1 T 1 Politiek Soest is het met zichzelt niet eens over aanpak coffeeshop Weg woidt vrijgemaakt voor nieuwe AH Het Ene Loket voor professionele zorg komt langzaam dichterbij Middelman 1 ACTUEEL GRATIS Srsspi, lumSLd-!.. saïffisSiiSSZ hi WOENSDAG 9 APRIL 1997 SOESTER COURANT Nieuws PAGINA 3 SCHOONHEIDSSALON AVANT-GARDE 73 y - Steun voor gedoogbeleid half-om-half Gordelcontrole DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist 035-6022871 Steenhoffstraat 58 Auto gestolen hz: Politie vermoedt brandstichting in massagesalon Onze gemoedelijke en informele sfeer? Onze beroemde vlees- en visspecialiteiten? Het blijft genieten! Regionaal Indicatie-Orgaan voor Eemland presenteert de auping keuze maken. Middelman Fakkeldraagsters krijgen 695 gulden voor cursussen Computer weg —IX. 75 Jaar in het nieuws! Dat staat de Soester Courant op 24 augustus. Al bijna driekwart eeuw staat deze zelfstandige, lokale krant midden in de Soester sa menleving. Het bijzondere jubileum is aanleiding voor een spe ciale editie, die eind augustus verschijnt, en een reeks van activiteiten die zich over de komende maanden zullen uitstrekken en waarbij de inwoners van Soest en Soesterberg in het algemeen en de le zers in het bijzonder zullen worden betrokken. In deze rubriek wekelijks aandacht voor de festivi teiten, wedstrijden, prijsvragen en activiteiten die de Soester Courant in petto heeft. Vandaag: de fotowedstrijd en de eerder aangekon digde verhalenwedstrijd. Met onder meer de verhalen- en de met een goedkope wegwerpcamera net fotowedstrijd hoopt de Soester Cou- zoveel kans maakt a s de deelnemer „O.S.itr inornnaK van een duur fototoestel dat veel meer mo gelijkheden heeft. De jury bestaat uit de vakfotografen Herman van Dam, Wil lem van Oosten en Goos van der Wilt en de redactieleden Johan van Beek en Aad Post. Alle foto's die voor zaterdag 31 mei 1997 in het bezit zijn van de Soester Courant, worden door de jury beoor deeld. De foto's kunnen worden ingele verd bij of toegezonden naar: Soester Courant, Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest (onder vermelding van foto wedstrijd). De winnende foto's worden, vrij van copyright, gepubliceerd m de jubileumkrant. Verhalenwedstrijd Bij de verhalenwedstrijd gaat het erom rant zoveel mogelijk inwoners van Soest te betrekken bij de festivitei ten rond het 75-jarig bestaan van de krant. Iedereen kan meedoen en maakt kans op geldprijzen en publi catie in de jubileumkrant op 30 au gustus. Fotowedstrijd De fotowedstrijd is gesplitst in drie ca tegorieën. Deelnemers kunnen zwart/ wit- of kleurenfoto's inzenden die te maken hebben met de thema's: Verkeer in Soest Natuur en milieu in Soest Mensen in Soest Men kan in één categorie meedoen, maar ook in twee of drie categorieën en iedereen mag net zoveel foto's inzenden als hij zelf wil. In elke categorie zijn prij zen van 100, 75 en 50 gulden voor de drie beste inzendingen beschikbaar ge steld door de Soester Courant. Bij de beoordeling zal de jury voorna melijk kijken naar wat in beeld is ge bracht. De technische kwaliteit van de foto is van minder belang, zodat iemand een verhaal te schrijven over het thema 'Soest in het jaar 2022'. Hierbij wordt door de Stichting Literaire Activiteiten (SLAS), die de jury vormt, onderscheid gemaakt in drie categorieën: Kinderen tot en met 12 jaar Jëugd van 13 tot en met 18 jaar Volwassenen In elke categorie is een hoofdprijs van 100 gulden beschikbaar gesteld door de Soester Courant. Deelnemers die hun verhaal vóór zaterdag 31 mei 1997 in leveren, dingen