Verkeersmaatregelen per straat Te weinig ruimte voor markt op Dorpsplein Industr e terrein A Antwoord op vraag uit Soesterberg: Op Van Weedestraat en Burg, Grothestraat geen beveiligde oversteekplaatsen Op de Dalweg geen snelheidsremmers PAGINA 2 WOENSDAG 9 APRIL 1997~ OP THOOGT PAGINA 3 'keer in wijken raadhuis NIEUKERHOEK- ,^sTfliïr 1 2: Sectornodel weg a «markerinf parkeeratrook «nelheid»remmer a«yer»pr inf log, af «luit inf midden* eleider ortcomplex hockey onk- en softbal raadhuis De gedachten van de klankbord groep gaan voor het deel van de Ko- ninginnelaan tussen Beckeringhstraat en Nieuwstraat uit van het aanbren gen van snelheidsremmers in de vorm van drempels. Als voorbeeld hebben daarbij gediend de kunststof drempels welke al op diverse plaatsen in Soest zijn aangebracht. Overigens bestaan er ook drempels welke het zelfde effect sorteren, maar uitge voerd zijn in beton, asfalt of andere verhardingselementen. De drempels in de Koninginnelaan staan overigens niet geheel op zichzelf. Van de voor ziene zeven drempels is het de be doeling vier daarvan te combineren met een oversteekvoorziening. Evenals in de Nieuwstraat worden in dit deel van de Koninginnelaan par- keerstroken aangegeven eveneens re gelmatig onderbroken door bomen. De parkeerstroken komen afhanke lijk van de mogelijkheden afwisselend links of rechts van de weg te liggen. Voor het tweede deel van de Konin ginnelaan zijn geheel andere oplossin gen voorzien. Midden in dit wegvak ligt het plateau bij de van Straelen- laan. Geen enkele voorziening is al- Voorbeeld van een betonnen busdrempel. Voorbeeld van een overrijdbare middengeleider. O versteekvoorziening met snelheids- remmende maatregel. Dit is model 2 van de door de klank bordgroep gekozen modellen. Het behoort bij het artikel op pagina 2. Daar is ook de toelichting op dit mo del te lezen. Aan het verplaatsen van de woens dagse weekmarkt van de Radema- kerstraat naar het Dorpsplein in Soesterberg, zijn naar de mening van een bewoonster van de Chr. Huijgen- slaan zoveel voordelen verhonden dat burgemeester en wethouders deze suggestie in overweging zouden moe ten nemen. Als voordelen ndemt zij: 1. een begrensder/veiliger markt; 2. auto's kunnen van het Dorpsplein geweerd worden, op voorwaarde dat dit door borden en hekken goed wordt aangegeven; 3. de benzinepomp en de uitrit van taxi's op de Rademakerstraat blijven functioneel als de markt daar weg is; 4. het busvervoer kan de normale route rijden en hoeft dus geen omlei dingsroute te volgen. Centrum Burgemeester en wethouders ant woorden dat de markt op het Dorps plein in het verleden al eens is beke ken. Jaren geleden is de markt juist van het Dorpsplein verhuisd naar de Rademakerstraat omdat deze straat als 'centrum' van Soesterberg wordt beschouwd. Hier zijn de meeste win kels gevestigd. Overigens is het Dorpsplein sinds de herinrichting ervan niet meer geschikt om er de weekmarkt te houden. De ruimte is er te beperkt, aldus burge meester en wethouders. Een kenmerk van een winkelgebied als de Van Weedestraat is dat men op verschillende plaatsen oversteekt. Het heeft daarom niet zoveel zin om beveiligde oversteekplaatsen aan te leggen, want men loopt meestal toch niet om naar de oversteekplaats. Een bewoner van de Prins Hendrik laan heeft burgemeester en wethou ders gevraagd wanneer de zijns in ziens broodnodige oversteekplaatsen er komen. Het college antwoordt dat er op de Van Weedestraat/Burg. Grothestraat één plaats is waar een geregelde oversteek is: bij het kruis punt met het Nassauplantsoen en de Stadhouderslaan. Net ten zuiden van het winkelgebied is er nog een bevei ligde oversteek, bij het postkantoor. Naast de beveiligde oversteekplaatsen zullen als onderdeel van de herinrich ting Van Weedestraat een aantal plaatsen duidelijk gemarkeerd worden om aan te geven dat hier overgesto ken wordt. In de komende maanden zullen deze zichtbaar worden! Kunnen er geen snelheidsbeperkende maatregelen worden genomen op het gedeelte van de Dalweg tussen de Koningsweg en het kruispunt met de Nieuweweg-Beukenlaan? Deze vraag heeft een bewoner van de Speen kruidstraat voorgelegd aan burge meester en wethouders. Hij meent dat het verkeer op de Dalweg veel te hard rijdt. Het college geeft als antwoord dat de Dalweg onderdeel uitmaakt van de Soester hoofdwegenstructuur. Voor dergelijke wegen is een goede en vlot te doorstroming van belang. Snel heidsremmers horen daar dan ook niet thuis. Dat