'Ik voelde me een uitgestotene en rot' Veelzijdig muzikaal talent in Apollo Bericht van 101(NL)Mechbat Domei winkel SOESTERBERG Opleiding nagelstylistes Nagelstudio Van Barneveld Uitbater Sporthalbar wil zaalvoetbalclub starten tfltudia utat Saueveld NAGELSTUDIO WOENSDAG 9 APRIL 1997 SOESTER COURANT Anti racisme project voor basisscholen PAGINA 12 Zangeres en lerares Barbara van Lint Veel festiviteiten in 75-jarige St. Carolusschool Twee jaar Gouden Leeuw Soest voor Tuzla vraagt collectanten Inbreker slaat toe bij tennisclub Veel activiteiten tijdens open dag op Sterrenberg F-16's bezoeken Soesterberg Huis-aan-huisactie Derde Wereldgroep voor meer donateurs Groeten uit Bosnië Zonnebank Avant Soleil Omzet 15 rr Meningei Dank-u-wel De courant lief te kijken, maar ook dat werd een poes en een blauwoog? Een blauw- tevens opleidingscentrum Buys Ballotlaan 9 3 769 GK Soesterberg Tel.: (0346] 35 29 77 In hef kader van het anti racisme project werd onlangs voor de groe pen 7 en 8 van de drie plaatselijke basisscholen het project 'Brown Eyes Blue Eyes' door personeel van de Stichting Magenta uit Amster dam opgevoerd. Het is een methode overgenomen van de Amerikaanse lerares Jane Elliott, om te strijden tegen vooroordelen, discrimi natie en racisme. De kinderen werden bij binnenkomst in dorpshuis Burgstede onmiddellijk in twee groepen verdeeld, op basis van een fysiek kenmerk waar zij geen controle op hadden: oogkleur. De 'blauwogen' kregen een groene papieren kraag omgespeld en werden gescheiden van de 'bruinogen'. De 'bruinogen' wer den heel vriendelijk behandeld, terwijl men direct tegen de 'blauwogen' begon op te treden. Intimidatie In een lokaliteit zaten ongeveer twintig 'bruinogen' van de Postiljonschool. Voor hen stond Seyda Kutsal, een jonge vrouw waaraan men duidelijk kon zien dat zij van niet-Nederlandse afkomst was. Ze werd in alles bijgestaan door Ronald Eissens. Beiden zijn leden van de Stichting Magenta. Kutsal gaf een korte uiteenzetting van de herkomst van de niet-blanke mens en de hedendaag se discriminatie tegen vooral de niet- blanke, een gegeven dat zij dagelijks let terlijk en figuurlijk beleefd. Zij spoorde de 'bruinogen' aan om vooral op de 'blauwogen' neer te kijken. 'Ze zijn stom, slordig, langzaam, kunnen niet luisteren'. Door middel van vier kernzinnen, die de kinderen moesten opschrijven, werd dat nog eens goed ingeprent. 'Iemand die goed luistert houdt de handen, voeten en mond stil; houdt de ogen gericht op de spreker; luistert vanaf het begin tot aan het eind naar wat wordt gezegd en doet dat om daarvan te leren'. En dat moesten die blauwogen maar eens we ten, want juist de bruinogen waren de beste. Binnen enkele minuten had zij de hele groep op haar hand en was het tijd om de blauwogen binnen te laten. Discriminatie De bruinogen zaten allen in twee rijen op krukken, terwijl de blauwogen apart tussen de bruinogen moesten gaan zit ten of staan, want er waren niet vol doende krukken. De blauwogen keken wat vreemd naar dit alles met uiteraard het nodige commentaar. Kutsal stond als een standbeeld voor hen en met blik semende ogen kreeg zij, zonder iets te zeggen, een volledige stilte onder de 8 meisjes en 3 jongens van de blauwogen en zelfs ook onder de 20 bruin ogen. De blauwogen stonden tegenover een over macht, moesten zelf voor een kruk zor gen en dan ook nog die donkere me vrouw voor hen. En daar begon ze uit te pakken, wie zij dachten zij wel dat ze soms waren? Of zij meenden dat zij als blauwogen dit en dat zo maar konden doen? De stem van Kutsal was soms snijdend zacht, zonder één keer te schreeuwen. En als een blauwoog de eu vele moed had om iets te zeggen, werd dat op een afschuwelijke wijze de grond ingeboord. Dan volgde de uitleg voor de dag en die was voor de blauwogen bit ter. Mochten de bruin ogen plassen wanneer ze wilden, de blauwogen moes ten dat eerst vriendelijk vragen en dan gingen ze onder begeleiding naar en van het toilet. Om die reden was er geen één plasser onder de blauwogen, terwijl de bruinogen soms met horden heen en weer liepen. Een meisje onder de blauwogen durfde te vragen dat zij on der de bruinogen ook een blauwoog had gezien. 