aavo Êbrabantia Depressie een ziekte die je maar beter serieus kunt nemen Sexuele bijwerkingen van antidepressiva 2.50 De Brabonlia Topspinner droogmolen... nü voor een Lente-prijs! De grootste specialist Vishandel 't Hoekje Jantine vertelt over haar depressiviteit Met 'n NVM-makelaar koop je zonder zorgen. bert jan van der A heyden WOENSDAG 5 MAART 1997 SOESTER COURANT PAGINA 18 WOENSDAG 5 W SCHIPPER O# SOEST /oor elk budget Uniek in de regio IOOO DOE HET ZELF CENTRUM DOOR ANTIDEPRESSIEMIDDELEN MINDER ZIN IN SEX Alleen achter een goede naam staat NVM. nvmJ NV| Rondje Soest ORANJE BITTER Saucijzenbroodjes per stuk 1,85 nu Fruitwafels met slagroom abrikoos of appel 1,75 nu Bij besteding van 10 gulden, 1 doosje minigebak (9 stuks) van 7,95 nu Warme bakker Winkelcentrum Overhees, Soest Telefoon 035- 602 3040 VERSE MOSSELEN MET GRATIS KRUIDEN Tot ziens bij 't Hoekje Uw kwaliteitsvishandel R.WESTRA 5 Jaar Service Garantie Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt u op iedere sweater v.a. 55,- 10,- KORTING geldig van 10 maart t/m 15 maart 1997. Perzische tapijten M BAARN- SOEST Voor bouw- en interieur INDUSTRIEWEG i Geen dumpen aan. Het lijkt te mooi om waar te zijn: korting krijgen wenneer u dat wilt. Toch doen we dat dit jaar. Waarom? Omdat al die tijde lijke acties te vaak leiden tot teleurstellingen: mensen die de korting missen of juist spijt krijgen na een overhaaste keuze. Daar doet Schipper Soest niet aan mee. Dus bepaal voortaan zelf wanneer ui uw korting benut. Op het moment dat het uit- komt, op uw gemak. Wij willen contente cliënten. En wilt u toch eerst keukenzaken afreizen vocs u onze showroom bezoekt? Goed dan begrijpt u uiteindelijk nog beter waarom u bij ons beter af bent. Natuurlijk kunt u zich die kosten ook besparen. Eerst naar Schipper Soest gaan scheelt u zó al snel weer een kast of kraan. Oh ja, hoeveel korting u krijgtDat vertellen we u graag per soonlijk. De con currenten verkli- ren ons nameliji ai voor gek. Industrieweg 12 (Ind, terrein), Soest. Tel: (035) 60 29 468. Welkom op maandag t/m vrijdag van 08.30-17.30 uur. Zaterdag van 09.00-16.30 uur. Weteringpad 1 3762 EN Soest Telefoon: 035 - 601 62 28 m ca MAKELAAR Jantine kreeg voor het eerst in haar leven een de pressie toen zij veertig was. Na een mislukt eer ste huwelijk trouwde zij opnieuw. Zij verhuisde daarop, samen met haar twee kinderen uit haar vo rige huwelijk en haar echtgenoot naar Amster dam. Ook haar man had twee kinderen uit een vo rig huwelijk. De zorg voor de vier kinderen viel haar zwaar en leverde veel spannin gen op. Haar tweede echtgenoot was een perfectionistisch en beheerst persoon. Hij verwachtte van haar dat zij de penibele gezinssituatie goed het hoofd zou bieden, jantine kreeg steeds meer het gevoel dat zij ten aanzien van hem te kort schoot. Hij had zichzelf immers altijd onder con trole. Ze sliep steeds slechter en dronk stevig om haar angsten te bedwin gen. Het ging mis, jantine belandde op de gesloten afdeling van een psy chiatrisch ziekenhuis. Na zes weken mocht ze weer naar huis. Maar in de tijd die daarop volgde, keerde de depressieve stoornis bij de minste of geringste tegenslag weer terug. De medicijnen die ze slikte, boden aan vankelijk weinig verlichting en had den vervelende bijwerkingen. Ook haar sexuele relatie met haar man leed onder de effecten van de medi catie. Vrijen ging moeizaam, zeker gedurende de perioden dat ze een hogere dosis moest innemen. Ze vroeg haar psychiater of de medicij nen daar de oorzaak van konden zijn. "Het zou kunnen" was het enige ant woord dat ze kreeg. Ruim zes maan den geleden vroeg haar huidige psy chiater haar een vragenlijst in te vul len over de neveneffecten van haar medicijnen op haar sexuele beleving. Ze ervoer het als een opluchting dat er eindelijk over gesproken kon wor den. Jantine is nu vijfenvijftig. Twee jaar geleden overleed haar man na een slopende ziekte. "Voor mij is sexualiteit nu niet meer zo heel rele vant", vertelt ze. "Maar voor jonge, sexueel actieve mensen die chronisch depressief zijn is het vreselijk. Je bent al zo geïnvalideerd door de