i En dit zijn de knallers van deze week: Veel bezwaren tegen bestemmingsplan Landschap van Soest heeft van boeren en natuurbeschermers niets te vrezen Politiek geeft alleen groen licht voor ondergrondse bakken bij AH 149 99 I^SSSSfl 5,95 imn Geen ambtenaar in project veiligheid winkelcentra Ontsluitingsweg voornaamste probleem voor 1.600 Soesters Veel belangstelling voor discussie-avond 3 Actueel 11 Soesterberg 17 Sport Op Soest Snelkrakers laten oog vallen op tabakszaak Justitie wil dat heler vermeende winst betaalt SLANK EN FIT DEZE ZOMER? BODYCONTOUR Van Breukelen 5 Vast-goed Twijfels over toekomst afvalinzameling SPAANSE AVOND Chateau De la Jour Beaujolai&Vjllagies Franse Elstar of Jonagold Witlof Stroganoffgehakt (rundvlees) g^g Tartaart VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest 'Samen veilig ondernemen' 1 Dtakatechviiverfoh^ gelijk m2 DEiGROENE Valeriaanstraat 42 3765 EP Soest Tel.: 035 - 602 64 98 A. van der Lee Aan de muur in het kantoor van wethouder Pieter ten Hove hangt sinds kort een panorama-foto van het knotwilgenterrein en het wei land tussen de Burgemeester Gro- thestraat en de Noorderweg, zeg maar de 'achtertuin' van de nieuwe Albert Heijn-vestiging die in de ko mende maanden zal worden ge bouwd. De ingelijste foto is een cadeau van Gemeentebelangen Groen Soest dat in de afgelopen weken 1.600 bezwaar schriften verzamelde tegen het bestem mingsplan Soestdijk. Fractievoorzitter Harry Witte reikte ze donderdagmiddag, bijgestaan door een aantal partijgenoten en sympathisanten, aan Ten Hove uit. De bezwaren tegen het bestemmings plan richten zich tegen met name de ontsluitingsweg. "Deze weg is iets waar we bang voor zijn, omdat het de eerste aanzet tot het volbouwen van de polder zal zijn. We hopen dat u uw uiterste best zult doen in het college en de gemeen teraad om deze ontsluitingsweg tegen te gaan," aldus Witte tegen de wethouder. Volgens GGS en de bezwaarmakers is een uitstekend alternatief voor de ont sluitingsweg uit te voeren: een straatje van de nieuwe Albert Heijn naar de In specteur Schreuderlaan, vanwaar het verkeer de Burgemeester Grothestraat kan bereiken. Een deel van de ontsluitingsweg wordt echter al snel aangelegd. Het betreft het gedeelte tussen de aansluiting met de Burgemeester Grothestraat, waar ter hoogte van Braamhage een rotonde komt. Hiervoor heeft de gemeenteraad al een versnelde procedure achter de rug. Voordat het tweede deel van de ontsluitingsweg (van AH tot aan de Stadhouderslaan) kan worden gereali seerd, moet het bestemmingsplan Soest dijk worden goedgekeurd. Zolang de ontsluitingweg niet gereed is, kunnen de toekomstige bezoekers de nieuwe AH- supermarkt via de Burgemeester Gro thestraat (tegenover Wortmann Mode) bereiken. Vijf bouwlagen Een ander punt van kritiek is de bouw van vijftig seniorenwoningen. In het be stemmingsplan Soestdijk wordt de mo gelijkheid geschapen om de ouderenwo ningen over vijf bouwlagen te verdelen. De zestienhonderd Soesters die een be zwaarschrift hebben ingediend, vinden dit veel te hoog. Witte en zijn 'volgelin gen' beseffen dat de bouw van de super markt en de vijftig seniorenwoningen niet meer kan worden tegengegaan. "Maar laat het dan zo ingepast worden, dat het mooie natuurgebied erachter Fractievoorzitter Harry Witte van GGS (rechts) overhandigde de handte keningen aan wethouder Pieter ten Hove. Foto: Goos van der Wilt bewaard blijft." Vandaar dat ze willen dat er een landschapsarchitect bij de plannen wordt betrokken. In dit ver band wezen ze wethouder Ten Hove op de mogelijkheid om de Landbouwhoge school in te schakelen. Als deze er een studieproject van wil maken, hoeft de gemeente niet al te diep in de buidel te tasten om de kosten van de landschapsarchitect(en) te vergoeden. Aagje van der Neut van GGS vroeg de wethouder ervoor te zorgen dat de win kels meer worden verspreid over Soest. Ze woont zelf in 't Hart, waar volgens haar behoefte is aan een grote super markt. De wijkbewoners zijn nu alle maal genoodzaakt naar de Van Weede- straat (of elders) te rijden, hetgeen