TUINHOUT -m Schoeman Flinke financiële impuls voor leefbaarheid in de provincie Radioprogramma's over Rinke Tolman Eerste clubkampioenschappen Zoys I Verrassingstochten met de Seniorenbus op 3 en 24 mei Naomi den Besten landelijk Libris-leeskampioen Waterschap wil de vistrek vergemakkelijken Klok in de Koffer op 16 april in kinderparadijs Bondsonderscheiding voor EHBO-er Henk Werkhoven Revolutie voor de man ende vrouw! SOESTER COURANT jkt kijken orenbus: gaan lan waar u wilt Gedeputeerde Staten brengen Kadernota 1998 uit Edelsteenslijperij "De Sprong" 'Vispassages' bij stuwen =AGINA 28 ;rijke ummers 6019190 ng 6016324 ng 6014114 6023681 6019004 06-8344* ting 6027997 6023681 6031119 WOENSDAG 9 APRIL 1997 Ida Wassink en Ruud ten Hoeve uitgeroepen tot winnaars PAGINA 29 A.P. van Doorn b.v. Soesterbergsestraat 47a Soest Telefoon 035 60$ 22 10 ineer ordt gehouden van 9 ;t 7 mei a.s. in cultu- >drie, Willaertstraat en is vrij toegankelijk, ijden zijn van 9.00- afficiële opening vindt isdag 16 april a.s. om formatie kan men op woensdag van 10.00- van 13.00-16.45 uur) unenlopen in het leslo- :n de cursisten dan be- matie is ook verkrijg- fOS, tel. 6023681. T.D. 1 wonen naar schatting miljoen brildragers en :t of er net zoveel ver- onturen zijn. Met alle dien! De keuze van een ur is niet gemakkelijk, iet te spreken van de juiste glazen en het ver- n de hele bril. Daarvoor jrofessional nodig! Het stituut heeft daarom de den van opticiens onder ,omen en eisen gesteld i goede oogmeting moet :ze eisen hebben betrek activiteiten rondom de /akbekwaamheid, verant- eid, het op correcte wijze van de oogmeting, de ;id waarmee met de klant ïgaan, de benodigde "in- het vervaardigen van de ntactlenzen, de afwerking :n de montage van de gla- >ril. Opticiens die aan al /aarden voldoen, krijgen et keurmerk "Goedmerk jrking met Veilig Verkeer 1U kunt altijd even navra- •pticien over dit keurmerk Bron: Nestor h eens voor, dat de Senio- niet zou zijn. Heel wat Soest en Soesterberg zou- :ht hun deur nauwelijks uit felukkig rijdt de Senioren- 'erkdag binnen de gemeente f u nu op bezoek wilt bij of kennissen, naar een club jng, of gewoon uw dagelijk- :elijkse boodschappen wilt belt en de Seniorenbus ernaar toe. :n rijdt de Seniorenbus elke rechtstreeks naar het mid- ïkuur in MC Molendael in efst zo vroeg mogelijk) om te spreken. De Seniorenbus lan op de afgesproken tijd rengt u later ook weer naar n afspraak niet door? Ook n wij graag tijdig van u. am)bijdrage per rit: f 1,50 - retour. )renbus rijdt van maandag tl g, van 9.00-17.00 uur. Tele- '5)-6019190. Wie later in de archieven van Zoys duikt, zal kunnen terugslaan dat de hondensportvereniging op 5 april 1997 voor de eerste keer clubkam pioenschappen hield. En dat de Soester vereniging daarvoor moest uitwijken naar Amersfoorts grond gebied (Birkhoven). In Soest heeft de kynologenclub nog steeds niet de beschikking over een ei gen terrein. Ook de velden van SEC, waar elk jaar wel een of meerdere wed strijden worden gehouden, waren niet beschikbaar. De sportieve spanning was er niet minder om onder de zeventig deelnemende combinaties. De clubkampioenschappen werden ge splitst in de onderdelen behendigheid en gehoorzaamheid, waarbij in verschillen de klasses werd gestreden om de mees te punten. Bij de gehoorzaamheidsproef werden verschillende winnaars genoteerd. Bij de debutanten was dat Inge van Dijk met Calice, de A-klasse Sascha de Ruiter met Higgins, in de B-klasse Maarten Lamboo met Nicky, in de C-klasse Ida Wassink met Didon en in de G en G I- klasse Connie Berendsen met Robin. Ida Wassink werd tevens tot clubkam pioen uitgeroepen. Hond en baas in eendrachtige samen werking tijdens de