Mogelijkheden afvalscheiding in Soest zijn nu verder uitgebreid -fti Toekomst ter discussie van Soester Nogmaals klachten over militaire- en burgerluchtvaart Verkeersregels met betrekking tot (woon)erven In mei-juni gemeentelijke inzameling textiel Laden/lossen bij supermarkt op de zaterdagmorgen vóór negen uur is niet verboden Tot 1 juli, bij ingaan nieuwe Wet Boeten en Maatregelen WOENSDAG 9 APRIL 1997 OP T HOOGT PAGINA 4 Steekproeven Verkeerscontroles bij winkelcentrum Reconstructie deel van Dorresteinweg nog deze zomer Maatregelen tegen lozing in sloot Onderzoek naar ondergrondse containers Doet u het ook elke dag? We hebben het over afval scheiden. Over het apart houden van groente- en fruitresten in de keuken, bijvoorbeeld. Over het in de bruine GFT-bak of op de composthoop deponeren van tuinafval. Over het meegeven van kranten en oud papier aan verenigingen. Over het meenemen van oud papier, wegwerpglas en textiel naar de veraamelbakken bij de win kels. Om over het apart inleveren van batterijen, verfresten en ander chemisch afval nog maar niet te praten. Op 1 januari van dit jaar zijn de voorschriften over het scheiden van huishoudelijk afval aangescherpt. Het scheiden van klein chemisch afval (KCA) en groente-, fruit- en tuinaf val (GFT) was al eerder wettelijk ver plicht gesteld. Met ingang van dit jaar is daarnaast het officiële verbod in werking getreden om glas, oud pa pier/karton en textiel in de groene containers voor het restafval te depo neren. Al eerder heeft de gemeente dit in ruime mate bekend gemaakt. Nu de gewenningsperiode sinds 1 maart is afgelopen, benadrukt wethouder R. van Logtenstein van onder meer mi lieu en reiniging, dat de gemeente de scheidingsplicht serieus neemt. "Men vergist zich als men denkt dat wij met de armen over elkaar gaan zitten nadat wij zo'n artikel in opdracht van de provincie in de verordening heb ben opgenomen. In samenwerking met de politie zullen we steekproeven houden om te controleren of men ook meewerkt". Dat de overgrote meerderheid van de huishoudens in Soest en Soesterberg zich aan de regels houdt, staat voor de wethouder buiten twijfel. "Juist om die medewerking te behouden moeten we serieus aandacht schen ken aan de handhaving", zegt de wet houder. "Anders krijg je dat goedwil- lenden gedemotiveerd raken omdat ze bijvoorbeeld zien dat hun onver schillige buurman ongestraft zijn gang kan gaan. We kunnen natuurlijk niet in elke straat een politiesurveillant het deksel van de containers laten optil len, maar van een paar bekeuringen als resultaat van de steekproeven zal ongetwijfeld een preventieve werking uitgaan. Ik weet wel een leukere ma nier om 90 gulden kwijt te raken". Milieuwinst plus kostenbesparing Wethouder Van Logtenstein bena drukt nog weer eens de maatschap pelijke winst van het afval scheiden. Het is niet alleen goed voor het mi lieu, maar ook voor het huishoud boekje van de gemeente en dus voor de portemonnee van de burger. Elke ton (1.000 kg.) rest-afval minder in de groene bak bespaart de gemeen te kosten. Daar komt nog bij dat het ge scheiden glas, textiel en oud papier op de markt geld opleveren. De lage re kosten voor de gemeente werken weer door in de hoogte van de afval stoffenheffing. Dus: tel uit je winst wanneer je meewerkt aan het schei den van afval. Textiel Wethouder Van Logtenstein is ver heugd dat er nu op toen locaties ook gemeentelijke textielbakken zijn ge plaatst. "Wanneer we de mensen ver plichten het afval te scheiden, moeten we er als gemeente natuurlijk wel voor zorgen dat men het gemakkelijk kwijt kan. Nu de textielbakken er staan, durf ik de stelling aan dat we een behoorlijke basis voor de inza- melstructuur hebben gelegd. De af deling Reiniging houdt de vinger aan de pols voor wat betreft de frequen tie van het ledigen van de papier-, glas- en textielboeken". Ook