T Soest in beeld in fotowedstrijd r\ Faasmars werd kleine zomerse happening Soest: meer dan 43.000 inwoners Vijf kringloopcentra in Eemland gaan activiteiten bundelen Minstreel 1 ACTUEEL! 6027493 Succesvolle computercursus Trema '87 wordt herhaald 1 JAAR WOENSDAG 2 APRIL 1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 Ouderenpartijen voeren actie tegen hogere taxaties KLAREN fÖITROM P Van Luchtmobiele Brigade naar burgervredesteams Onze onovertroffen spies van een meter? Onze alom bekende spare-ribs? Onze informele en gezellige sfeer? Het blijft genieten! l SPÜLLENHULP Munitie geruimd op Vosseveld DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist 035-6022871 Steenhoff straat 58 Inbrekers actief in nieuwbouwwijk Kaasboerderij 'De Staelenhoef' Voor het eerst in bijna duizendjarige geschiedenis Ook Spullenhulp Soest in 'EKO' Klachten bezorging Brand in caravan Auto's opengebroken Eerste les: maandag 7 april Disco-dansavond Blue Plate Special Speciale kinderattracties Horeca-Soest steunt rommelmarkt SWS ■gpecialis^ Ook voor service moet u bij ons zijn 75 Jaar in het nieuws! Dat staat de Soester Courant op 24 augustus. Al bijna driekwart eeuw staat deze zelfstandige, lokale krant midden in de Soester sa menleving. Het bijzondere jubileum is aanleiding voor een spe ciale editie, die eind augustus verschijnt, en een reeks van activiteiten die zich over de komende maanden zullen uitstrekken en waarbij de inwoners van Soest en Soesterberg in het algemeen en de le zers in het bijzonder zullen worden betrokken. In deze rubriek wekelijks aandacht voor de festivi teiten, wedstrijden, prijsvragen en activiteiten die de Soester Courant in petto heeft. Vandaag: de fotowedstrijd en de eerder aangekon digde verhalenwedstrijd. In 1922 stonden in de Soester Cou rant nog geen foto's. Pas na de Tweede Wereldoorlog werd de tekst hier en daar, en vaak nog spora disch, geïllustreerd met vastgelegde beelden. Vandaag de dag zijn foto's niet meer weg te denken uit de krant Daarom organiseert de Soes ter Courant ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan een fotowedstrijd. Iedereen kan hieraan deelnemen. Om elke deelnemer gelijke kansen te geven, maakt het niet uit of de foto's worden gemaakt met geavanceerde apparatuur of met een wegwerpcamera. Bij de be oordeling van de foto's zal de jury het accent leggen op het beeld en de com positie en niet zozeer op de scherpte of technische kwaliteit van de foto. De fotowedstrijd bestaat uit drie catego rieën: Verkeer. Natuur en milieu. Mensen. Uiteraard moeten de foto's, in kleur of zwart wit, betrekking hebben op Soest. Een schitterende foto van een eeuwen oude kerk uit Friesland zal beslist geen kans maken op een prijs, een file in de winkelstraat van Maastricht of een op treden van het Urker Mannenkoor in Uithoorn evenmin. In alle categorieën zijn prijzen van 100, 50 en 25 gulden te winnen. Alle inzen dingen worden beoordeeld door een jury die bestaat uit de persfotografen Goos van der Wilt en Herman van Dam, Willem van Oosten van de gelij knamige fotozaak en Aad Post en Johan van Beek, beiden van de redactie van de Soester Courant. Per categorie mogen de deelnemers net zoveel foto's inzenden als ze zelf willen, De inzendingen moeten zijn voorzien van naam, adres, woonplaats, telefoon nummer en leeftijd en dienen uiterlijk vóór zaterdag 31 mei in het bezit van de Soester Courant te zijn. De foto's kun nen worden ingeleverd op het kantoor van de Soester Courant. Opsturen mag ook: Soester Courant, Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest (of Postbus 57, 3760 AB Soest). Alle inzendingen zijn voor de Soester Courant vrij van copyright. De uitslag van de fotowedstrijd wordt bekend ge maakt in de jubileumkrant van zaterdag 30 augustus. In deze uitgave worden ook de winnende foto's gepubliceerd. Verhalenwedstrijd Voor de twee weken geleden gestarte verhalenwedstrijd druppelen de eerste inzendingen binnen. De bedoeling is een verhaal, een opstel of een fictief krantenartikel te schrijven over hoe Soest er in 2022 (als de Soester Courant honderd jaar