UUR I t Hulleman optiek Oogzorg Scherven brengen echtpaar geluk L ACTUEEL r ïrt omen Soest gaat sirenemast met groene planten camoufleren Oplichter draait bak in Huurders Achtgoed tevreden Kunst van Aletta Engelhart in 'De Berenklauw' Van Breukelen Vast-goed PAGINA 4 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 5 SPECIALE AANBIEDING ELECTRISCH VERSTELBARE LATTENBODEM i 'Lekkende' essen j doorn in 't oog 1 van bewoners Ruim 60.000 kilo glas gescheiden in glascontainer Meer kans meer geld, bij Kapsalon Tielemans Soest Ook voor diefstallen en inbraken NIEUW BIJ WILLEM VAN OOSTEN Kodak ADVANTIX System: het begin van een nieuw fototijdperk Kodak 'illem Van Oosten fotoservice Achttiendelig glasservies van Stichting Promotie Glasbak Vermissing van paspoort eerst melden bij politie Onderzoek voormalige Woningstichting Informatieavond nieuwe afdeling ROC De Amerlanden Wie vergelijkt leest de Soester Courant The Talk of the Town Godsdienst, kunst en politiek... DE TROMSLAGER PARTY-SERVICE De salade- en koud buffet specialist Nieuw voor Soest e.o. Tromslager luxe paaspakketten TEL 035- 6022871 ;talen. bedrijven komen in mdersteuning; er zal i van een industriële /erlenende activiteit vensvatbaar is en een n arbeidsplaatsen be- naast zal de nieuwe neming een vemieu- h moeten hebben. mdersteuning oorwaarden voldaan rant-ondernemer (of ïmerking komen voor dagen management- srspreid over een pe- ïaal) twee jaar. Deze ,n betrekking hebben ;en haalbaarheidson derzoek, het ontwik- ïdernemingsplan, het ancieringsconstructies, isicodragend kapitaal, van geestelijk eigen- aing bij onderhande- ;tc. De ondersteuning egeven worden door adviesbureau, dat door *heid Utrecht belast is l van het project. Maar n in het project zijn in m de nieuwe bedrijvig- i daad bij te staan, natie over Nieuwe Be- ht kan contact opgeno- t K+V organisatie ad- oon: 030-2367437. nige - beschikt over de aing op die naam. Hij stappen ondernomen ook de oorspronkelijke rs van Taxi Tak terug te n voor buitenstaanders eld, maar volgens Aart- westie onder meer terug n conflict met zijn voor non Kettenis, met wie hij tijd geleden overnam van ijke eigenaar V.d. Broek. ,ens zijn mededeling enig ie b.v. Kettenis Aart- v., die op haar beurt enig landeelhouder is van Taxi trale Voorlichting Soest itikel 26 van het Besluit lat zij besloten hebben: jord LG-FN-46 nabij de an te geven ten behoeve college van burgemeester ig. Het bezwaar dient te '60 CA Soest. .1 en 7.2 (bijzondere be oepassing. >rden gevraagd, als er tij- :zwaarschrift kan worden :htbank te Utrecht, Post- c persoon of ƒ400,- voor n toepassing. 2 berken i sterbes 80/90x200 Nu vanaf TEXTIEL-, ONDERMODE- EN BEDDENSPECIAALZAAK LAANSTRAAT 91 - 3743 BD BAARN TELEFOON (035)5413521 r Bewoners van de Soester Engweg 20 hebben zo'n overlast van drie es- t doorns, dat ze deze willen kappen en vervangen door kleinere bomen. Dit mag niet van de gemeente, om- j dat ze een landschappelijke waarde f hebben. W Dat de bewoners de drie bomen willen kappen, heeft te maken met roetdauw. I Deze zwarte, kleverige afscheiding komt terecht op de oprit, de geparkeerde au- I; to's, het tuinhek en de raamkozijnen en V zijn als zodanig de bewoners een doorn I in het oog. w, Maar de gemeente vindt het beeldbepa lende karakter van de bomen zwaarder wegen dan de hinder die de bewoners zeggen te ondervinden. Het college geeft daarom geen kapvergunning af voor de drie esdoorns. Slechts één van de drie bomen mag worden gekapt. In dit geval legt de landschappelijke waar de het kennelijk af