O O 11 1-1 1-2 K SWOS-cursisten tonen hun werk Eerste cl Flinke fi leefbaar IWELZUNr Reacties van Lezers Dwaaltochten door De Kleine Wereld 'Raadgevingen voor u en uw nabestaanden' WORDT Wel eens over nagedacht? Verrass Seniorei WOENSDAG 9 APRIL 1997 SOESTER COURANT PAGINA 28 8 e JAARGANG NR.3 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Rode Kruis bustocht voor senioren Actieve ouderen... gelukkige ouderen 70 jaar worden Voor automobilisten soms een ramp Aandachtig om je heen kijken Adreswijziging ANBO Een nieuwe rubriek Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten KBO Soest/S'berg Thuiszorg een zorg apart Ziekenfonds en de algemene bijdrage Expositie tekenen en schilderen 55+ Oproep Wist u dat.. Nieuwe cursus voor 55-plussers Eerste kennismaking met de computer Geijkt kijken Seniorenbus: gaan en staan waar u wilt WOENSDAG 9 A Ida Wassink e H Gedeputeerde Edelsteenslij Blijf niet aan de kant zitten, maar maak uw eigen pagina nog interes santer. Uw bijdrage kunt u richten tot de Werkgroep Seniorenpagina, p.a. Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 6023681. U kunt u ook wenden tot de werkgroepsleden: T. Duhen, tel. 6017193, H.J. Koster, tel. 0346-352689, H.C.M. Henken, tel. 6017938, A.F.J. Nachbahr, tel. 6025021, T. Beek, illustrator, tel. 6019434 of bij M. van Weelden, coördina tor SWOS, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina ver schijnt in de Soester Courant van woensdag 14 mei. Kopij graag vóór 28 april inleveren bij de werkgroep of één van de werkgroepsleden. Uw bijdrage graag voorzien van naam en adres. SENIOREN PAGINA •ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28,tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken Valeriaanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schootenGen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346-353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink- Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346- 352041. Seniorenbus 6019190 Maaltijdvoorziening 6016324 Personenalarmering 6014114 S.W.O.S. 6023681 C.M.D. 6019004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 6027997 Klusjesdienst 6023681 Centraalmeldpunt vrijwilligershulp 6031119 Op dinsdag 13 mei a.s. organiseert het Nederlandse Rode Kruis Soest/ Soesterberg haar jaarlijkse bustocht. Deze traditionele bustochten zijn in principe bedoeld voor hen die op een andere wijze weinig of nooit van een heerlijk uitje kunnen genieten. Dit jaar gaat de reis via Amerongen voor koffie/thee met gebak richting De Uithof voor een bezoek aan de Botanische Tuinen van de Universi teit met haar duizenden plantensoor ten. Hiervoor is het "raadzaam" dat u zich alleen opgeeft wanneer u nog redelijk mobiel bent. Hierna wordt in het pittoreske dorp Haarzuilens een diner "13.00 uur" aangeboden. De terugtocht voert langs de romantische Vecht met kas telen en theekoepels. Onderweg wordt nog gestopt voor een afcakker- tJe- Dagschema: de bus vertrekt via ver schillende opstappunten, afhankelijk van de aangemelde deelnemers, om 8.30 uur en zal naar verwachting om plm. 17.30 terug zijn. Kosten deelname: dankzij de finan ciële ondersteuning van de plaatselij ke afdeling Rode Kruis Soest/Soes- terbergn kunt u voor slechts f 20,00 deelnemen. Opgeven bij: mevr. T. Mertens- Ramrath, tel. 6013957, mevr. J. Reer-Plieger, tel. 6011998. Bovenstaande is de conclusie van een onderzoek, gedaan door de psycho loge drs. Lucienne van Eyk voor het Centrum van Gezondheids Vraag stukken te Groningen. Het onderzoek spitste zich toe op vrijetijds activiteiten van senioren bo ven de 57 jaar, waarbij 4800 in de noordelijke provincies