En dit zijn de knallers van deze week: m Nieuwbouw Albert Heijn kan beginnen Directeur en leerkracht van Klimop op staande voet ontslagen College is verdeeld over aanpak softdrugsbeleid en coffeeshops 898 299 149 kaas (^5^698 598 Soester (18) verdacht van schieten met echt vuurwapen Vrouw (35) boort zich met auto in omgewaaide boom C 75e JAARGANG NO. 32 WOENSDAG 2 APRIL 1997 Bestuursrechter wijst schorsingsverzoek Vrij Polderland af De Widt: 'Spanningen op school liepen te hoog op' Gestolen tas na ruim acht maanden teruggevonden Twee meisjes in ziekenhuis na val Fietsers bekeurd 3 Actueel 3 Actueel 13 Soesterberg 10 Sport Controles van politie: kassa! Autosleutels én auto gestolen van sportende Soester Van Logtenstein tegen 'legalisatie' Man overlijdt aan gevolgen van brandwonden Tijdens vechtpartij op kermis Den Dolder Runderriblappen Snijbonen Gevulde kalfsborst Noordhpl Lekkerbekken Grillworst emmum VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A. van der Lee 8.95 10?5 6?5 INKOMSTENBELASTING i. v Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152* Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar 15 Buiten Soest 30 Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 1 1.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Als de werkzaamheden geen vertra gingen oplopen, kan de nieuwe ves tiging van Albert Heijn in november van dit jaar worden geopend. De grootgrutter mag nu eindelijk be ginnen met de bouw van een grote supermarkt aan de Burgemeester Grothestraat. Dit is zeker, nu de Utrechtse bestuurs rechter donderdag het schorsingsver zoek van Vrij Polderland heeft afgewe zen. In een later stadium zal de rechter zijn vonnis motiveren. Via een artikel 19-procedure verleende het gemeentebestuur enige tijd terug een bouwvergunning voor een nieuwe AH-vestiging. Hiermee werd vooruitge lopen op het nieuwe bestemmingsplan Soestdijk. De versnelde procedure werd gestart, omdat AH anders wellicht tot 1999 had moeten wachten met de bouw. Vrij Polderland, een vereniging van on geveer 150 bewoners van de oostelijke dorpsrand, reageerde meteen en diende een schorsingsverzoek in. 2'a stelde dat de gemeente geen vrijstelling had mo gen verlenen en de procedure van het bestemmingsplan had moeten volgen. Vrij Polderland vreest dat de bouw van een Albert Heijn en de aanleg van een ontsluitingsweg het begin vormen van de verstedelijking van het polderland schap. Ook voor de helft van de ge plande ontsluitingsweg (met een roton de op de Burgemeester Grothestraat) heeft de gemeenteraad een snellere pro cedure gestart. Het is de bedoeling dat deze na vaststelling van het nieuwe be stemmingsplan Soestdijk wordt doorge trokken naar de Stadhouderslaan. Vol gens de tegenstanders wordt deze weg alleen maar voor AH aangelegd. Vol gens het college is de weg tevens be stemd voor de bewoners van de vijftig nieuwe seniorenwoningen die er komen te staan en voor Braamhage, het bejaar dencentrum dat zal worden afgebroken en opnieuw wordt gebouwd. Aantasting Na de aanleg van de ontsluitingsweg is, aldus Vrij Polderland, de weg vrij voor verdere aantasting van de polder. Er lig gen nog steeds plannen voor een rond weg, die met name door de college-frac tie CDA worden bejubeld, en zodra deze weg er ligt, staat volgens Vrij Pol derland niets meer woningbouw in de weg. Hoe dan ook, Albert Heijn mag een supermarkt van meer dan twaalfhon derd vierkante meter winkeloppervlak te laten neerzetten, hetgeen zal worden gedaan onder toeziend oog van project ontwikkelaar Heipo die tot nu toe twee miljoen gulden in het project investeer- Vanaf deze plek zal binnen een aantal maanden de nieuwe Albert Heijn-vesti- ging te zien zijn. Foto: Aldo Allessle de. Op de begane grond