behendigheidswed strijd van Zoys. Foto: Goos van der Wilt Bij de behendigheidswedstrijd voor be ginners kwam Van de Wijngaest met Curie als winnaar uit de bus, terwijl Angéline van Rouwendaal met Beauty eerste werd bij de gevorderden. In de wedstrijdgroep won Ruud ten Hoeve met Floor. Voordat hij zich tot eerste clubkampioen kon laten kronen, moest hij met Gerda Greeven een extra par koers afleggen. Ten Hoeve won het daarin van Greeven. Gedeputeerde Staten van Utrecht stellen voor in de Kadernota 1998 bijna 10 miljoen gulden uit te trek ken voor nieuw beleid. Zo wil de provincie via een gebiedsgerichte aanpak problemen in hun samen hang benaderen, particulier natuur beheer stimuleren en de kwaliteit van natuurgebieden verbeteren door deze gebieden te "vernatten". Ingrijpende maatregelen zijn nodig om de leefbaarheid en bereikbaar heid van de provincie op peil te hou den. Verbetering van de verkeersin frastructuur, vermindering van de mobiliteit en de uitvoering van een provinciaal fietsplan leveren een extra bijdrage aan het waarborgen en vergroten van de bereikbaarheid in de provincie. In de vorige week gepubliceerde Kader- nota 1998 presenteren Gedeputeerde Staten van Utrecht veel nieuwe projec ten voor het jaar 1998. De Kadernota bevat de hoofdlijnen van het provinci ale beleid voor de komende jaren. Uit gangspunten zijn het beleidsprogramma van het College en de thema's uit de strategienota "2000 Voorbij". Centraal daarin staat de leefbaarheid in de pro vincie Utrecht. Daarnaast schetst de Kadernota de di verse financiële ontwikkelingen waar de provincie mee te maken heeft, zoals een herverdeling van het provinciefonds. Beleidsmatige en financiële ontwikke lingen leiden tezamen tot voorstellen voor ombuigingen op kosten van de provinciale organisatie. Maar ook voor stellen voor nieuw beleid, voor in totaal 10 miljoen gulden. Het geheel van voor stellen uit de Kadernota is daarmee sa men te vatten onder de noemer "meer, minder, anders". Deze voorstellen ko men bovenop de bestaande provinciale begroting van ruim 465 miljoen. De ruimte voor nieuw beleid wordt naast ombuigingen bepaald door een hogere opbrengst van provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting dan ge raamd, de groei van het Utrechtse wa genpark en een aantal incidentele meevallers. Thema's Net als vorig jaar willen GS het geld voor nieuw beleid vooral besteden aan projecten die invulling geven aan de vier thema's die de leefbaarheid mede bepa len: investeren in stedelijk en landelijk gebied (3,5 miljoen), het waarborgen van bereikbaarheid (1,7 miljoen), ken nisinfrastructuur en werkgelegenheid (bijna 0,5 miljoen) en behoud van cul tuur en cultuur erfgoed (ruim 1 mil joen). Naast deze thema's willen GS ook geld bestemmen voor de bestuurlijke vernieuwing en veranderde werkwijzen (2,8 miljoen). GS stellen voor ruim 3,5 miljoen te in vesteren in het stedelijk en landelijk ge bied. Daarvan wordt 1 miljoen ingezet voor het bestrijden van de verdroging: de verdroging vormt in onze provincie een ernstige bedreiging voor de kwali teit van natuurgebieden. Voor milieu projecten wordt ruim 6 ton uitgetrokken en voor natuurbeheer 2,5 ton. Naast de voorgestelde 3,5 miljoen willen GS de gereserveerde middelen voor aankopen van natuurterreinen eenmalig met ruim 4,8 miljoen verhogen. Daarna komt er jaarlijks bijna 7,5 ton voor dit doel extra beschikbaar. Hiermee kunnen waarde volle natuurterreinen worden aange kocht en veiliggesteld. Bereikbaarheid Voor het waarborgen van de bereikbaar heid zijn de komende jaren eveneens investeringen noodzakelijk: GS stellen voor om in '98 ruim 1,7 miljoen in te zetten. Daarvan is 1 miljoen gulden no dig voor de financiering