Calvin Klein -Uni^s," Een bron van hulp voor Irian Jaya Forse eis tegen agressieve inbreker Boodschappenpakketten als prijs reide ionele tijdens Wildschut Optiek Maandag Paasmars voor vrede bij vliegbasis Soesterberg Galerie Wind presenteert Simon Woudwijk Een onbezorgde Pasen? Soest verdubbelt collecte Tuzla-project tot 40 mille Kinderparadijs krijgt geld voor helpende jongeren PAGINA 18 WOENSDAG 26 MAART 1997 I F. v.d. Heijden Basisschool schenkt 1.700 gulden aan kosthuisproject DWG Snelkraken in tankstations en geweldpleging OVERTUIG UZELF BIJ UW VAKOPTICIEN: PAGINA 19 SOESTER COURANT Winkelactie in kader van milieutentoonstelling afgerond Jan Visser leidt forumdiscussie Expositie verlengd! De Soester Duinen Inzameling van 4 tot 10 mei Autotelefoon kwijt »eïïB KOPPEll Ie merken Jd Bovag 01 94 53 staat 32 jaar. opleiding krijgt u gedurende r de prijs van f32,- per uur. kend idingen f 1.650,- excl. examen. 35-601 77 60 Een poosje geen televisie kijken, maar ook thuis karweitjes opknap pen. Op allerlei manieren hebben de leerlingen van De Bron zich de afgelopen maand ingezet om geld bijeen te krijgen voor een kosthuis in Ayawasi, een plaatsje in Irian Jaya, het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea. jedurende vier maandagen werd geld [ingezameld voor dit vasten-project en donderdagavond kon niet minder dan 1.700 gulden worden overhandigd aan de Derde Wereld Groep Soest (DWG). Namens deze organisatie nam Ciska ISmit de cheque in ontvangst van Ralpf ■Noorhoff en Michelle Solleveld, de ■oudste en jongste leerling van de school, len leerkracht Mechteld van Eek. Omdat er in Irian Jaya weinig scholen zijn, moeten de kinderen vaak in de na bijheid ervan in een kosthuis verblijven. De staat van onderhoud is slecht en de kinderen moeten zelf voor hun eten, medicijnen, kleding en andere spullen zorgen. Geld is er nauwelijks. Achttien kinderen hebben dagelijks medicijnen nodig, dertig zijn ouderloos en kunnen de school niet of nauwelijks op eigen kracht afmaken. De DWG stelt met hulp van de Soester bevolking geld beschikbaar voor het herstel van de kosthuizen, de aanschaf van kookgerei en medische hulp. Op De Bron werd hierop ingesprongen. In klasverband werd de laatste tijd veel aandacht besteed aan het opvanghuis voor de kinderen van Ayawasi. Er wer den dia's vertoond van het gebied en de scholieren uitten zich op creatieve wij ze door spullen te maken, die in Irian Jaya voorkomen. Het paasproject werd donderdag afge sloten met een tentoonstelling van deze spullen, foto's van Ayawasi, dansvoor stellingen en de vertoning van een film over Papoea's die voor het eerst in hun leven blanke mensen zien. De honder den bezoekers, voornamelijk familiele den van de scholieren, betaalden mini maal een gulden entree per gezin om de kas extra te spekken. De DWG draagt er nu zorg voor dat het geld op de juiste bestemming komt en wordt omgezet in voorzieningen voor de kosthuis-kinderen in Ayawasi. Onge twijfeld zal de DWG te zijner tijd verslag doen op De Bron van wat er met de 1.700 gulden aan hulp is verleend. Omdat hij onder meer twee inbra ken en openlijk geweld had ge pleegd in Soest, hoorde een 27-Jari- ge Amersfoorter dinsdag bij de Utrechtse rechtbank drie jaar en zes maanden celstraf tegen zich eisen. Tegen een 35-jarige medeverdachte die in Soest één inbraak pleegde werd anderhalf jaar cel geëist. j De inbraken in bedrijven in Soest waren volgens de officier van justitie onderdeel J van een lange reeks kraken die de jong- I ste Amersfoorter eind vorig jaar pleeg de. In totaal verdacht de officier de man er van zo'n dertig tot veertig, maar hij j