Veel verzet tegen afsluitingen Openbaar basisonderwijs in één grote school op vijf locaties En dit zijn de knallers van deze week: Koninginnelaan wil geen versperring 798 mSKÊBm 6027493 Soester zwaargewond na botsing met stoptrein VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest 75e JAARGANG NO. 29 WOENSDAG 12 MAART 1997 Plan klankbordgroep lijkt rijp voor papierversnipperaar Actiecomité houdt enquête onder 230 bewoners 3 Actueel 5 Actueel 19 Boekenweek 13 Sport TBS met dwangverpleging voor moordenaar INKOMSTENBELASTING Italiaanse beenham 698 Doyenne du comice 1QQ Zalmfilet Surinaamse puntjes O AQ Italiaans gehakt Hollandse andijvie AQ §g Knobbelganzen dood aangetroffen Hennepkwekerijtje aan Weegbreestraat A. van der Lee jêTVan Breukelen Vast-goed zie pagina 5. kwaliteits kleurenffol os nu TE HUUR GEVRAAGD Praktijkruimte HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel 6012477 Altud kwaliteit en betaalbaar r Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De oplossingen voor de verkeer sproblemen in Soestdijk, die de klankbordgroep anderhalve week geleden aandroeg, zullen het sta dium van het plan nooit passeren. Deze conclusie kan simpel worden gedistilleerd uit de reacties van wijkbewoners én van het gemeente bestuur. Bijna zeshonderd huishoudens van de 'driehoek' tussen de Beetzlaan, de Laanstraat en de Koninginnelaan zijn tegen het voorstel om nog drie aanslui tingen (Heliingweg, Mariastraat, Konin ginnelaan) aan te leggen. Deze zouden de wijk in tweeën splitsen, waardoor ook de wijkbewoners veel moeten om rijden om aan de andere kant van de afsluitingen te komen. Vijf wijkbewoners zijn zaterdag langs de deuren gegaan. Van de zeshonderd mensen die bereikt werden, waren er slechts zestien die de afsluitingen wel zien zitten. De rest staat lijnrecht tegen over de ideeën van de klankbordgroep. Menigeen wil zelfs dat de huidige afslui tingen op de Verlengde Taimaiaan en de Waldeck Pyrmontlaan worden wegge haald, zodat de hele wijk weer 'open' gaat. De circa zeshonderd handtekeningen zijn eergisteren met een begeleidende brief aan burgemeester Hans de Widt op het gemeentehuis afgegeven. In de brief schrijven de vijf initiatiefnemers van de handtekeningenactie dat de klankbordgroep kennelijk niet weet wat er onder de wijkbewoners leeft. "Dit plan is de druppel die de emmer doet overlopen. Het resultaat is spontane, verontwaardigde reacties van de bewo ners." Verontwaardiging Grote verontwaardiging is overal ont staan over het informatiebulletin van de klankbordgroep. Het bulletin werd huis- aan-huis verspreid en de bewoners kon den lezen dat ze uiterlijk op maandag 10 maart konden reageren. Wie niet rea geerde, zou geacht worden in te stem men met het plan. Hiermee werd bij veel mensen een misverstand geboren, die dachten dat ze moesten reageren als ze het niet eens met het plan zouden zijn, omdat ze anders hun recht van spreken zouden verspelen. Maar de ech te inspraakprocedure voor de bevolking van Soest begint pas op woensdag 19 maart. Dan krijgt iedereen tot en met 20 april de tijd, mondeling dan wel schrif telijk, zijn mening te ventileren bij de gemeente. De initiatiefnemers willen dat het colle ge de bewoners van Soestdijk uitnodigt voor overleg. Om samen te praten over de beste oplossing voor de verkeerspro blemen. Over het (niet) functioneren van de klankbordgroep. Over de finan ciële gevolgen van alle verkeersmaatre gelen. En over de verantwoordelijkheid van de gemeente en de wijze waarop zij haar plannen presenteert. Uitgangspunten Wethouder Pieter ten Hove van verkeer zei vorige week al dat het plan van de klankbordgroep niet past bij de uit gangspunten van het raadsbesluit van december 1993. Toen werd gesteld dat Soestdijk weer 'open' moest. Na de eerste klankbordgroep-procedu re, eind vorig jaar, kwam het college in december met een ingrijpend plan van eenrichtingsverkeer en snelheidsrem- mende voorzieningen. De twee afslui tingen zouden dan verdwijnen. Dit voorstel stuitte ook