dej^eke^f Kunstenaar Harrie Jacobs (71) werkt vooral 'van binnenuit' Afval: soo m arttóhocK CULTUUR» WELZIJNI rüT Nieuws van de bibliotheek spirituele literatuur centraal op SLEE-avond Amersfoort Veel activiteiten tijdens tweede Midzomerfestival Anti-stress kunst Wim van Rompuy in Anna Paulownahuis Geboorte ii WOENSDAG 2 APRIL 1997 SOESTER COURANT 'Salut Cousin!' Yvonne Keuls en Coen Pronk: 'Lowietjes Smartegeld' Meatball Yan de Camp in 'De Kroon en de Zot' PAGINA 12 Schilderijen en tekeningen in de Bundeling stichting openbare bibliotheek Aanwinsten voor volwassenen Oranje Vrijmarkt op De Engh In kinderparadijs op zondag 22 juni Opening door Toon Tieland Kinderprogramma in Vlinderfestival op de Vrije Teugel Water op het milieucentrum Jongeren naar Auschwitz Oranjeboekje komt later Niet iedereen let oj Centrum speelt ir Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 2188 Donderdag 3 april De Algerijnse regisseur Merzak Alloua- che maakt al zo'n twintig jaar films. Hij brak pas een paar jaar geleden door met "Bab el-oued City". Zijn nieuwste film "Salut Cousin!" is in verschillende op zichten een tegenhanger van die film. De toon is een stuk luchtiger en het ver haal speelt zich volledig af in Parijs en niet in Algerije. Toch is het gekwelde vaderland van de regisseur op nadruk kelijke wijze op de achtergrond aanwe zig. Met "Bab el-oued City" uitte Allouache kritiek op het optreden van de religieu ze fundamentalisten in Algerije. Deze strijd lijkt in hevigheid toe te nemen, reden voor de regisseur om zich enkele jaren geleden in Parijs te gaan vestigen. Daar ontstond het idee om een film te gaan maken over Algerijnen die hun vaderland voor kortere of langere tijd ontvluchten. En hoewel sommigen erin slagen om een nieuw bestaan op te bou wen, toch kunnen ze Algerije niet uit hun gedachten verdrijven. Deze dualiteit van afkeer en verlangen is tevens het verbindende element van bijna alle Al gerijnse personages in "Salut Cousin!". Alilo, een jonge Algerijn, vertrekt met de simpele opdracht om een koffer met modieuze dameskleding op te halen en naar Algerije te smokkelen. Als hij in Parijs aankomt is hij het adres kwijt, met als gevolg dat hij wat langer moet blij* ven. Daartoe logeert hij bij zijn neef Mokrane, die al veel langer in Frankrijk woont en zich volledig heeft aangepast aan de Westerse levenswijze. Ook wordt hij liever Mok genoemd. Alhoewel ze in verschillende omgevin gen zijn opgegroeid en zich verschillend kleden, hebben ze toch een gemeen schappelijk element: beide zijn ontevre den met hun huidige leven en zijn op zoek naar een beter bestaan. Een bij zonder moment in de film is de scène waarin Alilo het naai-atelier bezoekt om de koffer op te halen. Met op de achter grond de weemoedige klanken van Al gerijnse muziek, vertelt de eigenaar hoe hij soms een denkbeeldige wandeling maakt door Algiers, de hoofdstad van Algerije, waar hij in al geen dertig jaar meer is geweest. Aan het einde van de film heeft de regisseur nog twee verras sende wendingen in petto- Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50 - Qp/65+ f 6,00. Donderdag 10 april In haar roman "Lowietjes Smartegeld, of Het gebit van mijn moeder", be schrijft Yvonne Keuls de bizarre lotge vallen van Lowietje en zijn moeder Marie. Tijdens de Japanse bezetting is de vierjarige Lowietje er getuige van dat zijn moeder zó wordt mishandeld dat zij er een verbrijzelde kaak aan overhoudt. Ondraaglijke