Jh En dit zijn de knallers van deze week: U Voorrang ontsluitingsweg en rotonde Soest houdt ondanks zondag vast aan 4 mei voor dodenherdenking rrrrmri Afdeling gynaecologie Ziekenhuis Eemland onder vuur in documentaire 1 98 9 98 11 Soest wijst kabinet op te lage uitkering voor minima Politie zoekt getuigen van snackbar-knokpartij Lik-op-stuk tegen landje-pik 6027493 College-fracties steunen versnelde procedure 'Herdenking is geen festiviteit... A. van der Lee 'Bartje' gestolen Van Breukelen Vast-goed 3 Actueel 8 Varia és K 15 Soesterberg 17 Sport Hutspot en kiwi: niet lekker... Brpmfietser gewond bij aanrijding Directie ontkent verwijtbare medische beslissingen KLAREN WïROMP I HET VLEESCENTRUM §8 EuS?delappenio?° Krabflakes met cocktailsaus 45QO Filet americain Sperziebonen Hand- en pers sinaasappels OC m Noordhollandse milde kaas O Oö Paasstol met spijs 750 gram 3.98 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest OPVELER VERZOEK NU OOK IN SOEST I: De college-fracties van WD, CDA en PvdA hebben donderdag inge stemd met een snellere procedure voor het eerste deel van de ontslui tingsweg voor de nieuwe vestiging van Albert Heijn, Braamhage en vijftig seniorenwoningen. Ook de rotonde op de hoek van de Bur gemeester Grothestraat en de Inspec teur Schreuderlaan wordt meegenomen in de artikel 19-procedure. Volgens de coalitie in de Soester gemeenteraad is er haast geboden met de ontsluitingsweg, omdat Albert Heijn een bouwvergun ning heeft gekregen. Als de gemeente raad geen voorrang zou hebben ver leend aan de weg en de rotonde, zou de besluitvorming op zijn vroegst in de ko mende zomer hebben plaatsgevonden. De normale procedure voor het nieuwe bestemmingsplan Soestdijk vergt name lijk nog tijd. Waarschijnlijk wordt dit plan in maart ter inzage gelegd en niet eerder dan in de zomer neemt de raad hierover een besluit. Hiervan zal het tweede deel van de ontsluitingsweg (het gedeelte van AH tot en met een roton de op de Stadhouderslaan) deel uitma ken. Goedkeuring Want het lokale kabinet van WD, CDA en PvdA zal ook voor dit tweede deel zijn goedkeuring geven, zo heeft het al meerdere malen aangekondigd. En met zestien van de 27 raadszetels hebben ze meer macht dan de opposi tie en bijvoorbeeld Vrij Polderland, de vereniging van bewoners van de ooste lijke dorpsrand van Soest, die voortdu rend bezwaar heeft gemaakt tegen de ontsluitingsweg. Deze vereniging pleitte vorige week voor een kleine ontsluitingsweg naar de Inspecteur Schreuderlaan. Dit idee kreeg de steun van de D66 en GGS, die evenals de BAM en GL/PS tegen de grote ontsluitingsweg zijn. Maar een kleine ontsluiting op de In specteur Schreuderlaan betekent vol gens het college dat het verkeer in de wijk terecht komt. En dit is, ook al van wege de scholieren die daar fietsen, nu net niet de bedoeling, stelde CDA-frac- tievoorzitter Bart Krol donderdag. Van het CDA is bekend dat het na de ont sluitingsweg ook een rondweg in de pol der wil laten aanleggen. Van de chris ten-democraten mag de rondweg zelfs de inzet worden van de gemeentae- raadsverkiezingen die in maart 1998 worden gehouden. Krol werd gewaarschuwd door Harry Witte van GGS: "Na de verkiezingen zou wel eens kunnen blijken dat de ont sluitingsweg een verkeerde investering is geweest voor de verdere ontwikkeling van de oostrand. Omdat een meerder heid dan vindt dat de problemen niet zo groot zijn als sommigen suggereren." De kosten van de ontsluitingsweg en de rotondes op de Burgemeester Gro thestraat en de Stadhouderslaan zijn geraamd op 2,3 miljoen gulden. Het eerste deel, waarvoor nu een versnelde procedure wordt ingezet, zal ongeveer de