'Wie beslist dat, jij of ik'. Be deesd klonk: 'U'. 'Dus dan heb je niet geluisterd. Zie je wel dat blauwogen dom zijn', en alle bruin ogen stemden met haar in. Kutsal werd vurig toen ze opmerkte: 'Wat is het verschil tussen oog wast zich!' Toen de overige bruin ogen haar hierin meehielpen, werd het voor sommige blauwogen moeilijk. Soms viel er een doodse stilte en zag men de kopjes van de blauwogen som ber voor zich uitkijken. Even verliet Kutsal het lokaal en zachtjes hoorde je de opmerking van twee blauwogen jon gen: 'Etterwijf!' Op een gegeven moment wisten de blauwogen niet meer hoe ze zitten of kijken moesten. De bruinogen drentel den vrolijk rond en zagen dit soms met gemengde gevoelens. Twee blauwogen jongens vooraan hadden steun aan el kaar en zonder te merken zaten ze te gniffelen. De meisjes daarentegen keken strak en star vooruit, terwijl hier en daar tranen in de ogen welden. De rollen werden omgedraaid. De blauwogen mochten nu tekenen, maar zonder kruk. Ze slopen naar hun tafel en gebogen hoofden hingen over het papier. Aan de bruinogen werd de tolerantietest hele maal uitgelegd en ze kregen onmiddel lijk hulp als ze iets niet wisten. De bruin -ogen spraken zelfs niet meer met el kaar, ze waren bijna tot op de bodem van hun kunnen gezonken. De negatie ve opmerkingen bleven maar over de toch al gebogen hoofden gaan. Aan de wand hingen vele voor blauwogen ver wijtende kreten. Blauwogen denken al leen aan zichzelf, pikken onze huizen in, zijn liever lui dan moe, zijn niet te ver trouwen, enz. enz. De bruinogen mochten nu het spel spe len, terwijl de blauwogen een ander, meer denk spel moesten doen. Hier geen ontspanning, maar alles op com mando en elke fout of onjuiste opmer king werd enorm belachelijk gemaakt. Als een oase van rust kwam een half uur lunchtijd. De blauwogen van de Postil jon waren, vergeleken met de andere blauwogen, opmerkelijk stil. Een paar begonnen te huilen en wilden weg, maar ze werden toch nog overgehaald te blij ven. Na de lunch gingen de bruinogen eerst het lokaal in en weiden vriendelijk toegesproken. Op de gang kregen de blauwogen er nog eens goed van langs. Kutsal brak het laatste stukje verzet van de blauwogen. Niets was goed, geen goedbedoelde opmerking, helemaal niets. Een blauwoog meisje probeerde afgestraft. De blauwogen moesten nu de vier basisregels noteren en dit daarna nog vele keren herhalen. Ze waren nog maar amper aan het schrijven of daar had je ze weer: 'Hoe lang duurt dat nog?' Evaluatie Tegen half drie werden de arme blauw ogen eindelijk verlost van een martelen de kwelling. Allen gingen in een kring zitten en werden verzocht een kort eva luatieformulier in te vullen. Heel lang zaam veranderde die keiharde Kutsal in een jonge vrouw, waar echt leven in zat. De bruinogen keken hun ogen uit, dat mens kon ook nog lachen en was ineens vriendelijk. En toen kwamen de reacties van zowel bruin als blauw. Kinderen die normaal elke dag met elkaar omgingen, stonden vandaag tegenover elkaar. Maar dat was maar kort, want ineens zat een blank meisje op de schoot van een bruin meisje. Het ijs was gebroken; tranen werden weggeveegd en diepe zuchten geslaakt. 'Wat is dat verschrikkelijk erg als je dat elke dag moet meemaken', reageerde een meisje. 'Ik voelde me enorm rot en lullig. In het begin was het wel even leuk, maar daarna niet meer', aldus een blauwoog. 