aangezichtspijnen en een nooit passend kunstgebit zijn het gevolg. Als Marie en haar zoontje eenmaal te rug zijn in Nederland wordt haar leed gebagatelliseerd, en daarom begint zij het te koesteren. Ze gaat zelfs onbewust op zoek naar iemand die ze kan laten boeten en zo legt ze beslag op Lowie tje: Hij moet met haar mee lijden. Maar Lowietje dekt zich in, wordt horend doof en tracht haar te ontvluchten. Yvonne Keuls deed de inspiratie voor dit boek op in haar eigen familie, maar de boodschap is universeel: om leed te kunnen verwerken moet je het eerst tot je toelaten. Het aanvragen van smarte geld is daartoe een middel. Lowietjes Smartegeld - Verteld en gespeeld door Yvonne Keuls en Coen Pronk - is geba seerd op Keuls' boek. De toonzetting is hilarisch, er valt veel te lachen, maar wie daar doorheen kan kijken voelt de pijn en het meededogen. Yvonne Keuls kreeg grote bekendheid door haar romans, waarin zij sociale misstanden aan de kaak stelt en ingaat op de problematiek van drugsverslaaf den en heroïnehoertjes. De laatste jaren schreef zij verhalen over haar jeugd en over de Tweede Wereldoorlog en de traumatische gevolgen daarvan, zoals "Daniël Maandag" en nu dan "Lowietjes Smartegeld". De levendige en humor volle manier waarop zij haar eigen ver halen verteld spreekt het publiek bijzon der aan. Donderdag 10 april, Toegang: f 20,-/ 17,50 (CJP/Pas65/VW-leden). Na de voorstelling wordt het publiek uitgenodigd voor een nazit in het café van C-drie. Het publiek krijgt hierbij de gelegenheid reacties te geven naar aan leiding van de voorstelling. De acteurs zullen hiet uiteraard bij aanwezig zijn. Woensdag 9 april Het theater van C-drie in Soest organi seert een workshop circus rondom de jeugdvoorstelling "De Kroon en de Zot", gespeeld door het circustheater Meatball Van de Camp. Wat komt er allemaal aan bod in de workshop? Een korte inleiding over de stijl (het circustheater) en het verhaal (de schrijver Shakespeare). Er worden kleine acrobatische kunsten geleerd. Spelen met emoties b.v. grappig, moe, deftig, gemeen, streng. Tenslotte worden de rollen gespeeld in een kort verhaal. Om 14.00 uur gaan de kinderen naar het theater om de voorstelling "De Kroon en de Zot" bij te wonen. Na de voorstelling mogen de kinderen in een nagesprek met de acteurs vertel len wat ze gezien hebben en hoe ze dat ervaren hebben. Deze workshop is be stemd voor alle kinderen van 7 t/m 10 jaar en zal begeleid worden door de docente Patrizia Esposito. De voorstelling "De Kroon en de Zot" is een wervelende circustheaterversie van het toneelstuk King Lear geschre ven door Wiliam Shakespeare. In de voorstelling staat de rol van de nar cen traal die zich realiseert dat het konink rijk in stukken zal scheuren als de drie kronen te zwaar worden voor het oude, verwarde hoofd van de koning. De vrolijke, naïeve Koningsdochter Cor- delia vertrekt naar Zotland. Zij voelt niets voor het gewicht van de kroon. Haar zuster Regina is een helse kat en haar zwager een zelfingenomen nietsnut en dronkelap. Zij willen de drie kronen bemachtigen en daarmee de macht over het hele koninkrijk. Als Cordelia naja ren terugkeert naar het kasteel vindt ze de nar in de gevangenis en is haar va der vermoord door Regina. Cordelia bevrijdt de nat en smeekt hem Regina en Hertog Jan te doden en zo het ko ninkrijk te bevrijden van hun schrikbe wind. De nar is te bang om dit te doen, maar verzint een list... Een heftig dra