Ontwerp-bestemmingsplan Soestdijk ter visie Ruim honderd reacties op onderzoek naar woonwensen van jongeren 112 Expositie 'Thuis in het milieu' in milieucentrum De Kwekerij Geni om Resultaten toegevoegd aan Volkshuisvestingsnota DAAR REP JE LEVENS MEE Wetho PAGINA Stangen- bosje ™°I!«üCT BESTEMMINGSPLAN SOESTDIJK 1997 Slangen' bosje Industrie: BESTEMMINGSPLAN SOESTDIJK 1997 Vaststelling in juli WOENSDAG 5 MAART 1997 ^qensdag OP 'T HOOGT .raadhuis \)@K O..W sportconplex hockey honk- en softbal .raadhuis \W<C PAA Het ontwerp-bestemmingsplan 'Soestdijk 1997' ligt met ingang van donder dag 13 maart ter inzage tot donderdag 10 april. Iedereen kan, als hij of zij bewaren heeft tegen (een onderdeel van) het plan een zienswijze kenbaar ma ken bij de gemeenteraad (Raadhuisplein 1). In het algemeen legt het bestem mingsplan alleen maar de bestaande situatie vast in de wijken Soestdijk en 't Hart. Dit bestemmingsplan staat volop in de belangstelling door enkele nieuwe ontwikkelingen: in het plan wordt niet alleen de nieuwe vestiging van Albert Heijn vastgelegd, maar ook de nieuwbouw van Braamhage, de nieuwbouw van vijftig woningen voor senioren en de ontsluitingsweg er naar toe. Ook worden in het plan individuele zaken vastgelegd. Deze kunnen echter wel degelijk van be lang zijn voor de bewoners van Soestdijk en 't Hart, zoals de uit bouwmogelijkheden van woningen en schuren. Iedere bewoner van Soest dijk en 't Hart krijgt deze week een brief waarin staat dat het bestem mingsplan ter visie ligt en -in het kort- wat het inhoudt. De brieven met bezwaren ('kenbaar gemaakte zienswijzen') kunnen de gemeenteraad aanleiding geven tot het aanbrengen van veranderingen. Met inbegrip van deze eventuele wij zigingen stelt de gemeenteraad het bestemmingsplan Soestdijk in juli van dit jaar vast. Gedeputeerde Staten (GS) van Utrecht moeten dit plan daarna goed keuren. Voordat dit gebeurt, kan men ook weer zijn of haar bedenkin gen inbrengen. Daarvoor wordt het bestemmingsplan opnieuw ter visie gelegd, in augustus. Tegen de goed keuring door GS kan men volgend jaar beroep instellen bij de Raad van State. Er is dus een hele rij van be- zwaarmogelijkheden beschikbaar. Uitleg Het ontwerp-bestemmingsplan 'Soestdijk 1997' kan men ingaande volgende week donderdag 13 maart tot donderdag 10 april inzien in het gemeentehuis, in de hulpsecretarie in het Dorpshuis in Soesterberg en in de bibliotheken. Uitleg bij het plan is te verkrijgen aan de balie bouwzaken in het gemeentehuis of door te bellen met de heer J. Verkaik, telefoon (035) 60 93 466 of de heer A. van Dongen, tel. (035) 60 93 444. De gemeente heeft in januari een on derzoek gehouden naar de woonwen sen van jongeren. Ben Moons van de afdeling Publiekszaken waaronder huisvesting valt, vertelt dat er ruim honderd reacties zijn binnengeko men, een resultaat dat hij behoorlijk vindt. Over de aanleiding voor het houden van de enquete zegt hij: "Sinds we het nieuwe systeem van ad verteren hebben, driejaar, hoor je ge luiden -niet alleen in Soest maar ook in de regio en daarbuiten- dat jongeren in het nieuwe systeem min der aan de beurt zouden komen dan vroeger. Om te proberen te achterha len of dat inderdaad zo is en hoe groot de problemen zijn met jonge renhuisvesting, heeft de gemeente een enquete opgezet in overleg met de beide woningcorporaties Achtgoed Wonen en Bouwen en St. Joseph". Het woonwensenonderzoek is gehou den onder jongeren van 18 tot 25 jaar. De vragenlijst stond in de woon krant. Deze is om de twee weken opgenomen in het wekelijks verschij nende huis-aan-huis-blad Soest Nu. De zestien vragen hadden onder meer betrekking op de aard van de gezochte woonruimte, het inkomen, of men als alleenstaande iets zoekt of met een partner, op welke termijn, hoeveel kale huur men maximaal wil betalen, of men ook elders zoekt, waar men graag zou willen wonen in Soest en waar niet. Ook is gevraagd of men al eens woonbonnen had in gevuld en zo ja hoeveel, of men ook op een andere manier dan alleen via de woonkrant naar woonruimte op zoek is en of het aanbod in Soest voor de woonwensen die men heeft voldoende is. Daarnaast kon men opmerkingen kwijt, evenals specifie ke wensen of suggesties met betrek king tot jongerenhuisvesting. Het is de bedoeling dat de resultaten van de enquête, zodra deze zijn geïn ventariseerd, als onderdeel aan de Volkshuisvestingsnota