Gemeenteraad bepaalt hoogte onroerende-zaakbelasting Waarde van onroerend goed in 06-1 11 1-1 1-2 Rademakerstraat Soesterberg lieu terij Volgende week plaatsing tiental textielbakken \^3 Wethouder mevrouw N. Blommers (financiën): Als basis van onroerende-zaakbelasting WORDT DAAR REDJE LEVENS MEE tl PAGINA 2 WOENSDAG 5 MAART 1997 -A, \<s* OP 'T HOOGT PAGINA 3 Textielwijzer gemeente Soest - £££hhbhHI erdag 13 maart ril inzien in het lulpsecretarie in iterberg en in de ?ij het plan is te e bouwzaken in door te bellen kaik, telefoon de heer A. van 0 93 444. vaarde van 100 Daarvoor moet ezoekje aan de milieucentrum april van 10.00 Dnstelling te be- g zijn is boven- •ordigers van de lappij Midden aanwezig. Met opstellingen zul len hoeveel wa- ilt door gebruik waterbesparen- allerlei andere te maken heb- il extra onder de )e Kwekerij aan is elke dinsdag, laggeopendvan Op de zonda is het centrum van 13.30 tot n die middagen sndelijke koffie, veerd. Nu de gemeente alle eigenaren en ge bruikers van onroerend goed de zoge naamde 'Waardebeschikking' heeft gestuurd in het kader van de WOZ, de Wet Waardering Onroerende Za ken (waaraan elders in dit nummer van Op 't Hoogt uitgebreid aandacht wordt besteed), volgen deze maand de aanslagen. Deze zullen niet veel afwijken van de vorige, aldus wethou der N. Blommers, die onder meer de portefeuille financiën beheert. Al leen als er tussentijds sprake is ge weest van een verbouwing waardoor de waarde van het pand omhoog is gegaan, kan deze verbouwing van in vloed zijn op het bedrag van de aan slag. "In dat geval wordt een nieuwe aanslag opgelegd en wachten we daarmee niet tot 1999, het jaar waarin het onroerend goed in Soest opnieuw moet zijn getaxeerd", aldus de wethouder. Mevrouw Blommers legt uit dat de hoogte van de onroerende-zaakbelas ting (OZB) elk jaar bij de begrotings behandeling wordt bepaald door de gemeenteraad; deze beslist hoeveel de OZB jaarlijks moet opbrengen. Het is dus niet zo dat de waarde van het onroerend goed bepaalt wat de OZB moet opbrengen, maar dat de beslis sing of dit meer of minder is dan het jaar ervoor aan de gemeenteraad is voorbehouden. Vervolgens wordt de OZB geheven per 5.000 gulden waarde van het on roerend goed, met een verschillend tarief voor de eigenaar en de gebrui ker. Wat we dus doen, is de gevraag de opbrengst delen door 5.000, zo dat we weten hoeveel 5.000 gulden moet opbrengen. En in de gemeen te Soest is dat een buitengewoon re delijk tarief', aldus mevrouw Blom mers. Zij legt verder uit dat de WOZ die per 1 januari 1997 is ingegaan, de derde stap is in de rijksregelwetgeving om te komen tot een andere en vooral een duidige waardebepaling van het eigen woningbezit. Daarom heeft het rijk besloten om de basis van de onroe- rend-zaakbelasting te veranderen. Deze belasting werd aanvankelijk be rekend op grond van de oppervlakte van het bezit. Hiervan is men afge stapt omdat dit geen duidelijkheid geeft over de waarde van het bezit: "Iemand kan een klein huis hebben op een groot stuk grond of, omge keerd, een groot huis op een klein stuk grond. Dit zegt dus niets over de werkelijke waarde. Daarom is beslo ten de WOZ op basis van de werke lijke waarde van het totale onroerend goed te berekenen". Als eerste stap hebben de gemeenten taxateurs op pad gestuurd die de waarde van de woningen enz. nauw keurig hebben getaxeerd. Om daarna een nog grotere eenvormigheid te bereiken, heeft het rijk 48 criteria opgesteld waaraan een woning ge toetst moet worden. Hierdoor kan een zo reëel mogelijke waarde wor den vastgesteld die dient ten behoe ve van alle belastingheffingen. De gemeenten verrichten de taxaties onder toezicht van de Waarderingska mer, een onafhankelijk orgaan dat