mee naar de prijzen. In de jubileumuitgave van 30 augustus worden de winnende verhalen gepubli ceerd. De verhalen kunnen worden ingeleverd bij of opgestuurd naar: Soester Courant, Van Weedestraat 227, 3761 Soest. Faxen kan ook: (035) 6024904 (onder vermelding van verhalenwedstrijd). De salon met altijd de nieuwste behandel mogelijkheden totale lichaamsverzorging voor dames en heren, permanent make-up, zonnebank en AFSLANKEN MET LANGDURIG RESULTAAT Zie artikel op pagina Jan de Rooystraat 36, Soest 035-602 69 14 APRIL-AANBIEDING: bij een cellulitekuur (10 behandelingen) een gezichtsbehandeling liteit, en wilde weten hoeveel geld B. e Moet Soest hard optreden tegen de (ene) coffeeshop en het desnoods op een proces bij de rechter laten aankomen, of zich neerleggen bij het - algemeen toegepaste - gedoog beleid van justitie en lijdzaam af wachten tot er een landelijke rege ling komt voor de verkoop van soft drugs? Politiek Soest is daarover, in navolging vanhetCollegevanB.en W., verdeeld in twee kampen. De politie hield woensdag een controle op het dragen van autogordels aan de Dalweg. Er vielen 21 bekeuringen. Donderdagmiddag werden aan de Vre dehofstraat 12 bekeuringen voor het zelfde verzuim uitgedeeld. Vrijdagmid dag was het aan de Dalweg weer raak: 6 bekeuringen. Zaterdagmiddag volg den er nog eens 7. voor particulieren en bedrijven Een 31-jarige bewoner van de Zandlaan meldde de politie vorige week dat zijn auto gestolen was. Het betreft een rode Suzuki Swift met het kenteken SB-92 Politie en brandweer rukten in de nacht van vrijdag op zaterdag om streeks half twee uit naar de Lange Brinkweg, waar buren brand hadden geconstateerd bij een massagesalon aldaar. De brandweer bedwong het vuur, maar de voordeurmat was ver brand, evenals een conifeer naast de deur, die zelf geblakerd was. Ook de afzuigkap was verbrand, vermoede lijk omdat het vuur via een rooster tje naar binnen was geslagen. Gezien het feit dat er op diverse plaatsen kleine brandhaarden werden ontdekt houdt de politie ernstig reke ning met brandstichting. Aangifte werd gedaan door een 40-jarige in woonster van Hoevelaken. <i*-- De scheidslijn tussen de twee standpun ten loopt dwars door de gemeenteraad. Van de Collegepartijen is het CDA mor dicus tegen het gedoogbeleid, waarbij de coffeeshop aan de Koninginnelaan vooralsnog ongemoeid wordt gelaten, terwijl de VVD vierkant voor is. De PvdA - de derde College-partner - is onderling verdeeld. CDA-wethouder Ries van Logtenstein neemt binnen B. en W. een minderheidsstandpunt in. Het CDA krijgt in zijn verzet steun van de BAM, Gemeentebelangen Groen Soest en GPV/SGP/RPF; de WD vindt GroenLinks-Progressief Soest en D66 aan haar zijde. Het hangt er nu maar van af in hoeverre Kees Boerkoel - die binnen de PvdA-fractie een min derheidsstandpunt inneemt - zijn poli tieke rug recht houdt. Doet hij dat, dan is er in de raad vermoedelijk een nipte meerderheid van één stem voor de zo genaamde nul-optie, die neerkomt op onmiddellijke sluiting van de coffees hop. De verdeeldheid van politiek Soest kwam maandagavond tot uiting in de raadscommissie Algemene Bestuursza ken, die zich "in eerste lezing" boog over het voorstel om de Algemene Politievel ordening zo te wijzigen dat zich in elk geval geen tweede coffeeshop in Soest kan vestigen. De bestaande shop wordt dan tot 31 december volgend jaar ge doogd, mits ze zich houdt aan de regels en voorwaarden, zoals: geen overlast voor de omgeving en geen verkoop aan jongeren onder de 18. Toch maar proberen Feitelijk is heel