L -fes-K 'Sprookjesdriedaagse' in Birkhoven Yredesplatform rekent op olievlek effect voor Tuzla-project tóSS** WORTMANN 1 ACTUEEL! 0en>e' „a.aVe Soest pakt fors uit voor kinderproject in Tuzla De onderstaande adressen zijn al voor uw chip "geknipt" WOENSDAG 23 APRIL 1997 SOESTER COURANT Jaarlijkse avond voor vrijwilligers PAGINA 7 Actie in Soest officieel van start lDen n van deze Tegen'^®Xan9lun gutóen Mrtm Tèn/e- Cj/ieyue Bente- G/ie^ue 75 gulden korting EXCLUSIEVE DAMES-EN HERENMODE Soest voor Tuzla (4) Breed draagvlak in Soest voor Tuzla-project Actieweek: 5 t/m 9 mei Politie pakt overlast aan in bossen Rabobank Soest-Baarn sa In Birkhoven, het verpleeghuis op de grens van Soest en Amersfoort, werken al met al zo'n 110 vrijwilli gers. Die worden niet alleen door de bewoners op handen gedragen, maar ook door het Birkhoven-per- soneel. Elk jaar krijgen ze daarom van de vaste medewerkers een feest avond aangeboden. Vorige week dinsdag was de grote ver gaderzaal omgetoverd tot een soort Oosters theehuis, waarin allerlei sprook jes tot leven kwamen, van Sneeuwwitje tot Assepoester. Een groep van ruim twintig medewerkers had zich bijzonder ingespannen voor een groots opgezet feest, compleet met heksen, kabouters, een Tarotkaartenlezeres en zelfs een buikdanseres. Daarnaast was er een spe ciaal Birkhoven-toneelstuk, waarin de Foto: Goos van der Wilt rol en de positie van de vrijwilligers - waarvan Birkhoven er overigens nóg wel een aantal kan gebruiken - op speel se wijze werd uitgebeeld. De vrijwilligers genoten volop, en dat gold ongetwijfeld ook voor de bewo ners, want de decors bleven nog enkele dagen staan en ook een aantal bewo nersactiviteiten voltrok zich in sprook jessfeer. De grootscheepse actie voor het kinderopvang-project in Tuzla (Bosnië), opgezet door het Vredes- platform Soest, is maandag officieel van start gegaan in het gemeente huis. De komende weken vormt Soest het decor voor een groot aan tal activiteiten, waarmee het project een (financieel) fundament moet krijgen. Het geld begint inmiddels al binnen te stromen. De 3000 gulden van het kindercircus Alsjemenou (van de Naschoolse Op vang) was het eerste bedrag dat binnen kwam. Maandag j.1. bood Elias de Bree (SWS) een cheque van 1000 gulden aan, een deel van de zaterdag gehouden rommelmarkt aan de Molenstraat. De "grote klapper" moet echter nog komen. In de week van 5 t/m 9 mei - niet he lemaal toevallig de week van de "bevrij ding" - gaan zo'n 130 vrijwilligers van al met al zo'n 50 organisaties en instellin gen in Soest op pad voor een groot scheepse huis-aan-huis-collecte. Op die manier kan Soest laten zien dat het "wel wat kan voor de vrede", in weerwil van alle gevoelens van machteloosheid die de meeste tv-kijkers vaak bespringen bij het aanschouwen van de problemen in het door de burgeroorlog geteisterde Joegoslavië. Het zwaartepunt van de inzameling komt te liggen op dinsdag 6 mei. Wie niet thuis is krijgt een briefje met een acceptgiro in de bus, dus heel Soest heeft de kans een bijdrage te leveren aan het welslagen van de actie. (Collectan ten zijn overigens nog altijd welkom en kunnen zich aanmelden bij Ria Schulte, tel. 6016315, liefst tussen 18.00 en 20.00 uur). Zoals bekend bijt Soest met deze actie het spits af; de gemeente Almere volgt in juni en ook