heeft hij goede hoop dat er voldoende politie ke steun komt voor het gefaseerd uit breiden van het aantal milieu-eilan den nieuwe stijl. Het ziet ernaar uit dat de evaluatie van de proef in Soest-Zuid positief uitvalt. Voor de goede orde wijst de wethou der er nog op dat de aanduiding 'kle ding' op de textielcontainers ruim opgevat moet worden. Ook (schone) dekens, lakens, lappen stof, gordijnen en schoeisel vallen eronder. Schoe nen graag in paren aan elkaar binden. Vloerbedekking mag niet in de tex tielbakken. Verzocht wordt het textiel altijd in gesloten zakken in de textiel bak te deponeren. Dat is gemakkelijk voor de verwerking later door de Stichting Spullenhulp. Wethouder Van Logtenstein realiseert zich dat er vaak nog sprake kan zijn van een 'tweede leven' voor textiel dat mensen weg doen. Daarom ves tigt hij de aandacht op het kringloop centrum Spullenhulp aan de Schans (aan de aanrijroute van het gemeen telijk afvalstoffenpark). "Nog goed te dragen kleding kan men het beste daar afgeven. Dat bespaart Spullen hulp de moeite om het er later weer uit te vissen. Maar je kunt zoiets nooit zwart-wit stellen", voegt hij er aan toe. "Denk maar eens aan de kle ding van een dierbare overledene. Ik kan me voorstellen dat mensen niet het risico willen lopen later iemand met die kleding aan in het dorp tegen te komen". Huis-aan-huis-inzameiing In de periode mei-juni zal de ge meente voor het eerst een huis-aan- huis-inzamelronde van textiel hou den. Vooraf zullen huis-aan-huis kunststof zakken en een instructie- brief verspreid worden. Nadere be richten hierover volgen zo spoedig mogelijk. Een bewoonster van de Gerrit van der Veenstraat heeft bij burgemeester en wethouders geklaagd over de geluidshinder, met name op dezaterdagmorgen vóór negen uur, veroorzaakt door laden/lossen bij de supermarkt onder Honsbergen. Zij stelt voor om ter vermindering van de overlast het aanwezi ge muurtje door te trekken. Burgemeester en wethouders ant woorden haar dat in de milieuver gunning aan de supermarkt onder meer als eis is gesteld dat laden en lossen tussen 19.00 en 07.30 uur niet is toegestaan. Overdag zijn de laad/ los-activiteiten gedeeltelijk 'vogelvrij'. Er worden namelijk landelijk geen maxima gesteld aan de piekniveaus terwijl juist de activiteiten die de piek niveaus veroorzaken (gooien met deuren, rijden van karren, laden/los sen van kisten e.d.) veel ergernis kun nen veroorzaken. Het is dus toegestaan om ten behoeve van de supermarkt op zaterdagmor gen na 07.30 uur te laden en te los sen. Het aantal decibels is niet gelimi teerd en dit sluit dus formeel uit dat er sprake kan zijn van een overschrij ding. In de milieuvergunning zijn vol doende voorschriften opgenomen die mogelijke overlast tot een minimum beperken. Mocht iemand toch nog overlast ervaren 'dan kan men in overleg met de ondernemer vaak een voor allen goed compromis bereiken. Kleine veranderingen hebben vaak grote gevolgen', aldus burgemeester en wethouders. Het gedeeltelijk doorbouwen van het bestaande lage muurtje zal het geluid op de gevel van de woning Gerrit van der Veenstraat 1 gedeeltelijk weg kun nen nemen. De gemeentelijke afdeling Groen en Milieu zal en kan dit niet afdwingen, aldus b. en w. Indien men zich aan de voorschriften en ge dragsregels houdt, is er naar het oor deel van burgemeester en wethouders geen sprake van reële overlast. Hoewel de verkeerssituatie allang ge wijzigd is, rijden nog steeds vee) au tomobilisten op de 'rondweg' bij het winkelcentrum Soest-Zuid tegen de rijrichting is. Dat wil zeggen dat zij de Zuidpromenade aan de zijde van de bank verlaten en aan de zijde van Brandsma inrijden, terwijl borden en pijlen op de weg duidelijk aangeven dat de route juist andersom is. Een bewoner van de P. C. Hooftlaan er gert zich hieraan en heeft burge meester en wethouders verzocht va ker controle te laten uitvoeren. Dat geldt ook voor het gedrag van (brom)fietsers in het winkel(wan- del)gebied zelf. 