Meningen van lezers Huub Oosterhuis spreekt vrijdag over poëzie, religie en politiek Spreel 10PINIE I 1 CULTUUR r Open brief aan Huub Oosterhüis SLAS mag 6 poëzieconcerten per jaar in raadzaal geven H.M. Kui WOENSDAG 12 MAART 1997 SOESTER COURANT PAGINA 18 ■y Soestdijk (1) Soestdijk (2) Soestdijk (3) Soestdijk (4) Soestdijk (5) Soestdijk (6) Soestdijk (7) Rascha Peper in de bieb: toegang f 5,- Soestdijk (8) Poëzieconcerten in óns gemeentehuis Peildatum ozb Oecumenische koorgroep zingt liederen College honoreert verzoek WOENSDAG 12 Woensdag 191 Geacht Comité, Hoewel dwang averechts hoort te wer ken (fijne democratische slotzin legt u de lezer voor - wie zwijgt stemt toe?), kan uw informatiebulletin niet zonder weerwoord blijven. Soest is een langge rekt dorp, waar scholen en winkels ver van woningen liggen. Ooit was dat an ders. Met voorzieningen in de buurt dacht je niet aan een auto. Maar onze overheid wilde schaalvergroting, en die hebben we gekregen. Met meer verkeer als gevolg. U wilt wijkvreemd verkeer weren met versperringen midden in de wijk, en noemt zelf al als nadeel dat wijk-eigen verkeer dan moet omrijden. Daarmee worden andere wijken extra opgezadeld met ons probleem. Volgens dit plan moet je 's morgens, via de school op weg naar kantoor, met de kinderen meer dan een kwartier in de auto zitten, vast in de file op de doorgaande wegen. Die zijn namelijk verstopt, door het uit de wij ken verjaagde verkeer... En dan: hoe lang is die omweg wel niet? Kilometers, voor dagelijks duizenden auto's! Milieubewust, hoor. Net zoals die hobbeldebobbelstraten, telkens af remmende en weer gasgevende auto's. Rij daar eens lekker tussen, als fietser. Verspringende wegassen, en klinkerstra ten in plaats van asfalt, kunnen de snel heid van het verkeer iets vertragen. Daar zullen we het mee moeten doen. Tot de terugkeer van wijkscholen en buurtwinkels. Hans Hogendoorn. Op uw afsluitingsvoorstel zijn nogal wat aanmerkingen mogelijk. Ik zal proberen, de volgorde van het informatie-bulletin aan te houden. Het verbaast mij zeer dat het autover keer in de wijk wordt ervaren als "grote hoeveelheid doorgaand verkeer met hoge rijsnelheid". Ik woon weliswaar in een rustige straat, maar kom regelmatig in de Koninginnelaan, Nieuwstraat en Beetzlaan, ook vaak per fiets of te voet. Alleen de eerste kan in de spitsuren enigszins druk worden genoemd. Van af het paleis komend rijd ik via Konin ginnelaan, Van Straeleiüaan en Helling- weg naar mijn huis, meestal in de avondspits, omgekeerd in de ochtends pits. Komend uit de richting Bilthoven neem ik de Beckeringhstraat en de Ko ninginnelaan, vaak op diverse tijden van de dag. Uw grote hoeveelheid verkeer heb ik nog nooit aangetroffen. De hele wijk maakt nooit de indruk een verkeer schaos te zijn. De drie genoemde afsluitingen lijken mij geheel onnodig en onzinnig: de Hel- lingweg bevat al een soort drempels, in de. Mariastraat zie je zelden een auto rij den en de Koninginnelaan is, mede ge zien de bestaande afsluitingen, een nor male nuttige verbinding. Snelheidsremmers (en controle, er wordt inderdaad vaak te hard gereden) zouden nuttig kunnen zijn, maar dan geen drempels van het type Alb. Cuy- plaan, die alleen leuk zijn voor autore paratie-bedrijven. Voordelen. De wijk Soestdijk/'t Hart is voldoende ontsloten. De bewoners moeten al vaak grote omwegen maken (zie nadelen). Er is nauwelijks sprake van "pijn", en door de bestaande afsluitingen is een toena me praktisch uitgesloten. Nadelen. Omrijden via de Van Weedestraat is de gotspe van het hele verhaal: dat is de enige weg in Soest die werkelijk overbe last is, waardoor de plaatselijke midden stand zeer veel omzet mist. Uw energie zou beter besteed zijn aan het volledig doen afsluiten van deze winkelstraat. Een "randweg" ligt er al: Biltseweg - Koningsweg. Genoemde straatstukken zullen dan juist "pijn" te verwerken krijgen. De "pijn" wordt daarmee niet eerlijk ver deeld, maar eenvoudig bij een ander neergelegd. Dat zullen de winkeliers leuk vinden! Niemand klaagt over de slechte parkeer- mogelijkheden aan de oostzijde van de Koninginnelaan. Ik heb geconstateerd dat daar altijd plaats is. De Albert Cuyplaan heeft al een hele serie bobbels. Bij afsluiting van de Ko ninginnelaan zou dit de enige route zijn van de Julianalaan en omstreken naar bijvoorbeeld het Vaarderhoogt. Ook dit argument betekent dus: de "pijn" voor een