Paastijd is knutseltijd Soest zet punt achter NK scrabble Professionele begeleiding voor 'vergeten groep' afasiepatiënten IVARtA &et 70cue Circus Herman Renz in Soest Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant Het verhaal van het ei "Vijfgangen menu" "Champagne Brunch" Dinsdag 25 en woensdag 26 maart Marian Ursen wint laatste editie in De Rank Inbraak Nieuweweg VJ Maak een t milieuvriendelijke paaskrans Afasiegroep Birkhoven bestaat één jaar Fietsers gewond bij aanrijding Krattendief gepakt Auto's in de fout bij Soest-zuid Jongens betrapt op graffitikunst Libertel mag mast van 37,5 meter aan Maatweg bouwen KIPPENFAMILIE VAN KARTON EENS IETS HEEL ANDERS MET EIERDOZEN Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg SOESTER COURANT PAGINA 22 Hotel restaurant u benter thuis Op beide Paasdagen: met live muziek. Hfl. 65,- per couvert Kindermenu Hfl. 25,- Op tweede Paasdag: met live muziek en bezoek van de Paashaas 11.00-14.00 uur. Hfl. 37,50 per persoon Kinderen Hfl. 17,50 RESERVEREN: 033-461 71 47 Birkstraat 138 - 3768 HN Soest in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Tot slot nog een beetje haarspray - en zie een stralende familie Kip! Overigens: Wie dat wil, kan de buik van de dierenfiguren met een scherp mes uithol len. Zo kunt u het kuikentje ook met fees telijke verrassingen opvullen! Familie Kip van papier-maché VROLIJK KNUTSELEN VOOR PASEN Of het nu een witte, bruine of gespikkelde schaal heeft, een ei wordt omhuld met fascine rende mythen en verhalen. Het geldt als sym bool van vruchtbaarheid, vriendschap en liefde. De oervolkeren zagen in het ei de oorsprong van de wereld - al het leven kwam voort uit een ei. In het hindoeïstische scheppingsverhaal sloeg Brahma een ei stuk en schiep uit de twee helften de hemel en aarde. De oude Egyptenaren waren er op hun beurt van over tuigd dat het heelal een ei was en de zon de dooier. En volgens oud christelijk gebruik getuigt het ei van de opstanding van Jezus Christus en de hoop op eeuwig leven. Bij ons worden paaseieren sinds de zeventien de eeuw beschilderd en aan kinderen cadeau gegeven. Dit kleurrijke gebruik is uit Azië overgekomen. Al duizenden jaren lang versier den kunstenaars uit met name China en Griekenland, met het kleurige vocht van wor telen en kruiden, de kalkschalen van eieren en schonken deze aan hun geliefden. Hoe werd de paashaas eigenlijk de overbrenger van deze kleurrijke paasgeschenken? De paas haas is nog niet zo heel oud en moest zelfs in deze eeuw nog deze eervolle taak met andere dieren delen: afhankelijk van de landstreek golden haan en ezel, ooievaar en vos ook als eierleveranciers. Uiteindelijk won de haas het van al die concurrenten. Niet in de laatste plaats hebben de kinderen daarvoor gezorgd: zij vonden her verhaal van de langoor als bezorger van de bontgekleurde eieren gewoon weg het leukst. Vandaag de dag is een paasfeest zonder paas eieren ondenkbaar. Zeker ook vanwege het gezonde aspect: eieren zijn echte energiebron nen voor de mens. Ze bevatten hoogwaardige proteïne net als melk, vlees of vis. En boven dien bevatten eieren veel vitaminen! WOENSDAG 12 MAART 1997 Het bekroonde Nationaal Neder lands Circus "Herman Renz" komt met een compleet nieuw top-pro- gramma naar Soest. Het slaat op dinsdag 25 en woensdag 26 maart zijn tenten op op het evenementen terrein de Engh. Circus Herman Renz behoort inmiddels tot de beste circussen van Europa. Al les is tot in de kleinste details verzorgd. Het circus heeft een theatertent met 1200 luxe zitkuipjes. Tijdens de voor stelling maakt men gebruik van tal van theater-effecten. De voorstelling wordt daarbij ook nog eens begeleid door een acht man sterk