Soest 'passief' in uitzettingsbeleid uitgeprocedeerde asielzoekers Regentesselaan-bewoners: niet nóg weer een kantoorpand erbij... Commissie Minderheden gaat zichzelf morgenavond definitief opheffen ACTUEEL T RPF heeft nu zelfstandige kiesvereniging in Soest HOYALUX, DE ABSOLUTE TOP IN MULTIFOKAAL BRILLENGLAZEN Wildschut Optiek 6027493 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 Van Logtenstein wacht ontwikkelingen af Ledental groeit gestaag OVERTUIG UZELF BIJ UW VAKOPTICIEN: Schaakschoot Soest 47 Beschermde en ongeringde vogels in beslag genomen Inbraak flatwoning Nieuwe brochures KLARENTROMP 88 Politie bekeurt 183 bestuurders op de Birkstraat Kaasboerderij 'De Staelenhoef' Motor van auto spontaan in brand Bestemmingswijziging woning Vredehofstraat Nieuwe overlegstructuren in de maak Het blijft genieten! Geluidsapparatuur uit huis gestolen Het gemeentebestuur van Soest houdt zich op de vlakte over het uit zettingsbeleid met betrekking tot uitgeprocedeerde asielzoekers. Wet houder Ries van Logtenstein (CDA) wacht de ontwikkelingen af nu de rijksoverheid - het kabinet - zelf twijfelt over de juiste procedure. Dat bleek zondagmiddag in de discus sie in Soestand, het actuele praatpro gramma van Radio Soest, waarin de positie van de Soester asielzoekers in dit verband ter sprake kwam. Van Logten stein wilde niet op de details ingaan, maar er lijken in Soest hooguit één of twee asielzoekers te zijn die aan het eind van de asielprocedure geen uitzicht heb ben op de vluchtelingenstatus (en dus de begeerde verblijfsvergunning). Dat betekent dat ze volgens de tot dusver gangbare beleidslijnen geen "voorzienin gen" meer verstrekt krijgen, zoals huis vesting in een van de zgn. ROA-flats, en hun onderdak dus moeten verlaten. In Soest wonen inmiddels zo'n 400 ("er kende") vluchtelingen, liet coördinator Ammy Langenbach van Vluchtelingen werk Soest weten. Er is nog een "rest groep" van ca. 30 asielzoekers, die in de laatste fase van de procedure zijn, maar er komen geen nieuwe asielzoekers meer bij. Volgens Langenbach is in het recente verleden - onder druk van de sociale dienst - van twee asielzoekers de uitkering stopgezet en moesten zij hun kamer verlaten. Langenbach maakte duidelijk dat het lot van uitgeprocedeerde asielzoekers ui terst ongewis is. Velen vluchten in de il legaliteit, zonder inkomen of huis en met slechts een zeer beperkte vorm van (nood)hulp in geval van ziekte. "Het enige dat ze kunnen doen is zwart wer ken." Ze erkende overigens dat Soest tot dusver tamelijk "terughoudend" is ge weest bij het inhouden van de verstrek kingen. Van Logtenstein benadrukte dat Soest in beginsel het rijksbeleid volgt, maar ook de negatieve effecten (zoals de vlucht in de illegaliteit) wil meewegen. "Enkele gemeenten (o.a. Apeldoorn en Amersfoort) hebben laten weten dat zij om humanitaire redenen niet meer mee doen aan de uitzettingen. Dat is een vorm van bestuurlijke ongehoorzaam heid, zou je kunnen zeggen, maar zo ver zijn wij in Soest nog niet." Afwachten Nu staatssecretaris Schmitz de Hoge Raad - onder politieke druk van de Tweede Kamer - om advies heeft ge vraagd over een wijziging in de proce dure (waarbij de asielzoeker weer in Wethouder Ries van Logtenstein: "U moet maar vertrouwen hebben. hoger beroep zou kunnen gaan voordat hij het land wordt uitgezet), wil Van Logtenstein echter eerst die ontwikke lingen afwachten. Hij liet daarbij door schemeren dat Soest dus voorlopig ook afziet van al te rigoureuze ingrepen, maar hij weigerde op de concrete geval len in te gaan. Van Logtenstein: "Wij voeren een ver standig beleid. Daar moet u maar ver trouwen in hebben. Er is nu een nieu we situatie