GEM 1 CULTUUR WELZIJN! Rietpluim viert jubileum met 'Een bed vol pret' 0" Nieuws van de bibliotheek Wiui van lloorn 'Levende geschiedenis' tijdens Museumweekend in kasteel Groeneveld Postzegelvereniging houdt vanavond openbare lezing Koorconcert in 'De Vijverhof' GROENEVELD WOENSDAG 9 APRIL 1997 SOESTER COURANT PAGINA 20 WOENSDAG 9 AP Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Toneelvereniging bestaat 25 jaar Tiener /jongerenwerk GROEI &BLOÈÏI SOEST I Plantenruilbeurs stichting openbare bibliotheek Aanwinsten jeugdbibliotheek fNV0B FNV-middag over gezondheidszorg Yoka Yoorbach bij galerie Wind Natuur Nabij IYN-wandeling in het Baarnse Bos Concerten in kasteel Groeneveld Zee, land, lucht en water in Groeneveld Expo Ineke Talen in 'Lieve vrouw' RMA-workshop over Salsa-dans Kerkmuzikale vesperviering VISSEN Vissers doen gooi naar titel Soest, Baarn en Bunschoten OPM6hO(K Filmhuis: 'Thuis' Lekker luieren Soesterbergs Cultureel Centrum Willaertstraat 49. tel. 602 2188 Donderdag 10 april Yvonne Keuls:1 Lowietjes Smartegeld' "Lowietjes Smartegeld" wordt verteld en gespeeld door Yvonne Keuls en Coen Pronk. De voorstelling is gebaseerd op Keuls' boek. Zij deed de inspiratie voor dit boek op in haar eigen familie, maar de boodschap is universeel: om leed te kunnen verwerken moet je het eerst tot je toelaten. Het aanvragen van smarte geld is daartoe een middel. De toonzetting van de voorstelling is hilarisch, er valt veel te lachen, maar wie daar doorheen kan kijken voelt de pijn en het mededogen. Aanvang 20.15 uur. Toegang: f 20,-/ f 17,50 (CJP/Pas65/VW-leden). Woensdag 16 april Green Ginger speelt 'Slaphead' Kaal zijn vanaf je geboorte is geen pret je. Dibden Todd heeft dan ook geen gemakkelijke jeugd gehad. Hij gaat te rug naar zijn geboorteplaats, gewapend met een lange lijst namen en een scher pe schaar. Al gauw belandt hij in het kappersvak. Maar met die praktijk neemt hij het niet zo nauw. "Slaphead" is een haarverzorgjngsfestijn over alles wat groeit, grijs wordt en ge schoren kan worden. Het uitgangspunt is de legende van Sweeney Todd, the demon-barber of Fleetstreet. Met be hulp van poppen, maskers en objecten brengt Green Ginger een humoristische familievoorstelling. Het Green Ginger Microtheater is af komstig uit Wales en bestaat uit de ac teurs Terry Lee, Chris Pirie en Dik Downey. Samen hebben ze een jaren lange ervaring. In een visueel vaak ab surde stijl verbazen en vermaken ze pu bliek over de gehele wereld. Aanvang: 14.00 uur. Geschikt voor ie dereen vanaf 8 jaar. Toegang: f 7,50/ f 10,- (volwassenen). Di Lassostraat 65% tel. 6022195 Nieuwe cursussen Een blik vooruit: wegens enorm succes nogmaals de cursus Paranormaal gene zen. Er bestaat veel behoefte om de onduidelijkheden en geheimzinnigheid rondom het paranormale weg te nemen. Voor de lezing over het enneagram, de weg naar zelfkennis, was zo veel belang stelling, dat er besloten is nu een cursus te geven van 10 lessen. Zin en onzin van verzekeren. Een blik in het verzekeringswezen. Voor men het weet kijkt men met meer kennis van zaken naar het eigen verzekeringspak ket. Uw interieur op maat gesneden! Er wordt geleerd om stapsgewijs aan de hand van een interieurplan een inrich ting op maat te maken. Franse wijnkennis I en II. Ook hier is dit keer weer veel belangstelling voor. Natuurlijke geneeswijzen: zodat men na afloop van de cursus zelf kan kiezen voor een bepaalde behandelingswijze als dat nodig mocht zijn. Geheugentraining voor 55-pIussers; Kennismaking met de vijf wereldreligies, T\rinontwerpen, Yoga, Algemene cursus kunstgeschiedenis. Vier mythes over rug en bekkenklach ten. Een cursus van twee lessen om de diverse misvattingen over dit onderwerp uit de