ander. Wie is eigenlijk de "klankbordgroep"? Het komt mij voor dat dit een klein groepje uit een bepaalde wijk is dat al leen voor eigen parochie preekt en de totale verkeerssituatie niet kent. Repre sentatief voor de bewoners is de groep zeker niet. Het bulletin is verspreid op maandag 3 maart (althans in mijn straat). Uiterlijk de 10e reageren is wel erg snel. "Indien u niet reageert, nemen wij aan dat u instemt met dit voorstel". Dit is verregaand onfatsoenlijk en onaccepta bel. Als u de gemeente een afsluitings voorstel voorlegt, waarin alle niet-stem- mers als voor-stemmers worden gepre senteerd, geeft u op zijn zachtst gezegd valse voorlichting. Ik kan mij niet voor stellen dat de gemeenteraad zoiets ac cepteert. Het geheel komt over als slecht door dachte kretologie; hier kan nauwelijks serieus onderzoek aan zijn voorafge gaan. Overigens is het voorstel in strijd met de onlangs geformuleerde uitgangs punten van de gemeente. Conclusie: Deze reactie betekent van zelfsprekend een niet instemmen met de voorstellen van de klankbordgroep. Dergelijke onzin dient geen doorgang te vinden. P.J.G. van Oers. Mijne heren, Voordat wij ingaan op uw enquête wil len wij reageren op de methode die u gebruikt om de "mening" van uw mede burgers te pijlen. Het is o.i. ronduit on behoorlijk om ervan uit te gaan dat mensen die niet op uw brief reageren het wel met u eens zullen zijn. Boven dien had u tenminste een antwoord- strook of iets dergelijks bij uw brief mogen voegen omdat u nu, ook de mensen die dit minder makkelijk afgaat, dwingt een brief naar u te schrijven. Het moge duidelijk zijn dat ieder welden kend mens vraagtekens zal zetten bij de uitkomst van deze z.g. enquête. Ik zal dan ook een kopie van deze brief zen den aan de gemeente en de Soester Courant. Onze mening is overigens dat uw argu menten voor het nog verder isoleren van de bedoelde wijken niet onze instem ming kan hebben en wij tegen het (ver dere) afsluiten van straten zijn. Liever geven wij de voorkeur aan snelheids remmers en dan geen hobbels en bob bels maar verkeerssluizen. Bij deze stemmen wij derhalve (voor alle duidelijkheid) dus tegen uw voor stellen! Familie Thoomes. Wij hebben het gevoel dat velen die pleiten voor afsluitingen, "Soestdijk Open", verkeersdrempels, eenrichtings verkeer, enz. te veel aan zichzelf denken. Niet iedereen kan echter zijn zin hebben dus moet je geven en nemen. Zelf zien wij het eigenlijk vrij simpel (nu geven we velen kans tot een schot op open doel!) We bedoelen maar: Indien nodig met de auto, rijden wij 't liefst zo vlot mogelijk, liefst zonder drempels van A naar B. Dat wil niet zeggen dat wij er geen begrip voor hebben dat in een tijd, waarin het verkeer zo intensief is gewor den, dat voor gevaarlijke situaties kan zorgen. Dat men maatregelen moet tref fen, die dat gevaar minimaliseren. Je moet daarbij niet uit het oog verlie zen dat er nu eenmaal drukke en min der drukke straten zijn. Logischerwijs geeft het openstellen van alle straten de meest natuurlijke verdeling van de ver keerslast. Echter, als blijkt dat er in be paalde straten maatregelen nodig zijn om het verkeer te vertragen, prima, die moeten genomen worden (je rijdt bij voorbeeld niet voor je plezier over de hobbels en bobbels in de Dorresteinweg, maar je kunt er ten minste wel komen!) Afsluiting van wegen, dat vinden wij een niet-sociale oplossing. Daar is dus echt sprake van alleen eigenbelang. Het belast andere straten extra. Trouwens, hebben de destijds actievoerende Wald eck Pyrmontlaan- en Verlengde Talmal- aanbewoners hun auto's weggedaan, want wij willen ze niet met hun auto in onze straat zien!! Nee hoor, gekkigheid: Wie zouden wij zijn u te verbieden in onze straat te komen? U mag in onze straat komen en wij willen door de uwe kunnen rijden; zo nodig over hobbels, bobbels en in één richting. Wij lezen in de krant over allerlei groep jes en groepen, die (vaak zeggen te) spreken namens hele straten of wijken. Waar is die groep Soesters die gewoon zoals wij zijn voor "leven en laten le ven", dus voor alle straten open, met benodigde remmers, éénrichtingsver keer, hobbels en bobbels, snelheidsbe perkingen? Hans en Lydia EIbertse. Vorige week dinsdag ontving ik het "in formatie-bulletin" d.d. 27-2-'97, van de klankbordgroep. Hierin pleit men voor een "gesloten Soestdijk/'t Hart". Tot mijn verbazing lees ik hierin echter ook dat men