tegen het belang van een nabijstaande eik. De kroon van deze eik wordt nu al genegeerd door de kroon van de esdoorn. En de gemeen te kiest partij voor de eik. In de laatste zeven maanden van vo rig jaar is op het milieu-eiland in Soest-Zuid 60.242 kilo glas in de speciale glascontainers gestort. Hier van kunnen ongeveer 1,2 miljoen jampotjes worden gemaakt. "Een geweldig resultaat," vindt men op het gemeentehuis, waar de resul taten van de inzameling van glas, tex tiel en papier nauwlettend in de ga ten worden gehouden. Per inwoner wordt jaarlijks 22 kilo glas ingeza meld. Bij het ingaan van de volgen de eeuw moet dit zijn opgelopen tot 25 kilo per burger. Sinds juni vorig jaar, toen het milieu- eiland werd geopend, zijn er in Soest- Zuid aparte (ondergrondse) bakken voor wit, bruin en groen glas. Met 46 procent (ruim 27 ton) heeft de laat ste kleur het grootste marktaandeel in Soest. Het volume van de contai ners is hier inmiddels aan aangepast. Op landelijk niveau passeert per hoofd 28 kilo glas de kassa. Hiervan wordt 22,5 kilo vervolgens geschei den ingeleverd, wat neerkomt op tachtig procent. In de komende jaren wordt getracht dit percentage op te voeren tot negentig, hetgeen volgens de Stichting Promotie Glasbak het hoogst haalbare is. Ouae Utrechtseweg 57, tel. 035-6014462 in de Staatsloterij De sirenemast en bijbehorende kast die op de Ir. Menkolaan wordt ge plaatst, zal zoveel mogelijk aan het oog worden onttrokken door groe ne beplanting. Met deze camoufla ge hoopt het college de omwonen den enigszins tegemoet komen. In de buurt is steeds verzet geweest te gen de plaatsing van de mast die eigen dom is van het ministerie van Binnen landse Zaken en die in geval van nood zal loeien. Behalve dat de buurtbewo ners vinden dat het Slangenbosje wordt aangetast, achten ze het uit piëteit on aanvaardbaar dat de mast zo dichtbij het herdenkingsmonument wordt geplaatst. De keuze van de locatie heeft te maken met de bereikbaarheid van de omliggen de wijken in geval van nood en/of ram pen. Door de prostesten zocht de ge meente naar een andere plek en liep de besluitvorming vertraging op. Hoewel onder meer de terreinen van het Grift- land College en Mariënburg ter sprake kwamen, leverde dit niets op. Het logi sche gevolg was dat de gemeenteraad in het najaar een artikel 19-procedure startte. Deze was nodig, omdat de sire nemast niet past in het bestemmingsplan Soestdijk. Nadat gedeputeerde staten van Utrecht in oktober een verklaring van geen bezwaar afgaven, kwam een maand later de bouwvergunning los. Zoals verwacht en aangekondigd werd hiertegen bezwaar aangetekend. Dit is inmiddels ongegrond verklaard door het college. Met het planten van groen hoopt de gemeente de pijn te verzach ten. Een ambtelijk idee, om de mast en de kast groen te schilderen, werd door het college afgekeurd. Het schilderwerk zou, volgens ramingen van Binnenland se Zaken, tienduizend gulden hebben gekost. Slechts van één van de negen feiten waarvoor een 19-jarige Soester zich voor de Utrechtse rechtbank moest verantwoorden, is hij vrijdag vrijge sproken. Voor de overige acht, twee gevallen van oplichting, enkele dief stallen en de uitlokking van een in braak, gepleegd tussen april 1995 en juni vorig jaar, kreeg hij acht maanden celstraf opgelegd. De verdachte had maar drie punten van de aanklacht bekend. Met mooie verha len trachtte hij zich onder de overige beschuldigingen uit te werken. Maar de rechtbank trapte daar niet in. "Ook op de zitting toonde hij zich nog zo over tuigd van zichzelf dat hij de