wereld te helpen. De cursus Vaarbewijs I is er ook weer bij. Dus als er een boot is aangeschaft, kan de cursus beginnen bij de volksuniversiteit! Spreken in het openbaar is ook een i teressante cursus. Vaak valt het nog niet mee wanneer men ineens voor een groep mensen moet spreken: "Hoe be gin ik m'n verhaal, hoe sta ik er bij, hoe kijkt een ander tegen mij aan, spreek ik niet te snel of juist te langzaam?" De nieuwe cursussen en lezingen begin nen op verschillende data vanaf septem ber. De nieuwe cursusboekjes zijn nog niet gereed, maar zijn al ver van te vo ren af te halen bij de Volksuniversiteit gebouw Orlando, Di Lassostraat 65 te Soest. Meer informatie op maandag van 13.00-16.00 uur, dinsdag t/m donder dag van 10.00-13.00, tel. 6022195. De Soester amateur-toneelvereni ging De Rietpluim bestaat dit jaar 25 jaar. Om dat heuglijke feit te vie ren vindt op woensdag 23 april en vrijdag 25 april een jubileumvoor stelling plaats in de Rank. De Rietpluim speelt dan de wervelende klucht "Een bed vol pret" van de Engel se schrijvers Ray Cooney en John Chap- man, vertaald door Jan Hulsegge. De toneelvereniging onderstreept daarmee dat ze ook na 25 jaar nog springlevend is, al zijn jonge spelers uiteraard van harte welkom. "Een bed vol pret" speelt zich af in de flat van kinderboekenuitgever Philip Markham en zijn vrouw Joanna. Philips De Schoof, tel. 60125 27 DeEngh, tel. 60219 87 De Praatpaal, tel. 60195 46 De spelersgroep van de Rietpluim; achterste rij v.l.n.r. Henk Hagen, Kees v.d. Wolk, Marion Posthuma, Arnold Hagen, Rita van Meurs; Pauline Kaan dorp; voorste rij: Henk Tromp, Helma Starink, Marja Kok, Jeannet v. Kleef en regisseur Cees Ouwens. partner, Henry Lodge, heeft voor de flat gezorgd en voor de inrichting binnen huisarchitect Alister Spanlow aange trokken. Philip is een boekenwurm, die 's avonds in bed nog kinderboekjes leest voor de zaak. Zijn vrouw daarentegen is een vrolijk en opgeruimd type. Henry Lodge neemt het niet zo nauw met de vrouwtjes, wat zijn Linda noodzaakt ook maar eens wat te organiseren. Dat leidt tot allerlei komische en doldwaze situaties. "Een bed vol pret" bevat alle ingrediën ten voor een avond vol plezier. Kaarten zijn vanaf heden in voorverkoop ver krijgbaar bij Henk Hagen, Lange Brink- weg 25, tel. 6011416; Marion Posthuma, Eikenlaan 81, tel 6020073; Helma Sta rink, Hazepad 74, tel. 6022070; Ton Ruizendaal, St. Josephstraat 2, tel. 6010490. Inloop voor jongeren: Dinsdagavond van 19.30 tot 22.30 en op vrijdagavond van 19.30 tot 23.00 uur. Jongeren Informatie Punt: Heb je vra gen over je studie? Scholing? Drugs? Problemen met je ouders? Vragen over werk? Studiefinanciering? Hoe je moet solliciteren? Wip dan eens binnen bij het JIP. Het informatiepunt speciaal voor jongeren in Soest. Geopend op dinsdag avond van 19.30 tot 21.00 en op don derdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. De Schoof, Molenstraat 142. Bingoavond, zaterdag 12 april: De bingoavonden in De Schoof beginnen om 20.00 uur. Vanaf 19.30 uur is de zaal open. Er worden 10 ronden ge speeld en er vindt altijd een verloting plaats. De kosten zijn f 10,- per plank voor 10 ronden. KinderinstuifDe kinderinstuif is voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. Elke woens dagmiddag vindt deze plaats in De Schoof van 14.00-15.30 uur. Op 16 april zijn we gesloten i.v.m. de voorbereidin gen van de rommelmarkt op 19 april in en rondom De Schoof. Het programma voor 23 april is lotto voor de kinderen van 4-7 jaar en pizza bakken voor de kinderen van 8 en 9 jaar. De kosten zijn f 1,25 per keer. Opgeven is niet nodig. Op zaterdag 12 april van 10.00-11.30 uur kan men overtollige planten, zaden, waterplanten, bollen enz. kwijt bij