met deze leef tijd werden ondervraagd. Mevrouw Van Eyk ontdekte dat ouderen, die lichamelijk niet zo goed gezond zijn, er financieel wat minder voor staan, of geen partner meer hebben, zich gelukkiger voelen, wan neer zij b.v. samen met anderen gaan fietsen, sporten, kaarten of gaan eten. Vrouwen van boven de 57 jaar zijn meestal actiever, dan de mannen van deze leeftijd. De vrouwen doen snel ler vrijwilligerswerk, geven zich gau wer op voor een cursus, gaan sponta ner naar zwemmen, gezamenlijk handwerken of gymnastiek. Zij zijn actiever en voelen zich daardoor ge lukkiger. Heren...? "let op Uwe Saeck" en wees voor uw eigen bestwil wat actie ver. y De SWOS heeft op dit terrein voor elk wat wils, te bieden, tel. 6023681. Bron: Louk Nachbahr Automobilisten die 70 jaar worden, moeten op die datum een nieuw rij bewijs hebben. Ook moeten zij daar voor een soort medische "APK-keu- ring" ondergaan. Voorheen moest het rijbewijs om de vijf jaar verlengd worden. Nu hoeft dat niet meer. Maar als men 70 jaar wordt moet het rijbewijs vernieuwd en de chauffeur "doorgelicht" wor den. Dan ineens moet worden beke ken of men nog wel capabel is om een auto te besturen. Of men vóór de 70ste verjaardag capabel was doet niet ter zake. De leeftijd van 70 jaar krijgt hierdoor een stempel opgedrukt. Procedure Als men de procedure vroeg genoeg inzet en nog goed gezond is, is er meestal niets aan de hand en kan men tijdig in het bezit zijn van het nieuwe rijbewijs. Maar voor meerde re mensen gaat het bij de keurings arts fout. Daar wordt nogal eens een verborgen of sluimerende kwaal ont dekt, waarop zonder meer geen goedkeuring kan volgen. En dan begint het probleem. Men wordt verwezen naar de eigen huis arts of naar een specialist voor nader onderzoek en/of behandeling van de kwaal. En bij de laatste is men meestal niet direkt aan de beurt. Als de kwaal verholpen of onder controle is kan men weer bij de keuringsarts aankloppen voor afwerking van de aanvraag, maar dan is er intussen wel de nodige tijd verstreken. De keu ringsarts kan aantekeningen plaatsen op het formulier als "moet bril dra gen" of "met automaat rijden". Af hankelijk van de aantekeningen op het formulier kan ook nog een ver- In grotere steden is er, blijkens on derzoek, vooral bij ouderen sprake van een groeiende anonimiteit. Hoe zou dat in een plaats als Soest zijn? In mindere mate, zullen velen reage ren, maar toch...? Hier in Soest is geen gericht onderzoek gehouden, maar men hoort wel geluiden die ook in bovengenoemde richting wijzen. Vooral in flatgebouwen kennen men sen vaak hun buren niet eens en in het bijzonder bij ouderen leidt dat vaak tot vereenzaming en tot sociaal isole ment. Dat kan nog worden versterkt als zo'n oudere kortgeleden zijn of haar partner heeft verloren of wan neer contacten met familie en beken den bij het ouder worden geleidelijk afnemen. Vaak gaan wij - die wat dit betreft meestal in gelukkiger omstandighe den verkeren - hier schouderopha lend aan voorbij. Vaak reageren wij als volgt: "Ze doen ook geen moeite om het zelf op te lossen" of "misschien vin den ze het wel best zo". Het eerste is helaas vaak het geval omdat zij niet goed weten, hoe het aan te pakken. Maar daarmee is niet gezegd dat ze 't zo wel best vinden. Ze moeten daarbij een handje gehol pen worden. Het zou een goed idee kunnen zijn om af en toe eens de moeite te doen om op aandachtige wijze om ons heen te kijken. Misschien ontdekken we op deze wij ze af en toe iemand die zich kenne lijk alleen voelt. Een medemens die een beetje begrip en warmte nodig heeft, zoals wij al lemaal. CeesGroen b plichte rijtest volgen bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen en ook hier zijn er nog zoveel wachten den voor u. Intussen is waarschijnlijk wel uw rijbewijs verlopen en bent u strafbaar als u zonder geldig rijbewijs op pad gaat. Bezwaren Gelukkig komen er de laatste tijd steeds meer instanties in het geweer om deze procedure aan te vechten. Zo wil b.v. de ANWB in contact ko men met mensen die geconfronteerd worden met extra hoge kosten en/of lange wachttijden bij de keuring. Ook de ouderenbonden laten zich horen en vragen zich o.a. af waarom de kosten van de verplichte medische keuring(en) niet worden vergoed. Men is niet direct tegen een keuring mits er grondige redenen voor zijn, maar men vindt de koppeling aan de leeftijd van 70 jaar niet juist. De ouderenbond ANBO is voorne mens een proefproces uit te lokken om een eind te maken aan deze leef tijdsdiscriminatie. Het Landelijk Bureau Leeftijdsdiscri minatie vraagt zich ook af waarom er een leeftijdsgrens van 70 jaar is ge steld. Er rijden genoeg jongere auto mobilisten rond die gestresst zijn of ook van alles mankeren, maar die ongehinderd mogen doorgaan. T.D. Met ingang van 28 april 1997 wordt het adres van het secreta riaat: Albert Cuyplaan 208, 3764 TX Soest. Telefoon 035-6016795. Die kleine mensjes die men over het algemeen pleegt aan te duiden met peuters, kleuters, broekjes, snoepjes en wat al meer voor koosnaampjes, vormen een belangrijk deel in de gro te wereld. Gelukkig zijn zij zich dit niet bewust Juist in dit feit schuilt de grote beko ring. Zodra men het besef krijgt een prominent deel te zijn van dat indrukwekkende en moeilijk defini eerbare dat leven heet, is de onge dwongen natuurlijkheid er af en speelt men een de rol met al het raf finement dat men kan opbrengen. Ik ben er dan ook van overtuigd dat het goed is om zo nu en dan de aan dachtige toeschouwer te zijn van het bedrijvige gedoe in "De Kleine We reld" en soms lering te trekken uit de wijze lessen die de ondermaatse bur gers van deze gemeenschap doceren. Gaarne wil ik me -zeer regelmatig- begeven op de smalle wegen die naar dit rijk leiden en in de verhalen u in contact brengen met de zusjes: Mar leentje van 3, Antoinette van 2 en José in de wagen, terwijl meermalen een wijs vieijarig vriendinnetje Ingrid op het toneel zal verschijnen en ook wellicht een paar stoeiende knapen die Fons, Jos en René worden ge noemd. De eerste reis naar "De Kleine We reld", naar dit schone land, is vlot verlopen. Ik heb gezien hoe het de cor waartegen de scènes zich afspe len kan wisselen. Soms is het een grote tuin waarin een blind paard geen schade kan aan brengen en dan weer een huiskamer, waarin moeder bereddert, maar de kleine bewoners volledig de mogelijk heid laat hun economie en politiek te bedrijven. Moeder lijkt me een verstandige vrouw en vader een hardwerkende man die af en toe meespeelt in het geheel. Zij ziet - zo meen ik haar ge dachten te kunnen raden - de grote tuin ooit beplant met mooie bloemen en heesters en de kamer eens aange kleed met een rijk meubilair. Dan zal zij echter niet meer de volwassene zijn die in dit wereldje leeft als de vol maakte, de onfeilbare en de trooste res bij verdrietjes. Samen, u en ik, zullen we de koeste rende zon van het geluk voelen en geslagen worden door het verdriet. We zullen telkens weer recht komen als het onkreukbare riet en terug ver langen naar de tijd toen wij zelf onze "Kleine Wereld" bevolkten. Senior Onder bovenstaande titel heeft de KBO Soest/Soesterberg een zeer handzame brochure uitgegeven. Op een zeer praktische wijze is een goe de checklist uitgewerkt, waarmee na bestaanden en achterblijvers precies op de hoogte