strafwaar digheid van zijn handelen niet inziet." Verschillende vrienden en kennissen lie ten zich wel inpakken door de verhalen die de Soester ophing. Dat moesten zij duur bekopen. Een jongen die dacht een aantal mengpanelen te kopen, werd voor 3.400 gulden opgelicht. Een "so ciaal weerloze" Soester raakte 800 gul den kwijt die hij de verdachte als aan betaling had toevertrouwd voor een ka mer en een paar sportschoenen. Een derde miste zijn bankpas na een bezoek van de Soester. De rechtbank bepaalde dat de verdachte in totaal bijna 6.500 gulden schadever goeding moet betalen. Volgens het von nis was de Soester steeds op persoonlijk geldelijk gewin uit geweest. Hij was al eerder veroordeeld voor vermogensde licten. Tegen de verdachte was een ge vangenisstraf van vijftien maanden geëist. vergunning kunnen dit mon- ij de afdeling groen milieu 6093709. definitieve vaststelling 96 een bedrag van ie de stijging van de :t jaar 1996 aan de voor het openbaar de meerjarenbegroting nd verklaren, n stand houden, planting aanbrengen in de afdeling vest Eemland de re te starten. igeren voor twee e eerste verlenen. jegrond. n in stand Keuze uit 3 verschillende fotoformaten bij elke opname 4 Kodak ADVANTIX camera s met vereenvoudigde filminleg Uw foto's afgeleverd samen met een index print voor gemakkelijk nabestellen en veilig opbergen msm Nieuwe Kodak ADVANTIX films in 3 gevoeligheden Foto's van betere kwaliteit met bovendien informatie op de rugzijde APS ook 1 UUR FOTOSERVICE Soesterbergseslraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 035 - 6013109 Van Weedestraat147 (naast A&P) Soestdijk 035-6025942 Druilregen begeleidt de vrouw die, met in haar kielzog haar echtge noot, haar fiets in de richting van het milieu-eiland stuurt. Niet ver moedend dat ze met argusorgen wordt gadegeslagen door een wet houder, vier ambtenaren, drie jour nalisten, vier fotografen en een me dewerker van de Stichting Promotie Glasbak. Het legertje, opgetrommeld met een gemeentelijk persbericht, heeft vanon der de luifel van de brood- en koek kraam van Steven de Graaf al tien mi nuten onafgebroken blikken (waar geen containers voor zijn) geworpen op het milieu-eiland. Als de vrouw zich van het zadel Iaat glij den om uit de fietstas een leeg jampot je (kersen) tevoorschijn te halen, ont gaat de toenemende aandacht haar nog steeds. Totdat ze enkele seconden later per ongeluk een fles pardoes op de klin kers van de parkeerplaats laat vallen. Wethouder Ries van Logtenstein - die niet alleen milieu, maar ook sport in zijn portefeuille heeft - laat de andere wach tenden zijn hielen zien en is als eerste bij de vrouw die inmiddels wordt geflan keerd door haar man. Scherven brengen geluk, zo blijkt. Want namens de Stichting Promotie Glasbak mag Van Logtenstein haar een achttien delig glasservies van Royal Leerdam overhandigen. Mevrouw Elissen, woon achtig aan de Eikenlaan, is even van de wijs gebracht, maar herstelt zich snel. Als ze hoort dat vorig jaar ruim zestig ton glas in de ondergrondse containers is gedumpt, vertrouwt ze haar publiek toe, dat zij en haar man daaraan hebben bijgedragen. Op dat moment staat de milieubewuste inwoonster van Soest al met glas in haar handen, dat niet in de glasbak, maar in de vitrinekast thuis hoort. Elke week reist de heer Van Heteren van de Stichting Promotie Glasbak naar een locatie in ons land. Al ruim vier jaar bepaalt een notaris aan de hand van lo ting naar welke gemeente hij mag gaan om het gebruik van de glasbak onder de aandacht van de bevolking te brengen. Zo