richtlijnen geeft en aangeeft hoe er getaxeerd moet worden. De kamer controleert tevens of deze taxaties in derdaad conform de regels worden uitgevoerd. Soest heeft voor het laatst getaxeerd in 1993. De gemeenten konden, om dat nu eenmaal niet heel Nederland tegelijk getaxeerd kon worden -zo veel beëdigd taxateurs zijn er niet eens- zelf kiezen of ze direct lieten hertaxeren of dit zouden doen in 1999, de uiterste datum. De gemeen te Soest heeft ervoor gekozen in 1999 nieuwe taxaties te laten uitvoe ren. Volgens mevrouw Blommers zijn daarvoor drie redenen: Soest had een recente taxatie (uit 1993) toen de WOZ voor 't eerst be gon te spelen (in 1995); alle nieuwe systemen hebben aan loopproblemen. "Daarom leek het 't gemeentebestuur goed om er pas in Wethouder Blommers te stappen als deze achter de rug zijn", aldus de wethouder; ten derde is er sprake van een bespa ring "door niet in 1995 alweer een taxatie te laten uitvoeren als je toch in 1999 moet taxeren. Dat scheelt één keer de taxatiekosten", zegt mevrouw Blommers. Meer informatie over de onroerende- zaakbelasting, met name over de tot standkomingvan de 'Waardebeschik- kingen' en hoe men, als men het niet met het taxatiebedrag eens is, een hertaxatie kan aanvragen, staat in het artikel elders op deze pagina. De gemeente Soest heeft aan alle eigenaren en gebruikers van onroerende zaken in de gemeente de zogenaamde 'Waardebeschikkingen' verstuurd. In deze waardebeschikking staat de vrije-verkoopwaarde vermeld die aan de woning, het bedrijfspand of andere onroerende zaak is toegekend. Welk be lang deze beschikking voor de eigenaar/gebruiker heeft, staat in dit artikel aangegeven. De Wet waardering onroerende za ken Op 1 januari 1997 is de Wet waarde ring onroerende zaken in werking ge treden. Deze wet regelt de waarde ring van alle onroerende zaken (zo als woningen, bedrijfspanden, garages en dergelijke) ten behoeve van de be lastingheffing. Bij diverse belastingen die door verschillende overheidsin stanties worden geheven, speelt die waarde een rol. Tot nu was het zo dat u steeds met verschillend vastge stelde waardebedragen te maken had. Dat behoort nu tot het verleden. De Wet waardering onroerende zaken moet ervoor zorgen dat die waarde nu op uniforme wijze wordt vastge steld en toegepast. De waardebeschikking De gemeente stelt de waarde van een onroerende zaak vast. Dit gebeurt door middel van een waardebeschik king, die u onlangs toegestuurd heeft gekregen. Op een waardebeschikking staat onder andere om welke onroe rende zaak het gaat en welke waarde daaraan is toegekend. Ook is op de beschikking aangegeven welke waar- depeildatum is gebruikt en de perio de waarin deze waarde geldig is. Zowel de eigenaar als de gebruiker van een onroerende zaak ontvangen ieder afzonderlijk een waardebeschik king. Bent u zowel eigenaar als ge bruiker van dezelfde onroerende zaak, dan ontvangt u uiteraard maar één waardebeschikking. De waardepeildatum 1 januari 1993 De gemeente Soest heeft niet op nieuw getaxeerd, maar heeft gebruik gemaakt van de wettelijke mogelijk heid om de per 1 januari 1993 vast gestelde waarde Ook in de komende jaren te gebruiken. Dit betekent dat (afgezien van verbouwing of andere wijziging van uw pand) dezelfde waarde op de beschikking zal staan als de waarde die op het aanslagbiljet onroerende-zaakbelastingen van de afgelopen jaren stond. De waarde die op de waardebeschik king staat aangegeven, geldt tot en met het belastingjaar 2000. De eerst volgende waardepeildatum, 1 janua ri 1999, zal worden gebruikt voor de belastingjaren 2001 tot en met 2004. De tegenbewijsbepaling In de meeste gemeenten in Neder land geldt de landelijke waardepeilda tum 1 januari 1995. De gemeente Soest