Van de Ven Rascha Peper: onbekend talent in literair Nederland Huub Oosterhuis: 'Literair circuit misbruikt God-thema boekenweek' Foto Swi Yoland kapsali aruóhocK i CULTUUR Et WELZIJNI' Vrijetijdskunstenaars ICC exposeren in Groeneveld Gevraagd VASTE LOPERS Soester Courant C Nieuws van de bibliotheek De boekenweek komt nu pas goed op gang! WOENSDAG 19 MAART 1997 SOESTER COURANT PAGINA 8 WOENSDAG 19 IV Midas Dekkers Theater v.h. Oosten met 'De thuiskomst' van Harold Pinter Muziektheater Zee Twee in C-drie i 1 Vrijdagmorgen in bibliotheek A. Cuyplaan Van 25 maart t/m 6 april Méér boekenweek in Soest Wie vergelijkt leest de Soester Courant Dichter-theoloog trekt volle kerk stichting openbare bibliotheek Een keuze uit de nieuwe cd's <i i Lukaspassion door Nederlands MMK op zondag 23 maart VAN DEVEN'S BOEKENWEEK TOP TWAALF: Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg Veel voordelen Filmhuis 'Woyzeck' Voor dames, DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 Donderdag 20 maart Het lievelingsonderwerp van Midas Dekkers is en blijft de merkwaardige verhouding tussen mens en dier. Wie iets van Dekkers heeft gelezen, beziet niet alleen Moeder Natuur, maar vooral ook de mens met andere ogen. Bij een groot publiek werd Dekkers bekend door zijn columns die hij elke zondag ochtend in het radioprogramma "Vroe ge vogels" uitsprak. Voor de televisie maakte hij de programma's "Pootjes" en "Midas". Dit programma is ook op dit moment wekelijks te zien op het scherm. De lezing begint om 20.15 uur in de theaterzaal van cultureel centrum C-drie op donderdag 20 maart. Toegang: f 15,- /f 12,50 (CJP/Pas65/VW-leden). Donderdag 27 maart In C-drie is volgende week De Thuis komst van Harold Pinter in de regie van Jeroen van den Berg te zien. De Thuiskomst speelt zich af in het huis van Max. Hij woont daar met zijn broer Sam en zijn zoons Lenny en Joey. In dit mannenhuishouden hangt een gespan nen sfeer van concurrentie, dreiging en ingehouden agressie. Onverwacht komt Max' derde zoon Teddy op bezoek. Teddy is zes jaar geleden naar de Vere nigde Staten vertrokken om daar filoso fie te doceren aan de universiteit. Het familiebezoek loopt uit op een geweld dadige machtsstrijd vol agressieve en seksuele toespelingen. Inzet van de strijd is Teddy's vrouw, die uiteindelijk bij de familie achterblijft terwijl Teddy alleen naar Amerika terugkeert. Jeroen van den Berg voltooide in 1993 de regie-opleiding in Amsterdam. Sa men met zijn klasgenoot Ivar van Urk en Maaike Bleeker (dramaturgie) richtte hij Het Oranjehotel op. Het Oranjeho tel (co-)produceert voorstellingen van Van den Berg en zijn collega-regisseur Ivar van Urk. Jeroen van den Berg maakte de afgelopen jaren naam met o.a. Bosch International, De Meeuw en De vrouw van Schopenhauer. Hij kiest voor stukken in heldere, bondige taal en bedient zich van onverwachte theater vormen om vanzelfsprekende zaken in een onalledaags licht te zetten. Regie: Jeroen van den Berg. Vertaling en dramaturgie: Maaike Bleeker. De cor: Catherina Scholten. Kostuumont werp: Lucas Kwant. Acteurs: Richard Gonlag, Leo Janssen, Bart Klever, Olaf Malmberg, Frans de Wit en Loes Wou- terson. Na afloop van de voorstelling is er een nabespreking, waarin regisseur Jeroen van den Berg één en ander zal vertellen over de totstandkoming van deze voor stelling. Het publiek krijgt tevens de gelegenheid een aantal vragen te stellen. De toegang is inclusief de nabespreking: f 17,50/f 15,- (CJP/Pas65/ VW-le- den). Aanvang 20.15 uur. Scène uit "De thuiskomst" van Harold Pinter. In april 1998 zullen zo'n 20 jongeren uit Soest en omgeving hun eerste muziek theatervoorstelling spelen, die als