Even spanning in de benen aan de winkel voor leiding Soest 798 I000 <egioen brult met 'Blauwe Leeuwen' mee Cijfers onderstrepen terechte titel bietten r Courant 'ampioensploeg OPPERS: krachtinstallaties VOETBAL zondag Ruime zege 0-5) op Neerlandia/SLTO PAGINA 12 WOENSDAG 29 APRIL 1998 SOESTER COURANT zet rijk gevulde etalage ongewild in de schijnwerpers PAGINA 13 Spelers Soest overtuigt van zichzelf en elkaar jwc listorische kampioenswedstrijd Soest brengt exodus teweeg VOETBAL zondag TOYOTA VOETBAL zondag Jverheesin Soest Visee denkt daar genuanceerder over. Vorig seizoen wond hij zich nog wel eens op, omdat te veel spelers niet fel genoeg de persoonlijke duels ingingen. "Wat dat betreft is Jeroen dit seizoen een voorbeeld voor de groep. Hij heeft ont zettend veel techniek, maar het was vaak allemaal te lief. Dit jaar heb ik hem kopduels zien winnen dat ik dacht: jon gen, hoe krijg je het voor elkaar. Huf- man wordt steeds genoemd, omdat hij zoveel scoort. Ik heb ze niet geteld, maar ik denk dat Jeroen van Veenend- aal wel twintig assists heeft gegeven," aldus Visee die vooral de mentaliteit bij schaafde. "Voetballen konden ze al." Eigenlijk zouden alle veertien spelers moeten worden genoemd, die het me rendeel van de speelminuten kregen toebedeeld. Het was de kracht van Soest dat het steeds drie wissels op de bank had zitten, die probleemloos konden invallen. Er zat balans in het elftal en dat was vooral ook te danken aan spe lers als Paul Hilhorst die minder op de voorgrond trad, maar minstens zo be langrijk was. Collectief Van Veenendaal: "Het verschil met vo rig seizoen is dat we er mensen bij heb ben gekregen (Hufman, Hagendoorn, Grapendaal en Van Ee-red.) en dat we een collectief vormden. En op bepaal de momenten waren er spelers die wat extra's konden brengen." Met Hufman beschikte Soest voor het eerst in tien, vijftien jaar over een spits die er minimaal vijftien inschiet. De Amersfoorter, vorig jaar in ongenade gevallen bij zijn trainer van Quick, maakte er negentien in net zoveel com petitieduels. Bijna allemaal belangrijke doelpunten, vindt de topscorer zelf. Kort na de kampioenswedstrijd ver klaarde hij dat er geen belangstelling voor hem is getoond, al weet hij dat Quick hem terug zou willen hebben en zijn vader hem graag weer bij WZA zou zien spelen. "Toen ik nog met Quick tegen Soest speelde, heb ik wel eens gedacht: ik wou dat ik bij Soest in de spits stond. Wat is geld als je geen ple zier hebt, omdat de trainer het niet in je ziet zitten, je drie keer per week moet trainen en niet aan spelen toe komt?" Etalage Belangstelling of niet. Als kampioens- ploeg heeft Soest ongewild de rijk ge vulde etalage volop in de schijnwerpers gezet. Stalenhoef, Van Dorrestein, Huf man en nog wat namen worden onge twijfeld in menige bestuurskamer ge noemd. Die van Grapendaal werd enke le maanden terug in het geruchtencircuit al in verband gebracht met Quick. De zelfde geruchtenstroom wil ook doen geloven dat vier spelers komend seizoen onderdak vinden bij nzaterdag-hoofd- klasser Huizen. De spelers zeggen van niets te weten. Vast en zeker hebben trainers hun oog laten vallen op de kam pioenen. Aan de andere kant heeft ook Visee zijn ogen de kost gegeven. "Wij hebben geen spelers met ervaring in het betaalde voetbal, zoals de meeste andere hoofd en eersteklassers. En deze groep is aar dig op leeftijd, dus zullen wij het met jonge, talentvolle spelers moeten doen. In de derde en vierde klasse lopen heel wat spelers die dit niveau aankunnen. Verder hangt het van de club af," rea geerde Visee, een klein uur voor het feest op de Bosstraat-West en vijftien uur voor zijn examen leiding geven. De ambitieuze trainer