neemt niet weg dat de snelheid van sommige automobilisten hoger is dan gewenst. Controle door de politie is hier de aangewezen me thode om dit probleem in de hand te houden, aldus b. en w. /r> 1 At en op deze pagi- torgesteld door irdgroep Soest- irt. De verant- heid ervoor ligt j deze groep. De heeft nog geen idpunt ingeno- de voorstellen, de in deze Op 't chreven model- en niet overeen e uitspraken van leraad. Koninginnelaan Beetzlaan De basis van de snelheidsremmende maatregelen in de Beetzlaan wordt gevormd door een aantal plateaus. Model 1 is daarbij het meest ver gaand en gaat uit van een viertal pla teaus: bij de aansluiting met de Wald eck Pyrmontlaan, de Schriksiaan, de Nachtegaalweg en de St. There- siastraat. Het plateau bij de Nachte gaalweg heeft nog als bijzonderheid dat de aansluiting van de Hellingweg alleen voor (brom-)fietsverkeer toe gankelijk zal zijn. Autoverkeer zal gebruik moeten gaan maken van de tweede aansluiting van de Hellingweg aan de andere zijde van het plantsoen. Daar waar meer dan gebruikelijk de Beetzlaan door voetgangers overge stoken wordt zullen de plateaus iets worden verlengd en voorzien van een oveisteekmarkering (geen zebrapad). Naast de plateaus zijn nog een twee tal as-verspringingen gedacht: tussen de Koekoekweg en de Albert Hahn- weg en tussen de Nachtegaalweg en de St. Theresiastraat. De precieze vorm van de as-verspringingen moet nog nader bekeken worden. Belang rijk daarbij is de keuze van het hoofdprincipe: één of twee auto's te gelijkertijd er doorheen. In tegenstelling tot de Nieuwstraat en Koninginnelaan is het aanpassen van de profielindeling in de Beetzlaan niet goed mogelijk. De straat beschikt al over veel langsparkeerstroken. Deze langsparkeerstroken verplaatsen naar de rijbaan kan niet omdat deze dan te smal wordt. De rijbaan is nu al slechts 5.50 meter. Gedeeltelijk ver plaatsen zou om civieltechnische re denen onevenredig veel geld gaan kosten. Nieuwstraat De kern van de aanpassingen in de Nieuwstraat wordt gevormd door het aangeven van parkeerstroken links of rechts van de weg. Daarbij is voort geborduurd op het al aanwezige par keerverbod aan één zijde van de weg én de aanwezigheid van een busrou te in deze straat. De parkeerstroken zullen om en om aan de noord- of zuidzijde van de Nieuwstraat worden aangebracht, waarbij er gewisseld woidt bij de Merelweg. De parkeer stroken zullen regelmatig onderbro ken worden door bomen welke half in het trottoir, half in de huidige rij baan geplaatst zullen worden. Hier door wordt nog een extra versmal lend, dus snelheidsverlagend, effect verkregen. Leidraad zal zijn het bo- menplan van de gemeente. De par keerstroken zelf zullen worden aan gegeven met een onderbroken witte lijn op het wegdek. Uiteindelijk blijft er dan voor het gezicht een rijbaan over van 5.30 meter. In werkelijkheid is de rijbaan iets breder. Dit is nood zakelijk voor de bus. Overigens kunnen niet overal in de Nieuwstraat parkeerstroken worden aangebracht. Zo is nabij de aanslui ting met de Vinkenweg geen parkeer- strook voorzien, maar is een ver hoogde middenstreep gedacht. Deze voorziening moet ervoor zorgen dat in de bocht in de Nieuwstraat niet meer met hoge snelheid gereden kan worden. Ondanks dat er in de Nieuwstraat voor gekozen is het snelheidsrem mende effect te verkrijgen door ver- smallingen en as-verspringingen is op één locatie toch de voorkeur uitge sproken voor een plateau. Het be treft de aansluiting van de doorgang naar het Bleekveld. Ook dit plateau zal voorzien worden van een over- steekmarkering. In de aansluiting Vinkenweg en Beetzlaan zijn middengeleiders ge dacht om ook hier de snelheid laag te houden en het afsnijden van de bocht te voorkomen. Tenslotte zullen alle voorrangskrui singen met de Nieuwstraat worden opgeheven. Dit geldt overigens niet voor de aansluiting met de Koningin nelaan en Beckeringhstraat. In het model twee, het sectormodel, is het mogelijk variatie in aantal en locatie van de voorzieningen aan te brengen. Uitgangspunt daarbij is dat er dan meer aandacht naar de poor ten van de wijk zal gaan. Midden in de wijk zijn minder voorzieningen nodig omdat dit door de afsluitingen immers het rustigste deel van de wijk is geworden. leen maar ideaal. Altijd kleven er wel een aantal bezwaren. Zo ook met dit plateau. Het optrekken en afremmen van vrachtverkeer een bussen zorgt zeker voor extra geluidsbelasting in de directe omgeving. Na overleg is be