the matiek "Gevangen" heeft. Dit initiatief uit cultureel centrum C-drie uit Soest wordt met een professioneel team opge zet. Het doel is jongeren uit Soest en omgeving in een spetterende voorstel ling te laten spelen. Vanaf april 1998 te zien in Soest, maar ook in andere plaatsen van Nederland. En nu al bestaan er plannen om de voorstelling niet alleen in Nederland te spelen! Daarom zoekt cultureel centrum C-drie voor dit project, dat als naam Muziektheater Zee Twee heeft gekre gen, jongens en meisjes van 14 jaar tot en met 18 jaar die zin hebben om op professionele wijze met theater, dans en muziek bezig te zijn. Bij voorkeur jon geren die uit verschillende culturele be volkingsgroepen afkomstig zijn. Het project Muziektheater Zee Twee zorgt voor scholing van de deelriemers op het gebied van theater, muziek en dans. Opgeven voor deelname kan bij cultu reel centrum C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 6022188, op werk dagen tussen 9.00 en 17.30 uur. Deze productie wordt mede mogelijk gemaakt door een van de hoofdsponsors, het LOKV, Nederlands instituut voor Kunsteducatie. De schrijfster Rascha Peper treedt op vrijdagochtend 21 maart op in de leeszaal van de Centrale Biblio theek aan de Albert Cuyplaan. De entree is fl. 5,-» koffie en koek inbe grepen. Rascha Peper heeft vijf boe ken op haar naam staan, die alle maal zeer goed ontvangen zijn in de pers. "Rico's vleugels", uit '93 is genomineerd geweest voor de AKO literatuurprijs. Over deze roman schrijft Doeschka Meijsing in Elsevier: "Er zijn weinig schrijvers die met zo'n ogenschijnlijk gemak een wereld neerzetten waarin de lezer geneigd is honderd procent te ge loven, die hem niet van zijn sokken rijdt en desalniettemin ontroert. Het zijn de stijl en de compositie waarin Rascha Peper haar talent toont, Niet zozeer de revolutionaire gedachten". "Rico's vleugels" vertelt het verhaal van een schelpenverzamelend ouder diplo- matenechtpaar, dat alle liefde dat ze voelt al jarenlang in de schelpenverza meling legt. Dat dit, in het geval van de man, een sublimatie is voor iets anders blijkt als hij bij het registreren van zijn schelpen hulp krijgt van een veertienja rige jongen. Hij valt als een blok voor de jongen, een verliefdheid die de schel penverzameling tot een onbeduidende hobby terugbrengt. De gebeurtenissen die voortvloeien uit deze hartstocht be schrijft Rascha Peper buitengewoon spannend en invoelbaar. Haar laatste boek, "Russisch blauw", is minstens zo origineel als "Rico's vleu gels". In "Russisch blauw" gaat het over de passie die een jonge historicus voelt voor het onderwerp van z'n studie: de laatste Russische tsarenfamilie. Hij heeft veel tijd en aandacht aan deze familie Rascha Peper. besteed tijdens z'n studie, en is doo. z'n oude professor gevraagd een hoofdstuk te schrijven over de Romanovs voor een standaardwerk. Door zijn onduidelijke afkomst - zijn moeder is als 4-jarige uit Rusland naar Nederland gekomen en geadopteerd - gaan zijn fantasieën steeds meer een vorm aannemen van het zeker weten: ik, Lex Grol, zoon van een arbeiderge zin uit de patatwijk, ben een afstamme ling van de laatste Russische tsarenfami lie! Het verhaal over Lex en z'n koortsach tige ideeën wordt afgewisseld door een' beschrijving van de dramatische laatste dagen van de tsarenfamilie Romanov, die door de revolutionairen in 1918 ge vangen genomen zijn en vermoord. Doeschka Meijsing in Elsevier: "...Rascha Peper heeft zich zo verdiept in de geheimzinnige en verdonkere maande gebeurtenissen uit die bewuste nacht in 1918, dat het bijna beklem mend wordt om het te lezen. Ze laat haar historicus zo worden gegrepen door zijn