politiek Soest, ook het College, voorstander van de nul-optie. "Maar sommigen willen 'm vandaag, anderen pas over anderhalf jaar," vatte Krijger (WD) het dispuut kernachtig samen. De bezwaren worden inderdaad algemeen gedeeld, maar sluiting is - zo leert de praktijk - moeilijk af te dwin gen. Voor het CDA en de andere "hard- liners" in de raad is dat echter nog geen reden om het niet toch maar te probe ren. Jan Pieter Lokker hield dan ook een pleidooi om desnoods een proces tegen de eigenaar van de coffeeshop te begin nen: Volgens hem waren er argumenten genoeg om te veronderstellen dat Soest zo'n proces zou winnen. Tegelijk pleit te hij voor een goed preventiebeleid om jongeren "weerbaar" te maken, wat vol gens hem best wat mocht kosten. "Als we miljoenen uittrekken voor de infra structuur in Soest en het gemeentelijk apparaat, dan mogen we zo'n belangrij ke taak niet laten liggen," aldus Lokker. Rob Joustra (BAM) hekelde net als Lokker de "dubbele moraal" in het Col lege-voorstel. Volgens hem worden er in gemeenten mét coffeeshops aantoon baar meer softdrugs gebruikt en hij vreesde een aanzuigende werking. Als de shop nu niet werd gesloten zou het volgens hem later nog wel eens veel moeilijker kunnen worden om dat af te dwingen. 'Eiland-denken' Bert Krijger (WD) geloofde niet in het verhaal "de softdrugs de wereld uit, om te beginnen uit Soest". Hij verweet Lok ker en Joustra "eiland-denken", vond hun flinkheid weinig realistisch en be tuigde zijn steun aan de College-meer derheid. Dat gold ook voor Jan Visser (GroenLinks-PS), die meende dat het geen enkele zin had om de verkoop van softdrugs op dit moment te verbieden. "Zo'n proces win je niet; het is gewoon landelijk beleid." Hij wees erop dat Soest óók geen harde actie tegen drank winkels - al dan niet in de buurt van scholen - onderneemt. Wim Roest (D66) vond dat er geen een voudig ja of nee op het gedoogbeleid te zeggen viel, maar steunde het voorstel. Hij vond wel dat het College duidelijk moest aangeven wat de gevolgen zou den zijn als de shop wél gesloten zou worden, bijvoorbeeld voor de crimina liteit, en wilde weten hoeveel geld B. en W. voor het afdwingen van de nul-op tie over hadden. Kees Boerkoel (PvdA) het weten dat hij als enige van zijn fractie nog niet over tuigd was door het College. "Ik begrijp best dat je niet kunt doen alsof Soest een eiland is." Of nul-optie een haalbare zaak was stond voor hem ook nog niet vast, maar met het standpunt dat een afgedwongen sluiting van de coffeeshop te veel moeite is was hij het evenmin eens. IBAR, GRILL RESTAjJ RANT Met grote voortvarendheid wordt momenteel de weg vrijgemaakt voor de nieuwe vestiging van Albert Heijn aan de Burgemeester Gro- thestraat. De laatste huizen die een sta-in-de-weg vormden, zijn inmid dels met de grond gelijk gemaakt. Kort nadat de bestuursrechter het schor- singsverzoek van Vrij Polderland voor de bouwvergunning had afgewezen, zijn lilnn4n.a i*ino)iinpc inOP.7Pt zodra de nieuwe AH-winkel gereed is. Bloemsierkunst Geytenbeek, gevestigd naast het terrein aan de Burgemeester Grothestraat, zal in het najaar verhuizen en krijgt onderkomen in het nieuwe ge bouw. Boven de supermarkt worden enkele appartementen gerealiseerd en ernaast worden 130 parkeerplaatsen aangelegd. Hierbij is ook rekening ge- Met behulp van bulldozers en grijpma- chines worden de laatste obstakels voor de nieuwe AH-vesliging met de grond gelijk gemaakt. houden met de parkeerbehoefte voor mensen die in de winkelstraat moeten zijn. Wist u dat al onze gerechten ook afgehaald