Betekent overwaarde dat we teveel hebben betaald? it ze t! Soest hééft een emancipatiebeleid, maar 't is een beetje onzichtbaar 11 Juist minder lawaai met Sprinter" HuisH&zekerheiD [>99 MEN? [ACTUEÉÜ Rabobank Soest-Baarn Werk aan de weg in Soest kGINAG STRA WOENSDAG 12 MAART 1997 SOESTER COURANT iensdag- tje over? Courant ERS r >rs. PAGINA 7 Vrouwen-discussie in Soestand KORTE ■—■DUINEN De politieke waterhoogten Soester J. Kaak snapt klachten over hinder treinen niet Tasjesdief slaat toe op Ossendamweg Brandjes geblust Wie vergelijkt leest de Soester Courant The Talk of the Town Het dorp nweg 60 3St 301 32 88 3pt I, IJZER, i MEIALEN vluchtelingen 31.6014152 lestraat 227 ante uit- het zuid-westen, ca. 450 m3. Inde- jkenmetinbouw- slaapkamers (elk t en overloop. 2e ergkamer en grote onder architektuur lWSI riendelijke openbaar vervoer, directe omgeving, dubbele beglazing. >ilet en hal. leverd.: >e verd.: zolder met raai aange- iendelijke omgeving parketvloer, licht uit- <aratuur, toilet en en- Ikamer met 2e toilet, met dakkapel, inge- erhouden en groten- circa 600 m3) ■nte van circa 50 m2 en aur wordt gekenmerkt l i2) met open haard en er, luxe halfopen keu- ipkamers, badkamer, 2 e verdieping: open zol- aat van onderhoud. De Internationale Vrouwendag - een dag eerder ook in Soest gevierd - was zondagmiddag in Soestand de aanleiding voor een discussie over het Soester emancipatiebeleid, als dat nog bestaat. Dat was in elk geval de startvraag die de zes deelneem sters - vrouwen uit verschillende hoeken - kregen voorgelegd, met daarin op z'n minst de suggestie dat dit beleid inmiddels (onverdiend) is afgeschaft. Hoe kom je daar nou bij? Zo luidde kort samengevat de reactie van WD- wethouder Neks Blommers, de politiek- eerstverantwoordelijke in Soest voor de emancipatie en wat daarbij zoal komt kijken. Volgens Blommers was er geen sprake van stagnatie, al was het ook weer niet zo dat er in Soest gewoon niks meer te emanciperen valt. "Soest heeft wel degelijk een emancipa tiebeleid. Er zijn de afgelopen jaren di verse nota's geschreven en die zijn alle maal in het openbaar besproken," aldus Blommers. Dat al dat moois geen enke le reactie "uit het veld" heeft opgeleverd vond ze wel te betreuren, maar intussen heeft de taakopvatting van de overheid op dit punt toch ook een verandering ondergaan. "En vrouwen laten zich heus nog wel horen, maar dan gaat het om specifieke groepen, zoals de bijstands vrouwen." De gemeente heeft volgens haar op emancipatieterrein zelfs meer gesprekspartners dan vroeger. "En het komt nu gewoon ter sprake op het mo ment dat het aan de orde is..." Van Vrouwenraad-voorzitter Annie Donker hoefde Blommers geen tegen vuur te verwachten. Zij had bij het ge- meéntebestuur altijd een "open oor" gevonden voor de zaak der vrouwen en legde uit dat de Vrouwenraad de laat ste jaren vooral haar heil zoekt in voor lichting, al dan niet binnen de overkoe pelde vrouwenorganisaties, over bepaal de thema's. Zoals bijvoorbeeld recent nog over de wereld van het geld, aande len, opties en nog zo wat. "Dat is ook een stuk emancipatie," vond Donker. Bijstandsvrouw Olga Duijm toonde zich redelijk tevreden over het contact met de gemeente. "We proberen invloed uit te oefenen en dat heeft al leuke succes sen opgeleverd." De haar toegekende Gouden Oliebol van GroenLinks-PS had veel positieve publiciteit voor de bijstandsvrouwen betekend, vertelde ze nog. Re- of pro-actief Nel Koster, sinds kort raadslid