was daarom al meteen aan het relativeren. "Ja, nu is iedereen blij en heeft iedereen gelijk. Maar als we in december ergens onderin bungelen, is de sfeer veel minder goed." Installatiebedrijf Mi# j. cornelisse bv. I Licht- en Telefoon (035) - 601 30 14 oeiiliik Iran hii nipt mppr hii rlp cadeau. Scheidsrechter van Soest paf peen kans wep en creëer Eigenlijk kon hij niet meer bij de bal, dat zag je aankomen. Maar in een uiterste poging kreeg Martijn Stalenhoef nog net de bovenkant van zijn voorhoofd tegen de bal. Bij de tweede paal verdween die in de bovenhoek: 0-2. Het was, een minuut voor rust, de bevrijdende treffer van Soest in de kampioenswedstrijd tegen Neerlan- dia/SLTO. Bijna drie kwartier had de spanning in de benen van de 'Blauwe Leeuwen' gezeten. Kansen had Soest genoeg gekregen, het duur de alleen zo lang voordat er één werd verzilverd. Neerlandia/SLTO gaf de punten niet cadeau. Scheidsrechter H.J.M. van Etten stak in Amsterdam wél de hel pende hand toe. Een overtreding van André Hufman liet hij onbestraft en drie tellen later werd de spits zelf ge vloerd: strafschop. Hij nam 'em zelf. "Ik twijfelde in de aanloop, ik heb nog nooit een pingel zo slecht genomen," aldus Hufman die zijn inzet gekeerd zag, maar in tweede instantie toch nog raak schoot. Dat was na 34 minuten ner veus voetbal: 0-1. Neerlandia/SLTO had er niets te genover kunnen stellen, of het moet de voorzet zijn geweest, waarbij de bal via Hendry Hagendoorn tegen de binnenkant van de paal ketste en in de handen van Michael van Ee viel. Soest gaf geen kans weg en creëerde er zelf vele. Ook in de tweede helft toen de ploeg vrijuit speelde en via Jeroen van Veenendaal (61ste mi nuut), Peter Wolfsen (79ste) en Ar jan Grapendaal (89ste) het moede loos geworden Neerlandia/SLTO op een 0-5-achterstand zette. Grapend aal was in de tweede helft in het veld gekomen voor de licht geblesseerde Michel Vlaswinkel. Later losten Mar tijn de Jonge en Maurice d'Aquino topscorer André Hufman en aan voerder Jeroen van Veenendaal af. Het waren publiekswissels, maar was tevens een logisch gevolg van het feit dat De Jonge en d'Aquino verdien den te spelen, omdat ze ook een be langrijk aandeel in het succes hebben rood rood zwarlmet. sronsmet. ed mica jl.silver rood 9.500.- 14.950.- 16.950.- 17.750.- 21.550.- 20.450.- 23.650.- J-grijsmet. Sr.greenmef. ood J.blauwmet. 12.950.- 17.950.- 1 8.750.- 26.450.- jroy-green 17.750.- ilvermet. o ze gray ed mica 41 jrq.met. .groenmet. ed mica 13.950.- 15.350.- 17.950.- 18 950.- 22 950.- 25.950.- 26.950.- ronsmet. .gray oliv 24.950.- 28.950.- irq.met. sd mica sod 23.750.- 25.750.- 36.950.- ack 25.750.- 28.950.- rijs ardeaux .groenmet. .blauwmet. roodmel. blauwmet. 1 1.950.- 15.900.- 22.450.- 25.500.- 25.650.- 26.750.- 33.950.- 36.985,- et mevrouw Hagendoorn in het legioen, worden de 'Blauwe Leeuwen' impioen. Niet alleen de selectiespelers zijn populair onder de aanhang n Soest. Ook hun vrouwen hebben stille aanbidders. "Zal Schalkwijk wel ijn," is de eerste reactie die het spandoek bij een insider oproept. Iets ver- erop wordt het zoveelste nieuwe 'clublied' ingezet. Het Amsterdamse portpark Ookmeer is omgetoverd in een blauwe zee van Soester suppor- jrs. ier grote touringcars hebben die mid- ag om kwart over één koers gezet rich- ng de hoofdstad. Tientallen auto's zijn e bussen voorafgegaan. De historische ampioenswedstrijd die Soest daar moet >elen heeft een ware exodus teweegge- racht. Naar schatting vijfhonderd Soes- :rs staan bij de laatste hindernis op weg aar de eerste klasse. De finish vormt de oort naar een bruisend feest tot na ïiddernacht. Het zijn er vast niet min- er dan destijds in Baarn toen Soest oor het eerst de derde klasse bereikte. 