kannen worden? lAT 47 SOEST 5 - 601 8252 singsverzoek van vrij roiaenana voor om het terrein te effenen. Naar ver-I T II.l IP. nnnnl nrnl VAoton ld flP \j vorvonc ha ripckiindipen van Twiinstra Volgens rapport wachting zal de nieuwe supermarkt van het Ahold-concern in november kunnen worden geopend. De zaak krijgt onge veer 1.300 vierkante meter winkelop pervlakte en betekent een enorme voor uitgang ten opzichte van de veel kleine re, bestaande vestiging aan de Van Weedestraat, die zal worden gesloten, i Het heeft nogal wat voeten in de Volgens de deskundigen van Twijnstra aarde, maar het "Ene Loket" voor Gudde biedt het nieuwe model veel Diofessionele zore komt stapje voor voordelen. Er wordt ongetwijfeld een WONEN Onze Royal Show mag u niet missen. Het is de ideale gelegenheid om kennis te maken met het meest geavanceerde ligsysteem van de jaren negentig: Komfortabel Royal vanAuping. Oftewel HètBed. Auping biedt u daarmee de ideale basis voor een gezonde nachtrust. Tijdens de showdagen kunt u aan den lijve ondervinden dat Hèt Bed perfect instelbaar is op de individuele eisen die uw lichaam stelt. Maar er is meer! We laten u ook graag aangenaam kennis maken met de verrassend sfeervolle meubelen en accessoires van Auping. Ook daaruit kunt u een perfect bij u Goed slapen, mooi wonen f passende Of uw smaak nu klassiek is of modern. De Royal Show is de show van uw dromen. Ook al omdat we een speciale showtoegift voor u hebben. U krijgt een leuke verras sing van ons, als we een offerte voor u mogen uitbrengen! WONEN*- Middelman Wonen, Birkstraat 99, 3768 HD Soest. Telefoon (035) 601 10 04 Onze Royal show houden wij van 12 maart t/m 28 april 1997. Openingstijden: Bezoek ons maandag'. 13.30 -18.00 u. Dinsdag, woensdag, donderdag: 09.30 -18.00 u. Vrijdag (incl. koopavond): 09.30 - 21.00 u. Zaterdag: 09.30 -17.00 u. meenten roepen binnenkort geza menlijk een RIO (Regionaal Indi- i catie-Orgaan) in het leven, dat be slissingen neemt over de vraag wie in aanmerking komen voor opname in verpleeg- en verzorgingshuizen, maar ook gebruik mogen maken van de thuiszorg, het kruiswerk, de gehandicaptenzorg en het flanke rend beleid, zoals de warme maal tijdvoorziening en de personen- alarmering, en de RIAGG. In het RIO bundelen de gemeenten Soest, Amersfoort, Baarn, Hoevelaken, Nijkerk, Woudenberg en Bunschoten de nieuwe ("geïntegreerde") vorm van indi catiestelling, zoals de rijksoverheid dat heeft bevolen. Daarmee wordt de indi catie ook onafhankelijk gemaakt van de "zorgaanbieders" (de zorgverlenende I instellingen). De bedoeling is dat de verschillende zorgvormen geleidelijk aan via het RIO bereikbaar worden voor de burgers die ze nodig hebben. Elke ge meente krijgt overigens een "eigen" lo ket, maar dat zou bijvoorbeeld ook een telefoonnummer kunnen zijn, dat 24 uur per dag te bereiken is. In de raadzaal van het Soester gemeen tehuis verzamelden zich vorige week enkele tientallen vertegenwoordigers van diverse plaatselijke en regionale ouderen- en gehandicaptenorganisaties, die hun commentaar op de plannen - opgesteld door de "management consul- tants" van Twijnstra Gudde - mochten geven onder leiding van de wethouders van Sociale Zaken van Amersfoort en Soest, Van Engelenhoven enTen Hove. Vraagtekens De bijeenkomst begon in een enigszins geprikkelde stemming, omdat diverse organisaties niet uitgenodigd bleken te zijn of niet goed op de hoogte waren van wat er nu eigenlijk te bespreken viel. Erg enthousiast waren de inhoudelijke reacties in het algemeen ook niet, om dat er her