voor die partij, vond het emancipatiebeleid ech ter wat bleekjes. "Het is eerder reactief dan actief, en het zou mooier zijn als het pro-actief was, zodat er dingen worden aangepakt. Het zou ook goed zijn om die notities eindelijk eens uit de Ia te halen." "Maar de la is leeg!" reageerde Blom mers fel. "Vrijwel alle aanbevelingen zijn geëffectueerd. Het is ook helemaal niet zinnig om nu verder in het gemeente huis weer allerlei dingen te gaan beden ken die goed zijn voor de mensen." Van die effecten zei Koster overigens weinig te merken en ze pleitte voor een "eman cipatie-paragraaf' bij elk raadsvoorstel (a la de inmiddels vertrouwde milieupa ragraaf), waardoor de raad bijvoorbeeld bij bouwplannen extra attent zou zijn op de sociale veiligheid. "Dat hébben we al," stelde Blommers terecht vast, "dus dat kan ik zó toezeggen." Aan het gesprek, onder leiding van de Soestand-vrouwen Jacqueline Evelaar en Guus Kruis, werd ook meegedaan door twee vrouwen die in het Soester bedrijfsleven inmiddels hun sporen heb ben verdiend: Petra Thomas, directeur van Eurotape, en Inge Neumann, direc teur van Amfada Opleidingen en van een accountantsbureau. De eerste zag eigenlijk weinig meer in het emancipa tiestreven - "dertig jaar geleden was het nodig, nu zijn er genoeg mogelijkheden voor vrouwen" - en vond emancipatie een veel te beladen woord. "Vrouwen die iets willen moeten er iets voor dóen. Als je het niet in je hebt om iets te wil len blijf je aan de onder- of de midden kant. Bij veel vrouwen ontbreekt de wil." Te veel huiswerk Neumann vond dat vrouwen zelf hun kansen moeten creëren en pakken en niet te snel moeten rekenen op de over heid. Bij de opleidingen die haar bedrijf verzorgt had ze gemerkt dat het vooral vrouwen zijn die klagen over te veel huiswerk - "hoe komt dat toch?" - of dat ze geen tijd hadden gehad om te stude ren vanwege de kinderen. Duijm vond dat werkgevers meer reke ning moesten houden met vrouwen die voor kinderen moeten zorgen, "maar ze verwachten allemaal dat we flexibel zijn, dus we zijn er nog lang niet." Ze pleitte voor een soort calamiteitenverlof in dat verband. Thomas vond kinderen krijgen een absolute privézaak. Ze meende dat zwangere vrouwen met rustig overleg meer medewerking zouden kunnen ver wachten van hun werkgever, "zonder hem direct met een dikke buik te con fronteren". Blommers meende dat er over de posi tie van de vrouwen niet al te zielig ge daan moest worden. "We zijn al een stuk verder, al is 't soms moeilijk te organi seren." Ze riep op tot solidariteit - niet alleen met vrouwen, maar ook met mannen, kinderen, ouderen en minder heden - en Het weten graag bereid te zijn haar plaats af te staan aan een "allocht one man van 23", al was niet aanstonds duidelijk of ze daarmee wellicht ook haar wethouderschap aanbood. "Ach, hier in Soest is het zo beroerd niet," dacht Koster, "maar denk nou ook eens aan de positie van de vrouwen in de Derde Wereld..." Ze had in haar korte politieke carrière nog geen last gehad van het hier en daar gesignaleerde "macho-gedrag van ambtenaren en po litici", liet ze desgevraagd weten. Eerder in Soestand had I«nora Crom de luisteraars attent gemaakt op de be langrijke Soester activiteiten in de boe kenweek, waarin ondanks het Gods thema voor de gelovigen (met Huub Oosterhuis en H.M. Kuitert) volgens haar ook ongelovigen (met Midas Dek kers en Rascha Peper) wel aan hun trek ken zouden kunnen komen. De songs van Jan van Vlierden (gitaar) en