'Ik voelde me een uitgestote ne, ik hoorde er niet meer bij. Dat was heel erg', een volgende. En de bruinen dan? 'Dit was niet leuk meer. Goed, ik stond bij de bruinen, maar ik leed zo intens met de blauwen. Ik wilde soms wel ineens overlopen naar hun groep. Wij waren zo oppermachtig en wij mochten alles doen en zij niets'. Kutsal gaf alle tijd voor de lozing, want de spanning moest er uit. Daarop onder streepte zij het doel van deze dag en at tendeerde haar gehoor op bepaalde za ken. Waarom worden bijvoorbeeld brui ne mensen zo snel in een winkel gehol pen? Waarom staat in de krant dat bij voorbeeld een diefstal door een 30-ja- rige Turk werd gepleegd? De kinderen begrepen het. Nog één blauwe opmer king volgde als slot: 'Ik vond het heel erg dat op de toiletten hier boven stond 'verboden voor blauwogen' en dat ik toen helemaal naar beneden moest. Ik heb toen begrepen hoe erg dat kan zijn'. 'Zingen is leuk maar nog mooier is daarbij te acteren, met je ziel en lichaam daarin mee doen. Je bent op dat moment een medium die wat te vertellen heeft, daar komt men voor. Zingen werkt heel ontspan nend en heeft een positieve uitwer king op heel je wezen'. Als Barbara van Lint in haar huiskamer aan Apollo 56 deze woorden uitspreekt, is ze één en al uitstraling en spreekt een vakvrouw in hart en nieren. Met haar echtgenoot Mare Beelen, eveneens zan ger maar ook saxofonist en klarinettist, was ze in 1994 één van de eerste bewo ners van de nieuwe wijk Apollo. Daar voor woonde Barbara twaalf jaar in Utrecht en een korte tijd in Wijk bij Duurstede. 'We wonen hier prachtig en hebben het uitstekend naar onze zin. Een leuk dorp dat we nog moeten ver kennen, een mooie wijk en het bos in je tuin. De eekhoorntjes zie je hier van boom naar boom springen. En dan de ligging, zo centraal in het land met kort1 bij de steden Utrecht en Amersfoort, gewoon geweldig'. Vakkennis Barbara van Lint is qua stemtype een zogenaamde 'lyrisch-sopraan', die in 1983 slaagde aan de Pedagogische Aca demie te Eindhoven. 'We zijn van oor sprong Brabanders en aanvankelijk wil de ik het onderwijs ingaan. Een oplei ding die mij in dit vak goed van pas komt'. Maar het zingen was sterker en zo volgde ze de opleiding zang aan het Conservatorium te Utrecht en geduren de twee jaar de operaklas in Den Haag onder leiding van C. van der Plas. Ze behaalde haar Docerend musicus examen in 1992. Daarna volgde het D M. examen aan het Conservatorium in Utrecht. Sinds die tijd werd haar naam bekend en kreeg zij diverse uitno digingen. Dat zij haar stem op diverse wijzen kan gebruiken blijkt uit de lan- Barbara van Lint. ge lijst van uitvoeringen. Opera en ope rette zoals La Perichole, Eugen Onegin, I Pagliacci, Albert Herring en The old maid and the thief, maar ook Le Nozze di Figaro, Susanna, Don Giovanni en de zo bekende Barbier van Sevilla. Recitals en concerten volgden elkaar op en was zij solistisch te horen in Le Miroir de Jesus, de Cantates van Bach, Elias, Messa di Gloria en de Messiah van Handel. Haar veelzijdigheid komt tot uiting in opnames van de muziek voor animatiefilms, opnames voor Walt Dis ney bij Meta Sound in Amsterdam, waar ze de rol van Doornroosje, Sing along video band, Peter Pan Ice Show en Bambi bioscoopfilm vertolkte. Maar dan blijft nog het theater over. Ook daarin heeft men haar kunnen zien in 'Grof Vuil', voor het theaterfestival in Utrecht. En dan de klapper, 38 maan den lang optreden in TTie Phantom of the Opera in de rollen van de Wardro- be mistress Confidente en Madam Giry (Understudy). Ambitie In de tussentijd gaf ze veel muzieklessen op scholen, aangezien de meeste leer krachten hier niet zo dol op zijn. Maar ook gaf ze in 1982 in Amerika muzika le vorming en expressie aan sociaal kansarme kinderen in het kinderkamp te Fishkill. Ze