ma, vol humor en actie met acrobatiek, jongleren, eenwielers en fakkels. De voorstelling duurt van 14.00 -15.00 uur. Geschikt voor jong en oud vanaf 6 jaar. Toegang: f 7,50 f 10,00 (volwas senen). De workshop begint om 13.00 uur en eindigt om 15.30 uur. De prijs voor de workshop is f 20,- (incl. theaterbezoek). Scene uit "De Kroon en de Zot". In de Bundeling, het gezondheids centrum aan de Schoutenkampweg in Soest-zuid, zijn sinds half maart zo'n dertig schilderijen en tekenin gen te zien van Harrie Jacobs, De expositie blijft waarschijnlijk tot eind mei (of iets langer) te bezichti gen. Harrie Jacobs hoort eigenlijk niet thuis in het rijtje van (goeddeels ama- teur)schilders die de afgelopen jaren in de Bundeling exposeerden. Jacobs (71) zou men een professional kunnen noe men, al legt hij zich nog maar sinds een jaar of twintig wat intensiever toe op schilderen, tekenen en beeldhouwen. De geboren Tilburger volgde in zijn ge boortestad de pedagogische adacemie, stapte over naar de HTS (bouwkunde) en was al met al zo'n 35 jaar werkzaam als architect. Later volgde hij een aan tal creatieve studies, waardoor hij vrij wel het hele scala van kunstzinnige tech nieken beheerst. Sinds vorig jaar is hij ook lid van de werkgroep modeltekenen van Artishock. Jacobs heeft in de loop der jaren op di verse plaatsen geëxposeerd. Dat lever de hem uitstekende kritieken op, o.a. van Volkskrant-kunstrecensent Jos Lin- nenbank, die in zijn spontane beelden - ontstaan uit spontane invallen - het ver langen naar warme, menselijke liefde herkende. De tentoonstelling in de Bun deling is dan ook bepaald geen première en biedt ook maar een selectie uit zijn werk. In zijn huis aan de Plasweg - waar hij in september vorig jaar vanuit Bus- sum neerstreek - heeft hij een enorm oeuvre samengebracht, in vele jaren ont staan. Emoties Hij noemt zichzelf zeker geen expressio nist, maar Harrie Jacobs is wel iemand die "van binnenuit" schildert en vooral Yvonne Keuls en Coen Pronk. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Detectives: Burke, Jan: Lieve Irene: een Irene Kelly thriller Collins, Max Allan: New York poli- ce: absoluut begin Friedman, Kinky: Moordtijd in de Village Hornsby, Wendy: Requiem voor 77th street: een Maggie MacGowen thriller Reaves, Sam: Smerig spel Familieromans: Bradford, Barbara Taylor: Sleutel van het hart Gils, Ad van: Smeulend vuur Hoorn, Margreet van: Later lachen we anders Thijssing-Boer, Henny: Thuisko men in jezelf Wageningen, Gerda van: Als de ro zen in bloei staan Griezelverhalen: Bachman, Richard: De regelaars King, Stephen: Desperafion Romans: Groult, Flora: Een vrouw vertrekt Portnoy, Ethel: Bange mensen: een Haagse vertelling Rosenberg, Nancy: Engel Thoene, Body: Al vallen er dui zend: roman (De erfenis van Shiloh dl. 2) Romantische verhalen: Andrews, Virginia: Ruby: Het gou den web Cookson, Catherine: Waar liefde overwint Graaf, Anke de: Liefde onder de Spaanse zon Lindsey, Johanna: Fluwelen belof te MacMillan, Terry: Stella's minnaar Thrillers: Forbes, Colin: Het ravijn Goddard, Robert: Dodelijk inzicht Murphy, Gloria: Dreiging in de nacht Rendell, Ruth: Het dertiende jaar Verhalen: Binchy, Maeve: Dit jaar zal het an ders zijn Dekkers, Midas: De mandril en an dere beesten Hek, Youp van 't: En het bleef nog lange onrustig in mijn hoofd Highsmith, Patricia: Zeemeerminnen op de golfbaan: verhalen Informatieve boeken: 785.7 Chabot, Bart: Broodje gezond 418.12 