ontstaan, en daar mogen we dus op vooruitlopen." Volgens de CDA- wethouder zal het gemeentebestuur daarvan bij gelegenheid wel blijk geven "zonder het in de media uit te dragen". Hij voegde daar overigens aan toe dat het gemeentebestuur zich, als er uitein delijk toch tot uitzetting besloten wordt, aan de wet zal houden. "Je moet lokaal wel érg sterk in je schoenen staan om daar dan van af te wijken..." Langenbach toonde zich niet ontevre den over de stellingname van de wet houder, al was die nog zo vaag, en wees er nog eens op dat de gang van zaken bij de IND (Immigratie- en Naturalisa tie Dienst) een puinhoop is geweest, ter wijl het voor veel asielzoekers toch vaak een kwestie "van leven of dood" is of ze in Nederland worden toegelaten. Politiek en Artishock Eerder in Soestand had Jacqueline Eve- laar Artishock-voorzitter Erik van Veld huizen aan de tand gevoeld over de wei gering van de culturele vereniging om zaalruimte te verhuren aan politieke bij eenkomsten met een "openbaar" karak ter. "We zijn geen zalencentrum," aldus Van Veldhuizen, die desgevraagd liet weten vooral bang te zijn dat de vereni ging geïdentificeerd zou kunnen worden met "onsympathieke" uitspraken tijdens partij-bijeenkomsten. Volgens hem was de kwestie aangekaart door enkele oudere leden, die van me ning zijn dat politiek en cultuur zo wei nig mogelijk met elkaar te maken moe ten hebben. PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel vond Van Veldhuizens angst nogal overdreven, al stelde hij tussen neus en lippen door wel even vast dat hij Artishock altijd had beschouwd als "van Progressief Soest". Ries van Log tenstein (CDA) vond het een zaak die de vereniging zelf maar moest uitmaken. "Ik ken de motivatie niet." Van Veldhuizen vond dat een program ma als Soestand wel op zijn plaats was in Artishock, omdat daarin verschillen de politieke meningen aan bod komen. "En wie weet bloeien daaruit allerlei goeie ideeën op over politiek en cul tuur." Politicus van het Jaar De bezoekers werden muzikaal ver maakt met de "relaxte funk" van de Soester popgroep Bentje, inmiddels winnaar van de Grote prijs van Leus den, en kregen tussendoor ook de eer ste stand van zaken door met betrekking tot de Soester Politicus van het Jaar. Voorzitter Hans de Bruin van het (ge heime) panel dat maandelijks de punten uitdeelt toonde zich ("voor deze eerste keer") opmerkelijk mild, vooral omdat er in de afgelopen maand geen sprake was geweest van uitgesproken "hoogte- of dieptepunten" in de politiek. De roomsoesjes waarop Jan Visser (om dat de golfbaan in het Monnikenbos van de baan was) in de raad tracteerde le verden hem in elk geval géén puntje op, "want voor je 't weet deelt het CDA straks levensmiddelen uit als de ontslui- tingsweg voor AH (enz. enz.) wordt ge realiseerd," aldus De Bruin. Visser kreeg - samen met Harry Witte - wel een punt voor het convenant tegen de AMEV- beukenkap in Hees. "We wensen hen veel geluk in hun strijd. Jongens, de beuk erin...}" Min-punten werden ditmaal nog niet uitgedeeld, al had de PvdA-fractie er wel een paar verdiend voor de wijze waarop ze "niet dogmatisch-ideologisch maar praktisch-realistisch" toch akkoord was gegaan met de chemische bestrij ding van prunus in de bossen. "Bepaald niet fraai," aldus De Bruin, "alsof de andere fracties met sproeivliegtuigjes een buitje Round-up willen versprei den..." De volgende keer komt de PvdA er volgens hem echter niet zo genadig van af. De Reformatorisch Politieke Fede ratie - kortweg RPF - heeft sinds kort ook in Soest een zelfstandige afdeling ("kiesvereniging"). Tot dusver maakten de Soester RPF-le- den deel uit van een gezamenlijke kiesvereniging