bestaat) uitziet. Deelne men hieraan kan in de categorieën I: kinderen t/m 12 jaar (basisscholen); II: scholieren t/m 18 jaar (voortgezet on derwijs); III: volwassenen. De verhalenwedstrijd wordt georgani seerd in samenwerking met de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS), waarvan een aantal leden de jury zal vormen. Creativiteit en originaliteit bij de uitwerking van het thema zijn de voornaamste aspecten waar de jury op zal letten. De voorkeur gaat uit naar getypte in zendingen, maar duidelijk met de hand geschreven verhalen worden ook geac cepteerd, evenals inzendingen op disket te (WP5.1). De inzendingen moeten vóór 31 mei zijn ingeleverd bij de Soester Courant, Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest. Faxen kan ook: (035) 6024904. De gezamenlijke actie van de oude renpartijen AOV en Unie 55+ tegen te hoge taxaties van onroerend goed duurt onverminderd voort. Voor veel mensen hebben de hogere taxaties niet alleen gevolgen voor de onroe rend zaken belasting (ozb), maar ook de inkomsten- en vermogensbelas ting. Uit gegevens blijkt dat de taxa ties in tachtig procent van de geval len hoger uitvallen. In de gemeenten waar nog geen be schikkingen zijn ontvangen, kunnen de inwoners met eigen huizen een modelbezwaarschrift aanvragen bij drs. Erna Pelzer van de AOV, tel. 030-2202856. De AOV en de Unie 55+ roepen in hun actie burgers op om op grote schaal bezwaarschriften in te dienen. Na deze actie volgt een tweede actie, waarover binnenkort mededelingen worden gedaan. De AOV en de Unie 55+ willen in elke gemeente een afdeling oprichten om samen een sterk front te vormen. Ook hierover kan contact worden gelegd met nel Pelzer, tel. 030- 2202856. onroerend goed Bemiddeling Va£)0\ Hypotheken A Tiw>ï*inr Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Zang van een "1-mei-koor", accor- deonmuziek, komische acts en dat alles in een stralende zon geeft een heerlijke ontspannen sfeer. Voeg daaraan toe enkele persoonlijke reacties, afgesloten met een forum en dan heeft men "De paasmars voor ontwapening en vrede 1997". Ongeveer 150 wandelaars liepen op maandag, tweede paasdag, mee in de paasmars van Station Soestduinen naar de ingang van de vliegbasis Soesterberg. Daar stond een tent met een geluidswa gen en een rij marktkramen die voor de helft werden bezet door deelnemende actiegroepen onder de vlag van het Anti Interventie Comité. Maarten Schaafsma uit Soesterberg, van de Werkgroep Paasmars, opende een serie van spre kers. In een emotioneel betoog maakte hij zijn vredesboodschap bekend, gericht op het verdwijnen van de vliegbasis Soesterberg. Hij had diverse redenen om een vuist te maken tegen defensie en de wapenhan del en was de enige spreker die een reëel voorstel deed door te stellen dat de "vre destaak" van de Luchtmobiele Brigade beter verricht kan worden door de op richting van burgervredesteams. Aan het slot van zijn betoog deed hij een wens voor de toekomst en richtte die tot de 5000 leden van de Luchtmobiele Briga de met de woorden: "Lever je wapens in en meld je voor de Stichting Burgervre desteams". Vredig Terwijl zweefvliegtuigen in alle stilte overvlogen en honden met elkaar speel den kwam de ene spreker na de ande re, afgewisseld met zang, muziek en acts. De passerende fietsers die met hun toeristische toer bezig waren dachten iets anders over de vrede: verbaasde gezichten, norse opmerkingen en ver zoeken om meer ruimte. Vooral leden van de zweefvliegclub hadden goed de pé in toen ze voor een gesloten hek kwamen dat rijk voorzien was van bor den met anti-militaire leuzen. Vanuit de vredesbeweging werd een poging gewaagd de poort te openen om bij het monument van "de 33 van Soesterberg" een krans te leggen. Op alle verzoeken werd door de wacht niet gereageerd. Moeders met kleine kinde ren en slaperige marslopers zochten rust op het warme beton voor het hek, dat ze eerst volgekalkt hadden met leuzen als: "Defensie geeft de natuur terug", "Soesterberg Natuurpark" en "Geloof niet in geweld, het geeft ellende" enz. Forum Om ongeveer half vier kon de Soester Jan Visser, als voorzitter