onderwerp, zo dicht zitten op de foto's en documenten en ooggetui genverslagen, dat de hele tsarenfamilie opieuw tot leven komt." Rascha Peper begon serieus met schrij ven toen ze in verband met het werk van haar man (bij buitenlandse zaken) voor een periode van vier jaar in Wenen woonde. Ze was in Wenen nogal op zichzelf teruggeworpen. Zo ontstond "Oesters", een roman over de relatie tus sen een jonge vrouw en haar veertig jaar oudere minnaar, een in Zeeland wonen de kunsthandelaar. Over haar onderwerpen zegt ze:" Het gaat mij om de klassieke, tijdloze the ma's: vertwijfeling, de dood, onbereik bare liefde. Niet op een sombere ma nier, maar met een zekere luchtigheid." en: "...Zo werkt het ook in mijn leven: ik heb de neiging tot sentiment, maar er zit ook iets in mij dat wil bagatelliseren". Rascha Peper vertelt op 21 maart over het schrijven van haar boeken, leest voor en beantwoordt vragen van het publiek. BOEKENWEEK 1997 12-22 MAART Van dinsdag 25 maart tot en met zondag 6 april is in het koetshuis van kasteel Groeneveld een ver- koop-expositie te zien van de vrije tijdskunstenaars van het ICC: Indi vidueel Creatief Centrum. Onder de exposanten zijn enkele ICC-le- den uit Soest. Een van hen is Ans Leertouwer-Loots, sinds een jaar voorzitter en waarnemend secretaris van het ICC. Zij is present met merendeels pastels, omdat deze techniek haar momenteel het meest aanspreekt door het schilderachtige ef fect. De andere leden zijn vooral aanwe zig met acryl- en olieverfschilderijen, pastels en aquarellen. Verder zijn er zij den shawls van Els Rijke te koop. Het ICC werd opgericht in 1978. De laatste jaren zijn er weer enkele nieuwe leden toegetreden, die eveneens hun creaties tentoon zullen stellen. Anderen bekwamen zich nog in de bestudering van de diverse technieken. Nieuwe le den zijn bij het ICC altijd welkom. Een bezoekje aan de verkoop-expositie Een pastel van Ans Leertouwer-Loots, te zien in Groeneveld. is beslist de moeite waard. Het is uitste kend te combineren met een wandeling in het park van Groeneveld of een be zoek an het kelder-restaurant. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 1 in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 De S.L.A.S. (Samenwerking Literai re Activiteiten Soest) heeft in de Boekenweek nog drie evenementen in Soest op het programma staan. Vanavond (19 maart) spreekt de theoloog prof. dr. H.M. Kuitert om 20.00 uur in de Oude Kerk, waar hij te gast is op uitnodiging van de Raad van Kerken en boekhandel Van de Ven. Toegang gratis. Morgenavond (20 maart) is de schrijver-bioloog Midas Dekkers om 20.00 uur present in C-drie. Toegang f 15,-/12,50. Vrijdagochtend (21 maart) is de schrijfster Rascha Peper vanaf 09.30 uur te horen in de leeszaal van de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan. Toegang f 5,-. "Handig bedacht," zo noemt dich ter-theoloog Huub Oosterhuis het thema van de boekenweek ("Mijn God"), gezien de gigantische stroom van boeken die uitgevers voor deze gelegenheid "als de blik sem" op de markt hebben gebracht. Maar veel waardering voor zijn lite raire vakbroeders die op die manier een graantje meepikken van een onderwerp waarvan ze doorgaans niets moeten hebben, heeft hij niet. "Niet literair, niet spannend ook." Oosterhuis (ex-katholiek) was vrijdag avond ter gelegenheid van de boeken week te gast in de Oude Kerk (even- eens-ex-katholiek), waar hij op uitnodi ging van de S.L.A.S. kwam voorlezen en vragen beantwoorden, zowel van in- Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest 64 Bocelli, Andrea - Romanza. Andrea Bocelli won in 1994 het festival van San Remo en verraste met zijn debuut-cd "II mare calme della sera". De cd "Romanza" is een verzameling van de beste nummers van zijn voorgaande cd's en bevat o.a. de hits "Vivere" met Gerdina Trovato en "Miserere" met John Miles. 