de Gemeentekwekerij aan de Molenstraat. Wanneer men die ene bijzondere plant zoekt is het ook een idee om eens langs te komen. Het is de bedoeling dat men aangeboden planten even etiketteert met naam, hoogte, bloeitijd en kleur, liefst in potten. Het scheelt ons een he leboel werk, want in zeer korte tijd wordt er veel aangeboden. De werkwijze is als volgt: men geeft bij de eerste kraam het eventuele aanbod af (Groei en Bloei verdeelt het over de kramen) en daarna kan men langs de kramen lopen. Misschien is dit ook een leuke gelegenheid om buren of vrienden te laten kennismaken met Groei Bloei, want het is toch altijd een zeer gezellig gebeuren! Nog een verzoek: parkeer op het parkeerterrein t.o. de Schoof i.v.m. politiecontrole. Plaats: Gemeentekwekerij (MEC), Mo lenstraat 157. Datum: 12 april 1997, tijd: 10.00-11.30 uur. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Heikje heks, van Patricia de Landtsheer. Het meisje Melleke ligt in haar bed als Heikje heks haar komt opzoe ken. Heikje neemt haar mee naar Heksenland, waar ze een school be zoekt, parfum moet maken, en praat met wolven. In dit verhaal lo pen fantasie en werkelijkheid door elkaar heen. Het thema spreekt kin deren wel aan. Bevat dertien met grijs ingekleurde inkttekeningen van Marja Meijer. Vanaf ca. 8 jaar. Mosje en Reizele, van Karlijn Stof fels. Een bejaarde Israëli herinnert zich zijn verblijf in het joodse weeshuis van dr. Janus Korczak in Warschau tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het niet godsdienstig opgevoede jongetje Mosje Schuster wordt wees en komt in het weeshuis te recht. Het kost hem grote moeite om zich aan te passen. Gelukkig is er het zorgzame meisje Reizele, dat een heel bijzondere plaats in Mos- je's leven gaat innemen. Het liedje "Reizele" van Mordechai Gebirtig loopt als een rode draad door de herinneringen. Vanaf 12 jaar. Krassen op de wachter, van Corrie Hafkamp. Dit verhaal speelt zich af in Zwe den, het land waar kabouters, trol len en reuzen nooit verdwenen zijn. Katharina brengt elke zomer met haar ouders en tweelingbroer Tbre door bij op Jari. Daar hebben ze ook voor het eerst Flicka Klippa ont moet, een trollenprinses. Deze va kantie verschijnt ze weer en vraagt ze hen om hulp. Leuk boek om voor te lezen, bevat 22 hoofdstuk ken. Vanaf ca. 9 jaar. Sinbad de Zeeman, van John Yeo- man. De verhalen over Sinbad komen uit de enorme verzameling vertellin gen, sprookjes en spreuken van het Midden-Oosten die de vertellingen uit duizend-en-één-nacht worden genoemd. Sinbad de zeeman vertelt aan Sinbad de sjouwer over zeven van zijn spannende reizen. Met zwart-witte en gekleurde tekeningen van Quentin Blake. Met gekleurde billen zou het leven gelukkiger zijn. Verzameling van 250 gedichten over verschillende thema's waaron der liefde, dood, familie en school. De gedichten zijn van dichters die voor jongeren schrijven, o.a.: Ted van Lieshout, Johanna Kruit, Wil lem Wilmink, Gil van der Heyden. De gedichten zijn vooral voor de onervaren poëzielezer. Bevat een uitgebreid register op onderwerp. Pieter de zeerover, van Hans Peter- son. In de Middeleeuwen vertrekt Pieter uit Bologna met een geheime bood schap voor de Deense koning, maar voordat hij in Kopenhagen is, moet hij heel wat tegenslagen overwin nen. De reis verloopt verre van vlek keloos en Pieter ondervindt veel rampspoed op zijn tocht. Het ver haal is heel leerzaam. Er wordt een boeiend beeld beschreven van het alledaagse leven. Het boek is een must, mede door de sfeervolle land schapsbeschrijvingen. De lezer krijgt een goed beeld van het leven in die tijd. Vanaf ca. 11 jaar. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD De FNV houdt op vrijdagmiddag 25 april een informatieve bijeenkomst over de veranderingen in de gezondheids zorg. Dat gebeurt in het Majella-cen- trum, Vleutenseweg 494 in Utrecht, aanvang 13.30 uur. Veel werknemers zijn de laatste tijd ge confronteerd met de talrijke wijzigingen in de gezondheidszorg. De FNV legt haar leden graag uit wat de gevolgen zijn van de nieuwe wetgeving en de wij zigingen die nog op stapel staan. Aan de orde komen o.a. de ziektekostenverze kering (AWBZ, ziekenfonds, particulier, aanvullend); de voornemens van het kabinet; de werkelijkheid; privatisering van het ziekenfonds (loongrens, pakket, nominale premie, eigen bijdrage van f 200); de wet-Van Otterlo; eigen beta lingen minima etc. Met specifieke vra gen kan men terecht bij M. Bouwmans, beleidsmedewerker gezondheidszorg FNV, die de inleiding verzorgt. Na Simon Woudwijk is nu de Haagse kunstenares Yoka Voorbach bij galerie Wind te gast. Haar werk, dat bestaat uit schilderijen, mixed media en grafiek, zal van 10 april t/m 25 mei te zien zijn bij galerie Wind in Soest. De galerie is ge opend van donderdag t/m zondag van 13-18 uur en op afspraak. Voorbach (1950) kreeg haar opleiding aan de KABK te Den Haag. Vanaf 1988 exposeert zij regelmatig in binnen- en buitenland. In 1992 kreeg zij de Stads- prijs 1992 uitgereikt tijdens de Grafiek manifestatie Delden. Van de gemeente Den Haag kreeg ze de opdracht de Vic- torine Hefting-prijs uit te voeren (ets/ etsbroche). Yoka Voorbach gaat in haar schilderijen, etsen en grafische objecten bijna als een mathematicus te werk. De ellips of cir kel zijn regelmatig terugkerende vormen evenals de driehoek. Zij refereert aan grondvormen uit de archaïsche kunst en architectuur. De symmetrie heeft zij los gelaten. Er kan gezegd Worden dat zij een artistieke en tevens mystieke vorm van meetkunde bedrijft. Bij aankoop tijdens deze expositie ont vangt men 15% subsidie. of NatajrtMKtarmlngMfïucatt* (Vl Zondagmiddag 13 april verzorgt het IVN-Eemland weer een ca. 2 uur du rende wandeling door het Baarnse bos, onder leiding van de natuurgidsen. De start is om 14.00 uur, bij restaurant "De Generaal", bij de overweg bij station Baarn en dus per trein (uit drie richtin gen) bereikbaar. Het 80 ha. grote bosgebied, onderdeel van boswachterij "De Vuursche", wordt beheerd door Staatsbosbeheer. Vroeger maakte het deel uit van de koninklijke domeinen bij paleis Soestdijk. Het Baarnse bos is een echt recreatief bos; het SBB heeft een wandelroute van 4 kilometer uitgezet. Bovendien worden in dit gedeelte veel honden uitgelaten (geen aanlijngebod). Desondanks is het beslist de moeite waard om een bezoek je te brengen aan dit gebied. Opvallend zijn de lange, rechte lanen (vnl. beuken), de twee komvormige waterpartijen, het uitkijkpunt en ook de berceaus (loofgangen). Dit zijn nog overblijfselen van een aangelegd park in barokstijl. Deze berceaus hadden voor namelijk tot doel de blanke huid van de wandelende dames te ontzien...! Een zekere Jan Deutz kreeg in 1733 toe stemming om langs de Amsterdamsche Straatweg een park aan te leggen. De grondvormen van het park zijn nog dui delijk herkenbaar. Aan het eind van de 18e eeuw werd het in het park gelegen buitenverblijf "De Eult" overgenomen door het Koninklijk Huis. In die tijd werd het park verder verfraaid. Met een beetje fantasie kun je je de flanerende edellieden in de lange, rechte lanen en de berceaus nog wel voorstellen. Door de zware recreatieve druk zijn er nauwelijks zoogdieren te zien. Alleen de eekhoorn laat zich, wegens zijn comfor tabel hoge standpunt, niet afschrikken. Op het vogelterrein valt meer te genie ten. Grote Bonte Specht, Boomklever, Mezensoorten, Vlaamse Gaai, Hout duif, Merel, Roodborst en Vink zijn wellicht te zien