l 25.- 25.- %SLs^ VAN ASCH Pannenbier bij Vogelopvang Soest wmwmsm, mm/pmSm 'De Open Hof is in die negen jaar een samenhangend geheel geworden' SWOS-cursisten exposeren kunstwerken Koningii Oranje-< KONINGINNEDAG 25° Hanhetbakkevtj Uditti ïlaöcmaker AVRO live bij oranjegebak en oranjetaarten, stammetjes etc. Gasmderkud 150 j KONINGINNEDAG zijn wij geopend van 8*30 tot 12*00 uur Altijd even vers, altijd even lekker. Gratis ad WOENSDAG 23 APRIL 1997 SOESTER COURANT PAGINA 8 Nieuwe voorziening gaat in juni open Uw totaalinstallateur P.A. van den DlJSSEL bv vooral uwinstallatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Laanstraat 34a - Soest Telefoon 035-601 2472 Fietsster gewond door 'doorrijder' Wim van Hoorn Ds. Jan Peter Schouten neemt zondag afscheid is ook plezier Ouderen tekenen en schilderen in C-drie WOENSDAG 23 Vanaf 6 uur 's A. W. EERLAND Stucadoorsbedrijf RODI Speciaal voor 3 betalen 3 betalen GOURMET voor 4 personen 200 gram BIEFSTUK 200 gram VARKENSHAAS 200 gram KIPFILET 100 gram GOURMETTARTAAR FONDUE voor 4 personen 200 gram GEMARINEERDE VARKENSHAAS 200 gram GEMARINEERDE KIPFILET 200 gram GEKRUIDE BIEFSTUK 200 gram FONDUE TARTAAR 100 gram KNOFLOOKSAUS 100 gram SHERRYSAUS 2 STOKBRODEN Wij bezorgen uw bestelling thuis zonder bezorgkosten! VAN WEEDESTRAAT 66 - SOEST - TEL. 6012372 met een groot assortiment Speciale aanb SANITAIR Zaterdag 3 i Het zal de buizerd die net over vloog, zijn ontgaan, maar donder dagmiddag werd er pannenbier ge schonken vanwege het bereiken van het hoogste punt. Volgens dieren arts Frank Feld volgt het 'mooiste punt' in juni. Dan wordt de nieuwe Vogelopvang Soest geopend. Zieke, zwakke en misselijke vogels hoe ven vanaf dat moment niet meer naar Woudenberg te worden gebracht, maar kunnen herstellen in het onderkomen aan de Eemweg, dat de Dierenbescher ming Soest voor 500.000 gulden laat bouwen. Het is de bedoeling dat de binnenge brachte vogels zo snel mogelijk terugke ren in hun natuurlijke omgeving. "Ze mogen niet aan de mensen wennen en moeten onafhankelijk blijven. Onze doelstelling is ze zo snel mogelijk terug te zetten in de vrije natuur," zegt J. Bak ker van de Dierenbescherming. Ver wacht wordt dat het verblijf aan de Eemweg jaarlijks enkele honderden vo gels te logeren krijgt. De Vogelopvang Soest wordt straks be heerd door Piet van Bethlehem die sta ge heeft gelopen bij Vogelopvang Utrecht en die ondersteuning krijgt van vrijwilligers en voorzitter Feld van de Dierenbescherming. Als dierenarts is hij gespecialiseerd in de behandeling van zieke en gewonde vogels. Volgens Feld is het hoog tijd dat Soest een eigen vogelopvang krijgt. Nadat de inmiddels overleden mevrouw De Muijnk in Soestduinen noodgedwongen stopte met de opvang, moesten de vo gels steeds naar Amersfoort of Wouden berg worden gebracht. In het gebouw komen kleine hokken te staan voor de eerste opvang van vogels. Voor eenden wordt een aparte ruimte ingericht met onder meer een bassin. Een spoelsysteem zorgt ervoor dat het water schoon blijft. Ook krijgt de Vogel- Dierenarts Frank Feld, bouwonderne mer J. Bodewes en J. Bakker verkozen champagne boven het traditionele pan nenbier. Foto: Goos van der Wilt opvang een was- en spoelvoorziening en opslagruimte. Buiten komen speciale kooien te staan voor kleine vogels en voor roofvogels. Eigenlijk mag de Dierenbescherming Soest geen roofvogels opvangen, maar een vergunning kan vreemd genoeg al leen worden verkregen als in de praktijk blijkt dat men met deze vogels kan om gaan. Voor de eenden en andere water vogels wordt buiten een speciaal verblijf met een vijver aangelegd. Over de openingstijden en de mogelijk heden om vogels