene vo gels van die soort. En bij de agapornis- sen zijn de hooguit één of twee oor spronkelijke wildkleuren inmiddels uit gebreid tot wel twintig mutaties... "Het houdt een keer op, uiteraard," al dus Grift en Van 't Klooster. "Van heel Vanaf 22 februari gaat een unieke tentoonstelling in Dierenpark Amersfoort van start. In samenwer king met Dick Bruna is door het hele park een kijk- en doespel ont staan, met als toepasselijke titel: "Nijntje in de dierentuin". Een jaar lang kunnen de met name jon ge bezoekers genieten van de Dick Bru na figuren en de diverse hieraan gekop pelde activiteiten. Bij de entree worden bezoekers al verwelkomd door Nijntje en vervolgens is er in het park bij iede re bocht een verrassing. Wat te denken van een Bruna-zebra bij zijn levende soortgenoten, de Bruna-big op de kin derboerderij en Nijntje op de schommel bij het Speel-O-Droom. Dat en nog veel meer kom je tegen tijdens je wandeling door het park. Op de Ark van Amersfoort is een ex positie ingericht met de dierentekenin- gen van Dick Bruna. De kinderen kun nen Nijntje-video's bekijken bij het huis je van Boris of zelf aan de slag met een grote draaipuzzel. Bij binnenkomst in de expositieruimte kunnen kinderen een stempelvel meenemen, waarop ze bij de Voorzitter Evert Grift (l.) en vicevoor- zitter Hans van 't Klooster van de jubile rende vogelvereniging. wat soorten bestaat de originele wild kleur al nauwelijks meer." Maar inmid dels is er een duizelingwekkend aantal categorieën waarin de kwekers hun bes te "producten" onderling kunnen verge lijken. Wat er dan zo leuk is aan vogeltjes kwe ken? Grift: "Ach, 't is een hobby. Een ander houdt van auto's of van hardlo pen. Het is in elk geval een heel ont spannen tijdverdrijf, waar je soms een paar uur, soms een hele dag, mee in de weer kunt zijn, zeven dagen per week. Observeren, selecteren, speciaal voer kiezen, het broedhok of de volière schoonmaken - het is allemaal leuk werk. En je hecht natuurlijk aan de beestjes..." Uitdaging Van 't Klooster beaamt dat. "Het is al tijd leuk als de vogels je herkennen. Nee, aparte namen hebben ze meestal niet. Maar het is altijd weer een uitda ging om juist een bepaalde kleur of pos tuur te krijgen, en als dat lukt weer op nieuw te beginnen, met een andere kleur. Het mooiste is als je met een slecht koppel begint én pas na een paar jaar het gewenste resultaat boekt. Daar leer je 't meeste van..." Een dure hobby is het niet. De leden van Vogelvreugde betalen 60 gulden per jaar en ontvangen daarvoor bijvoor beeld interessante contactavonden (zo om de zes weken) met lezingen en het blad van de bond, met veel informatie. En natuurlijk mogen ze meedoen aan de jaarlijkse tentoonstelling, het hoog tepunt van de verenigingsactiviteiten. Ook de vogelkwekerij is aan trends on derhevig, zo blijkt. "Vroger waren we een echte parkietenvereniging, dat is al lang niet meer zo. Nu zijn vooral pos tuurkanaries in trek en komt ook de wildzang steeds meer in de belangstel ling, nu dat van de wet mag: putters, groenlingen, sijzen, goudvinken." Wel enige zorg baart de toenemende ver commercialisering, die door zgn. "broodkwekers" in de hand wordt ge werkt. "Het moet een spórt blijven," vin den de bestuurders van Vogelvreugde. Hobby-aan-huis Vanaf het begin zijn er ook vrouwen lid geweest van Vogelvreugde, en nog steeds hebben de dames een belangrijk aandeel. En gelukkig lijkt ook de be langstelling van de jeugd weer wat toe te nemen, want de vereniging leed de laatste tijd wel