en te horen. In de winter was de natuur op planten- gebied in rust. Maar nu is de lente vol op bezig met ontwakende nieuwe pracht. Nieuwe knoppen zijn zichtbaar aan de oude beukenbomen, evenals ontwakend loof en de genoemde vogel wereld is volop juichend bezig met het nieuw begonnen broedseizoen. Tevens wordt aandacht besteed aan de specifieke plaats die de diverse vogels oorten in hun omgeving innemen. Zo zal de Specht insecten zoeken, zittend tegen een boomstam, de Vink zaadjes zoeken op de bosbodem en de Sperwer vliegensvlug laag over de struiken stor mend een Koolmees proberen te ver schalken. Op die manier zit niemand elkaar in de weg. Daarnaast maken paddestoelen- en zwammensoorten en naaldbomen een bezoek aan het Baarn se bos de moeite waard. Informatie: tel. 6017789. Tijdens het Museumweekeinde (za terdag 12 en zondag 13 april) biedt het Baarnse kasteel Groeneveld een stukje "Levende geschiedenis". De bezoekers, kunnen de aankomst van de familie Hasselaer in hun bui tenplaats meemaken. De natte koude winter van 1775 beleef den zijn in hun fraaie woning te Amster dam, maar juist in dit weekeinde betrek ken zij weer hun zomerverblijf in Baarn. Samen met de oudste en de jongste dochter, vergezeld door hun gouvernan te, worden zij op Groeneveld ontvangen door het personeel (butler, tuinman en dienstmeid). Als gast is ook de dichter Jan Punt aanwezig en hun sfeervolle 18e eeuwse kledij zal een extra tintje geven aan dit toch al zo fraaie kasteel. Zij brengen een rollenspel met teksten, gebaseerd op historische feiten. Extra interessant omdat het gezelschap zich tevens tussen het publiek zal begeven en actuele onderwerpen uit 1775 niet zal schuwen. Wellicht is de oudste dochter Wendela ook te bewegen om op het cla- vecimbel te spelen. Elders in het kasteel (Mamuchetzaal) wordt bovendien op zondagmiddag op het daar aanwezige kabinetorgel ge speeld, muziek uit de tijd dat deze Frey- tag-orgels gebouwd werden. "Het kof fiedrinken met de boswachter" op die zondagmorgen, aanvang 11.00 uur, is ook al een aanvulling, waarbij Huub Berger in dit praatprogramma ingaat op de geluiden die in een bos te horen zijn. Een andere unieke combinatie kan ge maakt worden met een Klankschapwan- deling, een prachtige verbindingsschakel om de schoonheid van natuur en mu ziek in samenhang te ontdekken. Beide middagen zal het theedrinken in de Van der Dussenzaal het startsein vor men voor de steeds te herhalen "leven de geschiedenis" met de familie Hasse laer. Met aansluitend gesprekken in de diverse zalen van het kasteel, waarin de permanente en wisseltentoonstellingen een instructieve kijk geven op de pro blematiek, waarmee het Nederlands landschap te maken heeft. Daarbij worden geen oplossingen of oordelen geboden, maar wel informatie uit verschillende invalshoeken (zelfs via de ogen van kunstenaars), inclusief voor- en nadelen en consequenties in positieve en negatieve zin. Om zo de bezoekers aan het nadenken te zetten en te helpen bij de vorming van een eigen keuze. In De Vijverhof houdt postzegelver eniging Éemland vanavond een bij eenkomst, waar ook niet-leden wel kom zijn. Zij kunnen kijken en luis teren naar de dialezing van P. J. Bui- tink over het onderwerp 'bijen op postzegels'. De aanvang is 20.00 uur, de toegang gratis. Het bestuur en de leden zijn vanavond verder bereid informatie te verstrekken over de vereniging. Ze zijn ervan over tuigd dat in Soest veel postzegelverza melaars wonen, die nog geen kennis hebben gemaakt met de vereniging. Ter wijl er zoveel te weten kan worden ge komen over postzegels, brieven, ansicht kaarten, eerste dagenveloppen, dag waardestukken en andere interessante items voor de filatelist. De leden van Eemland komen