Friday, Nancy: Schoonheiden begeerte: gebruik en misbruik van het uiterlijk van de vrouw az-thai 992 Hauser, Sjon: De stre pen van de tijger: modern Thailand 172 Hermans, Toon: 80 gedachten, versjes en verhalen 396.6 Lempereur, Valerie: De bende van Venlo 383.4 Martijn, Cok: Vleugellam am-vs 707.8 Sabin, Stefana: Andy Warhol: geniaal exponent van de wegwerpmaatschappij 396.6 Voskuil, Bert: Criminele vrou wen: interviews 638.2 Verey, Rosemary: Mijn tuin geheimen 418.12 Woollard, Jean: Dochters en moeders: een nuttige handleiding voor het begrijpen van deze ingewik kelde relatie Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. zijn gevoel volgt. Hijzelf omschrijft dat als communicatie met de werkelijkheid: een rechtstreekse relatie tussen de schil der en zijn onderwerp, in een volkomen vrije verwerking. Zijn schilderijen en tekeningen ontstaan vanuit zijn emoties, en die emoties kunnen zich naar zijn zeggen altijd aandienen. "De onderwerpen doen zich aan je voor en dan hangt het er maar van af welk materiaal je bij je hebt wat er uitkomt. Meestal is het wel goed herkenbaar, maar mijn trant van werken is toch vooral die emotionele benadering." Hij ziet zichzelf als een begenadigd mens. "Je hebt een gave gekregen en het is prettig om die te ontwikkelen. Doordat ik kan tekenen en schilderen kan ik mijn emoties vertalen. Dat is eigenlijk een toegift..." Wat hij eenmaal gemaakt heeft is ook "af. "Daar ga ik niets meer aan verbe teren. Je kunt zo'n werk natuurlijk nog wel eens oppakken, maar dan wordt het toch iets anders." Hij maakt ook tallo ze "prentjes", die hij bewaart in mappen. Een serie van ca. 60 krijttekeningen, die hem na aan het hart ligt, zou hij graag nog eens uitgegeven willen zien of ex poseren "op een hele goeie plek". Chaos en onzekerheid Harrie Jacobs schildert en tekent niet naar de "objectieve werkelijkheid", als die al bestaat. Zijn onderwerpen zijn wel uit de realiteit genomen, maar elk schil derij en elke tekening heeft z'n eigen gevoelswaarde. Zijn werk als kunstenaar heeft hem altijd op de been gehouden, ook en vooral in perioden van chaos en onzekerheid, zoals toen hij in 1975 werkloos werd en recent nog, na het overlijden van zijn vrouw, vorig jaar sep tember, kort nadat zij in Soest waren komen wonen. Kunstschilder Harrie Jacobs bij een aantal van zijn "emotionele" schilderijen in De Bundeling. "Tijdens het werken vergeet je je sores," zegt hij daarover. "En als het dan lekker gaat, dan loopt dat ook wat langer door... Als je bezig bent met je emoties, met processen als het leven en de dood en de liefde, dan ben je die aan het ver werken. Dat gaat nu eenmaal spontaan; je zegt toch niet: kom, nu ga ik eens even wat verwerken. Maar als je dan iets gemaakt hebt ontdek je dat achteraf. Het is altijd mijn verhaal, mijn bele vingswereld. Dat hoeft voor een ander niet te gelden, maar als iemand ook goed kan kijken zal hij het ook herken nen." Diverse technieken In de Bundeling hangt een aantal spre kende voorbeelden van wat Harrie Ja cobs bedoelt met "emotionele" schilde rijen, in diverse technieken, die hij alle maal uitstekend beheerst. Verder zijn er stillevens, portretten, naaktstudies en landschappen te zien, sommige uitge voerd in krijt of houtskool, andere in oostindische inkt of drukinkt, weer an dere in aquarel of gemengde techniek, en enkele monoprints. De schilderijen en tekeningen zijn in principe ook te koop, maar Harrie Ja cobs heeft