ziekte op zich, en dan wordt enig plezier in je sexleven ook nog onmogelijk ge maakt. Het zou goed zijn als depres sieve patiënten hier met hun arts over konden praten. Er zijn echter maar weinig psychiaters en huisartsen die erover beginnen." Behandeling met medicijnen Alle geneesmiddelen, ook antidepressiva, kennen bijwerkin gen. Tot de meest voorkomende bijwerkingen van anti depressiva behoren onder meer misselijkheid, duizeligheid, hoofdpijn, wazig zien, verstopping, een droge mond en sla perigheid. Al naar gelang de werkzame stof in het medicijn kunnen bepaalde bijwerkingen optreden. Het al dan niet optreden van een bijwerking wisselt echter van persoon tot persoon. Gelukkig verdwijnen of verminderen veel bijwer kingen in de loop van de behandeling. Een bijwerking die vaak niet verdwijnt, is sies, waardoor ze in f.eite permanent de negatieve invloed van het medicijn op antidepressiva moeten slikken. Ongeveer de sexuele beleving van de patiënt. Dat de helft van de patiënten die gedurende ;evert vooral problemen op voor mensen langere tijd een antidepressivum slikt, die last hebben van terugkerende depres- kampt met sexuele problemen. Welke sexuele problemen doen zich eigenlijk voor als gevolg van het gebruik van antidepressiva? Dr. H. Becker, arts, werk zaam als assistent-psychiater in het AMC: "Alle normale sexuele problemen komen voor als gevolg van het gebruik van antidepressiva. De meest gehoorde bij werking is het niet meer kunnen krijgen van een orgasme. Maar er zijn nog veel meer bijwerkingen. Geen plezier meer beleven aan sex, totaal geen zin meer hebben in sex, geen erectie kunnen krijgen en ga zo maar door. Slechts 15% van de patiënten geeft zelf aan dat het gebruik van antidepressiva dit soort problemen voor hen oplevert. Wordt er echter gericht naar gevraagd, dan kan het aantal mensen dat deze vraag met ja beantwoordt, op- Naast gesprekken met een deskundige heb ben veel depressieve patiënten baat bij medicijnen, de zogenoemde antidepres siva. De laatste twintig jaar zijn er moderne medicijnen ontwikkeld die een revolutie teweeg hebben gebracht in de behande ling van depressies. Antidepressiva regule ren de functie en de verdeling van de neurotransmitters in de hersenen. Neuro transmitters kunnen vergeleken worden met kleine chemische boodschappertjes. Ze spelen een roJ bij de prikkeloverdracht tussen zenuwcellen en zijn daarom onont beerlijk voor het goed functioneren van de menselijke geest. lopen tot 90%." Over deze specifieke bij werking wordt meestal met geen woord gerept. Niet door de arts en ook niet door de 'patiënt zelf. Volgens Dr. Vermeulen heeft dit een aantal oorzaken: "Ten eerste is er vooral in het begin van de behande ling een duidelijke prioriteit. Iemand die nadenkt over zelfmoord zal het uiteraard weinig kunnen schelen wat de invloed van medicijnen op zijn of haar sexleven is. Naarmate de behandeling aanslaat, wordt de patiënt meestal alleen nog gevraagd naar het verloop van de depressie, en niet naar eventuele bijkomende kwalen. De patiënt en de arts hebben te weinig tijd om dit soort dingen goed door te spreken. Bovendien zijn zowel arts als patiënt terug houdend in het bespreken van sexuele problemen, waarschijnlijk uit een soort schaamte. Als ik collega's vraag of zij sexuele problemen als gevolg van medicijngebruik onderkennen en bespreken, is het ant woord eigenlijk altijd positief. Maar in de praktijk blijken slechts weinig artsen ernaar _te vragen." door Arie Wan Bent U een supporter van Or Nee, niet van het Nederlar maar van ons koningshuis. Eerlijk zeggen. Moeilijke vraag? Klopt. Wie geen lid is van de plaatsel jevereniging loopt doorgaai koop met Oranje-gezindheid. 