JZ\TiriZL <SÖD BOEKENWEEK 1997 12-22 MAART Boekenweekgeschenk om verliefd op te worden. 2 Boekenweekessay's Ni'gf te geloven over God, geloof en ongeloof. vrijdag itiek Spreekt God u aan? Boekenweek 1997: 'Mijn God', religie en religieus gevoel op schrift H.M. Kuitert: 'Aan God doen' ►sierhuis I CULTUUR WELZIJN I PAGINA 18 WOENSDAG 12 MAART 1997 SOESTER COURANT Woensdag 19 maart, Oude Kerk Wie vergelijkt leest de Soester Courant PAGINA 19 Woensdag 12 t/m zaterdag 22 maart Conuie Palmen bij SLEE in Amersfoort Renate Dorrestein schreef "Want dit is mijn lichaam", een wrang en vermakelijk verhaal rond o.a. Xandra die denkt dat de mens via plastische chirurgie maakbaar is en Job, haar beroemde schoongrootvader wiens nieuwe huwelijk met de veertig jaar jongere Felicity het vreselijkste onheil oproept, Gratis bij aankoop van ten minste f 19,50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. Gerrit Komrij op z'n best-, opmerkelijk essay voor iedereen die met vragen zit over de oude en nieuwe vermommingen van de godsdienst. Ook Dr. Kuitert heeft ter gelegenheid van de Boekenweek een essay geschreven, getiteld 'Aan God doen'. Hij gaat in op de vraag of God in Nederland zijn langste tijd gehad heeft. Ook dit boekje is rond de Boekenweek goedkoop verkrijgbaar. Dr. Kuitert treedt tijdens de Boekenweek in Soest op, in de Oude Kerk. Slechts f 4,95. DIT ZIJN ONZE AANRADERS: 1. Marcel Möring: In Babyionf 55,.. 2. Harry Mulisch: De ontdekking van de hemelf 39,90 3. Nlci ter Linden: Het verhaal gaatf 39,50 4. Lulu Wang: Het Lelietheaterf 39,90 5. Anna Enquist: Het geheimf 34,90 6. Sytze van der Zee: Potgieterlaan 7f 29,90 7. Walter Wangerin: Het Boek van Godgeb. f 65,- ing. f49,90 8. Herman Pleij: Dromen van Cocagnef55 9. J.J. Voskuil: Het Bureau 3, Planktonf 69 10. Almudena Grandes: Malenaf 39,90 11. Jung Chang: Wilde Zwanen, dochters van Chinaf 25,. 12. Margriet de Moor: Hertog van Egyptef 37,50 13. Kader Abdolah: De reis van de lege flessenf 29 90 14. J.L. de Jager: Albert Heijn, memoiresf 24 98 B K H N Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest 035-6012419 Huub Oosterhuis. lousiasme ten gehore, ie meeste reguliere kerkgangers is het .pertoire van Oosterhuis weliswaar niet nbekend, maar het wijkt - vooral door ijn poëtische zeggingskracht - toch erk af van de gebruikelijke psalmen en ezangen in de protestantse traditie. Die 'orden door steeds meer mensen erva- ;n als gekunstelde rijmelarij met een al massieve en achterhaalde geloofsop- atting, die weinig ruimte laat voor de vijfels en onzekerheden van deze tijd. )e "liedkunst" van Oosterhuis biedt die uimte wel en heeft ook een belangrij- e bijdrage geleverd aan de modermse- ing van de katholieke liturgie. De koor- roep laat vrijdagavond, aan de piano iegeleid door Diet Stolk, een min of I neer representatieve keuze uit het iudere en het recentere kerkliederen- ieuvre van Huub Oosterhuis horen. )e bijeenkomst begint om 20.00 uur. )e entree is f 5,-. ft De oecumenische koorgroep - hier tij- I iens een repetitie in de NPB-kerk - ver- olkt vrijdag een aantal liederen van Huub Oosterhuis. Het was een goed idee om het thema van de boekenweek 1997 in het teken van religie en godsdienst te stellen. Na een lange periode dat God dood gezwe gen werd, mag het weer. God is weer "in" zogezegd. Het boekenweekmagazi ne: "Mijn God", is een tijdschrift met maar liefst