in Dordrecht en Vlaardin- gen zijn de voorbereidingen inmiddels in volle gang. De vier gemeenten werken samen in de organisatie "Dutch Cities for Tuzla" en hebben zich gezamenlijk voorgenomen het kinderopvang-project van de grond te helpen. Ook uit ande re gemeenten is er belangstelling; maan dag waren er al delegaties uit Baarn en Montfoort en ook in Eindhoven en Voorburg worden voorbereidingen ge troffen. Breed draagvlak Dat is precies wat het Soester Vredes- platform met zijn initiatief hoopte te bereiken: een olievlek-effect, waardoor het draagvlak voor het project steeds breder zal worden en de kans op succes groter. Ook via de VNG (Vereniging Nederlande Gemmenten) en de vredes organisaties wordt er hard gewerkt aan de totstandkoming van een sneeuwbal effect. Maar voorlopig richt men zich uiteraard vooral op het welslagen van de actie in Soest, waarvoor het gemeente bestuur inmiddels een verdubbeling van de opbrengst tot 40.000 gulden heeft toegezegd. Minister Pronk heeft beloofd de totale opbrengst van de landelijke actie ook nog eens te verdubbelen. "Elke riks wordt dus eigenlijk een tien tje," zo vatte voorzitter Eit Algra van het Vredesplatform de actie kernachtig samen. In de goedgevulde raadzaal waren maandagavond de meeste instellingen die de actie "Soest voor kinderopvang in Tuzla" dragen vertegenwoordigd. Ze kregen na de openingstoespraak van Algra - die er o.m. op wees dat vooral kinderen het slachtoffer van de oorlog zijn geworden - eerst een uitvoerige toe lichting van Dion v.d. Berg (IKV) op de situatie in voommalige Joegoslavië en de rol van de vredesbeweging. Die is met name gericht is op ondersteuning van de mensen en organisaties die zich - voor en tijdens de oorlog - tegenspel hebben geboden aan het etnisch en re ligieus nationalisme en ook nu de sa menleving weer op poten willen zetten. 'Menselijke maat' Volgens V.d. Berg zijn er vooral in Tu zla mogelijkheden genoeg om het ver trouwen tussen de bevolkingsgroepen terug te winnen, omdat de stad haar oude reputatie van multi-etnische ver draagzaamheid altijd hoog heeft gehou den en er naast de hulpprogramma's van o.m. de Verenigde Naties en de Wereld bank - die zich vooral bezig houden met het herstel van de economie en de infra structuur - alle ruimte is voor particulie re initiatieven die er "de menselijke maat" aan toevoegen. De Soester antropoloog dr. R. Nieme- ijer - die samen met zijn vrouw, de psy chologe Leidie Niemeijer - nog maar net was teruggekeerd uit Tuzla Het Vre desplatform was bij toeval op hun spoor gekomen), kon uit de eerste hand een beeld schetsen van de situatie in de stad. Hij is daar betrokken geweest bij de (her)opzet van de gezondheidszorg en de universiteit; zijn vrouw had trauma therapeuten begeleid die de talloze oor logsslachtoffers opvangen. Niemeijer maakte duidelijk dat er in Bosnië - als de "grote" buitenlandse hulporganisaties zich terugtrekken - een groot gat valt, dat alleen met particuliere hulp kan worden opgevuld. Die komt nu langzaam op gang, maar De kinderen in Tuzla - veelal vluchte lingen uit Srebrenica - vermaken zich zo goed en zo kwaad als het kan in geïm proviseerde onderkomens. met namq op terreinen als de gezond heidszorg en het onderwijs zal het nog lang duren voordat de stad het oude (vooroorlogse) voorzieningenniveau