weer tot meer verkeer leidt. Ten Hove merk te op dat de supermarkten kennelijk geen behoefte hebben om zich in 't Hart te vestigen, omdat ze dat anders al zou den hebben gedaan. Aan de Pelikaan- weg en de Schrikslaan zijn kleine super markten gevestigd en er was er ook één te vinden op de hoek van de Koningin- nelaan en het Nieuwerhoekplein. De laatste supermarkt nam een aantal jaren geleden de wijk. Als de toekomst van het Soester landschap al ergens ter discussie staat, dan toch niet afgelopen maan dagavond tijdens de bijeenkomst die de gemeente had georganiseerd om daarover met betrokkenen en belangstellenden van gedachten te wisselen. Aannemers, projectont wikkelaars, wegenbouwers en an der bouwlustig volk waren er niet; en van de ruim 100 wél aanwezige natuurbeschermers heeft de tame lijk overvloedige groene ruimte die Soest omringt uiteraard niets te vre zen, evenmin als van de boeren. Onder leiding van milieu-wethouder Ries van Logtenstein kregen ze te horen hoe het er op dit moment met het bui tengebied van Soest voorstaat, vooral na de invoering van het Landschapsbe leidsplan in 1992. Gemeentelijk land schapscoördinator Jan Tupker liet met dia's zien wat er inmiddels bereikt is met het onderhoud van waardevolle land schapselementen, die meestal worden bijgehouden door enthousiaste vrijwilli gers (in het spoor van Chris Uiterwijk), maar waarvoor tegenwoordig ook de boeren veel meer belangstelling aan de dag leggen. Tupker vestigde ook de aandacht op het tot nu toe redelijk succesvolle "poelen plan", waarmee Soest de sterk geredu ceerde reptielen en amfibieën weer in het landschap probeert terug te krijgen. Over de medewerking van de boeren had hij niet te klagen. Er zijn inmiddels zo'n 35 poelen tot stand gebracht die - op onderlinge afstanden van 400 a 500 meter - de natte gebieden van Soest (Pijnenburg en de Eempolder) met el kaar verbinden. De meeste poelen moe ten zich overigens nog "zetten", aldus Tupker. Verstandhouding Frans van Diepen (Landschapsbeheer Utrecht) schetste vervolgens de ontwik kelingen op het gebied van het land schapsbeheer, waarbij hij met name on derstreepte dat de verstandhouding tus sen overheid en landbouw de laatste ja ren sterk verbeterd is. Volgens Van Die pen beginnen de boeren hun soms te rechte argwaan tegen diverse vormen van bedilzucht langzaam te verliezen en zijn ze steeds vaker bereid tot medewer king, als allerlei verordeningen maar soepel worden toegepast. Toch verloopt de vernieuwing van het landschap volgens hem nog te traag, omdat de natuur voor de meeste boe renbedrijven geen economische waarde vertegenwoordigt. Hij verwachtte wel wat van "convenanten" tussen overheid en landbouw, waarbij de planologische belemmeringen zo veel mogelijk worden weggenomen en er alleen bij duidelijke excessen handhavend wordt opgetre den. "Maar liever met begrip, commu nicatie en samenwerking," aldus Van Diepen. Na de pauze gaven Kees de Gier (werk groep weidevogelbescherming van het IVN) en boer Pieter Kuijer - die fraaie plaatjes van o.a. grutto's, tureluurs, kie viten en scholeksters toonde - een over zicht van de stand van zaken met be trekking tot de weidevogels in het Eem- poldergebied. Steeds meer boeren zijn bereid beschermende maatregelen te treffen en werken daarbij hartelijk sa men met de natuurbeschermers. Kraaien Kuijer - die volgens eigen zeggen naar de weidevogels niet anders kijkt dan naar zijn vee - bleek overigens een hartstochtelijk voorstander van de be strijding van kraaien en eksters, omdat hij deze roofvogels als een "ramp" be schouwt, en volgens hem was het alle maal de schuld van Jan Visser dat de kraaienjacht in Soest aan banden was gelegd. "Kraaien zijn mooie beestjes, maar ik zie ze 't liefst door het ronde gaatje op m'n geweer," aldus Kuijer, die weinig waardering had voor al die des kundigen die vanachter hun bureau pre cies wisten te vertellen hoe treurig het er met de natuur in de polder bijstond. De "uitgestorven" koekoeksbloem bleek op zijn land in elk geval nog welig te tie ren... Na de inleidingen volgde