meer dan 250 titels die op enigerlei wijze met God te maken heb ben. Boeken, die direct of indirect over reli gie gaan staan zelfs op de zogenaamde toptien. "Het Verhaal Gaat..." van Nico ter Linde is een bestseller. Het is van zelfsprekend, dat de kerken, waar God nooit "uit" is geweest, willen inspelen op het thema van deze boekenweek. De Raad van Kerken heeft daartoe Prof. Harry Kuitert bereid gevonden naar Soest te komen. Ooit stond zijn boek "Het algemeen betwijfeld christelijk ge loof' enige jaren geleden op de lijst van best verkochte boeken. Voor radio en televisie was en is hij een veelgevraag de spreker over godsdienst en (medi sche) ethische kwesties. Ter gelegenheid van de boekenweek is een dezer dagen zijn essay "Aan God doen" verschenen. Daarover en nog veel meer gaat het op woensdag 19 maart in de Oude Kerk (aanvang 20.00 uur), waar Ton van der Worp, gewezen uitgever van Ten Have, professor Kuitert zal interviewen en alle gelegenheid geboden zal worden om met hem in gesprek te raken. ft Prof. dr. H.M. Kuitert. In de kerk liggen alle boeken van Prof. Kuitert ter inzage, ze zijn daar niet te koop. De boeken zijn wel te koop bij boekhandel Van de Ven, medeorganisa tor van deze avond. Prof. Kuitert is be reid om in de pauze door de bezoekers meegebrachte boeken te signeren. De toegang is vrij. De Raad van Kerken nodigt hierbij ie dereen van harte uit. leeft het christendom Nietzsche ("God i dood") ingelijfd, die in zijn boek 2cce Homo" schreef: 'Ik ben een blij- e boodschapper, zoals er nog nooit een geweest. Pas sedert mijn optreden is r weer hoop"? x stond vroeger in Soest, in de Emma- erk, een hervormde predikant op de ansel, die altijd beweerde dat hij in zijn ndententijd twijfelde tussen Nietzsche n Christus. In de grens tussen die twee 3 flinterdun? loe je met taal kunt manipuleren be drijft u in het zesde hoofdstuk aan de J and van een verhaal (1917) uit de Rus- ische burgeroorlog. Hoe gevaarlijk is tal bij de overheid, in de liefde, bij de olumnist, bij de cabaretiers? ocialisme iteressant zijn uw beschouwingen over j imos en Marx. Ik kan me uw bewon- ering voor de Latijnsamerikaanse be- rijdingstheologen goed voorstellen. En oor de Club van Rome (1974) en voor i e Groep van Lissabon (1994), waarvan e boodschap luidt: we scheppen steeds ïeer rijkdom, die steeds meer armoe- e voortbrengt. Over 25 jaar zijn er acht ïiljard mensen op aarde, waarvan ze- en miljard noodlijdend. /at zijn de overeenkomsten tussen re gie en het socialisme, dat u aanhai w 1 voorspelt een wereld, geregeerd door ïdustriële giganten, steeds knappere I ibotten, sterkere laserstralen, subtielere I :anners. Een communicatie-snelweg I 'aarlangs beeld-klank-tekst worden vergeseind. Bestaan er dan nog boe- en, kranten, kletspraatjes, gesprekken, xposities, concerten? Waar leven we og voor? .an Soest dit alles aan op 15 maart in I e Oude Kerk. Mijn God. Kunt u ons j ertellen wat volgens u de zin van het J| wen is? 1983 schreef u aan uw opvolger Fe- x Rottenberg als directeur van de Ba- e een gedicht-brief, beginnend met de j ïgel: "Laten we zo links zijn als het licht 1 nks is." Wilt u dit toelichten als direc-1 :ur van De Rode Hoed en als priester 1 dichter van een buitenkerkelijke kerk, ie tegelijk leerhuis, liturgiehaard, thea- x-concertzaal, gehoorzaal met discus-1 epodium en stiltecentrum is? Een tref* I unt met