buiten deze tijden te brengen, verstrekt de Dierenbescher ming nog vóór de opening informatie. Uiteraard komt de Soester Courant daar te zijner tijd uitgebreid op terug. Bij een aanrijding op de kruising Albert Cuyplaan-Vermeerlaan is vrijdagmiddag een 37-jarige vrouw uit Soest gewond geraakt. Ze werd bij het passeren aan gereden door een auto, bestuurd door een onbekend gebleven man. Deze sprak na de aanrijding met haar af dat ze elkaar verder zouden spreken bij de polikliniek van Molendael. Hij kwam daar echter niet opdagen. De vrouw moest zich laten behandelen aan een gekneusde vinger en een buil op haar hoofd. Ze kon geen bruikbaar si, ment geven. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE rj ONDERHOUD Komende zondag, in de ochtend dienst die om half elf begint, neemt ds. Jan Peter Schouten afscheid van de Open Hof, het gezamenlijke her vormde/gereformeerde kerkge bouw aan de Veenbesstraat. Na ne gen jaar verruilt hij het liturgisch centrum in Soest voor de kansel van de gereformeerde kerk van Bloe- mendaal, waar de samenwerking tussen de protestantse kerken feite lijk nog van de grond moet komen. Ondanks de ligging in het verder zo "moderne" Noord-Holland schijnen de Bloemendaalse hervormden en gerefor meerden daarmee inderdaad niet be paald voorop te lopen, en dat is dan ook een van de voornaamste redenen waar om ze Jan Peter Schouten uit Soest heb ben "geroepen". Hij is als het ware ge pokt en gemazeld in het Samen-op- Weg-proces, en iemand met zo'n erva ring kunnen ze in Bloemendaal dus uit stekend gebruiken. Een hartstochtelijk aanhanger van Sa- men-op-Weg is hij overigens niet. "Dat is in elk geval niet 't goeie woord, vind ik. Laat ik het zo zeggen: ik vind het ondenkbaar dat je eraan voorbij zou gaan. Twee aparte kerken, dat is aan de jongeren zeker niet meer te verkopen. Maar er gaat enorm veel tijd en energie zitten in het ontwikkelen van structuren, en wat dat betreft zie ik ook heus wel een beetje op tegen het werk in Bloe mendaal. Nee, dat hoeft niet altijd van de predikant af te hangen, maar je wordt er toch altijd wel bijgehaald..." 'Het loopt lekker' In die negen Open Hof-jaren van Schouten is de hervormd-gereformeer- de samenwerking - die overigens ai van oudsher bestond door het gezamenlijke gebruik van het gebouw - aanzienlijk vooruitgegaan. "De onderlinge sfeer is sterk veranderd, vind ik. In het begin waren de verschillen nog heel duidelijk zichtbaar, maar het is een veel meer sa menhangend geheel geworden. Dat is de winst van. die negen jaar," aldus Schouten. "Het loopt hier lekker." Toen hij in 1988 als opvolger van Doe- ke Land in Soest arriveerde (uit het Westbrabantse Halsteren/Nieuw Vosse- meer) was hij nog duidelijk de gerefor meerde dominee van de Ópen Hof. "Ik ging ook alleen op bezoek bij de gere formeerden." Met Rik Radstake (tot vorig jaar zijn hervormde collega) ver deelde hij later de totale wijk, waarbij op kerkelijke achtergrond niet meer werd gelet. "De verschillen waren al niet groot, maar ze bestaan ook niet meer. Nie mand weet nog wie hier hervormd of gereformeerd is, en je merkt het ook niet meer. Wat dat betreft waren we in de Open Hof een stuk verder dan in de andere wijken van Soest, waar de 'eigen identiteit' soms nog een punt van dis cussie is. Al hangt het daar voorname lijk samen met de keuze welk kerkge bouw er straks verkocht en gesloopt moet worden, want dat is zo'n beetje het kristallisatiepunt." Zegen Voor het Samen-op-Weg-proces in de Open Hof is het inderdaad een zegen geweest dat er altijd maar één kerkge bouw was, beaamt hij. "Dat was natuur lijk een buitengewoon prettig uitgangs punt. De samenwerking verliep daar