'De vouwen worden uit mijn boek gereden', aldus de brief schrijver. Het college van burgemeester en wet houders antwoordt dat de poli tiesurveillanten) al optreedt/optre den tegen hen die de regels aan hun laars lappen. B. en w. hebben de po litie gevraagd aan dit probleem extra aandacht te besteden. T' Naar aanleiding van vragen van be woners van Bloemheuvel in Soester berg over de publicatie in de vorige Op11 Hoogt over de afhandeling van klachten met betrekking tot overlast door vliegverkeer, is een scheiding aangebracht tussen klachten over de vliegbasis Soesterberg en klachten over de burgerluchtvaart. Een kop boven het artikel met daarin opgeno men dat het zowel om militaire- als burgerluchtvaart ging, zou te groot geworden zijn, reden waarom is geko zen voor de algemene term lucht vaart. Uit de reacties van de bewoners van Bloemheuvel concluderen b. en w. dat dit tot verwarring zou kunnen leiden. Aan deze publicatie in Op t Hoogt was een ingekaderde tekst toege voegd om geïnteresseerden in het kort duidelijkheid te geven over de aard van de klachten en welk tele foonnummer zij dan moeten bellen. Uit dit kader is af te leiden dat klach ten over onder meer zweefvliegtuigen ook via het klachtennummer van de vliegbasis Soesterberg gemeld kunnen worden. Voor de duidelijkheid nogmaals: Het klachtennummer van de vliegbasis Soesterberg kan gebeld worden in dien er klachten zijn van alle soorten vliegtuigen die op de vliegbasis starten of landen. In de regel is door de leek niet snel te onderscheiden welke vliegtuigen op de vliegbasis thuisho ren. De voorlichters op Soesterberg kunnen hierover in alle gevallen uit sluitsel geven. In de publicatie in het maart-num mer van Op 't Hoogt is ervoor geko zen om klagers over de burgerlucht vaart (vluchten op grote hoogte) in ieder geval naar het klachtennummer van Schiphol te laten bellen. Daar kan men achterhalen om welke vlieg tuigen het gaat. Bovendien worden de klachten daar geregistreerd. Deze worden verwerkt in rapportages, die Schiphol periodiek uitbrengt. Ook Soest ontvangt die. Bij de afhandeling van deze klachten heeft de Commis sie voor Overleg en Voorlichting in zake Milieuhygiëne voor de vliegbasis Soesterberg (COVM) geen functie, aldus burgemeester en wethouders. K.i Op woonerven gelden afwijkende verkeersregels: - voetgangers mogen wegen binnen een erf over de volle breedte gebrui ken; - bestuurders mogen binnen een erf niet sneller rijden dan stapvoets; - op een kruispunt binnen een erf hebben alle bestuurders van rechts voorrang; - het is bestuurders van een motor voertuig verboden binnen een erf te parkeren anders dan op parkeerplaat sen die als zodanig zijn aangeduid of aangegeven. Indien het erf tevens is aangeduid als parkeerschijfzone (blauwe zone) zijn ten aanzien van het parkeren van voertuigen de regels van de parkeer schijfzone van toepassing. Het verkeersbord dat het begin van een erf aanduidt, is links afgedrukt, het bord dat het einde ervan aangeeft, staat hier rechts. Van belang is het nog te weten dat men bij het verlaten van een erf uit een uitrit de weg oprijdt. Men moet dan ook alle verkeer, dus ook de voet gangers, voor laten gaan. Het gedeelte van de Dorresteinweg tussen de Koningsweg en de Wiek- sloot wordt steeds meer een race baan, vooral nu de Boerenstreek wordt volgebouwd. Een bewoner van deze weg heeft burgemeester en wet houders dan ook gevraagd of er maatregelen worden overwogen. B. en w. stellen vast dat de Dorres teinweg op dit moment een wat las tige en onoverzichtelijke weg is. Dit heeft alles te maken met de bouw van de wijk Boerenstreek. Voor het eerste deel van de Dorresteinweg, van de Koningsweg tot de Zuidergracht, staat voor deze zomer een recon structie op het