show-orkest. Circus Her man Renz heeft zich weten aan te pas sen aan de eisen van deze tijd, zonder het traditionele circus te verloochenen. Het dit jaar gepresenteerde totaalpro gramma is een boeiende en vloeiende mix van acrobatiek, dressuur, jongleren en natuurlijk de spanning in de nok van de tent, zonder de clowns Milko en Christiaan te vergeten. Ook dieren staan op het programma. Als geen ander, weet Circus Herman Renz dat je dieren enkel kunt dresseren met liefde en geduld. Naast een prach tige kleindierenrevue kan men genieten van de uit Amerika afkomstige Jason Peters met een dressuur van acht man nelijke leeuwen, wat gerekend mag wor den tot een unieke prestatie op dres- suurgebied. De door Herman en Diana Renz gedresseerde paarden en olifanten worden onder nieuwe deskundige lei ding voortgebracht door Gerry Jahn. Deze topdierleraar was in voorgaande jaren werkzaam bij beroemde circussen als Knie en Krone. Rad des doods Ook aan het sensationele js gedacht met een adembenemend luchtnummer met het rad des doods in de nok van de cir cuskoepel. In razendsnel tempo werken de springplank-acrobaten van de Mario Catana-troupe, die naast salto's en flick flacs ook nog eens een menselijke pira mide bouwen van maar liefst vijf perso- Jason Peters met zijn adembenemen de leeuwen-dressuur. nen hoog. Deze springplankgroep be hoort tot de beste van Europa en woo op 5 januari van dit jaar in Haarlem de landelijke publieksprijs. Uniek in zijn soort en razendsnel is de Italiaanse top-jongleur Alex Caroli, af komstig uit een beroemde Italiaanse cir cusfamilie. Circus-prinses Gina Giovan- ni neemt een wel zeer bijzonder hands tandnummer voor haar rekening. Inter nationaal bekroond op het circusfestival van Bulgarije zijn Denitza en Dorothe, die hoela-hoep presenteren zoals men het zelden ziet. Kort samengevat presenteren de arties ten van het oudste circus van Nederland een wervelende voorstelling van hoog staand niveau. De productie 1997, die de titel draagt "Renz blijft Renz", bestaat uit uitsluitend prijswinnaars die afkom stig zijn van internationale circusfesti vals. Circus Herman Renz, dat sinds 1911 op reis is, staat sinds vorig jaar onder lei ding van de families Steyvers en Ron- day. En zal tijdens zijn toernee maar liefst 40 grote en middelgrote steden bezoeken in de gehele Benelux. Naast de enorme circus-theatertent van 36 meter doorsnee reist het circus met een karavaan van ruim vijftig voertuigen, die onderdak bieden aan een school, kan toor, mobiele keuken, werkplaats en woonruimte voor de ca. zestig medewer kers welke afkomstig zijn uit tien ver schillende landen. Vanaf het moment van aankomst tot het vertrek is dit mega-circus buiten de voorstellingen om vrij te bezoeken. De voorstellingen in Soest vinden plaats op dinsdagmiddag (16.30 uur), dinsdag avond (19.30 uur) en woensdagmiddag (15.00 uur). Voorverkoop: WV Soest, Steenhoffstraat 9a, of telefonisch via 06- 35030060. De prijzen variëren van f 15,- tot f 35,- (volwassenen) en van f 12,50 tot f 30,- (kinderen t/m 14 jaar en 65-plussers). Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in het pand van een afhaal- restaurant aan de Nieuweweg. Er bleek een raam te zijn geforceerd, waarna de dief er met de kassa-lade en een mobie le telefoon vandoor was gegaan. In de lade bevonden zich wat kleingeld en papieren. Aangifte deed de 35-jarige eigenaar van de zaak. WAAR ZIJN EIERDOZEN VAN GEMAAKT? De eierdozen worden met name gemaakt van Faserform. Faserform bestaat voor 100% uit oud papier en is de grondstof voor oneindig veel verpakkingsoplossingen. Zeer bekend is de verpakking van eieren, waarvoor het al tientallen jaren wordt gebruikt Faserform is stabiel