krijgt Bloem- sierkunst Geytenbeek aan de zijde van de Burgemeester Grothestraat een nieu we winkel. Op de eerste etage worden enkele appartementen gerealiseerd. Naast de nieuwbouw worden 130 par keerplaatsen aangelegd. Voor de bezoe kers van AH én het winkelgebied Van Weedestraat. Zolang de ontsluitingsweg niet is aangesloten op de Stadhouders laan, moet het verkeer via de Burge meester Grothestraat naar de nieuwe supermarkt. Als alles via planning ver loopt, kan dit voor het einde van dit jaar. Albert Heijn heeft nu vestigingen op de Smitshof en de Van Weedestraat. Het laatste filiaal is te klein en zal worden gesloten. Al vanaf 1980 is het concern op zoek naar een locatie voor een gro tere supermarkt. Om uiteenlopende re denen vielen onder meer winkelcentrum Soest-Zuid, het voormalige politiebu reau aan de Van Weedestraat, het per ceel van Garage Stam aan het Nieuwer- hoekplein en de hoek van de Stadhou derslaan/Korte Brinkweg af. Het College van Burgemeester en Wethouders heeft vorige week - in zijn kwaliteit als bevoegd gezag van de openbare scholen in Soest - de directeur van de Klimop-school, mevrouw A. Broertjes, ontheven van haar taken, evenals een van de leerkrachten, mevrouw A. Ruijten- berg. Voor beiden is ontslag aange vraagd. Met het ontslag - in feite "op staande voet" - is een eind gekomen aan een periode vol spanningen, die zich met name voordeden na de totstandkoming van de Klimop (uit de fusie van de Schakel en de Regentuuter). De ouders zijn vorige week door het gemeentebe stuur op de hoogte gesteld. Zij waren in december vorig jaar al geïnformeerd over de opdracht aan het adviesbureau Rycken, dat moest nagaan welke moge lijkheden er waren om de positie van de basisschool aan de Weegbreestraat te versterken. Op basis van het advies van Rycken is het College van B. en W. tot de conclu sie gekomen dat het noodzakelijk is het dienstverband van zowel mevrouw Broertjes als mevrouw Ruijtenberg te beëindigen. Als motief geven B. en W. aan: "vanwege een onherstelbaar (we derzijds) gebrek aan vertrouwen tussen bestuur en betrokkenen". De dames Broertjes en Ruijtenberg zijn een week eerder door Rycken op de hoogte gesteld van de ontslag-aanvrage. Volgens burgemeester De Widt, in het College portefeuillehouder Onderwijs, kan de aanvraag niet als een verrassing voor beiden zijn gekomen. Over de con crete aanleiding wilde De Widt vorige week niet verder uitweiden. Twee kampen Wel liet hij weten dat de spanning de laatste maanden in de school te snijden is geweest, o.m. als gevolg van een hoog ziekteverzuim. De oorzaak daarvan zoekt hij in de persoonlijkheid van de beide dames, die volgens De Widt ook tot grote spanningen leidde binnen het Klimop-team, waardoor de school als het ware in twee kampen werd verdeeld. "De situatie was onhoudbaar geworden. Dat is ook in het rapport van Rycken bevestigd." Zowel Broertjes als Ruijtenberg kunnen tegen het ontslag beroep aantekenen. Het ontslag van Broertjes behoeft ook de goedkeuring van de gemeenteraad, omdat zij directeur is. Het College zal - samen met de betrokkenen - een maxi male inspanning leveren om voor beiden een passende functie te vinden buiten het Soester openbaar onderwijs. Ter ondersteuning van het team is in middels een interim-schoolleider aange trokken, die vanaf deze week twee da gen per week op de Klimop werkzaam zal zijn. Daarnaast zal mevrouw I. Ver- resen, adjunct-directeur van de school, tot de zomervakantie een aantal direc tietaken op zich nemen. Twee broertjes hebben vrijdag tussen de Eigendomweg en de Den Blieklaan een opmerkelijke vondst gedaan. Uit het struikgewas visten ze een tas op, die op 9 juli vorig jaar bij een tasjesroof afhan dig was gemaakt van een zestigjarige