worden toege voegd. Via deze nota kan de politiek kennis nemen van de woonwensen van de jongeren en de eventuele pro blemen die ze ondervinden bij het verkrijgen van woonruimte. "Dan is het feitelijk aan de politiek om te be kijken of ze daar iets mee kan", al dus Moons. Advertenties Zich als woningzoekende laten in schrijven in Soest is sinds drie jaar niet meer mogelijk. Wie in Soest een huurwoning zoekt beneden de huur- subsidiegrens van 1.050 gulden per maand, moet reageren op de adver tenties die om de veertien dagen zijn opgenomen in het huis-aan-huis- weekblad Soest Nu. Daarin staan de vrijkomende huurwoningen vermeld. In principe zou dit voor iedereen moeten gelden. Maar bijvoorbeeld gehandicapten kunnen met het aan bod in de woonkrant niet goed uit de voeten. Zij komen op een speciale lijst en voor hen wordt gezocht naar een woning die al aangepast is of aan gepast kan worden. Zij moeten zich melden bij de afdeling publiekszaken, waaronder ook huisvestingszaken val len. Soest werkt volgens Moons nog wel met een puntensysteem, maar in veel mindere mate dan vroeger. De ge meente maakt overigens nog wel on derscheid tussen iemand die maat schappelijk aan Soest gebonden is - iemand die hier minstens drie jaar woont- en iemand die hier alleen maar werkt. In de woonkrant is ook een woon- bon afgedrukt. Wie voor één van de aangeboden woningen in aanmerking wil komen, moet die bon invullen. Het is zaak alle vragen zo zorgvuldig I mogelijk te beantwoorden. In de woonkrant staat duidelijk aangegeven naar welke instantie (corporatie of gemeente) de woonbon moet wor den opgestuurd. Na het uitkomen van de krant heeft men vijf dagen de tijd om te reageren door de woonbon in te vullen en in te sturen. De woonruimteverdelers, de gemeente en de corporaties, hebben dan een week de tijd om de kandida ten in volgorde te brengen en hen vervolgens te benaderen. Het is in het systeem zo dat alleen degene die de woning aangeboden krijgt iets hoort. Omdat ook de andere gegadigden belangstelling hebben voor wie de woning dan wel gekregen heeft, staat op één van de volgende de woonpa- gina's in Soest Nu het eindresultaat afgedrukt. Dit betekent dus dat men altijd de woning waarop men inge schreven heeft kan terugvinden en tevens kan lezen wat voor soort per soon de woning gekregen heeft. Kleinere kans Het regelmatig invullen van een woonbon is geen garantie voor een vlot aanbod. Het kan lang duren voordat men eindelijk in aanmerking komt voor een woning. Volgens Moons ligt dat vooral ook aan de soort woning die men graag wil. "Er zijn natuurlijk bepaalde woningen waarvan er maar weinig leegkomen. Wie daarop mikt, heeft een kleinere kans dan iemand die schrijft op een woningtype dat bijvoorbeeld elke twee weken in de krant staat. Het heeft ook met leeftijd te maken. Hoe ouder je bent als starter, hoe eerder je aan de beurt komt. Als je achttien bent moet je er niet op rekenen dat je snel aan de beurt komt. Er zijn immers zoveel jongeren die ouder zijn dan achttien en zij gaan voor". Moons spreekt met kracht tegen dat "een vriendje bij de gemeente" kan helpen bij het vlot(ter) verkrijgen van een woning. "Ik werk bijna tien jaar op de afdeling die huisvestingszaken doet en ik kan iedereen verzekeren dat "een vriendje" helemaal niets helpt. In het vroegere systeem kon je dat misschien niet goed controleren, maar in huidige systeem wel, want elke toewijzing wordt in de woon krant vermeld". Overigens bestaat er nog wel een re geling die het mogelijk maakt om in zeer speciale gevallen een urgentie verklaring te verstrekken. Het gaat dan om een situatie die niet te voor zien was, een situatie men buiten ei gen schuld of buiten eigen toedoen is beland of als men dakloos is gewor den of dreigt te geraken. Er is nog steeds een spreekuur voor woningzoekenden, eens in twee we ken op donderdagmiddag. Dit is ech ter uitsluitend voor mensen die me nen dat ze in een bijzondere situatie zitten. Normaal gesproken kan men alle informatie over huisvestmgszaken aan de balie in de hal van het ge meentehuis krijgen. Zijn er deson danks mensen die menen dat ze in een buitengewone situatie zitten, dan kan er achter gesloten deuren een gesprek plaatsvinden om eventuele problemen serieus door te nemen, aldus Moons. Sinds gisteren is tot en met 17 april in het milieucentrum De Kwekerij aan de Molenstraat 