sloten dat dit plateau moet blijven. Wel zouden de aanwezige bushaltes en de bijbehorende abri verplaatst kunnen worden. Daarmee is al een deel van de overlast verdwenen. Een mogelijke nieuw plek voor de bushal te zou kunnen zijn de Vredehofstraat nabij de aansluiting met de Regentes- selaan. Ook kan het plateau worden voorzien van middengeleiders op de Koninginnelaan. Daarmee wordt zo wel visueel als fysiek het geheel ver kleind wat een positieve bijdrage kan leveren aan de snelheidsverlaging. De middengeleider op het plateau vormt tevens de aanzet voor het in twee rij banen verdelen van de Koninginnel aan. Daarbij wordt door middel van belijning in de as van de weg een luwe ruimte aangegeven welke kan worden gebruikt bij het oversteken. Op ge zette plaatsen kan deze ruimte onder steund worden met middengeleiders zoals deze ook zijn aangebracht op de Beukenlaan. Ook hier moet de visuele en fysieke versmalling een bij drage leveren tot de snelheidsverla ging evenals het beter geleiden van het verkeer. Prins Hendriklaan Deze straat wordt op het kruispunt met de Anna Paulownalaan veelvul dig overgestoken door schoolgaande jeugd op de fiets. De helling afrijdend is de snelheid van het fietsverkeer vaak aan de hoge kant, evenals de snelheid van het autoverkeer op de Prins Hendriklaan. Ook hetuitzicht is daar niet optimaal. Redenen genoeg dit kruispunt te voorzien van een pla teau. Om nog meer aan de snelheid van het autoverkeer te doen is in deze straat nog een tweetal asver- springingen voorzien. Julianalaan Het eenrichtingsverkeer in de Juliana laan gaat helling af waardoor (onge wild) de snelheid te hoog kan op lopen. Een plateau midden in het ge deelte tussen Korte Bergstraat en Wilhelminalaan moet hier een halt aan toeroepen. Nassaulaan De Nassaulaan is een vrij brede straat met een verharding van asfalt welke kan uitnodigen tot een te hoge snel heid van het autoverkeer. Een twee tal asverspringingen moet er voor zor gen dat de snelheid op het niveau blijft dat voor een woonstraat aan vaardbaar is. Hellingweg/ Korte Bergstraat Op een enkele locatie in de Helling weg en Korte Bergstraat zijn in de aansluiting met andere straten wat ruime bochten te vinden. Verkleinen van deze bochten heeft een snelheid verlagende werking en is daarom van positieve invloed op de verkeersveilig heid. Verder bestaat de wens om de bus uitsluitend in de richting van het een richtingsverkeer mee te laten rijden. Hiervoor is nog geen oplossing ge vonden. Regentesselaan De straat vormt een geheel eigen probleem. Niet alleen wordt de Re gentesselaan gebruikt als sluiproute om het Nieuwerhoekplein te vermij den, tevens vormt ze de verbinding naar de Jachthuislaan welke ook als snelle doorsteek gebruikt wordt. De te treffen maatregelen in de Regen tesselaan zijn afhankelijk van van de te verwachten effecten van de drie circulatiemodellen. In model 1 en 2 is voor de Regen tesselaan een links- en rechtsaf ver bod vanaf de Vredehofstraat voor zien. Effectief betekent dit dat de Regentesselaan vanaf de Vredehof- straat niet meer ingereden mag wor den. In model 3 dat uitgaat van het tijdsafhankelijke afsluitingen, is voor de Regentesselaan een permanente afsluiting aan de zijde van de Vrede hofstraat gedacht. Ten aanzien van de Jachthuislaan kan de mogelijkheid onderzocht worden in hoeverre enige vorm van afsluiting voor gemotoriseerd verkeer kan bij dragen tot een verbeterde verkeers- circulatie en een verhoging van de verkeersveiligheid. Voorbeeld van een asverspringing met gummatec drempel. De Koninginnelaan kent eigenlijk twee aparte gedeeltes. Het deel tus sen Beckeringhstraat en Nieuwstraat kent nagenoeg alleen woonbebouwing en heeft geen hoge verkeersintensiteit, maar ondervindt veel overlast van hard rijdend verkeer. Het andere deel tussen Nieuwstraat en Nieuwer hoekplein kent veel winkelbedrijvig heid en heeft een hoge verkeersinten siteit. Met twee zulke verschillende straatgedeeltes is het dan ook niet verwonderlijk dat ieder deel zijn eigen oplossingen kent. ton van de wijk 't vindt zijn oor- or de jaren vijftig, een goede door- ipronkelijk vooral agen en bakfiets) luspunt. Op die r wij ken goed be- apkomst van het ruik ontstonden :en over het we- 'oonwijken. begin jaren ze- nieuwe woonwij st met buurtver- vaarop smalle nerven en hofjes 'nte woonwijken laai en Boeren- ontworpen, dat erkeer geen aan- de wijk te rijden. in "Op 't Hoogt"

Soester Courant | 1997 | | pagina 34