vond dat hij er in ieder geval twaalf kon bewijzen. Tankstations in de omgeving I van Amersfoort waren het voornaamste 1 doelwit. Zo zou de Amersfoorter op 19 decem- I ber een snelkraak hebben gepleegd bij het Shell-station aan de Weegbreestraat I in Soest. Er waren sigaretten, shag en veertien cd-hoesjes meegenomen, nadat de ruit van het pompstation was ingesla- I gen. De politie herkende de Amersfoor- ter op de banden van de video-bewa king en ook getuigen zouden de ver dachte hebben herkend. Bij hetzelfde tankstation zou vier dagen eerder zijn ingebroken door de 35-jari- ge maat van de Amersfoorter. Na deze inbraak ontbraken er 26 sloffen sigaret ten ter waarde van bijna vijftienhonderd gulden. Bij een inbraak bij een sigaren zaak in Soest, zou de hoofdverdachte op 29 december een faxapparaat, en voor bijna tienduizend gulden aan rookwaar, geld, horloges en aanstekers hebben meegenomen. Ook bij deze feiten waren opnamen gemaakt van de inbrekers, die door de politie waren herkend als de verdachte en diens maat. Gevecht Waarom de Amersfoorter samen met een andere vriend op 5 november met een vader en een zoon in Soest in ge vecht raakte, werd dinsdag niet duide lijk. Er ontstond een ruzie waarbij de slachtoffers zich met een paraplu ver weerden tegen de klappen van hun be lagers. De aanvallers zouden op een gegeven moment zelfs hebben geslagen met een hamer die zij nog in de auto hadden liggen. Uiteindelijk stapte de vriend van de ver dachte in de auto en reed tot twee keer toe in op het oudste slachtoffer. Het was hem gelukt de man te raken. Deze hield pijn aan zijn knieën en een wond op zijn kin over aan de vechtpartij. Naast celstraf voor de inbraken, het openlijk geweld en nog een mishande ling in Amersfoort, eiste de officier van justitie nog twee weken cel en een jaar rijontzegging tegen de Amersfoorter. De verdachte zou op 19 december snel heden van 130 kilometer per uur in de bebouwde kom van Leusden en Amers foorter hebben bereikt toen hij probeer de een achtervolgende politiewagen af te schudden. Tijdens dezelfde wilde rit was hij met 100 kilometer per uur inge reden op een agent die hem probeerde te stoppen. Ook deze poging tot dood slag en verkeersovertreding ontkende de verdachte. De Amersfoorter gaf toe dat hij ernstig verslaafd is geraakt aan cocaïne sinds zijn broer en een vriend twee jaar gele den overleden. Volgens raadsman mr. F. Weijzen had zijn cliënt soms op illegale manier in zijn behoefte voorzien, maar waren geen van de feiten van de dag vaarding te bewijzen. De videobanden die waren gemaakt van de inbraken, zouden in de meeste gevallen slechts vage beelden opleveren. En ook de be schrijvingen van de getuigen zouden veel te algemeen zijn om zijn cliënt te kunnen veroordelen. Hij vond dat de rechtbank de Amers foorter van alle feiten moest vrijspreken, hoewel zijn cliënt volgens hem wel baat had bij de detentie waarin hij zit. Mijn cliënt is tien kilo aangekomen, gebruikt stukken minder en heeft weer wat rust en structuur gekregen." De rechtbank doet uitspraak op 8 april. ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 De Soester Kring 1—r Secretariaat: Jt? Albert Cuyplaan 136 Tel. 035-6017001 Amateur archeologen Op woensdag 2 april om 10.00 uur ko men mevrouw W. van den Heuvel uit Soest en A.R de Boer uit Hoevelaken (leden van de Archeologische werkge meenschap Nederland, afd. Vallei en Eemland) in de Soester Kring spreken over de activiteiten van hun organisatie. Deze landelijke organisatie van ama teurarcheologen is opgedeeld in regio nale afdelingen. Regelmatig werken amateur archeologen mee aan opgravin gen, het maken