nog een tame lijk geanimeerde discussie,- waarbij o.a. bleek dat niet iedereen Kuijers afkeer van kraaien en eksters deelde. Wethou der Van Logtenstein kon verder o.a. nog mededelen dat er voor de toekomst van het Wiekslootgebied (achter het nieuwe industrieterrein) niet gevreesd hoefde te worden, omdat daarop - net als op Hees - een conserverende bestemming ligt. En van plannen om bos te planten langs de Eem - bij de Grote en de Kleine Melm (zoals te zien zou zijn op de nieu we "ruimtelijke plankaart" van Neder land) - wil de gemeente in elk geval niets weten, omdat dit gebied juist zijn landschappelijke waarde ontleent aan zijn "openheid". Rubriek Soester Courant 75 jaar. Politiek geeft alleen groen licht voor onder grondse bakken bij AH. Op vossen jagen mag weer in gemeente- bossen van Soest. Twee zwaargewonden bij explosie. Onvrede bewoners in Plesmanstraat. Programma voor Koninginnedag. Stratenvolieybal nadert ontknoping Stam/SoVoCo slaat alle zorgen van zich af. Zwoegen en ploegen op de Eng. Bij tabakshop en lectuur 't Smitshof is een snelkraak gepleegd, die veel overeenkomsten vertoond met twee eerdere snelkraken in de nabijgelegen DA drogist. De daders forceerden de toegangsdeur door er met een perso nenauto op in te rijden. Het zou, evenals bij de drogisterij, gaan om een witte Opel Kadett. De daders maakten dinsdagmorgen om streeks half zeven shag en sigaretten buit, voordat ze er als een haas van door gingen. De politie heeft de ver dachte auto gezien en de achtervol ging ingezet, maar slaagde er niet in de daders in te halen en aan te hou den. De middenstander van 't Smitshof heeft inmiddels buiten de openings tijden een auto voor de deur gezet. Dezelfde methode werd onlangs toe gepast door zijn college van de dro gisterij die in maart binnen vijf dagen tot tweemaal toe het slachtoffer was van snelkrakers. Hoewel het sterke vermoeden be staat dat het om dezelfde daders gaat, wil de politie in het belang van het onderzoek geen verdere medede lingen doen. In het kader van de Pluk Ze-wet heeft de Utrechtse officier van justi tie gisteren geëist dat een 34-jarige man uit Soest 7.750 gulden betaalt. Dat zou de winst zijn die de Soester had behaald door in 1994 gestolen vrachtwagenladingen televisies, vi deorecorders, audio-apparatuur en spijkerbroeken op te kopen. De verdachte behoorde tot de vaste af nemers van een man uit Ermelo, die als belangrijkste heler de spil was van een bende vrachtwagendieven. Vorig jaar veroordeelde het Amsterdamse ge rechtshof de Soester hiervoor tot 240 uur dienstverlening, nadat de Utrecht se rechtbank hem eerder acht maanden cel had opgelegd. Advocaat mr. P. Labee vond het "wei nig functioneel" om alsnog met een Pluk Ze-vordering te komen. Zijn cliënt zou het bedrag niet kunnen betalen en ris keert daarmee dat hij alsnog in de ge vangenis belandt om vervangende hech tenis uit te zitten. Dat zou hem boven dien zijn baan kosten. Officier mr. G. Hofstee stelde dat het zo'n vaart niet zou lopen. De vordering blijft zestien jaar van kracht. Het Open baar Ministerie kan in die tijd beslag laten leggen op het loon van de Soester. Mocht er echt niks bij hem te halen zijn, dan moet hij 78 dagen vervangende hechtenis uitzitten. De rechtbank doet op 29 april uit- Doe mee met zie adv. pag. 5 FYSIO& FITNESS PROMOTIONS zie pagina i 'w» j Voorlopig zal Soest terughoudend omspringen met voorstellen om de inzameling van textiel, papier en glas voortaan "ondergronds" te la ten plaatsvinden. Ondanks de aan vankelijke geestdrift voor de proef in Soest-zuid kreeg wethouder Ries van Logtenstein vorige week alleen groen licht voor het plan van zo'n onderaards afval-eiland bij de nieu we AH-supermarkt in Soestdijk. BBWHBBBHwBBMHBKBBBSHBBBHMI danks Ajax-Juventus weer eens oever loos lang duurde. Hoe het nu verder moest met de afvalinzameling was vol gens Ellen Huberts (WD) moeilijk te overzien. Ze bracht in dat verband trou wens ook de "Retourette" ter sprake, waarvoor plannen worden gemaakt aan o.a. de Smitsweg, en de onlangs bekend geworden samenwerking