heeft ervoor gekozen om niet opnieuw te taxeren en dus de waar de van 1 januari 1993 te handhaven. In dat geval is het mogelijk dat bij een hertaxatie per 1 januari 1995 de waarde van uw onroerende zaak la ger zou zijn vastgesteld. Indien dit het geval is en u kunt dit aantonen, dan is het mogelijk de gemeente om een hertaxatie te verzoeken. U zult wel onderbouwd moeten aangeven waarom u van mening bent dat de waarde per 1 januari 1995 dan lager zou moeten zijn vastgesteld. Welke instanties gebruiken de door de gemeente vastgestelde waarde? De waarde die door de gemeente wordt vastgesteld wordt voor diverse belastingen gebruikt. De gemeente gebruikt de waarde voor de onroeren de-zaakbelastingen. Het Waterschap Vallei en Eem gebruikt diezelfde waarde weer voor de omslagheffing- bebouwd. Bij deze belastingen veran dert er feitelijk niets, omdat de waar de die op de beschikking staat al werd toegepast. Die waarde bent u dus al tegengekomen op de aanslagen die aan u in de afgelopen jaren door de gemeente en het Waterschap Val lei en Eem werden opgelegd. De belastingdienst zal de waarde die door de gemeente is vastgesteld ook gebruiken, en wel voor de toepassing van het huurwaardeforfait van uw ei gen woning en voor de vermogensbe lasting. Overigens pas over het belastingjaar 1997 voor het huurwaardeforfait en pas over het belastingjaar 1998 voor de vermogensbelasting. De belastingdienst zal wel een cor rectie toepassen. Dit komt omdat in de gemeente Soest de waardepeilda tum 1 januari 1993 wordt toegepast. Omdat de prijzen in de afgelopen ja ren zo fors zijn gestegen, zal de be lastingdienst de waarde van de ge meente met 24 procent verhogen. Dit percentage is gebaseerd op de waar destijgingen die tussen 1 januari 1993 en 1 januari 1995 in de gemeente Soest hebben plaatsgevonden. Zoals gezegd: deze correctie wordt alleen door de belastingdienst ge bruikt. De gemeente en het water schap passen dit percentage dus niet toe en staan hier dus geheel buiten! Omdat dit percentage eenzijdig door het rijk is bepaald, kan de gemeente hierover ook geen verdere informatie verstrekken. Taxatieverslag Degene die een waardebeschikking heeft toegestuurd gekregen, kan om een taxatieverslag verzoeken. Een taxatieverslag geeft informatie over enkele kenmerken die bij de waarde bepaling van belang zijn. Het gaat onder andere om de kadastrale gege vens, de aard van het object (het type woning bijvoorbeeld) en de grootte daarvan. Een verzoek om een taxatieverslag moet om privacyredenen schriftelijk worden gedaan. Het heeft dus geen zin om de gemeente hiervoor telefo nisch te benaderen. Bezwaren tegen de waardebeschik king Het kan zijn dat de waardebeschik king ten onrechte op iemands naam is gesteld of dat de waarde die op de beschikking staat vermeld, te hoog is vastgesteld. In dat geval is het moge lijk om een bezwaarschrift in te die nen bij het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Soest. Dit moet gebeuren binnen zes weken na de dagtekening van de be schikking. Het adres waar het be zwaarschrift naar toe moet worden gestuurd, kunt u vinden op de achter kant van de waardebeschikking. Het is dus van belang de termijn van zes weken goed in de gaten te hou den. Bezwaarschriften die na die ter mijn worden ingediend, moeten niet- ontvankelijk verklaard worden. Bo vendien kunt u als u later een aanslag krijgt (dus ook in de volgende jaren), niet alsnog bezwaar indienen tegen die aanslag met als doel om de waar- /de te verlagen. U dient in uw bezwaarschrift duide lijk aan te geven waarom u het niet eens bent met de waardebeschikking. Het bezwaarschrift moet ook onder tekend zijn. En een bezwaarschrift mag slechts betrekking hebben op één waardebeschikking