60 Borsato, Marco - De waarheid. "De waarheid" is de derde Neder landstalige cd van Marco Borsato. Binnen 24 uur werden er 30.000 exemplaren van verkocht en lijkt daarmee alle records te breken. Een fantastisch succes voor een Neder landse artiest. 76 Cash, Johnny - Unchained. Country-veteraan Johnny Cash be leefde met zijn vorige cd "American recordings" een opmerkelijk come back. Op deze nieuwe cd is zeer goede eigentijdse countrymusic te horen, waarbij Cash wordt bijge staan door o.a. Tom Petty en Mick Fleetwood. 68 Cirque de Soleil - Alegria. De Canadese groep Cirque du So leil vermengt in hun shows muziek, theater en akrobatiek. Momenteel treden zij met veel succes op in ons land. De muziek, die speciaal voor de shows wordt gecomponeerd, is een mengeling van pop en wereld muziek. 73 Fleurine - Meant to be. Op het North Sea Jazz Festival van vorig jaar waren de schijnwerpers voor het eerst goed gericht op Fleu rine, een Nederlandse jazz-zangeres die nu haar naam heeft gevestigd met deze uitstekende debuut cd. 78 Kast, De - Niets te verliezen. Aanvankëlijk speelde deze uit Friesland afkomstige groep Engel stalige muziek in de stijl van U2 en Bon Jovi. De laatste jaren kiest de groep, niet zonder succes, voor Ne derlands repertoir. Hun nummer "Een teken van leven" werd een grote hit. 90 Oude en nieuwe Surinaamse kinderliedjes. Er zijn niet veel Surinaamse kinder liedjes op cd te vinden. Ronald Snij ders zorgde voor de begeleiding en arrangementen van deze opgewek te kinder-cd. 20 Piazolla, Astor - Los tangueros. De totaal nieuwe wijze waarop Astor Piazolla de traditionele Ar gentijnse tango als basis gebruikt voor zijn composities oefent op veel musici een grote aantrekkingskracht uit. Zo ook de pianisten Emanuel Ax en Pablo Ziegler die een klank vol piano-duo recital ten beste ge ven. 68 Shine. Shine is de verfilming van het le vensverhaal van de Australische pianist David Helfgott. Op deze soundtrack is de pianist zelf te ho ren met klassieke werken. 20 Souter, Martin - The pianofa- vourites of Jane Austen. De Engelse pianist Martin Souter speelt op deze cd een selectie uit de werken die Jane Austen zelf dage lijks speelde. Daarbij maakt hij ge bruik van de piano van Jane die ook gebruikt werd in de BBC-serie "Pride and prejudice". 13 Vivaldi, Antonio - Concerto op 10. De Deense blokfluitiste Michale Petri heeft een indrukwekkende staat van dienst. Zij wordt dan ook in het bijbehorende cd-boekje lief devol "De koningin van de blok fluit" genoemd. Op deze cd wordt zij begeleid door de Moscow Virtu- osi onder leiding van Vladimir Spi- nakov. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. terviewer Jan Visser (ex-hervormd) als van het publiek (op het oog grotendeels nog kerkelijk meelevend). Wie gevreesd had dat dit alleen een avondje-voor-de- liefhebbers zou worden kon verrast vast stellen dat dat aantal in Soest kennelijk niet gering is: de kerk zat vol met Soes- ters die met genoegen en belangstelling naar zijn voordracht kwamen luisteren en daarbij min of meer aan zijn lippen hingen. De bewonderaars kregen zijn gedichten en beschouwingen op twee manieren aangeboden: voorgelezen door de mees ter zelf of muzikaal vertolkt door de koorgroep Oecumenische Vieringen Soest onder leiding van Gerrit van Vembde, die een aantal "liedjes" (zoals de schrijver ze zelf betitelt) liet horen, op muziek gezet door componisten als Antoine Oomen en Tom Löwenthal. Alles-ervaring Centraal in het oeuvre van Oosterhuis