Hoesten en kortademigheid geen gewone ouderdomskwalen Diploma-uitreiking bij Stam/SoYoCo tikwartier rouwen Hooikoorts Weer voetbalkamp bij Soest Fit-Start bij AV Pijnenburg Loterij van LTC Soestdijk PAGINA 11 Sportprogramma SOESTER COURANT Volleybalclub wil subsidie van gemeente voor jeugdbeleid Topscorers Jeugdnieuws Meer informatie? De specialist aan het woord (7) PAGINA 10 5-2 WOENSDAG 2 APRIL 1997 Van maandag 5 tot en met donderdag 8 mei VOETBAL In conditie komen vanaf 5 april I UUR. iken door: Hengel b.v. ATLETIEK Tennisclub op weg naar 75-jarig bestaan VELDVOETBAL 1. Marcel van Essen(WZ'49)22 2. Peter van den Berg (SEC zo)17 3. Mohammed Touhami(SEC-za)15 4. Michel Besseling (SEC-za)14 5. Gijsbert-Jan Schaap (WZ'49)....8 6. Cees-Jan de Vries (WZ'49)7 7. Saban Aksit (SEC-zo)6 Razzo van Dam (SEC-za)6 Cees Dorresteijn (SEC-zo)6 Jeroen van Veenendaai (Soest)....6 \TC\l T PVT3HT V vJljiiJt. x JdüJj Volleybalvereniging Stam/SoVoCo wil bij de gemeente subsidie aan vragen voor haar jeugdplan. Voor dat om geld wordt verzocht, moet voorzitter Leo Verver nog een re kensommetje maken. Hij vindt dat zijn club met recht een beroep doet op het sportstimuleringsfonds van de gemeente. Bij het praktiseren van het jeugdplan is volgens Verver een taak weggelegd voor de gemeente. Ook het bedrijfsleven zou een rol moeten spelen, bijvoorbeeld door een jeugdteam te adopteren. "Als wij de jeugd enkele dagen per week be zighouden, hoeft niemand anders dan te doen en hangt ze niet op straat rond. Eigenlijk zou er wat dit betreft een to taalplan voor de sport moeten komen," aldus Verver. De club richt zich voorlopig even alleen op haar eigen aangepaste jeugdplan. Het draait bij de sport niet alleen meer om trainen en spelen. Uit onderzoek is komen vast te staan dat kinderen vaak kiezen voor een club die ook buiten de door de bond vastgestelde lijnen activi teiten organiseert. Een nachttoernooi, een jeugdkamp, een disco, het bijwonen van een eredivisiewedstrijd of een inter land en een dagje uit zijn minstens zo belangrijk geworden als een leuke trai ner of een kampioenschap. Stam/SoVoCo heeft haar jeugdbeleid daarom bijgesteld, al blijven de ambities ach het meest toespitsen op het techni sche vlak. "Het hoofddoel blijft natuur lijk een jeugdafdeling, waarbij je talen ten vroegtijdig kunt ontdekken en kan kijken hoe je ze verder moet kneden," zegt de preses. Niveaubehoud Niveaubehoud is één van de pijlers van de club. Over de eredivisie wordt na twee mislukte pogingen in de afgelopen acht jaar even niet gesproken. Maar met name de damestak boert goed en dat willen ze graag zo houden. Het eerste damesteam komt uit in de eerste divisie, het tweede team in de tweede divisie en dames 3 staat op de drempel naar de derde divisie. Stam/SoVoCo kan daar mee na vijf eredivisieclubs de zesde ver eniging van ons land worden die drie damesploegen op divisieniveau heeft spelen. De toekomst is echter geen knip Aandacht voor de jeugd bij Stam/ SoVoCo. Foto: Aldo AHessie voor de neus waard als de club geen goede jeugdopleiding heeft. Om de doorstroming van de eigen kweek te bevorderen wil de clubleiding op elk jeugdteam een gediplomeerde trainer zetten en gaan enkele jeugdbe geleiders een cursus volgen. Zij zullen verder vier keer per jaar de jeugdafde ling screenen met jeugdcoördinator Jan Visser en de hoofdtrainers van de senio ren. Diploma's werden vrijdag al uitgereikt in Aqua Indoor. Daar werd in de vorm van een jeugddag een begin gemaakt met de uitvoering van het plan. Onge veer veertig jeugdleden werden onder