van veldtekeningen, het organiseren van tentoonstellingen van vondsten en lezingen. Ook wordt het blad Archeologische Berichten Eemland verspreid. Beide sprekers zullen aan de hand van dia's en opgegraven objecten vertellen over deze bijzondere hobby. De bezoe kers van de Soester Kring kunnen zelf gevonden zaken ter beoordeling meene men. De bijeenkomst wordt gehouden in De Schoof aan de Molenstraat zaal open 9.30 uur. Aanvang 10.00 uur, einde programma 11.30 uur. Bijdrage in de kosten vier gulden incl. koffie of thee. Een ieder is zonder verplichting wel kom. De Soester Kring is een ontmoe tingsplaats voor inwoners van Soest en ook van daarbuiten, waar zij betrokken kunnen raken bij alles wat in de Soes ter samenleving gebeurt. Er is ruim ge legenheid om vragen te stellen en naar anderen te luisteren. Voor informatie of vervoer, tel. 6017001. r- De vliegbasis Soesterberg is komen de maandag 31 maart (tweede paasdag) het decor van de vijfde "Paasmars voor ontwapening en vrede", die georganiseerd is door diverse Nederlandse vredesorgani saties. Het motto van de manifesta tie is "Maak Soesterberg natuur park, geen luchtmobiele helibasis". De deelnemers worden omstreeks 12.15 uur verwacht op station Soestduinen. Na het optreden van het 1 Mei-koor begint daar een demonstratieve wande ling naar de hoofdpoort van de vliegba sis, waar een podium staat opgesteld. Daar zullen vanaf ca. 13.30 uur diverse toespraken en muzikale optredens plaatsvinden. Een van de woordvoer ders is de Soesterbergse vredesactivitist Maarten Schaafsma, die namens de or ganiserende Werkgroep Paasmars zal spreken over "Ontwapening en burger- vredesteams". Dit jaar zal ook de nodi ge aandacht worden besteed aan de vluchtelingenproblematiek. De centrale eis aan de Nederlandse re gering tijdens deze vijfde Paasmars is (opnieuw) ontwapening. Nederland kan daaraan een bijdrage leveren door de Luchtmobiele Brigade (LMB) af te schaffen, vinden de organisatoren, en de eerste stap daartoe is het demilitariseren van de vliegbasis Soesterberg, de thuis basis van 30 zware LMB-transportheli- copters. Terug aan de natuur "Voor de honderdduizenden inwoners van de regio rondom Soesterberg is een nieuwe periode van gevaar, herrie en milieuvervuiling ingetreden," aldus het Paasmars-pamflet. "De komst van 30 heli's gaat in tegen de verlangens van de provincie, gemeenten rondom de basis, de bevolking en vredes- en milieugroe pen. Zij willen dat de door de basis ver scheurde Utrechtse Heuvelrug één on onderbroken natuurgebied wordt. Hun pleidooi verdient ondersteuning: Soesterberg terug aan de natuur; militai re heli's hier niet, daar niet, nergens!" Volgens het pamflet is de LMB niet meer dan interventiemacht ten dienste van de belangen van de rijke landen. Ook keert men zich tegen de militaire inmenging in ex-Joegoslavië en de uit breiding van de NAVO. Verder bepleit men de opbouw van burgervredesteams die in conflictgebieden oorlogsslachtof fers, vredesgroepen, dienstweigeraars en kritische media kunnen ondersteunen, een ruimhartige opvang van vluchtelin gen en beëindiging van de wapenpro ductie. Forumdebat De manifestatie bij de vliegbasis wordt afgesloten met een Infomarkt en een forumdebat over het onderwerp "Soesterberg Natuurpark?", die onder leiding staat van Jan Visser, fractievoor zitter van GroenLinks-Progressief Soest in de Soester gemeenteraad. Aan de dis cussie, die om 15.30 in de tent bij de hoofdpoort begint, wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van o.a. mi lieu- en vredesorganisaties: Joop Boer (AMOK), H. Claasen (GroenLinks- raadslid Zeist). Natache Groot (Jonge