staat niet de hemel en misschien ook niet God, maar de aarde en de mensen die haar bewonen. De bijbel is in zijn visie een bibliotheek waarin mensen gewezen worden hoe ze menswaardig en in vrede moeten leven. Oosterhuis rep te tégenover Jan Visser van de "alles- ervaring" die in zijn werk een belangrij ke rol speelt: het iedereen wel bekende gevoel meegenomen te worden in een visioen dat alles bij alles hoort, deel uit te maken van één mensheid, één aarde, één heelal. Volgens hem is ieder mens in aanleg weliswaar religieus - in de zin van verbondenheid met de mensen, de natuur, de schepping en misschien een leven na de dood - maar draait het in de bijbel uiteindelijk om de vraag naar ie ders verantwoordelijkheid: "Mens, waar is je broer, je zusje?" Oosterhuis ("ik schrijf nog steeds met een pennetje") was niet optimistisch over de ontwikkeling van de taal - "ik zie kinderen achter hun computer ver pauperen" - maar hoopte dat welden kende mensen op den duur toch zouden blijven kiezen voor de directe commu nicatie. Gevraagd naar zijn angehaucht- heid met het socialisme verduidelijkte hij dat hij daarmee niet het politieke sys teem in het voormalige Oostblok op het oog had, maar het (ook bijbelse) visioen van "iets meer recht voor iets meer men sen"... Kaars voor Oude Kerk Visser bood hem na het vraaggesprek een kaars aan met het verzoek die in Amsterdam op te steken voor het be houd van de Oude Kerk in Soest, om te voorkomen dat die ooit zou worden omgezet in een tapijthal of een disco, en Oosterhuis zegde dat grootmoedig toe. In de discussie na de pauze ging hij uit gebreid in op de vragen die hem vanuit het publiek werden voorgelegd. Zo blijkt hij zich de laatste jaren vooral be zig te hebben gehouden met vrije poë zie (waarvan hij met de - vroegere - ge dichten voor zijn dochter Trijntje en zijn zoon Tjeerd aansprekende voorbeelden gaf) en heeft hij weinig "liedjes" meer geschreven. Hij beloofde echter dat het er wel weer van zou komen. "Ik heb het gevoel dat ik het water weer hoor stro men..." Zijn liederen had hij altijd geschreven met het oog op mensen-op-de-rand - "boze gereformeerden, afgedwaalde ka tholieken, remonstranten die nooit re monstrants geweest zijn, mensen voor wie niets zeker is, niets vaststaat, die met vragen durven komen..." Hij gaf toe dat hij het mooi vond om mensen zijn liedjes te horen zingen. "Zingen is voor veel mensen een intieme vorm om te voelen wat in woorden niet gaat, en sa men zingen is misschien het spannend ste ritueel in de godsdienst. En het is ook spannend om te merken dat men sen iets kunnen met wat jij gemaakt hebt. Bij een meubelmaker is dat van zelfsprekend, maar bij een liedje weetje 't nooit..." Beledigende ironie Het betekent volgens Oosterhuis wel iets dat "allerlei ongelovigen" zich in deze Boekenweek meester hadden ge maakt van het thema "Mijn God", maar hij constateerde met onverbloemd mis noegen dat in het literaire circuit de bo ventoon toch voornamelijk "meewarig" was, "en soms van een beledigende iro nie en schamperheid, alsof alles wat re ligie is iets voorhistorisch of iets zieks zou zijn, iets voor mensen die het leven niet aankunnen, maar tegelijk buiten ze het uit en verdienen ze er geld aan." Hij prees zich dan ook gelukkig dat er van zijn hand géén boekje tijdens de Boekenweek was uitgekomen en vond het opvallend dat veel geletterde men sen met zoveel vanzelfsprekendheid en arrogantie het geloof "kapot honen". In dat verband constateerde hij dat gevier de auteurs als Renate Dorrestein, Ger rit Komrij en Rudy Kousbroek - hoe geestig en virtuoos soms ook - in feite waren blijven steken in een opvatting over de godsdienst die sinds