■sa.. - En dit zijn de knallers van deze week: Soest gaat OZB jaarlijks verhogen Inspraak over 3 verkeersmodellen 898 798 199 98 500 Verslaafde hoort jaar cel eisen voor reeks inbraken GGS verzamelt bezwaren tegen plan Soestdijk 6027493 College voelt zich gedwongen na extra korting rijksbijdrage 1300 standaardbrieven verspreid Trefpunt voor modieuze vrouwen. Altijd boordevol nieuwe en aktuele mode. maat 38 t/m 46. exclusief bij DIMA JOH. METS Van Breukelen 5 Vast-goed 5.95 3 Actueel 5 Actueel 15 Sport 17 Sport 13 Soesterberg Bijlagen Soester zuigt 'bedreiging' uit zijn duim Discussieavond over toekomst Soester landschap KLAREN Klankbordgroep wil open discussie over oplossing Soestdijk EPUlKKEb 't Vaarderhoorft DE GltOENE Nlt. I Hamlappen Kuikenbouten Aardbeien Sla Haring Gestoomde makreel 198 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A. van der Lee NATUURLIJK WONEN Snel en verantwoord afslanken en toch lekker eten!!! Volgens beproefde methode met individuele begeleiding. Tudio anc ance Andeweg p X De Soester burger gaat met ingang van volgend jaar aanzienlijk meer on roerend zakenbelasting (OZB) betalen. Pér jaar gaat het om verschillende tientjes per huishouden, afhankelijk van de getaxeerde waarde van de wo ning. Het college zal de gemeenteraad vragen in te stemmen met dit voor stel. Het voelt zich gedwongen tot deze impopulaire maatregel, omdat de gemeente nog minder geld van het rijk krijgt dan was begroot. Zonder ver hoging van de OZB zou de gemeente volgend jaar zitten opgescheept met 1,5 miljoen gulden verlies, dat in de vier jaren daarna zou oplopen tot vier miljoen gulden. Jarenlang is in Soest de hoogte van het OZB-tarief gelijk gebleven. Hoewel het rijk in het kader van de Wet Onroeren de Zakenbelasting (WOZ) elk jaar de waarde opschroeft, blijft de gemeente Soest de taxatiewaarde van 1993 hante ren. Per vijfduizend gulden van de waar de brengt de gemeente momenteel een bedrag van 9,69 gulden in rekening. Vanaf 1998 wordt daar elk jaar een gul den bovenop gedaan. Een voorbeeld. Iemand bezit een huis dat in 1993 nog 250.000 gulden waard was. Dit is vijftig waarde-eenheden van vijfduizend gulden. De eigenaar betaalt nu dus vijftig maal 9,69 gulden aan OZB (484,50 gulden per jaar). In 1998 zal de aanslag met vijftigmaal een gul den worden verhoogd, waardoor hij 534,50 gulden moet betalen, het jaar daarop 584,50 gulden en in 2002 uitein delijk 734,50 gulden. De kans dat dit bedrag nog hoger oploopt, is niet uitge sloten, want in 1999 laat de gemeente de woningen en andere onroerende goe deren hertaxeren. Extra inkomsten De verhoging van de OZB zal de ge meente volgend jaar 720.000 gulden extra inkomsten opleveren, het jaar daarna 1,4 miljoen en in 2002 zelfs 3,6 miljoen gulden. Het Soester college schuift de schuld in de schoenen van de rijksoverheid die een herverdeling van het gemeentefonds toepast. De gemeenten moeten allemaal inleveren ten gunste van de grote steden die armlastig zijn en met veel meer pro blemen kampen dan de kleinere plaat sen, redeneert het rijk. Daarbij komt nog eens dat de gemeenten minder geld krijgen, omdat het rijk zelf ook minder gaat investeren. Enkele jaren geleden hield Soest nog rekening met een kor ting van om en nabij vijf miljoen gulden. Inmiddels is bekend dat Soest het met 10,6 miljoen gulden minder moet doen. En dat is veel, heel erg veel op een jaar lijkse begroting van 120 miljoen, vindt het college. Dankzij de eenmalige opbrengst van de verkoop van de cai kon de gemeente de klappen tot nu toe aardig opvangen. Met dit geld werd en wordt geïnvesteerd om structurele uitgaven (op onder meer sport, C-drie, de bibliotheek en de Re gionale Muziekschool Amersfoort) om laag te brengen. Nu is de nood zo hoog dat de gemeente gedwongen is de in komsten te verhogen. 