30 april, bij jubilea, rouwen e van de Oranjes verdwijnt ne om in vele gevallen plaats te m medeleven, verbondenheid. Al naar gelang je stemming Oranje-gevoel met een knop kouder draaien, zoals je dat mers doet met een thermosts Sinds woensdag 26 februari nenSoest/Soesterberg, maar ten, de warmte voor Oranje de monarchie, aardig opgelc zaak van de temperatuurwis het nieuws dat een zogenaam keins Genootschap de Oran uit wil sturen. Vijftien prominenten, wat A collectief van de pot gerukt een meerderheid zich door H teit met lintjes in de Orde Nassau en de Nederlandse hangen, vervolgens vindt n consumeren van een sloot a een erfelijk koningsschap b Gods niet in de tegenwoon mentaire democratie past. heren vijftien onder eigentij cratie verstaan wordt duide lezen van de toelatingseisen tochtone mannen komen i king voor het lidmaatschap i publikeins Genootschap. Zo je er niet onwel van won wel onpasselijk. De strategie die de heren ont en een slok hebben bedacl waar geen deodorant of wasti geschikt is. Wachten tot li waarop de zichzelf overscha narchie een fatale fout maa gens met de afschaffing van chie aan de weg gaan timme Het is even voorbarig, gemal onverstandig te veronderstel hier slechts een uit de har grap betreft. De ledenlijst vai blikeins Genootschap telt toebehoren aan doorgewint ci, zakenmensen en publicist den die, toen ze nog iets we; handen hadden, uitsteken verstonden hun doelgroepe len, en daar ook in vele j slaagden. Gelet op de reacties in de m luiden afkomstig van de sten lijkt het er vooralsnog op da bitter niet hoeft te slikken. Helaas kan de monarchie z monarchie geen lik-op-stuk j in een kwestie als deze kan E mer in het openbaar zeggei soort landgenoten de oren wassen. Willem Alexander in opleiding, is in dit opzicht benijden. Hij mag dan als een toelage van ruim één i jaar ontvangen; één ding zal mee kunnen kopen: de vrijli en laten waar hij goed in is zin in heeft. Ontsnappen u lende harnas van een a.s. ko alleen nog in de lucht en o Volgens zijn eigen zeggen de ken waar hij zichzelf kan zi voelt. Kroonprins Willem-Alex; Arie betreft, een kanjer var zijn puberjaren op een motc wonderen als "Haagse Harr jes schietend naar fotograf opdringerige journalisten i "oprotten" van zich afschn latere leeftijd genieten van e studentenleven, een auto tc den, de tijd nemen om een ner te zoeken en te vinden, s zijn dak gaan bij sportieve i suksessen. Kroonprins Will der, gewoon een van ons. jongeman dat zichzelf en door taboe-doorbrekende de laan uit laat sturen. Zeker, er worden vorstenli zworen. In Engeland bijvoo de meerderheid van het vc vol van Buckingham Palact vredigende relaties van ko ren aldaar staan al jaren t< maar dat is wezenlijk iets het argument van de vijftiei ningsschap niet in een hedc mocratie zou passen! Is er tegen instituten als k< en monarchie dan niets in Natuurlijk wel. Arie zal d< om een proces tot zaligverkl Oranjes in werking te zetter selijks is de koninklijke fan en zo hoort bet ook. Voeg dat het Huis van Oranje we peet afdwingt, onafhankc een groot goed koestert, vr mocratie tot hun erfgoed i nen. Wie de monarchie serieus wil stellen, misschien wel al met steekhoudender argut ten komen dan de tot clic kreet dat koningsschap ei niet meer passen in de teg parlementaire democratie, zitten waar je zit. We zullen ren als de gekte U en ons d vallen. ARIE WAJ Zo'n drie tot vijf procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan depressie. Daarbij gaat het niet om mensen die af en toe last hebben van ge voelens van somberheid en lusteloosheid, maar om men sen die gedurende een lange, vaak aaneengesloten periode echt ziek zijn. Een beter be grip van depressie is belang rijk, want wanneer een de pressie niet snel en goed be handeld wordt, kan dat ver velende gevolgen hebben. Naast gesprekken met een deskundige worden medicij nen tegen depressie voorge schreven door huisartsen en psychiaters. Dat deze genees middelen echter een verve lende bijwerking hebben, na melijk sexuele problemen, komt steeds meer onder de aandacht. ledereen heeft wel eens een periode lang het gevoel 'dat het allemaal niet zo lekker gaat'. Tal van oorzaken zijn hiervoor aan te voeren. Oververmoeidheid, relatie problemen, het overlijden van een naaste, een chronisch tekort aan slaap, ongezond eten, te hard werken... noem maar op. Maar voor mensen die echt depressief zijn, lijken dergelijke problemen onoplosbaar en vooral onomkeerbaar. Een depressie veroorzaakt heel veel leed en kan ervoor zorgen dat een