regelma tig bij elkaar. Deze bijeenkomsten ver lopen altijd in een prettige en onge dwongen sfeer, waarbij de filatelisten kennis uitwisselen over hun hobby. Er worden verder veilingen gehouden en de vereniging heeft ook enkele leden die zorgdragen voor het rondzendverkeer van postzegels en andere verzamelstuk- ken. Belangstellenden kunnen vanavond vanaf acht uur terecht in De Vijverhof aan de Klarinet. Telefonisch kunnen in lichtingen worden ingewonnen bij de ledenadministratrice E. Koning, tel. 6856548. De KBO Soest/Soesterberg zal zon dag 13 april gastheer zijn voor maar liefst drie koren, te weten het Ko ninklijk Mannenkoor "Kromme nie", het gemengd koor "Cantate Domino" van Soest-Zuid en het Mariakoor van Soestdijk. Deze drie koren, die alle ónder leiding staan van dirigent Theo Hali, staan borg voor een middag vol muziek. Op het programma staan werken van o.a. Drexler, Gounod, Handel, Mozart, Mendelssohn Bartholdi, Orlando di Lasso, Saint Saëns, Schubert en Von Weber. Het concert begint om half drie, de zaal is open vanaf twee uur. De toe gangsprijs is extra laag gehouden om de minder draagkrachtigen ook de gelegen heid te geven een concert bij te wonen. Per toegangskaart wordt het luttele be drag van f 3,- gevraagd. Om teleurstel ling te voorkomen kan men kaarten in de voorverkoop verkrijgen op de vol gende adressen: mevrouw W. Kluvers, Hazepad 141; de heer H. Henken, Va leriaanstraat 75; de heer M. Elissen, Eikenlaan 3. Aan het einde van het concert, dat rond de klok van half vijf zal zijn, zullen de drie koren worden samengevoegd tot één groot koor, waardoor er meer dan honderd zangers/zangeressen op het podium plaatsnemen om gezamenlijk het "Tollite Hostias" van C. Saint Saëns te zingen. Het belooft een uitermate muzikale middag te worden, waarvoor de belang stelling nu reeds zo groot is dat verwacht wordt dat het maximale aantal plaatsen reeds in de voorverkoop zal worden be reikt. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM RA Al? IV VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 035-542 0446 De Baarnse Muziekkring organiseert op zondag 13 april tijdens het Museum weekend een extra museumconcert in kasteel Groeneveld. Kees de Wijs be speelt het kabinetorgel in de Mamuchet zaal, m.m.v. Lyda van Tol, sopraan. Uit gevoerd worden werken van Bach, Mo zart, Schubert en Beethoven. Aanvang: 14.00,15.00 en 16.00 uur. Toegang vrij. Op zaterdag 19 april is er een abonne mentsconcert in kasteel Groeneveld. Solist is Martijn van den Hoek, piano. Hij speelt werken van Handel, Liszt, Beethoven, Schubert, Mendelssohn, Brahms en Wagner. Aanvang: 20.15 uur. Entree: f 20,-; pas65 f 18,50. Vanaf 23 april t/m 4 mei exposeert Hetty de Wette met olieverfschilderijen in kasteel Groeneveld te Baarn. Hetty de Wette werd geboren in 1957 en ver trok al vroeg met haar ouders naar Amerika. Op haar twintigste keerde rij terug naar Nederland om aan de kunst academie Minerva in Groningen te stu deren. Zij exposeert regelmatig in Ne derland, soms in Texas en werkt veel in opdracht. Om het landschap vast te leggen trekt zij er op uit om op de gekozen plek te schilderen. Haar inspiratie vindt zij voornamelijk langs de westkust van het Zeeuwse eiland Schouwen Duiveland. Afhankelijk van de weersomstandighe den en het licht keert zij herhaaldelijk terug naar dezelfde locatie om op het juiste tijdstip van de dag verder te kun nen werken. Daarom duurt het soms enkele weken voordat een schilderij vol tooid is. Abstractie en realisme zijn voor haar geen afzonderlijke zaken. Integendeel: de werkelijkheid bestaat uit talloze ab stracte vormen en structuren. Voorbeel den hiervan rijn waterreflecties, luchten en zandformaties. Het werk is te bezich