lage drempels, zo mogelijk Dnder plichtplegingen, codes en stellig- eden? Een huis voor alles wat het te- endeel is van leegte, onland, ongein, nzin? Waar de zin-van-het-leven wordt elezen, gespeld, gezongen, onder- raagd, uitgelegd, betwijfeld, aange- ochten, bepleit alsof het leven ervan fhangt? id voor ons, Oosterhuis, dat deze 'ude Kerk nooit gesloopt wordt en het iet dit gebouw in de volgende eeuw die ant opgaat. Jan Visser Van alle kanten en kranten horen we het: "Mijn God". Het motto van de boekenweek is juist en actueel gekozen. Want met "Mijn God" kun je alle kanten uit: biddend maar ook vloekend. God, zo zeggen en schrijven velen, is weer "in". De tijd dat God werd dood verklaard ligt weer enige tientallen jaren achter ons. De beginregel - sinds een uitzending van Paul de Leeuw met Con- ny Palmen weten we hoe belangrijk die is - van het boekenweekessay van Ger- rit Kombrij "Niet te geloven" luidt dan ook met: "Een mens zonder God is als een korset zonder vrouw. Zonder God heeft de mens geen inhoud en is hij stuurloos." De auteur Prediker, schuilnaam van een wijze koning in Israël, heeft nog steeds gelijk; ruim tweeduizend jaar geleden schreef hij: "er is niet nieuws onder de zon." En inderdaad, prof. Kuitert - be kend van tv en zijn bestseller "Het alge meen betwijfeld christelijk geloof" schreef enige jaren geleden al een inspi rerend boekje: "Zonder geloof vaart niemand wel". Daar sta ik volledig ach ter. Maar zoals de ene mens de ander niet is, zo is de ene god ook de andere niet. Ook het ene geloof verschilt van het andere. Daar zit nu juist de kneep. Als ik zie hoeveel goden er in onze markteconomie ach "presenteren" op de relimarkt voel ik me wat ambivalent. Ik ben niet onverdeeld blij. Natuurlijk is het fijn te zien, dat "God" weer in de belangstelling staat. Maar of "Hijzelf' er zo blij mee is? Het boekenweekmagazin "Mijn God" kopt: "250 prachtboeken vol zin be tekenis". Prachtig hoor. Maar ik voel me een beetje als die depressieve vrouw die zei: "ja die roos bloeit nu prachtig, maar over een paar weken - ook een boeken week gaat voorbij - dan is ie weer ver welkt". Ja zult u terecht zeggen: dat is nu weer zo'n typische calvinist, die zijn nooit eens echt blij. Dus vooruit dan maar: ook ik ben blij met een opleving van de religie. Per slot van rekening is alles be ter dan het geestelijke vacuüm, dat op allerlei fronten in onze moderne maat schappij is ontstaan. Religie is nog geen godsdienst Maar of een ieder op de boekenmarkt de juiste keuze weet te maken, dat be twijfel ik. Niet elke reli-bestseller is ook goed. Het boek "De Celestijnse belofte" van Redfield, dat maandenlang in de top-tien stond, gaat er in als koek, maar of het ook maar iets met Godsdienst, ik bedoel dienst aan God te maken heeft betwijfel ik. Ik wil maar zeggen: religie is nog geen godsdienst. Het boek van Redfield met z'n avontuurlijke inslag, zegt de mens te helpen op zijn weg naar het "Tiende Inzicht" en lijkt zo mooi. Maar in wezen biedt het een weg "zon der God" en eigenlijk ook zonder de naaste. Want elk contact met de boodschappers van elk "nieuw" inzicht mist een echte relatie. Elke boodschapper dient er slechts toe de zoeker naar een hogere graad van zelfbewustzijn van dienst te zijn. U voelt het al, het gaat hier niet om "dienst aan God", maar om een opwaar dering van de mens, met een sausje Ra- telbandoptimisme