nog geen tijd gehad om daar over na te denken. "Als de mensen eventueel iets willen kopen moeten ze maar een afspraak met me maken." Hij zal de komende weken met enige regel maat in de Bundeling aanwezig zijn, niet alleen om zijn expositie toe te lichten, maar ook om - als het even kan - schet sen te maken die wellicht kunnen leiden tot nieuwe schilderijen. "Op zoek naar spiritualiteit" is het thema van een lezing die de Amers- foortse Neerlandicus Jos Buurlage houdt voor de Stichting Literaire Evenementen Eemland, 20.00 uur in galerie 't Juffersgat, Korte Gracht 21. Reserveren is gewenst; tel. 033 - 4638575 of033 - 4632902. Het publiek van verscheidene Neder landse auteurs van de laatste honderd jaar volgen op hun speurtocht naar in spiratie uit het oosten. Er zullen ook gedichten en prozafragmenten worden De jaarlijkse Oranje-Vrijmarkt op Ko ninginnedag is in Soest niet meer weg te denken. Dit jaar zorgt Scouting H.M.G. Soest voor de organisatie. Net als voorgaande jaren moet elke deelnemer er zelf voor zorgen dat de onverkochte spullen weer worden mee genomen. Om die reden wordt er een borg gevraagd voor zowel de grond- plaatsen als de kramen. Deze borgsom krijgt men terug na het schoon opleve ren van de plek. Ook dit jaar is er géén vuilniswagen om de niet-verkochte han del af te voeren. Om voor een van de (genummerde) grondplaatsen of kramen in aanmerking te komen dient men naar één van de inschrijfavonden te gaan. Daar krijgt men tevens alle informatie. Reserveren kan alleen tegen contante betaling van huur borg op dinsdag 8 en woensdag 9 april, van 19.00 tot 21.00 uur, in De Praatpaal, Smitsweg 311. Een grondplaats (ong. 2x3 m) kost: f 7,50 f 10,00 borg. Een marktkraam (4 m. lang) kost: f 45,00 f25,00 borg. Een grondplaats voor handelaren kost: f 50,00 f 25,00 borg. Een marktkraam voor handelaren kost f 10,00 f 50,00 borg. Afhankelijk van het resultaat van de eerste twee inschrijfavonden wordt er mogelijk nog een derde inschrijfmid- dag/avond vastgesteld. Informatie hier over verschijnt in diverse kranten of op de kabellkrant. Ook kan men bellen met de speciale Oranje-Vrijmarkt-lijn, tel. 6026387. Op de vrijmarkt mogen geen alcoholi sche dranken worden verkocht. Ook mogen er geen activiteiten plaatsvinden die in strijd zijn met de wet op de kans spelen. gelezen door bestuursleden van SLEE. Vier recent verschenen boeken vormen het uitgangspunt voor de speurtocht: "In Babyion", een omvangrijke roman van Marcel Möring, "De wereld is van glas van Andreas Burnier, "Wintervlinder" van Gerben Hellinga en de essaybundel van Oek de Jong, "Een man die in de toekomst springt". Terwijl Burnier na jaren aarzelen terug keert naar het jodendom, neemt Möring afstand van de joodse religie. Hij waar deert de oude joodse verhalen vooral om hun vertelkunst. Hellinga blikt terug op een leven als magiër. Ervaringen met als voorbeeld tarotkaarten hebben hem tot de overtuiging gebracht dat onze werkelijkheid een magische dimensie heeft. De Jong is vooral op zoek naar een spirituele levensverhouding die de mens in harmonie met de aarde kan brengen. Na deze schets van het hedendaagse spirituele landschap in de literatuur gaat Buurlage terug naar het einde van de negentiende eeuw, toen Frederik van Eeden eveneens op zoek was naar een oosterse tegenhanger voor het westers materialisme. Van Eeden bereikte voor al in Amerika een groot publiek met zijn hartstochtelijke pleidooi voor harmonie