Soesterse. Spullen van de vrouw zaten nog steeds in de tas, evenals het geld, waarvan echter door de weersinvloeden niet veel meer over was dan onbruikba re snippers. Daarom kon niet meer wor den nagegaan hoeveel geld er in de tas zat. Er zaten in elk geval briefjes van 100, 50 en 25 gulden in. Twee meisjes van vijftien jaar zijn zon dag per ambulance naar het ziekenhuis gebracht om te worden behandeld aan beschadigde knieën. Het tweetal reed samen op een snorfiets op de Prins Bernhardlaan. Ter hoogte van een ver keersdrempel reed de (te jonge) be stuurster tegen de stoeprand, waarna beiden ten val kwamen. Omdat de verlichting van hun fiets niet werkte, zijn twee Soesters zondag be keurd. Ze werden aangehouden op de Middelwijkstraat. Paasmarswerd zomerse happening. RubriekSoester Courant 75 jaar. Munitie geruimd opVosseveldje. Soest: meer dan 43.000 inwoners. FHOS helpt bij bezwaren tegen verhoging OZB. Nieuwe parkeersituatie op Rademakerstraat positief. F16's op bezoek op Soesterberg. Afval: soort bij soort. Faasmode op de Wethouder de Haanschool. Kampioenschap SEC kwestie van tijd. Wim Welleman voorzitter bij SEC. WZ'49 laat langs Bloemenkwartier. Soestdijk en Soest-Zuid in dezelfde klasse. Verkeerscontroles zijn dit jaar sche ring en inslag geworden in Soest. Voor het paasweekeincje werden bij elf van dit soort controles 57 bekeu ringen uitgedeeld. Het begon dins dagmiddag op de Vredehofstraat, waar werd gezien dat vier automobi listen hun veiligheidsgordel niet om hadden. Op woensdagmorgen liepen op de Birkstraat twee bestuurders om dezelfde reden tegen de lamp en woensdagmiddag op de Steenhoff- straat zelfs negentien. Op deze loca tie betrapte de politie tevens drie au tomobilisten die het rode verkeers licht negeerden. Op het Nieuwer- hoekplein waren die morgen al twee mensen ondanks het rode licht door gereden. De politie zag het. Tijdens een controle op de Konings weg werden donderdagmiddag tien mensen bekeurd, omdat ze geen gor del droegen. Twee fietsers kregen dinsdagavond op de Eikenlaan een bon, omdat de verlichting van hun tweewieler niet in orde was. Om de zelfde reden schreef de politie vijf bonnen uit op de Torenstraat en de Dalweg. Op het Nieuwerhoekplein reden twee automobilisten door rood, terwijl de politie stond te kijken (en te schrijven) en op de Smitshof werd onder zeven ruitenwissers een bekeuring gestoken, omdat de betref fende wagens verkeerd stonden ge parkeerd. Verder werd vrijdagmorgen een Soester beboet (60 gulden), omdat zijn goed afgerichte hond niet was aangelijnd. Dit gebeurde nabij de Wieksloterweg. De eigenaar stond met een mond vol tanden, de niets vermoedende, brave Golden Retrie- ver met een tennisbal in zijn bek. Terwijl hij aan het trainen was, is een 28-jarige Soester zijn autosleutel én auto kwijtgeraakt. De bos sleutels zat in de zak van zijn jas die in de kleedkamer van sportzaal De Bunt hing. Een indrin ger viste de sleutels eruit en vond bui ten op de parkeerplaats de bijpassende auto, waarin hij ervandoor ging. Het gaat om een witte Opel Astra met het kentekennummer FH-ZR-43. Het College van B. en W. zit niet op één lijn over de aanpak van het soft drugsbeleid en de coffeeshops in Soest. CDA-wethouder Ries van Logtenstein is tegen elke vorm van legalisatie van de bestaande cof feeshop aan de Koninginnelaan en wil dat de zg. "nul-optie" - geen en kel verkooppunt toestaan - onmid dellijk wordt gerealiseerd. In mei moet de gemeenteraad zich uit spreken over een tijdelijk verbod op het vestigen van verkooppunten voor soft drugs. Het College wil daartoe de alge mene politieverordening (APV) aanvul len, zoals ook in Baarn, Bunschoten en Eemnes gebeurt. Tot nu toe heeft Soest nooit een nadrukkelijke, expliciete