'etjes >.0. Soest, een eerste klas club' staat op e paar honderd blauwe petjes gedrukt, lie ceremoniemeester Paul Martens grif litdeelt. Zelfs een aantal uitgenodigde ex)wethouders bekent kleur. Die pet •ast ons vandaag allemaal, denken ze. )e koppies van sommige bestuursleden ien witter dan die van de jongens die het moeten doen en hebben het 'blauw witte' gevoel letterlijk in hun hoofd. Behalve de petjes gaan ook twee A-vier- tjes met de teksten van alle liederen van hand tot hand. Het legioen brult uit vol le borst met zijn 'Blauwe Leeuwen' mee. Anderhalve minuut na het eerste fluit signaal veren vijfhonderd toeschouwers op. Scheidsrechter Van Etten toont zich een voorbeeldig dompteur en temt.de leeuwen met één armbeweging. De bal is volgens hem niet over de doellijn ge weest. De 'East-side' van de Bosstraat-Oost heeft zich dan al achter het doel van Neerlandia/SLTO geschaard. Telkens zetten ze een nieuw liedje in die 'tekst schrijver' Marcel Schalkwijk op de me lodie van gemakkelijke meezingers op papier heeft gezet. Bezorgd "Drie-één voor Xanthos," meldt de ver slaggever van Radio M wanneer de wedstrijd een half uur aan de gang is. Soest krijgt kansen, maar het draait niet soepel. De eerste bezorgde opmerkin gen vallen op fluistertoon te beluisteren, maar die worden luidkeels overstemd alt André Hufman vier minuten later de ban breekt. De leeuw is los, of zoiets. Toch drentelen enkele clubmensen nog steeds ongerust en doelloos rond. Pas als Martijn Stalenhoef op slag van rust het startsein voor het tweede feestje geeft, voelt iedereen dat het goed zit en kan zelfs voorzitter Paul Smit het aangebo den biertje niet meer afslaan. De be stuursleden hebben weer een blosje op de wangen. De zon breekt letterlijk en figuurlijk door. Gildefeesten Het is aangenaam vertoeven op sport park Ookmeer, vooral in de tweede helft. Het legioen zingt zijn helden naar de eindstreep, waar de bloemen klaar liggen. "Dit is geweldig hé," schreeuwt Nico Gros. Zijn oren verdwijnen achter de meest gelukzalige glimlach van die middag. 'Heel Soest' komt elkaar tegen in Amsterdam. Het lijkt de Gildefeesten wel. Jeroen van Veenendaal, Peter Wolf sen en Arjan Grapendaal doen mee aan het koningsschieten en voeren de stand op naar 0-5. Daarmee wordt Neerlan dia/SLTO nog gespaard. Binnenkomer 'Michel bedankt' klinkt het al eerder, wanneer spits Vlaswinkel zich gebles seerd laat vervangen door Grapendaal. 'André bedankt' is de hoogste binnen komer wanneer Hufman het veld ruimt voor Martijn de Jonge. 'Jeroen bedankt' is de nieuwste hit wanneer Van Veen endaal de verdiende publiekswissel en Maurice d'Aquino de niet minder ver diende speeltijd krijgt. 'Xanthos tweede klasse' is eveneens een simpel te ont houden tekst. De stembanden worden gesmeerd, de supporters zijn niet meer stil te krijgen en zwaaien ondertussen met z'n allen naar Visee. De trainer weigert op de schouders te gaan, nadat het eindsignaal van Van Etten het beginsignaal is voor een spor tief feest. "Ik hou er niet van als enige op de schouders te gaan, de spelers heb ben het gedaan, het is het feestje van de spelers, zegt hij uiterlijk onbewogen, ter wijl de champagne in de rondte spuit en het legioen zich om de spelersgroep ver dringt. Ontroerd Hufman voelt zich thuis op het veld. En bij Soest, zo blijkt uit de woorden van de Amersfoorter. "Je bent aan het warmlopen, hoort de bussen aankomen en dan al die toeters en je raakt gewoon ontroerd, eerlijk waar," bekent de koel bloedige spits ruim een uur na zijn ne gentiende competitiedoelpunt. Hufman scoort niet alleen, maar praat ook aan de lopende band. Hufman kan praten als Brugman. Totdat