door het samengaan van oosters en wes ters denken. In de generatie na het bleef het oosters denken een belangrijke in spiratiebron. Dichters als Leopold, Dèr Mouw en Van Ostayen tonen in hun benadering van de oosterse spiritualiteit meer relativeringsvermogen en humor dan Van Eeden. De drang om de oosterse wijsheid te veroveren keert terug bij Jan Jacob Slau- erhoff, de laatste auteur die voor de pauze aan bod komt. Daarna is er eerst aandacht voor de Vijftigers Schierbeek en Lucebert,(die in hun poëzie en pro za een smeltkroes van oosterse en wes terse gedachten tonen. Aan het begin van de jaren zestig publiceerde Schier beek zijn essay De tuinen van Zen. De invloed daarvan op door oosterse mys tiek gefasineerde schrijvers als Hans Plomp en Gerben Hellinga is onmisken baar. Aan het eind van zijn lezing laat Buur lage zien hoe Harry Mulisch en Cees Nooteboom oosterse gedachten hebben benut bij het vormen van hun persoon lijke mythologie. De lezing is opgezet als een essay, een speurtocht. De bezoekers krijgen de gelegenheid met de spreker en met elkaar in discussie te gaan. Inlichtingen: secr. Verdiweg 545, Amersfoort, tel. 033 - 4722462. Dit jaar geen artiesten van naam op het Midzomerfestival van De Vrije Teugel, maar in elk geval wel weer een groot aantal attracties en optre dens voor de kinderen. Het tweede midzomerfestival in het kinderpa radijs vindt plaats op zondag 22 juni, van 11.00 tot 18.00 uur. Op het programma staat de finale van het Gouden Vlinderfestival, waarin de drie beste van vijftien theatergroepen strijden om drie geldprijzen én de Gou den Vlinder. Een kinderjury bepaalt welke groepen zich plaatsen voor de fi nale. Sinds februari treedt al elke woensdagmiddag een theatergroep op. In mei start de voorronde voor de mini- playbackshow, waaraan kinderen tot en met twaalf jaar kunnen meedoen. Van hen mogen de vijftien beste meedoen in de finale tijdens het Midzomerfestival. Opgeven voor de voorronde van de mini-playbackshow kan telefonisch, tel. 6018136 of op het terrein aan het Vede- Etebezoekers van het Midzomerfestival kunnen verder onder meer alpine-skiën, eieren rapen, springen op het camelot- luchtkussen of plaatsnemen op de boe- venkar, de rodeostier of in de peuterau- De toegang tot het Midzomerfestival kost 7,50 gulden. Daarna kunnen de optredens gratis worden bekeken. Deel name aan de activiteiten kost evenmin geld. In galerie het Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothestraat is vanaf zondag 6 april een tentoon stelling te zien van schilderijen van Wim van Rompuy. De expositie wordt geopend door Toon Tieland. Wim van Rompuy werd in 1942 ge- booren in Lier (Vlaanderen). Hij laat zich inspireren door zijn jeugdherinne ringen en penseelt op een ontwapenen de manier, met de stijl van een aange name verteller, het verhaal van een to taal eigen wereldje. Met een verfijnd en helder coloriet vertelt hij de dingen van alledag: een beetje Belle Epoque, ge kruid met milde ironie. Niet zelden ont lokken zijn schilderijen inderdaad een lach. Bij Van Rompuy zijn de mensen idyl lisch, maar hij toont ook hun kleinbur gerlijke kantjes. In de ongerepte wereld die hij op het doek heeft vastgelegd wordt duidelijk een band met de werke lijkheid onderhouden, maar daaraan zijn de geur en het klimaat van een dichter toegevoegd. Dat is zijn grote kracht. Wim van Rompuy is een begenadigde naiëve schilder, die geen rekening heeft "Een mooie winterdag", schilderij