zijn van een heleboel zaken, welke zij moeten weten om deze in uw geest en naar uw wensen af te kunnen wikkelen. Op de linker bladzijdes vindt men verschillende rubrieken met de bijbe horende trefwoorden, zoals b.v. ver zekeringen... met de trefwoorden zie kenfonds, ziekenkosten, opstal, in boedel, W.A., aanvragen uitkering, uitvaart, opzeggen en/of andere ten naamstelling. Op de rechter bladzijdes kan men dan zelfs de gegevens en polisnum mers noteren. Uit een groot aantal reacties is wel gebleken dat dit initiatief van de KBO voor haar leden op prijs wordt gesteld. Want zo geeft menigeen toe, maar al te vaak zijn er bij overlijden nauwelijks aanwijzingen voor de ach terblijvers en is de kernvraag wat is er en... waar ligt het, zoals waardepa pieren, notariële gegevens, verzeke- KBO Buitenzijde brochure ringen, nota's en afrekeningen, lid maatschapskaarten en de wensen voor de uitvaart en begrafenis. Vanwege het succes onder de KBO leden heeft het bestuur besloten de brochure ook voor anderen beschik baar te stellen. Belangstellenden kunnen zich wenden tot de secretaris van de KBO Soest/ Soesterberg de heer Henken tel. (035)6017938. Hierbij geldt wel het motto "Zolang de voorraad strekt". Louk Nachbahr 9 April - soosmiddag in "De Deel" achter de Oude Kerk van 14.30- 16.30 uur; 15 April - bowlen in C-drie van 14.00-16.00 uur; 22 April -14.30 uur Groot Engen- daal - jaarvergadering, aansluitend dialezing "Zwerven over de Veluwe" door Rien Mouw; 29 April - bowlen in C-drie van 14.00-16.00 uur; 13 Mei - bowlen in C-drie van 14.00- 16.00 uur; 14 Mei - soosmiddag in "De Deel" van 14.30-16.30 uur; 27 Mei - bowlen in C-drie van 14.00- 16.00 uur; laatste keer van het sei zoen. Info: bijeenkomsten: mevr. G. Sche pen, tel. 6014513, bowlen: dhr. C. de Haan, tel. 6012162. 9 April 13.30 uur: Soosmiddag in de Vijverhof, kaarten, bridgen etc. 13 April 14.30 uur: Korenconcert in de Vijverhof (3 koren). Attentie kaarten aanvragen noodza kelijk. 16 April 13.30 uur: Soosmiddag in de Vijverhof, kaarten, bridge etc. 23 April 13.30 uur: Soosmiddag in de Vijverhof. 25 April: Aanvang vijfdaagse boot reis met s.s. prinses Juliana. 30 April 13.30 uur: Soosmiddag in de Vijverhof kaarten, bridge, etc. 6 Mei 9.30 uur-10.30 uur: Info-uur- tje over alle zaken de KBO betreffen de, waaronder reizen en evenemen ten. 7 Mei 9.30 uur: Jaarlijkse Maria-vie- ring in de Mariakerk. Iedereen van harte welkom. 10.30-11.30 uur: Info uurtje over alle zaken de KBO betreffende in Soesterberg "De Drie Eiken". Info reizen: Mevr. R. de Korte, tel. 6013960. Soos: Mevr. R. Groen, tel. 6017580. Evenementen: Mevr. A. Jacobs, tel. 6015350. Voor velen inderdaad een zorg. Velen vragen zich af of men nog thuis kan blijven als men alleenstaand is en (veel) zoig nodig heeft. Van hogerhand wordt thuiszorg steeds meer gestimuleerd, maar of het in de praktijk zo gemakkelijk werkt is nog de vraag. Bezuinigingen, oplopende wachtlijsten, te weinig geld voor personeel en toenemende vraag zijn een zorg voor de Thuiszorg. Door het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NLZW) en de Stichting Vrijwilligers Terminale Thuiszorg (VTZ) is een brochure samengesteld, waarin stap voor stap vermeld wordt hoe men zich kan voorbereiden op zorg aan huis. Daar in blijkt dat in overleg soms meer mogelijk is dan men op het eerste gezicht zou denken. De brochure is verkrijgbaar bij de NIZW te Utrecht door over schrijving van f 5,00 op gironr. 