handen genomen door Jan Visser en Frans Tuithof en Paul van der Zee, de traines van dames twee. Aan het einde van de middag legden de dertien C-tjes een examen af, waarna sportwethouder Ries van Logtenstein hen de diploma's overhandigde. Zelf ontving hij een ko pie van het jeugdplan, dat hij waar schijnlijk nog dezelfde avond in één adem heeft uitgelezen. En hij hoort bin nenkort nog van Stam/SoVoCo. ZAALVOETBAL 1. Zeki Kurt (Firtina'93)37 2. Martin van Ernst (SEC)25 3. Wilfried Engberink (SEC)24 4. Mustafa Aksit (Firtina'93)23 5. Michel Vlaswinkel (DVS)18 6. FredBos(SEC)11 7. Maurice d'Aquino (DVS)10 Paul Haringsma (SEC)10 Sander van de Heijden (SEC)....10 10. Joep Rozendal (SEC)8 BOWLING Soester Bowling Vereniging Jeugd: Spetters-Bowling Boys 0-5; Dubbel- Looney Tunes 0-5; Splitjes-Pinnekes 3-2. Senioren maandag: Boule d'Or-Resto Girls 4-1; Keien-Big Splitters 4-1; Van Ede-De Enghe 4-1; Raadhuis I-Baanbrekers 5-0; Lucky Loosers-Teamwork 5-0. Senioren dinsdag: Dreamteam-Cool Cat 3-2; Graphique-Toverbal 2-3; Karei de Stoute- Heppie Hoekers 3-2; H.A.M.-Naadje 1-4; B.B.team-Stalenhoef 2lh-2Vr, Cobra's-Team X 5-0; Spitsheuvel-Westra/V. Schaik 0-5. KORFBAL De Eemvogels Met een speler te weinig reisde de Cl af naar Unitas. Hoewel de Soesters verras send genoeg op voorsprong kwamen, verloren ze met 2-1. De Dl leed een 4- 2-nederlaag bij SVMM en de F1 deel de de punten met Nova. Eemvogels werkte tot tweemaal toe een achterstand weg: 2-2. ZATERDAG 5 APRIL Tafeltennis 15.00 uur Integer groep-Shot (Krommenie) Voetbal 14.30 uur WZ'49-Stroe (Eemweg) 14.30 uur Hees-Allen Weerbaar (V.O. Utrechtseweg) 14.00 uur SEC-RUC (Bosstraat-West) Volleybal 14.30 uur EMS/Olhaco-Stam/ SoVoCo (D) (Hoogeveen) 14.30 uur Harderwijk 2-Stam/ SoVoCo (H) (Harderwijk) ZONDAG 6 APRIL Hockey 12.45 uur MHC Soest (D)-Leiden (Koningsweg) 14.30 uur MHC Soest (H)- Bennebroek (Koningsweg) Voetbal 14.00 uur UW-Soest (Utrecht) 14.00 uur SEC-WOG (Bosstraat- West) Waterpolo 20.00 uur De Duinkikkers (H)-De Kwakel (Aqua Indoor) MAANDAG 7 APRIL Bowling 18.30 uur Competitie Soester Bowling Vereniging, ook op dinsdag vanaf 19.00 uur (C-drie) Zaalvoetbal 21.00 uur DVS/De Kuil-Barboros (Beukendal) ZWEMDIPLOMA Bij Sport- en Zwemschool De Wieksloot zijn de volgende leerlingen geslaagd voor het di ploma zwemmen: A: Rowan Lodder, Wendy de Liefde, Jessi- ca Leenheers, Kimberley Opmeer, Bas van Rouwendaal, Audrey Schellinkhout, Kaj Schut, Lisanne Schram, Bas Verresen. B: Frank Boeree, Marloes Borger, Celine van Hulst, Judith Geytenbeek, Maaike Naafs, Jan Bart Mulders, Thomas van Steen, Maria Struys, Dave Thomas. KLACHTEN KUNNEN DUIDEN OP CHRONISCHE LONGAANDOENINGEN Als u meer informatie over COPD wilt hebben, dan kunt u een gratis brochure over dit onderwerp aanvragen door een briefkaart te stu ren naarMediselectbv, Post bus 28091, 3828 ZH in Hoogland. Gelieve op de briefkaart uw naam, adres en postcode/woonplaats in te vullen. Mocht u de brief kaart in een envelop ver sturen, dan wordt u ver zocht de enveloppe niet dicht te plakken. dan normaal. Sigarettenrook verlamt de trilhaartjes zodat het 'vervuilde' slijm niet meer wordt afgevoerd, maar in de longen blijft. Dit geeft een conti nue lichte ontsteking, waardoor de lon gen minder elastisch worden. De tril haren in de luchtwegen worden op den duur steeds meer vervangen door slijm- kliertjes. Er wordt dus slijm gemaakt, maar het kan niet meer weg. Overigens kan COPD ook worden veroorzaakt door regelmatig blootstaan aan irriterende gassen, en hebben sommige mensen er een erfelijke aanleg