hun jeugd geen enkele ontwikkeling had gekend. "Het is zo onverbiddelijk allemaal, zo gelijkhebberig, en zo weinig literair..." Dromen dat het anders kan, volgens Oosterhuis de kern van het bijbelse ge loof, helpt niet tegen de religie van de vrije markt, van de concurrentie, van de gouden handdrukken en de afkoopsom men, van de ik-kost-500-gulden-per- uur-mentaliteit, aldus Oosterhuis. "Daar kun je alleen politiek iets tegen onder nemen. Maar je moet eerst een visioen hebben, of nee: eerst de intuïtieve woe de voelen tegen dat denken..." Misschien... Dat Oosterhuis zich niet waagt aan mas sieve uitspraken over geloof en gods dienst, maar ruimte laat voor twijfel en onzekerheid, was een enkeling toch te mager. "We horen te veel 'misschien', 'ik weet het niet', 'of zoiets1... Geef u eens bloot." Oosterhuis antwoordde dat hij niet door de S.L.A.S. was uitgenodigd om te preken en te bidden. "Dit is geen kerkdienst, maar zelfs daar zou je vra gen moeten kunnen stellen..." Om des tijds wille moest een tamelijk rigoureus einde aan de geanimeerde dis cussie worden gemaakt. Zowel Ooster huis zelf als het koor werden beloond met een hartelijk applaus. Dat de tekst schrijver de vertolking van zijn liederen door de Soester koorgroep zeer waar deerde bleek na afloop uit de vereren de uitnodiging om te gelegener tijd ook eens in de Rode Hoed in Amsterdam te komen zingen. Op zondag 23 maart vindt het concert plaats dat het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor geeft in de Heilige Fami- liekerk aan de St. Willibrordusstraat. Het koor voert de Lukaspassion van Georg Philipp Telemann uit. Het concert begint om 15.00 uur en kan worden bijgewoond tegen betaling van 17,50 gulden. Houders van een cjp- kaart of een seniorenpas kunnen vol staan met een bedrag van 15 gulden. In de voorverkoop zijn de entreebewijzen verkrijgbaar bij De Gouden Snaar aan de Steenhoffstraat. Medewerking aan het concert wordt verleend door drie solisten, een organist en het Baarns Be- geleidings Ensemble. Mensen die nog spullen willen afstaan voor de fancy fair van het koor (op za terdag 7 juni) kunnen de volgende tele foonnummers bellen: 6021256 of 6029040 (tussen 18.00 en 19.00 uur). De belangstelling gaat vooral uit naar cd's, boeken, bladmuziek, sieraden, tas sen, kleding en schoeisel. Zondag 23 maart Klassiek concert: Ensemble Terra Terra werd negen jaar geleden opgericht in verband met enige belangrijke projec ten op muziekgebied in ons land. Sinds dien heeft het ensemble talrijke concer ten gegeven, zowel in Nederland als in het buitenland. De leden van Terra zijn gerenommeer de vakmusici, die hun sporen in de mu ziekwereld hebben verdiend. Enkele le den van dit ensemble zullen binnenkort solistisch optreden met de Soester Or kest Vereniging. Op het programma in Artishock staan werken van Reicha, Mozart, Beethoven en Farkas. De be zetting van Terra is: Tineke Groes: fluit; Mariëtte Anceaux: hobo; John Leen- ders: klarinet; Henk Soeteman: hoorn; Hans Vos: fagot. Aanvang 16.00 uur. Entree f 5,-. 1. Anna Enquist: Het geheim f 34,90 2. Nico ter Linden: Het verhaal gaat, De Thoraf 39,50 3. Prof. Smalhout: Bijbelse tijdgenotenf 24,90 4. Montignac: Ik ben slank want ik eetf 24.50 5. Harry Mulisch: De ontdekking van de hemelf 39,90 6. Grisham: Partnerf 39,95 7. Jung Chang: Wilde zwanenf 25,— 8. Lulu Wang: Het lelietheaterf 39,90 9. Maarten 't Hart: Wie God verlaat heeft niets te vrezenf 25,— 10. Tummers: Slank snel, fast cuisine van Montignac f 39,50 11. Anna Enquist: Het meesterstukf 25,— 12. J. de Jager: Albert Heijn, memoires van een optimist f 24,98 En bovendien GRATIS alléén tijdens de boekenweek, bij aan