de verzamelde pers VAN TOYOTA KWALITEIT Cijfers liegen niet. Alleen al op ba sis van de statistieken mag Soest zich een terechte kampioen noe men, ook al bedroeg de voorsprong op runner-up Xanthos uiteindelijk slechts één punt. Xanthos is de enige ploeg die ongesla gen bleef tegen de blauwwitten. Zowel in Soest als in Amsterdam werd het 2- 2. Thuis werkte Soest een 0-2-achter stand na rust weg. Uit miste Hendry Hagendoorn twee minuten voor tijd een strafschop, waardoor het gelijk bleef. Daarna zou de voorsprong toch nog groeien tot vijf punten, maar in de slot fase van de competitie maakte Xanthos geen fouten meer, terwijl Soest in Zeist en Wijk bij Duurstede gelijke spelen moest toestaan. Peter Visee: "Het is belangrijk dat we met drie spitsen zijn gaan spelen. Op eigen kracht werd Soest kampioen en dwong het zijn debuut af in de eerste klas se. Een collectieve groep met spelers die op bepaalde belangrijke momenten iets "Dit kampioenschap is me meer waard dan tien- of vijftienduizend gul den." André Hufman schat de kans dat hij volgend seizoen bij Soest speelt in op 99 procent. "Ik denk dat de groep grotendeels bij elkaar blijft." Of dat zo is, hangt af van de club, zei Martijn Stalenhoef. Jeroen van Veenendaal trekt sowieso het blauwe shirt weer aan. "De groep is redelijk op leeftijd en je gaat naar de eerste klasse, dus is er minder reden om weg te gaan," al dus de aanvoerder. ontzetten goed doordekten en veel tweede ballen pakten." Het tekent de succesvolle Baarnaar (vier kampioenschappen en een promotie via de nacompetitie in negen seizoenen) dat hij zijn visie en voorkeur ondergeschikt maakte aan het belang van het team. "Ik denk dat méde door Visee een aantal jongens beter is gaan spelen," onder streepte Stalenhoef de rol van de oefen- meester. De maand mei moet nog aanbreken, naar meer dan ooit zal de clubleiding van Soest aandacht aan zijn huishouding moeten besteden. Er is werk aan de winkel. Simpelweg vanwege het feit dat de hoofdmacht zondag geschiedenis schreef door via een magistraal kam pioenschap een plek in de eerste klasse f te dwingen. Een mooier cadeau had Soest zichzelf, elf dagen voor het 72-ja- ng bestaan, niet kunnen geven, pet handvol doelpunten tegen Neerlan- 'a/SLTO in Amsterdam vormde de af- uiting van een seizoen, waarin Soest •ed, bij tijd en wijle uitstekend voetbal de. Vooral in november en december draaiden de radartjes perfect in elkaar Qver en kreeg de ene na de andere top per uit de tweede klasse alle hoeken van het veld te zien. Imposante serie Pe imposante serie begon in oktober. In zes wedstrijden had Soest het beschei den aantal van negen punten verzameld en in de bekerwedstrijd tegen 't Gooi Stonden de blauwwitten met 3-0 achter. Toen besloot Peter Visee af te stappen ^an zijn favoriete 4-4-2-systeem en met drie spitsen te gaan spelen. "Sindsdien ft het beter gegaan. Vooral ook dankzij éen heel sterk middenveld en een goe de verdediging. We hebben niets wegge geven. Het is heel belangrijk dat jongens als Martijn Stalenhoef en Paul van der prift het hele seizoen beschikbaar wa- jen. Dat we met drie spitsen zijn gaan •elen, was mogelijk omdat met name alenhoef, Dorrestein en Van der Grift Plezier Stalenhoef had een jaar geleden zijn buik vol van voetbal, grossierde in kaar ten en kreeg een schorsing van zes duels aan zijn broek. In de vijfde competitie wedstrijd maakte hij zijn rentree. Als li bero, maar al snel verhuisde hij naar de rechtshalf-positie. Jeroen van Dorrestein hoefde zijn centrale rol op het midden veld niet in te leveren. Stalenhoef had daar geen problemen mee. "Het was een bewust besluit van Visee, het ging goed en ik moest eerst het plezier