al op breed verzet in Soestdijk, waarna de commissie verkeer besloot het overleg van vooraf aan te beginnen. Opnieuw werd een klank bordgroep samengesteld. Maar het plan voor drie extra afsluitingen en aanvul lende maatregelen in de wijk kan nu op, zo mogelijk, nog minder steun rekenen. Donderpreek Neks Blommers op Internationale Vrouwendag. Soest veegt golfpark Zonnegloren van tafel. Inbreker na klopjacht al 'bekend' bij politie. Grote toeloop van chauffeurs warme maaltijd. PWA: "Onze school is rustpunt voor kind". Laatste sirenemasten komen. Tandartspraktijk kan door de beugel. Soest plaatst negen textielbakken. Boekenweek: 'Mijn God', religie en religieus gevoel op schrift. H.M. Kuitert in de Oude Kerk. Midas Dekkers in C-drie. Spreekt God u aan? Sport krijgt garantie 6,5 miljoen. Voetbal kan geschiedenis schrijven. Lelijke misstap dames Stam/SoVoCo. Hees staat al 723 minuten droog. Wegens moord op zijn broer is een 44-jarige Soester gisteren veroor deeld tot TBS met dwangverpleging. De straf van de rechtbank is conform de eis. De rechtbank vond de verdachte niet toerekeningsvatbaar. Uit psychia trisch onderzoek was gebleken dat hij schizofreen is. Opname en behande ling in een TBS-kliniek achtte de rechtbank noodzakelijk om herhaling te voorkomen. Op 15 november vorig jaar wachtte de Soester zijn broer bij diens huis op de Spinet op. Hij loste in totaal vijf schoten op het slachtoffer, dat on- middelijk aan zijn verwondingen overleed. De Soester doodde zijn broer, omdat een waarzegger hem twintig jaar geleden al zou hebben gezegd dat er 'vreselijke dingen' met hemzelf en de kinderen van zijn broer zouden gebeuren als hij zijn broer niet voor april van dit jaar zou doden. De Soester was eerder opgenomen geweest vanwege deze ideeën. Op het moment van de schietpartij was hij nog onder medi catie. Ter voorbreiding op de moord was de man lid geworden van een schiet vereniging. Daar had hij op 14 okto ber ook de revolver ontvreemd, waarmee hij de fatale schoten loste. VERZORGING AANGIFTE-BILJET Administratiekantoor N.J. Konijn De Akkeren 18, SOEST, telef./fax 035 - 601 26 71 500 gram handperen, kilo m w W 500 gram 8 stuks kilo l*T7 Chinese biefstuk- reepjes kito17?° Procureursteaks Qqc kilo 57. Rundergehakt 0g5 Zie onze adv. op pag, 2 Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 zie pagina 3 Een grote meerderheid van de be woners (en ondernemers) van de Koninginnelaan, de Meent en de Akkerweg is tegen een afsluiting op de Koninginnelaan. Dit blijkt uit een enquete die het actiecomité Koninginnelaan-Racebaan-Nee heeft gehouden onder de 230 adressen. Het comité kreeg 165 reacties, waarvan niet meer dan vier mensen aangaven vóór de afsluiting te zijn. Vrijwel ieder een is tegen de door de klankbordgroep voorgestelde versperring. Zo'n 136 bewoners willen dat er op de Koninginnelaan goede snelheidsrem mers worden aangelegd, 21 mensen kie zen ervoor de huidige situatie te hand haven en vier ondervraagden hadden geen mening. Aan de hand van de reacties heeft het actiecomité zijn standpunt herzien. Want in de klankbordgroep had de ver tegenwoordiger van Koninginnelaan- Racebaan-Nee ingestemd met de afslui ting. Toen bleek dat er veel bezwaar te gen het plan was, besloot het comité een enquête te houden. In een brief aan het gemeentebestuur heeft het comité om een aantal ver keersmaatregelen gevraagd. Tussen het busoverstappunt en de Beckeringhstraat wil het comité een 30 kilometerzone la ten invoeren, hetgeen betekent dat er om de zeventig, tachtig meter verkeers- remmende voorzieningen moeten wor den aangebracht. Door duidelijke be wegwijzering in de omgeving en het 'wit maken' van de Koninginnelaan op de plattegrond van Soest zou wijkvreemd verkeer gemeden kunnen worden. Ook vraagt het comité om geluidsarm asfalt - dat na de rioleringswerkzaamheden zou kunnen worden aangebracht - en betere openbare verlichting. Vluchtheuvels in de directe omgeving van het busstation op de hoek met de Nieuwstraat moeten ook