raadsuitspraak gedaan over de proble matiek van coffeeshops, waardoor het gevaar bestaat dat er geen duidelijke maatregelen getroffen kunnen worden als zich "ongewenste ontwikkelingen" voordoen. i In de overwegingen bij het raadsvoorstel De 83-jarige Soester H. Beek is zon dag bezweken aan brandwonden die hij drie dagen eerder had opgelopen. Hij overleed in ziekenhuis Eemland. In zijn woning aan het Boekweitland had hij zich donderdagavond met lectuur en een brandende sigaar in zijn luie stoel genesteld. En dat werd hem fataal. De bejaarde man viel in slaap, maar schrok wakker op het moment dat zijn leeswaar en broek al vlam hadden gevat. Volgens de po litie had hij nog de tegenwoordigheid van geest het alarmsysteem in wer king te stellen. Even later arriveerde de brandweer die hem langdurig on der de douche zette. Daarna werd de man met derde graads brandwonden naar het zie kenhuis in Amersfoort gebracht. In zijn woning is maandagavond een achttienjarige Soester aange houden. Hij wordt ervan verdacht met een vuurwapen te hebben ge schoten, waarbij twee inwoners van De Bilt gewond zijn geraakt. Giste ren vond het verhoor van de jonge man plaats. De schoten werden zondagavond gelost op de kermis in Den Dolder. Daar was rond elf uur een massale vechtpartij ont staan, waarbij ongeveer dertig mensen betrokken waren. De schutter trof een Biltenaar in zijn wang, waarna de kogel via een kaak in de nekwervel terecht kwam. Hij ligt nog in het ziekenhuis, maar verkeert niet in levensgevaar. Een plaatsgenoot, die in de arm werd geraakt, mocht na een bezoek aan het ziekenhuis weer naar huis. Evenals twee andere inwoners van De Bilt, van wie de één met een ijzeren staaf werd geraakt en zijn arm brak, en de ander mét een fietsketting was geslagen. Kort na de vechtpartij hield de politie vier Soesters en een Baarnaar, in leef tijd variërend van twaalf tot en met 21 jaar, aan. Zij zouden vernielingen heb ben aangericht aan woningen en auto's in de omgeving van de kermis. Tegen over de politie verklaarden ze in paniek te zijn gevlucht voor de gewelddadighe den en dat ze bij mensen aanbelden om binnen te worden gelaten. Ze waren daarbij onder meer over een schuur ge klommen en op het dak van een auto gesprongen. In hun directe omgeving werd ook het vuurwapen gevonden, waarmee de schoten waren gelost. Het vijftal is in elk geval bij de vechtpartij betrokken geweest. "Maar wie wat heeft gedaan, is nog niet duidelijk," aldus persvoorlichter R. Kooring van het dis trict Binnen-Sticht. Volgens hem is het niet uitgesloten dat nog meer aanhou dingen worden verricht en dat bepaal de mensen nog eens worden verhoord. Voorlopig richt de politie zich echter op de schutter. In dat verband hield de politie een dag na de vechtpartij de achttienjarige Soes ter aan op verdenking van het schieten met een vuurwapen. Hij behoorde op de bewuste zondagavond tot de groep Soesters die eerder op het politiebureau waren geweest. Kooring kon gistermiddag nog niet ver tellen of de verdachte heeft bekend. kilo 500 gram 100 gram 500 gram^Wf W 4 stuks 100 gram wordt o.m. vastgesteld dat de gemeen te op grond van de bestaande regelge ving onvoldoende instrumenten voor handen heeft om tegen een verkooppunt van softdrugs op te treden en dat die regelgeving op dit moment ook verbrok keld en onsamenhangend is, wat een handicap is om effectief actie te kunnen ondernemen tegen ongewenste ontwik kelingen. In het hele district Eemland- noord is er - behalve in Soest - overigens nog geen enkel verkooppunt, maar de districtsgemeenten hebben toch behoef te aan een gemeenschappelijk beleid. Daarbij wordt overigens wel vastgesteld dat het - zolang de regelgeving niet is uitgekristalliseerd - onverstandig zou