met Baarn en Eem- De heer J.W. Christiaanse is voorzitter geworden van de nieuwe kiesvereniging. Volgens secretaris L.M. Verzijl is de ver zelfstandiging een rechtstreeks gevolg van de gestage groei die de RPF de laat ste jaren doormaakt. "Op den duur was het toch wat onhandig om één kiesver eniging te vormen met Baarn en Eem- nes, want je kijkt natuurlijk toch vooral naar de plaatselijke situatie. En we kun nen inmiddels zeker op eigen benen staan." Voor de praktische politiek in Soest maakt het volgens Verzijl geen enkel verschil. De RPF werkt in de gemeen teraad al sinds jaar en dag vruchtbaar samen met de beide andere (protes- tants-)christelijke partijen, het GPV en de SGP. Namens de drie partijen - in de wandeling ook wel eens "klein rechts" genoemd - bezet de GPV-er Wiebe Meilof de (ene) zetel in de raad. "Het is onze intentie gewoon door te gaan met die samenwerking," aldus Verzijl. Voor de oorzaak van de ledengroei ver wijst de secretaris vooral naar de lande lijke ontwikkelingen. "Het gaat heel goed met de RPF. Wij zijn nog een re latief jonge partij en we hebben een dui delijke identiteit, die kennelijk steeds meer mensen aanspreekt." Het secretariaat van de RPF-Soest is gevestigd aan de Molenstraat 37, 3764 TC Soest, tel. 6019900 (fax 6023900). ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 I Schaken voor kinderen 7 -15 jaar. Er is nog plaats voor enkele nieuwe leerlingen. Tijden: 17.00 -18.00 uur of 18.30-19.30 uur. Plaats: EHBO gebouw, Parallelweg 7a Kosten: 25,- per cursus. Duur: t/mjuni 1997. Info tel.: 035 - 624 96 26 (b.g.g. 0653 -26 41 15) Bij een woning aan de Wieksloter- weg zijn 47 beschermde en ongering de vogels in beslag genomen. In sa menwerking met de Algemene In spectie Dienst (AID) hield de poli tie daar vorige week een controle. De vogels, die in een volière zaten, zijn overgebracht naar een asiel in Utrecht. Een veertigjarige Soester wilde geen afstandsverklaring tekenen. Hij wordt ervan verdacht de vogels in het wild te hebben gevangen. De man had drie kruisbekken, twee putters, vier goudvinken (en een dode), een frater, drie paapjes, negen barmsij- sen, vier gewone sijsen en twintig appelvinken in zijn bezit. Op de zwarte markt brengt een appelvink volgens de politie al gauw 150 gulden op. De man krijgt een boete van rond de zevenduizend gulden, ongeveer 150 gulden per vogel. Op de Insingerstraat werden dezelf de dag twee andere vogelhouders ge controleerd. Zij hadden hun zaken in orde, aldus de politie. Tot nu toe heeft een 29-jarige man wei nig plezier beleefd aan zijn nieuwe huur- flat aan de Johannes Poststraat. In de woning, die hij aan het schoonmaken was voordat hij erin zou trekken, ston den een televisietoestel en elektrisch ge reedschap. Tijdens zijn afwezigheid kwam een inbreker naar binnen, die er met de spullen vandoor ging. In het gemeentelijk informatiecentrum (hal gemeentehuis) zijn weer drie nieu we brochures aanwezig. Twee hebben te maken met het openbaar vervoer. Dat is de brochure 'Treinwijzer '97' met daarin informatie over reizen, kaarten en prijzen en de brochure 'Treintaxi' met onder meer een opsomming van alle treintaxi-stations in ons land. De derde brochure heet "1-1-2- Daar red je levens mee". Deze brochure vertelt alles over het nieuwe alarmnummer dat per 1 maart niet alleen in ons land maar in heel Europa van kracht wordt. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties SOESTDIJK Koninginnelaan 56 Grenzend aan weilanden met uit zicht op de tuinen van paleis Soest- dijk, vlakbij de Vuursche- en Pijnen- burgse bossen, met openbaar ver voer, winkels en scholen in de di- rekte omgeving; halfvrijstaande villa (1930) met ruime uitgebouw de keuken, bijkeuken, berging en vaste verbinding met grote praktijk en/of hobbyruimte, ca. 48 m2. Heerlijk vrije tuin, opp.: 450 m2 ei gen grond. Ind.: entree, kelderk. toilet. Woonk. ca. 50 m2, erker, open haard en aparte lees- of mu- ziekhoek, ged. open keuken. Sch.