helft kosten. AJs hef aan hef College van B. en W. ligt zal de traditionele dodenher denking in Soest ook dit jaar plaats vinden op 4 mei. Dat die datum op een zondag valt is geen reden om daarvan af te wijken. Dat blijkt uit het (concept)antwoord van B. en W. op de brief van de Nederland se Vereniging tot Bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging, die onlangs is ontvangen evenals in an dere Nederlandse gemeenten. De vere niging doet een dringend beroep op het gemeentebestuur om de herdenking te verplaatsen naar zaterdag 3 mei, "daar de zondag, de dag des Heeren, ons van God gegeven en nog gelaten is om deze in een heilige rust door te brengen." 'Geen vrijbrief Secretaris M. van Prooijen van de ver- eniging-met-de-lange-naam schrijft dat 'Je dodenherdenking en daarmee het vele leed dat aan ons Nederlandse volk in de jaren 1940-1945 is toegebracht" op zichzelf een goede zaak is, in het bij zonder voor hen die een en ander niet daadwerkelijk hebben meegemaakt, "maar dat het ons toch geen vrijbrief geeft om daarmee de dag des Heeren te ontheiligen". Er zijn volgens Van Prooijen enkele ge meenten die de herdenking daarom dit jaar helemaal niet door laten gaan of te rugbrengen naar zaterdag 3 mei. Hij verzoekt ook het gemeentebestuur van Soest beleefd om het een of het ander te doen en laat ten slotte weten dat hij vertrouwt dat Soest dit verzoek "in ern stige overweging" zal nemen. Dat doet het gemeentebestuur van Soest, althans het College van B. en W., echter niet. Volgens het ambtelijk advies heeft zich sinds het einde van de oorlog wel vaker de situatie voorgedaan dat 4 mei - en dus de dodenherdenking - op een zondag viel. Dat is nooit aanleiding geweest om de herdenking te verplaat sen en ook nu is daar geen reden voor. Zeer ingetogen "Zeker waar een dodenherdenking een zeer ingetogen gebeurtenis is kan moei lijk gesproken worden van een zon dagsontheiliging. Door het zo te stellen stelt de vereniging de herdenking op één lijn met allerlei vormen van festiviteiten als muziekfestivals en sportmanifestaties op zondag," klinkt het in het ambtelijk advies met een duidelijk licht verwijten de ondertoon. Het advies besluit overigens met de wat raadselachtige vaststelling: "Daar waar ook de zondagssport in Soest plaats vindt is er een reden temeer om ook de herdenking op de gebruikelijk dag door te laten gaan", waarvan de logica niet helemaal helder is. De laatste zin komt overigens niet voor in de concept-ant woordbrief die het College op maandag 3 maart voorlegt aan de raadscommis sie voor Algemene Bestuurszaken, die haar instemming met de tekst nog moet betuigen. Het gemeentebestuur van Soest gaat het kabinet in Den Haag schrij ven dat het een aantal uitkeringen voor de minima te laag vindt. Hier mee hoopt het minister Melkert van sociale zaken een duwtje in de rug te geven. De brief van Soest is een idee van dei fracties van GL/PS, D66 en PvdA. Zij vinden dat de achterstand van de mini ma steeds groter wordt en baseren zich onder meer op gegevens uit het jaarrap port van Arm Nederland. Hieruit blijkt bijvoorbeeld dat de koopkracht van de De politie is nog steeds bezig met het onderzoek naar de toedracht van de knokpartij op zaterdag 15 februari in een snackbar aan de Smitsweg, waarbij twee politie agenten werden gewond. Inmid dels is bekend dat de agenten - een 29-jarige man en een 27-jari- ge vrouw - aan het handgemeen een flinke hersenschudding heb ben overgehouden. De agente heeft bovendien vermoedelijk een whiplash opgelopen. De politie is o.a. nog op zoek naar een onbekende man die ook getuige moet zijn geweest van de vechtpartij. Het gaat om