zonder meer maar aan neemt dat ik - als ik niet vóór 10-3-'97 reageer - met dit voorstel instem. Ik vraag mij in gemoede af waar men dit idee vandaan heeft en hier ongevraagd mijn naam voor wil gebruiken. Bij mijn weten heb ik hier geen toestemming voor gegeven! Ik ben het namelijk in het geheel niet eens met dit klankbord groep-plan en wel om de volgende re denen: Het is een vast gegeven - waar wij allen mee zullen moeten leven - dat het au tobezit en dus het verkeer toeneemt. Hier doen wij allen aan mee. Dit geldt zeker ook voor de gemeente Soest en de wijk Soestdijk/'t Hart in het bijzonder. Om nu de wijk "af te sluiten" en/of 30 km zones in te stellen teneinde kramp achtig een halt toe te roepen aan een realiteit, is m.i. een zeer egocentrische benadering van het probleem. Daarnaast getuigt dit van een gebrek aan gemeenschapszin. Niet alleen wor den alle inwoners van de wijk, die het niet eens zijn met uw plan, alsmede de winkeliers gedupeerd, maar ook de ove rige bewoners van Soest worden belem merd om op een normale wijze gebruik te maken van de wegen in hun gemeen te. Voorts zullen gasten, familie, kennissen en bekenden die "van buiten" komen en de bewoners in de wijk willen bezoeken, gefrustreerd en gedesoriënteerd raken door alle afsluitingen en overige maat regelen, die een handjevol bewoners voorstaan. Ten aanzien van het alternatief, waar men de kleuter-uitdrukking "Hobbel Bobbel plan", voor gebruikt het volgen de: Een groot aantal verkeersdrempels en andere snelheidsremmers heeft een di rect gevolg voor het milieu. Stank: Het steeds maar weer geïrriteerd optrekken en afremmen van auto's geeft een enorme luchtvervuiling en kost slo ten benzine. Lawaai: Een auto die met veel toeren in een lage versnelling rijdt, maakt meer herrie dan een die op een normale snel heid voorbij komt. Trillingen: Zwaar verkeer (bijv. bussen, verhuisauto's, brandweer, bouwverkeer etc.) zorgt voor onacceptabele trillingen die onnodig schade aan huizen en ge bouwen geven. Ten slotte zijn verkeersdrempels etc. ondingen als er spoedeisend verkeer overheen moet. (Denk aan ambulances en de brandweer) Samenvattend ben ik van mening dat niet alleen "Soestdijk/'t Hart" open moet blijven, maar alle wegen in Soest, opdat deze gebruikt kunnen worden waarvoor ze bestemd zijn. A. Waller De Waldeck Pyrmontlaan en de Ver lengde Talmalaan zijn nu een aantal ja ren afgesloten. Dat is leuk voor de be woners van de voornoemde lanen. Zij wonen lekker rustig. Het verkeer dat vroeger over deze lanen reed en het ver keer dat nu over deze lanen zou rijden, indien ze nog open waren, zoekt ande re wegen. Die zijn er wel en dat hebben de bewoners van die andere wegen in Soestdijk aan den lijve ondervonden. Het werd daar drukker en drukker met meer lawaai en meer gevaar tot gevolg. Protest was het gevolg en dat leidde uit eindelijk tot het instellen van een klank bordgroep. Nu heeft deze klankbord groep bedacht dat er nog meer wegaf- sluitingen moeten komen. Ach, beste lezer, zelfs ik voorzie het onvermijdelijke en het is te hopen dat het gemeentebestuur dat ook ziet en de destijds ingeslagen weg zo spoedig mo gelijk verlaat. Hans de Bruin Wat mij verbaast, is de manier waarop u (de Klankbordgroep Soestdijk/'t Hart) plusminus 1600 adressen (perso nen?) in onze buurt dwingt tot een keu ze tussen afsluiting van grote delen van Soestdijk, of een hobbel bobbel plan. U heeft uw keuze reeds gemaakt: afslui ting! Wie niet reageert, is het volgens uw bulletin met u eens. U besluit voor de zwijgende meerderheid. Stel er zijn 25 mensen voor uw plan, 25 tegen en 1550 onthoudingen, dan zijn volgens uw methode 1575 personen voor afsluiting! Dit is een manier van stemmen tellen die in de Sovjet-Unie nog niet eens werd gehanteerd. Onze democratische wetgeving kent sinds kort wel een vorm van volksraad pleging: Het referendum. Het lijkt mij goed als u zich eens in de spelregels van het referendum verdiept. U kiest in uw bulletin niet voor ver keersveiligheid (snelheidsremmende maatregelen), maar voor het weren van wijkvreemd doorgaand verkeer. In uw toelichting staat dat 50 procent van het autoverkeer niet uit onze buurt komt. Hetzelfde getal, en misschien nog wel hoger, zal voor andere buurten ook gel den. "Mensen uit de rest van Soest of Nederland moeten geweerd van onze wegen." Maar u rijdt toch ook met lïw auto door andere buurten. Nederland is het