als een variant op wat ooit Kloos dichtte: "ik ben een god in het diepst van mijn gedachten". Vision statement Terecht merkt Rootmensen, de schrijver van onder andere de bestseller "Veertig woorden in de woestijn" in de courant "Waar vind ik Mijn God", uitgegeven door de gezamenlijke "Samen-op-Weg kerken ter gelegenheid van de boeken week 1997 op: "De hedendaagse spiri tualiteit blijft vaak aan de oppervlakte, juist omdat ze zo dwingend rendement moet opleveren en zo gericht is op zelf- ontplooiiing en succes als het hoogste goed Je moet bereid zijn de gedach te dat geloven een "successtory" is, te laten varen. Geloven is een diepe vreug de, maar werkt tegelijkertijd oog versto rend: het legt een tekort open, heeft betrekking op een verlangen naar een andere wereld..." De Celestijnse belofte" speelt nota bene in Zuid-Amerika, maar van enig maat schappelijke betrokkenheid is niets te merken. Hernieuwde belangstelling voor de individuele ziel is mooi, maar het mag niet ten kosten gaan van de noodzakelijke aandacht voor de maat schappij en haar noden en dus mijn naaste. Het vision statement van de bij bel is dan ook: "Je zult God liefhebben én je naast als jezelf'. De godjes van deze tijd De dwangbuis van de godsdienst met het Ene Ware Verhaal hebben velen de laatste decennia achter ons gelaten. De zware donderpreken, de ouderlingen in het zwart, het accent op hel en verdoe menis, hebben velen de kerk de rug doen terugkeren. De schrijver Maarten 't Hart raakt er niet over uitverteld. En als je hem moet geloven - en dat doe ik nu bepaald niet! - dan zou er in de kerk in de afgelopen jaren niets ten goede zijn veranderd. Hij weet het, want hij heeft een steekproef gehouden. Stel je voor dat er inderdaad wat veranderd zou zijn, dan moet hij in ieder geval naar een andere bron van "inspiratie" uitzien. Maar vanuit deze zwart-kerkelijke dwangbuis zijn velen terecht gekomen in het open "Pantheon" van het veelgoden dom. Het nieuwe heidendom tiert we lig. De goden van deze eeuw hebben in het nieuwe religieuze tijdperk de wind mee; de god van de markt, de god van het World-Wide-Web, de god van mijn diepste zelf, om er maar een paar te noemen, profiteren van deze religieuze hausse. De veelsoortigheid onder de goden correspondeert met de vele stem men in ons zelf en in de samenleving. Is het gek dat op de markt van de zinge ving mensen uit reactie weer op zoek zijn naar Het Ene, en die Ene, die al die verschillende deelbelangen en al die ver brokkelde waarheden en al dat frag mentarische weer tot een zinvolle Een heid samenbindt? De hang en drang naar mystiek, die niets anders wil zijn dan de realisatie van een vereniging van het goddelijke en de mens valt hieruit te verklaren. Kortom, niet alles wat voor God gehou den wordt, is God. Dat is zeker. Tegen de tand des tijds is gelukkig al leen God zelf bestand. Daarover spreekt prof. Kuitert, die door Ton v.d. Worp, uitgever van Ten Have, woensdagavond 19 maart in de Oude Kerk te Soest. Graag ontmoet ik u daar. Ds. J.W. Huisman, voorzitter Raad van Kerken te Soest Donderdag 20 maart Midas Dekkers in C-drie Tijdens de Boekenweek is Midas Dekkers te zien en te horen in de theaterzaal van C-drie. Zijn lieve lingsonderwerp is en blijft de merk waardige verhouding tussen mens en dier. Zijn interesse voor dieren bloeide op tijdens zijn studie in Amsterdam, zijn interesse