Moeder), ir. H. Lihtmeijer (Het Utrechts Landschap), evenals majoor J. Rijnhart, hoofd voorlichting van de vliegbasis. Simon Woudwijk is nu te gast bij Galerie Wind. Zijn werk, dat be staat uit olieverfschilderijen, aqua rellen en bronzen beelden voor bin nen en buiten, is nog tot en met 6 april te zien. De galerie is geopend van donderdag t/m zondag van 13.00-18.00 uur en op afspraak. Extra opening 2e paasdag. Woudwijk (1958) kreeg zijn opleiding aan de Academie voor Beeldende Kun sten te Rotterdam. Vanaf 1987 expo seert hij regelmatig in Nederland en België. Zijn voornaamste inspiratiebron is de mens en dat wat hem of haar tot individu maakt. Zijn werk evolueerde van collages, via landschapsimpressies met daarin tekens van menselijke aanwezigheid, naar het f ^11 werk waar de mens, of het menselijke, VI Jl centraal staat. In zijn schilderstaal is de 1 menselijke figuur gereduceerd tot een 1 langgerekte contour, zonder gelaatsuit- 1 I drukking of andere persoonlijke ken- j merken. In het recente werk staat de dynamiek centraal. Leitmotiv is "de wachter" als symbool voor de mens als levensmedium, deelnemer, observator en archivaris van het leven. In zijn olieverfschilderijen laat Woud- wijk het materiaal meespelen, laag op H laag, kleur op kleur zorgt de verf voor 1 1 een pasteus geheel met scherpe contras- f|lfP f ten. De aquarellen zijn meer ingetogen, II vooral door het kleurgebruik. Bij het vervaardigen van de beelden maakt hij gebruik van de cire-perdue techniek, waardoor na de opbouw van de beelden in was, sisal, takjes en linnen een uniek éénmalig object ontstaat, "Gatdien", brons van Simon Woud- duurzaam in brons gegoten. wijk bij galerie Wind. A' 4 Met het hele gezin genieten van een knapperig verse brunch, met daarbij allerlei heerlijkheden waar de Pasen om bekend staat en natuurlijk eieren zoeken voor de jeugd. Beide paasdagen vanaf 12.00 uur voor een vriendelijke prijs van 28,50 p.p. Kinderen 17,50. 's Avonds serveren wij een speciaal 4-gangen keuze-menu vanaf 39,50 p.p. met als voorgerecht een ruime keuze uit een koudbuffet. zie ook onze Bourgondiscb-buffet advertentie. Voor mevrouw E.P. den Otter uit Soest lag een pakket ter waarde van honderd gulden klaar, terwijl Erica Hoksbergen een pakket ter waarde van vijftig gulden ontving. Beiden pakketten waren gevuld met milieuvriendelijke producten. Albert Heijn had de winkelactie georga niseerd in samenwerking met de ge meente Soest. Die heeft sinds 4 maart in het milieu educatief centrum De Kwekerij aan de Molenstraat de ten toonstelling 'Thuis in het Milieu' inge richt. Deze tentoonstelling is tot 18 april te zien. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 035-6012739 Met de prijsuitreiking door wethou der Ries van Logtenstein is een ein de gekomen aan de winkelactie in het kader van de tentoonstelling 'Thuis in het Milieu'. De twee win naars van de actie kregen maandag middag een boodschappenpakket in Albert Heijn aan de Smitshof. Wethouder Ries van Logtenstein reik te de prijzen uit aan de dames Den Otter en Hoksbergen. Plaatselijk afslanken met gegarandeerd effekt met de afslankapparatuur van Slendertone. Nu nóg effektiever door het gebruik van grotere pads, waar door meer spiergroepen tegelijk behandeld kunnen worden. De kuur bestaat uit 10 behandelingen voor slechts f 300,-. Ter kennismaking r n a een proefbehandeling van f 30,-voor f L0,-. Ereprijsstraat 219 - Soest Tel. 602 03 08 Dankzij giften van vijf- en tiendui zend gulden kan De Vrije Teugel een kleine ruimte inrichten voor de jongeren die regelmatig een helpen de hand toesteken. Het geld is af komstig van fondsen. Het