dichtstbevolkte land ter wereld, waar ook nog eens 6 miljoen auto's rondrijden. Bijna iedereen doet aan het autoverkeer mee en heeft naast het genot ook last van de auto. Mensen die in doorgaande straten wonen heb ben relatief meer last. Het is hier in Soest echter een relatief klein probleem en niet te vergelijken met het sluipver- keer door bijvoorbeeld een dorp als Vi- anen. Echter, u dwingt voor uzelf de rust van een woonerf af door de rest van de buurt van de buitenwereld af te gren delen. Ik kan veel argumenten verzinnen tegen afsluiting. Ik moet kilometers omrijden als ik met de auto richting Baarn en Hilversum ga. Ouders die kinderen naar school bren gen (de Driesprong, de Prins Willem Alexanderschool) en daarna door naar hun werk moeten, rijden of lopen de kans dat ze net aan de verkeerde kant van de afsluiting wonen en/of werken, en kilometers extra moeten rijden. Ouderen die bijvoorbeeld slecht ter been zijn, maar ook andere mensen die aan de Beetzlaankant van de afsluiting wonen en met de auto boodschappen willen doen op de Van Weedestraat etc., moeten kilometers omrijden, (extra tijd, extra kosten en extra luchtvervuiling) Dienstverleners zoals huisarts, kruis werk, thuiszorg, bakker, melkboer etc. komen voor onneembare hindernissen te staan. Ieder kan zelf nog veel meer tegens ver zinnen. Kortom: U dwingt mij tot een keuze, deze is tegen afsluiting maar voor snel heidsbeperking, dus plan hobbel de bobbel. H. Maalderink, In eerdere berichten over de Boeken week is de aandacht gevestigd op het optreden van schrijfster Rascha Pe per, op vrijdagmorgen 21 maart (09.30 uur) in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. De entree is niet gratis, zoals abusievelijk vermeld, maar bedraagt f-5,-. Geachte leden van de klankbordgroep, Met verbijstering hebben wij kennis ge nomen van uw informatiebulletin d.d. 27 februari 1997, inzake de verbete ringsvoorstellen ten behoeve van het verkeerscirculatieplan Soestdijk/'t Hart. In de eerdergenoemde voorstellen, wel ke op 6 maart jl. op onze deurmat plofte, deed u het verzoek uiterlijk voor 10 maart 1997 te reageren, indien wij niet akkoord gingen met de door u ge formuleerde plannen. Ondergetekenden zijn het absoluut on eens met dit "dwaze" voorstel vanwege de onderstaande redenen: Het betreft een ondemocratisch en ge niepige actie door het gegeven dat geen reactie volgens u een JA op uw voorstel inhoudt. Het op geen enkele wijze voldoet aan het uitgangspunt van een open Soest dijk. Het als mosterd na de maaltijd komt daar dit een herhaling behelst van plan nen welke ruimschoots geformuleerd hadden moeten zijn. Dit plan meewerkt aan de onleefbaar heid van de wijk en dit geenszins de bedoeling kan zijn. Met kracht protesteren wij tegen dit plan c.q. de presentatie c.q. de besluit vorming ervan en pleiten hierbij voor een open Soestdijk, op welke manier dan ook. H. Hilhorst C. van der Zouw A. van Kuijvenhoven M.R.M. van de Lugt (Open brief aan het college van B. en W. Soest.) Geachte College, Met bijzonder veel genoegen vernam ik het besluit om de raadzaal van ons ge meentehuis toch beschikbaar te stellen voor poëzieconcerten. Ik had mij eerder al verbaasd over het kortzichtige besluit, dat deze raadzaal slechts 2 a 3 x be schikbaar kon zijn. Immers U allen wordt toch geacht te beseffen dat kunst en cultuur, waartoe zeker ook poëzie en muziek behoren, bijzonder waardevol en troostend kun nen zijn in perioden van je leven waar in je wat te vieren hebt of wanneer je verdriet hebt. Ik ben er trots op wanneer ik in het ge meentehuis loop en de kunst in de vi trines en aan de wanden zie. Ook de kunstprodukten uit verre landen in de vitrines van de wereldwinkel en de ten toonstelling van groepen uit onze bevol king, evenals de nieuwjaarsviering met Thomasvaer en Pieternel en al die licht jes op die avond, de studio van Radio Soest. Dat alles maakt het gemeentehuis óns gemeentehuis. Ik wü ervoor pleiten vooral veel gebruik te maken van de creativiteit en inzet van die mensen die dit alles verzinnen en zich inzetten dit ook te realiseren. Een bedrag van f 200,- te vragen om de kos ten te dekken is natuurlijk belachelijk. Nogmaals, college, ik ben er trots op dat onze prachtige raadzaal nu ook regel matig gebruikt gaat worden voor ande re zaken dan de vaak voor burgers zo saaie raadsvergadering. Ik hoop nog veel poëzieconcerten en dergelijke te