voor. Zeker is dat de ene roker veel eerder last krijgt van COPD dan de andere. COPD of CARA Het begrip 'CARA' - (chronisch aspecifieke respiratoire aandoeningen) is in de medische wereld vervangen door 'astma en COPD'. CARA werd gebruikt als verzamelnaam voor astma, chronische bronchitis en emfyseem. Mensen met astma zijn gemiddeld jon ger, vaak allergisch van aanleg en heb ben aanvallen van benauwdheid met een piepende ademhaling die - even tueel na gebruik van medicijnen - weer helemaal overgaan. Bij mensen met COPD chronisch bronchitis en emfyseem) is iets heel anders aan de hand. Hier is door de jaren heen schade aan de longen ont staan. Deze, oudere mensen, zijn voort durend kortademig en krijgen last van zuurstofgebrek als ze zich inspannen. Ze hoesten vaak en geven daarbij slijm op. Ook zijn ze gevoeliger voor ver koudheid en griep en ze kunnen eerder een longontsteking krijgen. COPD komt veel voor: 15 van de mensen ouder dan 65 jaar en 24% van de mensen ouder dan 75 jaar. Het enige verband dat er bestaat tussen astma en COPD is dat mensen met astma waar schijnlijk meer kans hebben om COPD te krijgen als ze gaan roken. Op tijd naar de huisarts Mensen met COPD gaan meestal veel te laat naar de dokter. Dat komt doordat de achteruitgang van de longen zo lang zaam gaat dat ze zich aanpassen aan het zuurstofgebrek. Ze gaan gewoon min der bewegen. Pas als een kleine inspanning, zoals de trap oplopen, leidt tot zwaar hijgen, gaan ze naar de huisarts. Meestal is de schade aan de longen dan al groot. Het is dus belangrijk om bij kortademigheid, een rokershoestje, of regelmatige en langdurige verkoudheid op tijd naar de huisarts te gaan. J.J. Bartstra, arts-journalist Voor de dertiende keer houdt sport organisatie Soest een voetbalkamp. Van maandag 5 tot en met donder dag 8 mei komt een record aantal van ruim tweehonderd jeugdleden naar de Bosstraat-Oost. Om onder begeleiding activiteiten te doen en in tenten te slapen. Robert Roest zal voor deze gelegenheid zijn oude club weer bezoeken. Samen met zijn ploegmakker Robert van de Weert verzorgt de verdediger van Fortu- na Sittard een training voor de jonge voetballers. Soest is nog bezig om een bekende doelman vast te leggen voor de finale van de penaltybokaal op donder dag 8 mei (Hemelvaartsdag). Voetbal is natuurlijk de hoofdzaak tij dens het jeugdkamp, maar het door René Kaats en Hans Dreef samengestel- de programma biedt traditiegetrouw veel meer activiteiten. Op de slotdag van het kamp is er een Tour de France spektakel met vier muurvaste fietsen op een rij en snelheidsmeters. Ook een nachtelijke speurtocht, een zeskamp, een bingo en een filmavond wordt de kinderen voorgeschoteld. Verder wordt onder meer een penalty marathon gehouden. Deelnemers, bege leiders, ouders en bezoekers van het jeugdkamp kunnen hieraan meedoen en proberen binnen een uur tijd op zes doelen zoveel mogelijk te scoren. Dui zend doelpunten is het streven van de organisatoren. Het dertiende jeugdvoetbalkamp telt 235 deelnemers, 35 trainers, 35 begelei ders en vijftig medewerkers. Met het stijgen van de leef tijd gaat de longfunctie ach teruit. Normaal gesproken merkt de ouder wordende mens dat niet omdat hij zelf ook minder actief wordt. De longen verouderen mee met de rest van het lichaam. Bij sommige mensen gaan de longen sneller achteruit dan normaal. Ze krijgen last van kortademigheid, ze hijgen bij een kleine inspanning, moe ten vaak hoesten en produ ceren veel slijm. De arts spreekt dan over COPD (chronic obstructive pulmonary disease chroni sche