van de provin ciale wegen-infrastructuur. Hieronder vallen het bevorderen van het gebruik van het openbaar vervoer en de fiets. Ook neemt de provincie deel in de stu die naar de uitwerking van het systeem van rekeningrijden in de provincie. Voor het verbeteren van de kennisinfra structuur en de werkgelegenheid stellen GS projecten voor met een totale waar de van 450.000 gulden. Zo wordt het SEV-fonds (fonds voor sociaal econo mische versterking) vier jaar lang opge hoogd met 2,5 ton per jaar. Uit dat fonds worden projecten gefinancierd die het economisch beleid van de provincie versterken. Cultuur Voor behoud van cultuur en cultureel erfgoed willen GS ruim 1 miljoen extra beschikbaar stellen. Daarvan is 2 ton nodig voor het opstellen van een cul tuurhistorische waardenkaart. Het dagelijks bestuur van Water schap Vallei Eem heeft besloten tot een aanpak om de vissen mak kelijker te maken in het Eemland en de Gelderse Vallei om stroomop waarts te trekken. Veel watergangen bevatten stuwen, die voor vissen nu nog onoverkomelijke barrières vor men. Het waterschap streeft ernaar bij deze stuwen (waar mogelijk en zinvol) vis- passages aan te leggen. Een vispassage is een soort trap voor vissen. Deze trap bestaat uit treden van water, met behulp waarvan de vissen een hoogteverschil in een watergang kunnen overbruggen. Het dagelijks bestuur van het water schap heeft ook het onderzoek vastge steld dat tot deze aanpak leidde. In dit onderzoek zijn een aantal watergang aangewezen die belangrijk zijn voor vis sen en voor de vistrek (ook wel: vismi- gratie). Deze watergangen zijn: de Eem, het Valleikanaal, de Lunterse Beek, de Barneveldse Beek, de Esvelderbeek, de Woudenbergse Grift en de Heiligen bergerbeek. Het waterschap is van plan om vooral in deze watergangen vispas- sages aan te leggen. Daarbij is het van belapg een watergang als geheel van vis- passages te voorzien, want als er één barrière overblijft, is het nut van alle andere passages direct veel geringer. Bij het onderzoek is eerste de versprei ding van vissoorten in het gebied in kaart gebracht. Vervolgens is onder zocht in hoeverre de watergangen ge schikt zijn als leefgebied voor vissen. Daarvoor is onder meer gekeken naar de diepte en kwaliteit van het water, vervuilingsbronnen en de kwaliteit van de waterbodems. Watergangen In een "legger van onderhoudsplichtin- gen en -verplichtingen" staat wie verant woordelijk is voor het onderhoud van sloten en andere watergangen in en be paald gebied. Het dagelijks bestuur van Waterschap Vallei Eem heeft de leg ger voor het gebied van het voormalig waterschap De Eem (gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, De Bilt, Eemnes, Soest en Zeist) voorlopig vastgesteld. In de legger staan aangege ven de watergangen, het belang van de watergangen en de kunstwerken in die watergangen (zoals gemalen en stuwen). De legger vermeldt ook wie verant woordelijk zijn voor het onderhoud van deze watergangen en kunstwerken en wat aan welke normen dat onderhoud moet voldoen. Degenen die te maken krijgen met een wijziging in de onder houdsverplichting zijn hier door het waterschap via een brief over geïnfor meerd. De ontwerp-legger is op werkdagen van 28 maart tot en met 24 april van 8.30 tot 16.30 uur in te zien op het waterschapskantqor, Brouwersstraat 3 in Amersfoort. Het ontwerp ligt ook ter inzage op de gemeentehuizen in het ge bied, van 9.00-12.00 uur. Iedereen die belang heeft bij het waterbeheer in het betreffende gebied kan tot en met 24 april gemotiveerde bezwaren schriftelijk indienen bij het dagelijks bestuur van Waterschap Vallei Eem, postbus 1422, 3800 BK in Amersfoort. Infor matie: Waterschap Vallei Eem, afde ling