kom je nog eens ergens. Van Hete ren was al in Tietjerkeradeel, deed Maastricht aan en stond al eens gerui me tijd in de regen te wachten in de ge meente Zeeland, in de buurt van Uden. Het duurde toen een uur, voordat ie mand glas in de bak deponeerde, maar de tachtigjarige vrouw die op dat mo ment de hoofdrol vertolkte, schrok zich Het echtpaar Elissen kreeg het glasser vies van de wethouder aangeboden. Foto: Goos van der Wilt een hoedje van de aanstormende men sen en nam de benen, niet beseffende dat ze daarmee een glasservies misliep. In een andere gemeente was de plaatse lijke wethouder ongeduldiger. Toen hij niet langer wilde wachten, plukte hij een meisje van haar fiets om de korte cere monie de geschiedenis in te helpen. Maar ook op het milieu-eiland in Soest- Zuid maak je van alles mee. Zo heeft het echtpaar Elissen inmiddels ervaren. En beseffen ze ook op het gemeente huis. Vanuit tientallen andere Neder landse gemeenten zijn ambtenaren al een kijkje komen nemen bij het moder ne inzamelpunt voor glas, papier en tex tiel, waar het vuil op milieuvriendelijke wijze onder de grond wordt ingezameld. Zelfs uit Oostenrijk kwam een delega tie. Deze was zo onder de indruk van de grote stroom mensen die glas in de bak stortte, dat ze vermoedde dat de ge meente alles in scene had gezet om haar te imponeren. De gemeente ontkende dit glashard. Als iemand zijn paspoort of Europe se identiteitskaart kwijtraakt, moet hij voortaan eerst aangifte doen bij de politie. Eerder kan hij geen nieuw reisdocument krijgen bij de gemeen te. Deze maatregel geldt sinds afgelopen zaterdag en is genomen om de toe nemende fraude met reisdocumenten tegen te gaan. Ook bij vermissing in het buitenland moet eerst de Neder landse politie worden ingelicht. De politie maakt proces-verbaal op van de aangifte. Hiervan wordt een kopie gemaakt, dat wordt gewaar merkt. Deze gewaarmerkte kopie moet aan de gemeente worden over legd, voordat men een nieuw pas poort kan aanvragen. Zonder de ko pie wordt sowieso geen nieuw reisdo cument afgegeven. OOGMETING - OOGDRUKMETING - CONTACTLENZEN Optometrist - Contactlensspecialist A.N.V.O. BURG. GROTHESTRAAT 10 - SOESTDIJK - TELEFOON 035-601 38 59 Eind vorig jaar heeft de toenmalige Woningstichting Soest opnieuw haar jaarlijkse onderzoek naar de kwaliteit van de dienstverlening la ten onderzoeken door het onder zoeksbureau MarketResponse. Huurders en bewoners beoordeel den de kwaliteit van de dienstverle ning op dezelfde wijze als in 1995, Het percentage tevreden huurders lag over alle aspecten gemeten gemiddeld op 81 procent. Het percentage ontevre den huurders daalde naar 5 procent. In 1994 was dat nog 8 procent, in 1995 6 procent. Zoals bekend heet de WS sinds de fusie per 1 januari Achtgoed. Het percentage tevreden huurders over de "voorlichting" steeg van 86 procent naar 91 procent. Het percentage tevre den huurders over de "snelheid van af handeling van onderhoudsklachten" steeg van 63 naar 71 procent. Daarmee is aangetoond dat de eerder op dit on derdeel in 1995 genomen maatregelen effect sorteren. Het gaat daarbij onder meer om het openstellen van de servi ce- (of klachten) telefoon voor de gehe le dag en niet alleen van 9.00-11.00 uur, alsmede om het aanstellen van een extra opzichter. Hoewel Achtgoed tevreden is over de uitkomsten Voor de locatie Soest, is dui delijk dat op diverse onderdelen het percentage tevreden huurders hoger moet uitvallen. Een minimumscore van 80 procent tevreden huurders en een lagere score van 5 procent ontevreden huurders behoort