Elly Verhoeff (fluit) vielen uitstekend in de smaak en aan het slot mocht Soester Dick Kam namens het comité Koningin- nelaan Racebaan Nee nog even snel de uitslag van een enquête melden, waar uit bleek dat een overgrote meerderheid daar wel voor goeie snelheidsremmers is, maar niets wil weten van een afslui ting. Vraag 't zaterdag 22 maart op de Infodag Wonen van de Rabobank. Als u op zoek bent naar een huis, of in het bezit bent van een huis, kom dan langs op de Infodag Wonen. Op die dag kunt u bij ons terecht met de meest uiteenlopende vragen die met een eigen woning en een hypotheek te maken hebben. Vragen over hoe u de overwaarde van het huis kunt benutten bijvoorbeeld. Of wat uw hypotheek kan betekenen voor de studie van uw kinderen. Of wat er allemaal mogelijk is als u eerder wilt stoppen met werken. De adviseurs van de Rabobank staan voor u klaar en vertellen u graag wat er allemaal bij een eigen huis komt kijken. Van verschillende hypotheekvormen en verzekeringen tot en met fiscaal advies. Dus u bent van harte welkom op 22 maart bij Rabobank Huis Hypotheekadvies. Met of zonder huis. Met de hypotheekadviseur van de Rabobank sta je er niet alleen voor. Telefoonnummer: (035) 609 63 19 KORTE DUINEN PAASMENU F 39,50 Gevulde champignons Runderhaas met dragousaus Voorjaarsdessert Vanilleroomijs, cassisbavaióis en sorbetijs Vraag informatie over onze paasbrunch RESTAURANT DE 035-6013720 Ook ditmaal werden in Soestand de scores bekend gemaakt die de Soes ter politici, in de strijd om de felbe geerde titel "Politicus van het Jaar", de afgelopen maand boekten. Jury voorzitter Hans de Bruin - de rest van het gezelschap blijft nog steeds nadrukkelijk incognito - deelde een minpunt uit aan Blommers, omdat zij en haar WD niet de motie van GroenLinks, D66 en PvdA wilden steunen waarin Soest bij Den Haag om hogere bijstandsuitkeringen heeft gepleit. Wiebe Meilo (GPV) kreeg een pluspunt omdat hij de dodenher denking op zondag heeft gesteund, daarmee mogelijk een deel van zijn achterban trotserend. Meilof heeft nu één punt en voert samen met Jan Visser en Harry Witte de lijst aan. De Soester J. Kaak begrijpt niet dat sommige inwoners klagen over toe nemende geluidshinder van de trei nen. Sinds de Nederlandse Spoor wegen het zogenoemde honden kop-model hebben vervangen door de Sprinter, is de overlast juist afge nomen, meent de Soester. Een 53-jarige Soesterse deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van haar tas. Die was woensdag avond door een onbekende jongeman uit haar fietsmand gegrist. De vrouw fietste over de Ossendamweg toen de jongen op haar af kwam rennen en de tas uit het mandje achterop de fiets kaapte. Met de tas verdwenen ook een walkman en wat persoonlijke papieren. De vrouw gaf de politie een redelijk sig nalement, maar de dader is nog voort vluchtig. Politie en brandweer snelden zondag middag naar het Nassauplantsoen, waar een sauna in de achtertuin in brand zou staan. De oorzaak is niet bekend. De brandweer slaagde erin het vuur te blus sen. De brandweer bluste ook de vlammen bij een autobrandje aan de Van Weede- straat. De bestuurster, een vrouw uit Amersfoort, had tevoren een benzine lucht gebroken. De politie vermoedt dat de benzineleiding lek was. VanWeedestraat Nu wordt gewerkt op het gedeelte van af de Overweg bij station Soestdijk rich ting het Nassauplantsoen. Vanaf maandag 10 maart is de aanslui ting van de Prins Bernhardlaan op de Van Weedestraat afgesloten