tigen in het koetshuis van het kasteel. Van zondag 13 april tot woensdag 14 mei is in theater "De Lieve Vrouw", Lie ve Vrouwestraat 13 in Amersfoort, werk te zien van de Soester kunstenares Ine ke Talen. De tentoonstelling wordt a.s. zondagmiddag om 15.00 uur geopend. Op zaterdag 19 april is er in de RMA- muziek- en dansschool in Amersfoort een workshop Salsa-dans. Kinderen van 9 t/m 12 jaar zijn welkom van 10.30 tot 11.30 uur; tieners en volwassenen van 12.00 tot 13.30 uur. Kosten: f 10,-. In formatie en aanmelding: tel. 033- 4622004. De Raad van Kerken houdt op zondag 13 april (17.00 uur) de vierde vespervie ring van dit seizoen in de Open Hof aan de Veenbesstraat, waarin de kerkmuziek centraal staat. De vespercantorij o.l.v. Jean Telder zorgt voor de muzikale in vulling, met Tjalling Roosjen aan het orgel. Gezongen wordt o.a, psalm 23 in verschillende zettingen en een magnifi cat van Mendelssohn; gelezen wordt uit Openbaringen en Philippenzen. Samen en in afwisseling met de gemeente wor den liederen uit de schat van de kerk muzikale traditie gezongen, evenals het Onze Vader en de zegenbede. De ves per is een viering voor iedereen, katho liek of protestant, al of niet kerkelijk betrokken. Bij de uitgang is er een col lecte voor de kosten. De traditionele viswedstrijd ont het kampioenschap van Soest, Baarn en Bunschoten vindt zaterdag 12 april plaats bij de Melm aan de Eem. De vissers die een gooi willen doen naar deze titel, kunnen vanaf 7.00 uur hun aas uitwerpen. Om 6.15 uur moeten ze zich verzamelen. De wedstrijd wondt om half tien voor een kwartiertje onderbro ken en duurt daarna tot 12.00 uur. De kosten bedragen tien gulden per per soon. Opgeven kan tot donderdagavond acht uur bij Willem van de Kraats, tel. 6016895 of Bert Giele, tel. 5412461. Steenhoffstraat 46, lel. 60195 77 Donderdag 10 april In de Nederlandse documentaire "Thuis" vertellen mensen over hun meest intieme kant van hun leven: de dagelijkse gewoontes thuis. Het resultaat is een licht ironische documentaire over de hang naar burgerlijkheid in ieder mens. In "Thuis" zijn de huizen niet van be lang maar het leven dat daar wordt ge leid door de mensen die er wonen. Van de interieurs wordt niet veel getoond, maar des te meer van de mensen. De filmmakers gingen op bezoek bij huur ders van het Woningbedrijf Amsterdam en interviewden hen over hun "thuisge- voel". In de film komen heel verschillende mensen aan het woord: ouderen en jon geren, gezinnen en alleenstaanden. Al lemaal hebben ze een huiselijk gedrag, dat de sfeer in huis bepaalt. De bewo ners vertellen zelf over hun favoriete plek in huis, hun vaste rituelen en het voorwerp waar zij het meeste van hou den. De gesprekken worden afgewisseld met beelden van dagelijkse handelingen, die het vertelde illustreren. Deze vorm zorgt voor een afstandelijkheid die iro nisch werkt. Ook moeten sommige ge portretteerd bewoners lachen om hun eigen thuisgedrag. "Thuis" laat heel duidelijk zien dat een ieder thuis behoudend is. Pas na een verhuizing als alles weer op orde is keert de rust terug. Ook in de dagelijkse ac tiviteiten heerst een behoudende cul tuur. Het ritme van de maaltijden, kof fie en thee, een borrel en de vaste han delingen voor het naar bed gaan, orde nen het dagelijks bestaan. "Thuis" zet daarmee een gedeelte van het bestaan centraal, waaraan gemakke lijk wordt voorbijgegaan. De meeste mensen willen interessant en spannend rijn, of zich zo voordoen, en vooral niet burgerlijk. De filmmakers wijzen het te recht: de kijker moet erkennen dat nie mand kan leven zonder de regelmaat en geborgenheid van thuis. Op een oer- Nederlandse en dus nuchtere manier wordt de aandacht gevestigd op een be langrijk onderdeel van het leven. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,00; cjp/ 65+f7,00. Milieutip van Milieu defensie Soest Nee, dit stukje gaat niet over het genie ten van Uw welverdiende rust, maar over de 6000 luiers, die een baby ge middeld gebruikt vanaf de geboorte tot de zindelijkheid. Jonge ouders worden tegenwoordig in de verwarring gebracht door de keuzes, die ze op dit terrein moeten maken: wat is nu beter voor het milieu, zelf luiers wassen of gebruik maken van een luierwascentrale? Laten we de mogelijkheden op een rijtje zet ten. Wegwerpluiers, ook wel papieren luiers genoemd. Ze bestaan echter voor 15 tot 30% uit kunststoffen, zoals plas tic laagjes, elastiek, tape en "superabsor- ber", terwijl de verpaicking meestal ook van plastic is. Per jaar komen er 900 miljoen wegwerpluiers bij het afval, zo'n 10 duizend vuilniswagens vol. De ver werking van de afvalberg wordt steeds problematischer en duurder. Maar ook bij de productie heeft het milieu te lij den. Het rooien van de bomen, het ver voer en het maken van houtpulp belas ten het milieu, terwijl bij het bleken van de houtpulp chemicaliën nodig rijn. Wasbare luiers. Tegenwoordig zijn er katoenen luiers in de vorm van weg werpluiers: de broekluiers, die sluiten met klittenband. Ze bestaan uit een aantal gebreide lagen over elkaar met een groot absorptievermogen. Er kun nen ook drooghouddoekjes in worden gelegd. Tegen het doorlekken worden wasbare plastic luierbroekjes gebruikt of strikslips. Luierservice. Een luierservice komt een keer per week langs om de vuile luiers op te halen en schone te brengen. Het wassen gaat efficiënter dan thuis. De luiers worden altijd machinaal ge droogd. Omdat de luierservice hogere eisen stelt aan de luiers, zullen ze min der vaak opnieuw worden gebruikt dan bij thuis wassen. Wat is nu voor het kind en het milieu de beste keus? Wanneer we alle milieuas pecten meenemen zoals de productie, het vervoer, het wassen en de hoeveel heid afval, dan is de luier die thuis ge wassen wordt de beste keus. Wel is pro ductie van katoenen luiers ook niet mi lieuvriendelijk, maar omdat ze lang meegaan, weegt dit minder zwaar. Was de luiers niet heter dan nodig is, was met volle trommel en gebruik bij voor keur geen wasdroger. Als u deze wel wilt gebruiken, centrifugeer de luiers dan zo goed mogelijk. Gebruik geen wasverzachter omdat dit kan leiden tot huidirritaties en bovendien de luiers minder absorberend maakt. Baby's kun nen luieruitslag krijgen van katoenen luiers, maar ook van wegwerpluiers. De meeste baby's hebben er geen last van. Qua kosten rijn katoenen luiers ook aan te raden: wegwerpluiers kosten voor de hele periode zo'n f 2500,- tot f 3000,-, een complete set katoenen luierbroek jes met toebehoren, plus waskosten zo'n f 1.500,-. De katoenen luierbroekjes rijn o.a. te koop in de thuiszorgwinkel van de Kruisvereniging. Daar kan men U ook deskundig van advies dienen. Wilt U meer weten over de voor- en nadelen van katoenen en wegwerp luiers, dan kunt u bellen met de Milieu telefoon: 020 - 6262620. De MilieuTe- lefoon is de consumenteninformatielijn van de Vereniging Milieudefensie. De Milieudefensiegroep Soest is een van de meer dan honderd Milieudefensiegroe- pen, die zich al jaren inzetten voor een beter milieu. Wilt U meer weten of zelf actief worden, bel dan tel. 6016597. woonkam., mod. keuki mer en bergruimte, praktijkruimte. Degemeei 3 bouwkat bouwkaveï I Informs Op de 1 vrij staar Koperw bouwd. De bou oppervl bouwka van ong geveer grondpi en k.k. II Inforni - prin won - bijo gori - deg VOO - ZOT Belangstel aanmeldei ders van S digden di< verzocht c Nadere in mogelijkh heer R. Bi verkeer (1 plein 1 te

Soester Courant | 1997 | | pagina 20