een beetje aan "vergrij zing". Het ledental groeit ook weer, zij het langzaam. "Weet je wat 't is," verkla ren Grift en Van 't Klooster, "de men sen raken toch een keer uitgekeken op het uitgaansleven en zoeken weer een hobby-aan-huis..." Zaterdag gaat Vogelvreugde, zoals ge zegd, het jubileum groots vieren in het duivenzaaltje. Alle leden en belangstel lenden zijn welkom tijdens de receptie, die plaatsvindt tussen drie en vijf uur en die 's avonds nog een klinkend vervolg krijgt voor de leden, hun familieleden (én de oud-leden). In plaats van ca deautjes ziet Vogelvreugde het liefst een financiële bijdrage, die ze overigens niet in de eigen kas steekt maar ten goede zal laten komen van de stichting Clini- clowns. verschillende appelbomen hun eigen dierentuin kunnen stempelen. Activiteiten Vanaf 22 februari starten ook diverse activiteiten. Zo ontvangen kinderen tot half mei bij de kassa een speciaal ont worpen kleurplaat. Dick Bruna komt 24 mei naar Dierenpark Amersfoort om zelf de prijzen te overhandigen aan de kinderen die de mooiste kleurplaat heb ben gemaakt. In de voorjaarsvakantie kunnen kinde ren iedere dag tussen 12.00 en 16.00 uur creatief aan de slag met Nijntje en de dierenfiguren van Dick Bruna in de knutselhoek van de Jungle Corner. De figuren van Dick Bruna zijn al gene raties lang een bron van leesplezier. Hij is wereldberoemd geworden met zijn Nijntjes-figuur, waarvan het eerste boek verscheen in 1955. Sindsdien zijn er meer dan 80 miljoen prentenboeken van Dick Bruna verkocht in 33 verschillen de talen. Zijn boekjes worden nog steeds veelvuldig gelezen, want tweeder de van de gezinnen met kleine kinderen heeft een of meer Brunaboekjes in huis. Milieutip van Milieu defensie Soest Gelukkig begint het een beetje warmer te worden en de zon heeft ook al weer wat kracht. Binnenkort kunnen de kin deren weer volop buiten spelen. Als u een tuin heeft, en kleine kinderen, dan kan het leuk zijn om een zandbak of een schommel te maken. Let daarbij wel op het hout, dat u daarvoor gebruikt. Verduurzaamd hout is vaak behandeld met "wolmanzouten". Dit zijn bestrij dingsmiddelen, die het hout beschermen tegen rotten. Het hout is te herkennen aan de groene glans. De middelen die arseen en chroom bevatten, zijn echter schadelijk voor gezondheid en milieu. Als kinderen in contact komen met dit hout kan er contactallergie ontstaan. De stoffen kunnen ook door de huid heen dringen en zo in het lichaam komen. Verder kunnen ze via hun handen de stoffen binnen krijgen. Gebruik daarom voor een zandbak en ook voor andere houten speeltoestellen geen verduurzaamd hout. Ook tropisch hardhout is geen goede keus, maar er zijn Europese hardhoutsoorten zoals robinia, tamme kastanje of eiken, die zeer geschikt zijn. Ook een goede keus is gerecycled kunststof of grenen- of vurenhout, dat goed geschilderd is. Heeft u al een zandbak of speeltoestel van verduurzaamd hout, schilder die dan uit voorzorg over. High solidverf of verf op waterbasis is hiervoor het bes te. Vul de zandbak alleen met zand dat verkocht wordt als speel- of zandbak- zand. Dit voldoet aan de eisen van het Speelgoedbesluit. Er mogen geen scha delijke stoffen of scherpe stukjes inzit ten. Heeft u nog vragen over verduurzaamd hout en over de alternatieven, bel dan de MilieuTelefoon: 020-6262620. De MilieuTelefoon is de consumenteninfor matielijn van de Vereniging Milieude fensie. De Milieudefensiegroep Soest is een van de meer dan honderd Milieude- fensiegroepen, die zich al jaren inzetten voor een beter milieu. Wilt u meer we ten of zelf actief worden, bel dan tel. 6016597. In Soest worden in het voorjaar twee cursussen gehouden van de Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht. Beide vinden plaats in ge zondheidscentrum De Bundeling aan de Schoutenkampweg. Op dinsdag 4 maart start de cursus Shantale babymassage, bestemd voor de ouders .en baby's van zes weken tot ne gen maanden. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten van 13.15 tot 15.15 uur en kost 162 of 180 gulden. Vooraf vindt een telefonisch kennismakingsgesprek plaats. Aanmelden moet voor 24 fe bruari. De cursus Effectief omgaan met kinde ren begint op 5 maart. Tien woensdag avonden worden lessen gegegeven van 19.45 tot 22.30 uur. De kosten van deze cursus bedragen 247 of 275 gulden. Aanmelden moet voor 25 februari. Verschillende zorgverzekeraars, waaron der Anova, geven kortingen op de cur sussen van Kruiswerk. Voor meer infor matie of inschrijving kan men contact opnemen met de Stichting, tel. 0900- 8344 (20 cent per minuut). Galerie Wind aan de Steenhoffstraat 6 presenteert in de komende periode drie tentoonstellingen. Tot en met 23 februa ri is in de galerie zelf de expositie "Spaanse kunst" te zien, met werken van Esteve Casanoves (gemengde techniek), Jesüs Coyto (olie op paneel), Pep Fajar- do (muurobjecten en beelden) en Car- los Méndez (olieverf op doek en aqua rellen). Van 1 t/m 31 maart is er - ook in de galerie - een tentoonstelling ingericht met werk van Simon Woudwijk: oliverf op doek, aquarellen en bronzen beel den. Van 28 maart t/m 1 april is de ga lerie aanwezig op de Holland Art Fair in het Haagse Congresgebouw met een selectie van de "stock". In een woning aan de Paulus Potterlaan is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. De dader nam stereo-appa- ratuur mee. Aangifte werd gedaan door een 59-jarige vrouw. In de expositieruimte van C-drie is het werk te zien van twee groepen cursisten die respectievelijk de be ginners- en gevorderdencursus beeldhouwen volgen. "Uitdagend, verrassend en niet voorspellend", zo beschrijft een cursist het hakken in steen. De docente Erica van Seeters bouwt de cursussen om dit uitgangspunt op. Haar werkwijze is dat ze cursisten laat werken vanuit onderzoek naar hoe een steen bewerkt kan worden en wat dat eigen lijk betekent, een vorm in de ruimte. Beeldhouwers maken immers driedi mensionaal werk. Dit betekent datje bij het maken rekening houdt met hoe het beeld ervaren wordt als je er van alle kanten omheen loopt. "Je gaat ruimte anders ervaren", zegt een cursist dan ook terecht. Het verkennen van de steensoorten ge beurt al doende. Beginners werken in een zachte steensoort genaamd kalk steen. Gevorderden hakken in een steen naar keuze zoals serpentijn, Belgisch hardsteen, speksteen of albast. Om een goede keuze te kunnen maken, heeft de docente deze vormkwesties in de begin nerscursus aan de orde gesteld. Want ook de steenkeuze bepaalt de werking van het beeld. Marmer geeft het beeld immers een heel ander aangezicht dan het ruwe kalksteen. "Je krijgt meer be grip voor het vakmanschap en de kunst zinnige werking van beelden", vertelt een andere cursist. Eigen tempo De cursusgroepen zijn voor volwassenen vanaf 18 jaar en ervaring is niet vereist. Allereerst wordt geleerd met hamer en puntbeitel om te gaan. De ogen zijn be schermd door een bril. Later maakt men kennis met gereedschap om bijvoor beeld marmer te polijsten. Doordat het hakken niet zo snel gaat