823754 t.n.v. NIWZ te Utrecht met vermelding van bestelnr. E 20061 en "denken over zorg aan huis". Het is alweer enkele jaren geleden, dat de cursisten tekenen en schilde ren met hun werk naar buiten traden. Deze cursus wordt georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) voor mensen van 55 jaar en ouder, die willen leren teke nen en/of schilderen en voor min of meer gevorderden. Er wordt wel eens gezegd dat men "het in de vingers moet hebben", maar in feite kan iedereen het leren. En zoals met alles zal de één uitein delijk "het vak" beter onder de knie krijgen dan de ander. De lessen De lessen worden op woensdag gege ven van september tot mei door 2 ervaren jongeren docenten Fred Ros en Paul de Kort in cultureel centrum C-drie in 3 groepen. Per les zijn er plm. 12-14 cursisten aanwezig. De ene keer wordt ge werkt aan een thema, waaraan ieder een meedoet, een andere keer zoekt men zelf een onderwerp uit. Ook worden enkele lessen aan portrette kenen gewijd. Aan het eind van de les worden de resultaten van de les naast elkaar ge legd en besproken. Hierbij valt op, dat ieder een eigen stijl ontwikkelt, waarbij de één gedurfd, de ander voorzichtiger te werk gaat. Materialen en technieken Men kan gebruik maken van materi alen als (kleur)potlood of houtskool voor tekenen, aquarel, acryl, of olie verf voor schilderen. Voor beginners wordt veelal begon nen met wat tekenvaardigheid op te doen. Sinds 1 januari van dit jaar hanteren ziekenfondsen ook een eigen bijdra ge. Een ziekenfondsverzekerde be taalt vanaf die datum f 200,00 eigen bijdrage per jaar. Maar... ziekenfondsverzekerden die op 31 januari 1997 65 jaar of ouder zijn, betalen een eigen bijdrage van f 100,00 per jaar. U leest alles over de eigen bijdrage in de folder "Uw ei gen bijdrage aan de gezondheidszorg' die verkrijgbaar is bij postkantoor of bibliotheek. Er is tevens een Postbus 51 informatielijn waar u met al uw vragen over dit onderwerp terecht kunt. Het nummer is 06-8051. (44 cent per minuut) Bron: Nestor (mrt '97) Theorie Bij tekenen en schilderen zijn er een paar dingen waar men op moet let ten. Termen als perspectief, compo sitie, kleurgebruik en stofuitdrukking spelen een grote rol. Hoe krijgt men diepte in een werkstuk en hoe kan men diverse kleuren zelf mengen uit een beperkt aantal standaardkleuren. Het is b.v. ook niet eenvoudig om water uit te beelden onder verschil lende omstandigheden. Op ouderen gericht De cursus is zeer geschikt voor ouderen, die een hobby willen uitoe fenen in groepsverband. Er is geen prestatiedwang en men kan veel van elkaar leren. De resultaten van de werkstukken zijn dan ook heel di vers. Ook het onderlinge contact is een belangrijk aspect. Waar en wanneer De expositie wordt gehouden van 9 april tot en met 7 mei a.s. in cultu reel centrum C-drie, Willaertstraat 49 (Overhees) en is vrij toegankelijk. De openingstijden zijn van 9.00- 21.00 uur. De officiële opening vindt plaats op woensdag 16 april a.s. om 14.00 uur. Voor meer informatie kan men op cursusdagen (woensdag van 10.00- 11.45 uur en van 13.00-16.45 uur) gerust even binnenlopen in het leslo kaal, waar men de cursisten dan be zig ziet. Informatie is ook verkrijg baar bij de SWOS, tel. 6023681. T.D. Via de Gezondheidstelefoon komen signalen binnen van mensen die door de veranderingen in de thuiszorg fi nancieel in de knel komen. Geldt dat ook voor u... bel ons dan. We kun nen helaas geen ijzer met handen bre ken, maar kunnen uw reacties wel bundelen en aan de bewindslieden aanbieden. Het telefoonnummer van de Gezondheidtelefoon is 0900- 8212183. (22 cent per minuut) Bron: Nestor U bij een goedgekeurde opticien twee maanden omruilgarantie krijgt op uw multifocaie glazen. Dus, kunt u niet aan de glazen wennen dan wordt in onderling overleg naar een andere oplossing gezocht. U bij een goedgekeurde opticien