verdiepte zich in 1992 verder op het vakgebied muziek en be weging voor kinderen, gaf een cursus creatieve stemvorming en stemexpressie en therapeutische zangles. Samen met haar echtgenoot vormt ze een ensemble waarbij ze beiden solo zingen of in duet- vorm en waarbij Max ook saxofoon en klarinet speelt. Op dit moment is ze docent aan het Nederlands Kinderthea ter in Purmerend, waarvan kinderen van 12 tot 20 jaar op 13 april een voorstel ling spelen van de Musical 'Matthijs' in het Amersfoort se De Flint. Heeft zo'n jonge vrouw dan nog meer ambities. Ja, die heeft zij en dat is de oprichting van een zangtheater in Soesterberg, waar jong en oud hun stem niet alleen optimaal leren gebruiken, maar dat ook doen in lichaamsbeweging en acteren. Momenteel is ze op zoek naar een daarvoor geschikte ruimte om per september van start te kunnen gaan. Thuis geeft ze ook zanglessen en ver schillende mensen hebben de weg naar Apollo 56 al gevonden, waar zij zelf haar leerlingen op de piano begeleid. Iedereen die zich wil opgeven voor Bar- bara's zangtheater of op een andere wij ze zanglessen wil volgen, kan bellen: 35 1638. Of haar schrijven: Apollo 56, 3769 TE Soesterberg. De festiviteiten voor het naderende schoolfeest van de St. Carolusschool, zijn in volle gang. Boven de school hangt al een bord met '75 jaar', schilders hebben al het hout een goede opknap beurt gegeven en veel ouders hebben loten verkocht om de kosten van het ju bileum zo veel mogelijk te dekken. De trekking van deze verloting wordt op zaterdag 28 juni onder toezicht van een notaris gehouden. Volgens de feestcom missie moet het een gigantisch feest worden. Van 23 tot 28 juni zullen er veel activiteiten voor kinderen plaatsvinden met als afsluiting de reünie en feest avond. Een dringend beroep aan de oud-leer lingen om zich op te geven voor de reü nie van 28 juni a.s. bij de Reünie Com missie, Gen. Winkelmanstraat 49, 3769 EB Soesterberg, tel. 352105. (advertentie) Woensdag 16 april a.s. is de offi ciële datum dat Bob en Armanda eigenaar zijn van het Soesterbergs dorpscafé 'De Gouden Leeuw' aan de Rademakerstraat 34. Dit heuglijke feit willen ze niet on opgemerkt voorbij laten gaan en om die reden houden ze vrijdag 11 april a.s. vanaf 21.00 uur 'open huis'. Naast een hapje en een drankje zorgt een band voor de nodige opluistering. Alle vrienden en bekenden zijn van harte welkom. Door de oorlog in voormalig Joegosla vië, waarbij veel mannen en vaders zijn gesneuveld, moeten moeders met hun kinderen een nieuw bestaan opbouwen. Om die groep op te vangen is een ge bouw nodig om vooral de oorlogstrau ma's te kunnen behandelen. In Neder land, dus ook in Soest en Soesterberg, wordt een actie gevoerd om het beno digde geld te verkrijgen. Daarom wordt op 6 mei een collecte gehouden, alleen zijn er (nog) geen collectanten. Ieder die mee wil helpen het leed van de vele moeders en hun kinderen in Tuzla te verzachten wordt verzocht zich als col lectant op te geven. In Soest kan dat bij Loes Blok, tel. 035-6021572, en in Soesterberg bij Maarten Schaafsma, tel. 0346-353111, of Rob Los, tel. 0346- 353788. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken bij de tennisclub aan de Kerklaan in Soesterberg. Hij forceerde o.a. de ballenautomaat en nam in totaal voor enkele honderden guldens weg. Aangifte deed een 55-jarige inwoner van Almere. Op zondag 13 april is men van 10.00 tot 17.00 uur welkom op Sterrenberg. Het begint al om 10.00 uur met een natuur wandeling speciaal voor de jeugd. On der deskundige gidsen wordt aandacht aan de vooijaarbodes geschonken. Uilenballen zoeken, een bezoek aan de vleermuizenkelder en insecten bestude ren zijn dan de onderwerpen. Om 10.30 uur luiden de kerkklokken voor een kerkdienst, waarin ds. Henstra voorgaat. Dan