standaard te zijn. Het onderzoek wordt jaarlijks gehouden onder 5 procent van de in Soest woon achtige huurders, waarbij in het eerste jaar in 1994,10 procent van de huurders ondervraagd is. De jaarlijkse meting is onderdeel van het kwaliteitsbeleid van Achtgoed, dat daarnaast nog enquêtes kent onder nieuwe huurders, vertrokken huurders en huurders waar een repara tie heeft plaatsgevonden naar aanleiding van een ingediende klacht. De directie van Achtgoed heeft inmid dels besloten als deelnemer toe te treden tot de Stichting Kwaliteitszorg Woon diensten Huursector (KWH). Deze lan delijke organisatie laat corporaties toe als hd indien zij voldoen aan de kwali teitsnormen van deze stichting op het terrein van door woningcorporaties aan huurders te leveren (woon-)diensten. Indien voldaan wordt aan de normen, ontvangt de deelnemende corporatie een kwaliteitslabel, waarmee de huurder een optimale service wordt gegaran deerd rondom de diensten voorlichting, (telefonische) bereikbaarheid en open stelling, woningaanbieding, huurders- zelfwerkzaamheid, onderhoudsservice, individuele huursubsidie en huuropzeg- ging. Op donderdag 20 februari houdt het ROC De Amerlanden een open dag. Tussen 18.30 en 20.30 uur staat het Open Leercentrum Informatie Techno logie (OLIT) centraal. Het betreft een nieuwe afdeling van het regionale opleidingscentrum. Cursisten kunnen er op doordeweekse dagen tus sen 9.00 en 21.00 uur terecht om onder begeleiding van een deskundige docent zich op elk gewenst niveau te bekwa men in softwarepakketten en toepassin gen. Ook is een aantal computers aan gesloten op Internet, zodat ze over World Wide Web kunnen surfen. Het OLIT-centrum van het ROC De Amerlanden is te vinden aan de Wiek slag 50 in Amersfoort. In het Soester kunstwinkeltje "De Berenklauw", Steenhoffstraat 63, is dezer dagen een tentoonstelling te zien van schilderijen en beelden van Aletta Engelhart uit Hilversum. Aletta Engelhart, geboren in Doorn in 1957, is haar vorming in 1982 begonnen bij de Amsterdamse kunstenaar Peter Alma. In 1983 leerde ze bij Peter Schenk in het Van Goghmuseum mo deltekenen en olieverftechnieken. Van 1984 tot 1989 deed ze de opleiding kunstzinnige therapie aan de Academie de Wervel in Zeist. Sinds 1987 geeft ze zelf cursussen meditatief schilderen en boetseren. Voor haar huidige werk laat ze zich inspireren door de kunstenaar Jan Brecht. In haar werk is duidelijk te zien hoe zij aarde en geesteswereld met elkaar ver bindt. In een1 spel van donkere en lich te kleuren beeldt zij iets uit dat nog het beste met de term "sfeer" kan worden aangeduid; de overgang van lichte naar donkere tinten is in die sfeer de over gang van geestelijke naar stoffelijke we reld. Soms ontstaat op het grensvlak tusse licht en donker goud. Hoewel haar werk niet figuratief is, kunnen er gestal ten worden waargenomen. Aletta maakt ook plastisch werk, bij voorkeur met albast en klei, naar the ma's die ontstaan uit de behoefte om vorm te geven aan begrippen "dans", "zijn" en "rust". De tentoonstelling van Aletta Engelhart is te zien tot begin april en kan dagelijks, behalve op zondag, worden bezocht van 10.00-18.00 uur. NIEUWBOUW 2 exclusieve geschakelde villa's met garage opéén van de mooistelokaties in Soest-Zuid (Vosseveldlaan) op ca. 650 m2 grond. zolder algemeen plaats Soest-Zuid adres VOSSEVELDLAAN indeling hol, toilet, moderne keuken met inbouwopporotuur (ca. 22 m2), riante woonkamer (63 m2) verdieping 4 slaapkamers, ruime badkamer met aparte douche en ligbad, apart toilet met vaste trap en