een jaar onvoorwaardelijke garantie krijgt op uw bril bij beschadiging. Bron: Nestor In een vorig artikel memoreerde ik dat er dagelijks heel wat beslissingen worden genomen, welke min of meer ook 55-pIussers raken. Ik stelde toen de vraag aan de beleidmakers, of zij hiervan wel doordrongen waren en re kening hielden met het vijfde deel van onze bevolking. We hebben nu in onze gemeente Soest een nieuwe regeling voor het scheiden van afval en men kondigt daarbij meteen sancties en boetes aan. De zorg voor het milieu is na tuurlijk een goede zaak, maar begin met maatregelen aan het begin van de keten en niet op het einde van de lijn. Neem nu het oud papier; weet men hoeveel er per week al in de brieven bus komt? Weet men, als men dit verzamelt en in een tas stopt hoeveel dit weegt? Weet men wat een moei te en krachtsinspanning het kost voor oudere, slecht ter been zijnde mensen, om dan dit oud papier naar de papierbak te brengen? Kijk beleidmakers: als het papier niet meer in de groene bak mag en u geen alternatieve oplossing geeft voor deze groep ouderen, dan maakt u ze toch weer een stuk afhankelijker. Ze zijn dan aangewezen op burenhulp of andere aardige mensen, die voor hen wekelijks dit oud papier willen weg brengen. Maar ik heb toch goed begrepen dat de trend is om ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wonen? Het is toch iets om over na te den ken. p.s. Diegenen, die geen ongewenste reclame in de bus willen, kunnen een sticker halen bij het gemeentehuis. Louk Nachbahr De Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) start in de maand juni 1997 een computercursus voor be ginners. Deze cursus is speciaal voor de senioren uit Soest en Soesterberg ontwikkeld. Het doel van deze cursus is: dat u in vijf ochtenden of midda gen (van elk drie uur) de eerste begin selen van het werken met de compu ter onder de knie krijgt. Iedere cursist beschikt daarbij over een eigen com puter. De groepsgrootte is maximaal zeven waardoor u ruim voldoende aandacht van de docent zal krijgen. Enkele onderwerpen die behandeld worden zijn: tekstverwerking, het op zoeken van gegevens, informatieban ken, spelletjes, internet (demonstra tie), educatieve programma's, bestu ringssystemen (Dos- en Windows). Zelfs na afloop van de cursus blijft de docent beschikbaar als vraagbaak voor: de aanschaf van een computer, het installeren van programma's en ander voorkomende probleempjes. Bij deze cursus zijn alle senioren uit Soest en Soesterberg van harte wel kom. Wanneer blijkt, dat er in Soesterberg veel belangstelling voor deze cursus bestaat, zal de SWOS in het najaar eenzelfde cursus in De Drie Eiken organiseren. Ook zal er bij gebleken behoefte een vervolgcur sus worden georganiseerd. Deze cur sus zal eveneens in het najaar van 1997 gegeven worden. Bij voldoende aanmeldingen wordt de cursus in het Dienstencentrum "De Vijverhof' (Klarinet) gegeven. Cursusdagen: 11-13-16-18 en 20 juni. Er starten twee cursussen (och tend en middag). Ochtendcursus: 9.30-12.30 uur en middagcursus 13.30-16.30 uur. De kosten van de cursus bedragen f 225,- voor 5 lessen van 3 uur (to taal 15 uur), inclusief lesmateriaal en leerboek. 