voor mensen werd gewekt in het ouder lijk café. Meestal schrijft Midas over de raakvlak ken tussen beiden. Wie iets van Midas Dekkers heeft gelezen, beziet niet alleen Moeder Natuur, maar vooral ook de mens met andere ogen. Een aantal be kende boeken van hem zijn: "Het edel- gedierte", "Leve de dieren" en "Mum mies". Veel aandacht kreeg het boek "Lief dier" (1992), waarin Dekkers een omstreden relatievorm (de bestialiteit) op eigen wijze belicht. Enkele verhalende kinderboeken van Midas Dekkers zijn "Het Walvismeer", spannend boek over Greenpeace en "Houden beren echt van honing", over het afscheid nemen van je knuffel. Het mooiste dat hij voor kinderen heeft ge schreven zijn informatieve boeken zoals "Je binnenste buiten" en "Kijken met je handen", dat vol staat met proefjes die je met de natuur dichtbij huis kunt doen. Bij een groot publiek werd Dekkers be kend door zijn columns, die hij elke zondagochtend in het radioprogramma "Vroege vogels" uitspreekt. Voor de te levisie maakte hij de programma's "Pootjes" en "Midas". Dit laatste pro gramma over de natuur dicht bij huis, is de komende maanden ook weer te zien. De lezing begint om 20.15 uur in de theaterzaal van C-drie. Toegang: f 15,-/ f 12,50 (CJP/Pas65/VW-leden). De Boekenweek van 1997 heeft als motto 'Mijn God' en vestigt daar mee de aandacht op religie en reli gieus gevoel op schrift. De voor naamste reden voor de CPNB om dit thema te kiezen ligt in het aan bod van de Nederlandse uitgevers en boekverkopers. Dat aanbod be vat namelijk een rijke schat aan boeken over... ja over wat eigenlijk? Over de wereldgodsdiensten om te be ginnen. Die vinden al sinds eeuwen hun neerslag in boeken en geschriften. Ook de meer individueel beleefde vormen van spiritualiteit die in onze tijd opgang maken, hebben een eigen boekenstroom voortgebracht. En de literatuur? Of het nu gaat om de Nederlandse of de inter nationale, het religieuze motief heeft er duidelijke sporen achtergelaten. Wat hebben al die boeken met elkaar gemeen? Dat ze op de een of andere manier getuigenis afleggen van de ken nelijk onstilbare behoefte van mensen om zich met de zin van het leven bezig te houden. Het "belang" van al die boe ken gaat daar nog iets bovenuit. Zonder boeken zouden de meeste geestelijke stromingen niet stromen. De speciaal geschreven bijdragen aan het magazine "Mijn God" kwamen tot stand onder redactie van auteur Gerben Hellinga ("Wintervlinder"), journaliste Maijoleine de Vos (NRC Handelsblad) en ex-uitgever Ton van der Worp (Ten Have). Stuk voor stuk laten deze bijdra gen iets zien van de vele manieren waar op auteurs het onderwerp aan kunnen pakken. Ze worden afgewisseld met vier collecties. Ten eerste stelde Rob Schouten een mini-bloemlezing samen uit de Neder landse poëzie. De gedichten die hij koos spreken allemaal God rechtstreeks aan, in de tweede persoon dus. Daarnaast geven zeven tekenaars hun kijk op reli gie en religieus gevoel. Op een tiental pagina's wordt een selectie uit het lever bare boekenaanbod gepresenteerd. Het geheel wordt afgerond met enkele per soonlijke leestips. Bestaat God? Heeft het leven zin? Gro te vragen. In afwachting van een ant woord is een bezoek aan de boekwinkel ten zeerste aan te raden. Ter gelegenheid van de Boekenweek publiceert de Stichting CPNB twee een malige uitgaven: Het Boekenweekgeschenk "Want dit is mijn lichaam", door