tegelijkertijd. Nadere informatie Het kan zijn dat u na het lezen van dit artikel nog met vragen zit. Als dat het geval is, kunt u telefonisch con tact opnemen met de afdeling Finan ciën en Belastingen van de gemeen te Soest. Deze afdeling is rechtstreeks bereikbaar via het telefoonnummer 035 - 6093507. U kunt op werkda gen bellen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. nr I taxeren van onroerend goed is het op deskundige wijze combineren van verwerken Het één keer in de v'fr>a marktinformatie. Stelselmatig te laag ofte hoog taxeren mag niet. De nieuwe Wet 1 f w" l"J°rmaQe 0Ver j Zaken (WOZ) regelt voortaan de waardering van onroerende zaken ten behoeve van belas- dngheffing. t 112 DAAR RED JE LEVENS MEE In de week van 10 tot en met 14 maart worden op een tiental bollen- lokaties speciale textielcontainers geplaatst (zie kader "Textielwijzer"). De plaatsing van deze inzamelmid- delen is een rechtstreeks gevolg van de nieuwe voorschriften voor afval scheiding, die per 1 januari van kracht zijn geworden. Sinds genoem de datum is het verboden om glas, oud papier/karton, en ook textiel in de (groene) minicontainers te depo neren. Wat wordt onder 'textiel' verstaan? Onder textiel wordt verstaan kleding, schoeisel, lakens, dekens, lappen stof, gordijnen, handdoeken, enz. (voor zover schoon en droog). Vloerbedekking valt er buiten. Juist bij textiel gaat op, dat spullen vaak nog te goed zijn voor de afval berg en daarom voor hergebruik in aanmerking komen. Kleding, schoei sel, enz. kunnen vaak nog "een twee de leven" krijgen. Hier of elders in de wereld. De gemeente doet dan ook een dringend beroep op de inwoners om nog bruikbaar textiel dat men kwijt wil bij voorkeur apart af te ge ven bij kringloopcentrum Spullen- hulp. Dit kringloopcentrum is geves tigd aan de aanrijroute naar het afval- stoffenpark "De Schans". Als de hoe veelheid herbruikbare spullen "de moeite waard" is kan men Spullen- hulp ook bellen (tel. 60 1$ 730) om die op te halen. In de textielbakken op de bollenloka- ties/milieu-eilanden mag alle textiel worden gedeponeerd. Uitdrukkelijk wordt verzocht textiel en schoeisel altijd in stevige kunststof zakken te doen en daarna in de textielbak te gooien. Schoeisel s.v.p. in een apar te zak en per paar aan elkaar gebon den. Twee maal per jaar huis-aan-huis-in- zameling textiel Burgemeester en wethouder hebben eind vorig jaar besloten - naast de plaatsing van textielbakken - ook nog twee maal per jaar een huis-aan-huis- inzamelingsronde van textiel te hou den. Deze inzameling zal worden ver zorgd door de gemeentelijke afdeling Reiniging en Vervoer, te weten in de periodes mei/juni en oktober/no- vember. De exacte data zullen tijdig bekend gemaakt worden. Vooraf zul len huis-aan-huis kunststof zakken worden bezorgd, vergezeld van een brief met duidelijke instructies. AI het ingezamelde textiel, zowel uit de textielbakken als uit de eerste inza- melronde, zal door de gemeente wor den aangeleverd bij kringloopcentrum Spullenhulp. Afspraak geldt voor een half jaar Dit sorteert hieruit een deel voor ver koop in de winkel (15 procent), een B-categorie voor hergebruik in het buitenland (25 procent). Het restant wordt verhandeld als vodden/lom pen. Deze afspraak tussen de ge meente en Spullenhulp geldt voor een half jaar. Na afloop zal het sa- menwerkingsexperiment voor ver werking van textiel met Spullenhulp geëvalueerd worden. Kringloopcentrum Spullenhulp: De Schans 20, tel 6018730: alle bruikbare textiel, kleding, schoeisel, enz. Textielbakken: alle textiel en schoeisel Soest (Afvalstoffenpark 'De Schans') FC. Kuijperstraat Hartweg Beetzlaan Tamboerijn Parallelweg Dalweg Smitshof Veenbesstraat Hartje-Zuid Soesterberg: Dorpsplein