obstructieve long ziekten). COPD is niet te ge nezen, wel is het mogelijk verdere achteruitgang te be perken. Sommige medicijnen zorgen ervoor dat iemand minder last heeft van COPD. Dag in dag uit, jaar na jaar, zorgen de longen voor voldoende zuurstof in het bloed. Ieder mens ademt zijn hele le ven lang zo' n 16 keer per minuut in en uit. Voordat in de longblaasjes de uit wisseling van zuurstof en koolzuur met het bloed plaatsvindt, moet de lucht worden voorbewerkt. De buitenlucht is immers meestal te droog, te koud en er zwerven vuiltjes in. Dat voor bewerken gaat als volgt: De lucht die naar de tongblaasjes stroomt, komt via allerlei bochten met vochtig slijmvlies in contact. Stofjes en andere ver ontreinigen blijven daardoor hangen aan de slijmvliezen. Ook wordt de lucht vochtig en warm gemaakt. Het 'vervuilde' slijm wordt door trilhaartjes in de luchtwegen weer naar buiten 'geveegd' en komt uitein delijk in de keel, waar het wordt door geslikt. Het maagzuur rekent af met eventuele bacteriën. Roken en veroudering Als de longen verouderen, worden ze minder elastisch. De longblaasjes wor den minder soepel en minder doorlaat baar voor zuurstof. De luchtwegen (bronchiën) zijn minder goed in staat de inademingslucht te zuiveren. Vooral roken is er de oorzaak van dat het verouderingsproces sneller verloopt 1 van den Berg, ingevallen als li cht een verbeten duel uit om de Foto: Aldo Allessle irtier voor tijd met een solo. Op ste moment legde hij de bal te- Van Essen die simpel voor 3-2 :n daarmee zijn 22e doelpunt in npetitie scoonie. Bloemenkwar- oor hier kennelijk de moed en 1 op een verdienstelijk resultaat. Hidde Reitsma maakte er op n van Jordi Brouwer 4-2 van en uten voor tijd was het de beurt Essen om Schaap in stelling te Eemweg volgende sponsors: fé-Bar De Kuil >car den bedrijfskleding BO-groep sman Sanidrome ii's Bar rry v. Es recycling Ihelm, Hop van Wegen hebben en wat de KNO-specialist voor de patiënt kan betekenen? Klachten Hooikoorts is een reactie van het slijm vlies van neus, keel en ogen op het con tact met stuifineel (pollen). In Neder land is in ongeveer 90% van de geval len het grasstuifmeel de belangrijkste oorzaak. In omgeving waar ook veel bomen, zoals berken, staan, is dit per centage zeker minder. Dit betekent dat de mensen in Bunschoten meer last hebben van graspollenhooikoorts en dat berkenpollenallergie meer voorkomt in Baara en Soest. Mensen die allergisch zijn voor pollen van planten en bomen, worden dit meestal rond hun twaalfde jaar. Als deze mensen in contact komen met pollen die door de wind in de lucht De medicijnen op tijd gebruiken, dus voordat de reactie op gang komt. Hier bij gaat het om de zogenaamde anti- histaminica die de allergische reactie doen verminderen. U kunt deze medi cijnen inslikken of plaatselijk op de slijmvliezen aanbrengen. Hiervoor is een nieuw medicament in de handel, aller- godil geheten. Voorkom infecties. Als het slijmvlies te veel beschadigd door te hard snuiten of te niesen door de hooikoorts of als uw weerstand verminderd is door een tekort aan nachtrust, dan kan een infec tie het gevolg zijn. Dit kan weer leiden tot koorts. Vandaar de naam hooikoorts. Versnel fase twee (de actieve allergie) zoveel mogelijk. Dit kunt u doen door de pollen het hele jaar door in de vorm van druppels in te nemen onder de tong of te laten inspuiten, zodat het proces dat leidt tot ongevoeligheid wordt ver sneld. Dit noemen we een desensibilisa- tiekuur. Dit is een methode om de na tuur een handje te helpen. Meestal moet u dit enkele