zijn om nieuwe vestigingen toe te laten, maar dat, hangende het onderzoek, de "status quo" in de vier gemeenten moet worden gehandhaafd en dat er rekening moet worden gehouden met de bijzon-1 dere positie van Soest, "in die zin dat( deze gemeente de komende periode zal onderzoeken of en zo ja hoe het be staande verkooppunt dient te worden gehandhaafd, verplaatst danwel opgehe ven". Nul-optie Het College als geheel is voorstander van de nul-optie: de totale afwezigheid van coffeeshops. De argumenten daar voor zijn dat softdrugs volgens de Opiumwet verboden zijn, ook minder onschuldig zijn dan door velen wordt gesteld en daardoor schadelijk zijn voor de gezondheid en dat het risico bestaat dat door gedogen de drempel tot ge bruik van harddrugs ernstig wordt ver laagd. Door gedogen zou ook onnodi ge en/of onwenselijke overlast voor de omgeving geaccepteerd worden. B. en W. zijn dan ook "op zich" onge lukkig met het feit dat er in Soest een coffeeshop bestaat (aan de Koninginnel aan), maar gezien rechterlijke uitspraken is het moeilijk om die tot sluiting te dwingen. De meerderheid van het Col lege - burgemeester De Widt en de wet houders Neks Blommers (WD) en Pie- ter ten Hove (PvdA) - zijn daarom be reid de coffeeshop te gedogen, maar al leen zolang het de huidige eigenaar be treft en mits die zich stipt aan de crite ria van het openbaar ministerie houdt. Gedoogd Met het voorgestelde besluit denken B. en W. de komst van eventuele nieuwe coffeeshops in elk geval te voorkomen tot 1 januari 1999. De tussenliggende periode moet gebruikt worden om tot een definitieve beleidslijn te komen, waarin ook de landelijke ontwikkelingen verwerkt kunnen worden. Voor de be staande coffeeshop betekent het dat er vooralsnog niets verandert, d.w.z. hij wordt gedoogd, maar de eigenaar mag softdrugs niet "afficheren", geen hard drugs verkopen, er mag ook geen spra ke zijn van overlast, er mogen geen soft drugs verkocht worden aan jongeren beneden de vastgestelde leeftijdsgrens en ook niet meer dan een aantal gram men. CDA-wethouder Ries van Logtenstein is het er niet mee eens. Hij wil dat de nul optie onmiddellijk wordt gerealiseerd - d.w.z. sluiting - en is tegen elke vorm van legalisatie van de coffeeshop. Het College heeft het voorstel ter eerste be spreking voorgelegd aan de raadscom missie Algemene Bestuurszaken, die er op 7 april over vergadert. Pas in mei moet er een definitief raadsbesluit val len. Goede Vrijdag was nog geen twee uur oud, toen de maartse storm een slachtoffer eiste. Een grote den was niet bestand tegen de krachten van Beaufort en over de rijbaan van de Van Weerden Poelmanweg gevallen. De boom lag, gezien vanuit Soesterberg, net voorbij het Soester Hoogt en werd daarom niet tijdig gezien door een 35- jarige inwoonster van Soest die op weg naar huis was. Met haar auto boorde ze zich in de kruin van de boom. Andere weggebruikers hielpen haar de wagen via de achterklep te verlaten, waarna ze door hulpverleners naar ziekenhuis Eemland werd gebracht om haar nek- klachten te laten onderzoeken. Na be- De auto moest worden weggesleept, de bestuurster kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. handeling mocht ze weer naar huis. Haar auto was aan de voorzijde zodanig beschadigd, dat 'ie moest worden weg- getakeld. De brandweer was bijna een uur in de weer om de weg vrij te maken, een dag later zou de gemeente de boomresten verwijderen. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Dikke Riblappen Kipfilet (Hollandse A-kwaliteit) Rundergehakt Zie onze adv. op pag.2 Altijd kwaliteit en betaalbaar VERZORGING AANGIFTE-BILJET Administratiekantoor N.J. Konijn De Akkeren 18, SOEST, telef./fax 035 - 601 26 71

Soester Courant | 1997 | | pagina 1