een man van ca. 40 a 45 jaar, met een fors postuur, ca. 1.80 m lang, met blond of donkerblond haar. Hij was daar in gezelschap van een jongen van 10 a 15 jaar; mogelijk horen zij bij elkaar. Volgens de poli- tie-agenten zou de man ook een klap hebben opgelopen toen hij de vech tenden uit elkaar wilde halen. Verder is de politie nog op zoek naar een Ttirkse man van ca. 20 jaar, die tot de regelmatige bezoekers van de snackbar zou kunnen behoren en waarschijnlijk eveneens ter plaatse was. Ook eventuele andere bezoe kers die nadere informatie over het incident zouden kunnen geven wordt verzocht contact met de politie op te nemen. Van de vijf aangehouden verdachten is er vorige week één - een man van 23 jaar - naar huis gestuurd. Dat be tekent volgens een woordvoerster van de politie niet dat hij vrijuit gaat.. Tegen de vier anderen wordt het on derzoek nog voortgezet. Zij zitten nog steeds vast op verdenking van openlijke geweldpleging en mishan deling. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 20 Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet karftoor FAXEN C0P1ERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEIDSV/EG 9,3762 EP SOEST TEl, 035 6014706 FAX 6026856 minima vijf procent is achtergebleven, terwijl de vaste lasten sterk zijn geste gen. Bovendien liepen de minima in de jaren tachtig al een achterstand van vijf tien procent op. In Nederland zou één op de 25 huishoudens onder de armoe degrens leven, hebben 20.000 gezinnen onvoldoende eten in huis en kan in 43.000 woningen niet elke dag een war me maaltijd warden genuttigd, vanwe ge geldgebrek. Op lokaal niveau heeft de gemeente al een aantal voorzieningen getroffen om de minima tegemoet te komen in hun financiële huishouding, maar dit is nog niet genoeg. De drie fracties wezen er donderdag op dat zelfs Divosa (de organisatie van so ciale diensten) vindt dat de uitkeringen met tenminste vijf procent moeten wor den opgeschroefd. Minister Melkert is hierop aan het broeden, maar dit is vol gens GL/PS, D66 en PvdA onvoldoen de. De wens van Divosa moet volgens hen worden omgezet in klinkende munt. Vandaar het voorstel om, in navolging van de gemeente Groningen, een brief te schrijven aan het kabinet. Vrijwel alle fracties steunden de motie die de fracties vervolgens indienden, al verklaarden het CDA en GGS dat ze niet verwachten dat de regering door de brief van Soest meteen tot actie over gaat. Alleen de WD-fractie en de libe rale wethouder Neks Blommers stem den tegen de motie. Volgens de WD is de verhoging niet voor alle bijstands- groepen noodzakelijk en is het beter dat Melkert nog even kan broeden op het voorstel. Uit de tuin van een woning aan de Ire- nelaan is in het weekeinde een wit gip sen "Bartje-beeld" weggehaald. De be woner, een 71-jarige Soester, deed aan gifte bij de politie. TBS met dwangverpleging geëist tegen moordenaar. Moslims moeten voor offers weer naar elders. Overlijden Ad Langebent is slag voor r.k. Soest. Commissie Minderheden wordt MOS. Griezelen, lachen, dansen en eten. Soesterberg volwaardig deel Soest. Verongelukte militairen naar Soesterberg. Egghermonde geluidsdicht. 'Beestenboel' in De Drie Eiken. Besturen zetten in op snelle integratie. Van der Veer toch al weg bij Hees. 