17 Na acht jaar weer titel Smeeing/BDC OfH Soest laat hoge klassering lopen Nog geen witte rook uit SEC-pijp Psychische blokkade Stam/SoVoCo Klad zit er nu in bij SEC-zondag I Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant :essauzen W» IANDBAL VOLLEYBAL VOETBAL zondag VOETBAL zondag Eerste competitienederlaag sinds 17 november vorig jaar :open- PP# ATLETIEK Van den Broek verpulvert clubrecord PAGINA 15 DUBBELDRANK sr literpak Beoogd voorzitter haakt af vanwege tijdgebrek PAGINA 14 WOENSDAG 26 MAART 1997 SOESTER COURANT Gelijkspel (19-19) in bloedstollende finale voldoende voor handballers CALVÉ Vrijdas /ISDAG Acht verliespunten in laatste drie wedstrijden Damesteam raakt met zege binnen handbereik kluts kwijt IJ ARIEÜ n PALINGFILET^ 200 gram >E GARNALEN zitcomfort en in elk interieur. uil 1495.- - Ie Paasprijs van dern ERKOM Shot blijft op nul staan tegen Pecos [ehalve de stand (toen 11-11, nu 19-19) jaren er nog meer contrasten. ^neeing/BDC ging ogenschijnlijk niet tebukt onder een juk van druk en liet in ièn van de Sporthallen Zuid in Amster- jam veel meer zien dan op 2 maart in leukendal. Toen kwam de Soester kam- pioensformatie geen moment aan zijn gigen spel toe. Arjan Roest had wel een -erklaring. "Drie weken geleden was ien wedstrijd waar al maanden over werd gesproken. Dau moest het gebeu ren, hoorde je steeds. Nu hoorden we (dinsdag pas dat we vandaag (zondag- red.) moesten spelen. Bovendien waren pharles van Kordelaar, m'n broer Mi- hel en ik al op vakantie, dus leef je er lowieso wat ontspannender naar toe." Ruimte Aanvoerder Arjan Roest maakte twin tig seconden voor tijd de gelijkmaker net een hard schot. "Ik kreeg een beet- jje ruimte, dus heb ik het schot maar ge inomen. Normaal kies je vanuit die po sitie voor de korte hoek, maar in de eer ste helft was de keeper daar al een keer 'blijven staan. Daarom koos ik voor de verre hoek." De uitstekende doelman Roy Houdijk an Animo was kansloos op de uithaal "Je had gewoon met 3-1 moeten winnen." Agnes Brunninkhuis overdreef zelfs niet een klein beetje nadat Donitas met de schrik was vrijgekomen. Op papier was de 1-3-nederlaag van Stam/SoVoCo tegen de topploeg uit de eerste divisie volkomen logisch. Maar wie er in De Bunt getuige van was, zal zich er vermoedelijk nu nog over verbazen dat Stam/SoVoCo niet alle regels van de logica aan zijn laars lapte. Donitas, officieel VB Accountants/Do- nitas, promovendus en gezeteld in Gro ningen, had er best een lange reis voor over om wat van het land te zien en punten te pakken om de fraaie vierde plaats te consolideren. Met een blik op de stand was er niemand die vreemd opkeek van het verloop van de eerste set. Het werd 7-15 voor Donitas. Jam mer voor de thuisclub, meer niet. Maar had Agnes Brunninkhuis niet ge zegd dat Stam/SoVoCo tenminste een punt kon pakken als het hetzelfde ni veau zou halen als een week eerder in het begin van de wedstrijd tegen Kui pers Zwolle? Ja. En het was geen bluf, want Stam/SoVoCo begon bij vlagen goed te volleyballen, deed zelfvertrou wen op in een aantal lange rally's, ver overde - mede dankzij een fraaie reeks opslagen van Petra Hendrikse - de twee de set (15-11) en joeg de nuchtere noor derlingen de stuipen op het lijf door in de derde set naar 13-5 te sprinten. De voorspelling van Brunninkhuis lag al bij de edelsmid om te worden verzilverd, maar