van een forum, zijn gasten aankondigen: de Groninger Jan Boer, dhr. Claasen, fractievoorzitter van Groen Links in Zeist, Natacha BAR, GRILL RESTAURANT STEENHÓFFSTRAAT 47 SOEST 035-661 8252 Ongeveer 150 mensen liepen maan dagmiddag mee in de paasmars voor de vrede. Groot met haar zoontje Tobies Alexan- der van de Stichting Jonge Moeders uit Amsterdam, Dhr. Simon Klingen van Het Utrechts Landschap en majoor Jan Rijnhart, Hoofd Staf Voorlichting van de vliegbasis Soesterberg. Laatstge noemde presteerde het om in uniform te komen, wat voor diverse aanwezigen als een rode lap op een dolle stier werkte. Het thema was: Vliegbasis Soesterberg Natuurpark. Nadat Visser het forum had voorgesteld kreeg uiteraard Rijnhart de meeste vragen. Zijn er plannen om de basis op te heffen? Nee. Liggen er ge heime wapens opgeslagen? Nee. Hoe veel helicopters zijn er? 17, en zo ging het een poosje door. Wat men ook pro beerde, Jan Rijnhart liet zich niet uit de tent lokken. Zelfs kreeg hij steun, toen de vervuiling ter sprake werd gebracht, van zowel het Zeister raadslid als ook van Het Utrechts Landschap. Het on derwerp bleef dat iedereen de basis zo snel mogelijk als een natuurpark wil zien. Het werd wat onvriendelijk toen sommige lieden via de interuptiemicro- foon verwensingen richting Rijnhart begonnen te schreeuwen. Visser wist dat snel en zakelijk de kop in te drukken, waarna de discussie om half vijf werd besloten en de nog overgebleven 50 dappere forumtoehoorders huiswaarts keerden. Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX kringloopcentrum Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. De EOD (Explosieven Opruimings Dienst) heeft bij opruimingswerk zaamheden op het terrein van Huize Vosseveld aan de Birkstraat 6 pa troonmagazijnen, 115 stuks kleinka- libermunitie en een bajonet aange troffen. De spullen zijn afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog en waar schijnlijk van Duitse herkomst. De werkzaamheden hebben plaats gevonden op 12 en 13 maart j.1., maar zijn nu pas bekend gemaakt. Eerder - rond de jaarwisseling - was de actie wel gepubliceerd, maar in verband met de weersomstandighe den werd de zaak uitgesteld. De opruiming heeft nu plaatsgevon den zonder dat er ruchtbaarheid aan werd gegeven, naar verluidt omdat het gemeentebestuur niet het risico wilde lopen dat er rondom de opera tie een soort "ramptoerisme" zou ontstaan. "De werkzaamheden zijn niet voor niets geweest," concludeert het amb telijk advies op basis van de vondst. Het terrein van de Paardenkamp, dat bij de operatie werd gebruikt, is weer in de originele staat teruggebracht. voor particulieren en bedrijven w Nog voordat de eigenaars hun intrek erin hadden genomen, is vorige week ingebroken in een nieuwbouwwoning aan de Evenaar. De daders hadden ge luk dat de vaatwasser en een kook/ ovencombinatie al in het huis waren ge zet. Ze namen de apparaten mee. Deze week: (Geldig t/m 9.4.1997) Birkstraat 123 Soest Oprijlaan vlak naast bushalte. Voor het eerst in de bijna duizend jarige geschiedenis van Soest is het aantal inwoners boven de 43.000 uitgekomen. Per 31 december 1996 stonden bij de gemeente 43.184 mensen geregistreerd. Dit blijkt uit het statistisch overzicht van de ge meente Soest. De stijging wordt veroorzaakt door een geboorte- en een migratieoverschot. Vorig jaar werden in Soest 263 jongetjes en 266 meisjes geboren. Hier tegenover staat een sterftecijfer van 409. Daar naast kwamen 2.308 mensen in Soest wonen, terwijl er 2.042 naar elders ver trokken. Opmerkelijk is dat in Soest een daling van 144 inwoners werd vastgesteld, maar dit werd ruimschoots gecompen seerd door de toename in Soesterberg (van 6.057 naar 6.597). Dit laatste is voornamelijk te verklaren door de men sen die hun intrek hebben genomen in de huizen die voorheen door de Ame rikaanse militairen werden bewoond. In vijf jaar tijd nam de bevolking van Soesterberg met 1.544 toe, al moet daarbij worden opgemerkt dat de mili tairen van de Verenigde Staten voorheen om achterhaalde NATO-veiligheids- overwegingen nooit werden meegeteld. In de gemeente Soest