mogelijkheid voor 5e slaapkamer inspraak in afwerking is mogelijk trappen worden uitgevoerd in hardhout luxe opdekdeuren met hardhouten kozijnen (binnen en buiten) natuurstenen vensterbanken ruiem stelposten keuken, tegelwerk en sanitair gehele beg. gr. wordt uitgevoerd met sierpleister (bijv. spachtelputz) complete alarminstallatie met doormelding luxe gevelsteen (zalmkleurig) keramische dakpannen Gevraagde koopsom f879.000,- v.o.n. /OCn Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Hypotheken Fax 035-6026061 Qnroerend-goed Assurantiën "De godsdienst is een schone zaak, en schenkt het mensdom veel vermaak," rijmde Multatuli, Nederlands grootste schrijver, al meer dan een eeuw gele den. Geloof en godsdienst: er wordt in Nederland wat over afgeouwehoerd, en iedereen mag ervan vinden wat-ie vindt, want niemand heeft de wijsheid in pacht en dus heeft iedere opvatting evenveel recht van bestaan als een ande re. Zo hebben we dat nu eenmaal demo cratisch afgesproken, al is er heel wat bloed vergoten voordat we zo ver kwa men. De Waarheid (met een grote W) bestaat niet, of misschien moet je zeg gen: niemand weet wat Waarheid is. Afgezien van de talrijke volksstammen die zich desondanks toch van alles en nog wat aan hun neus laten hangen, rea geren de meeste beschaafde Nederlan ders doorgaans ook uiterst kritisch als er iemand opstaat die wél precies denkt te kunnen voorschrijven wat een ander geloven of vinden moet. Profeten, pau sen, priesters, predikanten, en tegen woordig ook een hele schare goeroes, psycho- en andere therapeuten en nog een heel rijtje dwaallichten van allerlei slag - van Lou de Palingboer tot Joman- da - staan ook laag in aanzien bij het "denkend deel der natie". Voor zo ver de politiek daarvan het boegbeeld is (vooral in eigen ogen), houdt ook zij zich verre van een discus sie over godsdienst. Godsdienst wordt beschouwd als een privékwestie, en ie dereen die in de politiek met z'n geloof komt aanzetten wordt op z'n hoogst be leefd aangehoord ("respect voor eikaars overtuiging" heet dat dan), maar meer ook niet. Je kunt er ook weinig mee, in de praktijk, of het levert alleen maar problemen op. Met kunst is het eigenlijk net zo, maar toch weer een beetje anders. Iedereen is bet er wel min of meer over eens dat ook dat een onderwerp is van persoonlijke smaak en inzicht, waarover geen uit spraken te doen zijn met de pretentie van een algemeen geldende waarheid. Daar kun je dus ook oeverloos over blij ven zwammen en dat mag in dit land, maar kunst is en blijft een privézaak, net als de godsdienst. Het verschil is dat iedereen het deson danks vreselijk interessant vindt om een mening over kunst te hebben. Het gewauwel over kunst is schier onuitroei baar en zodra iemand ergens het etiket "kunst" opplakt beginnen hele horden mensen opeens met een glazige blik in hun ogen te kwijlen van belangstelling. Godsdienst is "uit" (afgezien van een merkwaardige opleving van allerlei rare randverschijnselen, zoals New Age en een boekenweek over God), en kunst is "in". Kunst heeft - net als godsdienst - op zichzelf niks met politiek te maken, maar er moet ergens in het verleden iets vreselijk fout zijn gegaan toen er zoiets werd uitgevonden als "openbare" kunst, want dat is de kunst waar de politiek wél iets over te zeggen heeft, omdat het uit de gemeentelijke kunstpot (ons aller zak) wordt betaald en de gewone burger er niet aan te pas komt. Dat leidt dus onvermijdelijk tot onzinnige discussies als bij ons op Soest over het kunstwerk in de Boerenstreek, waar de politiek