Renate Dorres- tein. "Want dit is mijn lichaam'' is een cadeautje van de boekverkoper voor elke klant die tijdens de Boekenweek 1997 voor ten minste f 19,50 aan Ne derlandstalige boeken koopt in de boek winkel. Het essay "Niet te geloven", door Gerrit Komrij. Het boekènweekessay is alleen tijdens de Boekenweek 1997 te koop voor f 4,95. Renate Dorrestein Renate Dorrestein werd op 25 januari 1954 geboren in Amsterdam. Nadat zij in 1972 haar gymnasiumdiploma had gehaald, ging ze werken voor het blad "Panorama" waarvoor ze vele reizen maakte. In de jaren zeventig leidde zij haar eigen productiebureau "Proburo" dat bijlagen verzorgde voor tijdschriften. Tegelijkertijd werkte zij als free lancer voor het "Parool", de "Viva" en "Opzij", in 1981 werd Renate Dorrestein hoofd redacteur van het maandblad "Mensen van Nu". In 1982 treedt zij toe tot de redactie van "Opzij". Later zou zij de functie van hoofdredacteur bekleden tot 1987. In dat jaar besluit zij full-time schrijfster te worden. Gedurende 1986-1987 Renate Dorrestein "writer in residence" aan de universiteit van Michigan in Ann Arbor, USA. Dorrestein is een van de oprichters van de Anna Bijns Stichting, die sinds 1986 ieder jaar een prijs uit looft voor "de vrouwelijke stem in de letteren". Vorig jaar verscheen "Verborgen gebre ken", de tiende roman van Renate Dor restein sinds haar debuut "Buitenstaan ders" in 1983. Andere recente titels zijn "Het Hemels Gerecht", "Ontaarde moe- Aldegonda Petronella Hubertina Maria Palmen (1955) is in de Boekenweek 1997 (thema: o, mijn god!) op donder dagavond 13 maart om 20.00 uur te gast in theater "De Lieve Vrouw" te Amers foort bij de Stichting Literaire Evene menten Eemland (SLEE). Connie Palmen werd in het Limburgse dorpje Sint Odiliënberg geboren, wilde aanvankelijk non worden, maar ging in 1977 Nederlands en filosofie studeren in Amsterdam. Ze slaagde in 1986 cum laude voor haar studie Nederlandse Taal- en Letterkunde en behaalde twee jaar later haar doctoraaldiploma in de filosofie met een afstudeerscriptie over Socrates. In haar eerste, tot in de puntjes gecon strueerde roman "De wetten" (1991) heeft de vrouwelijke hoofdpersoon ze ven ontmoetingen met zeven figuren: De Astroloog, De Epilepticus, De Filo soof, De Priester, De Fysicus, De Kun stenaar en De Psychiater. Na drie weken was het boek uitverkocht en werd ver taald in acht vreemde talen. In 1995 verscheen haar bestseller "De vriendschap", dat werd bekroond met de AKO-literatuurprijs. Veel lichter van toon en thematiek dan "De wetten", gaat deze roman over de hechte vriend schap tussen twee vrouwen, maar ook over de verbintenis tussen lichaam en geest, over het verlangen je te hechten, over de angst voor binding, over versla ving en obsessie, over het lot en de keu ze, schuld, schaamte en angst. Van deze twee boeken zijn samen vijfhonderdui- zend exemplaren verkocht. Reserveren is gewenst: tel. 033- 4618865. Toegang: f 10,-; CJP/Pas65+ f 7,50; donateurs gratis. Renate Dorrestein. ders" en "Een sterke man", een titel die genomineerd werd voor de Libris Lite ratuur Prijs 1995. Ook trok ze veel aan dacht met "Heden ik" (1993), waarin ze uitgebreid verslag doet van de chroni sche vermoeidheidsziekte ME, waaraan ze sinds enkele jaren lijdt. Voor haar gehele oeuvre werd haar in 1993 door het maandblad "Opzij" de Annie Ro meinprijs toegekend. In opdracht van