is bijsturen in elke les weer mogelijk. En wordt men steeds nieuwsgieriger naar hoe het er uiteindelijk uit gaat zien. Ook ouderen zijn welkom: hakken is niet zo zwaar als het op het eerste gezicht lijkt. Boven dien bepaalt iedereen zijn eigen tempo. De expositie toont beelden die de laat ste twee jaar gemaakt zijn door zowel beginners als gevorderden. Duidelijk is het proces van het hakken te zien in het werk van de beginners. En wat de ge vorderdencursus aan fraai gepolijste beelden kan opleveren. Deze werken zijn zowel qua vorm als in de afwerking interessant om naar te kijken. De expo sitie is te bezichtigen tot en met 5 maart, overdag en 's avonds. In september start er weer een nieuwe beginnerscursus die gegeven wordt door de ervaren beeld houwster en docente Erica van Seeters. Het adres is: Willaertstraat 49 in Soest. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Donderdag 20 februari Terwijl Londen eind jaren zestig swing de, verwierf Glasgow een reputatie ah de meest gewelddadige stad van hei Verenigd Koninkrijk. De Schotse regis seur Gillies McKinnon reconstrueert dit tijdperk van straatgevechten tussen rivaliserende bendes in "Small Faces', een autobiografisch getint verhaal over drie broers uit een ontwricht gezin. Op het Filmfestival Rotterdam 1996 ont ving de regisseur een Tiger Award voo: "Small Faces". Door deze film en de film Trainspotting staat de Schotse cine ma plots weer in de belangstelling. De geweldscultuur van Glasgow in de jaren zestig is maar weinig beschreven in televisiedrama en boeken. Small Faces is de eerste film over dit fenomeen, een film die enerzijds fel realistisch is maai aan de andere kant het realisme in vertekenende groothoekshots en droomachtige beelden overstijgt en tot mythe verheft. Spil in het scenario van Billy en Gillies McKinnon zijn de drie broers McLean. Daar is de eigenwijze puber Lex, zijn zelfverzekerde broer Allen en de zwak begaafde oudste broer Bobby. De ver wantschap tussen de artistiek begaafde jongere broers wordt in uitgespeelde scenes tegenover de kwetsbare, oneven wichtige oudste geplaatst. Clare Higgins vertolkt in een prachtige rol de moeder Lorna, die onmachtig is het ontsporen de drietal in de hand te houden. Inzet van "Small Faces" is de onont koombaarheid van geweld. Terwijl Bob by ervoor kiest om vooraan te staan in de straatgevechten worden Allen en Lex er min of meer tegen wil en dank in meegesleept. De toenemende betrok kenheid van het "genie" Lex bij een sub cultuur waarvoor hij eigenlijk te jong is, culmineert in steeds grimmiger worden de confrontaties. Tegenover de tragische ondertoon van zijn verhaal en de stuurloosheid van zijn personages plaatst MacKinnon kunst als middel om boven het geweld en de verwarring uit te stijgen. In de slotbeelden ontmoeten film en jeugdherinneringen elkaar. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,00-CJP/ 65+f7,00. Tot 12 mei is in kasteel Groeneveld te Baarn grafisch werk te zien van de Tsjechische kunstenares Kamila Zenata. Het hoofdthema is de boom: de boom zelf, de boom als onderdeel van de tuin, de boom die de wisselingen der seizoenen toont en de boom als symbool van het le ven. Tsjechië staat bekent om zijn grafische en glaskunst. Het grafische werk van Kamila Zenata getuigt van een groot vakmanschap. Zij werd geboren in 1953 in Havlicokové Brode, studeerde aan het gymnasium Caslav en uiteindelijk aan de Academie voor Beeldende Kun sten in Praag. Zij kreeg daar haar oplei ding van de bekende