Apollo Tweemaal per jaar huis-aan-huis- inzameling door de gemeente, (wordt tijdig vooraf bekend ge maakt). Op 't Hoogt meldde: In '97 veel werk zaamheden boven de grond. Ja natuurlijk, dat ondergrondse ge doe, dat was toch zeker 52 jaar gele den? Van Weedestraat: boompje verwisse len. Kantoren in villa's: Onvredehof- straat. Tamtamboerijn. Tweetal koppen onder elkaar in de Soester Courant: 'De Narre Knollen bedankt spon sors' en 'De Narre Knollen danken Soest'. In het laatste geval zijn ze dan zeker dubbel dankbaar. Protest tegen glijbaan glijdt de prul lenmand in. Het is tegenwoordig op zich al een kunst om ergens een kunstwerk ge plaatst te krijgen. Inbraken: Eigendom(men)weg. Wat zou effectiever zijn: een rijver bod of een drinkverbod? In dat vogelopvangcentrum bij de Peters Baan zullen vooral ijsvogels zich wel thuisvoelen. Binnenkort begint op het gedeelte van de Rademakerstraat in Soesterberg tussen de Van de Griendtlaan en de Prof. Lorentzlaan voorlopig voor een periode van een halfjaar het inrich ten van een proefvak met schuine parkeervakken. Dit betekent dus dat de haakse parkeervakken die er nu liggen worden omgevormd. Dit zal worden aangegeven door een eenvou dige belijning op de wegverharding. Verder zal gedurende de proefperiode het tweezijdig fietspad ter hoogte van het proefvak tijdelijk worden ver smald omdat er anders geen ruimte is om ook aan de andere kant van de weg schuine parkeervakken aan te leggen zonder gevolgen voor de rij baanbreedte van de Rademaker straat. Deze blijft minimaal 5.50 meter. Nadat eerder burgemeester en wet houders met de proef akkoord zijn gegaan, heeft ook de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en wel zijn zich er in positieve zin over uit gesproken. De proef kan op z'n vroegst eind april, begin mei begin nen. Het proefvak zal door borden duidelijk worden aangegeven. Uit de resultaten van de observaties die op gezette tijden zullen worden uitge voerd, zal moeten blijken of de proef het gewenste effect heeft. Problemen waren een tekort aan dui delijk aangegeven parkeerplaatsen, de wijze van parkeren in het algemeen in de Rademakerstraat en de onduide lijkheid over het gebruik van de ver schillende wegvakken in de straat, en verder over onder meer het fietspad en de langsparkeerstroken en het oversteken. Etienne Wieme van de gemeentelijke afdeling Wegen, Grondzaken en Ver keer en speciaal belast met verkeers zaken, vertelt dat burgemeester en wethouders het parkeren op de Rademakerstraat onder de loep heb ben genomen naar aanleiding van opmerkingen hierover van Soester- bergse ondernemers. Zij kregen sig nalen over onder meer onduidelijk aangegeven parkeerplaatsen, over het parkeren in het algemeen op de Rademakerstraat, over het gebruik van de verschillende wegvakken en over het ontbreken van de oversteek- mogelijkheden voor voetgangers ter hoogte van de supermarkt. De ondernemers deden zelf sugges ties voor mogelijke oplossingen voor de problemen, zoals het aanbrengen van schuine parkeerhavens aan beide zijden van de Rademakerstraat, aan leg van een oversteekvoorziening ter hoogte van de supermarkt en het eventueel opheffen van het tweezijdig fietspad. Daarnaast zagen ze aan de uiteinden van de Rademakerstraat graag keermogelijkheden gerealiseerd voor de auto's. Uitvoering van al deze suggesties ging burgemeester en wethouders te ver ook al omdat de Rademakerstraat tien jaar geleden compleet werd her ingericht. Er wordt weliswaar gedacht aan een nieuwe herinrichting van de Rademakerstraat, maar de nu door de ondernemers aangedragen oplos singen zouden daar behoorlijk "En dat vindt de gemeente op dit moment een stap te ver", aldus Wieme.

Soester Courant | 1997 | | pagina 31