alle aandacht voor de boerderij waar om 12.00 uur een 'open dag' be gint. Er is een luchtkussen, een puzzel- tocht en men kan ponyrijden. Vopral voor ouders met kleine kinderen is dit erg leuk. Om 14.00 uur start een natuurwande ling voor volwassenen. Het thema is dan: Hoe kunnen natuur en cultuur el kaar versterken. De wandeling voert langs verschillende bolgewassen die ge schikt zijn voor verwildering. Verder is het een verrassing wat men daar zoal tegen kan komen. Het F-16 demonstratieteam van de KLu oefent voor een show op 5 juli op de vliegbasis Gilze-Rijen. Dat gebeurt ook vandaag en morgen boven de vliegbasis Soesterberg. Per dag worden twee vluchten gemaakt. Gedurende het jaar 1997 vinden elke maandag-, dinsdag- en donderdagavond oefenvluchten van de Chinook en Cou- garhelicopters plaats. Deze duren tot uiterlijk 23.00 uur. Tevens kan de vlieg basis op die avonden gebruikt worden als uitwijkhaven voor vliegtuigen van andere bases. AUTOBEDRIJF de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 49,95 (incl.) Rademakerstraat 31a Soesterberg Te).: 0346 - 351 530 Precies een jaar geleden begon Claudia van Barneveld haar nagel studio in een ruimte van Hairstyling Ben Langkamp aan de Buijs Ballot laan. "Ik heb nooit gedacht dat het zo goed zou lopen," zegt Claudia. "Aanvankelijk begon ik met één dag per week en dat is nu uitgegroeid tot drie volle dagen. Voor veel van mijn klanten was het in het begin even aftasten. Toch willen de dames en één heer, ja zeker, allemaal mooie, maar vooral gezonde nagels hebben. Er zijn echter maar wei nig vrouwen die dat van zichzelf heb ben, terwijl het zo gemakkelijk kan", al dus Claudia. Onlangs behaalde ze haar Master De- gree, een diploma waarin een speciale nagelverzorging is samengesteld door The Creative Academy uit Amerika. Ze is nu een all-round vakvrouw op dit ge bied en dat zijn er slechts 15 in heel Nederland. Het betekent tevens dat zij op grond van dit diploma zelf ook op leidingen mag geven aan beginnende nagelstylistes. De huidige trend is het verstevigen, ver lengen of repareren van de natuurlijke nagels en dat kan alleen een goed op geleide nagelstyliste. Naast het mooi opmaken zijn ook hygiëne en het her kennen en behandelen van probleemge vallen een vereiste. Ook nagelbijtende kinderen weten haar te vinden en bin nen een paar maanden zijn ze daarvan af. Claudia verzorgt opleidingen in di verse methodes (gel, acryl en fiberglass) voor het aanbrengen, bijwerken en ver zorgen van kunstnagels. In mei start ze met een manicurecursus over hoe de ei gen nagels het best verzorgd kunnen worden. De kosten voor deze, ongeveer anderhalf uur durende cursus bedraagt 15 gulden. Opgave bij Claudia, Buijs Ballotlaan 9, telefoon 352977. Sinds 1983 steunt de Stichting Derde Wereldgroep (DWG) kleinschalige pro jecten in tal van ontwikkelingslanden. Binnen de gemeente Soest bestaat reeds lang een afdeling van de DWG met tal van donateurs. Hiervan zijn er maar weinig in Soesterberg, ondanks alle in spanningen van Rita van Dooren en Theo Sluis. Om die reden gaan deze beide plaatselijke DWG-leden van 17 tot 22 april een actie voeren om het aan tal donateurs uit te breiden. Huis-aan- huis wordt een folder verspreid met in formatie en een invulstrook. Op Konin ginnedag (30 april) staan ze met een stand op de jaarmarkt van de Banning- straat, voor het geval men meer infor matie wil hebben. Meer berichten over Soesterberg op pagina 24 Voetbal is voor Soesterberg helaas een gepasseerd station. Maar wat te denken van zaalvoetbal? Het is be kend dat in het vliegdorp diverse kleine clubjes, zoals Make-lt-Up, spelen. "Zaalvoetbal is een binnensport en kan derhalve altijd worden gespeeld. Soesterberg heeft de Banninghal en daar is tot op heden ruimte genoeg om deze