door veel natuurlijker; wij hoefden in elk geval nooit te bakkeleien over het gebouw..." Dat hervormden en gereformeerden het elders in Soest maar moeilijk eens kun nen worden over het (onvermijdelijke) afstoten van een der kerkgebouwen in Noord - Emmakerk of Julianakerk - en Zuid - Oude Kerk of Wilhelminakerk - verbaast hem niet. "In kerkelijk Soest bestaat een beetje de neiging om ieder een te vriend te houden, en dat leidt nog wel eens tot een gebrek aan besluitvaar digheid." Dat de Open Hof zélf onlangs nog voor een miljoen is opgeknapt is niet zo vreemd als het lijkt, legt hij nog eens uit. "De bedoeling is dat elke wijk één goed geoutilleerd kerkelijk centrum houdt, en wij zijn daar in West dus gewoon wat eerder mee dan in de andere wijken." Over de verbouwing van "zijn" kerk is hij trouwens best te spreken. "Ik ben er zeer gelukkig mee. Eerlijk gezegd had ik nooit gedacht dat er van dat beroerde gebouw nog iets moois te maken zou zijn, maar het is gelukt, ondanks al het getouwtrek of het allemaal niet wat min der kon, want ook hier had kerkelijk Soest niet de power om snel knopen door te hakken." Identiteit Of dat iets met een (algemene) Soester volksaard te maken heeft weet hij niet. "Het klinkt paradoxaal, maar de iden titeit van Soest wordt juist bepaald door het gebrek aan identiteit. Iedereen woont hier zo'n beetje rondom de Eng, maar de meeste Soesters zijn individua listisch, in elk geval erg 'op zichzelf', en niet makkelijk bij elkaar te brengen. Nieuwkomers worden daardoor ook niet makkelijk opgenomen." Volgens Schouten is hij daardoor in Soest een stukje onbevangenheid kwijt geraakt, dat hij in Brabant nog wel had. Ds. Jan Peter Schouten op een volgens hem betekenisvolle Soester plek: de graf heuvel op de Eng. "Daar gingen de dingen gewoon wat soepeler. In Soest is het moeilijk om mensen mee te krijgen; er moet hier al tijd zeer omzichtig gemanoeuvreerd worden. De positieve kant is dat je, al thans in de Open Hof, hier zo veel men sen hebt met heel verschillende geloofs ervaringen, dat er steeds minder de nei ging bestaat om te zeggen: zo is het, en niet anders..." De negen jaren in Soest zijn "goede ja ren" geweest, vooral in zijn privé-leven, "Onze kinderen zijn hier allebei gebo ren, en dat geeft er voor ons toch een speciale betekenis aan. Maar ook als ik naar de Open Hof kijk, dan zeg ik: het is sterker geworden, er zit gewoon meer pit in. Zelfs het kerkbezoek is toegeno men, hoewel de wijk zelf niet meer groeide." Hij hoopt dat hij aan die vooruitgang van het kerkelijk leven in Soest-West zijn steentje heeft mogen bijdragen. Hij geeft direct toe dat de invloed van een predikant altijd maar beperkt is, maar wijst o.a. op de grotere aandacht voor de kinderen in de kerkdiensten en voor de belangrijke rol die de muziek en de li turgie daarin zijn gaan spelen. "Het heeft meer een eigen gezicht gekregen. Negen jaar geleden was er ook wat dat betreft nog een aanzienlijk verschil tus sen hoogkerkelijke hervormden en laag- kerkelijke gereformeerden hier." 'Luxe' Schouten had al een reputatie op dat gebied toen hij naar Soest kwam, en die heeft hij in de loop der jaren verder uit gebouwd, o.a. als tekstdichter van diver se nieuwe kerkliederen. In Soest trof hij in cantor-organist Tjalling Roosjen ie mand die zijn teksten - oorspronkelijk geschreven op bestaande melodieën - van eigentijdse muziek kon voorzien. De "luxe" van deze samenwerking, zo als Schouten haar beschrijft, leidde on langs nog tot de verschijning van de bundel "Kom naar het water", die voor f 17,50 wordt verkocht om het orgel fonds te spekken. De liturgie is ook in de protestantse ere dienst een belangrijk