de Stichting CPNB schreef Renate Dorrestein het Boeken weekgeschenk 1997: "Want dit is mijn lichaam". Casper en Xandra Olson laten niets aan het toeval over. Hun eerste kind zal een jongen zijn, dat heeft de genderkliniek gegarandeerd. Daarna een meisje, zo is hun plan, en dan nieuwe borsten voor Xandra en voor de kids een blonde la brador. Ook de norse schilder Job Olson, Caspers beroemde grootvader, is heer en meester over zijn lijf en leden en zijn lot, totdat hij kort na zijn huwelijk met de veertig jaar jongere Felicity wordt getroffen door een beschamende kwaal. Tot overmaat van ramp wordt in zijn tuin bij toeval het stoffelijk over schot van zijn eerste echtgenote gevon den. Job wordt zó door de verwikkelin gen in beslag genomen, dat zijn werk er bij in dreigt te schieten. Zijn kreupele dochter Maria, die al levenslang zijn enige model is en wier beeltenis in mu sea over de gehele wereld hangt, vreest dat al zijn schilderijen in hun lijst zullen vervagen en verbleken als Job de draad niet weet op te pakken. Dit is het even wrange als vermakelijke verhaal over het geloof dat de plaats heeft ingenomen van de religies van weleer: de overtui ging dat de mens zijn eigen maker is. Gerrit Komrij Gerrit Komrij werd geboren op 30 maart 1944 te Winterswijk. Na het gym nasium te hebben doorlopen, studeerde hij in Amsterdam drie jaar Algemene Literatuurwetenschap, onderbroken door een verblijf van een jaar in Grie kenland. In zijn studietijd publiceerde hij enige gedichten, onder meer in "Propria Cures". Na zijn studie definitief te hebben afge broken begon hij een vertalerspraktijk. Uit zijn vertalingen uit het Nieuwgrieks, Latijn, Engels, Duits en Frans blijkt steeds een grote technische vaardigheid. Van 1969 tot 1995 was hij redacteur van het literaire maandblad "Maatstaf'. Na Gerrit Komrij. 1975 stopte hij voorlopig met zijn ver taalwerkzaamheden en richtte zich voor al op kritisch werk. Hij schreef toen, in de tweede helft van de jaren zeventig, in "Vrij Nederland" regelmatig recensies over literatuur een beeldende kunst. Voor het "NRC Handelsblad" schreef hij in 1977 een jaar lang televisiekritieken en op de achterpagina van die krant een column onder de titel "Een en ander". Komrij werkte mee aan een aantal ra dioprogramma's met satirische inslag. In de jaren tachtig maakt hij ook naam in de toneelwereld vanwege zijn opzienba rende vertalingen van onder meer Sha- kespeare-drama's. Literatuurkritieken schreef hij in die tijd niet meer. In 1993 ontving Gerrit Komrij de P.C. Hooftprijs voor beschouwend proza. Zijn omvangrijk oeuvre bevat essays, columns, poëzie, toneel en romans. Daarnaast geniet hij bekendheid als bloemlezer van de Nederlandse poëzie. Voor de Boekenweek 1996 schreef Ger rit Komrij het essay "Niet te geloven". In een prieel komen drie heren bijeen. Zij praten over het bestaan van God, over religie en over de rol die de tijd geest daarin speelt. In de afgelopen tien tallen jaren zijn de kerken ontvolkt ge raakt, maar volgens velen is men het dieptepunt alweer voorbij. Inmiddels rukken de gelovigen weer op alle fron ten op. Zo beweert men. "Niet te gelo ven" is een knuppel in het celestijnse hoenderhok. Het is het laatste inzicht van een schrijver die er nooit voor te rugdeinst modes en misverstanden hard aan te pakken. "Schater en krepeer". Van de Ven

Soester Courant | 1997 | | pagina 19