programma. Het tweede deel wacht op het eind van de bouwactiviteiten aan de rand van de nieuwe wijk. Wanneer deze is afge rond, zal ook het deel van de Dor resteinweg tot aan tuincentrum 't Vaarderhoogt aangepakt worden. t -- - - De toekomst van het Soester landschap(sbeleid) is het onderwerp van een discussiebijeenkomst die op initiatief van het gemeentebestuur op maandag 14 april wordt gehouden in de raadszaal, 's avonds om half acht. De gemeen te wil tegelijk laten zien wat er in de afgelopen jaren al aan landschapbeheer is gedaan door de verschillende groepen die op dit terrein actief zijn. De ge meente verwacht van de belangstellenden suggesties naar aanleiding van vra gen als: Hoe gaan we verder met het landschapbeleid, welke accenten gaan we leggen? De aanleiding tot het houden van deze bijeenkomst is een nota die de provincie onlangs heeft uitgebracht. Daarin is een groot aantal suggesties opgenomen over hoe men landschap- beheer in agrarische gebieden verder kan vormgeven. Eén van de sprekers is Frans van Diepen van Landschap- beheer Utrecht, een organisatie die niet alleen groepen vrijwilligers, maar ook gemeenten stimuleert en coördi neert waar het gaat om landschapbe leid. Volgens Alice van Halsema van de gemeentelijke afdeling Groen en Mi lieu is het in de eerste plaats de be doeling dat de bezoekers hun zegje kunnen doen. Naar verwachting zijn dat vooral mensen die willen weten wat Soest eraan doet om het land schap in stand te houden, hoe de na tuurwaarden behartigd worden, kort om wat er allemaal op het gebied van landschapbeheer wordt gedaan. Men sen ook die zich misschien zelf actief willen inzetten voor een zo goed mo gelijk landschapbeheer. Naast hun inbreng op 14 april is er die avond ook een forumdiscussie. Behalve Frans van Diepen van Landschapbe heer Utrecht hebben daarin onder anderen nog zitting een vertegen woordiger van de weidevogelgroep en van de gemeente. gaat uitzien na het definitieve plan van toewijzing. Tenslotte is conform het Landschap beleidsplan een aantal boomgaardjes aangelegd door het planten van hoog- stamfruitbomen. Een bewoonster van de Korte Brink- weg heeft burgemeester en wethou ders erop attent gemaakt dat recht streeks vanuit het riool regelmatig zeer vuil water wordt geloosd in een sloot langs de Grote Melmweg. Zij vraagt of dit zo blijft. Burgemeester en wethouders ant woorden, dat dit geen blijvende situa tie is. Door omstandigheden zijn de voorgenomen maatregelen enigszins vertraagd. Binnen enkele weken wor den maatregelen getroffen om aan de lozing een eind te maken. Een bewoonster van de Prof. Lorent- zlaan in Soesterberg heeft burge meester en wethouders om herplaat sing van de blauwe papiercontainer op het veld aan de Anth. van Leeu wenhoeklaan gevraagd. B. en w. ge ven als antwoord dat de gemeente momenteel bezig is met het uitwer ken van een plan voor het plaatsen van ondergrondse containers. Daarbij zal ook de voorgestelde locatie wor den bekeken. Natuurbasis Soesterberg. Soest verliest wel zijn vossen, maar niet zijn streken. Na uitspraak van rechter: 'Vrij Al- bert Heijn'. Baarn vestigde in maart een nieuw record: een gemeenteraadsvergade ring in negen minuten! Kom daar in Soest eens om... Circus Ed Glas. J. van der Hoef (75), gastspreker tij dens het 75-jarig jubileumfeest van de Prins Willem Alexanderschool: "Ik herinner me nog dat drie kwar tier in de hoek staan heel normaal was". Soester autosloper Schut tijdens de hoorzitting van de provinciale advies commissie algemene wet bestuurs recht: "Waarom koopt iemand zo'n wrak? Tja, dat is handel, hè!". Gelezen: 'Grote toeloop chauffeurs warme maaltijd'. Krijgen die thuis soms niet te eten? Schut: slopend conflict Gelezen: 'Diëtiste adviseert huisart sen'. Zijn die dan zo dik? Mag een nephenkwekerij wel? Gelezen:1 Jacob van Gaesbeek houdt wandeltocht'. Nou