'Trainingsachterstand' Stam/SoVoCo. Vlekkeloze 'generale' Smeeing/BDC. Een 27-jarige Soesterse is vorige week woensdagavond ter observatie opgenomen in het ziekenhuis, nadat ze onwel was geworden door de con sumptie van hutspot, gevolgd door een kiwi. De combinatie van hoofd gerecht en toetje leidde tot een hevi ge allergische reactie. Aanvankelijk had ze de symptomen nog trachten te bestrijden met medi cijnen, die ze bij eerdere gelegenhe den had geslikt. Toen dat niet hielp besloot haar vriend haar onverwijld naar de Eerste Hlilp te brengen. In de veronderstelling dat ze daarvoor ook wel terecht konden bij het pas geopende dagziekenhuis van Molen- dael-Soest ging het tweetal op de fiets naar de Dalweg, waar echter bleek dat de polikliniek gesloten was. In arren moede besloten ze vervol gens de hulp in te roepen van de po litie. Gelukkig vonden ze het politie bureau aan de overkant wel bemand, waar direct de ambulance werd ge waarschuwd. Onderweg naar Molen- dael-Baarn kreeg de vrouw antistof fen toegediend. Hoe het haar verder is vergaan is niet bekend. Een 22-jarige bromfietser tiit Soest is vorige week donderdag gewond geraakt toen hij op de Smitsweg met zijn brom fiets werd aangereden door een 26-jari- ge plaatsgenoot. Deze stond met zijn auto links van de weg geparkeerd en zag de bromfietser niet aankomen. De me dewerkers van een toevallig passerende ambulance meenden aanvankelijk dat de'bromfietser geen noemenswaardig letsel had en namen hem daarom niet mee. Later constateerde een arts dat de man toch een gebroken been had, waar voor hij naar het ziekenhuis werd ge bracht. Zolang de kwaliteit van de zorg van de afdeling gynaecologie van zie kenhuis Eemland in Amersfoort niet is gewaarborgd, moeten men sen deze afdeling mijden. Dit zegt mr. Hans Blaauwbroek, directeur van het Provinciaal Patiënten/Con- sumentenplatform Utrecht. Deze week gaan medewerkers van de gemeente Soest na in hoeverre door een aantal bewoners gevolg is gegeven|aan de aanschrijving om il legaal in gebruik genomen gemeen tegrond weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Het betreft hier een eerste groep van 15 bewo ners, die zo'n aanschrijving heeft ontvangen. Begin maart start de volgende ronde. Opnieuw zal dan een groep bewoners worden aangeschreven om de grond aan de rechtmatige eigenaar, de gemeente, terug te geven. Als op de uiterste ter mijn niet aan de aanschrijving is vol daan, zal de gemeente de uitvoering zelf ter hand nemen en de kosten bij de be trokkenen in rekening bréngen. Gemeentelijke diensten constateren meer en meer dat er op redelijk grote schaal door particulieren zonder toe stemming gemeentegrond in gebruik wordt genomen. In sommige gevallen gaat het om een enkele meter die bij de (achter)tuin is getrokken, in andere ge vallen is een groot stuk (bos)grond ge annexeerd. Eind vorig jaar hebben Burgemeester en Wethouders besloten om een lik-op- stuk-beleid te voeren om aan deze on gewenste praktijken een eind te maken. Begin december is een eerste groep be woners aangeschreven óm uiterlijk 20 januari 1997 het toegeëigende stuk ge meentegrond te ontruimen en in de oor spronkelijke staat terug te brengen. I.v.m. de lange vorstperiode werd de uiterste datum een maand opgeschoven naar 20 februari. fa... (zie pag.lóin dit blad) onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties 1 Birkslraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Hamlappen qqc (de echte), kilo O» Rundergehakt £95 Zie onze adv. op pag. 2 zie pagina 3 Altijd kwaliteit en betaalbaar 250 gram 150 gram ',7W 500 gram kist 15 kilo vers van 't mes, kilo Blaauwbroek deed dè uitspraak in de Zembla-documentaire 'Fatale fouten in het ziekenhuis' die de Vara/NPS don derdag uitzond op Nederland 3. Hij ba seert zich op dertig klachten over de gynaecologen van Eemland, die de af gelopen vier jaar zijn binnengekomen bij het Informatie en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG). In zeven ge vallen overleed een kind, in drie situa ties een moeder. Daarnaast