tussen de Eemlandse kringloopbedrijven. Geen haast De raadscommissie Milieu etc. gunde CDA-wethouder Ries van Logtenstein vorige week de zoete smaak van het succes niet. Wel kreeg hij toestemming om over te gaan op de "gescheiden" bakken voor gekleurd glas, maar dan ook alleen omdat daarover al een vijf jarig contract met de AVU gesloten is, wat voordelig is voor Soest. Het "ge scheiden" glas (in drie kleuren) wordt overigens gewoon bij de rest van het glas gemikt, omdat er al veel te veel van wordt ingezameld en de industrie het aanbod eigenlijk niet aankan, maar het gekleurde glas wel kan gebruiken bij de traditionele glasverwerking. Reden voor de plotselinge aarzeling bij de raadscommissie Milieu, waarin het voorstel werd besproken, was de twijfel- zaaiende informatie over de toekomst van de afvalinzameling in Soest, die de commissie 's middags in besloten zitting was geworden van de zijde van de AVU (waarin Soest tot dusver participeert). Omdat de vertegenwoordiger van de ROVA - een soort AVU die zich in het Overijsselse met afvalinzameling bezig houdt - een veel overtuigender verhaal afstak vroeg de hele commissie zich in gemoede af wat Soest eigenlijk nog met de AVU aanmoest. Dat overschaduwde direct de gedach- tenwisseling in de (openbare) commis sievergadering Milieu, die 's avonds on- Onzekerheid alom dus, en al helemaal geen reden om haast te maken, vond Huberts, en dat meenden ook de leden van de andere fracties. Het College moet nu eerst maar eens een totaalvisie op het "reinigingsgebeuren" op tafel leg gen, was het algemene standpunt. Het milieu-eiland in Soest-Zuid. "Tsja, u bent wat schuw geworden," rea geerde Van Logtenstein met een spits understatement, "terwijl u vorig jaar ei genlijk al overtuigd was dat het fantas tisch zou zijn om alle afvaleilanden on dergronds aan te leggen." Hij hield het er maar op dat de afvalmarkt constant "fluctueert", zodat gemeentebesturen moeilijke keuzes moeten maken. Hij kreeg van de commissie tenslotte met enige moeite gedaan dat er in elk geval bij de nieuwe AH-supermarkt nog wél een ondergronds afvaleiland mag wor den aangelegd. De glasinzameling op kleur was volgens hem economisch ook volledig verantwoord en dat waagde de commissie niet te bestrijden. Deze vrijdag: met tapaz en sangria van 17.00 - 24.00 uur. 033 - 601 27 39 Soesterbergsestraat 186 Soest -neuzen kilo 500 gram kilo In navolging van het district Eem- land-Zuid (Amersfoort, Leusden, Woudenberg) zou de politie ook in het district Eemland-Noord (Soest, Baarn, Bunschoten, Eemnes) wil len starten met het project "Samen veilig ondernemen". Dat project is gericht op de bestrijding van over last, vernielingen en diefstallen in de winkelcentra. Politie en justitie willen wel, maar ook de gemeenten en de winkeliersvereni gingen moeten meedoen, anders heeft het project geen kans van slagen. Van daar dat de ambtenaren belast met de openbare orde en veiligheid en aanver wante zaken de zaak eerst maar eens even hebben "verkend". De winkeliers - in feite de belangrijkste groep van betrokkenen - worden nu be naderd om mee te doen in de werk groep. Uit de ambtelijke voorbereidings groep is voorgesteld dat ook de gemeen te Soest zich in principe uitspreekt voor een vertegenwoordiging in het project. Daar heeft het College van B. en W. vooralsnog echter geen trek in, "gelet op de beperkte ambtelijke capaciteit". B. en W. staan weliswaar positief tegenover het project, maar vinden dat het accent op de belangrijkste doelgroep - de win keliers - moet liggen en dat de federa tie MKB dus maar een vertegenwoordi ger moet aanwijzen. HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Sucadelappen per kilo10?5 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar 0 5 mffl Dorresteinweg 72b Soest Tel. 035 -6012883 Layla Slingerland o STIVAS - gediplomeerd Autobedrijf Officieel Citroen-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 2 VAN DER GOEN ADVOCATEN Ondank vedmimtig noïnuza/ éeleMaah, Birkstraat 108 Tel. 035-6015080 Fax 035-6024345

Soester Courant | 1997 | | pagina 1