voor het verkeer vanaf de Prins Bernhardlaan naar de Van Weedestraat. De komende twee weken wordt de helft van deze aansluiting geconstrueerd. Zo lang zal ook de afsluiting in stand blijven. Fietspaden Op kruisingen worden de komende we ken de aansluitingen van de fietspaden afgewerkt. Hiervan zullen helaas de fiet sers hinder ondervinden. Het aanbren gen van rood asfalt zal plaatsvinden vanaf 19 maart. Ook worden de bermen nog aangevuld. De meeste fietspaden zijn wel te gebrui ken. Afhankelijk van de weersomstandighe den zal de fietsstrook op de rotonde in de Dalweg van rood asfalt worden voor zien. Dit vindt 's avonds of in de nach telijke uren plaats. Overige werkzaamheden: Afhankelijk van het weer, vinden de volgende uiteenlopende werkzaamhe den plaats: In Klein Engendaal wordt gewerkt aan de definitieve bestrating op de Wiele waal en een gedeelte van de Koperwiek. Dit werk zal eind maart zijn afgerond. In het plan Boerenstreek wordt op Hof- stedering de definitieve bestrating aan gebracht en op het Gareel het trottoir. Op de Graanakker in plan Dalweg-zuid wordt de definitieve bestrating aange bracht. Dit zal vanyege eind maart vol tooid zijn. Op de Larixlaan wórdt het gedeelte, dat aansluit op de Foekenlaan opnieuw be straat. Tijdens de werkzaamheden is geen doorgaand verkeer over de La rixlaan mogelijk. ts Het dorp is groot geworden. En het be gon zo mooi. Heel gewoon, eerst 7 hui zen, verderop wat boerderijen, dan een kerk, en weer even verderop een uit spanning. Een plaats waar al die wer kers van vroeger eens uit het gareel kon den, uitgespannen werden, en dan De Gouden Ploeg in. Maar 7 huizen, een kerk, wat boerde rijen, een uitspanning... daar wil je toch meer van hebben? Dus weer verderop, langs het pad naar Baarn, meer huizen, een boerderij, een nieuwe kerk, voor de zekerheid, een uitspanning bij de kerk, een boerenleenbank, want je bent jong en je wilt toch wat. Ook als jonge boer. En van alles wat bevalt, wil je meer. Simpel Nederlands, bevallen is met meer zijn. Ja toch? Dus, meer mensen die willen komen, meer huizen, meer boerderijen, meer kerken, meer uitspanningen tot wel 100 toe. En over elke uitbreiding, elke ver meerdering, wordt gepraat. Eerst praat je onder de eikeboom, of is dat eiken boom? Of eikelboom? Ik heb tenmin ste nooit eiken geraapt Daarna heet het inspraak, klankbordgroep, of net-wer- ken. En tussen al die huizen en boerderijen en kerken en uitspanningen leg je pa den aan. Eerst zand, dan stenen, dan asfalt en later, als het kan, weer zand erover. Afsluiten maar. De 'koninklijke' route waarover men vroeger naar het huis van onze koningin-moeder kon gaan, op haar verjaardag, de Koningin- nelaan, afsluiten. Is dat is nu echt een Boerenstreek? Verkassen naar een nieuwe omgeving en je 'roots' niet meer kunnen volgen. Je moet omgaan, omrij den. Hoe komt dat nou, dat grensverleg gend denken, dat 'the talk of the town' zo vaak over onze mobiliteit gaat? Waarschijnlijk omdat het dorp groter is geworden, maar dorp is dorp. Een dorp van 100 bij 100 meter is overzichtelijk. En langs het tuinpad van je vader is de wereld zo heerlijk overzichtelijk. Na tuurlijk wil je wel ruimer denken, maar niet zo ver, tuingrensverleggend. Dat is genoeg. En zo kom je aan dorpsvereni gingen als Soest-Zuid, Overhees en zo verder. Het dorp is groter geworden. Te groot geworden? Voor sommigen wel. Het was vroeger leuker, zegt men. Toen was het groen, toen kon je er zwemmen, toen was het carnaval nog carnaval, toen had je voetbalgroepen bij elke kerk of elk verenigingsgebouw. Men keek geen TV, maar veel leuker, 's avonds de kaar sen aan, niet te lang, want morgen is het weer vroeg licht, en dat is gratis. 