bezoeken in de nabije toe komst. Met vriendelijke groet, Leidje Tomassen-Holsheimer (open brief aan wethouder Neks Blom men) Geachte mevrouw, Naar aanleiding van de mededelingen in Op 't Hoogt van 5 maart j.1. wil ik het volgende onder uw aandacht brengen. Om o.a. kosten te besparen, werd er in 1995 van afgezien om een nieuwe taxa tie van het onroerendgoedbestand toe te passen. Dat wordt in 1999 gedaan. Dus wordt ook de waarde voor de onroe- rendzaakbelasting en wat daarmee menhangt, gehandhaafd tot en met het jaar 2000. Echter! De belastingdienst werkt per 1- 1-97 met een peildatum 1-1-95. Het betreft hier huurwaardeforfait en ver mogensbelasting: Om de waarde per 1- 1-95 vast te stellen wordt de waarde per 1-1-93 met 24% verhoogd, aangezien dit voor Soest de gemiddelde prijsstij ging voor onroerend goed is. Maar nu is mijn vraag: hoe zit dat nu met de woningen die in 1993 en 1994 en misschien ook nog in latere jaren zijn gebouwd? Ik woon zelf in een nieuw- bouw-appartement sinds november 1994. Waarde taxatie 1995 gelijk aan de prijs die ik in 1995 heb betaald, maar wel peildatum 1-1-93. Ra, ra, hoe kan dit? Is tijdens de bouw de waarde 24% gestegen? Of is de waarde in 1995 vast gesteld, en dus niet teruggerekend naar 1993? Of bouwen aannemers nieuwe huizen 10 tot 20% onder de waarde? Het komt mij voor dat de taxatiewaar de van nieuw gebouwde woningen is ge baseerd op het moment van taxatie en niet is teruggerekend naar de peildatum van 1 januari 1993. Als mijn conclusie juist is, betalen be woners van nieuwbouwwoningen vanaf 1994 tot en met 2000 aanzienlijk meer onroerendzaakbelasting etc. dan bewo ners van woningen gebouwd voor 1 ja nuari 1993. Dit nog afgezien van de hoge aanslagen die we in 1998 en de jaren daarna van de belastingdienst te gemoet kunnen zien inzake huurwaar deforfait en vermogensbelasting. Gaat de door u genoemde kostenbespa ring niet een beetje ten koste van de be woners van nieuw gebouwde woningen? En begrijpen deze mensen wel allemaal wat ze volgend jaar te wachten staat? Beroep is dan niet meer mogelijk. J.H. Schipper-van den Hoff. De zeer bekende dichter, theoloog en essayist Huub Oosterhuis (1935) leest op vrijdagavond 14 maart voor uit eigen werk in Soest. Dat gebeurt in de Oude Kerk aan de Torenstraat, waar hij te gast is bij SLAS (Samenwerking Literaire Ac tiviteiten Soest). Muzikale mede werking verleent de koorgroep Oe cumenische Vieringen uit Soest, die een aantal liederen van Oosterhuis laat horen. De buitenkerkelijke priester-dichter Oosterhuis - tegenwoordig óók al be kend als de vader van Trijntje en Tjeerd (Total Touch) Oosterhuis - is directeur van de "buitenkerkelijke kerk" De Rode Hoed in Amsterdam. Hij publiceerde o.m. poëzie, kerkliederen, gebeden en essays. De Rode Hoed - centrum voor cultuur, religie en politiek - is het der de huis dat, na de Populier en de Balie, op initiatief van Oosterhuis werd opge zet om als veilig onderkomen te dienen voor kwestbare zaken als spiritualiteit, maatschappelijk engagement en dicht kunst. In een van zijn recente boeken ("Een huis waar alles woont") heeft hij zijn gedachten gebundeld over alles wat hem bezielt. Het is een morele afwijzing van uitbuiting en uitsluiting en een aan klacht tegen het hedendaage cynisme en nihilisme. "Een huis waar alles woont" is een inspirerend boek voor iedereen die vandaag als christen midden in het leven wil staan. Het pleit voor alles wat het tegendeel is van leegte, onland, on gein en onzin. Zijn jongste dichtbundel ("De onrust van de liefde") bevat 98 gedichten. Het is geen bloemlezing, maar een nieuwe bundel waarvoor gebruik is gemaakt van nieuwe en oude poëzie van zijn hand. Zoals "In de spiegel": Wat heb ik stom geleefd mensen niet gezien zon gemist En wat ik wel zag weet ik niet half. Vanmorgen zag ik mezelf in de spiegel het kind dat ik was en toen ik het was niet wou zijn. Hier is mooi onder woorden gebracht het universele besef, halverwege het le ven (maar ook wel veel eerder of veel later), om kansen te hebben gemist. De kern van Oosterhuis' visie is niet de he mel, maar de aarde. "In de loop der ja ren is mij duidelijk geworden dat de bij bel niet gaat over de volheid van het eeuwige leven, maar over de volheid van het leven op aarde," zegt hij zelf. Jan Visser zal hem namens SLAS uitge breid ondervragen in de Oude Kerk. Koorgroep De bijeenkomst wordt muzikaal opge luisterd