bijdragen aan de veiligheid. Verder daagt het comité de gemeente uit oplossingen aan te dragen voor de verkeersproblemen op het gedeelte tus sen het busstation en het Nieuwerhoek- Op de Koninginnelaan, hier gezien in de richting van het Nieuwerhoekplein, moeten maatregelen worden getroffen. Maar een grote meerderheid is tegen een afsluiting. plein. Twee ideeën worden al in de brief geuit: het opheffen van de bushalte rich ting Nieuwerhoekplein en het verwijde ren van de bus-abri op de hoek van de Koninginnelaan en de Van Straelenlaan. Beide punten zijn nu een bron van on veiligheid voor de weggebruikers, aldus het comité. Een 71-jarige man uit Soest is maandag zwaar gewond geraakt bij een botsing met de stoptrein Utrecht-Baarn. Het ongeluk ge beurde omstreeks half één 's mid dags op de overweg op de Veldweg. Vermoedelijk is het slachtoffer verblind geweest door de zon en heeft hij de waarschuwingslichten niet zien knippe ren en de trein niet zien naderen, toen hij van de Veldweg in de richting van de Torenstraat reed. De wagen werd na de botsing ongeveer driehonderd meter meegesleurd. De brandweer moest er aan te pas ko men om de bekneld geraakte Soester uit het autowrak te bevrijden. Voordat hij per ambulance naar het AZU in Utrecht werd vervoerd, verrichtte het per helicopter gearriveerde traumateam een spoedoperatie uit. Ruim een half uur na de aanrijding vertrok de zieken wagen richting Utrecht. Volgens de chirurg heeft de Soester hoofdletsel en ernstig borstletsel overge houden aan het ongeluk. De materiële schade wordt door de brandweer ge schat op 20.000 gulden. In juli vorig jaar vond op dezelfde over weg ook al een aanrijding plaats. Toen werd een zogenoemde pick-up van een Soester bedrijf geschept. De Amers- foortse bestuurder hield wonderwel al leen schaafwonden over aan dit ongeval. De spoorwegovergang kent geen spoor bomen en wordt alleen beveiligd door een knipperlichtinstallatie. Een 30-jarige bewoner van de Nieuwe- weg deed zaterdag de onthutsende ont dekking dat zijn vier bruine knobbel ganzen, die hij in een ren achter zijn woning hield, waren verminkt en ge dood. Twee van de beestjes bleken zelfs geheel opengereten en aangevreten te zijn. De politie heeft nog geen "dader" achterhaald. De politie is vorige week bij toeval ge stuit op een illegaal hennepkwekerijtje in een flatwoning aan de Weegbree- straat. Dat gebeurde toen de agenten de deurwaarder kwamen assisteren. De ca. 35 geestverruimende planten waren pas gerooid en hingen te drogen. De politie nam ze in beslag en trakteerde de 38-ja- rige bewoner op een proces-verbaal. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 28 COMBI VAN ESSEN PJUITMTIfCH IN POTO IN VIDIO Zuidpromenade 15, Soest .Tol.: 601 28 74 Speelkwartier op de Prins Willem Alexanderschool, één van de vijf open bare basisscholen die samengaan komst een goede basis leggen voor het openbaar onderwijs." Volgens de prognoses zal het aantal ba sisscholieren tot en met 2003 blijven stijgen. In de daaropvolgende jaren wordt een daling verwacht, waarna het aantal leerlingen in 2015 weer op het peil van nu zal komen. Met de samenvoeging van de scholen vormt de opheffingsnorm (133 kinde ren) in ieder geval geen bedreiging meer. Eventuele sluiting van één van de vestigingen zal daarom, aldus ambtenaar J. Pot, alleen plaatsvinden indien het onderwijskundig onverantwoord is ver der te gaan. Garanties over de handha ving van locaties kunnen niet worden gegeven. Uitgangspunten hieromtrent moeten nog worden besproken en vast gelegd. "De gemeenteraad beslist, maar op dit moment is het niet logisch om, na deze impuls voor het openbaar onder wijs, over drie jaar een locatie te slui ten," aldus Pot. 