'The Talk of the Town'. Waar praat men over in het dorp? Over verkeerd verkeer en over de kleu ren van voetbal. Zie het zo: men neme blauw, voege daar geel aan toe, en je hebt groen. Groen is een bewerking ver der. Maar van groen kun je echt geen blauw meer maken, dus als je weer ver der wilt, neme men blauw en groen sa men. Dat zijn dan flitsende kleuren, ge schikt voor Internet-plaatjes en lokale kleurentelevisie. De voetbalvelden blij ven altijd groen, dat blijft. En wat kun je nog meer horen in het dorp? Ja, juist, de trein. Hij fluit niet meer, maar de wielen fluiten nu. De se rene rust in het meest profijtelijke OZB- gebied wordt verstoord. Daar word ik stil van. Het dorp is groot geworden, maar beeft gelukkig nog altijd die menselijke maat Het is niet erg als er in het dorp wordt gesproken over het NIMBY-effect. Want wat betekent dat nu helemaal? Heel simpel: wat behouden van privacy. Dat men niet op je bord kijkt. Begrijp NIMBY maar zo, Niet In Mijn Bulgaar se Yoghurt kijken. Begrijp je? Ik houd van het dorp. En van de men sen. Ik zou ze wel in een doosje willen doen. Een lucifer-doosje, want zij zijn zo heel licht ontvlambaar... Bert Krijger Soestand, 9.3.1997 Kaak reageert hiermee op enkele bewo ners van de Molenstraat, die vorige week via deze krant een oproep deden aan mensen die eveneens last hebben van het geluid dat de treinen produce ren. Het is de bedoeling een vereniging op te richten die bij de NS gaat probe ren dat de Sprinter weer gaat plaatsma ken voor de hondenkop, het vorige treinmodel. Kaak is zeer verrast door de actie, om dat in zijn ogen het tegendeel waar is. Hij zal zeker geen lid worden, want vol gens hem is de situatie alleen maar ver beterd sinds de Sprinter wordt ingezet. Hij zegt dat hij erover kan meepraten, omdat hij op het Oude Raadhuis woont, op tientallen meters van station Soest dijk. Het probleem komt uit een andere hoek, zegt Kaak. Niet de Sprinter, maar de machinisten zijn volgens hem de 'boosdoeners'. Het nieuwe treinmodel produceert, aldus Kaak, minder decibel len, omdat het onderstel minder star is dan dat van de hondenkop en omdat het remsysteem is verbeterd. Kaak: "Het probleem is de snelheid. Toen de NS de Sprinter gingen inzetten, hebben ze be loofd dat ze de machinisten op het hart zouden drukken niet te hard te rijden in de bebouwde kom. Dit is een tijdje goed gegaan, maar zoiets verwatert. Sommi ge machinisten rijden toch weer harder, al gebruiken ze dan altijd het excuus dat ze anders vertraging oplopen." Hierdoor maakt de trein met name bij het aan- en afrijden bij de stations en op de rechte stukken meer lawaai ('Kedeng Kedeng'). "Als ze een vereniging oprich ten, laat ze dan bij de NS hameren op het aan- en afrijden en op de snelheid. Als ze een andere trein op de rails wil len, zal ik me verzetten, want ik ben ook belanghebbende en zit niet te wachten op meer lawaai," aldus Kaak. De hondenkop rijdt overigens af en toe nog steeds op de spoorlijn Baarn- Utrecht, maar uit eigen onderzoek is Kaak tot de conclusie gekomen dat meestal de Sprinter langsrijdt. ONROEREND GOED HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN Huis en zekerheid is een snel groeiend concept, met op dit moment vestigingen in Soest, Amersfoort en Bunschoten. Onze kracht is dat wij u als onafhankelijk kantoor gedegen kunnen adviseren over de juiste hypotheek en de benodigde verzekeringen. Huis en Zekerheid verzorgt tevens de verkoop van uw woning (gratis verkooptaxatie!) en staat u bij gedurende de zoektocht naar een nieuwe woning (gratis zoekopdracht!). SOEST Haverweerd 9 Vraagprijs f 215.000,- k.k. JÉ Op 1 e woonlaag gelegen ruim 4- I3Ü kam.