door de koorgroep Oecumeni sche Vieringen (vroeger Oecumenisch Avondgebed genoemd), die in Soest meestal alleen in speciale kerkdiensten optreedt. Hoewel ook deze literaire avond in een kerkgebouw plaatsvindt gaat de koorgroep, die de laatste jaren onder leiding staat van Gerrit van Vembde, hiermee voor het eerst "bui tenkerks". Het koor repeteert slechts enkele malen voorafgaand aan een op treden, maar beheerst een aanzienlijk deel van het zgn. Oosterhuis-repertoire: moderne kerkliederen die o.a. getoon zet zijn door bekende componisten als Bernhard Huijbers, Antoine Oomen en Tom Löwenthal en brengt die tijdens de oecumenische vieringen - die een aan tal malen per jaar in diverse kerken in Soest gehouden worden - met groot en- Huub Oosterhuis. thousiasme ten gehore. De meeste reguliere kerkgangers is het repertoire van Oosterhuis weliswaar niet onbekend, maar het wijkt - vooral door zijn poëtische zeggingskracht - toch sterk af van de gebruikelijke psalmen en gezangen in de protestantse traditie. Die worden door steeds meer mensen erva ren als gekunstelde rijmelarij met een al te massieve en achterhaalde geloofsop vatting, die weinig ruimte laat voor de twijfels en onzekerheden van deze tijd. De "liedkunst" van Oosterhuis biedt die ruimte wel en heeft ook een belangrij ke bijdrage geleverd aan de modernise ring van de katholieke liturgie. De koor groep laat vrijdagavond, aan de piano begeleid door Diet Stolk, een min of meer representatieve keuze uit het oudere en het recentere kerkiiederen- oeuvre van Huub Oosterhuis horen. De bijeenkomst begint om 20.00 uut. De entree is f 5,-. De oecumenische koorgroep - hier tij dens een repetitie in de NPB-kerk - ver tolkt vrijdag een aantal liederen van Huub Oosterhuis. Het kan geen toeval zijn in de Boeken week, dat het in het eerste hoofdstuk (De Grote Verhalen) van uw boek "Een huis waar alles woont" (Balans, 1996) gaat over schrijvers en lezers. "Van alle menselijke verhoudingen is die tussen lezers en schrijvers een der eenvoudig ste", staat er. U moet mij op vrijdagavond 15 maart in de Oude Kerk te Soest eens uitleggen waarom lezen net zo belangrijk is als schrijven. En is het waar als u schrijft, dat "ieder mensenleven een boek is. Schrijf het. Begin vandaag nog!" Je kunt wel alles schrijven, mijnheer Oosterhuis, maar toch niet alles lezen? Het is geen toeval, dat in de Boeken week van 1997, met het thema "Mijn God" de SLAS u heeft uitgenodigd voor te lezen uit uw omvangrijk oeuvre. Uw laatste boek "Een huis waar alles woont" is daarin een cruciaal werk, ver meldt de achterflap. Uiterst persoonlijk reageert u hierin op het cynisme dat onze samenleving begint te doordringen en schrijft u indringend over de nood zaak van een nieuwe zingevingscultuur. Het is ook geen toeval, dat tout Soest u vrijdag in onze mooiste kerk kan beluis teren voor een geringe toegangsprijs, dankzij een kleine subsidie uit de ge meentelijke Kermispot. Religie (Voor de lezers van deze krant: "Tien weken na zijn eindexamen in 1952 trad Huub Oosterhuis, onder invloed van pater Van Kilsdonk, toe tot de orde der Jezuïeten. Na driejaar ascetische en spi rituele vorming volgden drie jaar studie in de filosofie. In 1958 ging hij Neder landse taal en letteren studeren in Gro ningen.") Ik wil van u weten waarom u in het tweede hoofdstuk van uw boek de Bij bel als ondertitel meegeeft "De ontdek king van de aarde". "De Bijbel is een groot poëtisch landverhaal", staat op Heeft het christendom Nietzsche ("God is dood") ingelijfd, die in zijn boek "Ecce Homo" schreef: 'Ik ben een blij de boodschapper, zoals er nog nooit een is geweest. Pas sedert mijn optreden is er weer hoop"? Er stond vroeger in Soest, in de Emma- kerk, een hervormde predikant op de kansel, die altijd beweerde dat hij in zijn studententijd twijfelde tussen Nietzsche en Christus. In de grens tussen die twee zo flinterdun? Hoe je met taal kunt manipuleren be schrijft u in het zesde hoofdstuk aan de hand van een verhaal (1917) uit de Rus- Het College van B. en W. heeft zich door SLAS - organisator van literai re evenementen in Soest - (een beet je) laten overtuigen. De gemeente stelt de raadzaal voortaan tien maal per jaar beschikbaar voor poëzie- of andere concerten. Voorlopig is het een proef. SLAS mag de zaal zes keer gebruiken voor een poëzieconcert volgens de for mule die SLAS-lid Jan Visser daarvoor heeft voorgesteld: een uur tussen de middag, met veel muziek. Aanvankelijk wilde het College niet verder gaan dan twee keer per jaar, en voor de rest moest de SLAS maar gaan rouleren langs dorpshuizen en andere al dan niet cul turele instellingen. SLAS maakte duidelijk dat dat geen haalbare kaart zou zijn. Omdat de con certen ook op Radio Soest uitgezonden worden zou dat een heel gesleep met apparatuur ten gevolge hebben, wat bij de huidige technische stand van zaken bij de lokale omroep een vrijwel onmo gelijke opgave is. Wethouder Neks Blommers is dan ook (gedeeltelijk) gezwicht voor de verzoe ken van SLAS. De raadzaal mag voortaan tien keer per jaar gebruikt worden, waarvan zes keer door SLAS. De andere vier keer zou - indien daar voor belangstelling bestaat - ingevuld kunnen worden door een andere Soes ter organisatie op het gebied van muziek etc. "Misschien heeft bijvoorbeeld de Muziekschool ook wel interesse," aldus Blommers. "Als het maar beetje past." Prijskaartje Volgens Blommers is het een proef, die moet aantonen of er genoeg publieke belangstelling is voor de concerten. Overigens heeft het College aan het ge bruik van de raadzaal wel een prijs kaartje gehangen. Wie 'm wil hebben betaalt daarvoor een bedrag van 200 gulden per keer. Als de piano niet mee doet kost het slechts 125 gulden, "want dan gaan de kosten van de pianostem- nmer er weer af," aldus de wethouder, die zich niet echt geestdriftig toont voor het idee om die kosten dan via de Ker mispot te laten subsidiëren, "want dan betaalt de gemeente het alsnog zelf..." blz. 36. U vindt het bijbelse "land" een sische burgeroorlog. Hoe gevaarlijk is taal by de overheid, in de liefde, bij de columnist, bij de cabaretiers? Socialisme Interessant zijn uw beschouwingen over Amos en Marx. Ik kan me uw bewon dering voor de Latijnsamerikaanse be vrijdingstheologen goed voorstellen. En voor de Club van Rome (1974) en voor de Groep van Lissabon (1994), waarvan de boodschap luidt: we scheppen steeds meer rijkdom, die steeds meer armoe de voortbrengt. Over 25 jaar zijn er acht miljard mensen op aarde, waarvan ze ven miljard noodlijdend. Wat zijn de overeenkomsten tussen re ligie en het socialisme, dat u aanhangt? <U voorspelt een wereld, geregeerd door industriële giganten, steeds knappere robotten, sterkere laserstralen, subtielere scanners. Een communicatie-snelweg waarlangs beeld-klank-tekst worden overgeseind. Bestaan er dan nog boe ken, kranten, kletspraatjes, gesprekken, exposities, concerten? Waar leven we nog voor? Kan Soest dit alles aan op 15 maart in de Oude Kerk. Mijn God. Kunt u ons vertellen wat volgens u de zin van hel leven is? In 1983 schreef u aan uw opvolger Fe- lix Rottenberg als directeur van de Ba lie een gedicht-brief, beginnend met de regel: "Laten we zo links zijn als het licht links is." Wilt u dit toelichten als direc teur van De Rode Hoed en als priester - dichter van een buitenkerkelijke kerk, die tegelijk leerhuis, liturgiehaard, thea ter-concertzaal, gehoorzaal met discus siepodium en stiltecentrum is? Een tref' punt met lage drempels, zo mogelijk zonder plichtplegingen, codes en stellig heden? Een huis voor alles wat het te gendeel is van leegte, onland, ongein- onzin? Waar de zin-van-het-leven wordt gelezen, gespeld, gezongen, onder vraagd, uitgelegd, betwijfeld, aange vochten, bepleit alsof het leven ervan afhangt? Bid voor ons, Oosterhuis, dat deze Oude Kerk nooit gesloopt wordt en het, met dit gebouw in de volgende eeuw die' kant opgaat. Jan Visser toekomst hebben in de tijd, niet in de eeuwigheid, Het ligt achter een verre horizon, maar wel op aarde. Waarom beveelt u ons dan min of meer aan "De ontdekking van de hemel" van Harry Mulisch te lezen? In het derde hoofdstuk filosofeert u over religie en citeert u beroemde namen. Van Freud en Marx ("godsdienst is opium voor het volk") tot Van Dale en Salman Rushdie. Ik wü nu wel eens pre cies van u weten wat volgens u een re ligieus mens u. Wat bedoelt u met "alles" in de titel van uw boek? Is "alles" alles? Ook het ter rorisme waar Andreas Burnier het over heeft? Of het "bandeloze barbarisme" dat Abel Herzberg beschrijft? Heeft uw huis daar ook een dichtgemetselde kruipkelder voor? Is een huis waar alles woont een paleis, een kerk of een moskee? Of de politiek, de natuur of de vrije markt? Of Aqua- rius, het gezin, jezelf? "Mensen hebben je gemaakt", schrijft u ergens. "En op basis