op dat moment sloeg de verlam ming voor de zoveelste keer toe. Met de setzege en één wedstrijdpunt binnen handbereik raakte Stam/SoVoCo volle dig de kluts én de set kwijt: 13-15. Wisselvalligheid Het getuigde van mentale veerkracht dat Stam/SoVoCo zich niet liet weg- Als SEC de resterende vier duels niet komt opdagen, wordt het waar schijnlijk nog kampioen. Het lijkt erop dat de overige ploegen niet wil len profiteren van het puntenverlies van de groenwitten. In de laatste drie duels verspeelden ze acht van de negen beschikbare punten, maar de voorsprong blijft riant. Ook na de 2-4-nederlaag tegen Hoog landerveen, notabene op de Bosstraat- West. WOG speelde gelijk en APWC verloor, alleen SCH'44 sloop drie pun ten dichterbij. De ploeg uit Harmelen staat nu vier punten achter, maar heeft één wedstrijd meer gespeeld dan de Soesters die zondag veel basisspelers misten. Marco Martens (geschorst), Dennis Brons (knieblessure) en Saban Aksit (middenhandsbeentje) ontbraken op het appèl en na een half uur spelen hinkte Luits Houkes van het veld met vermoe delijk zweepslag. Het was teveel voor SEC dat zelfver trouwen miste, stuurloos speelde en voorin geen vuist kon maken. Vijf minu ten voor het uitvallen van Houkes werd het 0-1, vijf minuten na zijn vertrek 0- 2. Houkes werd vervangen door Ruud Bijnen die op het middenveld ging spe len. René van den Deijssel nam de plaats in van Houkes. Van den Deijssel kan een schorsing verwachten na zijn gele kaart in het duel met Hooglander veen. Boetekees zit in hetzelfde schuit je. Cees Dorrestein die wel werd ge boekt, niet. Bij Hooglanderveen werden twee spelers bestraft, wat het totaal aan tal kaarten op vijf bracht en ten onrechte de indruk wekt dat de wedstrijd onspor tief zou zijn. Cees Dorrestein zoekt een opening, maar zal er geen vinden. Foto: Goos van der Wilt Na rust werd het nog erger voor SEC dat Schimmel in de 59e minuut 0-3 zag maken. Peter van den Berg deed tien minuten later iets terug, maar vijf minu ten voor tijd kopte Rik Nedersigt de bal ongelukkig over zijn teamgenoot Edwin van de Luitgaarden (1-4). Een minuut voor tijd mocht Van den Deijssel vanaf elf meter aanleggen, nadat Van den Berg was gevloerd in het strafschopge bied: 2-4. Bij SEC zit de klad er de laatste weken in. Wellicht dat de ploeg op maandag 31 maart (inhaalwedstrijd op Tweede Paas dag) de draad kan oppakken als het bij PVCV op bezoek gaat. Aksit is er dan weer bij, Martens ook, Brons misschien. Het duel in Vleuten begint overigens pas om 16.30 uur. (die zondag zijn derde gele kaart kreeg), Paul van der Grift én Michel Vlaswin kel binnenkort ter sprake in de tucht- commissie. De laatste kreeg zondag evenals Van der Grift rood, al zal dit menigeen zijn ontgaan. De scheidsrech ter gaf deze kaart na afloop, nadat de Soest-spits zijn ongenoegen over zijn leiding had samengevat in één woord dat weliswaar in het woordenboek voor komt, maar dan met een andere beteke nis. Lichtpuntje is dat Jeroen van Veenend- aal voldoende hersteld lijkt om in de eerstvolgende wedstrijd, op 6 april, van de partij te zijn. Op 13 april mag Mar- tijn Stalenhoef de strafbank verlaten. Bij winst had Soest de tweede plaats kunnen innemen achter de nieuwe kop loper Nijenrodes. Nu staat Soest zesde, achter onder meer CDW, Greenstars en Vriendenschaar die komende maandag inhalen en dus