kinderparadijs richt zich volledig op kinderen tot en met twaalf jaar, maar zo'n twintig tot dertig jongeren bezoe ken regelmatig het terrein. Om te klet sen, maar ook om onderhoud te plegen of de dieren te verzorgen. Het gaat om tieners die in hun kinderjaren al op de toenmalige kinderboerderij kwamen. Ondanks alle goede bedoelingen gaat er door onachtzaamheid wel eens gereed schap kapot. De jongeren hebben ook geen eigen plekje, waar ze zich kunnen terugtrekken en een kopje koffie kunnen drinken. Directeur Leo van den Berg: "In de afgelopen drie jaren heeft dit ons toch aardig wat geld gekost. We zijn blij dat de jongeren ons helpen, maar we willen niet dat dit nog langer ten koste gaat van de bégroting voor de kinderac tiviteiten." Daarom vroeg Van den Berg subsidie aan bij de gemeente. Deze heeft gezegd de aanvraag bij de behandeling van de voorjaarsnota ter sprake te zullen bren gen. Bij de Stichting Katholieke Noden en het Juliana Welzijn Fonds, die gelden genereren via de netto-opbrengst van de Bankgiroloterij, had hij direct succes. In totaal kreeg het kinderparadijs vijftien duizend gulden toegekend. Hiervan kan De Vrije Teugel een zit hoek realiseren voor de jongeren die komen helpen. Het is dan ook geenszins de bedoeling er een jongerencentrum van te maken, laat Van den Berg met nadruk weten. De voorziening zal ver moedelijk in juni gereed zijn. Een 26-jarige Soester is donderdag zijn autotelefoon kwijtgeraakt aan een dief. Terwijl de man bij een tankstation stond af te rekenen, sloeg de dader zijn slag in de niet afgesloten wagen. Het College van B. en W. zal de ge meenteraad voorstellen om de op brengst van de huis-aan-huis collec te voor het Tuzla-project van het Vredesplatform te verdubbelen. Het gemeentebestuur trekt daar bij de voorjaarsnota maximaal 40.000 gulden voor uit. Het Tuzla-project is de concrete uitwer king van de vorig jaar gehouden discus sie over het gemeentelijk vredesbeleid. Twaalf Soester instellingen werken in middels nauw samen in het project, dat verder door nog eens dertig plaatselijke organisaties wordt ondersteund. Behal ve door Soest wordt het project - een huis voor kinderopvang in voormalig Joegoslavië - ook gesteund door de ge meenten Vlaardingen, Almere en Dor drecht. Binnenkort wordt aan het pro ject meer bekendheid gegeven. Het Soester Vredesplatform heeft het gemeentebestuur bij voorbaat gevraagd om medewerking voor het welslagen van de actie, die begin mei moet gaan plaatsvinden. Op het programma staat o.m. een huis-aan-huis-collecte, waarbij de burgerij om een financiële bijdrage wordt gevraagd. De vraag van het Vre desplatform was of het gemeentebestuur de opbrengst daarvan wilde verdubbe len, zoals ook in 1992 het geval was tij dens de actie "Dekens voor Joegosla vië". Rustig gebied Het verzoek van het Vredesplatform is in goede aarde gevallen, vooral omdat het gemeentebestuur destijds had be loofd voorstellen in overweging te zul len nemen als de vrede in ex-Joegosla vië zou zijn weergekeerd. Of dat zo is staat misschien niet helemaal vast, maar de omgeving van Tuzla is inmiddels een rustig gebied. De actie zal op 21 april van start gaan met een bijeenkomst in het gemeente huis. Ook daarvoor heeft het College van B. en W. toestemming gegeven, on danks het "terughoudende beleid" dat de gemeente voor het in gebruik geven van de raadzaal aan derden voert. Bent u toe aan een frisse wind door uw haar ga dan eens lang bij donderdag 08.30 - 17.30 uur vrijdag 08.30 - 20.30 uur zaterdag 08.30 - 14.30 uur Speenkruidstraat 65, 3765 AB Soest, Telefoon 035 6010862 OPENINGSTIJDEN

Soester Courant | 1997 | | pagina 19