graficus Ladislav Cepalak. Na de fluwelen revolutie in 1989 in Praag kreeg Kamila Zenata de mogelijkheid haar werk in West-Euro pa te laten zien. Anatomie Sadu Het werk dat getoond wordt is de cy clus, getiteld "Anatomie Sadu" (anato mie van tuin) en is ontstaan in de jaren tachtig. Het thema hierin is de boom. De boom als solitair, als onderdeel van tuinen. De boom die staat voor de wis seling der seizoenen en die van gedaante verandert als het weer verandert. Kamila Zenata toont de boom niet al leen vanuit botanisch oogpunt maar ook als symbool van het leven; menselijke gemoedstoestanden zoals eenzaamheid, kracht, verlatenheid, zwakheid of gebor genheid. De grafische werken tonen het karakter van het boomleven in detail en als geheel. Openingstijden van kasteel Groeneveld: di. t/m vr. van 10.00-17.00 uur, za. en zo. van 12.00-17.00 uur. Zaterdag 22 februari Bluesnight met Free Easy In augustus 1993 besloten Jos Veldhui zen, Frank Pistorius, Arno Willemsen en Jan-Willem Berkhout Flavium te verlaten om een nieuwe formatie te vor men: Free «Sc Easy. Om de band te com pleteren werd Alex Brongers aangetrok ken. Het repertoire van Free Easy bestaat voornamelijk uit op Amerikaanse leest geschoeide blues, rhythm «Sc blues en soul. Waaronder veel eigen werk en een enkele terugblik op de Flavium-periode. Jarenlange studio- en podiumervaring en een flinke dosis enthousiasme staan garant voor een kwaliteitsoptreden. Kort geleden is hun nieuwe cd "Messa ge from a small world" uitgekomen. De bezetting van Free Easy: Jos Veldhuizen, zang; Jan Willem Berkhout, gitaar; Frank Pistorius, piano; Alex Brongers, bas; Arno Willems, drums. Aanvang: 22.00 uur. Entree f 12,50. Free Easy. De eigenaar van Sportscl Roovers aan de Rademakerst mag zich sinds kort 'Nederh kampioen karate zwaargewicht het jaar 1997' noemen. Ir Utrechtse sporthal Lunetten gi ondanks griep zijn tegenstan een lesje. Bijna onopvallend staat Hans Rc (32) met zijn echtgenote Linda de bar van rijn gezellige sportschol Nederlands kampioen karate in h wicht zwaarder dan 80 kg haalt verlegen rijn schouders op als hi op wordt aangesproken. 'Het is vijftiende keer dat ik kampioen ii klasse ben', lacht hij. De kickboks- en fitnessleraar moe enige dwang naar het grote gevecl den gebracht, want Nederlands pioen word je niet zo maar. 'Ka mijn favoriete sport, al vele jare gelmatig train ik met mijn sport Anthony Boelbaai, die in dezelfd strijd voor de achtste keer Ned( kampioen in de klasse tot 70 k£ Omdat hij veel lichter is dan ik reacties veel sneller en daar leer i van. O ja, de wedstrijd zelf. Nee, niet veel moeite met mijn tegenst misschien hadden ze een slech Tegen het eind blijven de beste waaronder Johan van der Poe Amsterdammer Delano van de Johan had ik snel te pakken en il te me klaar om zowel de ven griep als Delano te overwinnei ook deze finalepartij werd voor mijn voordeel beslist, want n wasari's en een ippon was Dela wat minder. En dan ben je ine derlands kampioen', en breed begroet hij Boelbaai die juist komt. 