mogelijk uitlopen op de Soesters die geen verplichtingen heb ben. Soest heeft vier punten achterstand op Nijenrodes en staan vijf punten bo ven de degradatiezone. In de derde pe riode neemt de ploeg de vierde plaats met een achterstand van drie punten op Greenstars. Soest heeft de mogelijkheid om naar de tweede plek te klimmen, la ten liggen. Evenals koploper Vrien denschaar en Veenendaal (tweede) verloor het zondag. Xanthos zorgde via de cijfers 2-0 voor de eerste competitienederlaag van de blauw- witten sinds 17 november. Soest verloor ook Paul van der Grift die na vijf kwartier de doorgebroken Peter Ruigrok onderuit haalde en de rode kaart zag bij de scheidsrechter die kort daarvoor het vlagsignaal van Soest- grensrechter Eduard van de Hoef had weggewuifd. Op dat moment stond Soest met 1-0 achter. Soest was zo goed begonnen met Peter Wolfsen als inspirator. Twee inkomen de spelers misten de voorzet van Wolf sen die het even later zelf probeerde, maar de bal voorlangs zag gaan. Na een combinatie met Michel Everts schoot Michel Vlaswinkel hard in. Ditmaal voorkwam de Amsterdamse doelman een doelpunt. Bij de eerste de beste aanval van Xanthos was het wel raak. De voorzet kwam van Henk Schulz en Patrick Va lies zette zijn hoofd tegen de bal. Daar na was het gedaan met Soest dat zich de resterende tijd bezondigde aan romme lig voetbal. Vïsee offerde in de rust verdediger Mi chel Everts op voor Arjan van den Breemer. Hij nam de plek in van Wolf sen die zich op zijn beurt liet afzakken naar de achterste Unie. Nadat Van der Grift was vertrokken, verhuisde Jelle Huizenga van de linker flank naar het centrum. Soest bleef met tien man strij den voor een beter resultaat, maar zou stranden in deze missie. Een inzet van Martijn de Jonge werd verwerkt tot hoekschop en Vlaswinkel mikte op de lat. Aan de overzijde ontsnapte Soest aan een tegendoelpunt. Tot de blessure tijd, waarin Xanthos de genadeklap toe diende: 2-0. Schorsing Bij Soest zijn nu vijf spelers in afwach ting van een schorsing. Wessel Sennef weet dat hij op 6 april niet mag mee doen in de uitwedstrijd tegen UW. Ver der komen Jelle Huizenga, Paul Hilhorst r per maand. 54,- per maand aker van een in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 P Dick van den Broek is op weg naar de vaderlandse atletiektop. Dit be- K wees de Soester, die gisteren 26 jaar f werd, met een nieuw persoonlijk én clubrecord op de halve marathon. In de internationaal getinte City-Pier- Cityloop finishte hij in een tijd van I één uur, vier minuten en 45 secon- Iden. Hiermee scherpte hij zijn beste ■tijd (uit 1995) met twee minuten aan. ■Hij kon zich zondag geruime tijd bij 1 het groepje achter de koplopers handhaven. Toen dit uiteenviel, svam hij na 12 van de 21,1 kilome ter alleen te lopen. Toch hield hij het ■appe tempo vol. Bij SEC zijn ze er nog niet in ge slaagd een volledig bestuur op pa pier te krijgen, dat tijdens de leden vergadering van 3 april kan worden gekozen. Alle functies zijn inge vuld, behalve die van de voorzitter. Op de Bosstraat-West kwam maandag avond nog geen witte rook uit de schoorsteenpijp. De beoogde voorzitter stelde eergisteren dat hij er nog een nachtje over wilde slapen. Gistermorgen belde hij om kwart over acht Wim Wel- leman op om mee te delen dat hij er vanwege tijdgebrek toch maar van af ziet. Welleman, woordvoerder