tak van sport te kunnen bedrijven," zegt Ronald Berrens, uitbater van Sportbar Time-Out van de Banninghal. "Vergeet niet dat ik dat vele jaren heb gedaan en zelfs mijn trainersdiploma's daarin heb gehaald. Ik zie hier heel wat jongeren en ouderen die juist voor zaal voetbal in actie komen. Omdat ik weet welke tijden de sportzaal van de Ban ninghal wordt gebruikt, weet ik ook dat er ruimte voldoende is om in Soester berg een goede zaalvoetbalsport op te richten. Om die reden doe ik een beroep op al die kleine zaalvoetbalclubjës in het dorp, om zich in een grote, echte zaal voetbalsport te organiseren. Ik sta on middellijk klaar om ze te trainen. Ieder een die tussen de 16 en 66 jaar is kan zich met ingang van heden bij mij in de Sportbar Time-Out hiervoor opgeven of via telefoon 351432. Als men zich nu opgeeft, kunnen we per september van dit jaar draaien", aldus een enthousias te Berrens. 'De risico's liggen met name op het gebied van de verkeersveiligheid. De wegen zijn slecht en vooral de winterse omstandigheden vererge ren dat. Ondanks er erg veel aan dacht is voor de veiligheid, ontkwa men we in februari helaas niet aan een verkeersongeval waarbij twee dodelijke slachtoffers te betreuren waren'. Zo begint de brief van majoor Duco M. Brongers, waarnemend commandant van 101 Tankbataljon en hij vervolgde: 'Van 7 tot 17 december 1996 roteerde het onderdeel in de Dumoulinkazerne naar Bosnië, in het voormalig Joegosla vië. Het 101(NL)Mechbat Regiment Huzaren Prins Alexander zoals we offi cieel genoemd worden, deed dat met 17(NL)Mechbat Garde Fuseliers Prinses Irene, dat reeds een half jaar in Bosnië zat. Op zondag 15 december vond voor hotel Babanovac in Sisava (zie foto), waar zich de commandopost van het bataljon bevindt, de commando-over dracht plaats. Het bataljon is gelegerd in centraal-Bosnië en heeft de verantwoor delijkheid over een gebied van circa 80 km lang (noord-zuid) en 30 km breed. Het gebied wordt door midden gedeeld door zogenaamde Inter Boundary Line, die een afscheiding vormt tussen de Bosnische Serviërs in het noorden en de Moslim-Kroatische Federatie in het zui den'. Werkzaamheden 'De dagelijkse werkzaamheden van het bataljon bestaan uit het lopen van pa trouilles, het inspecteren van wapenfa brieken en wapenopslagplaatsen, het monitoren van het ruimen van mijnen door de voormalig strijdende partijen, het onderhouden van contacten met de lokale civiele- en militaire autoriteiten, het controleren van militaire verplaatsin gen, het verlenen van humanitaire hulp en overleg plegen met diverse VN-in- stanties en vele onafhankelijke liefdadig heidsinstellingen, waarvan er alleen al 33 in ons bataljon opereren. Bij alle controles en inspecties worden de voor malig strijdende partijen getoetst aan het Dayton-akkoord. Als bijvoorbeeld bij een inspectie van een wapenopslag plaats te veel wapensystemen worden aangetroffen, worden deze in beslag ge nomen. De contacten die het bataljon onderhoudt met de voormalig strijden de partijen zijn bijzonder goed te noe men. Als eerste bataljon van SFOR, slaagde 101 er op 12 februari in alle bri gadecommandanten uit ons gebied van de drie partijen, bijeen te krijgen. In bij zonder goede sfeer zijn ze 's middags weer vertrokken met de belofte dit soort bijeenkomsten te continueren'. Risico's 'De risico's die het personeel bij de werkzaamheden loopt, liggen met name op het gebied van de verkeersveiligheid. De wegen in Bosnië zijn slecht en de winterse omstandigheden verergeren deze situatie alleen maar. Ondanks het feit dat er erg aandacht is voor de ver keersveiligheid, ontkomt het bataljon niet aan verkeersongevallen. In februa ri waren daarbij helaas twee dodelijke slachtoffers te betreuren. Wij hebben op indrukwekkende wijze hier afscheid van