'Leefklimaat' "Als we tenminste met z'n allen willen dat Soest een gemeente blijft met een goed leefklimaat. Dat de straatlantaarns 's avonds blijven branden en de wegen worden onderhouden," aldus wethouder Neks Blommers van financiën. Volgens haar zijn er geen alternatieven voor de verhoging van de OZB. "We zijn altijd een goedkope gemeente ge weest als het om de belastingen gaat. En dat zullen we blijven, ook met de jaar lijkse verhoging van een gulden per waarde-eenheid van vijfduizend gul den." Voor de mensen die een inkomen heb ben van maximaal 120 procent (of min der) van het bijstandsniveau zal het hui dige kwijtscheldingsbeleid gehandhaafd blijven. Broekriem De gemeente trekt trouwens zelf ook de broekriem wat strakker aan. Op de per soneelslasten wordt al bezuinigd, het geen vanaf 1999 een jaarlijkse besparing, van één miljoen gulden zal opleveren. Met ingang van 2000 gaat de gemeen te nog eens 150.000 gulden extra per jaar beknibbelen op de personeelskos ten. Een besparing van 200.000 gulden per jaar is vanaf 1998 te realiseren door scherper inkopen te doen en wellicht kan ook geld worden bespaard als een aantal onroerende zaken wordt ver kocht. Hierdoor vervallen de beheers kosten. Ook zal de gemeente voorlopig geen geld uitgeven aan nieuw beleid. Hier voor was voor volgend jaar al een be drag van 316.000 gulden begroot. Verder vervalt vanaf 2001 de huurcom- pensatie voor de kinderopvang, hetgeen per jaar 70.000 gulden scheelt. Volgens Blommers is dit economisch verant woord, omdat de kindercentra steeds beter en professioneler draaien. Aan het aantal kindplaatsen dat de gemeente afneemt, zal niet worden gesleuteld, heeft Blommers beloofd. Verslaving aan softdrugs, gecombi neerd met het niet kunnen omgaan met geld brachten een 22-jarige oud-inwoner van Soest op het cri minele pad. In mei en oktober vorig jaar was hij betrokken bij enkele in braken en insluipingen in zijn oude woonplaats. Gemeentebelangen Groen Soest heeft het afgelopen weekend op meer dan 1300 adressen in Soest een brief bezorgd. Het gaat om een bericht aan de mensen die Ge meentebelangen hebben gemach tigd om namens hen bezwaar aan te tekenen tegen de plannen om in het knotwilgengebied bij de Stadhou derslaan het eerste deel van de rondweg door de polder aan te leg gen en de bouw van flats van vijf ver diepingen toe te staan. GGS zal vandaag een bezwaarschrift met de lijst met namen en adressen bij het College van B&W inleveren. Voor de ontsluiting van de nieuwe Albert Heijn, vond de partij de weg vanaf de Burgemeester Grothestraat naar de Stadhouderslaan niet noodzakelijk. Een beter alternatief is de winkel via de In specteur Schreuderlaan te ontsluiten. Die zou dan via een rotonde op de Bur gemeester Grothelaan kunnen worden aangesloten. Zo wordt de schade aan het knotwilgengebied zo klein mogelijk gehouden. Wat betreft de nieuwbouw voor Braam- hage en vijftig extra seniorenwoningen is het volgens GGS ongewenst dat deze wordt uitgevoerd in gebouwen van vijf verdiepingen. Er moet worden gekozen voor een architectuur die past bij deze fraaie dorpsrand en die zo min mogelijk aantasting van het gebied tot gevolg heeft, meunt de partij. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Lederaccessoires, Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST•TEL 6024314 Een 'VLIJMSCHERP' aanbod ;OFFIE- EN THEESALON PECIALITEITEN VAN DE MAAND Soep var deze maand: Romige tomatensoep ƒ4,95 Broodje van deze maand: "Verona" Italiaans broodje rijk belegd met verse kruidenkaas, salami en tomaat 7,95 Specialité de la malson: Ritlettesde foiegras geserveerd met vin moelleux 19,75 Ijscoupe van deze maand: Abrikozenroom-sorbet (verkozen tot ijs van bet jaar) 8,75 Van Weedestraat 90 Soest Telefoon: 035 - 601 24 04 Maandag werd voor de Utrechtse recht bank een gevangenisstraf van een jaar tegen hem geëist. De verdachte, die zon der vaste woonplaats is, had alle feiten opgebiecht bij de politie. Het betrof de mislukte insluiping in een woning aan de Vosseveldlaan, de