weer heeft bereikt. "De nadruk op de economische opbouw veroorzaakt gro te problemen voor de sociale opbouw," aldus Niemeijer. "Er is geen werk, geen geld voor salarissen, mensen zijn niet meer verzekerd en het kost veel moeite om iets op te starten, laat staat om iets te laten draaien." Half miljoen Voor het kinderopvang-project in Tuzla is naar schatting een half miljoen gulden nodig. De exploitatie-ervan zal vermoe delijk ook nog eens 100.000 gulden per jaar gaan kosten en voordat het project door de bevolking zelf kan worden "overgenomen" zullen er ongetwijfeld wel enige jaren voorbijgaan. Het Vre desplatform Soest heeft overigens geen exact "streefbedrag" in gedachten. Het gaat ook niet alleen om de kosten van de kinderopvang (0-7 jarigen) zelf, maar ook om de opleiding van de crê heleid- sters en hulp bij het verwerken van oor logstrauma's. Tegen inlevering van deze kaart ontvangt u 125 gulden korting op elk kostuum uit onze voorjaarscollectie 1997 Tegen inlevering van deze kaart ontvangt u nn au- gulden korting op f'ke. damesblazer uit onze voorjaarscollectie 1997 Deze cheques zijn geldig tot en met 3 mei 1997. BAARN Laanstraat 65 (035) 541 54 18 Teqen inlevering van deze kaart ontvangt u SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 (035) 601 44 88 Joegoslavië: het land van Tito, voorgoed voorbij. Srebrenica: een naam voor altijd in ons geheugen gegrift. Meer dan vijftien keer bezocht ik dit land... In 1995 zag ik de aangeschoten huizen, de mensen, de angst en vooral de ontgoocheling. Wat was het een mooi land: de oude stad Dubrovnik Trogir Sibenik met de Krk-watervallen Mostar met de oude brug! We genoten er jaar in jaar uit van gastvrijheid, zon, water en cultuur. Tuzla, met 1600 vluchtende vrouwen, waarvan 250 kinderen jonger dan 7 jaar, allen uit Srebrenica, zonder mannen en Vaders! Ze hebben recht op een nieuw leven, een dak boven hun hoofd. Soest trekt zich hun lot aan. Soest bouwt een 2e opvanghuis, waar deze kleine kleuters overdag terecht kunnen, als hun moederS werken. Soest voor Tuzla! Huis-aan-huis-collecte van 4 tot 10 mei; 4 mei, 5 mei en, 10 mei: voor Nederland gedenkwaardige da gen, herinnerend aan bezetting en bevrijding aan dood en hoop. Aan oorlog en geweld, maar ook opofferingsgezindheid en moed. Laat onze vrijheid in het heden, voor de kinderen en de moeders van Tuzla een nieuw begin worden, een nieuwe toekomst betekenen! Laat onze dankbaarheid voor vrijheid zich uiten in meer dan een gebaar! Uw riks wordt tien gulden waard! Minister Pronk en B&W van Soest staan er garant voor! Tuzla, die stad in Bosnië, een naam om niet meer te vergeten Laat de meimaand, lentemaand, in Soest een Tuzlamaand zijn! Soesters, samen met Almere, Dordrecht en Vlaardingen, samen met dertig instellingen in Soest en samen met u allen, zal dit vredesproject "Soest voor Tuzla" zeker gelukken! Ds. Jaap Huisman Comité van aanbeveling) Het Soester Vredesplatform heeft zich voor het welslagen van de actie voor het Tuzla-project verzekerd van een breed draagvlak in de Soester bevolking. In het platform werken twaalf organisaties eendrachtig sa men; zij worden gesteund door nog eens tientallen andere instellingen in Soest en Soesterberg. De samenwerkende organisaties zijn: IKV-kern Soest Vredesgroep Soesterberg Vrouwen