157 de tentoonstel ling 'Thuis in het milieu' te zien. Deze gaat over de kleine handelingen die we thuis kunnen doen voor het milieu. Een wandeling door het 'ten toonstellingshuis'confronteert de be zoeker met verschillende milieu thema's. Dit gebeurt vaak op een ver rassende, interactieve wijze. Wandelen door het 'milieuhuis' Bezoekers van 'Thuis in het milieu' maken een wandeling langs diverse decors en panelen. Ze behandelen per groep een afzonderlijke ruimte van het huis: de keuken, woonkamer, badkamer, kinderslaapkamer en ber ging, en daarnaast ook de tuin. In ie dere ruimte wordt praktische infor matie over milieu-aspecten die in een ruimte spelen op een leuke wijze ge presenteerd. Zo is in de woonkamer het verschil te voelen in energieverbruik tussen een spaar- en een gloeilamp, en met de thermostaat kan men de Neder landse gasvoorraad beïnvloeden. In de tuin kan men zien en horen hoe je mollen kunt verjagen. Bovendien kan de badkamerspiegel laten zien hoe de bezoeker er uitziet met een nieuwe, milieuvriendelijke haarkleur. In de berging staan de thema's 'klus sen in huis' en 'wegwerpglas' centraal. Er wordt uitgelegd wat er met het glas gebeurt als het eenmaal in de glasbak is gegooid. Kijkend door de contouren van flessen kan de bezoe ker zien hoe de kringloop van glas verloopt. Bij de tentoonstelling hoort een bege leidende krant die men mee krijgt en die men als handleiding kan gebrui ken voor een milieubewust huishou den. Winkelactie en prijsvraag In de eerste week van de tentoon stelling staat ook in de Albert Heijn- vestiging in de Smitshof het milieu centraal. Op een aantal plaatsen in de winkel worden verschillende milieu vriendelijke producten uit de exposi tie 'Thuis in het milieu' onder de aan dacht gebracht. Het winkelend pu bliek kan door mee te doen aan een prijsvraag een milieuvriendelijk bood- schappenpakket ter waarde van 100 of 50 gulden winnen. Daarvoor moet men wel eerst een bezoekje aan de tentoonstelling in het milieucentrum De Kwekerij brengen. Ook op zaterdag 5 april van 10.00 tot 15.00 is de tentoonstelling te be zichtigen. Op die dag zijn is boven dien ook vertegenwoordigers van de Waterleidingmaatschappij Midden- Nederland (WMN) aanwezig. Met allerlei demonstratie-opstellingen zul len zij zichtbaar maken hoeveel wa ter er te besparen valt door gebruik te maken van diverse waterbesparen de apparatuur. Ook allerlei andere zaken die met water te maken heb ben worden op 5 april extra onder de aandacht gebracht. Het milieucentrum De Kwekerij aan de Molenstraat 157 is elke dinsdag, woensdagen donderdag geopend van 13.00 tot 16.30 uur. Op de zonda gen 9 en 23 maart is het centrum eveneens geopend, van 13.30 tot 16.30 uur, Er worden die middagen bovendien milieuvriendelijke koffie, thee en koekjes geserveerd. Nu de gemeente all bnriketsvaooiiroe, „aan.de'Waardeb „estuurd in hel ka |e Wet Waard erin; ken (waaraan eldt van Op't Hoogt uk wordt besteed),vo de aanslagen. Dei afwijken van de \or derN.BIommers.i portefeuille finan, leen als er tussen! „eest van een verb de waarde van hel gegaan, kan deze v vloed zijn op het b s|ag. "In dat geval aanslag opgeleg. daarmee niet toi waarin het onroer opnieuw moet zijn de wethouder. Mevrouw Blomm hoogte van de onrc ting (OZB) elk jaa behandeling word gemeenteraad; dez OZB jaarlijks moi is dus niet zo dat i onroerend goed He moet opbrengen, i sing of dit meer oi jaar ervoor aan di voorbehouden. De gemeente Soe zaken in de gemei deze waardebescl woning, hef bedrii lang deze beschik aangegeven. DeWetwaarderi ken Op 1 januari 199' ring onroerende z treden. Deze wet ring van alle onrt als woningen, bed: en dergelijke) ten lastingheffing. Bij die door verschil stanties worden j waarde een rol. dat u steeds met t stelde waardebedi Dat behoort nu ti Wet waardering moet ervoor zor; nu op uniforme steld en toegepasl De waardebeschil De gemeente stelt onroerende zaak door middel van e king, die u onlang gekregen. Op een staat onder ander rende zaak het ga: daaraan is toegek beschikking aange depeildatum is ge de waarin deze wi Zowel de eigenai van een onroeren ieder afzonderlijk i king. Bent u zow bruiker van dez zaak, dan ontvanf één waardebeschi De waardepeih 1993 e. De gemeente ao nieuw getaxeerd, gemaakt van de v Het (één keer van informatie c Waardering Om tingheffing

Soester Courant | 1997 | | pagina 30