65-plussers betalen f 200,- Voor aanmelding of informatie kunt u bellen met het SWOS-bureau 035- 6023681. In Nederland wonen naar schatting meer dan 7 miljoen brildragers en soms lijkt het of er net zoveel ver schillende monturen zijn. Met alle gevolgen van dien! De keuze van een goed montuur is niet gemakkelijk. Om maar niet te spreken van de keuze van de juiste glazen en het ver vaardigen van de hele bril. Daarvoor is echt een professional nodig! Het Keurmerkinstituut heeft daarom de werkzaamheden van opticiens onder de loep genomen en eisen gesteld waaraan een goede oogmeting moet voldoen. Deze eisen hebben betrek king op alle activiteiten rondom de oogmeting: vakbekwaamheid, verant woordelijkheid, het op correcte wijze uitvoeren van de oogmeting, de zorgvuldigheid waarmee met de klant wordt omgegaan, de benodigde "in strumenten", het vervaardigen van de glazen of contactlenzen, de afwerking van de bril en de montage van de gla zen in de bril. Opticiens die aan al deze voorwaarden voldoen, krijgen daarvoor het keurmerk "Goedmerk in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland." U kunt altijd even navra gen of uw opticien over dit keurmerk beschikt. -T Bron: Nestor Stelt u zich eens voor, dat de Senio renbus er niet zou zijn. Heel wat 55+'ers in Soest en Soesterberg zou den wellicht hun deur nauwelijks uit komen. Gelukkig rijdt de Senioren bus elke werkdag binnen de gemeente Soest. Of u nu op bezoek wilt bij vrienden of kennissen, naar een club of vereniging, of gewoon uw dagelijk se of wekelijkse boodschappen wilt doen: u belt en de Seniorenbus brengt u ernaar toe. Bovendien rijdt de Seniorenbus elke werkdag rechtstreeks naar het mid dagbezoekuur in MC Molendael in Baarn. Belt u (liefst zo vroeg mogelijk) om een rit af te spreken. De Seniorenbus haalt u dan op de afgesproken tijd op, en brengt u later ook weer naar huis. Gaat een afspraak niet door? Ook dat horen wij graag tijdig van u. (Minimum)bijdrage per rit: f 1,50 p.p. f 3,- retour. De Seniorenbus rijdt van maandag t/ m vrijdag, van 9.00-17.00 uur. Tele foon (035)-6019190. Wie later in de archievei duikt, zal kunnen terugsl hondensportvereniging 1997 voor de eerste keer pioenschappen hield. 1 Soester vereniging daarv uitwijken naar Amersfoc gebied (Birkhoven). In Soest heeft de kynolog steeds niet de beschikking gen terrein. Ook de veldei waar elk jaar wel een of met strijden worden gehouden, beschikbaar. De sportieve sf er niet minder om onder Gedeputeerde Staten va stellen voor in de Kaden bijna 10 miljoen gulden i ken voor nieuw beleid, provincie via een gebiec aanpak problemen in hr hang benaderen, particuli beheer stimuleren en dc van natuurgebieden v door deze gebieden te "v Ingrijpende maatregelen om de leefbaarheid en bi heid van de provincie op f den. Verbetering van de v frastructuur, verminderi mobiliteit en de uitvoerii provinciaal fietsplan Ie extra bijdrage aan het w: en vergroten van de berei in de provincie. In de vorige week gepublicei nota 1998 presenteren Ge Staten van Utrecht veel niei ten voor het jaar 1998. De bevat de hoofdlijnen van h ale beleid voor de komende gangspunten zijn het beleids van het College en de the strategienota "2000 Voorbi daarin staat de leefbaarheic vincie Utrecht. Daarnaast schetst de Kadei verse financiële ontwikkelin provincie mee te maken hee herverdeling van het prov Beleidsmatige en financiëli lingen leiden tezamen tot voor ombuigingen op kos provinciale organisatie. Ma< stellen voor nieuw beleid, v< 10 miljoen gulden. Het gehe stellen uit de Kadernota is men te vatten onder de noi minder, anders". Deze voc men bovenop de bestaande begroting van ruim 465 i ruimte voor nieuw beleid ombuigingen bepaald door eigen collectie gom met edelsteen en bi zilveren sieraden n en colliers reparaties, colliers eigen slijperij Lange Brinkneg 66 Ook dit jaar maakt bus twee verrassings langstellenden kunni een ochtend- of een r de zaterdagen 3 en 2 De ochtendrit is van 9 uur, de middagrit van 1 uur. In verband met de stelling voor de verrass het raadzaam tijdig te r kan via het telefoonnu

Soester Courant | 1997 | | pagina 28