v Wim van Rompuy. te houden met stijlen en trends, maar al leen zichzelf kan zijn, en dat ten volle uit. Eerlijk en gevoelig, zonder hoog standjes, maar met eenvoudige midde len van kleur en vorm en veel liefde voor het schilderen leert hij de beschou wers de schoonheid van het Vlaamse land te zien. Vanuit zijn eigen ontroering, vanuit het pure plezier om te kunnen schilderen wat hij altijd zo graag had willen vertel len, brengt hij de toeschouwers op een ongekunstelde manier in een gelukkige wereld, waar het goed is te vertoeven, Zijn werken zijn oases van rust en spon taniteit: anti-stress-kunst die velen zal charmeren. De Amersfoortse kunstschilder Toon Tieland opent de expositie op zondag 6 april om 15.00 uur. Daarna is het werk tot en met 25 mei op vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur (en op afspraak: tel. 6021983) te zien in galerie Anna Paulownahuis, Burge meester Grothestraat 51. In dezelfde periode worden er ook bronzen beelden van Nel Knoop geëxposeerd. Reinier Sijpkens draait op woensdag 9 april een speciaal kinderprogramma af in De Vrije Teugel. Hij treedt op in het kader van de voorronde van het Gou den Vlinderfestival. Met alle kinderen wordt een serenade voor het publiek ge houden en er wordt een bonte parade gedaan. Het programma begint om 14.00 uur en is bestemd voor kinderen van drie tot en met twaalf jaar. Na de voorstelling zijn er tot 16.00 uur ande re activiteitn voor de kinderen. De leiding van het kinderparadijs advi seert plaatsen te reserveren. Dit kan via telefoonnummer 6018136. Het milieucentrum de Kwekerij aan de Molenstraat 157 is op zaterdag 5 april vanaf 10.00 uur geopend. Iedereen kan die dag terecht voor de tentoonstelling "Thuis in het Milieu" over het milieu in huis, tuin en keuken. Maar éénmalig wordt op deze dag deze tentoonstelling uitgebreid met enkele presentaties die alles met waterbesparing te maken heb ben. De Waterleiding Maatschappij Midden Nederland (WMN) komt op 5 april met een mobiele tentoonstelling naar Soest. Allerlei opstellingen met kranen, stort bakken en douchekoppen maken in één oogopslag zichtbaar wat er nog aan wa ter te besparen valt in huis. Maar ook aan waterbesparing in de tuin wordt aandacht besteed. Zo wordt in de tuin naast het centrum een ingenieus sproei- systeem gedemonstreerd. In dezelfde tuin kan men rond de vijver ideeën opdoen voor de eigen tuin. Naast een kant en klare vijver zal het een en ander gepresenteerd worden over de aanleg van vijvers en waterplanten. Gratis douchekop Binnen is de interactieve tentoonstelling "thuis in het milieu" over milieuvriende lijk huishouden te zien. Onder de be- zoekèrs van deze tentoonstelling wordt die dag een waterbesparende douche kop en een fleurig douchegordijn ver loot. Het milieucentrum is op zaterdag 5 april geopend van 10.00 uur tot 15.00 uur. Daarna is de tentoonstelling nog te zien tot 18 april, elke dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00 tot 16.30 uur. 4 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Zaterdag 5 april Expositie Inge Borghuis Vanaf zaterdag 5 april is in Artishock werk te zien van Inge Borghuis. Zijzelf zegt daarover: "Tekenen en schilderen doe ik mijn hele leven al. Op de Havo heb ik het examenvak tekenen gedaan en sindsdien heb ik altijd wel een schil der- of tekencursus gevolgd. Jaren heb ik geschilderd met het idee dat anderen mijn werk mooi moesten vinden; het moest mooi en