voor Vrede Amnesty International CNV-Soest(erberg) Kontakt der Kontinenten Vluchtelingenwerk St. Welzijnswerk Soest H. Familie parochie Petrus en Paulus parochie PvdA-Soest(erberg) GroenLinks-Prog.Soest Ondersteuning verlenen: Raad van Kerken Soest Raad van Kerken Soesterberg Joannes parochie Maria parochie Interparochieel Beraad Interpar. MOV-groep Ned. Protestantenbond Gereformeerde Kerk Soest Ned. Herv. gemeente Soest Centr. Diak. Beraadsgroep Jeugdwerk wijkgem. Noord Humanistisch Verbond Vrouwen in de Bijstand Int. Vrouwencentrum CDA-vrouwenberaad Ned. Chr. Vrouwenbond Kath. Vrouwengilde Vrouwenraad Soest Derde Wereldgroep Dorpshuis Soesterberg Groot Gaesbeeker Gilde Jeugdwerk Soesterberg Lions Club Eemland Rotary Soest/Baarn De Soester Kring Vosseveld Wereldwinkel Soest Vooral in de week van 5 t/m 9 mei staat Soest in het teken van de actie voor het Tuzla-project. Ondanks het feit dat Hemelvaartsdag precies in deze periode valt gaat een leger tje van meer dan 130 collectanten op stap voor de huis-aan-huis-col lecte, waarvan het gemeentebestuur de opbrengst verdubbelt. De bedoeling is dat de collectanten vooral op dinsdag 6 mei langs de deu ren gaan, maar ze hebben in principe de hele week de gelegenheid. Wie niet thuis is krijgt een briefje met een accept giro in de bus. De actie wordt georga niseerd door het Vredesplatform, waarin 12 Soester instellingen - verdesorganisa- ties, kerken, partijen e.a. - samenwerken - en gesteund door nog eens ca. 50 an dere Soester verenigingen en instellin gen. Ook de scholen laten zich niet onbe tuigd. Op zeven basisscholen hebben de kinderen affiches gemaakt en "elfjes" geschreven - korte gedichtjes van elf woorden, verdeeld over vijf regels - en die zijn vanavond (woensdag 23 april, van 19.00 tot 20.30 uur) te zien in Ar- tishock, Steenhoffstraat 56, waar de mooiste affiches en "elfjes" van elke school worden bekroond. Vanaf 28 april zullen ze op allerlei plaatsen in Soest te zien zijn. Het begin is er Naast de opbrengst van het kindercircus en de kunstveiling in het Griftland Col lege (f 3000) en van de rommelmarkt bij de Schoof (f 1000) is er inmiddels een bedrag van f 2000 binnen uit de verkoop van stroopwafels, voorzien van een kaartje met een "elfje". Het begin is er dus. De tweedehands meubelverkoop van de Desmond Tutuschool bracht al 180 gulden in het laatje en op 1 mei or ganiseert Vluchtelingenwerk een Joego slavische maaltijd (f 20,- per deelne mer), waarvan de opbrengst ook naar de actie gaat. Op 10 mei organiseert Spul- lenhulp een modeshow/verkoop, die ook geheel ten goede komt aan het pro ject, en op 14 mei is er in de Schoof een feest-instuif voor kinderen waarvan de opbrengst ook naar het goede doel gaat. Ongetwijfeld zullen er in de komende weken nog meer organisaties in actie komen. De Soester Courant zal de le zers daarvan zo exact mogelijk op de hoogte houden. Wie los van alle acties alvast een bedrag wil overmaken voor het Tuzla-project kan dat doen via Post bank nr. 4734921 (Vredesplatform Soest). Deze week start de politie van het district Eemland-Noord samen met de toezichthouders van de verschil lende terreinbeheerders een geza menlijke controle om de overlast in de natuurgebieden aan te pakken. De laatste tijd worden steeds meer ruiters en mountain-bikers buiten de