element geworden, stelt hij vast. "Mensen kunnen tegen woordig nauwelijks langer dan een kwartier luisteren naar een verhaal. Vroeger was het allemaal veel meer een kwestie van woorden, niet alleen in dc kerk, maar in de hele samenleving. Lan ge toespraken en feestredes waren heel gewoon. Maar je kunt ook anders dan alleen met je verstand geraakt te wor den, bijvoorbeeld door symboliek en muziek." Koekoek-éénzang Wat hem trouwens wel verbaast in Soest is dat het in alle kerken zo'n beetje op dezelfde manier gebeurt. "Het is jammer dat de diversiteit eruit gaat. Er zou iets te kiezen moeten blijven, vind ik, maar veel "alternatieven" voor de beleving van de protestantse liturgie in Soest zijn er niet. Het is, afgezien van het Oecu menisch Avondgebed en de Vespervie ringen - prima hoor - allemaal zo'n beetje koekoek-éénzang." Een andere goede herinnering aan de Open Hof is het feit dat hij hier ook gepromoveerd is tot doctor in de theo logie, met een proefschrift over (bepaal de vormen van) het hindoeïsme. "Het is heel prettig geweest dat ik m'n studie hier kon afronden, want het was lang zamerhand wel een beetje een blok aan m'n been en ik was opgelucht toen het eenmaal af was. Ik heb er wel veel leu ke contacten aan over gehouden in de sectie Interreligieuze Ontmoetingen van de landelijke Raad van Kerken." Die contacten (met hindoes, moslims en boeddhisten) blijven bestaan, ook van uit Bloemendaal. Schouten: "Het is ple zierig dat er in Nederland een paar do minees rondlopen met zo'n buitenissige specialisatie, ook met het oog op de uit dagingen van de pluriforme samenle ving. Hier in Soest blijven de contacten tussen kerk en moskee beperkt tot een klein kringetje van liefhebbers. Je zou meer belangstelling wensen, want er valt aan voordoordelen nog wel het nodige op te ruimen..." Grafheuvel Jan Peter Schouten neemt zondag af scheid van de Open Hof. Waar zijn preek over zal gaan weet hij nog niet. Een speciale "boodschap" aan Soest heeft hij trouwens ook niet, maar hij neemt plezierige herinneringen mee, al was het maar aan het Soester landschap waardoor hij in de loop der jaren met veel genoegen gefietst en gewandeld heeft. En voor de foto weet hij spontaan het plekje te noemen waaraan hij ge hecht is geraakt: de prehistorische graf heuvel boven op de Eng. "Een mooi symbolisch punt, zo hemelsbreed tussen de Oude Kerk en de Open Hof in. Bo vendien was het de eerste bezienswaar digheid die we bekeken toen we in Soest kwamen. Het idee dat er feitelijk ai een paar duizend jaar mensen in Soest wo nen, dat spreekt me wel aan..." Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Sinds vorige week zijn in het expo- café van C-drie een flink aantal kunstwerken te bewonderen, die ge maakt zijn door de deelnemers aan de SWOS-cursussen tekenen en schilderen. Onder leiding van de docenten Paul de Kort en Fred Ros hebben de Soester ouderen heel wat artistiek-hoogwaardig werk gele verd. De feestelijke opening, in aanwezigheid van een aantal cursisten en andere be langstellenden, trok heel wat bekijks. Namens C-drie stak directeur Jacques Jansen zijn bewondering voor het resul taat niet onder stoelen of banken. Hij stelde vast dat de "oudjes" het in elk geval heel wat verder hadden gebracht dan "zomaar een ansichtkaartje beschil deren" en las uit Judith Herzbergs bun del "Wat zij wilde schilderen" het toe passelijke titelgedicht voor. In C-drie zijn allerlei schilderijen - stil levens, landschappen, portretten - te zien, die in uiteenlopende technieken zijn gemaakt: potlood, aquarel, pastel krijt, gemengde techniek, etc. Sommige cursisten zijn al jaren bezig, anderen hebben de vreugde van het