-app.. met berging op begane grond. Ind.: entree, m.k., keuken (m.v.), woon kamer met balkon (ZW), eetkamer, overloop met inb.kast, 2 slaapka mers, toilet, badkamer v.v. douche, v.w., aansl. wasmachine. Blokverwar- ming warmwatervoorziening via huurgeiser. Woonopp. 105 m2, bouw jaar 1971, gebouw en flatwoningen zijn in 1994 geheel gerenoveerd. Aanvaarding in overleg. Het apparte ment ziet er van binnen verzorgd uit. SOEST Ereprijsstraat 163 Vraagprijs f 305.000,- k.k. Aan groenvoorziening gelegen drive- in-woning met tuin op het zuiden. Ind.: inpandige garage, entree, m.k., hobbyruimte, 1 e verd.: overloop, in- bouwkast, toilet, woonkamer met pla vuizen vloer v.v. vloerverw., schuifpui naar balkon met trap naar tuin, mo derne keuken met inb.app. en schuif pui naar balkon, 2e verd.: overloop, moderne badkamer met ligbad, v.w. en 2e toilet, 3 slaapkamers. Combi ketel 1991opp. 1.40 are, inhoud on geveer 400 m3, de woning ziet er van binnen perfect uit. Aanvaarding in overleg. SOEST Haverweerd 68 Vraagprijs f 220.000,- k.k. Aantrekkelijk op 4e woonlaag gele gen ruim 4-kam. appartement, met berging op de begane grond. Bouw jaar omstreeks 1971, opp. 126 m2. Ind.: entree, m.k., keuken, woon-/eet- kamer met balkon, 3 slaapkamers, toilet, badkamer v.v. douche, v.w. en aansluiting wasmachine. Verwarming geschiedt d.m.v. blokverwarming en warmwatervoorziening via huurboiler. Het gebouw en de flatwoningen zijn in 1994 gerenoveerd. Aanvaarding in overleg. HUIZEN Berkenlaantje 8 Vraagprijs f 655.000,- k.k. Pittoreske vrijstaande woning gele gen in een schitterende wijk, ruime verwarmde garage (aansl. wasm.) en bijzonder grote vrije achtertuin met terras, vijver en berghok. Ind.: hal, toilet, woonkamer met par ket en open haard, keuken met div. app., kelder. 1 e verd.: overloop met vaste kast, 2e toilet, 2 slaapkam., luxe badkamer met whirlpool, ligbad en douchecabine. 2e verd.: ruime zol- derslaapkam. te bereiken via vaste trap. Nieuwe combiketel (lease), ged. v.v. dubbel glas (overig voorzetra men), kapisolatie, opp. 5 are 30 cen tiare, aanv. in overleg. SOESTERBERG A. van Leeuwenhoeklaan 193 Vraagprijs f 172.500,- k.k. Aantrekkelijk gelegen 3-kam.appar- tement (voorheen 4) met inpandige berging, nabij groenvoorzieningen. Ind.: entree, hal, woonkamer, balkon (O), 2 slaapkamers, keuken met in- bouwapp., badkamer met douche en v.w., toilet. Warmwatervoorziening via elektrische huurboiler, c.v. via moe- derhaard, onderhoud binnen en bui ten goed, bouwjaar omstreeks 1960, aanvaarding in overleg. Het appartement ziet er van binnen bij zonder verzorgd uit. Ook van deze woningen zijn bouwkundige rapporten aanwezig!!! Soesterbergsestraat 61 Soest Tel, 035 - 602 90 61 Op zoek naar een woning? U wilt uw huis gaan verkopen? Wij bieden u: gratis verkooptaxatie, standaard een bouwkundig onderzoek, gratis zoekopdracht, passende courtage, deskundige begeleiding en advies. Kom ook eens langs op ons kantoor voor vrijblijvende hypotheekinformatie. U BENT OOK AN HARTE WELKOM 0.00 TOT 14.00 UUR

Soester Courant | 1997 | | pagina 7