en? Dat doen dagelijks zoveel Soesters zonder dat ze met name ge noemd worden. bipier in de kledingcontainer. Zeker van die wegwerponderbroek- jes. Lezingencyclus De bijeenkomst op 14 april is min of meer een vervolg op de lezingency clus die is 1992 in het kader van het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied werden gehouden. Onderwer pen waren de vorming van het Soes ter landschap en zijn vroegere bewo ners; de Eempolders; bos, heide en stuifzand (natuur, recreatie en hout productie), en het gebruik en beheer van defensieterreinen in het landelijk gebied van Soest. In 1993 maakte de gemeente een begin met de uitvoering van het een jaar eerder vastgestelde Landschap- 0 beleidsplan. Gemeentelijk beheerder bos, natuur en landschap Jan Hipker: "Eerst hebben we enkele kleinere objecten aangepakt, samen met bur gers die buiten wonen en agrariërs. De medewerking die zij verleenden was groot. Dat is plezierig, want zon der medewerking van vooral de agra riërs kun je in het buitengebied niets van de grond krijgen", zegt Hipker. In dit geval was er zelfs sprake van meer dan alleen maar medewerking: "Boeren zijn de afgelopen jaren kwa men uit zichzelf naar ons toe en vroegen uit puur enthousiasme spon taan poelenaanleg aan. Ook het be schikbaar stellen van grond voor de uitvoering van het poelenplan gebeur de moeiteloos. Iedereen deed mee er is niet één agrariër geweest die niet wilde. Wel een bewijs dat het land schap hen aan het hart gaat, want het kost hen toch grond, inzet en geld". Andere groepen die zich ijverig inzet ten, zijn de knotwilgengroep en de weidevogelgroep. De laatste bestaat uit vrijwilligers die samen met agra riërs weidevogeltellingen doen en zich inzetten voor nestbescherming in de weidgebieden. Poelenplan Nadat aanvankelijk landschappelijke elementen, vooral populieren en es sen, binnen het poldergebied een op knapbeurt hebben gekregen, is de laatste twee jaar vooral aandacht be steed aan het aanleggen van poelen. Het doel hiervan is het voortbestaan te verzekeren van verschillende soor ten amfibieën (dieren die zowel in het water als op het land kunnen leven, zoals kikkers, padden en salaman ders) en reptielen.De poelen zijn in middels aangelegd langs de Wiek- sloterweg westzijde, de Jachthuislaan en de Stadhouderslaan. De aanleg van poelen in de Eempolder laat nog even op zich wachten totdat bekend is hoe dit ruilverkavelingsgebied er De gemeentelijke sociale dienst wordt een stuk strenger en zal dat in de ko mende tijd duidelijk naar voren brengen. Zij die daarvoor in aanmerking komen, kunnen binnenkort een brief verwachten met informatie daarover. "Het komt er in het kort op neer dat zij ons tijdig de juiste informatie moe ten verstrekken als ze iets van ons gedaan willen hebben. Als ze dat niet doen, delen we tot 1 juli 'gele kaart' uit, net als in sportwereld. Er is dan nog wel geen sprake van een overtreding, want de nieuwe regeling gaat pas per 1 juli in, maar dan kunnen we gele kaart niet meer geven. Dan volgt direct een boe te. De gele kaart die we de komende maanden geven is er vooral voor bedoeld dat mensen zich realiseren: daar moet ik aan denken. Ze kunnen dan dus niet meer zeggen dat de gemeente hen niet goed heeft voorgelicht". Dit zegt Wibo Rip, hoofd van de ge meentelijke afdeling sociale dienstver lening, naar aanleiding van het feit dat met ingang van 1 juli de gemeen telijke sociale diensten de Wet Boe ten en Maatregelen gaan uitvoeren. Deze wet is door de rijksoverheid in gevoerd om de uitvoeringsorganen, zoals het GAK, de bedrijfsverenigin gen en de sociale diensten, meer houvast te geven op het gebied van informatieverstrekking door de klan ten. "Was de situatie zo dat wij bij wijze van spreken zelf achter de klant aan moesten om de benodigde informatie te krijgen, in de toekomst hebben we dankzij de nieuwe