- pui n. tuin, verd.: 3 sik., badk. m. ligb. en douche, w.c., vaste wt. Bal kon a.d. zuidzijde. Zolderverd.: sik. met dakkapel, bergzolder. Aanvaarding i.o. Vraagprijs f 492.500,- k.k. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Tijdens een snelheidscontrole op de Birkstraat zijn maandagmiddag 183 automobilisten bekeurd. Ze reden al lemaal te hard. De meter van de poli tie registreerde bij één wagen een snel heid van 81 kilometer, terwijl op het betreffende deel 50 kilometer mag worden gereden. De controle vond plaats tussen één en twee uur. In dit tijdsbestek passeerden 521 voertuigen, waarvan 35 procent de limiet over schreed. Deze week: (Geldig t/m 26.2.1997) Birkstraat 123 Soest Oprijlaan vlak naast bushalte. Op de Lange Brinkweg, niet ver van de brandweerkazerne, is donderdagmiddag een auto spontaan in brand gevlogen. Nadat de motor was afgeslagen werd het vuur onder de motorkap ontdekt. De wagen was kort daarvoor in de ga rage geweest voor een reparatie aan de verlichting. Of een en ander met elkaar verband houdt, is niet bekend. De toe gesnelde brandweer bluste in elk geval de vlammen. Een flink aantal bewoners van de Regentesselaan heeft bij B. en W. onlangs opnieuw bezwaar gemaakt tegen de bouwvergunning en de be stemmingswijziging van de woning op de hoek van de Vredehofstraat, waardoor het pand wordt omgezet in een kantoorpand. Zij willen dat het College de vergunning, die in december j.1. is verleend, alsnog ongedaan maakt. In een omvangrijk bezwaarschrift voe ren de ondertekenaars tal van argumen ten aan. Zo willen ze dat de gemeente het bestemmingsplan Soestdijk-Noord handhaaft, omdat ze "door deze trend van oprukkende kantoorpanden" ernsti ge aantasting van hun woongenot vre zen, met name door verkeers- en par keerproblemen. Ook menen ze dat B. en W. het nog maar kort ingezette be leid - dat de Vredehofstraat niet mag uitgroeien tot een aaneenschakeling van kantoorpanden - keihard laat vallen. "Lichtzinnig," aldus de ondertekenaars. Ze verwijten B. en W. - nadat eerder al vergeefs was geprotesteerd tegen een kantoorbestemming voor de panden Vredehofstraat 3-5 - dat die het bestem mingsplan nu weer klakkeloos loslaat en dus met twee maten meet. Optisch vormt het pand Vredehofstraat 7 het begin van de Regentesselaan, maar het College is blijkbaar niet gevoelig voor die relatie en lijkt de bestemmingswijzi ging nu zelfs te rechtvaardigen met een verwijzing naar het grote aantal kan toorvilla's dat de Vredehofstraat al telt, terwijl de uitrit van het pand op de Re gentesselaan moet komen (waar dage lijks honderden Griftlanders langs fiet-, sen). Truc? Het pand is ook niet zomaar te verge lijken met andere kantoorpanden langs de Vredehofstraat, menen de bezwaar den. Het is beduidend kleiner en jaren lang als woonvilla gebruikt, en ze zien niet in waarom het niet opnieuw be woond zou kunnen worden. B. en W. hebben wel als voorwaarde gesteld dat een ("zeer klein") deel van de bovenver dieping in gebruik moet blijven als wo ning, maar het kantoorvolume blijft vol gens de omwonenden gelijk omdat uit de goedgekeurde bouwplannen blijkt dat dat stukje er beneden weer wordt aangebouwd. "Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat hier een truc wordt uitgehaald," aldus het bezwaar schrift. Ook wijzen de omwonenden erop dat het terrein van het pand dicht op de naastgelegen woningen ligt, waardoor privacy en woongenot worden aange tast, ook al omdat de kantooractivitei ten zich mede op de bovenverdieping afspelen. Verder refereren de omwonen den aan uitspraken van de gemeente raad en de provincie, dat het gebruik van het pand voor woondoeleinden ook de criminaliteit zou tegengaan (die in een "woonbuurt" lager is). 