geen verstand van zegt te hebben maar er, als het even tegenzit, toch een paar ton voor neertelt, terwijl de burgers (om uiteenlopende redenen) totaal niet zit ten te wachten op dat soort artistieke malligheden. Dat de politiek geen verstand van kunst heeft wil ik graag beamen. Waar van wél trouwens? Maar gebrek aan deskundigheid weerhoudt de politici van Soest er niet van om per jaar meer dan 100 miljoen gulden (van uw en mijn geld) uit te geven aan allerlei zaken waarvan ze in het algemeen ook geen flauw benul hebben. Dat is precies de drijfveer voor de weerzin en het wan trouwen tegen "het politieke bedrijf', die je hier en elders voortdurend tegen komt. Dat de politiek zich een brevet van on vermogen toekent over de beoordeling van kunst kan ik wel billijken. Toch het is vreemd dat politici, die altijd graag beweren dat ze ook maar gewone men sen zijn, thuis met hun voeten op tafel wél een mening over kunst mogen heb ben, maar hun mond stijf op slot moe ten houden als ze er in de gemeenteraad een besluit over moeten nemen. Verder heb ik ook grote twijfels over het feit dat •ze dat oordeel dus voor het gemak maar uitbesteden aan een speciale kunstcom missie, een soort artistiek staatje-in-de- staat, die met haar veronderstelde maar geheel oncontroleerbare deskundig heid op eigen gezag kan gaan zitten be slissen waaraan de kunstpot wordt be steed, want de politiek zegt toch wel ja. Hoe deskundig zijn eigenlijk deskundi gen van wie niemand met enige deskun digheid kan vaststellen dat het echt des kundigen zijn...? Kunst is een privékwestie, inderdaad. Wie ervan houdt en er geld voor over heeft schaft zich - op eigen kosten - maar een kunstwerk aan en hangt dat thuis aan de muur, zodat een ander er geen last van heeft, of hij gaat naar een mu seum, waar het ook niemand stoort. Maar laten we alsjeblieft ophouden om kunst - als het die naam al verdient - overal maar neer te pletteren waar de omgeving van zichzelf kennelijk zo saai of lelijk is dat er hoognodig iets aan "versierd" moet worden, als een doekje voor het bloeden. Bij al dat gedoe over de kunst in de Boerenstreek, volgens sommigen nu al de meest deprimerende woonwijk van Soest, denk ik ook steeds: had liever wat meer geld besteed aan het uiterlijk van die grauwe huizen, de allerlelijkste die ooit in Soest zijn gebouwd, in plaats van daar een kitscherige, quasi-klassieke en kennelijk ook nog religieus-dubieuze nep-tempel neer te zetten. En wat moet een Boerenstreek-bewoner straks in vredesnaam met negen muzen van meer dan tweeduizend jaar geleden? De kun stenaar had de tijdgeest volgens mij iets beter aangevoeld als-ie er elf sokkeltjes had neergezet met de beelden van de aanzienlijk populairdere Amsterdamse "godenzonen" van Ajax, al zijn die in middels ook al dramatisch van hun voetstuk gevallen. Er is één troostrijke gedachte die ik de tegenstanders van de "occulte" muzen tempel in de Boerenstreek nog wil mee geven. Schuin voor mijn huis staat ook een kunstwerk van een oude Griekse godheid, bijna midden in het honden- uitlaatterrein. Het zal destijds wel een paar centen hebben gekost, maar een wezenlijke functie heeft het niet. Het staat er gewoon te staan, mooi of lelijk, tot aan de jongste dag, want het is waar schijnlijk onverwoestbaar. Maar zelfs de honden hebben er nauwelijks be langstellingvoor, al is ervan tijd tot tijd wel eentje die er in het voorbijgaan een pootje bij optilt... A.P. Soestand, 16.02.97 voor particulieren en bedrijven Steenhoffstraat 58 - Soest

Soester Courant | 1997 | | pagina 5