zijn de vrouwen (22.212) nog steeds in de meerderheid ten opzichte van de mannen (20.972). Dit verschil schommelt al jarenlang rond de twaalfhonderd. Immigranten Het aantal buitenlanders daalde naar het niveau van 1977. Tegenwoordig telt Soest nog 1.701 mensen met een ande re nationaliteit. Vijfjaar geleden waren dit er nog 3.309, maar de daling kan voornamelijk worden toegeschreven aan de Tirken en Marokkanen die zich vol gens de nieuwe wetgeving hebben laten naturaliseren, zonder dat ze daarbij ove rigens hun eigen nationaliteit verliezen. De Turken vormen met 732 mensen nog steeds de grootste groep onder de mensen van buitenlandse afkomst. Daarna volgen de Marokkanen (156), de Engelsen (91), de Somaliërs (81), de Duitsers (73), de Amerikanen (60) en de Iraniërs (41). In totaal zijn zeventig nationaliteiten vertegenwoordigd, terwijl in Soest tevens 36 staatlozen onderdak hebben gekregen. Vijf kringlooporganisaties in Eem land - waaronder Spullenhulp in Soest - hebben afgesproken dat ze voortaan intensief gaan samenwer ken en hun krachten zullen bunde len bij de inzameling en verwerking van (delen uit het) grof huisvuil. Ze hebben onlangs een intentieverkla ring getekend, die op afzienbare ter mijn moet leiden tot een uniek faci litair centrum, waarmee ze een lan delijke voorbeeldfunctie willen ver vullen. Het gaat goed in de kringloopbranche: professioneel ingerichte winkels, gehuis vest in ruime bedrijfspanden, geven aan dat de bedrijfstak een periode van ster ke expansie doormaakt. Dankzij de snelle expansie zijn kringloopcentra in middels een zeer serieuze gesprekspart ner op de afvalmarkt. De gemeentebe sturen realiseren zich dat een kringloop centrum besparend werkt op de totale hoeveelheid te verwerken grof huisvuil, en dus op de portemonnee van de bur ger. Ook de werkgelegenheidsdoelstelling komt bij de kringloopcentra steeds be ter uit de verf: alleen al in het gewest Eemland zijn bij de kringloopbedrijven inmiddels 32 betaalde medewerkers ac tief, met daarnaast nog eens 60 gemo tiveerde vrijwilligers en 18 banenpoolers of JWG-ers. En de groei is er nog niet uit. De vijf kringloopbedrijven uit Soest, Baarn, Eemnes, Leusden en Zeist heb ben nu de handen ineengeslagen om de toch al snelle groei een extra impuls te geven door de bundeling van een aan tal facilitaire diensten. De plannen moe- Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 6014152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nabezorgd. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld)i Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. ten nog uitgewerkt worden, maar in principe gaat het om zaken als een ge meenschappelijke telefooncentrale en een gemeenschappelijke administratie. Daarnaast wordt gedacht aan de uitwis seling van personeel en vervoermidde len en aan een gemeenschappelijke "denktank" die de kringloopbranche een definitieve plaats in de afvalwereld moet bezorgen. Extra inspanning De samenwerkende kringloopbedrijven - gebundeld in de Eemlandse Kringloop Organisatie (EKO) - streven dezelfde doelen na: het bevorderen van herge bruik van "afval", het stimuleren van product-hergebruik in plaats van mate riaal-hergebruik, en het creëren van zin volle werkgelegenheid voor mensen die elders moeilijker aan de slag komen. Om die doelstellingen te realiseren is volgens de EKO in de nabije toekomst een extra inspanning nodig, die hoge eisen stelt aan de beschikbaarheid van deskundigheid, kapitaal en bedrijfsmid delen. Ook zullen de taken steeds vaker regionaal en provinciaal uitgevoerd moeten worden. De schaal waarop elk van de plaatselij ke kringloopcentra opereert is te klein om die nieuwe uitdagingen aan te kun nen, zodat besloten is te streven naar een intensievere samenwerking. Die sa menwerking zou op korte termijn moe ten leiden tot het opstarten van nieuwe activiteiten en op langere termijn tot een maximaal hergebruik van afval in de hele regio. Actieplan De EKO mikt in het gezamenlijke actie plan voorlopig op een regionale inzame ling van textiel, de oprichting van een regionaal demontagecentrum voor wit- en