'Lichtshow' Maar er is een groot verschil tussen "in gebruik als" en "beschikbaar als", vinden ze, en tot nu toe staat het woongedeel te leeg, "al moet de dagelijkse lichtshow met behulp van timers ons en voorbij gangers anders doen geloven". Hoe ga randeert het College dat dit gedeelte niet alsnog als kantoorruimte wordt ge bruikt, vragen ze zich af, mede gezien de Het omstreden pand op de hoek van de Vredehofstraat. Foto: Goos van der Wilt ervaringen met Vredehofstraat 3-5, "waar geen (gemeente)haan naar kraait." Tenslotte maken de omwonenden zich ongerust over het feit dat de omstreden kantoorfunctie in een nieuw bestem mingsplan bekrachtigd zal worden, ter wijl de bestemming KE3 - kantoor met, (boven)woning - in de toekomst vervan gen wordt door "gemengde doeleinden". Dat houdt in dat er in zo'n pand een commerciële of maatschappelijke instel ling, een dienstverlener met baliefunc tie en nog veel meer mensen en verkeer aantrekkende bedrijfsactiviteiten mogen plaatsvinden, die een enorme invloed zullen hebben op de directe woonomge ving (door de gemeente ooit getypeerd als "landgoedsfeer"). "U zult begrijpen dat dat voor ons onaanvaardbaar is, en wij zullen ons daar dan ook tegen blij ven verzetten," aldus de ondertekenaars. Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax:035-6029995 Morgen, donderdag 20 februari, Overleg nodig valt het doek voor de gemeentelijke adviescommissie voor de minder heden in Soest. Op de agenda prijkt in elk geval het concept-voorstel voor een toekomstige overlegstruc tuur die ervan uitgaat dat de com missie wordt opgeheven. Het ziet er alleszins naar uit dat dat voorstel inderdaad wordt aanvaard. Formeel is het misschien de vraag of de commissie zichzelf wel kan opheffen, omdat zij formeel benoemd is door de gemeenteraad c.q. het College van B. en W. Maar het plan is inmiddels al uitge breid doorgenomen met de verantwoor delijke wethouder (Pieter ten Hove, PvdA), zodat van die kant geen verzet te verwachten is. Bovendien komt er iets anders voor te rug: een nieuwe overlegstructuur waar bij de minderheden-organisaties - Turks Platform, Marokkaans Comité, Turks Vrouwencomité - tweemaal per jaar contact houden met de gemeente en ook nog eens tweemaal per jaar met de instellingen die voor en met minderhe den werken (SWS, IVC, onderwijs, maatschappelijk werk, basiseducatie, vluchtelingenwerk etc.). Verder zal er eenmaal per jaar overleg plaatsvinden met bijvoorbeeld de politie, de woning stichting, de sociale dienst en andere ge meentelijke afdelingen. BAR,GRILL& RESTAURANT Onze heerlijk gemarineerde Bougondische lams schouder van ca. 650 gram? Onze nationaal beroemde spare-ribs? Onze onovertroffen spies van 1 meter? STE EN H_0 FF STRAAT 47 SOEST 035-601 8252 Het plan biedt een uitweg om de ge groeide contacten tussen "Soest" en zijn minderheden ondanks de teloorgang van de commissie toch enigszins in stand te houden. Overleg blijft, aldus het voorstel, immers nodig om de proble men van de Turken en de Marokkanen (op het gebied van werk, onderwijs, in komen, jongeren) aan te pakken. De commissie zelf sterft - na de nieuwe samenstelling in 1995 - na zoveel jaren alsnog een milde dood. Ze functioneer de al enige tijd volstrekt niet of onvol doende en de leden raakten er steeds sterker van overtuigd dat doorgaan op deze manier