jaren volhouden. Omdat hierdoor de kans op beschadiging van de slijmvliezen en het ontstaan van een verkeerde ademhalingstechniek voor la ter minder is, raad ik deze kuur ten zeer ste aan. Bescherm uw ogen. Een goed afslui tende (zonne)bril kan voorkomen dat de pollen het oogslijmvlies bereiken. De bril moet dan hoog op de neus staan en niet afglijden. Houd rekening met uw allergie bij de keuze van uw vakantiebestemming. Ie der land heeft zijn eigen klimaat en zijn eigen pollenseizoen. In landen en plaat sen waar de wind van zee komt, bent u daar natuurlijk het beste af. Let in de hooikoortsperiode op de windrichting. Als de wind op uw ramen staat, kunt u ze beter dicht houden om de pollen buiten de deur te houden. Tot slot is het mogelijk dat uw slijmvlie zen het hele jaar door zeer gevoelig zijn en dit in het pollenseizoen verergerd. Als u daarnaast zeer vatbaar bent, kan een onderliggende oorzaak van de hooi koorts ontstoken amandelen zijn. Om de gevoeligheid van de slijmvliezen te verminderen, is het verwijderen van de amandelen daarvoor een goede behan deling. Een andere onderliggende oor zaak die vaak voorkomt, is een* voe dingsallergie, waarvoor aanpassing van uw voedingspatroon noodzakelijk is. E.A. van Dishoeck, KNO-arts, Medisch Centrum Molendael Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan in 1998 is LTC Soestdijk gestart met een loterij. Er komen zes trekkingen en er is een prijzenpot van 17.000 gulden. Voorzit ter Ton Schneider van de tennisvereniging ontving vorige week het eerste lot uit han den van Jan Tiel van de lustrumcommissie (zie foto). Deze commissie heeft de lo terij georganiseerd om de festiviteiten van volgend jaar te kunnen financieren. De net to-opbrengst komt dus ten goede van LTC Soestdijk, maar de bezitters van loten ma ken kans op fraaie prijzen. Kleurentelevisies, dames- en herenfietsen, reizen, eetbon- nen en een slipcursus bij Rob Slotemaker zijn slechts een greep uit het uitgebreide prijzenpakket. Om het 75-jarig bestaan te vieren, organiseert de lustrumcommissie onder meer een receptie en een tennisweekeinde met attracties voor leden en introducées. Deze staan allemaal volgend jaar op het programma. Het klapstuk van de feestelijke activitei ten wordt de spectaculaire feestavond voor (oud-)leden en genodigden. Voor deze gelegenheid zal de tennisbal aan de Schrikslaan volgend jaar worden omgetoverd tot een feestparadijs. Het voorjaar is begonnen en het stuifmeel komt weer in de lucht. Dit betekent dat sommige mensen last van hooikoorts krijgen. Deze hooi koorts kan nogal lang aanhouden. Van eind mei tot augustus komt het stuifmeel van gras in de lucht, maar het stuifmeel van bijvoorbeeld de berk en de hazelaar kan al in maart verschijnen. Al met al een lange pe riode om last te hebben van hooi koorts of astma. Daarom is het goed te weten wat er aan deze allergie gedaan kan worden. Hier voor is het nodig te weten wat hooi koorts is, welk stuifmeel er verantwoor delijk voor is, wat patiënten er zelf aan kunnen doen om zo min mogelijk last te meegevoerd worden, ontstaat in de slijmvliezen van de luchtwegen een reactie. Er komt dan namelijk histami ne vrij. Histamine is een hormoon dat invloed heeft op de bloedcirculatie. Als er teveel histamine in het bloed zit, dan zetten de bloedvaten uit en wordt het weefsel dikker. Dit kan optreden in de huid, de slijmvliezen en de gewrichten. In de neus openbaart dit zich in de vorm van niesbuien, meer aandrang tot snui ten en verstoptheid. In de ogen ontstaat jeuk dat leidt tot wrijven en in de keel