diefstal van een tas uit een woning aan de Nieuweweg, en de inbraak in een huis aan de Kerk straat, waar hij geld en sieraden buit- maakte. Verder had hij op de uitkijk gestaan.frij een woninginbraak in de Emmalaan. Daarnaast had hij geld weg genomen bij een Chinees afhaalcen- trum. De man was al vaker veroordeeld voor soortgelijke feiten. In mei 1994 kreeg hij nog een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. In juli vorig jaar legde de politierechter hem een alternatieve straf op. Officier van justitie mr. C. Kok voelde daarom niets meer voor een deels voorwaarde lijke straf of een werkstraf. Volgens de reclassering is de verdachte momenteel serieus van plan een ande re wending aan zijn leven te geven. In januari was daarom de behandeling van de rechtszaak uitgesteld, zodat de man kon worden opgenomen in een afkick- kliniek. Dat was echter niet doorgegaan. Opname in een andere kliniek, zoals het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs had geadviseerd, zag de verdach te niet zitten. Advocaat mr. R. Maanicus wees er op dat zijn cliënt niettemin wel degelijk ge motiveerd is om iets aan zijn problemen te doen. Inmiddels is al contact opgeno men met de gemeentelijke Kredietbank voor een schuldensanering. De raads man vond de eis niet in verhouding staan tot de feiten en pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest. De rechtbank doet op 18 april uitspraak. zie pagina HET VLEESCENTRUM Birkslmat -19 - Soos! - Tel (301217/ Gehakt gekruid per Kilo Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar RubriekSoester Courant 75 jaar. Weg wordt vrijgemaakt voor nieuwe AH. Soester bekent schieten met vuurwapen. Politiek verdeeld over beleid coffeeshop. gBUHUK? Proefsiapen in hotel Royal Pare. Eenheid en respect basis voor titel SEC. Beslissend stadium volieybalsters. Voorbeschouwing op de tenniscompetitie. Domeinen Soesterberg: de grootste winkel van de staat der Nederlanden. Seniorenpagina. Op 't Hoogt. De politie heeft maandagavond heel wat te stellen gehad met een geval van bedreiging, waarvan een 42-jari- ge bewoner van de Eng aangifte deed. Hij vertelde dat hij even tevo ren met een vuurwapen was bedreigd door een andere Soester, die vervol gens met een auto was vertrokken. In de auto zou zich volgens de aangever ook een vrouw bevinden. Gezien de ernst van het voorval zet te de politie de achtervolging in met vier man, die voor alle zekerheid ge kleed gingen in kogelvrije vesten, omdat de betrokkenen als vuurge- vaarlijk moesten worden beschouwd. De bewuste auto werd op de Amster damsestraatweg achterhaald en tot stoppen gedwongen. De inzittenden kregen de sommatie om met hun handen omhoog uit te stappen, waar na ze werden gefouilleerd. Vervol gens werd ook de auto geheel door zocht, maar het vuurwapen werd niet aangetroffen. De inzittenden van de auto bleek weinig of niets te verwijten. Ze lieten weten dat ze de man wel kenden en dat er sprake was van problemen in de "relationele sfeer". Ze konden hun weg vervolgen. Tijdens de politie- operatie, die omstreeks half twaalf maandagavond plaatsvond, werd het verkeer op beide rijbanen van de Amsterdamsestraatweg volledig stil gezet. Op maandag 14 april wordt in de raad zaal van het gemeentehuis een discus sieavond gehouden over de toekomst van het Soester landschap. Het accent ligt hierbij op het beheer en het onder houd van het landschap. Jan Tupker, bosbaas van Soest, en Frans van Diepen van Landschapsbeheer Utrecht vertellen wat er op dit gebied de laatste jaren is gedaan door vrijwilligers organisaties, agrariërs en de gemeente. Ook iemand van de Weidevogelgroep komt aan het woord. Na de inleidingen van deze drie sprekers wordt onder leiding van milieuwethou der Ries van Logtenstein een forum-dis cussie gehouden. De bijeenkomst in de raadzaal is om 19.30 uur en is vrij toe gankelijk. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 zie pagina 8 In plaats van één voorstel lanceert de klankbordgroep Soestdijk drie plannen voor de aanpak en oplos sing van de verkeersproblemen in de wijk. Vandaag start de inspraak procedure voor de bevolking die tot 7 mei kan reageren bij de gemeente. In de inspraak gaat onder meer het eer der gepresenteerde en veelbekritiseerde plan voor extra afsluitingen op de Kor te Bergstraat en de Koninginnelaan en elders in de wijk aanvullende snelheids- beperkende maatregelen. Een ander model behelst alleen snel- heidsremmende maatregelen (en dus geen extra afsluitingen) in relevante straten van de wijk. Gedacht wordt aan asversperringen, rijbaanversmallingen, middengeleiders, oversteekvoorzienin- gen, het opheffen van een aantal voor rangskruisingen en het aanpassen van kruisingen. Spitsuren Bij model 3 wil de klankbordgroep de zelfde maatregelen treffen én tijdens de spitsuren tijdelijke afsluitingen invoeren om het wijkvreemde verkeer te weren. Het gaat hierbij om afsluitingen in de Mariastraat, de Koninginnelaan (tussen de Regentesselaan en de Nieuwstraat) en de Hellingweg (tussen de St. There- siastraat en de Van Straelenlaan). Voorts zou in de Regentesselaan aan de zijde van de Vredehofstraat een perma nente afsluiting moeten komen om sluipverkeer tegen te gaan. De drie modellen, die uitvoerig staan beschreven in de gemeentelijke bijlage Op 't Hoogt in deze krant, worden op maandag 28 april tijdens een informa tiebijeenkomst in het gemeentehuis aan de bevolking gepresenteerd. Door ,de klankbordgroep, want de plannen ko men uit de koker van deze groep. Met het lanceren van drie modellen hoopt de klankbordgroep een discussie op gang te brengen. Haar ervaring is dat het presenteren van één oplossing tot nu toe louter negatieve reacties oproept. Duidelijk is dat de wijkbewoners in de drukke straten de veiligheid laten preva leren boven de bereikbaarheid, terwijl de bewoners van de rustigere straten de klemtoon leggen op de bereikbaarheid van hun huis. Een bus, personenauto's, een traktor en fietsers in het drukste gedeelte van de Koninginnelaan. Ook hier zijn verkeers- maatregelen nodig. Verantwoordelijkheid Het college heeft nog geen standpunt ingenomen en laat met klem weten dat het geen enkele verantwoordelijkheid draagt voor de plannen. De modellen met afsluitingen druisen overigens in tegen het raadsbesluit van december 1993, waarin staat dat de wijk Soestdijk 'open' moet, hetgeen verwijdering van de afsluitingen betekent. Tot 7 mei kunnen inwoners van Soest schriftelijk reageren op de drie model len, op 28 april kan dit tijdens de pre sentatie in het raadhuis ook mondeling gebeuren. Na de inspraakprocedure neemt het college een standpunt in en zal een raadsvoorstel worden opgesteld. Dit komt op dinsdag 17 juni ter sprake in de commissie ruimtelijke ordening. Op donderdag 3 juli neemt de gemeen teraad van Soest een besluit over de ver keersmaatregelen die in Soestdijk moe ten worden getroffen. voor iedereen j TUIN-ADVIESCENTRUM p niiiipi Dorresteinweg 72b Soest Tel. 035 -6012883 kilo 2 kilo 500 gram 2 kroppen 4 stuks per sluk Automobielbedrijf Gebr. v.d. Pouw Kraan b.v. Middelwijkstraat 4042 3764 CG SOEST - 601 42 89 Fax:035-602 34 31 Zie pag. fa.,. (zie pag.21in dit blad) TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS START DIRECT! Telefoon 033 - 4729097 Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 30 Rotan en Pitriet meubelen - Mondwerk Natuurlijke vloerbedekking - Woondecoraties alitcit CC t)*t t*» DEZE WEEK Eetkamerstoel 'Atlanta' Uitstekende kwaliteit eetkamerstoel van geloogd pitriet. Een voorbeeld van hoe mooi, duurzaam en voordelig bij ons samengaan. Normaal p.at229,- 4 VOOR 695,-. Burcj. Grothestraat 1 a (naast Wibra) - Soest - Tel. 035 - 602 27 68 Mooi voor minder geld bij: Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens afspr. 035 - 601 20 13

Soester Courant | 1997 | | pagina 1