zou de Amersfoortse advo caat Sap nog twintig andere zaken heb ben lopen tegen ziekenhuis Eemland, waarvan zeven tegen de gynaecologen. De advocaat Vogelzang behandelt op dit moment tien zaken tegen de gynae cologen van Eemland. Bovendien zou den, naar aanleiding van de televisie uitzending op donderdag, inmiddels nog tientallen klachten zijn binnengekomen bij het Patiëntenplatform. De directie van ziekenhuis Eemland neemt nadrukkelijk afstand van de uit spraken in de uitzending en stelt Blaauwbroek aansprakelijk voor de schade die wordt veroorzaakt door diens uitlatingen. Verwijtbare medische beslissingen zijn er in de ogen van de Raad van Bestuur van Eemland niet gemaakt op de afde ling gynaecologie. "Het tegendeel is ten onrechte gesuggereerd in de uitzending van Zembla," verklaart de Raad van Bestuur. Het stelt verder dat het aantal sterfgevallen en complicaties in de gy naecologie/verloskunde geen afwijkin gen vertoont van landelijk geregistreerde gemiddelden. Ook verdedigt het zich met de houding van de Inspectie voor de Volksgezondheid die naar aanleiding van een inspectiebezoek in 1996 geen reden zag maatregelen te treffen tegen het ziekenhuis en alle vertrouwen heeft in de afdeling gynaecologie van Eem land. De Raad van Bestuur zegt even eens volledig vertrouwen te hebben in de maatschap en de medewerkers. In de uitzending komen ook ex-patiën ten en nabestaanden van overleden De Hypotheker Soest, Steenhoffstraat 66, Na de uitzending van donderdagavond zijn nog eens tientallen klachten bij het Patiëntenplatform binnengekomen over ziekenhuis Eemland. mensen aan het woord. Zij verwijten de maatschap van ziekenhuis Eemland een aantal fouten. Nadat zijn vrouw na een operatie aan haar eierstokken overleed, diende een man uit Voorthuizen tegen alle gynaecologen van de maatschap een klacht in bij het Medisch Tuchtcollege. Het veroordeelde de gynaecologen niet, maar kwam wel tot de conclusie dat de maatschap tekort was geschoten in de persoonlijke aandacht voor de patiën ten. Naar aanleiding hiervan is de maat schap meer aandacht aan de relatie met de patiënten gaan besteden, aldus de directie. In de documentaire van Zembla vertel de een vrouw dat de gynaecoloog op zondag niet naar het ziekenhuis wilde komen, terwijl ze een ernstige vorm van zwangerschapsvergiftiging had. Uitein delijk belandde ze in een ambulance naar een ander ziekenhuis, waar werd voorkomen dat een scheuring van de lever haar fataal werd. Volgens de Vara/ NPS is de klacht van deze vrouw inmid dels erkend, net als vier van de negen andere gevallen, waarbij iemand om het leven kwam. Een zeer recente klacht komt van een vrouw die niet serieus werd genomen. Een week na de beval ling stortte ze thuis in elkaar en overleed bijna aan de gevolgen van een half ach tergebleven placenta in haar baarmoe der. In een officiële verklaring zegt het zie kenhuis dat het heeft geconstateerd dat er naar de patiënten te weinig commu nicatie is geweest over het fusieproces van het St. Elisabeth-ziekenhuis en De Lichtenberg. Het betreurt dat dit aanlei ding is geweest voor onrust en misver standen, waarover patiënten hebben geklaagd. Het is zover. De Hypotheker heeft zich ook in Soest geves tigd. Dat is plezierig voor u. Want wanneer u op zoek bent naar een hypotheek die volko men aansluit op uw persoonlij ke situatie, bent u bij De Hypotheker aan het enige juiste adres. De Hypotheker is een objectief adviseur die u kan laten kiezen uit alle mogelijke hypotheekvormen. Én de juiste hypotheek voor u afsluit. Volledig kosteloos. ER IS MAAR ÉÉN HYPOTHEKER. DAT IS ZEKER. 035 - 6036000

Soester Courant | 1997 | | pagina 1