koop van tenminste f 19,50 de nieuwe novelle van Renate Dorrestein: Want dit is mijn lichaam. Zolang de voorraad strekt is nog leverbaar het boekenweekessay van prof. Kuitert: Aan God doen, f 4,95. K H Donderdag 20 maart Het scenario is van Janos Szasz naar het gelijknamige toneelstuk van Georg Büchner. Dit stuk wordt beschouwd als het eerste sociale dramma, geschreven in 1837 en gaat over de kapper en sol daat/huurling Woyzeck die uit jaloezie zijn vriendin de keel afsnijdt. Een on derdrukt mens voor wie de moord een uitlaatklep was. Het toneelstuk wordt al snel filmisch genoemd, omdat het uit losse scènes bestaat die zich op vele locaties afspe len. De soldaat heeft in de film plaats gemaakt voor spoorwegbeamte, die als een verschoppeling over het rangeerter rein ronddoolt, terwijl hij vanuit een hoge controlekamer in de gaten wordt gehouden door zijn baas. Alles wat hem bevolen wordt, volgt hij gedwee op, maar intussen raakt hij steeds meer ont redderd. Boven het besneeuwde rangeerterrein hangen dikke mistflarden en roetwol ken, terwijl treinen af en aan rijden. Donkere treinrails doorkruisen het wit te landschap. Loodrecht daarboven wij zen hoge palen de lucht in, met daarbo venop grote luidsprekers waardoor Woyzeck op gezette tijden tot de orde wordt geroepen. Het verlaten spoorterrein zorgt niet al leen voor een hopeloos mismoedige sfeer, die in zwart-wit prachtig is ge filmd. In zijn kleine woning heeft hij het weinig beter. Zijn vriendin kapt al zijn avances af, terwijl ze haar minnaar met open armen ontvangt. Dit alles doet Woyzeck pijn, totdat er iets in hem knapt en hij zijn baas en daarna zijn vriendin te lijf gaat met een mes en hierdoor tegenwicht geeft aan het feit dat hij met zich liet sollen. Het toneelstuk van Büchner is op in drukwekkende wijze verfilmd en werd in 1994 uitgeroepen tot de beste Hon gaarse film van dat jaar. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; CJP/ 65+f7,-. Ensemble Terra, zondag te horen in Artishock. Een groot aantal voorde reeks acties. Hiermee Swager zijn klantenkrinj van het feit dat de zaak f ri van dit jaar is aangesl grote inkooporganisatie Dit is gepaard gegaan mei van de naam in Foto Plus geen binnenkort op de ge' zijn. Maar voor de goede tozaak aan de Van Weec zelfstandig, net als in de af tig jaar, en het interieur ve min. Daarnaast staat het, r ste plaats, als een paal bo de klanten kunnen blijve het vertrouwde vakmansc ger. Wat verandert er dan wel de ruim 130 speciaalzal Plus kan Swager tegen la| inkopen en dus nog scherf de klant in rekening brei dien zijn alle producten v den verzekerd en krijgt de rantie van twee jaar. Pieter Paul Swager: "On foto- en videocamera's maar het is verder uitgel zeer goed ingespeeld op mera, waarmee je foto's r een handomdraai op je c zetten. En van het APS-s] we alles van Fuji, Minolt huis." De kwaliteit van bijvoort portages en groeps- en f fie van Foto Plus Swager nia lang hoog aangeschr Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest 035-6012419 Sinds gisteren hee gloednieuwe kapsa da's Haarmode aan straat 65. De ben« van de drive-in woni lelweg van de Dalwc da Kok omgetoverd te en gezellige saloi mes, heren als kii zijn. De eigen kapsalon is vervulling van een di da Kok. Na jaren als gewerkt in Soest en F volgens nog een jaar i een Grieks cruisesch landse Zee - heeft ze pen om voor zichzelf Yolanda: "Ik was het en hier aan de Speei we sinds vorig jaar wc een ideaal huis voor. niet in een winkelstr ze allerminst als een I ma, want ik zit hier en de Boerenstreek. Yolanda wilde vana kapster worden. "Je tijd bezig met mens een eindresultaat. E

Soester Courant | 1997 | | pagina 8