'In 1994 werd aan de Stei weg het eerste bedrijfsver bouw geopend om de starl dernemer de kans en mog te geven. Ik mag zeggen dj groot succes is geworden, nig verloop geweest en genheid voor zeker 35 pei hoop dit binnenkort uit t met een tweede bedrijfsve bouw'. In het kantoor van Bouwbe mann aan de Computerweg foort gaf de Soesterberger C fmann uitleg van zijn plann we samenwerking met W. van de gemeente Soest heef! op schrift gesteld en ter goed de gemeente aangeboden, ter het eerste gebouw won veer 3500 vierkante meter merdingweg een tweede bi meigebouw gesitueerd met vlakte van ongeveer 200 meter. Hoffmann: 'Het is een g< maximaal twaalf startende tende ondernemers ruimte hun bedrijf. Doorstarten' Van 4 maart tot en met 17 april is in het Milieucentrum De Kwekerij aan de Molenstraat de tentoonstel ling "thuis in het milieu" te zien. De tentoonstelling gaat over de kleine handeling die we thuis kunnen doen voor het milieu. Tijdens een wandeling door het tentoonstel lingshuis wordt de bezoeker gecon fronteerd met diverse milieuthe ma's. Dit gebeurt vaak op een ver rassende interactieve wijze. Bezoekers maken een wandeling langs diverse decors en panelen. Deze pane len behandelen per groep een afzonder lijke ruimte van het huis: de keuken, de woonkamer, badkamer, kinderslaapka mer, berging en tuin. In iedere ruimte wordt praktische informatie over milieu aspecten die in die ruimte spelen, op een leuke wijze gepresenteerd. Zo is in de woonkamer het verschil in energieverbruik tussen een spaar- en een gloeilamp te voelen en met de ther mostaat kan men de Nederlandse gas voorraad beïnvloeden. In de tuin kan men zien en horen hoe je mollen kunt verjagen. Bovendien kan de badkamer- spiegel laten zien hoe de bezoeker eruit riet met een nieuwe, milieuvriendelijke haarkleur. In de berging staan de the ma's "klussen in huis" en "wegwerpglas" centraal. Er wordt uitgelegd wat er met het glas gebeurt als het eenmaal in de glasbak is gegooid. Kijkend door de contouren van flessen kan de bezoeker zien hoe de kringloop van glas verloopt. Bij de tentoonstelling wordt een bege leidende krant verstrekt die als handlei ding kan worden gebruikt voor een mi lieubewust huishouden. Prijsvraag In de eerste week van de tentoonstelling staat ook in de Albert Heijn-vestiging aan de Smitsweg het milieu centraal. Op een aantal plaatsen in de winkel worden diverse milieuvriendelijke producten uit de tentoonstelling onder de aandacht gebracht. Ook kan het winkelend pu bliek met een prijsvraag een milieu vriendelijke boodschappenpakket ter waarde van 100 of 50 gulden winnen. Daarvoor moet wel eerst een bezoekje aan De Kwekerij worden gebracht. Op zaterdag 5 april, van 10.00 tot 15.00 uur, is de tentoonstelling ook te bezich tigen. Bovendien zal op die dag de Wa terleidingmaatschappij Midden Neder land aanwezig zijn. Met allerlei demon stratie-opstellingen wordt zichtbaar ge maakt hoeveel water er te gesparen valt met diverse water besparende appara tuur. Het milieucentrum is elke dinsdag, woensdag en donderdag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Er worden die mid dagen bovendien milieuvriendelijke kof fie, thee en koekjes geserveerd, tel.: 035-6093454/6022530. Het carnaval zit er weer thuisfeesten, elf uittredens, ten, carnaval in de Carolus carnavalsmis in de Carolu; eind gekomen van het s 1997. De Zotteklappers lente- en zomerslaap, ma dat doen willen Aad Zv Prins Zotteklap de Zes< Hoekstra (ex-adjudant) mensen bedanken voor al! ons en de vereniging he Alle Raadsleden en besti de Zotteklappers, het bai café De Gouden Leeuw ker), alle carnavalsven Amersfoort, Stadsprins J adjudant, het kabinet en van Grootstad St Joris 1 donateurs en sponsors ging, medewerkers vai school en Caroluskerk, 1 gemeente Soest, Piet Ta; carnaval vierend Soest andere mensen die we Bedankt voor een gev Zotteklappers welterustt ber gezond weer op. 3 x Alaaf. S Meer berichten Soesterberg op|

Soester Courant | 1997 | | pagina 10