'Interim-manager' Veel zaken, zoals de verdeling van het budget, moeten nog worden besproken en geregeld, voordat het gemeentebe stuur de verantwoordelijkheden voor het openbaar onderwijs overdraagt aan de nieuwe stichting en daarmee de 'dub bele pet' (lokale overheid én schoolbe stuur) in ds textielcontainer kan dum pen. Op korte termijn wordt een inte rim-manager aangesteld, die in overleg met de vijf schooldirecteuren vóór 1 mei van dit jaar een plan moet voorleggen aan het college. Na behandeling van dit plan in de commissie algemene be stuurszaken (ABZ), het college en over leg met de gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad lanceert het college een definitief voorstel. Dit wordt, vol gens planning, op 2 juni in de commis sie ABZ behandeld, waarna de gemeen teraad op 3 juli kan overgaan tot besluit vorming. KLAREN onro«r*nd go*d A Bemiddeling Hypotheken Reacties: Mw. J. Frederiksen Postbus 40 3470 CA Kamerik De vijf openbare basisscholen in de gemeente Soest gaan per 1 augustus van dit jaar verder als één school met vijf vestigingen. Het college, dat nu nog het schoolbestuur vormt, heeft hiertoe de aan zet gegeven met een in tentieverklaring. In een nieuwe, zelfstandige stichting moet de toekomst van het openbaar onderwijs in verschillende wijken van Soest worden ge waarborgd. Efficiënter werken, een sterker manage ment, het uitwisselen van deskundigheid op de vijf locaties enuiteindelijk ook besparing op de vaste kosten zijn de grote voordelen volgens het college. Het moet leiden tot één grote, sterke school, waar ouders hun kind(eren) graag naar toe sturen. Beter onderwijs kan onder meer ont staan, doordat de scholen eikaars speci fieke deskundigheid kunnen gebruiken. Al wil dit niet zeggen dat het personeel lukraak wordt overgeplaatst. De ouders willen immers toch een herkenbaar schoolteam houden. 'Eenheidsworst' Volgens directeur Ans Mann van de Desmond Tutuschool moeten de vijf lo caties geen 'eenheidsworst' worden. "De schoolteams zullen elkaar moeten leren kennen. We kunnen elkaar vast veel geven. Maar elke school heeft zijn eigen problemen. En elke school, bijvoorbeeld één met veel anderstaligen, vraagt om een eigen leermethode. Verscheidenheid in de locaties hoeft geen verzwakking te zijn, maar kan juist een versterking be tekenen." Op de leermethodes wordt in het ver- voïg-overleg verder ingegaan. Vast staai dat de scholen naar buiten toe zich ir één schoolgids zullen profileren. Betrokken bij de stichting worden de Prins Willem Alexanderschool (Beet- zlaan), de Desmond Tutuschool (Mo lenstraat), de Klimop (Weegbreestraat) de OBS Overhees (Willaertstraat) en de Wethouder de Haanschool (Soester- berg). Op dit moment tellen zij samer 750 leerlingen en 65 medewerkers, var wie een aantal in deeltijd werkt. 'Locatie-houder' Ontslagen zullen er als gevolg van de integratie niet vallen. Wel vervallen de functies voor de vijf schooldirecteuren en 'hun' adjuncten. Voor de salarissen heeft dit geen gevolgen. De vijf direc teuren kunnen straks verder gaan als 'lo catie-houder', die zich niet meer met zogenoemde 'bovenschoolse' activiteiten hoeft bezig te houden. Of zij belangstel ling hebben voor de nieuwe functie, zal blijken als de taakomschrijving op pa pier staat. In het intentie-besluit staat dat de direc teuren en de gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad van het openbaar onderwijs naar aanleiding van de ge houden discussies een positief advies hebben uitgebracht aan het college. Burgemeester Hans de Widt heett ver klaard dat er één centrale directeur zal worden aangesteld. Het wordt iemand die op dit moment niet betrokken is bij het onderwijs in de gemeente Soest en die het volledige management en beleid onder zijn hoede krijgt. Op het onder wijskundige vlak dient hij samen te wer ken met de 'locatie-houders'. Emoties De Widt: "We gaan een traject in, waar in de nodige emoties zullen zijn. Dat mag en is heel begrijpelijk. Maar dit tra ject is primair voor de kinderen. We hopen zelfs dat het er meer worden dan nu het geval is. We willen de ouders de keuze blijven bieden om hun kind naar een openbare school te sturen. En we denken dat we hiermee voor de toe- voor 2 dagdelen per week met oppervlakte van ongeveer 20 m2.

Soester Courant | 1997 | | pagina 1