leidt het tot keelschrapen, kriebelhoest en eventueel astma. Minder last Om ervoor te zorgen dat de hooikoorts niet erger wordt, kunt u zelf een aantal dingen doen: Zoveel mogelijk goed door de neus ademen om geen astma te krijgen. Als de neus niet goed functioneert (ook buiten het hooikoortsseizoen), kan de KNO-arts deze functie herstellen. In vele neuzen is door een ongeluk ver plaatsing van botjes ontstaan. Bij 4% van de mensen is dit al bij de geboorte gebeurd. De slijmvliezen zo min mogelijk irri teren. Door de allergische reactie heeft het weefsel het al moeilijk genoeg. Als u dan de neus ook nog meer gaat opha len of snuiten, meer in uw ogen gaat wrijven of vaker uw keel schraapt of hoest, dan raakt het weefsel nog meer in de war. De allergische drie fasen Vanzelfsprekend is het belangrijk dat u zelf de symptomen goed in de gaten houdt. Als het mooi weer is in het voor jaar, u bent buiten en uw slijmvliezen raken in de war, dan is het goed moge lijk dat u last heeft van de pollen. Vooral als u dit al enkele jaren heeft opgemerkt en de klachten ieder jaar steeds toene men. Het is goed om te weten in welke maanden de klachten zich voordoen, Op zaterdag 5 april begint AV Pij- nenburg weer met Fit-Start, een -ver antwoord programma voor mensen die nauwelijks of geen conditie heb ben. Onder leiding van trainer Co van Limburg kunnen ze hier gedu rende drie maanden elke zaterdag- morgen aan werken. In de afgelopen jaren hebben honderden mensen met succes de proef op de som genomen. Zelfs de deelnemers, die bijna nooit bewogen, hadden na de cursus aanzienlijk meer uithoudingsvermogen. Elke deelnemer aan Fit-Start wordt op zijn eigen niveau begeleid. Daarnaast is er aandacht voor schoeisel, kleding, voeding, trainingsvormen en blessure preventie. De lessen van Fit-Start zijn op zaterdag morgen. De kosten voor drie maanden les bedragen 35 gulden. Hieraan zijn verder geen verplichtingen verbonden. Inlichtingen kunnen op werkdagen (tus sen 17.00 en 18.00 uur) worden inge wonnen bij trainer Van Limburg. Op zaterdag 5 april kunnen belangstellen den ook om 9.00 uur naar de atletiek- accommodatie aan de Wieksloterweg komen. Diagnose Om een goede diagnose te stellen, kan de specialist de volgende drie onderzoe ken doen: Huidtest. Hierbij brengen wij het stuifmeel van de verschillende pollen in de huid om te bekijken of er reacties op komen. Bloedonderzoek. Door analyse van het bloed kunnen in het laboratorium de antistoffen tegen de pollen worden aan getoond. Slijmvliesprovocatie. Wij blazen be paalde pollen in de neus, zodat wij de specifieke activiteit kunnen beoordelen. Zodoende kunnen we bepalen in welke fase van het proces de patiënt zit. omdat de planten en bomen in verschil lende periodes bloeien. De allergische reactie verloopt in drie fasen. De eerste fase duurt ongeveer tien jaar en in deze fase wordt het slijmvlies er langzamer hand gevoelig voor. De aanleg voor al lergie is erfelijk bepaald. De tweede fase is de actieve allergische periode. Bij contact met stuifineel krijgt u duidelijk de bovengenoemde klachten. Deze pe riode duurt ongeveer 25 jaar. In die pe riode maakt u bepaalde antistoffen aan tegen het reactiepatroon, zodat u er langzamerhand weer ongevoelig voor wordt. In de niet-allergische periode, de derde fase, heeft u in de typische hooi koortsperiode geen klachten meer. Maar zowel in het bloed als bij testen op de huid kunnen zich nog reacties open baren. U bent dan al ouder dan 40 jaar en er toch niet meer allergisch voor.

Soester Courant | 1997 | | pagina 11