en hygiënisch, het beschermt de eieren tijdens transport en houdt ze lang vers en droog. Ook voor andere levensmid delen, zoals bijvoorbeeld fruit en groenten, vormen Faserformverpakkingen de ideale oplossing. Consumenten hechten steeds meer belang aan de bescherming van het milieu. Ook in dat opzicht zijn producten van Faserform niet te evenaren. Ze zijn natuurlijk, recycle baar en ontlasten daarom onze vuilstort plaatsen. Ze kunnen gewoon bij het oud papier gedaan worden, maar ook bij het compost worden gevoegd. Faserform is bio logisch afbreekbaar en levert waardevolle humus op. Maar u kunt er natuurlijk ook eerst gezellig mee gaan knutselen. 9 Paaskrans Een paasversiering met net dat beetje extra: een decoratieve krans gemaakt van eierverpakkingen. Feestelijk, niet duur en milieuvrien delijk, want de verpakkingsresten worden hergebruikt. Benodigdheden: eieren en eierdozen, wat draad, klimopranken, buksboom, bast, stro of houtwol, en een breed rood lint. En zo werkt het: snij de verdikkingen uit de eierdozen en bind deze met draad tot een krans. Versier de krans met klimop, buks en met stro of houtwol. Blaas ver volgens de eieren uit en beschilder ze. Bevestig daarna de eieren met draad aan de krans. Bind ter afsluiting een breed rood lint onderaan de krans. En zie een prachtige paaskrans is geboren! Wie dat wil, kan nog een extra vlechtwerk van klimopranken, stro en gekleurde eieren bevestigen aan de krans. Hang de krans aan de deur en u heeft een zeer bij zondere paasgroet! Vrolijk pasen! Na een kwart eeuw verdwijnt het Nederlands kampioenschap scrab ble uit Soest. De plaatselijke organi satoren van het landelijke evene ment zetten een punt achter 25 jaar woordjes maken in Soest. Vanaf volgend jaar berust de leiding bij de Nederlandse Scrabble Bond, waar voor nog een oprichtingsvergadering en een bezoek aan de notaris moet worden afgelegd. Vanuit Soest worden contac ten gelegd met bestaande scrabblevere- nigingen in het land om te kijken of de nationale titelstrijd door hun kan wor den opgezet. Honderden Nederlanders en menige Sinds vorig jaar maart komt een groep afasiepatiënten om de veer tien dagen op maandagochtend naar Birkhoven, het Amersfoortse verpleeghuis onder de rook van Soest. Ze wonen daar niet, maar krijgen er professionele begeleiding van logopediste Heieen Adelaar en de begeleidsters Evelyne Bol en Bri- git van der Eijnden. Afasie is een ernstige taalstoornis, die veroorzaakt wordt door hersenletsel. Wie door afasie is getroffen kan moei lijk (of soms helemaal niet) spreken, mist vaak ook het begrip van de taal en kan op die manier niet goed uiting ge ven aan zijn gedachten en gevoelens. Vaak zijn ook andere functies en vaar digheden verstoord: veel afasiepatiënten hebben een halfrijdige verlamming en/ of uitval van het gezichtsveld, of ze heb ben problemen met de dagelijkse acti viteiten. Ook geheugenstoornissen ko men dikwijls voor. Afasie ontstaat meestal plotseling. Het is dan ook niet eenvoudig om ermee om te leren gaan. Daarom is het - na de in dividuele behandeling - heel belangrijk dat afasiepatiënten goed worden bege leid en ondersteund. Ook onderlinge contacten met "lotgenoten" kunnen be langrijk zijn om het isolement, waarin veel afasiepatiënten verkeren, tegen te gaan. Afwisselend programma Dat is dan ook het voornaamste doel van de Afasiegroep Birkhoven, die zich met name richt op de afasiepatiënten bij wie de individuele logopedie beëindigd is en die door hun communicatiemoei lijkheden vaak niet zo goed functione ren op de "gewone" dagbehandeling en dagverzorging. In Birkhoven krijgen ze op de maandagochtenden van de even weken (dus om veertien dagen) een af wisselend programma