en der nog heel wat vraagte kens bij de opzet van het RIO te plaat sen zijn. het zeker niet dat de schaarste aan zorg voorzieningen wordt ingelopen. Alleen zal er door een betere onderlinge af stemming misschien iets meer ruimte ontstaan om meer mensen te helpen. Het grootste voordeel is dat mensen die zorg nodig hebben zich voortaan nog maar bij één instantie hoeven aan te melden. Ze hoeven dus niet telkens op nieuw hun verhaal te vertellen en wor den door het RIO wegwijs gemaakt in het "oerwoud" van zorgverlenende in stanties. Ook zorg-op-maat wordt daar door beter mogelijk. Volgens rapport-opsteller F. Lapré (Twijnstra Gudde) zal het loket zeker nipt bemand worden door "zomaar een juffrouw of een meneer die alleen de telefoon aanneemt", maar er moet ook geen dubbelfunctie ontstaan omdat de werkelijke indicatie in handen is van de zgn. indicatie-adviseur, die over alle deskundigheden beschikt. Voor "levens gevaarlijke beslissers achter het loket" hoefde wat hem niet gevreesd te wor den De gemeente maakt 695 gulden over aan De Fakkeldraagsters. Hiervan kan de scoutingvereniging zeven cursussen bekostigen. Drie vrijwilligers gaan een basiscursus volgen, twee anderen een kampcursus, terwijl twee leden naar een vervolgcursus EHBO gaan. Voor de financiering hiervan deden üe Fakkeldraagsters een beroep op de ge meente. Het college spreekt voor de subsidie de post kadervorming vrijwilli gers aan. Voor dit jaar was daar 2.5UU gulden ingestopt. Na de subsidie voor de scouts blijft er nog 1.805 gulden over. Tandenpoetsen Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) vroeg met name aandacht voor het gezond heidsaspect. Hij vond het vreemd dat de overheid zich wel druk maakt over het tandenpoetsen en leren zwemmen van de jeugd, maar niet om drugs. "Waarom zouden we jongeren van 13 jaar of ouder niet durven zeggen: dit is slecht voor je...?" Het openhouden van de cof feeshop werkte volgens hem stimule rend - "je houdt er in elk geval niks mee tegen" - en hij vond dat B. en W. inder daad maar eens moesten onderzoeken wat een proces zou kosten. Een voor lichtingsbeleid voor scholieren had vol gens hem overigens alleen zin als dat aansloot bij het "klimaat" op school. Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest) vond het Collegevoorstel "duis ter en dubbel" en meende dat er op de pragmatische benadering veel af te din gen viel. Het leek hem stug dat de ves tiging van nieuwe coffeeshops op die manier voorkomen kon worden en ook wat hem betreft mocht het College de strijd aangaan. Burgemeester De Widt maakte in zijn reactie om te beginnen duidelijk dat het gedoogbeleid wat hem betreft geen kwestie van "niet durven" was. "In het verleden heb ik meermalen een coffees hop gesloten, maar het effect was dat de politie nog minder inzicht had in wat er zich afspeelde en dat de overlast zich verplaatste." Zolang de huidige eigenaar zich aan de afspraken houdt is er geen aanleiding om in te grijpen, aldus De Widt. Per telefoon Het gemeentebestuur heeft in feite geen poot om op te staan. Op het lijstje pro bleem-locaties van de politie komt de coffeeshop aan de Koninginnelaan ook niet voor, wist De Widt te melden. Hij vreesde dat sluiting zou leiden tot toe name van het aantal "huisdealers" en wees erop dat softdrugs her en der ook makkelijk per telefoon te bestellen zijn. "Dan kun je het beter op één plek toe staan, zodat er nog enige controle mo gelijk is." Lokker vond De Widts betoog een "warrig en pragmatisch verhaal van machteloosheid" en drong aan op een principieel