goed functionerend, ge zond mens geleidelijk aan verandert in een eenzame, geïsoleerde persoon voor wie het leven één lange lijdensweg is. Een weg die in het uiterste geval kan leiden tot zelfdoding. Zowel arts als patiënt zijn terughoudend bij het bespreken van sexuele problemen. Foto: Benelux Press Ziektebeeld met taboes Depressie is een ziektebeeld dat lang om ringd is geweest door taboes. Veel mensen zijn geneigd te denken dat iemand die een depressie ontwikkelt waarschijnlijk een 'slappe persoonlijkheid' heeft. Dat is niet zo. Volgens psychiater H.D.B, Vermeulen, werkzaam in het AMC in Amsterdam, wordt een depressie veroorzaakt door een com binatie van factoren: "Een depressie is in feite een optelsom van een lichamelijke aanleg, de psychologische ontwikkeling van een mens en de sociale omstandighe den. Je kunt ervan uitgaan dat de ene mens kwetsbaarder is voor het ontwikkelen van een depressie dan de andere. Als je vader of moeder aan een depressie lijdt, loop je een groter risico dan gemiddeld. Brengt je psychologische ontwikkeling met zich mee dat je erg streng bent voor jezelf, dan is de kans ook groter. Sommige mensen maken vreselijke din gen in hun leven mee zonder dat ze hier door een depressie krijgen. Bij anderen is er maar weinig voor nodig. Dat is echter geen kwestie van zwak of sterk zijn; er speelt een lichamelijke aanleg mee. Een verandering in bepaalde biologische processen in het lichaam van een depressieve patiënt is aantoonbaar." Hoe berken je een depressie? Zware vermoeidheid en het totaal ontbre ken van plezier in dingen die iemand vroe ger wel leuk vond zijn vaak eerste waar schuwingen. Daarnaast moeten ten min ste vier van de volgende symptomen aan wezig zijn om te kunnen spreken van een depressie: een aanzienlijke gewichts verandering en verlies van eetlust of juist een toename daarvan; niet meer kunnen slapen of juist veel slapen, vooral overdag; motorische stoornissen; voortdurende ver moeidheid en verlies van energie, een con tinue depressieve stemming; sterke schuld gevoelens en jezelf niets waard vinden; je niet meer kunnen concentreren, niet goed kunnen nadenken, geen beslissingen kun nen nemen; terugkerende gedachten over dood en zelfdoding. Het grote verschil tussen tijdelijk gedepri meerd zijn en een serieuze depressie heb ben, wordt verduidelijkt door het volgende voorbeeld. Iemand die het even niet meer. ziet zitten, kijkt naar buiten/ziet de zon en denkt al snel: ach, het valt misschien wel mee allemaal. Iemand die depressief is, kan het zonlicht nauwelijks verdragen. Het niet onderkennen en behandelen van een de pressie kan verstrekkende gevolgen heb ben. Een sociaal isolement, arbeidsonge schiktheid en het stuklopen van een relatie zijn veel voorkomende gevolgen. (max. 1 per klant) Malse maatjes haring vers schoongemaakt per stuk 2.75,3 voor Kabeljauwfilet graatloos, 500 gram 9.50 kilo voor Lekkerbekken per stuk 1.75 3 voor Gebakken schol 2.50 p.st, 3 voorOaUU Versgebakken kibbeling van kabeljauw 500 gram, van ld.-voor Gratis saus bij 500 gram Gestoomde makreel j per stukli iv Verse forel 3.50 p.st., 3 voor Gebakken spiering a« 100 gram voorAiUU Gebakken tongkuit V100 gram voor Gebakken bokking 1.00 p.st,, 3 voor4,(JU Victoriabaarsfilet 500 gram voorvivU Verse moten zalm 100 gram van 2.75 voor Verse zalmfilet s qr 100 gram van 3.75 voor Oi£v Molenstraat, hoek Nieuweweg Soest, tel. 601 84 02 ALLEEM DONDERDAG DEZE WEEK KUNSTGEBITTEN en repara ties. Vrijblijvend advies. Tandprothetische praktijk L.F Mertens, Cantonlaan 9a, Baarn. Tel. 035-5414136 Dorresteinweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uur GESLOTEN. Verkrijgbaar bij: Minichic Zuid-Promenade 13 Soest Tel. 035-6018810 Voorzien van naspanbare drooglengte (40 meter!) en handig ophangoog. Kompleet met stevig metalen grondanker. Lenteprijs: 99,- (Normaal 114,50) Nieuw, vrolijke beschermhoezen voor de Brabantia droogmolens! Ter introduktie 12,95. (Normaal 19,95) Inkoop, verkoop, reparatie, reinigen Mahmoud Harzandi (vakman uit Perzië) Nieuwstr. 26, Baarn Tel. 035-5415577

Soester Courant | 1997 | | pagina 18