van de 'com missie van vier' die sinds de ledenverga dering van 12 maart probeert een nieuw bestuur te samenstellen, wil geen naam geven van de beoogde voorzitter. Hij oefende in elk geval nog geen bestuur lijke functie uit, zijn zoon speelt wel bij de club. Volgens Welleman gaat het niet om Sander Adèr die zich op 13 maart in een regionaal dagblad presenteerde als de beoogde preses van SEC. Gelijkwaardigheid De nieuwe voorzitter zal de onderhan delingen moeten gaan voeren over de clustering van sportaccommodaties en eventueel de integratie met Soest en WZ'49. "Het nieuwe bestuur wil best praten over integratie, maar dan op ba sis van gelijkwaardigheid, dus het ophef fen van drie verenigingen en het oprich ten van twee nieuwe clubs," aldus Wel leman die in het verleden al bestuurslid was en als vice-voorzitter in het nieuwe bestuur zal plaatsnemen. Henk Verheijen blijft secretaris en Jan van Rees wordt penningmeester. Ver heijen maakte al deel uit van het vorige bestuur, als secretaris én penningmees ter. Verheijen stapte, net als de overige bestuursleden op, toen de ledenverga dering van SEC de integratie met Soest en VVZ'49 afwees, maar keert nu dus toch terug. Welleman is in eerste instantie niet van plan zelf de hamer ter hand te nemen. "Daar zit ik niet op te wachten en ik heb nog een andere kandidaat in gedach ten." Hierover wil hij eerst overleg plegen in de 'commissie van vier' die verder be staat uit Jan Veldhuizen, Henk van de Hoef en Jan van Veenendaal. De laat ste zal als afgevaardigde van de zondag commissie zitting nemen in het bestuur. De zondagcommissie komt verder te bestaan uit Jan Elderman, Eddy Feiken, Van de Hoef en Remco Dorrestein. Voor de zaterdagcommissie hebben Frans Verweij, Piet van Vliet, Victor Witte, Henk Diemers en Sieb de Boer zich beschikbaar gesteld. De leiding van de zaaltak blijft in handen van Wil van der Heijden en Mare Koper. meppen door de Groningers. De jubels temming kwam zelfs terug, maar op 9- 3 was het weer tijd voor wisselvalligheid die uitmondde in een tussenstand van 10-10. Nog een keer kreeg het volley- baltechnische aspect de overhand (14- 10) en kon er zelfs worden gelachen toen het eerste setpunt in het net stierf. Een paar klappen later werd er alleen nog gelachen aan de zijde van de Gro ningers die enkele doortastende don derstenen in hun midden hadden. Waar -Judith Meerding (uitstekend keepers werk) in offensief opzicht nog niet zo goed uit de verf komt en hoofdaanval ster Esther van der Spek zaterdag min der rendement dan normaal had, daar vulden de meedogenloze aanvalsters van Donitas elkaar moeiteloos aan. En toch zat Stam/SoVoCo er dicht bij. Volgens Brunninkhuis stond een psychi sche blokkade zaterdag tussen haar team en de winst in. "De nasleep van de afgelopen jaren. Kun je nagaan hoe lang dat kan nawerken," aldus de volleybal- trainster. Haar voorganger Buddy Doornbos sprak in de eerste competitiehelft al van een mentale erfenis, Brunninkhuis stel de deze week dat de koppies gewoon een keertje leeg moeten. Kennelijk gaat het damesteam nog steeds gebukt onder de psychische ballast, waarmee Servaas Klute het in de afgelopen jaren opzadel de. Hij pinde zijn spelersgroep vast aan regels, waarvan hij sommige zelf met een korreltje zout nam. Hij ging zover dat de buitenwacht hem al eerder se rieus dan gekscherend