bruingoed, het gezamenlijk op de markt brengen van niet voor hergebruik Een vrouw uit Soest moet tijdelijk elders wonen, nadat donderdagavond brand uitbrak in haar caravan die aan de Birk straat staat. Het vuur ontstond om half zeven, vermoedelijk doordat een voor werp vlam vatte, omdat het werd over verhit door een elektrisch kacheltje. Op de Pelikaan weg, de Bilderdijklaan, de Steenhoffstraat en de Dillenburglaan zijn in het paasweekeinde auto's open gebroken. De buit varieerde van geluid sapparatuur tot cd's en in één geval werd een zonnebril verduisterd. Op 7 april start bij Trema '87 de eerste les van de cursus "Kennisma ken met de computer", die zo'n groot succes is dat zij nog een keer wordt herhaald. De cursus is spe ciaal bedoeld voor mensen die niets of bijna niets van computers weten. In negen lessen leren de cursisten o.a. hoe een computer werkt. Ze maken ook kennis met het tekstverwerkingspro gramma WordPerfect en nemen een kijkje in Windows. De theorie is kort; daarna is er veel tijd om het geleerde in eigen tempo in de praktijk te brengen. Voor iedere cursist is een computer be- Computercursisten aan het werk bij Trema '87. schikbaar. Het is niet nodig dat men thuis een computer heeft. De docent kan wel nuttige informatie geven over de aanschaf van een eigen computer. De cursus kost f 85,-, inclusief het les materiaal. De lessen worden gegeven op maandagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur in het Orlando-gebouw, Di Lasso- straat 65 (eerste verdieping). Informa tie en aanmelding: Trema '87 (onder deel R.O.C. de Amerlanden), tel. 6025771, maandag t/m donderdag 09.30-16.00 uur. geschikt afval, de intensivering van de zgn- componenten-inzameling en de op timalisering van de beschikbare facilitei ten bij elk van de deelnemende kring loopcentra. Om een maximaal draag vlak te bereiken zullen ze zich inspannen voor een goede afstemming met de ge meentebesturen in de regio. De bedoeling is dat de kringloopcentra als "herkenbare" organisaties plaatselijk blijven voortbestaan. Wel wordt er ge keken of er - als dat beter is voor de rea lisering van de doelstellingen - mis schien een of meer nieuwe juridische organisaties gevormd moet worden. Onder druk Kringloopcentra spelen een steeds be langrijker rol in het hergebruik. Duizen den enthousiaste snuffelaars weten we kelijks de weg naar de kringloopwinkels met hun onverwachte koopjes te vinden. Toch ziet de toekomst er niet in alle opzichten rooskleurig uit, menen de sa menwerkende kringlooporganisaties. De branche staat door overheidsmaatrege len nogal onder druk en de introductie van de zgn. "producentenverantwoorde lijkheid" (waarbij de producent de zorg voor het afval op zich dient te nemen) zou kunnen betekenen dat grote groe pen producten niet meer voor een "tweede leven" bij de kringloopcentra terecht komen. Vanuit een sterke ge meenschappelijke positie willen de Eemlandse kringloopcentra de toe komst van de bedrijfstak veilig stellen. café -n restaurant Vrijdag 4 apr. v.a. 22.30 uur Jaren '70 - '80 en '90 Zaterdag5 apr. v.a. 20.00 uur Zondag 6 apr. v.a. 16.00 uur Café-Restaurant de Minstreel Burg. Grothestraat37 - Soest Tel. 035 - 601 98 93 Een aantal Soester Horeca-bedrijven heeft de stichting Welzijnswerk Soest op originele wijze een steun in de rug ge geven voor het welslagen van de rom melmarkt van 19 april, die dit jaar in de Schoof aan de Molenstraat gehouden wordt. Voor het Rad van Avontuur zijn een aantal diner-bonnen ter beschikking gesteld. Deze bonnen voor twee personen zijn goed voor een diner dat varieert van een overheerlijke pannenkoek tot een uitge breid diner bij kaarslicht. De bonnen worden als extra hoofdprijs toegevoegd aan de vele andere prijzen die te winnen zijn bij het Rad van Avontuur op de rommelmarkt. Ook van de Soester middenstand ont vangt de Stichting Welzijnswerk Soest veel sympathiebetuigingen: levensmid delenpakketten e.d., alles voor het goe de doel. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soestertoergsestraat 35 a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1997 | | pagina 3