bijzonder zijn. Daarmee beperkte ik mijzelf zo dat er bijna niets uit mijn handen kwam. Verschillende technieken heb ik uitgeprobeerd maar ik kon me er nooit echt in vinden. Tot ik in 1993 in aanraking kwam het acryl verf. Acrylverf heeft het voordeel dat het snel droogt en het is te verdunnen met water. Ik werk graag snel en op groot doek. In de loop der jaren is mijn werk steeds losser geworden. De schil derijen zijn altijd herkenbaar. Ik heb iets met sterke vrouwen. Ik knip vaak foto's uit de krant. Deze beelden gebruik ik voor mijn schilderijen. Schilderen is voor mij een belangrijk deel van mijn leven. Het is pure ontspanning; denken aan niets en energie laten stromen. Mensen vragen mij vaak naar de bete kenis achter een schilderij. Een schilderij roept iets op. Bij ieder mens is dat an ders, dat is genoeg. De schilderijen die geëxposeerd zijn geven een beeld van mijn werk van de laatste drie jaar." De tentoonstelling is t/m 24 april 1997 in Artishock, donderdag en zaterdag van 13.00 - 17.00 uur; zondag van 14.00 - 17.00 uur; entree via ingang Museum Oud Soest. De expositie wordt op 5 april om 21.00 uur geopend, met medewerking van The Mad Rabbit Jazz Orchestra, be staande uit Semmy Prinsen, tenorsaxo foon; Remco Smid, tenorsaxofoon; Marco van Os, bas; Stormvogel, key boards; Wieke Siezenga, percussion; en als speciale gast Bloyd (zang en gitaar). De entree is gratis. Van 5 tot en met me' 8aan 0 Soesterberg jongeren in het kadi het antiracisme-project een b brengen aan Berlijn en het concen kamp in Auschwitz, aldus Stichtin, zijnswerk Soest. Op maandag 5 mei a.s. vertrekt m bus om 14.30 uur uit Soest en c om 15.00 uur vanuit het dor| Burgstede. De reis gaat via Dui naar Polen waar op dinsdag 6 m bezoek wordt gebracht aan het cc tratiekamp Auschwitz. Woensdag gaat de reis richting Berlijn en d< dag 8 mei wordt een museum b waar het leed en de ellende van d ste Wereldoorlog tentoon wordt met 's middags een rondrit door E Vrijdag 9 mei gaat de bus weer ri Soest(erberg), waar de reis wordi sloten met een gezamenlijke v maaltijd. Tieners en jongeren k zich hiervoor aanmelden bij Coenders, jongerenwerker bij de ting Welzijn Soest, telefoon 6017615. De busreis en verzc (maaltijden, overnachtingen, entr den, reisverzekering enz.) kost 12 den per persoon. Omdat de drukker niet tijdig aar verplichtingen kon voldoen, u het Oranjeboekje niet tegelijk m collecte voor het Oranje Comité trekt. Met ingang van zaterd april zijn de Oranjeboekjes in de kels te verkrijgen. Het Oranje C té biedt hiervoor haar verontsch gingen aan. Onlangs zijn in de gemeenti en dus ook in Soesterberg k containers geplaatst. Niet staat dat duidelijk op de bi hebben ze een andere kl vorm. Toch blijkt dat men kennelijk schil niet weet of gewoon geen de juiste afval in de juiste bak neren. Vooral in Apollo werd g teeid dat veel papier in de kit was gegooid. De daders waren kend, want aan de hand van 'Weet je al dat in de He, geboorte heeft plaats g aldus een onlangs gelaii merking. Als iets haaks geven staat, is het wel di moeite waard even te ga Via de beveiligde toegangs men in de ruime hal van Onmiddellijk stond het wc tuur luid piepend de bezoi dere oogjes aan te kijken, glazen vitrine liepen enkelf kuikens en hadden alle ruimte en de heerlijke war boven hen. Op een tafel daarnaast sto hanen en hazen dit tafen stilte te bekijken. De dien: ters hadden ook plezier in

Soester Courant | 1997 | | pagina 12