wet meer middelen in handen om iemand te verplichten informatie over te leg gen. Doet hij of zij dit niet, dan wordt een vervolging ingesteld. In dat geval wordt dus degene die de informatie niet verstrekt, aangegeven bij de of ficier van justitie. Nieuw in deze wet is dat wij hem ook zelf. kunnen be boeten. Waar vroeger alles moest worden aangegeven, kunnen we nu zelf boetes gaan regelen. Dit betekent dat de betrokkenen in het strafrech telijk circuit terecht komt, met als één van de gevolgen dat de sociale dienst een stuk strenger wordt". Onlangs verscheen het jaarverslag van de sociale recherche oer 1996. Het staat op de agenda van de com missie milieu, die vanavond in het gemeentehuis wordt gehouden, aan vang half acht. Vorig jaar heeft de sociale recherche in Soest 76 gevallen behandeld. Dit heeft geleid tot een aanzienlijke besparing aan uitkerin gen per maand, al is deze ten opzich te van de besparing in 1995 minder geworden. Rip hierover: "Ik weet niet of er sprake is van een trend, maar ik heb door allerlei signalen de indruk dat er een dalende lijn in zit". Van de 76 door de sociale recherche behandelde zaken betroffen er 45 verzwegen inkomsten van iemand die een uitkering had en niet had opge geven dat hij daarnaast nog een ande re uitkering of inkomsten uit arbeid j had. Drie zaken hadden betrekking op verzwegen partnerschap. Betrok kenen wekten de indruk dat ze al leenstaand waren. Dat was voor hen voordelig want twee alleenstaanden ontvangen een hogere uitkering dan een echtpaar of samenwonenden. De sociale recherche heeft niets met de politie te maken, al zijn sociaal re chercheurs van oorsprong politie mensen. Rip: "Wij hebben vooral rechercheurs uit politievak getrokken omdat we merkten dat de gewone ambtelijke onderzoeken onvoldoende houvast boden om zaken naar voren te brengen die het daglicht niet hele maal konden verdragen. Overigens zijn de rechercheurs medewerkers van de sociale dienst. Wel zijn ze voor wat betreft hun opsporingsbe voegdheid verantwoording verschul digd aan de officier van justitie in Utrecht. Rapporten over fraude ko men dan ook bij de officier terecht". Wat het sociaal recherchewerk be treft werkt Soest samen met de re giogemeenten Baarn, Bunschoten, Eemnes en Leusden. Niet met Amersfoort, omdat de problematiek van de grote stad anders is dan in omliggende dorpen. "Samenwerking betekent dat we het personeel effi ciënter kunnen inzetten. Fraude houdt nu eenmaal niet op bij de ge meentegrens, maar is vaak grens overschrijdend. Dan is het gemakke lijk als je de medewerkers in verschil lende gemeenten kunt inzetten. Je kunt ook in de ene gemeente wat extra's doen als je het in de andere gemeente wat rustiger hebt", zegt Rip. Hoewel fraude zich voor een belang rijk deel aan het daglicht onttrekt en Rip niet precies kan zeggen of het vermindert, heeft hij sterk de indruk dat er met minder frequentie gefrau deerd wordt dan vroeger. Vooral de 'witte fraude' wordt de kop inge drukt; dat is die fraude waarbij men aan de sociale dienst niet opgeeft dat men inkomsten heeft, terwijl via bij voorbeeld werkgever of het uitzend bureau die gegevens wel naar de be lastingdienst worden gesluisd. Bij ver gelijking van beider bestanden blijkt dan het verzwijgen van inkomsten. Dat is volgens Rip de laatste jaren spectaculair gedaald. "Vroeger haal den we veel gevallen naar boven van mensen die een dubbele uitkering hadden, bijvoorbeeld ook van het GAK, en daarnaast ook nog inko men. Dat komt haast niet meer voor. De bedragen die we nu nog naar vo ren halen, zijn ook veel lager dan vroeger". Zij die er belangstelling voor hebben, kunnen het jaarverslag van de socia le recherche inzien op de gemeente lijke afdeling sociale dienstverlening of in het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeentehuis.

Soester Courant | 1997 | | pagina 36