niet zinvol was. De taken - advisering, belangenbehartiging, plat formfunctie - kwamen niet goed meer uit de verf. "Vergaderingen zouden voor de deelnemers zinvol moeten zijn en iets kunnen opleveren," aldus het voorstel. Dat was kennelijk niet het geval, ook al omdat er soms te weinig leden kwamen opdagen om de vergaderingen te laten doorgaan. Turks Platform Het voorstel is de vrucht van de ge sprekken die voorzitter Dik Stroband en secretaris Wilfred Hoejenbos - bijge staan door A. Chouli van het Multicul tureel Instituut Utrecht - in de afgelopen tijd hebben gevoerd met de minderhe denorganisaties. Als redenen voor het gebrekkig functioneren van de commis sie kwam uit die gesprekken o.m. naar voren de "interne ontwikkelingen" bin nen de zelforganisaties, "mede ten ge volge van een door de politiek afge dwongen verkiezing voor een Turks Platform". Impliciet wordt daarmee de beschuldi gende vinger uitgestoken in de richting van het CDA en de WD, die destijds tegen de adviezen van o.a. de commis sie en het toen nog bestaande Turks Comité in ijverden voor de totstandko ming van het Turks Platform. Daarin kreeg een bepaalde "politieke richting" uit de Tbrkse gemeenschap de vertegen woordiging in de commissie grotendeels in handen (en dus bijvoorbeeld invloed op de toekenning van subsidies etc.). Het lijkt erop dat de commissie Minder heden van die ontwikkeling nu alsnog de wrange vruchten plukt. Een andere factor was de nieuwe veror dening, waarbij de meestal (Nederland se) vertegenwoordigers van o.a. de in stellingen als SWS, IVC, Trema, CMD en het onderwijs het veld moesten rui men. Ze werden opgevolgd door verte genwoordigers van "beleidsterreinen", maar sommige van die zetels bleven langdurig vacant. Bovendien waren de vergaderingen ook niet altijd interessant voor bijvoorbeeld de vertegenwoordi gers van "wonen" en "werken", omdat op dat gebied niet altijd wat te melden was. De betrokkenheid nam daardoor af. En tenslotte zijn er inmiddels ook andere overlegvormen gegroeid, zoals binnen het buurtbeheer, de onderwijs voorrang en diverse werk- en project groepen. Geen draagvlak De opheffing van de commissie is in een stroomversnelling gekomen na het aan gekondigde aftreden van vice-voorzitter Nelleke Streefkerk, die het College van B. en W. in november al heeft laten weten dat ze er de brui aan geeft. Ze constateerde dat er niet voldoende "draagvlak" meer was voor de commis sie. De leden van het Turks Platform waren volgens haar "zeer wisselend aan wezig" en van het Marokkaans Comité was er nog maar één vertegenwoordiger, zonder vervanger. Bij de "beleidsterrei nen" waren er.de al gemelde vacatures. "Twee jaar geleden is met name door de druk van twee politieke partijen het Turks Platform opgericht," aldus Stree- kerk, die daarmee eveneens refereert aan de problemen van destijds. "Dit had tot gevolg dat ook de afvaardiging van de Turkse gemeenschap in de commis sie veranderde. Dit platform functio neert niet goed, met als gevolg dat ook de afvaardiging in de commissie niet functioneert," aldus Streefkerk. Ze zag dan ook geen reden de commis sie op deze manier te laten voortbe staan, al benadrukte ze dat er wel dege lijk een specifiek minderhedenbeleid nodig blijft. "Maar op deze manier door gaan is verspilling van tijd en energie," stelt ze triest vast. Die constatering blijkt inmiddels door een groot deel van de commissie - voor zo ver nog functione rend - te worden gedeeld. Bij de politie is woensdag door een 45- jarige vrouw aangifte gedaan van dief stal van geluidsapparatuur. Deze spul len verdwenen bij een inbraak in haar woning aan de Eikenlaan.

Soester Courant | 1997 | | pagina 3