vergeleek met een sekte-leider. Maar of dat alles de enige verklaring mag zijn voor het uit handen geven van een 13-5-voorsprong, gaat wel heel ver. Brunninkhuis: "Dat je zo'n voorsprong verspeelt, behoort tot de onbekende factoren in de sport. Dat kun je niet ver klaren. Maar ik zal ze altijd blijven steu nen. Als je één keer een wedstrijd lek ker wint, kun je weer verder." Heren Ze zaten er dichtbij, de heren van Stam/ SoVoCo, maar niet meer dan dat. Rens- wouw klopte de Soesters in De Bunt met 0-3, na drie spannende sets (13-15, 12-15 en 14-16). "We hebben naar kun nen goed gespeeld, maar gebruikten veel energie om de service terug te ha len. Meer zat er gewoon niet in, al had den we de derde en misschien ook wel de tweede set moeten pakken," zei Jan Jansen. Volgens de coach is een overwinning op Harderwijk (uit op 5 april) voldoende om in de promotieklasse te blijven spe len. Komende zaterdag speelt zijn ploeg om 17.00 uur in De Bunt tegen SSS 3. Coach Gerard Tukker wordt bedolven onder de inhoud van de flessen. Even later zal de Utrechter een nat pak halen in de kleedkamers van Sporthallen Zuid. nomen door doelman Dennis de Rijk te vervangen door de licht geblesseerde Berton Kemp betaalde zich uit. Kemp, die zijn ploeg in Beukendal ook al op de been had gehouden tegen Animo, stop te in zijn eerste veertien minuten vier 'onmogelijke' ballen en werd slechts eenmaal gepasseerd: 15-13. Beide teams hadden in dezelfde fase een keer of drie balverlies geleden, maar Charles van Zetten rondde in de 51ste minuut de mooiste aanval van de wedstrijd af: 16- 13. Drie minuten later scoorde hij weer (17-14) en leek de wedstrijd een gelo pen koers. 'Gekke dingen' "Maar dan zie je wat voor gekke dingen er in de laatste vijf minuten kunnen ge beuren. We kregen ineens drie keer een aanvallende fout, terwijl ze daar de hele wedstrijd niet voor hadden gefloten. Maar ik vind dat de scheidsrechters het goed hebben gedaan," blikte Roest te-' rug. En met zijn laatste opmerking was zelfs Tourné, die toch twee tijdstraffen kreeg, het eens: "Ze hebben zich niet gek laten door maken door alles wat er rond het veld gebeurde." In de bloedstollende eindfase was het bij elke aanval van Animo raak, terwijl Smeeing/BDC zijn sterke punt, het bal tempo, niet meer tevoorschijn toverde. Ruim een minuut voor tijd maakte Ro- bert van de Leest er met zijn vijfde tref fer zelfs 18-19 van. Smeeing/BDC bleef daarna in balbezit. Totdat Roest na 59 minuten en 41 seconden de ruimte zag, vond en benutte. Vierkamp Smeeing/BDC is er daarentegen nog niet. Want van de vier kampioenen in de tweede divisie mogen slechts twee teams hogerop. Op zondag 27 april ont moeten de kersverse titelhouders elkaar in Arnhem voor een beslissende vier- kamp. Bert Smeeing, één van de be roemde broers uit het roemruchte verle den van BDC, heeft nare herinneringen aan dergelijke wedstrijden. "We werden elk jaar kampioen, maar verloren tel kens de promotiewedstrijden, waardoor we niet naar de eerste divisie mochten. Toen de bond dat veranderde, stroom de we in één keer door." Jarenlang speelde het toenmalige BDC in de eerste divisie. Om in 1987 te de graderen en twee jaar later via een span nende kampioenswedstrijd tegen De Blinkert (20-19 in een volle Beukendal) terug te keren op het één-na-hoogste plan van het Nederlands Handbal Ver bond. De huidige