en consequent standpunt. Joustra liet nog weten dat hij onlangs persoonlijk op een So«ster schoolplein - waar zei hij niet - drie lege cannabis- zakjes had aangetroffen, maar Krijger, Roest en Visser vonden alle "flinkdoe- nerij" misplaatst. "Als we zo'n proces verliezen is het hek waarschijnlijk pas echt van de dam," aldus Krijger. Ook Boerkoel hield z'n twijfels. "Als je bij de rechter nul op het rekest krijgt weet je helemaal niet wat er gaat gebeuren... Zowel Boerkoel als Witte wilden zich tenslotte nog niet vastleggen op een uit spraak. Ze zullen de kwestie eerst nog eens in de fractie bespreken. Daar is nog alle tijd voor, want het voorstel wordt in twee ronden besproken en komt nog een keertje terug in de commissie ABZ van 12 mei. Gemeentesecretaris De Kam wees er aan het slot van het debat overigens fijntjes op dat de raad wel een verordening kan vaststellen, maar dat het nog altijd de uitsluitende bevoegd heid van de burgemeester is - hij is ten slotte krachtens de wet verantwoordelijk voor de openbare orde - om te beslui ten of er wordt opgetreden tegen de cof feeshop of niet. Bij een inbraak in een bedrijf aan de Industrieweg is in het weekeinde een computer weggenomen. Aangifte deed een 42-jarige Soester. Brede visie De meeste "insprekers" reageerden wel iswaar positief op het plan, maar zagen nog wel een flink aantal haken en ogen. Algemeen weid bijvoorbeeld benadrukt dat het van groot belang is wie de figuur is die het "loket" straks gaan bemannen. "Het moet iemand met een brede visie zijn, die van alle zorgmarkten thuis is, want als het bij dat loket een puinhoop wordt zijn we nog verder van huis..." Kritische kanttekeningen waren er ook bij de rol van de zorgverzekeraars, die in de nieuwe opzet een veto-recht behou den, en bij de "tendens" in het rapport, waaruit naar voren komt dat het eigen lijk al zo'n beetje vaststaat dat het RIO organisatorisch wordt ondergebracht bij de GGD. Ook werd er o.a. gepleit voor een onafhankelijke "zorgconsulent", die de zorg-aanvragers kan adviseren en een "second opinion" kan bewerkstelli gen of hoger beroep kan instellen tegen een eventuele afwijzing. Ook een duide lijke klachtenregeling werd nog gemist. Tekort blijft Het echte probleem, zo betoogden som migen, blijft ook met de nieuwe indica tiestelling gewoon bestaan: het totale tekort aan zorgcapaciteit, de lange wachtlijsten etc. Of de nieuwe regeling ook inderdaad zal leiden tot een betere kwaliteit staat evenmin vast, en ook de financiering is nog tamelijk onduidelijk, al maakte Ten Hove wel duidelijk dat het zeker niet de bedoeling is de WVG overschotten hiervoor te gebruiken Eindelijk het huis gevonden waar u al zo ,ang Daarbij kunt u altijd op onze adviseurs rekenen. Van naar op zoek was? Met het uitzicht waar u altijd al de eerste oriëntatie tot het bezoek aan de notans. van droomde? Dan is De Hypotheken er om voor u En van de taxatie tot de loonbesch.kkmg. Zon er „et zo'n passende hypotheek te vinden. Want zo dat het u geld kost. Het zal u dan ook met verbazen *::h Ho Kolanoriik<;tp on- zo persoonlijk is ook de keuze van een hypotheek. Wij helpen u graag wegwijs te worden in de honderden mogelijkheden. Met adviezen die 100% onafhankelijk zijn. Hl) pot lii' kor afhankelijke hypotheek-adviesorganisatie zijn geworden. Met nu al meer dan hon derd vestigingen. Er is er dus altijd wel één bij u in de buurt. Bel ons voor een afspraak. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Soest, Steenhoffstraat 66, 035 - 6036000

Soester Courant | 1997 | | pagina 3