artistiek-be- zigzijn nog maar pas ontdekt. Volgens SWOS-coördinator Martin van Weelden blijken ouderen uitstekend in staat te zijn om hun emoties op artistie ke wijze vast te leggen. Hij knoopte aan zijn speechje nog enige vermanende woorden vast in de richting van het ge meentebestuur, dat driftig heeft gesne den in de subsidies voor de SWOS-cur sussen en activiteiten, waardoor deze aanzienlijk duurder zullen worden voor de doelgroep. Volgens Van Weelden hebben ouderen in Soest wel degelijk behoefte aan een specifiek op hen ge richt cursus-aanbod, waarvoor ze zo maar niet kunnen uitwijken naar ande re instellingen. Hij hoopte dat veel Een paar voorbeelden van het artistiek talent van de SWOS-cursisten in C-drie. ouderen zich daardoor niet zouden la ten afschrikken om deel te blijven ne men aan de cursus-activiteiten. Tandprothetische praktijk KUNSTGEBITTEN reparaties 2 uur) Gratis advies. Utrechtseweg 50, Amersfoort Telefoon 033-4632567 o.a. Spachtelputz in alle kleuren verkrijgbaar granol, stucwerk, scheidingswanden. Bel voor vrijblijvende offerte Fa. Rodi 3766 HC Soest Fax/Tel: 035-602 25 41 GEVULDE BIEFSTUKJES 4 halen TARTAAR div. variaties, 4 halen SHOARMAVLEES met gratis 4 shoarmabroodjes en knoflooksaus, 82 Q 5 500 gram O* GRILLBOUTJES kant en klaar, per stuk INDISCH GEKRUID RUNDVLEES alleen opwarmen, 100 gram En natuurlijk hebben wij alles voor de barbecue: saté - speenvarken - barbe cueworst - drumsticks - scbaslicks - zigeunerspies - gebraden spare-ribs - kortom, teveel om op te noemen, nu alleen het mooie weer nog! 8 GOURMETWORSTJES 100 gram SHERRYSAUS 100 gram KNOFLOOKSAUS 2 STOKBRODEN samen voor samen voor ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦tl LAANSTRAAT31 SOESTDIJK TELEFOON 6012387 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦li De ondernemers van trum Hartje-Zuid hebbi nu echt te pakken. Na hun Koninginnedag-ai twee afgelopen jaren mi tuintje van terrasstoe voorzien is het tijd vo ring. Wat begonnen is s wordt dit jaar uitgebo' traditie. Met een klein* het thema: de tuinsto plaats voor luxe glazen verandering in komt i: service en de aanvang actie. Zes uur blijft zes nieuwkomer: 's ochteni staan. Gezien de tijd van het jaai lijke ambiance van dit dee gebleken dat vele dorpsgei nationale feestdag graag i de veren komen. Trouwer kende gastvrijheid helpt t zal menige kussenmus do< in een vroege vogel. Imi goed Oranjegevoel traktei satoren hun gasten op i smakelijke ontbijthapjes. als ontbijtgast van de on winkelcentrum Hartje-Zi Luxe glazen gratis Thuis zijn ook winkelier: En wellicht is dat de rede Electrotecbnlsch instc Lichtstu Cos, wateren* Inbouw reservoir met V&B toilet en Een compleet gei systeem voor sle< 1500," (incl. B öxcl. tegels en tege Apollo 92 Soesterberg Tel: 0346 - 351 V, De Gouden Snaar, h< reo-adviescentrum hoffstraat in Soest, is mei het decor voor ei se uitzending van het programma "Platenz de week is Ton Kooi van het vermaarde A rok Orkest, die ook zijn. Elke week is het actuet "Platenzaak" te beluisti (zaterdags van 12.30 maar één keer per m rechtstreeks uit een klas kei ergens in Nederlanc tatieve fragmenten nieuw-verschenen klass gedraaid. Kwaliteit en daarbij voorop. De luisteraars worden gramma betrokken en k uitzending via een teleft 300468) hun voorkeu: cd met de meeste stemi roepen tot "AVRO's c Eenmaal per jaar - in a1 alle cd's-van-de-week n en wordt "AVRO's PI het jaar" gekozen. Het wekelijkse prograi liefhebbers van klassie aangeschreven. De gas altijd een bekende mus ren in het muzieklevei Bij de Gouden Snaar Ton Koopman, die nat tionaal bekendheid ve prijzen wqn. Hij was i

Soester Courant | 1997 | | pagina 8