Geografische Informatie, tel. 033- 4346317. tiy pothek en Middelwijkstraat 54, Soest Telefoon 035 - 60 1 3 539 eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 Soest Tel. 035-60130 42 Ook dit jaar maakt de Senioren bus twee verrassingstochten. Be langstellenden kunnen kiezen uit een ochtend- of een middagrit op de zaterdagen 3 en 24 mei. De ochtendrit is van 9.00 tot 13.00 uur, de middagrit van 13.00 tot 17.00 uur. In verband met de grote belang stelling voor de verrassingstochten is het raadzaam tijdig te reserveren. Dit kan via het telefoonnummer van de Seniorenbus (tel. 6019190). Verder is het van belang dat de deel nemers op de dag zelf tijdig klaar staan bij hun woning, zodat de bus op schema kan blijven rijden. Wie zich heeft opgegeven, maar alsnog is verhinderd, wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk te melden. In dat geval kan iemand anders mee. Evenals vorig jaar zijn de kosten 21 gulden per deelnemer (inclusief kof fie en gebak). Radio Soest zendt de komende zon dagen, om de veertien dagen, een serie radioprogramma's uit over het leven en werk van de Soester bio loog/dichter/journalist Rinke Tol man. Na afloop zal de complete ge luidsband met deze programma's worden geschonken aan Museum Oud Soest. Rinke Tolman leefde van 25 mei 1891 tot 12 maart 1983. Deze veldbioloog, natuurromanticus en publicist werd ge boren in het Friese Oosterzee aan het Tjeukemeer en woonde van 1922 tot 1981 in Soest. In 1918 werd hij door RH. Ritter jr. aangesteld als redacteur- buitenland bij het Utrechts Nieuwsblad. Tolman bleef hieraan verbonden tot 1938, toen nationaal-socialistische sym pathieën bij de redactie ingang hadden gevonden. In 1920 publiceerde hij zijn eerste boek "De bloei der seizoenen", gevolgd door nog ruim vijftig boeken en albums. Be kend is nog steeds zijn monografie over onze nationale vogel "De Kievit" (1969), dat onder redactie van Aize de Visser verscheen bij Bosch Keuning. Tolman hoorde bij een beroemde gene ratie van bekende biologen als Jac. P. Thijsse, E. Heimans, Ds. van Schaick en Jan Strijbos, die Rinke "de Pallieter van •Soest" noemde. De Wandelaar Van 1929 tot 1935 was hij redacteur van het tijdschrift "De Wandelaar" en mede oprichter van het tijdschrift "In Weer en Wind". Verder vertaalde hij diverse Scandinavische boeken, waaronder zes veel gelezen werken van de Zweedse schrijver Bengt Berg. In 1960 ontving Tolman de Heimans en Thijsse Prijs en de gemeente Soest eer de hem op zijn 80ste verjaardag (1971) met de Zilveren Erepenning. De Rinke Tolmanschool (gesloten in 1980) werd naar hem genoemd en ter herdenking van zijn 100ste geboortedag richtten de Stichting Oud Soest en het Museum Oud Soest een tentoonstelling van zijn werk en dat van zijn geestverwante tijd genoten in. Veel steun heeft Tolman ontvangen van zijn vrouw, de dichteres Kathe Mussche (1893-1982), die veel foto's voor zijn boeken en artikelen maakte. Zij schreef o.a. het volgende, nog steeds actuele, vers: Asyl voor ouden vier muren en een bed een wasbak en een kitchenet een gloeilamp op de ommegangen tóch heb ik nooit een wezen opgehangen ja, aan de wand een dode op een vaal portret een tafel en een bord met brood een stoel een kop en schotel een helpster in een uniform met lessen voor een levensnorm en een kalender voor de dagen tóch heb ik nooit een wezen neergeslagen alleen mijn wekker tikt de uren dood ik ben een ara in een kooi waar tralies aan ontbreken ik babbel wat, de daarbuiten is het water vrij zij zeggen: "dooi" het deert mij niet ik ben al uitgekeken de ouden spelen halma met elkaar ofscrabble voor de minder zwak begaafden het wedrenspel voor hen die vroeger draafden luisteren ze naar vijftien