aangeboden dat rekening houdt met hun speciale proble men. Er zijn inmiddels twee groepen van maximaal zes afasiepatiënten, die op Birkhoven begeleiding krijgen van Hei een, Evelyne en Brigit. De deelnemers komen uit de hele regio. In Soest draait sinds zes jaar de Afasiesoos in Honsber- gen, maar die is niet therapeutisch van opzet en wordt gerund door vrijwilli gers. Daar gaat het in de eerste plaats om een stukje ontspanning en gezellig heid. In Birkhoven ligt de nadruk vooral op de professionele begeleiding, wat overi gens niet wil zeggen dat het minder ge zellig zou zijn. Integendeel: de deelne mers zijn zonder uitzondering heel en- Belg kwamen sinds 1973 naar De Rank aan de Soesterbergsestraat om deel te nemen. Aasden ze op de vakjes met extra letter- of woordwaarden, schoven ze met de lettertjes en probeerden ze de bladzijden uit de Dikke Van Dalen uit hun geheugen te halen. Het toernooi, dat ieder jaar bestond uit drie ronden, won aan professionalisme. De concentratie viel van de gezichten te lezen, de laatste jaren mochten de twin tig beste scrabbelaars zelfs in een apar te zaal plaatsnemen, maar de sfeer bleef altijd gemoedelijk. Met de koffiebeker- tjes op tafel en de lunchpakketjes in de tas. Afgelopen zaterdag waren 150 liefheb- thousiast, evenals hun familie. Ook van de collega-instellingen - zoals de zieken huizen waar de patiënten vandaan ko men - worden zeer positieve reacties vernomen. 'Een wereld open' "We hebben iets goeds te bieden," zeg gen Heieen, Evelyne en Brigit. "Voor veel afasiepatiënten gaat hier echt een wereld open. De sfeer is ongedwongen en er wordt veel gelachen." De deelne mers stimuleren en helpen elkaar. Elke bijeenkomst begint met koffie, gevolgd door een groepsactiviteit waarbij de aandacht wordt gericht op de commu nicatie - wat kan variëren van bijvoor beeld liedjes zingen tot zinnen aanvul len of een woordspel doen - die soms in het teken staan van een bepaald thema, zoals het huishouden. Daarna wordt gezamenlijk gegeten en kan men even tueel nog meedoen aan de middagacti viteiten op de Somatische Dagbehande ling van Birkhoven. Afasiepatiënten vormen een vaak "ver geten groep". Voor hen kan de begelei ding van de Afasiegroep Birkhoven dan ook van grote betekenis zijn. "Wij bie den hier een programma in een veilige, prettige en stimulerende omgeving," al dus het begeleidingsteam. Wie belangstelling heeft (of iemand in zijn omgeving kent die graag in aanmer king zou komen) voor de Afasiegroep Birkhoven, kan zich aanmelden via de huisartsen, of rechtstreeks bij de afde ling Somatische Dagbehandeling van Birkhoven, Soesterweg 535, 3819 BB Amersfoort, tel. 033-4655772. De kos ten worden, inclusief het vervoer, ver goed door de AWBZ. Een 19-jarige jongeman uit Soest en zijn evenoude vriend zijn vrijdagavond licht gewond geraakt bij een aanrijding op de ;Steenhoffstraat. Ze reden op een fiets (de een als duopassagier) over de Van Weedestraat maar staken bij de spoor bomen de weg over naar de overzijde, rekening houdende met het opgebroken fietspad. Dat werd te laat gezien door een 28-jarige automobilist uit Amers foort, die de fiets niet meer kon ontwij ken. De beide jongens kwamen ten val ten liepen kneuzingen op. De Amers- jfoorter bleek - hoewel onschuldig aan |de aanrijding - niet vrijuit te gaan, om dat hij te veel gedronken had. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. V.l.n.r. Evelyne Pol, Heieen Adelaar en Brigit van der Eijnden van de Afasie groep Birkhoven. Paastijd is knutseltijd en creativiteit kent geen grenzen. Kinderen vin den het bijzonder leuk om uit oude eierdozen decoratieve dierenfiguur- tjes te knutselen, zoals een kip, een haan en kuikentjes. Wat u nodig heeft zijn: oude kranten, behang- plaksel, witte muurverf, waterverf, crêpepapier en een kom water De politie heeft vorige week donderdag een jongeman uit Soest aangehouden, die betrapt was bij het stelen van lege flessen bij een winkel aan de Schrik- slaan. Hij was daar gesignaleerd door een 42-jarige medewerkster, die de po litie alarmeerde. De jongeman bekende dat hij in nauwelijks een week tijd al vijf maal eerder lege flessen en kratten had gestolen. De politie controleerde vrijdagmiddag het autoverkeer op de overweg bij sta tion Soest-zuid en keek daarbij met name toe of de bestuurders zich op de Ossendamweg netjes hielden aan het verbod om links of rechts af te slaan naar resp. Eikenlaan of Kastanjelaan. Onder de ogen van de politie gingen er zes automobilisten in de fout. Dat lever de even zoveel processen-verbaal op. De politie heeft vrijdagavond op de Kolonieweg drie knapen van 13 en 14 jaar uit Soest aangehouden, die betrapt werden toen ze graffiti spoten op een muur en op een relaiskast. Op de Park laan haden ze hun artistieke drift al uit geleefd op een bestelbusje. De verf werd in beslag genomen en het drietal komt in aanmerking voor een alternatieve straf. BOEKENWEEK 1997 12-22 MAART De Rank vormde zaterdag voor de laatste keer het decor van de Nederlandse kampioenschappen scrabble. bers aangeschoven en zoals van te voren al vast stond, kon er maar één de win naar rijn. Het is Marian Ursen. De Be- verwijkse behaalde 2.283 punten, waar van niet minder dan 884 in de derde ronde. Op de tweede plaats eindigde Els Bus uit Landsgraaf (2.161), gevolgd door Conny Bruinsma uit Alphen ad Rijn die 2.132 punten scoorde. De jury, bestaande uit louter vrijwilligers, koos 'verrossen' (verschroeien) als het meest originele woord van de laatste editie in Soest. Libertel mag van het college een 37,5 meter hoge antennemast laten bouwen op het terrein van de rioolwaterzuive ring aan de Maatweg. Deze mast is no dig vanwege de snelle uitbouw van het tweede mobiele net. In een brief aan het college heeft het ministerie van verkeer en waterstaat verzocht de aanvraag met voorrang te behandelen. Het bouwplan van de mast past niet in het bestemmingsplan. Bovendien zal de geprojecteerde mast ongeveer zeventien meter boven de hoogste boom uitste ken. Volgens het bestemmingsplan zou de bouwhoogte maximaal zeven meter mogen zijn. Maar op het terrein, dat aan de spoordijk grenst, torent het hoogste gebouw nu al negentien meter boven de grond. Het richt op het polderlandschap is hier toch al verstoord, ook al door de bomenrij die vijftien tot twintig meter hoog is. Verder zal, aldus het college, de mast van afstand niet opvallen, omdat de bovenzijde een breedte heeft van slechts een meter. Het bouwplan zal ter inzage worden gelegd aan de commissie ruimtelijke or dening en de aanvraag wordt gepubli ceerd. Als er geen bezwaren binnenko men, verleent het college de bouwver gunning voor de antennemast. Tip: Hoe kleiner de papiersnippershoe gladder het oppervlak wordt. Zo werkt het: snij de eierdozen kapot en verkreukel ze tot een ovale bal, dit is de buik van het paaskuikentje. Vorm vervol gens op dezelfde manier de kop met snavel, de staart en voor de kip en de haan ook de kam. Wikkel met crêpepapier alle delen samen. Maak nu het behangplaksel klaar. Scheur het krantenpapier in stroken terwijl het plaksel 'rust'. Besmeer deze papierstroken vervolgens met plaksel en wikkel ze laag voor laag om de voorge vormde kartonnen lichaampjes. De kartonnen figuren moeten een dag bij de verwarming drogen voor ze met de witte muurverf gegrond en met water verf beschilderd kunnen worden.

Soester Courant | 1997 | | pagina 22