terugkrij gen." Daarin slaagde hij cum laude. "Ik weet van mezelf dat ik een sterk seizoen heb gespeeld, maar dat hebben we alle maal gedaan. Voorin heb je met Huf man iemand die ijzersterk is in de zes tien. We hebben een keeper (Michael van Ee-red.) die punten pakt. Als je zo in de eerste klasse speelt, draai je bo venin mee." Daar gelooft Van Veenendaal ook in. "Al moet je afwachten hoe het in het begin gaat. Loop je tegen een ongeluk kige nederlaag aan, dan kun je zo on derin terechtkomen." De aanvoerder is nog zo iemand die kan terugkijken op een geslaagd seizoen, al is het volgens hem zelf niet zijn beste. extra's konden geven. Van de 22 wedstrijden werd slecnts de eerste verloren. Daarna volgden vijftien zeges en vijf gelijke spelen. Foto's: Johan van Beek Wie Soest regelmatig aan het werk heeft gezien, kan niet anders oordelen dan dat er een ploeg in het veld stond die was ingespeeld en ook op het mentale vlak de zaakjes voor elkaar had. In alle linies waren er voortrekkers en als de één een mindere dag had, stroopte de ander de mouwen op. De voetballers waren over tuigd van zichzelf en van elkaar en ze ker daarin heeft trainer Peter Visee een belangrijke hand gehad. Het (logische) gevolg was dat het aan tal kaarten aan de lage kant bleef. Los van de schorsing van vier duels die André Hufman op basis van de verslag geving van de KNVB-rapporteur had gekregen ("Ik heb geen elleboog-stoot gegeven, alleen maar geduwd, omdat hij Michel Vlaswinkel een stoot had gege ven") bleef Soest nagenoeg verschoond van straffen. Alleen de onverzettelijke Paul Hilhorst moest één wedstrijd van af de kant toekijken na zijn derde gele kaart. Opvallend is dat vrijwel alle spe- Wat betreft de productie stak Andre Hufman met negentien doelpunten in netzo veel wedstrijden er met kop en schouders bovenuit. Tijdens de twee laatste thuiswedstrijden van Soest stonden al dam bestond het legioen uit nog meer supporters. De ongeveer vijfhonderd toeschouwers langs de lijn. In Amster- kampioenswedstrijd bracht een ware exodus teweeg. pen en papier uit zijn gezichtsveld laat verdwijnen en hem de kleedkamer in stuurt, met een drankje van zijn ploeg- makkers in het vooruitzicht. Visee staat dan, voor het oog nog steeds emotieloos, buiten met een colaatje stil letjes te genieten. Net zoals in 1990 en '91 bij Limvio en in '95 en '96 bij Greenstars (Baarn). Even later zijn de meeste supporters al op weg naar Soest. Op tijd om rond half zeven de 'Blauwe Leeuwen' op indrukwekkende wijze welkom te heten bij het Paviljoen aan de Bosstraat. Niet veel later arriveren de eerste spelers van Neerlandia/SLTO. Het feest kan beginnen, beter gezegd: worden voortgezet. Het ziet erg blauw op de Bosstraat-Oost. Iers twintig of meer wedstrijden van de partij waren. Ook de blessures waren, geheel passend bij een kampioensploeg, op de vingers van één hand te tellen. Soest verloor de eerste competitiewed strijd nog met 2-0 van DWS. Vijftien zeges en vijf gelijke spelen volgden. Met 23 doelpunten tegen werd Michael van Ee (anderhalf duel vervangen door Olaf van der Grift) de minst gepasseerde doelman. Met 63 treffers (bijna drie per keer) was Soest tevens de meest produc tieve ploeg. Twaalf spelers kwamen in competitieverband tot scoren. André Hufman (19 uit 19) deed dat het meest. Michel Vlaswinkel (achtmaal), Martijn Stalenhoef en Arjan Grapendaal (bei den zeven) scoorden vaker dan Jeroen van Veenendaal vorig seizoen deed. Hij werd toen topscorer met zes doelpun ten. Vier jaar na het kampioenschap in de derde klasse mag Soest debuteren in de eerste klasse. Trainer Peter Visee begint dan aan zijn derde seizoen bij de club.

Soester Courant | 1997 | | pagina 13