generatie handballers be waart betere herinneringen aan een be slissingswedstrijd. In 1993 moesten ze al naar Arnhem om degradatie te ontlo pen. Dat lukte, al degradeerden ze een jaar later alsnog direct. Nu zullen ze er alles aan doen voor de derde keer in de geschiedenis van de club de eerste divi sie te bereiken. Lukt dit niet, dan zet Gerard Tukker in elk geval een punt achter drie jaren van goede samenwerking met Smeeing/ BDC. "Dan wordt het voor de spelers en mij heel moeilijk om samen verder te gaan. Als we promoveren, hebben we beiden weer een uitdaging. Maar zelfs dan is het belangrijker wat de groep er van vindt dan wat ik wil," aldus de handbalcoach die na afloop van het duel door Tourné onder de douche werd ge zet. Vanachter de driemeterlijn is Esther van der Spek komen aanvliegen vooreen aanvalspoging. Foto: Goos van der Wilt De champagne vloeide rijkelijk na het laatste fluitsignaal. Na acht jaar heeft \eeing/BDC weer een titel te pakken. Promotie staat pas op 27 april op het spel. De belangen waren minstens zo groot als drie weken eerder, de entourage en de spanning eveneens. Ook toen stonden Smeeing/BDC en Animo te- nover elkaar. Ook toen eindigde de wedstrijd onbeslist. Maar er was één tzenlijk verschil. Dankzij een beter doelsaldo in de competitie had ïeeing/BDC in de beslissingswedstrijd wél voldoende aan een gelijkspel om het kampioenschap in de tweede divisie in de wacht te slepen. van Roest die de droom van de Rijswij- kers uiteen deed spatten. Dat Smeeing/BDC met een puntende- ling de titel opstreek, doet volgens Roest niets af aan de glans ervan. "Je weet van te voren dat het genoeg is. Dan moet je daar gebruik van maken." Vonden ook de overige spelers en Gerard Tukker, de trainer/coach die met zijn team na de derde plaats in 1995 en de tweede in '96 opnieuw progressie boekte. Kijkplezier De handbalwedstrijd, gadegeslagen door ruim driehonderd belangstellen den, herbergde van begin tot eind kijk plezier. Met knappe acties en domme fouten die vaker worden begaan, maar vooral in beslissingsduels schijnen thuis te horen. Het grootste deel van de eer ste helft stond Smeeing/BDC op een kleine achterstand. Michel Roest en Guus Tourné tilden hun team in de laat ste anderhalve minuut naar gelijke hoogte en vlak na rust profiteerden Tourné en Charles van Zetten, topsco rer met vijf doelpunten, van balverlies bij Animo: 12-10. Vanaf dat moment lag de druk bij de Rijswijkse 'aartsrivaal', maar het vreem de was dat Smeeing/BDC in overtal een 14-12-voorsprong zag krimpen en dat Van Kordelaar op 14-13 finaal de mist inging bij een break-out. Maar, de gok die Tbkker in de 38ste minuut had ge- n n t?pT «tnp'MKTTQ L üir JuJLi i «ljIN IN lv IVICE EN PRIJS VICE EN PRIJS Jecos is te goed voor de tweede di visie. Ongetwijfeld zal deze ploeg "ïind april afscheid nemen in de we- enschap dat er in de eerste divisie Sveer een plekje vrij is. Shot kan er over meepraten. In Oegstgeest won Shot nog twee van de tien partijen tegen de aanstaande kampioen, in het Orlando-gebouw viel 'er zaterdag niets te halen voor de Soes ter club. De meest aansprekende pres tatie van Shot was dat Berend Jonker een derde game uit het vuur sleepte in één van zijn partijen, maar het team bleef de gehele dag op nul staan en leed de grootst mogelijke nederlaag: 0-10.

Soester Courant | 1997 | | pagina 15