hen genomen, waarop ik hen persoon lijk mocht begeleiden naar Nederland. Op humanitair gebied zijn vele projec ten opgestart. Een kleine greep uit de activiteiten geeft een aardige indruk. Zo hielp het bataljon bij de immunisatie van kinderen tegen polio, knapte het de psychiatrische afdeling op van het zie kenhuis in Travnik en voorzag het een groot gebied van elektriciteit. Aan be langstelling heeft het bataljon geen ge- advertentie Een gelukkige mevrouw De Vries ontvangt haar prijs van de verloting in het kader van de heropening van Avant Soleil. Onder de vele verkochte abonne- menten was zij de gelukkige. 'Domeinen verkoo overheidsdiensten ni hebben of die, nadat nomen zijn, door d beurd zijn verklaard voormalige legervoei parfums, gebruikte schroot, afgeschrev maar ook nieuw m kleding, gereedscht speedboot'. Aldus mr. R.J.Q. Sch van Domeinen Roeren tie Apeldoorn. Vanuit c opslagplaats van Dome derweg in Soesterberg men mensen binnenlo diverse dagbladen ge van motorvoertuigen e Bezichtiging op de ni Van heinde en verre wi de uitgekookte handels eenvoudige particulier van Domeinen staal open. Het plv. regio-hi nen Soesterberg, dhr. bij het gesprek betrokl gelmatig via een mobi matie gevraagd. Kort t zijn antwoorden. Twe meer informatie ovi boormachines. Kan di verzoek van het min gegevens verstrekken'. Duitsland komt men n winkel van de Staat c 'En nog verder', reage< komen uit Polen en a ren Gordijn-staten'. Ruimte De parkeerplaatsen bij al lang vol en ook d< bijna één kilometer I stonden vol met blik. 1 op de laadbakken en j de auto's, leek het wi land hun afgevaardigc Van Delfzijl tot VI Maastricht tot Den E auto's netjes naast elk mensen liep langze hoofdingang van het ti nen. Via een klein he voetgangers, betrad i terrein. Een nieuw ge grote loodsen was het bezoekers. In de hal aan een loket en we gekocht, waarin alle ft tikelen stonden verm gedeelte van het 15 stonden rijen auto's, veel groene militaire Schrama gaf een uitle ken van dit stuk var koop van overtollig! klaakie zaken. Bewa genomen zaken. Ver belastingdienst aang en verkoop van straft de drie weken vinde plaats bij openbare in bedrijf en particulier, meinen kopen. Op vandaag kunnen de zichtigd. Iedereen ka formulier schriftelijk brek. Afgelopen maand kwam de Mi nister van Defensie langs, nadat de Chef-Defensiestaf, zijn plaatsvervanger en de Bevelhebber der Landstrijdkrach ten hem al voor waren gegaan. De ko mende maanden zal het bataljon zich met name richten op het begeleiden van terugkerende vluchtelingen en het voor bereiden van gemeenteraadsverkiezin gen, die in september van dit jaar wor den gehouden. De terugkeer van het bataljon is gepland in de eerste helft van juni 1997', aldus de brief uit Bosnië. Het Oranje Comité S de collecteweek, ruin gehaald. Opvallend v dragen door ouderen, tebus of door giften Het comité wil alle g ken. Een speciaal wc uit naar de 36 colli weer en koude wind t inzet kan het Oranje gezellige Koninginne het zonnetje nog! M bus gemist hebben, i drage kwijt op giron banknummer: 39.5! van Oranje Comité I Niet iedere dag star het nieuws van de 5 rant tot stand komt sen wel dat er een 1 de regio werkzaam i het nieuws te versla ter afgevraagd of Soesterberg het g avondvullend gesp; Thai was ik al snel o' dat Piet, zoals men Soesterberg, zich vi siast inzet om het voor ons dorp. Maa dit al zo ongeveer stond ik toch wel te als je eens ziek word tie wilt? "Ja, dat V woordde Piet al sne ik dus ook wel teve maar wat moet je anders is". Dat wa: een reden om maar de krant te schrijven bewondering uit te werk dat de heer T doet en ten tweede er in Soesterberg b die in de gelegenh vrij te maken en sar een nog mooiere 1 Later hoop ikzelf kunnen gaan levere Soesterberg.

Soester Courant | 1997 | | pagina 12