daarvan maak je jezelf, meer of minder vrij; maak je an deren mee, bewerken weer anderen jou; geven, krijgen en nemen is het mense lijk bestaan, zo zijn we geconditio neerd." Lezen en schrijven we nou zelf, of laten we ons lezen en schrijven? Taal Wat betekent taal voor u? Bent u het eens met Lucebert, die "oproer en revo lutie predikt tegen de rijmratten en de dichters van fluweel, de dichters der welsprekendheid?" Of is taal nog steeds het "God sprak: er zij licht, en er was licht?" In het vierde hoofdstuk vergelijkt u de taal van vóór Auschwitz met de taal van na Auschwitz. U bent ervan overtuigd dat de mens nog steeds door verhaal en lied wordt bevèstigd, gevormd, verhel derd, gemotiveerd, gevoed, leugens, het zes, kromtaal en ontaai? Over digitale propaganda, zonder "gesprekken, brie ven en intimiteit" (Mulisch)? Bestaat er nog een weerwoord in de toe komst? Het was een goed idee van de boekenweek 199 van religie en godsdienst een lange periode dat Go gen werd, mag het weer "in" zogezegd. Het boeke ne: "Mijn God", is een maar liefst meer dan 25 enigerlei wijze met God i ben. Boeken, die direct of ind gie gaan staan zelfs op d< toptien. "Het Verhaal Ga ter Linde is een bestselle zelfsprekend, dat de kerk nooit "uit" is geweest, will het thema van deze boek De Raad van Kerken heef Harry Kuitert bereid gt Soest te komen. Ooit sti "Het algemeen betwijfeld loof' enige jaren geleden best verkochte boeken. 1 televisie was en is hij eer de spreker over godsdie sche) ethische kwesties. Ti van de boekenweek is ee; zijn essay "Aan God doei Daarover en nog veel me woensdag 19 maart in d (aanvang 20.00 uur), wa£ Worp, gewezen uitgever professor Kuitert zal inter gelegenheid geboden za met hem in gesprek te ral Van alle kanten en krs we het: "Mijn God". H< de boekenweek is juisi gekozen. Want met "Mi je alle kanten uit: bid ook vloekend. God, zo zeggen en schrij weer "in". De tijd dat Go< verklaard ligt weer enige ti i achter ons. De beginrege uitzending van Paul de Let ny Palmen weten we hoe 1 is - van het boekenweekes rit Kombrij "Niet te gelov ook met: "Een mens zone een korset zonder vrouw, heeft de mens geen inhi - stuurloos." De auteur Prediker, schuili wijze koning in Israël, het gelijk; ruim tweeduizend schreef hij: "er is niet niei zon." En inderdaad, prof. kend van tv en zijn bestsel meen betwijfeld christt schreef enige jaren geleder rerend boekje: "Zonder niemand wel". Daar sta ik ter. Maar zoals de ene mens i 1 is, zo is de ene god ook d< Ook het ene geloof vers f andere. Daar zit nu juist c Als ik zie hoeveel gode f markteconomie zich "prese relimarkt voel ik me wat a ben niet onverdeeld blij. het fijn te zien, dat "Goc belangstelling staat. Maar zo blij mee is? Het boekenweekmagazin kopt: "250 prachtboeken tekenis". Prachtig hoor. M; een beetje als die depressii zei: "ja die roos bloeit nu p over een paar weken - ooi week gaat voorbij - dan i: welkt". Ja zult u terecht zeggen: c zo'n typische calvinist, c eens echt blij. Dus voori ook ik ben blij met een op religie. Per slot van rekeni ter dan het geestelijke va- allerlei fronten in onze m schappij is ontstaan. Religie is nog geen g< Maar of een ieder op de de juiste keuze weet te m twijfel ik. Niet elke reli-be goed. Het boek "De Celes van Redfield, dat maanc top-tien stond, gaat er in of het ook maar iets met bedoel dienst aan God te betwijfel ik. Ik wil maar 2 is nog geen godsdienst. 1 Redfield met z'n avontui zegt de mens te helpen op het "Tiende Inzicht" en Maar in wezen biedt het der God" en eigenlijk oi naaste. Want elk contact met de fc van elk "nieuw" inzicht n relatie. Elke boodschap slechts toe de zoeker na; graad van zelfbewustzijn zijn. U voelt het al, het ga; "dienst aan God", maar oi dering van de mens, met telbandoptimisme als een ooit Kloos dichtte: "ik b< het diepst van mijn gedac Donderdag 20 maa Midas Dekkei C-drie Tijdens de Boekenwe Dekkers te zien en te theaterzaal van C-dric lingsonderwerp is en bl waardige verhouding I en dier. Zijn interesse bloeide op tijdens zi Amsterdam, zijn int mensen werd gewekt i lijk café. Meestal schrijft Midas ovt ken tussen beiden. Wie i Dekkers heeft gelezen, be Moeder Natuur, maar mens met andere ogen. I kende boeken van hem z gedierte", "Leve de dien mies". Veel aandacht ki "Lief dier" (1992), waarii omstreden relatievorm (i op eigen wijze belicht.

Soester Courant | 1997 | | pagina 18