millibar dan vangt alweer een jaar te draaien aan de ramen en deuren klappen open wij gaan de kooien uit om in de lift te staan... mijn God, wat heb ik vroeger veel gelopen In 1993 organiseerde de SLAS de Rin ke Tolman-poëzieprijs, die in 1996 of ficieel door het gemeentebestuur werd ingesteld. Rinke Tolman was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Jan Visser •Rinke Tolman en Jan Visser (r.) tijdens een ontmoeting in vroeger dagen. (advertentie) 40 verschillende modellen tuinschermen!!! Tuinplanken al vanaf f2.25 m\ Koningsweg 33 Soest, tel.nr. 035-601 01 67 Kwaliteit taaen de scherpste prijzen!!! Bij aankoop van materialen gratis gebruik van aanhangwagens gereedschappen. 6 dagen per week tot uw dienst Naomi den Besten (11), die vori ge week bij boekhandel Van de Ven al werd uitgeroepen tot Li bris-leeskampioen van Soest en de provincie Utrecht, is zondag in Rotterdam winnaar geworden van de landelijke Leesfeest-fina le. Dat gebeurde tijdens een spannend boekengevecht in ho tel New York. Naomi sleepte bij de Libris Leespuz- zel, die dit voorjaar werd verspreid bij de boekhandels en de bibliothe ken, maar liefst 79 punten in de wacht en eindigde daarmee op de eerste plaats in Soest en heel Utrecht. Ze kreeg daarvoor al een levensgro te beker - de Libris-Leestrofee - en een boekenpakket van 100 gulden. De prijs werd haar uitgereikt door Jacqueline van der Velden van de Jeugdbibliotheek, samen met Henny van Deventer van boekhandel Van de Ven. Drie andere kinderen uit De Stichting Klok in de Koffer geeft op woensdag 16 april een voorstel ling van het toneelstuk '6 x Hen drik'. Dit gebeurt in kinderparadijs De Vrije Teugel aan het Vedelaar- pad. Het optreden vindt plaats in het kader van de voorronde van het Gouden Vlin derfestival. Op het toneel verschijnen Suzanne Groote en Roelie Guit die kin- der- en jeugdtheater produceren voor verschillende groepen van het basison derwijs. '6 x Hendrik' is de eerste voor stelling van Klok in de Koffer en han delt over de zes vrouwen van koning Hendrik VII. De aanvang is 14.00 uur. De toegang kost drie gulden. Na afloop worden tot 16.00 uur activiteiten voor de kinderen gehouden. Klok in de Koffer. Naomi den Besten, in het midden met de bokaal, met de drie tientjes winnaars en Henny van Deventer (l.) en Jacqueline v.d. Velden. Soest: Hana Cukier (9), Joey Karti- ko (10) en Menne van den Engel (11), wonnen een Leestientje. Leeskampioen Naomi mocht zondag dus naar de grote finale, waar ze het in een "boekengevecht" moest opne men tegen 11 andere provinciale kampioenen. Ze slaagde daarin met vlag en wimpel, omdat zij als enige wist wat het thema van de Kinder boekenweek 1997 was (de Tijdma chine). Naomi leest meer dan drie boeken per week en is dus een échte lees kampioen. Wie met haar mee zou gaan om de extra hoofdprijs - een overnachting in hotel New York - te delen, wist ze nog niet, maar dat ze daar in een hemelbed lekker een boek gaat liggen lezen, dét staat wel vast... Al 25 jaar is Henk Werkhoven vrijwilliger van de plaatselijke afdeling van de EHBO. Bij de avondvierdaagse, sporttoernooien, activiteiten van een andere aard, bij tal van evenementen was hij de afgelopen decennia stilletjes aanwezig om, als dat nodig was, in te grijpen en eerste hulp te verlenen. Daarom werd de Soester vorige week gehuldigd. Vanwege zijn zilveren jubileum kreeg Werkhoven de Dr. C.B. Tilanusjr. draagpenning, een onderscheiding die hem werd toegekend door het hoofdbestuur van de EHBO. Op dezelfde bijeenkomst werd ook Ineke Dooijeweerd in de bloemetjes gezet. Omdat zij twaalfenhalfjaar lid is, ontving ze van de Soester EHBO-afdeling een pennenset.

Soester Courant | 1997 | | pagina 29