paden aangetroffen. Daarnaast zal de controle gericht zijn op o.a. loslopen de honden. In het vooijaar worden veel vogels (bodembroeders) en jong wild ver stoord door loslopende en jagende honden. Nu de eerste jonge reeën weer verwacht worden is het belang rijk dat het aanlijngebod wordt ge handhaafd. Tevens zal worden gelet op het storten van vuil, de vernieling van beschermde planten en overige overtredingen van de Natuurbescher mingswet. Aan deze controles wordt deelgeno men door de verschillende boswach ters uit het district, politie te paard, bureau Natuurhandhaving (veldpoli tie) en de plaatselijke politiemensen. De afgelopen maanden zijn al vele waarschuwingen gegeven. Tijdens deze intensieve controle zal verbali serend worden opgetreden. St Openbare Bibliotheek A. Cuyplaan 202 Wasiel Steitner Lange Brinkweg 38 Foto Astra Beukenlaan 37 Bloemisterij Scholten Middelwijkstraat 28 Autoservice Eemland Beukenlaan 80 Ben Fugers Middelwijkstraat 38 Otak Birkstraat 101 Autoservice v.d. Post Nieuwegracht 10 Autobedrijf Bosboom B.V. Birkstraat 105 Abo Koeltechniek Nieuwegracht 12 Veevoederhandel Eemland Birkstraat 125 A Omni Trade Nijverheidsweg 24 A Automobielbedrijf Nefkens Birkstraat 30 Van Ekris Soesterberg Rademakerstraat 31 Soesterberg Middelman wooncentrum Birkstraat 99 Drogisterij Kok Smitsweg 2 Tamboerijn 3 De Hazelaar B.V. Bosstraat 2 Lectuur Tabaksshop 't Smitsweg 26 Smitshof De Kameleon Burg. Grothestraat 14 Donker Brillen Smitsweg 30 Schoonheidsinstituut Haleakala Burg. Grothestraat 25 Mac-Denim Soesterbergsestraat 3 Cafe-Restaurant De Minstreel Burg. Grothestraat 37 Optiek Zuid Soesterbergsestraat 45 Slijterij-Wijnhandel Ben v.d. Linden Burg. Grothestraat 6 Slijterij en Wijnhandel Soesterbergsestraat 49 Toon v.d. Linden Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Videotheek Musicshop Stationsweg 5 Hans Alblas Jasper Mode Zuid Promenade 12 Boutique des Fleurs Steenhoffstraat 1-3 Tuincentrum 't Vaarderhoogt Dorresteinweg 72 B PR-Kapper Steenhoffstraat 53 Bloemisterij H. van Oest Eigendomweg 80 W. Fugers Zn. Torenstraat 23 Hubo de Haan Torenstraat 8 Gommers Wijnimport F.C. Kuijperstraat 26 Fa. Colitico V. Weedestraat 12 A Jac de Bruin Zn. Gallenkamp Pelsweg 1 Snoeppaleis V. Weedestraat 21 Gar.Bedr. Jurriens BV Hildebrandlaan 6 Auto Alblas B.V. V. Weedestraat 251 Rensenbrink Techniek Soest Insingerstraat 66 Van Dorresteyn Schoenen B.V. V. Weedestraat 44 Autocenter H. Huigen B.V. Kerkstraat 109 Picture Point V. Weedestraat 55-57 Ans Ros Haarmode Koninginnelaan 22 Midds Vrijetijdskleding V. Weedestraat 59 Sophia van Amersfoort Mode Koninginnelaan 22, Middelman Mode V. Weedestraat 61 Soestdijk Dameskleding De Vries Open Haarden V.O.F. Koninginnelaan 84 Mikimo V. Weedestraat 61 A.P. van Doorn B.V. Koningsweg 33 Restaurant 4t Hoogt V. Weerden Poelmanweg 20 Frans Modestoffen Laanstraat 37 A Fa. J.K. Westerhof Valeriaanstraat 60 Ben Rademaker en Zn. Slijterij en Laanstraat 44 Shell Quick Servicebedrijf Weegbreestraat 54 Wijnhandel Tabak-GemakswinkelR.A.J. Bon Laanstraat 46 De Bosrand tuincentrum Wieksloterweg W.Z. 37 Treba B.V. Laanstraat 73 St. Cultureel Centrum C 3 Willaertstraat 49 Auto van Doorn B.V. Laanstraat 82 De Kaasspecialist Zuidpromenade 10 Bloemenhuis Jasmijn Zuidpromenade 9

Soester Courant | 1997 | | pagina 7